مهم‌ترین اخبار خودرویی هفته گذشته

در هفته منتهی به شنبه 31 اردیبهشت 1401 ادامه روند قرعه‌کشی خودرو، ضرر سایپا روی تولید هر خودرو، زمان حضور خودروهای وارداتی، جشن تولد پیکان، انتظار برای کاهش شدید قیمت خودرو، آغاز ثبت‌نام در سامانه یکپارچه فروش خودرو، اعلام بازه قیمتی خودروهای وارداتی و لغو افزایش نرخ کرایه تاکسی‌های اینترنتی ازجمله مهم‌ترین عناوین رسانه‌ها بودند.

پاسخ وزارت صمت به یک شایعه درباره واردات خودرو

معاون پارلمانی وزیر صمت محدودیت واردات خودرو با دو شرط سقف قیمت خودرو 7 هزار دلار و حجم موتور 1000 سی‌سی را شایعه خواند و تکذیب کرد. حاجی‌حسینی در صفحه خود در فضای مجازی نوشت: «آیین‌نامه مصوبه هیئت دولت در خصوص لغو ممنوعیت واردات خودرو توسط وزارت صمت با استفاده از دیدگاه‌های تخصصی و کارشناسی در دست اقدام است و شایعات منتشرشده در رابطه با محدودیت قیمت و حجم موتور صحت ندارد.»

در همین رابطه مصطفی قمری وفا مدیرکل روابط عمومی بانک مرکزی نیز در توئیتی در فضای مجازی با عنوان اجرایی شدن مصوبه آزادسازی واردات خودرو در چارچوب سیاست‌های ارزی و سقف‌های تعیین‌شده از سوی بانک مرکزی اعلام کرد، مصوبه آزادسازی واردات خودرو در چارچوب ضوابط، سیاست‌های ارزی و سقف‌های تعیین‌شده از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اجرایی خواهد شد.

قرعه‌کشی خودرو ادامه خواهد داشت

به گفته معاون صنایع حمل‌ونقل وزیر صمت با توجه به بازار نامتعادل خودرو، نکته مهم در قرعه‌کشی این است که متقاضی بیشتر از تولید است و بخشی خودرو را کالای سرمایه‌ای محسوب می‌کنند؛ پیش‌بینی می‌کنم تا اواخر سال آینده همان‌طور که وزیر صمت گفتند، اغلب قرعه‌کشی‌ها منتفی و از بین خواهد رفت و ما به سمت کیفیت محصول و عقلایی شدن قیمت و تأمین نیازهای مردم خواهیم رفت.

سایپا: روی هر خودرو ضرر می‌دهیم

عضو هیئت‌مدیره گروه خودروسازی سایپا با بیان اینکه هر خودرویی که تولید می‌شود به طور متوسط 70 میلیون تومان زیان برای گروه خودروسازی سایپا دارد، گفت: «طی سه سال اخیر قیمت نهاده‌های تولید، چون فولاد، مواد پلیمری و... 7 برابر شد، ولی قیمت خودرو 3 برابر شده است، لذا شکاف قیمت سبب شده که تولید با چالش مواجه شود.»

خودروهای وارداتی شهریور می‌رسند

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو با بیان این‌که نخستین خودروهای وارداتی اواخر شهریور راهی بازار می‌شوند، گفت از همان ماه اول ما شاهد کاهش قیمت‌ها خواهیم بود.

خریدوفروش حواله خودرو غیرقانونی است

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو می‌گوید اگر خریدوفروش حواله خودرو ثبت می‌شد، قانونی بود اما اکنون غیرقانونی است. به گفته موتمنی حواله فروشی، یکی از آسان‌ترین راه‌ها برای رسیدن به کسب درآمد شده که به لطف قرعه‌کشی خودرو بازار آن داغ‌تر از قبل است و بسیاری را بدون زحمت ثروتمند کرده. کالایی که ثبت نمی‌شود قابل خریدوفروش نیست، اگر نمایندگی شرکت‌های خودروساز خریدوفروش آن را تأیید می‌کردند، خرید آن مشکلی نداشت.

منتظر کاهش شدید قیمت خودرو باشید

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو تهران معتقد است عملی شدن واردات خودرو به کشور گامی مثبت برای تنظیم بازار است که در مدت‌زمان کوتاهی به ریزش قیمت‌ها خواهد انجامید. به گفته موتمنی هم‌زمان با ورود نخستین سری خودروهای وارداتی به کشور که احتمالاً از 2 ماه آینده اتفاق بیفتد، قیمت‌ خودرو شکسته خواهد شد.

مونتاژ مرسدس‌بنز در ایران آغاز خواهد شد

مرسدس بنز طی مذاکرات اخیر با گروه صنعتی ایران‌خودرو با آغاز تولید محصولاتش در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات وین در سایت تاپ خودرو موافقت کرده است. در حالی که قرار بود بار دیگر تولید مرسدس‌بنز با مدل E200 اتاق W213 در سال 97 آغاز شود، تحریم‌ها مانع این رویداد شد و اکنون بعد از 4 سال مجدداً توافقی برای تولید محصولات مرسدس بنز حاصل شده است.

تولید خودروهای ناقص کمتر شد

مدیرکل دفتر صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌گوید روند تولید خودروهای ناقص کاهش یافته و میزان عرضه خودروسازان به بازار نسبت به سال‌های اخیر روند افزایشی به خود گرفته است. به گفته توکلی، برخلاف روند شکل گرفته مرسوم در سال‌های اخیر در صنعت خودروی کشور که تمرکز بر آمار تولیدی بود و چنین رهیافتی عملاً قابلیت عرضه به بازار را ندارد، هدف‌گذاری به‌گونه‌ای صورت گرفت که با توقف تدریجی تولید ناقص، آمار تولید «خودروهایِ کامل» روند صعودی داشته باشد.

پیکان 55 ساله شد

مراسم جشن تولد 55 سالگی پیکان با حمایت ایران‌خودرو و حضور حدود 400 دستگاه انواع خودرو پیکان از سراسر کشور در مجموعه تفریحی سرزمین ایرانیان (آیلند) تهران برگزار شد. در این همایش حدود 400 دستگاه انواع پیکان‌های کلاسیک و کلکسیونی تولید شده از مدل‌های جوانان، کار، تاکسی، دولوکس، اتوماتیک، پیکان موتور پژو و وانت از سراسر کشور حضور داشتند. این همایش به همت انجمن وسایل نقلیه تاریخی ایران، کانون جهان‌گردی و اتومبیل‌رانی و کلوپ ملی پیکان با حمایت ایران‌خودرو برگزار شد.

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه فروش خودرو آغاز شد

ثبت‌نام در سامانه یکپارچه فروش خودرو از ساعت 9 صبح سه‌شنبه هفته گذشته آغاز شده است و متقاضیان به مدت یک هفته برای ثبت‌نام فرصت دارند البته تقدم و تأخر در زمان ثبت‌نام تاثیری در شانس برنده شدن کاربران در قرعه‌کشی ندارد. سامانه یکپارچه تخصیص خودرو به دستور وزارت صمت و زیر نظارت تحت نظارت سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان براساس اجرای بند 5 از دستورات ابلاغی رئیس‌جمهوری در خصوص چگونگی عرضه خودرو برای ایجاد شفافیت و افزایش رضایتمندی مردم کار خود را آغاز کرد.

بازه قیمتی خودروهای وارداتی اعلام شد

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو می‌گوید رنج قیمت خودروهای وارداتی بین 700 میلیون تا 1.5 میلیارد خواهد بود؛ یعنی عملاً این خودروها رقیب خودروهای چینی در بازار می‌شوند. ولی آن‌طور که گفته شده خودروهای شاسی‌بلند هیچ‌کدام وارد نخواهند شد. به گفته دادفر این‌طور که ما از زبان نمایندگان مجلس شنیده‌ایم، سقف محدودیت قیمتی برای واردات خودرو 20 هزار دلار است و محدودیت تعدادی وجود ندارد. علاوه بر اینکه باید به ازای صادرات خودرو، قطعات و خدمات یا دیگر کالاهای صادراتی به تشخیص وزارت صمت باشد. به هر حال با واردات خودرو پاسخ به تقاضای بازار از نظر تعداد خودرو داده می‌شود ولی از نظر قیمتی اتفاقی نخواهد افتاد.

محدودیت جدید برای ثبت‌نام خودرو

محدودیت‌های جدید برای ثبت‌نام در طرح قرعه‌کشی خودروها از سوی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در سایت ایرانی کار sale.iranecar.com اعلام شد.

 • انطباق هم‌زمان کارت ملی، گواهینامه، حساب بانکی و سیم‌کارت به نام شخص متقاضی برای ثبت‌نام
 • کد ملی (هر کدملی یک خودرو)
 • سن (بالای 18 سال)
 • برای کلیه طرح‌های تا اطلاع ثانوی، محدودیت فاصله زمانی آخرین خرید، از سایر خودروسازها (48 ماهه) ملاک است.
 • تبصره: در صورت اتصال به سامانه برخط راهور ناجا به سامانه فروش خودروسازان (صرفاً برای فروش فوق‌العاده یا فوری) نداشتن پلاک فعال انتظامی ملاک قرار خواهد گرفت.
 • دارا بودن گواهینامه رانندگی خودرو
 • عدم امکان صلح در قراردادهای فروش
 • صحت‌سنجی مندرجات سجلی و پستی بر اساس سامانه امتا
 • غیرفعال نمودن گارانتی خودرو پس از 5 ماه و 10000 کیلومتر از تاریخ تحویل در صورت عدم مراجعه برای سرویس اولیه.
 • توجه به آدرس درگاه پرداخت اینترنتی و اطمینان از اینکه آدرس آن، صرفاً و بدون هیچ حرف یا علامت اضافه و کم، با کلمه https شروع و صرفاً با عبارت.shaparak.ir به پایان می‌رسد.
 • در صورت ثبت‌نام و برنده شدن در قرعه‌کشی و عدم واریز وجه تا ۲ دوره نمی‌توان در طرح‌های فروش بعدی شرکت نماید.

در همین رابطه منوچهر منطقی معاون وزیر صمت به اعلام جزئیات نحوه خرید خودرو از سامانه یکپارچه خودرو پرداخت و گفت: «در مدل قبلی فروش خودرو، تعداد محدودی خودرو هر 10 الی 15 روز یک بار به فروش گذاشته می‌شد اما در مدل جدید در یک دوره 3 ماهه به‌عنوان نمونه 6 بار قرعه‌کشی خودرو انجام می‌شود و در هر دوره 200 تا 300 هزار خودرو فروخته می‌شود به‌نحوی‌که هر فرد یک خودرو ثبت‌نام می‌کند؛ بنابراین تعداد زیادی از افراد می‌توانند ثبت‌نام کنند.»

البته در دومین روز عرضه رسمی خودرو در قالب سامانه یکپارچه تخصیص خودرو بر اساس گزارش‌های دریافتی برای ثبت‌نام هفت مرحله وجود دارد که در مرحله اول متقاضی با انتخاب گزینه ورود از منوی اصلی سامانه، برای ثبت‌نام اقدام می‌کند. در قدم دوم ایجاد حساب کاربری است و در این بخش باید فرم مربوط به اطلاعات شخصی تکمیل شود. در مرحله سوم پس از تشکیل حساب کاربری بایستی کاربر اطلاعات تفصیلی خود را در سامانه یکپارچه فروش خودرو وارد کند.

عرضه دو خودروی محبوب در بورس

خبری مهم که در نخستین همایش تجلیل از برترین‌های بورس کالای ایران در بازار خودرو مورد استقبال قرار گرفت حکایت از آن دارد، که فیدلیتی و دیگنیتی دو محصول پرطرفدار گروه بهمن ظرف روزهای آینده در بورس کالا پذیرش و عرضه می‌شود.

افزایش نرخ کرایه تاکسی‌های اینترنتی لغو شد

سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان اعلام کرد، که افزایش نرخ خدمات تاکسی‌های اینترنتی منتفی شده و وجوه اضافه دریافتی از هر مسافر از تاریخ 17 تا 23 اردیبهشت‌ماه سال جاری به افراد بازگردانده می‌شود.

لوازم‌یدکی خودرو گران‌تر شد

سخنگوی اتحادیه لوازم‌یدکی می‌گوید لوازم‌یدکی از ابتدای اردیبهشت تاکنون 20 درصد گران شده است؛ تورم، افزایش حقوق و افزایش مالیات از مهم‌ترین دلایل رشد قیمت بوده‌اند. به گفته کاظمی افزایش 57 درصدی حقوق و 50 درصد حق بیمه کارگران از دیگر دلایل افزایش قیمت لوازم‌یدکی عنوان می‌شود.

یک مانع واردات خودرو رفع شد

معاون صنایع حمل‌ونقل وزارت صمت با بیان اینکه کمیسیون صنایع و معادن مجلس برای واردات خودرو زحمات بسیاری کشید، گفت: 2 مانع برای واردات وجود داشت که یکی از آن‌ها توسط نمایندگان مجلس رفع شد. به گفته منطقی آئین‌نامه واردات خودرو باید در وزارت صنعت، معدن و تجارت نوشته شود، اما پیش از نهایی شدن، برای اخذ نظرات کارشناسانه اعضا به کمیسیون صنایع و معادن ارسال می‌شود.

خودروسازان به سازمان استاندارد تعهد دادند

با توجه به مطرح‌شدن لزوم ارتقا کیفیت خودروهای داخلی و حفظ ایمنی سرنشینان خودروهای تولید داخلی، سازمان ملی استاندارد ایران، ‌خودروسازان را ملزم به اجرای 15 تعهد کرد. بر این اساس سازمان ملی استاندارد برای اجرایی شدن این تعهدات 15 گانه از خودروسازان داخلی تعهد گرفت.

تعرفه واردات خودرو کاهش یافت

دولت می‌گوید به دنبال تنظیم بازار خودرو است و در این مسیر، روی واردات خودروهای اقتصادی حساب باز کرده است. در این راستا، دولت هفته گذشته گام نخست را با آزادسازی واردات خودرو (پس از چهار سال ممنوعیت) برداشت و حالا در گام دوم و برای تسهیل این امر تعرفه واردات خودرو را کاهش داده است. هیئت‌وزیران به پیشنهاد وزارت صنعت، معدن و تجارت اصلاحات تعرفه‌ای را برای 440 قلم کالا در نظر گرفته که خودرو و قطعات نیز جزء آن‌ها به شمار می‌رود.

عرضه بخش دیگری از سهام سایپا در بورس

سایپا با انتشار آگهی رسمی در خصوص بررسی صلاحیت عمومی و تخصصی متقاضیان خرید بلوکی سهام در روزنامه اطلاعات اعلام کرد: «در راستای فرمان رئیس‌جمهور، شرکت‌های گروه سرمایه‌گذاری سایپا (سهامی عام)، سرمایه‌گذاری گروه صنعتی رنا (سهامی عام)، گروه سرمایه‌گذاری کارکنان سایپا (سهامی خاص)، سرمایه‌گذاری و توسعه صنعتی نیوان ابتکار (سهامی عام) قصد دارند ۴۱ درصد از سهام سایپا را به‌صورت بلوکی به اشخاص حقیقی حقوقی و واجد شرایط با رعایت ضوابط و مقررات مربوطه واگذار کنند.»

واردات نامحدود خودروهای برقی به مناطق آزاد

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه گفت که با تصمیم اخیر هیئت دولت، واردات نامحدود خودروهای برقی به مناطق آزاد انجام خواهد شد، ولی منتظر تعیین شیوه‌نامه وزارت صمت هستیم.

واردات خودرو دستورالعمل ندارد

آخرین اخبار دریافتی حاکی است، هنوز هیچ دستورالعملی برای نحوه واردات خودرو نهایی نشده است و احتمال تجدیدنظر در شرط صادرات خودرو و اجرایی شدن واردات خودرو با منشأ ارز صادراتی و با رعایت ضوابط خاص و تأیید وزارت صمت وجود دارد.

اخبار مهم بازار خودرو در هفته سوم اردیبهشت 1401

در هفته منتهی به شنبه 24 اردیبهشت 1401 آزادسازی واردات خودرو، توقف طرح‌های فروش خودروسازان، اعلام استاندارد جدید خدمات پس از فروش، انتشار اسامی مافیای خودرو، برگزاری نمایشگاه خودرو و نایاب شدن پلاک خودرو ازجمله مهم‌ترین عناوین رسانه‌ها بودند.

انتقاد رهبری از خودروسازان

رهبر انقلاب در دیدار کارگران فرمودند هر یک میلیارد دلار واردات بی‌رویه معادل است با تعطیل شدن صد هزار فرصت شغلی، اما خودروسازان از این صحبت ما سوءاستفاده نکنند چون وضعشان تعریفی ندارد.

توقف طرح‌های فروش خودروسازان

براساس ابلاغیه جدید وزارت صنعت به شرکت‌های خودروساز، فعلاً فروش خودرو توسط خودروسازان متوقف شده است. در این بخشنامه اعلام شده به‌منظور ایجاد شفافیت و افزایش رضایتمندی مردم و همچنین دستور وزیر صنعت جهت ایجاد سامانه یکپارچه، فروش خودرو صرفاً از طریق سامانه متمرکز که متعاقباً توسط وزارت صنعت معرفی می‌گردد انجام شود و هرگونه عرضه از طرق دیگر فوراً متوقف گردد.

نظر پلیس درباره مسافرکشی با موتورسیکلت

رییس پلیس پایتخت با بیان اینکه در تابستان حجم استفاده از موتورسیکلت رو به افزایش است، گفت: «پلیس مخالف استفاده از موتورسیکلت و حتی مسافرکشی با موتور نیست، اما باید نظم و انضباط در شهر رعایت شود.»

استاندارد خدمات پس از فروش اجباری شد

رئیس سازمان ملی استاندارد به اشاره به ماجرای تعلیق 9 استاندارد خودرو در دولت روحانی شامل استاندارد تست تصادف، ترمز و آتش‌سوزی گفت: «آقای رئیسی در اولین جلسه شورای عالی استاندارد این 9 تعلیق را لغو کرد و امروز خدمات پس از فروش هم استاندارد اجباری شد.»

قیمت اعلامی خودروها 10 درصد بالاتر است

رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو پایتخت، وضعیت این روزهای بازار را آرام و راکد توصیف کرد، اما گفت با وجود این رکود، قیمت‌های اعلامی از سوی فروشندگان پنج تا 10 درصد بالاتر از نرخ بازار است.

قول انتشار اسامی مافیای خودرو

دبیر و سخنگوی هیئت تحقیق و تفحص مجلس از صنعت خودرو گفت: «به‌زودی فهرست جدیدی از اسامی مافیای صنعت خودروسازی را منتشر خواهیم کرد.»

برگزاری نمایشگاه خودرو پس از 3 سال

مدیرعامل نمایشگاه شهر آفتاب از برگزاری نمایشگاه خودرو پس از سه سال وقفه در این نمایشگاه خبر داد. به گفته تقدسی‌نژاد در چهارمین نمایشگاه خودروی تهران با حضور 25 شرکت تولیدکننده خودرو در بخش‌های سواری، تجاری و کار برگزار خواهد شد که نمایشگاه از 27 تا 30 اردیبهشت‌ماه پذیرای عموم مردم و علاقه‌مندان به صنعت خودرو است.

فروش خودرو از تولید بیشتر شد

صورت‌های مالی سه خودروساز بزرگ کشور نشان می‌دهد آنها هرچند در فروردین امسال و نسبت به ماه مشابه سال گذشته با افت فروش مواجه شده‌اند، با این حال در نخستین ماه سال بیش از میزان تولیدشان فروخته‌اند. این اتفاق در شرایطی رخ داده که خودروسازان در سه هفته فروردین امسال هیچ فروشی نداشته‌اند.

واردات خودرو آزاد شد

وزیر صمت از تصویب کلیات واردات خودرو در هیئت دولت پیرو پیگیری‌های این وزارتخانه خبر داد و گفت: «جزئیات و چگونگی آیین‌نامه واردات خودرو به‌زودی اعلام و اطلاع‌رسانی می‌شود.»

قیمت بنزین تغییر نمی‌کند

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی تاکید کرد که قیمت بنزین با تغییر در راستای اصلاح نظام یارانه‌ها تغییر نمی‌کند و این مسئله ارتباطی با بنزین نخواهد داشت.

قرعه‌کشی خودرو تا پایان سال برقرار است

معاون وزیر صمت با بیان اینکه قرعه‌کشی خودرو تا اواخر سال آینده ادامه دارد، گفت اگر عرضه و تقاضای خودرو متعادل شود، قطعاً روی قیمت اثر خواهد داشت و پیش‌بینی می‌شود با شروع واردات، قیمت‌ها آرام‌آرام به حد عقلانی نزدیک شود.

خودروهای وارداتی چه زمانی عرضه می‌شوند؟

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو با بیان این که نخستین خودروهای وارداتی اواخر شهریور راهی بازار می‌شوند در خصوص تأثیر واردات بر قیمت بازار گفت: «از همان ماه اول ما شاهد کاهش قیمت‌ها خواهیم بود، چراکه واردات خودرو شوک به بازار وارد می‌کند.»

اخبار مهم بازار خودرو در هفته دوم اردیبهشت 1401

در هفته منتهی به شنبه 17 اردیبهشت 1401 تعطیلی مراکز معاینه فنی، موافقت با واردات خودرو به کیش و قشم، تغییر سیستم فروش خودرو، آمار واردات کامیون دست‌دوم، تغییر نرخ تعمیر خودرو و انتقاد شدید پلیس راهور از خودروسازان ازجمله مهم‌ترین عناوین رسانه‌ها بودند.

انتقاد شدید پلیس راهور به خودروسازان

رئیس پلیس راهور ناجا می‌گوید مگر TNT در باک خودرو می‌گذارید که بعد از تصادف منفجر می‌شود؟ حتماً سازمانی که مدعی کنترل و نظارت است و این کار را نکرده باید پاسخگو باشد. برایم باعث تأسف است که رئیس سازمان استاندارد هنوز قطر باک خودروها را اندازه نگرفته است. هرچه زودتر از مردم به دلیل تولید خودرو با نازل‌ترین کیفیت عذرخواهی کنند و ایمنی خودروها را افزایش دهند.

پیشنهاد جدید برای واردات خودرو

رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت ایران در توییتی نوشت: «در برهه‌ای که تنظیم بازار خودرو به‌واسطه کاهش عرضه با چالش جدی روبه‌رو است، به نظر می‌رسد واردات خودرو در قبال صادرات محصولات مزیت‌دار همچون تولیدات دانش‌بنیان کارشناسی‌تر باشد.»

در همین رابطه دبیر انجمن واردکنندگان خودرو می‌گوید 90 درصد بازار در انحصار دو خودروساز بزرگ کشور است و بزرگ‌ترین قطعه‌سازان هم با این خودروسازان شریک تجاری هستند، بنابراین صادرات هم در انحصار این بخش می‌ماند.

اولین شماره‌گذاری برای وسیله‌نقلیه برقی در کشور

به گفته سرپرست مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط‌زیست، برای نخستین بار در کشور مجوز شماره‌گذاری وسایل نقلیه برقی صادر شد.

گام مثبت دولت برای آغاز واردات خودرو

سخنگوی دولت از ارسال طرح پیشنهادی صدور مجوز واردات خودرو به هیئت دولت برای تصویب، خبر داد. علی بهادری جهرمی در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: «طرح پیشنهادی صدور مجوز واردات خودرو در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت مطرح و جهت تصویب به هیئت دولت تقدیم شد.»

نرخ تعمیر خودرو تغییر می‌کند

رئیس اتحادیه دارندگان اتوسرویس، تعمیرگاه، پارکینگ و کارواش خودرو تهران می‌گوید نرخ تعمیرگاه‌های خودرو که برخی از آن‌ها مجهز هستند، بالاست. مثلاً یک نمایندگی خودرو حداقل باید یک میلیارد تومان لوازم خودرو بخرد، اجاره‌بهای آن حداقل 50 میلیارد تومان است، هزینه کارگر و ایاب و ذهاب که حدود 8 میلیون تومان می‌شود، جمع تمام این موارد باعث می‌شود نرخ تعمیرگاه‌ها سالانه تغییر کند.

آمار واردات، ترخیص و شماره‌گذاری کامیون‌های دست‌دوم

برخی شنیده‌ها از ورود 25 هزار دستگاه کامیون دست‌دوم اروپایی به گمرکات کشور حکایت دارد، اما آمار ترخیصی‌ها کمتر از 11 هزار دستگاه و تعداد پلاک‌گذاری شده‌ها نیز کمتر از 4 هزار کامیون است. ضمن این‌که زمزمه اصلاح این قانون و افزایش عمر کامیون‌های دست‌دوم اروپایی از 3 به 5 سال شنیده می‌شود، که می‌تواند زمینه ترخیص کامیون‌هایی که مدل 2017 و 2018 بوده و در گمرکات مانده‌اند را فراهم کند.

قرعه‌کشی خودرو هم‌چنان برقرار است

وزیر صمت در نامه‌ای به رئیس سازمان حمایت دستور داد که تا زمان ایجاد توازن در عرضه و تقاضای خودرو، که به حذف تدریجی قرعه‌کشی منجر می‌شود، عرضه خودرو از طریق سامانه متمرکز قرعه‌کشی انجام شود.

سیستم فروش خودرو تغییر کرد

وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: «بر اساس دستور وزیر صمت مقرر شده است فروش خودرو از این پس نه از طریق قرعه‌کشی در شرکت‌های خودروسازی، بلکه در سامانه فروش یکپارچه خودرو و به‌صورت شفاف انجام شود.»

مراقب نمره منفی علاوه بر جریمه باشید

معاون آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور تهران بزرگ می‌گوید با توجه به تعطیلات و خلوتی در معابر شهر تهران؛ با تخلف سرعت غیرمجاز برخورد می‌شود. به گفته سرهنگ همه‌خانی به همین منظور علاوه بر دوربین‌های ثابت ثبت تخلفات، تیم‌های سیار کنترل سرعت و گشت‌های نامحسوس به‌منظور برخورد با تخلف سرعت غیرمجاز در معابر و بزرگراه‌های شهر تهران مستقر هستند. این مقام انتظامی ضمن توصیه رانندگان به رعایت سرعت مجاز در معابر شهر تهران ادامه داد: «تخلف سرعت غیرمجاز علاوه بر جریمه، نمره منفی هم دارد.»

جریمه سگ‌گردانی با خودرو پایین است

رئیس پلیس راهور پایتخت در خصوص چگونگی برخورد با رانندگانی که اقدام به سگ گردانی می‌کنند، عقیده دارد که جریمه قانونی سگ‌گردانی کم است و اثرگذاری ندارد؛ اگرچه پلیس با توجه به مشاهدات میدانی وارد عمل شده و برخورد می‌کند، اما وقتی هزینه جریمه سگ‌گردانی از مبلغ غذای آن سگ بسیار کمتر است اقدام پلیس چه تاثیری دارد؟

موافقت با واردات خودرو به کیش و قشم

دبیر شورای عالی مناطق آزاد می‌گوید دو هزار خودرو با موافقت رئیس‌جمهور به کیش و قشم وارد می‌شوند. به گفته محمد قرار بود 2 هزار و 300 دستگاه خودرو که در اختیار سازمان اموال تملیکی بود به جزایر کیش و قشم اختصاص یابد، اما به علت طولانی شدن روند قضایی، از رئیس‌جمهور درخواست کردیم با واردات 2 هزار خودرو به کیش و قشم قبل از برگزاری جام جهانی موافقت کند.

نقص فنی مراکز معاینه فنی

مراکز معاینه فنی تهران به دلیل نقص سراسری در سامانه معاینه وزارت کشور (سیمفا) در روزهای پنجشنبه و جمعه تعطیل شد. ستاد معاینه فنی شهر تهران روز پنجشنبه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «با عنایت به بروز اختلال سراسری در سامانه معاینه فنی وزارت کشور (سیمفا)، جهت رفع ایراد و به‌روزرسانی این سامانه، کلیه مراکز معاینه فنی شهر تهران در روز پنجشنبه و جمعه (15 و 16 اردیبهشت‌ماه) تعطیل است.»

اخبار مهم بازار خودرو در هفته اول اردیبهشت 1401

در هفته منتهی به شنبه 10 اردیبهشت 1401 نظر پلیس درباره واردات، انتشار لیست بدهکاران بانکی با حضور خودروسازان، معاینه‌فنی رایگان برای تاکسی‌ها، اعلام قیمت خودروی ارزان و کاهش حجم قرعه‌کشی خودرو ازجمله مهم‌ترین عناوین رسانه‌های خودرویی بودند.

پلیس درباره واردات خودرو چه می‌گوید؟

جانشین پلیس راهور می‌گوید برابر قانون با توجه به حجم و مشخصات وسیله نقلیه وارداتی، باید یک، دو یا سه دستگاه وسیله نقلیه فرسوده اسقاط شود؛ اما در این چند سال به توجه به ممنوعیت واردات خودرو به کشور، اسقاط خودروهای فرسوده نیز کاهش چشم‌گیری یافته است. به گفته سردار حسینی واردات خودروی باکیفیت می‌تواند در کاهش آمار تصادفات، مصدومان و جان‌باختگان مؤثر باشد. از طرف دیگر نیز همان‌طور که گفتم واردات خودروی خارجی با توجه به قوانین کشور ما باعث از رده خارج شدن خودروهای فرسوده هم می‌شود که همین موضوع هم باز در کاهش تصادفات و شمار مصدومان و موارد فوتی ناشی از تصادفات مؤثر است.

خودروسازان در لیست ابربدهکاران بانکی

طبق لیستی که بانک مرکزی منتشر کرده، خودروسازان از چند بانک تسهیلات گرفته‌اند، تسهیلاتی که برخی از کارشناسان از آن به‌عنوان وام ارزان‌قیمت یاد می‌کنند. در اصل سیاست‌گذار با قصد تقویت بخش صنعت به‌طورکلی و خودرو به‌طور اخص، زمینه تزریق وام‌های سریع‌الوصول را فراهم می‌کند، این در شرایطی است که این وام‌ها با توجه به مشکلات و چالش‌های صنعت خودرو چندان کارساز نیست و تنها آنها را در لیست ابربدهکاران بانکی قرار داده است.

حمله سنگین نماینده مجلس به خودروسازان

جلال رشیدی کوچی عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس در پاسخ به این پرسش که نمایندگان مجلس چه زمانی به افزایش سرسام‌آور قیمت خودروها ورود خواهند کرد؟ گفت: «افزایش قیمت خودروها دهن‌کجی خودروسازان به نظام است؛ در حال حاضر بحث از موافق و مخالف گذشته است. مجلس، دولت، مردم و حتی مقام معظم رهبری تأکید می‌کنند که وضعیت خودروسازی نابسامان و نارضایتی ایجاد کرده است، در چنین شرایطی افزایش قیمت‌ها نوعی دهن‌کجی و گستاخی به شمار می‌رود.»

یک نوبت معاینه‌فنی رایگان برای تاکسی‌های پایتخت

بر اساس اعلام سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهر تهران، هزینه مراجعه اول معاینه فنی تاکسی‌های شهر تهران در 8 مرکز معاینه فنی رایگان است. طرح یادشده از سال 1400 با هماهنگی‌های صورت پذیرفته از سوی سازمان تاکسیرانی شهر تهران و تقبل هزینه‌های مرتبط با این مقوله، با هدف کاهش آلودگی هوا، حمایت مالی از رانندگان خدوم تاکسی، ترویج فرهنگ استفاده از خودروهای سالم و بی‌نقص و حفظ سلامت شهروندان به مرحله اجرا درآمد که در سال جدید نیز ادامه می‌یابد.

بازه قیمت خودروی ارزان چقدر است؟

سرپرست دفتر صنایع خودروی وزارت صنعت، از طراحی یک پلتفرم مشترک داخلی برای تولید خودروهای ارزان که 150 تا 200 میلیون تومان (معادل 5 تا 6 هزار دلار) قیمت خواهد داشت خبر داد. به گفته لاریجانی طبق محاسبات انجام شده قرار است دست‌کم 4 خودروی مختلف روی این پلتفرم مشترک در شرکت‌های خودروساز داخلی تولید شود که میانگین قیمت آن رقمی بین 150 تا 200 میلیون تومان یا معادل 5 تا 6 هزار دلار است.

کلیات واردات خودرو تصویب شد

رئیس کمیسیون صنایع و معادن از مجلس از تصویب کلیات طرح واردات خودرو به شرط صادرات خودرو، قطعه و خدمات نیروی محرکه در مجمع تشخیص مصلحت نظام خبر داد.

در همین رابطه عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفته بود. مدت اجرای مصوبه سران قوا درباره ممنوعیت واردات خودرو پایان اردیبهشت‌ماه به اتمام می‌رسد. با انقضای این مصوبه شرایط واردات خودرو تسهیل می‌شود و دست دولت برای واردات مدیریت شده خودرو به‌گونه‌ای که به تولید داخل لطمه وارد نشود، باز خواهد شد.

خبر خوب برای بازار لوازم‌یدکی

سرپرست دفتر خدمات نگهداری و فنی‌مهندسی وزارت صمت می‌گوید در سه ماه آینده باید بخش عمده کالاهای قاچاق و تقلبی در حوزه قطعات یدکی از بازار برچیده شود. به گفته محله‌ای در این راستا از دو هفته گذشته قطعات یدکی مشمول این گروه شدند که برای دو قلم کار آغاز شده و 53 قلم نیز اخیراً ابلاغ شده است و سه ماه نیز زمان در نظر گرفته شده تا تولیدکننده‌ها در سامانه جامع تجارت ثبت‌نام کنند که اگر محصول آن‌ها جزئی از این 53 قلم است، در سامانه درج شود.

خط‌ونشان سازمان استاندارد برای خودروسازان

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران با اولتیماتوم به شرکت‌های خودروساز، گفت چرخه معیوب در فرایند تولید خودرو باید اصلاح شود. به گفته اسلام‌پناه می‌دانیم که صبر مردم تمام شده و به همین دلیل در بحث کیفیت خودرو، کوتاه نخواهیم آمد تا اعتماد از دست رفته را برگردانیم.

حجم تصادفات در ایران 20 برابر معیار جهانی

رئیس هیئت‌مدیره جمعیت طرفداران ایمنی راه‌های کشور می‌گوید میزان تصادفات جاده‌ای 20 برابر استانداردهای جهانی است و میزان کشته‌های تصادفات جاده‌ای در روز به 45 نفر رسیده که مهم‌ترین عامل آن عامل انسانی و پس از آن تولید بی‌کیفیت خودروهای سواری و ناایمنی جاده‌های کشور است.

انتقاد بی‌سابقه پلیس از کیفیت خودرو

جانشین رئیس پلیس راهور در اظهاراتی بی‌سابقه انتقادات شدیدی را متوجه دو شرکت بزرگ خودروسازی کشور کرد. سردار تیمور حسینی، جانشین رئیس پلیس راهور می‌گوید با یک حساب دو دو تا چهارتا، ایران‌خودرو و سایپا اگر تعطیل شوند، ما با واردات خودرو و صرفه‌جویی در مصرف سوخت با واردات خودروی خارجی، حقوق تمام کارکنان آن را می‌دهیم. او با تاکید بر اینکه دیگر در جهان خودرویی نداریم که 15 لیتر در صد کیلومتر مصرف کند، گفت که دیگر دوران آن گذشته که با تغییر یک کاپوت، بگوییم طرح جدید زده‌ایم، خودروسازان باید پلتفرم عوض کنند.

حجم قرعه‌کشی خودرو کاهش پیدا کرد

سید امیر احمدی دبیر انجمن مراکز اسقاط و بازیافت کشور می‌گوید طرح 10 درصد از خودروهای عرضه شده در قرعه‌کشی به دارندگان خودروهای فرسوده، پارسال با پیگیری مجلس به ثمر نشست و در قرعه‌کشی بعدی این 10 درصد اعمال خواهد شد.

نویسنده : نیما حدادی

منبع : باما

برای اطلاع از اخبار روز خودرو، ایمیل خود را وارد نمایید

اطلاعات شما به درستی ثبت گردید
آخرین اخبار دنیای خودرو از طریق ایمیل برای شما ارسال خواهد شد.
مشکلی رخ داده است لطفا چند لحظه بعد مجددا تلاش کنید