مهم‌ترین اخبار خودرویی هفته گذشته

در هفته منتهی به شنبه 24 مهر 1400 یک خبر جدید درباره طرح واردات خودرو، اما و اگرها درباره حذف قرعه‌کشی خودرو، افزایش مسافرت‌ها در روزهای کرونایی، شرایط صادرات خودرو به عراق و آمار تلخ تصادفات و تلفات رانندگی ازجمله مهم‌ترین عناوین رسانه‌ها بودند.

خبر جدید درباره واردات خودرو

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی می‌گوید جلسه‌ای با حضور کارشناسان دولتی و خصوصی، قطعه‌سازها، مرکز پژوهش‌های مجلس و اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس و همچنین یکی از اعضای شورای نگهبان برگزار و نقطه‌نظرات به اشتراک گذاشته شد. به گفته فیروزی بعد از آن که طرح واردات خودرو در قالب ماده چهار در صحن مجلس تصویب شد، شورای نگهبان ابهاماتی را در این مورد مطرح کرد. در حال حاضر نیز کمیسیون صنایع در حال بررسی است که به این ابهامات پاسخ دهد تا دوباره در صحن مجلس مطرح شود.

سیستم قرعه‌کشی خودرو حذف می‌شود؟

حذف قرعه‌کشی خودرو رسماً در دستور کار وزارت صمت قرار گرفت. برخی اخبار غیررسمی از وزارت صمت حاکی از آن است که مسوولان صنعتی در کنار بررسی مسیرهای پیشنهادی برای جایگزینی قرعه‌کشی، طرح آزادسازی همزمان قیمت و واردات را به صورت کارشناسی در دستور کار دارند. پیش از این فاطمی‌امین، وزیر صمت در مصاحبه‌ای عنوان کرده بود که با قرعه‌کشی خودرو مخالف است و در عین حال برای مدیریت بازار خودرو طرحی در دست تدوین دارد. به این ترتیب با توجه به اظهارات وزیر صمت پیش‌بینی می‌شود که قرعه‌کشی خودرو در ماه‌های باقی‌مانده از سال ۱۴۰۰ از دستور کار خودروسازان خارج شود.

پیش از این رئیس شورای رقابت گفته بود فعلاً هیچ تغییری در روش قیمت‌گذاری خودرو اعمال نشده است. به گفته شیوا با توجه به اختلاف که بین قیمت کارخانه و قیمت کذایی بازار وجود دارد و این حجم بالای متقاضیان و عرضه محدود، قرعه‌کشی روش مناسب و تصمیم شورا بوده و به خودروسازان ربطی ندارد راضی باشند یا نباشند و مکلف به اجرا هستند.

رکوردزنی حیرت‌انگیز ایرانی‌ها در ایام کرونا

در تعطیلات هفته گذشته سفرهای مردم رکوردهای عجیب وغریبی را شکست که تاکنون در یک سال و نیم اخیر و پس از شیوع ویروس کرونا چنین آمارهایی ثبت نشده بود. از ۱۲ مهرماه دو میلیون و ۲۲۹ هزار و ۷۶۷ وسیله نقلیه در محورهای بین استانی تردد کردند که این آمار نسبت به روز قبل از آن ۱۲ درصد و نسبت به روز مشابه در سال گذشته ۳۵ درصد افزایش یافت. در این میان استان‌های خراسان رضوی، قم، خراسان شمالی، گلستان و مازندران به ترتیب با ۶۷ درصد، ۶۲ درصد، ۶۱ درصد، ۵۹ درصد و ۵۴ درصد افزایش نسبت به همین بازه زمانی در سال گذشته افزایش یافته است.

جزئیات صادرات خودرو در آینده نزدیک

وزیر صنعت، معدن و تجارت در مورد تدوین طرح صادرات خودرو، می‌گوید این طرح در دست تدوین بوده و تا دو هفته آینده تکمیل می‌شود. به گفته فاطمی امین پس از تکمیل طرح، جزئیات آن منتشر خواهد شد.

در همین رابطه رئیس سازمان ملی استاندارد هم گفته بود استاندارد خودرو در ایران استاندارد ۸۵ گانه اروپا و در عراق استاندارد کشورهای حوزه خلیج‌فارس است که مقررشده ما استانداردهای ۸۵ گانه را به عراق اعلام کنیم تا آنها با استانداردهای خود تطبیق دهند و بعد از آن برای صادرات خودرو به عراق مشکلی نخواهد بود.

توقیف خودروهای مرسدس‌بنز، لکسوس و هیوندای

بازرس‌کل استان بوشهر می‌گوید توقیف ‌۹۰۰ خودرو وارداتی با برندهای بنز، لکسوس و هیوندای در انبارهای نگهداری کالاهای قاچاق در منطقه ویژه اقتصادی شماره ۲ بوشهر تعیین تکلیف می‌شود.

آمار تاسف‌بار از تصادفات و تلفات رانندگی

رئیس پلیس پایتخت می‌گوید سهم 39 الی 40 درصدی کشته‌های سطح شهر تهران مربوط به عابرین پیاده است که دلیل این امر هم عدم رعایت قوانین از سوی مردم است.

در همین رابطه رییس پلیس راهور ناجا هم گفته بود بانوان بیشتر از آقایان قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی را رعایت و کمتر دچار سوانح ترافیکی می‌شوند، به گفته سردار هادیانفر بیشترین کسانی که در کشور در تصادفات رانندگی جان خود را از دست می‌دهند افراد ۱۸ تا ۳۵ سال و جامعه فعال کشور هستند.

هشدار جدی برای فروشندگان روغن‌موتور

معاون وزیر صمت و رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان می‌گوید فروش و عرضه محصولات روغن‌موتور صرفاً به عاملان و خریداران دارای پروانه کسب که در سامانه جامع تجارت دارای کد هستند، منوط شده و در غیر این صورت عرضه خارج از شبکه و تخلف محسوب خواهد شد.

آخرین فرصت پرداخت جریمه‌های تخفیفی

رئیس پلیس راهور ناجا می‌گوید در حال حاضر، شرایط مساعدی وجود دارد و خودرویی وجود ندارد که جریمه‌ای بالاتر از 7 یا 8 میلیون داشته باشد. توصیه ما به رانندگان این است که چون مصوبه مجلس تا پایان دی ماه 1400 است، هم‌وطنان از فرصت پرداخت جرائم با تخفیف استفاده کنند و بعد از این تاریخ دوباره جرائم دو برابر می‌شوند.

اخبار مهم خودرو در هفته دوم مهر 1400

در هفته منتهی به شنبه 17 مهر 1400 افزایش مصرف بنزین در روزهای کرونایی، ناامیدی درباره واردات خودرو، درخواست رسمی برای لغو قیمت‌گذاری دستوری و مخالفت وزیر صمت با قرعه‌کشی خودرو ازجمله مهم‌ترین عناوین رسانه‌ها بودند.

خودروسازان از برنامه عقب هستند

آمار تولید خودروسازان ایران در 6 ماهه نشان می‌دهد سه شرکت بزرگ خودروساز، رشد 2 درصدی نسبت به بازه زمانی سال گذشته داشته‌اند. بنا بر گزارش‌های ارائه‌شده از سوی سایت کدال بورس، خودروسازان تا پایان شهریور امسال 417 هزار دستگاه خودرو سواری تولید کردند این در شرایطی است که در 6 ماهه سال 99 تعداد خودروهای تولید شده به 408 هزار دستگاه رسیده بود.

تلفات رانندگی بیشتر شد

سازمان پزشکی قانونی کشور ضمن اعلام رشد ۱۱ درصدی تلفات تصادفات در پنج ماهه نخست امسال در عین حال از کاهش ۵.۱ درصدی تلفات حوادث رانندگی در مرداد امسال خبر داد.

مخالفت وزیر صمت با قرعه‌کشی خودرو

وزیر صمت، در جمع خبرنگاران در پاسخ به این پرسش که موافق قرعه‌کشی خودرو هست یا خیر گفت: شخصاً مخالف قرعه‌کشی خودرو هستم. به گفته فاطمی امین ظرف مدت چند هفته آینده برنامه مفصل و طرحی برای مدیریت صنعت خودرو اعلام کرده و روی آن بحث خواهیم کرد.

خبر واردات خودرو بازار را به هم ریخت

نایب‌رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو تهران می‌گوید با اینکه بارها قبلاً در این مملکت ثابت شده است که تا دقیقه 90 نمی‌شود هیچ مصوبه‌ای را قطعی دانست اما باز هم با مطرح شدن آزادسازی واردات خودرو، بازار خودرو به هم ریخته است. به گفته کرمی در واقع بازار خودرو خراب شده است، بازار به هم ریخته، متقاضی که بخواهد بالای یک میلیارد هزینه کند پا پس کشیده، تولیدات داخلی در حال بالا کشیدن خود هستند و مردم و نمایشگاه دارها سردرگم شدند.

درخواست بورس برای لغو قیمت‌گذاری دستوری

هفته گذشته رئیس سازمان بورس در نامه‌ای به وزیر اقتصاد خواستار بررسی مجدد موضوع قیمت‌گذاری دستوری صنعت خودرو و ساخت قطعات در شورای رقابت و خروج این محصولات از شمول قیمت‌گذاری توسط این شورا شد.

دستور مزایده خودروهای رسوبی

رئیس‌کل دادگستری هرمزگان می‌گوید با توجه به تاکید رئیس قوه قضاییه مبنی بر لزوم توجه ویژه به صیانت از بیت‌المال، دستور قضایی برای برگزاری مزایده جهت تعیین تکلیف صدها وسیله نقلیه توقیفی رسوبی در پارکینگ‌های استان که با توجه به شرایط جوی در معرض تخریب و تضییع قرار گرفته‌اند، صادر شده است. به گفته صالحی این مزایده تحت نظارت دستگاه قضایی انجام می‌شود و تمامی مراحل آن طبق قانون و بر اساس نظر کارشناس خواهد بود.

آمادگی سازمان استاندارد برای واردات خودروهای دست‌دوم

رئیس سازمان استاندارد می‌گوید هرچند معتقدم در شرایط فعلی، واردات خودرو فشار به منابع ارزی کشور وارد خواهد کرد، اما در صورت تصویب این طرح در مجلس و شورای نگهبان، خودروهای وارداتی باید از استانداردهای 85 گانه برخوردار باشند و در غیر این صورت اجازه ورود نخواهند داشت. شریعتی درخصوص واردات خودروهای دست‌دوم به کشور نیز گفت اگر دولت در این زمینه تصمیمی اتخاذ کند، سازمان ملی استاندارد ایران هم دستورالعملی برای آن تدوین خواهد کرد.

پیش‌تر این مقام مسئول گفته بود که عراقی‌ها پذیرفتند که مفاد استانداردهای ۸۵ گانه را برایشان ارسال کنیم تا مورد تطبیق قرار دهند تا در صورت تأیید، خودروهای ایرانی اجازه حضور در بازار عراق بیابند.

فعلاً خبری برای افزایش قیمت خودرو نیست

رئیس شورای رقابت می‌گوید آنچه من از پارکینگ‌های خودرو شنیده‌ام این است که خودروهای ناقص آنجا هستند که این را هم نیروهای نظارتی باید بروند ببینند که آنها راست می‌گویند یا نه، ما امکانات این را نداریم که ببینیم خودرو ناقص است یا کامل. به گفته شیوا طبق آخرین اطلاعاتی که داریم عرضه خودروسازی‌ها طبق روال انجام می‌شود. فعلاً از افزایش قیمت خودرو خبری نیست.

آخرین وضعیت تردد به شهرهای کرونایی

معاون اجتماعی پلیس راهور ناجا می‌گوید محدودیت تردد بین‌شهری در شهرهای دارای وضعیت قرمز و نارنجی کرونایی اعمال می‌شود. به گفته سرهنگ جهانی طبیعی است که با کاهش شمار موارد ابتلا و فوتی ناشی از کرونا در کشور از تعداد شهرهای دارای وضعیت قرمز و نارنجی نیز کاسته شود؛ بنابراین تردد به و از شهرهایی که دارای وضعیت قرمز یا نارنجی نباشند، مانعی ندارد.

امیدی به واردات خودرو نیست

دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو می‌گوید با اعلام موضع قاطع بانک مرکزی برای عدم امکان تأمین ارز موردنیاز واردات خودرو و همچنین مخالفت استفاده از ارزهای صادراتی برای واردات خودرو، با توجه به اولویت‌های اساسی دیگر وارداتی، بحث واردات خودرو تا حدودی منتفی است. به گفته بیگلو چنانچه راهکاری (هرچند بسیار دشوار) برای حل مشکل ارزی و رفع ایرادات وارده به طرح یافت شود، واردات خودرو علاوه بر اینکه انحصار بازار داخلی خودرو را خواهد شکست، می‌تواند صنعت و بازار خودرو را سامان دهد.

افزایش تعجب‌آور مصرف بنزین

ایرانی‌ها در حالی در ۶ ماهه نخست امسال و هم‌زمان با شرایط قرمز کرونایی، روزانه ۸۵ میلیون لیتر بنزین مصرف کرده‌اند که این عدد برای ۶ ماهه اول سال ۹۹، حدود ۷۴.۵ میلیون لیتر بوده است و حکایت از رشدی ۱۴ درصدی دارد. افزایش مصرف بنزین باعث شد تا میانگین مصرف این سوخت در 6 ماهه اول امسال، به 85 میلیون لیتر در روز برسد.

10 هزار خودروی دیگر ناقص ماند

طبق آمار ارائه‌شده توسط خودروسازان بزرگ کشور به سازمان بورس، در ششمین ماه از سال جاری درمجموع 69 هزار و 115 دستگاه خودرو تولید شده است که از این تعداد برای 58 هزار و 840 دستگاه فاکتور فروش صادر شده و بر این اساس 10 هزار و 275 دستگاه تجاری‌سازی نشده است.

اخبار مهم خودرو در هفته اول مهر 1400

در هفته منتهی به شنبه 10 مهر 1400 ایرادات شورای نگهبان به طرح واردات خودرو، درخواست کاهش هزینه ثبت سند خودرو، شیوه جدید کلاهبرداری خودرو و احتمال تغییر در طرح ترافیک ازجمله مهم‌ترین عناوین رسانه‌ها بودند.

80 درصد تقاضای فعلی در بازار کاذب است

دبیر انجمن خودروسازان می‌گوید تولید 3 میلیون دستگاه خودرو تا سال 1404 الزاماتی دارد که باید انجام شود و بر اساس مطالعات دقیقی که انجام شده و با توجه به قدرت خرید مردم، هم‌اکنون کل نیاز واقعی بازار خودرو ایران بیش از یک میلیون دستگاه نیست. به گفته نعمت‌بخش هجوم کنونی به دلیل رانت و اختلاف قیمت بازار و کارخانه ایجاد شده است و 80 درصد تقاضای خرید کنونی کذب است و افراد زیادی از طریق این رانت منفعت می‌برند.

شورای نگهبان چه ایراداتی به واردات خودرو گرفت؟

نایب‌رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس می‌گوید یکی از ایراداتی که شورای نگهبان به مصوبه مجلس مبنی بر واردات خودرو در ماده 4 داشت، مربوط به ارز بدون منشأ بود که گفتند ابهام دارد و باید توضیح داده شود. به گفته جدی مورد دیگر این بود که طبق طرح مقررات اجرای این طرح به وزارت صمت سپرده شده بود که گفتند حد این مقررات مشخص نیست و باید شفاف‌تر شود. ایراد سوم هم مربوط هیئت عالی نظارت بر سیاست‌های کلی نظام بود که گفتند این مصوبه با سیاست‌های عالی نظام مغایرت دارد و باید در این مورد توضیح داده شود.

حمایت شورای رقابت از واردات خودرو

رئیس شورای رقابت می‌گوید واردات کنترل شده و حساب شده خودرو، موجب رقابتی شدن و خروج خودروسازی کشور از انحصار شده و به تولیدات کیفی‌تر با قیمت‌های مناسب‌تر می‌انجامد و بر این اساس به هیچ عنوان با اقتصاد مقاومتی در تضاد نیست. به گفته شیوا اگر می‌خواهیم از تولید داخل حمایت کرده و محصولاتی با کیفیت و قیمت مناسب داشته باشیم، باید بازار رقابتی ایجاد کنیم، زیرا در رقابت است که می‌توان کیفیت و بهره‌وری را ارتقا داد.

تمرکز این شورا بر ورود خودروهایی خواهد بود که برای عامه مردم قابل‌استفاده باشد و نباید انتظار ورود خودروهای لوکس و گران‌قیمت را داشت. شیوا معتقد است که ورود خودروهای پرتقاضا به ایران می‌تواند سبب ایجاد رقابت در بازار خودروی کشور شود. او در عین حال از موافقت خودروسازان با واردات گفت.

درخواست کاهش هزینه ثبت سند خودرو

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران در نامه‌ای به رئیس مجلس شورای اسلامی خواستار کاهش هزینه‌های تنظیم سند در دفاتر اسناد رسمی شد. در این نامه آمده است: ما نیز به‌عنوان بخشی از جامعه ضمن اذعان به غیرقابل توجیه بودن هزینه‌های تنظیم سند رسمی در برخی موارد خصوصاً اسناد معاملات وسایل نقلیه و یا اسناد رهنی اعلام می‌دارد چرا باید برای تنظیم سند انتقال یک خودرو چندین میلیون تومان حقوق دولتی پرداخت شود و هر روز هم بر این هزینه‌ها افزوده شود؟ چنانکه در قانون مالیات بر ارزش‌افزوده که از اتفاق مصوب همین مجلس است میزان مالیات نقل‌وانتقال خودروهای خارجی از یک درصد به دو درصد افزایش یافته و علاوه بر عوارض سالیانه عوارض آلایندگی نیز به هزینه‌های قبلی اضافه شده است.

شیوه جدید کلاهبرداری خودرو

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو می‌گوید اخیراً افرادی در دفاتر خاص و یا در فضای مجازی به پیش‌فروش خودروهای روز خارجی با عنوان آزاد شدن واردات اقدام کرده‌اند که این اقدام کلاهبرداری است. به گفته دادفر اصناف دارای مجوز رسمی و اعضای انجمن به علت سابقه و پیشینه مثبتی که دارند هیچ‌وقت اقدام به این فعالیت نخواهند کرد. افرادی که اقدام به این کار می‌کند کلاهبردار هستند و کار آن‌ها سوءاستفاده از فرصت‌هایی است که به وجود می‌آید و مردم هم با ناآگاهی در دام آن‌ها می‌افتند.

لاستیک داریم، اما وارد می‌کنیم

دبیر انجمن واردکنندگان لاستیک کشور با اشاره به اینکه در حوزه تولید لاستیک‌های سنگین توانایی بالایی وجود ندارد، می‌گوید در حوزه لاستیک‌های سنگین وابستگی بالای 70 درصدی به واردات داریم و عمدتاً تمام آن وارد می‌شود. در حال حاضر در حوزه لاستیک خودروهای سنگین نیاز بازار کشور تنها از طریق واردات تأمین می‌شود. به گفته میرعابدینی در حوزه تایرهای سواری وابستگی 30 تا 35 درصدی به واردات داریم. در رینگ‌های پرمصرف تولید به نحوی بود که فروشی نداشت و در مقابل انباشت زیادی از آن وجود داشت و به همین دلیل اجازه داده شد که هر کارخانه‌ای 15 تا 20 درصد تولیدات خود را صادر کند.

در همین رابطه سعادتی‌نژاد رئیس اتحادیه فروشندگان لاستیک می‌گوید لاستیک خودروهای خارجی به دلیل افزایش قیمت ارز بین ۲۰ تا ۲۵ درصد گران شد و این لاستیک‌ها از کشورهای چین، ژاپن و کره جنوبی وارد ایران می‌شود.

احتمال تغییر در طرح ترافیک

یک عضو شورای شهر تهران درباره اجرای طرح ترافیک اظهار کرد، هنوز بحثی در این زمینه صورت نگرفته است گمان نمی‌کنم که الان بتوان جواب صریح در این زمینه داد ولی به طور کلی سه فاکتور در بازگشت ساعات طرح ترافیک به قبل از شرایط کرونا وجود دارد. به گفته قائمی یکی آمار متوفیان و مبتلایان کرونا و نظر ستاد مقابله با کرونا، دوم مسئله وارد شدن به پاییز، ایجاد وارونگی دما و تشدید آلودگی هوا و نکته سوم بازگشایی مدارس هرچند به‌صورت حداقلی و با ظرفیت پایین، چراکه این موضوع بر روی ترافیک اثرگذار است و به طور کلی هر سه فاکتور ممکن است منجر به این موضوع شود که ساعت طرح ترافیک افزایش و مشابه قبل از کرونا شود.

اصرار مجلس برای واردات بی‌فایده است

یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در موافقت با طرح واردات مشروط خودرو می‌گوید اصرار مجلس بر تغییر طرح خاصیتی ندارد چراکه مجمع تشخیص مصلحت نظام مخالفتش را صراحتاً اعلام کرده است. به گفته فرهنگی کمیسیون صنایع مجلس هنوز جلسه‌ای در خصوص واردات خودرو نداشته است، به همین خاطر هنوز جمع‌بندی در این خصوص نداریم. شورای نگهبان این طرح را یک بار رد کرده بود و این بار دومی است که به کمیسیون صنایع مجلس بازمی‌گردد.

صفر خرید خودروی وارداتی جانبازی

در چند سایت می‌توان آگهی‌های خرید مجوز واردات جانبازان را مشاهده کرد که یا به‌تازگی راه افتاده‌اند یا از قبل در چنین بازاری فعال بوده‌اند و همچنان آگهی‌های خود را حفظ کرده‌اند تا شاید جانبازی مجوز واردات خودرو را بفروشد. پیش از این در سال ۹۳ نیز چنین تجربه‌ای در اقتصاد ایران بوده است. آن زمان با درخواست رئیس بنیاد شهید از مسئولان ارشد دولتی و موافقت صورت گرفته، به استناد اصل ۱۳۸ قانون اساسی، مقرر شد تعداد ۹۲۰۰ خودرو با رعایت مصوبه دولت در خصوص ممنوعیت ثبت سفارش خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی‌سی، برای جانبازان ۷۰ درصد با رعایت قوانین و مقررات گمرکی و اداری کشور، وارد کشور شود.

خبر خوب درباره وکالتنامه‌های تعویض پلاک

رئیس مرکز شماره‌گذاری پلیس راهور ناجا از تمدید مهلت ۳ ماهه وکالتنامه خودروها خبر داد. به گفته سرهنگ محمدی بدین ترتیب آن دسته از هم‌وطنان عزیزی که مدت وکالت آنان برای نقل‌وانتقال خودروهایشان در مراکز تعویض پلاک به‌واسطه تعطیلی و یا محدودیت‌های خدمات 50 درصدی مراکز تعویض پلاک و دفاتر خدمات خودرویی در وضعیت قرمز کرونایی در سال جاری منقضی شده است تا پایان آذر ماه 1400 اعتبار خواهند داشت.

نظر خاص وزیر صمت درباره واردات خودرو

وزیر صمت می‌گوید در شرایط عادی که تراز تجاری و ارزی کشور متعادل است، واردات خودرو می‌تواند مفید باشد. به گفته فاطمی امین تا پایان سال واردات خودرو کار اشتباهی است زیرا حجم زیادی از منابع ارزی را درگیر و قیمت ارز افزایش پیدا می‌کند و باعث تورم می‌شود که به ضرر کل جامعه است. برنامه ویژه‌ای برای صادرات داریم که شنبه خبر آن منتشر می‌شود.

نویسنده : نیما حدادی

منبع : باما