مهم‌ترین اخبار خودرویی هفته گذشته

اخبار مهم بازار خودرو در هفته چهارم اسفند 1401

در هفته منتهی به شنبه 27 اسفند 1401 آخرین وضعیت بنزین نوروزی، کاهش سرعت خودروها در آزادراه‌ها، کاهش 13 درصدی قیمت خودرو، رونق قاچاق لاستیک، محدودیت‌های ترافیکی نوروز ۱۴۰۲، زمان اعلام قیمت جدید خودرو، تأیید و تکذیب افزایش 70 درصدی قیمت خودرو و اعلام نرخ دیه 1402 ازجمله مهم‌ترین عناوین رسانه‌ها بودند.

اثرات مثبت واردات خودروی دست‌دوم

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس می‌گوید با واردات خودروهای کارکرده عرضه خودرو به بازار افزایش می‌یابد و خودروسازان ناچارند در شرایط رقابتی فعالیت کنند. به گفته عباس‌پور مجلس هموار به دنبال حمایت از مردم و رفع دغدغه آن‌ها است و با توجه به اینکه یکی از مشکلات اصلی سال‌های اخیر کشور کیفیت و قیمت خودرو بوده در جریان بررسی بودجه مصوباتی در این حوزه داشته است. این وضعیت موجب شد که نمایندگان مردم در خانه ملت، نسخه واردات خودرو را جهت ارتقای کیفیت و متعادل شدن قیمت در پیش بگیرد.

آخرین وضعیت بنزین نوروزی

وزیر نفت می‌گوید هیچ‌گونه افزایش قیمت بنزین و گازوئیل در بودجه سال ۱۴۰۲ و در لایحه دولت مطرح نشده و برنامه‌ای برای افزایش قیمت وجود ندارد. به گفته اوجی با برنامه‌ریزی‌هایی که همکاران در شرکت پالایش و پخش برای مصارف به‌خصوص در ایام پایان سال و نوروز انجام داده‌اند پیش‌بینی می‌شود که مشکلی برای تأمین سوخت وجود نداشته باشد و برنامه‌ای برای افزایش قیمت بنزین و گازوئیل مطرح نیست. تمام جایگاه‌ها را مجهز کرده‌ایم به‌طوری‌که 60 هزار نفر در ایام عید در آماده‌باش خواهند بود، افزایش ظرفیت تولید بنزین اتفاق افتاده و در حوزه انتقال و لجستیک نیز اقدامات به نحو مطلوب رقم می‌خورد و امیدواریم با برنامه‌ریزی‌هایی که انجام می‌شود و همکاری مردم هیچ‌گونه مشکلی برای تأمین بنزین برای هم‌وطنان به‌خصوص در ایام عید وجود نداشته باشد.

سرعت خودروها در آزادراه کاهش پیدا کرد

کمیسیون ایمنی راه‌ها کاهش ۱۰ کیلومتر سرعت مجاز در آزادراه‌ها و بزرگراه‌ها را برای بازه زمانی ۲۴ اسفند تا ۱۵ فروردین ۱۴۰۲ با هدف افزایش ایمنی تصویب کرد. در یک‌صد و بیست و هفتمین نشست کمیسیون ایمنی راه‌های کشور گزارش آماری از تصادفات و کشته‌شدگان تصادفات در 10 ماه نخست 1401 ارائه و با توجه به رشد حدود 14 درصدی کشته‌شدگان تصادفات در این دوره، بر تحلیل دقیق با هدف ریشه‌یابی چرایی افزایش تصادفات تأکید شد. افندی‌زاده معاون وزیر راه و شهرسازی در این نشست، گفت با توجه به در پیش بودن سفرهای نوروزی سال 1402 تشکیل ستاد نوروزی برای هرچه ایمن بودن سفرها و تلاش همگانی برای کاهش تصادفات و مدیریت هرچه بهتر ترددها در این ایام تأکید دارد. اطلاع‌رسانی مناسب صداوسیما برای کاهش سرعت و افزایش ایمنی سفرها می‌تواند یکی از عوامل تأثیرگذار مهم در کاهش تصادفات و به‌تبع آن کاهش کشته‌شدگان ناشی از این تصادفات باشد.

قیمت خودرو تا 13 درصد کاهش پیدا کرد

رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو می‌گوید با ریزش قیمت دلار، قیمت خودروهای داخلی نیز بین ۷ تا ۱۳ درصد و خودروهای مونتاژی مثل هایما و لاماری بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان افت کرد. به گفته موتمنی زمانی که قیمت دلار از کانال 32 هزار تومان فراتر رفت، قیمت خودرو بسیار نجومی شد اما با ریزش قیمت دلار، قیمت خودروهای داخلی نیز بین 7 تا 13 درصد و خودروهای مونتاژی مثل هایما و لاماری بین 100 تا 150 میلیون تومان افت کرد. طی 5 روز گذشته قیمت خودروی پژو 206 تیپ 2 از 555 میلیون تومان به 500 میلیون تومان، قیمت خودروی پژو پارس ساده از 550 میلیون تومان به 500 میلیون تومان، قیمت خودروی تارا دنده‌ای از 750 میلیون تومان به 690 میلیون تومان، قیمت تیبا صندوق‌دار از 355 میلیون تومان به 327 میلیون تومان، قیمت تیبا هاچ‌بک از 365 میلیون تومان به 337 میلیون تومان، قیمت کوییک R دنده‌ای از 370 میلیون تومان به 342 میلیون تومان و قیمت هایما S7 از یک میلیارد و 720 میلیون تومان به یک میلیارد و 570 میلیون تومان رسیده است.

عرضه خودرو در بورس امکان‌پذیر است

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس می‌گوید با صراحت اعلام می‌کنم عرضه خودرو در بورس کالا بر اساس ضوابط قانونی کشور، امکان‌پذیر است. به گفته پورابراهیمی دو الزام مهم این که بازار سرمایه باید از تصمیمات دستوری جدا شود، اولین تصمیم دستور مخرب در خصوص نرخ ارز است و چندین بار شاهد آن بودیم اولین درخواست ما این است این مسیر با این الزام مرتبط شود دومی الزام در خصوص قیمت‌گذاری دستوری است برخی اوقات تصمیمات در این حوزه اتخاذ می‌شود که به نفع مردم نیست و دو جهت از بین می‌رود، قیمت‌گذاری دستوری آفت اساسی است. با صراحت اعلام می‌کنم عرضه خودرو در بورس کالا بر اساس ضوابط قانونی کشور، امکان‌پذیر است. دولت باید کمک و همراهی لازم را داشته باشد تا این مسئله به نفع تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان تمام بشود.

اما این در حالی است که معاون وزارت صمت درباره عرضه خودرو در بورس می‌گوید ابتدا مجلس این موضوع را منتفی و شورای رقابت نیز بحث حذف عرضه خودرو در بورس را اعلام کرد بنابراین برای سال آینده عرضه خودرو در بورس مطرح نیست و درواقع عرضه خودرو در بورس منتفی است.

مذاکره برای تغییر قیمت خودرو

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار از مذاکره با وزارت صمت برای نحوه قیمت‌گذاری خودروها خبر داد و گفت: از وزارت صمت درخواست کردیم با توجه به نحوه قیمت‌گذاری جدید، شرکت‌ها زیان نکنند و در سال آینده با توجه به افزایش تولید و کیفیت بتوانند محصولات بهتری در اختیار مردم قرار بدهند. به گفته عشقی دود تصمیماتی که در هشت سال گذشته در حوزه خودرو گرفته شده است به چشم مصرف‌کننده رفته است. هدف از عرضه خودرو در بورس کالا این است که از نحوه قیمت‌گذاری فاصله بگیریم. با توجه به اتفاقات چند ماه گذشته اگر قیمت‌ها اصلاح شود به نفع تولید و مصرف‌کننده است. در این راستا از وزارت صمت درخواست کردیم با توجه به نحوه قیمت‌گذاری جدید، شرکت‌ها زیان نکنند و در سال آینده با توجه به افزایش تولید و کیفیت بتوانند محصولات بهتری در اختیار مردم قرار بدهند.

افزایش مراجعه به مراکز معاینه فنی

مدیرعامل ستاد معاینه فنی شهر تهران اعلام کرد که در پی وقت دهی اینترنتی معاینه فنی خودروهای تهران میزان مراجعات ۱۰ درصد رشد داشته است. به گفته مالکی صف‌های طولانی و نارضایتی شهروندان در مدیریت زمانشان در مراکز معاینه فنی یکی از موضوعاتی بود که فعالیت مراکز معاینه فنی را تحت‌الشعاع خود قرار می‌داد و بر همین اساس از ابتدای اسفندماه پذیرش در دو مرکز بیهقی و آبشناسان صرفاً اینترنتی انجام شد. بررسی‌ها نشان داد با اینترنتی شدن وقت دهی در دو مرکز فوق‌الذکر، در 10 روز اول اسفندماه 10 درصد به میزان مراجعات این دو مرکز اضافه شد و با اینکه تعداد مراجعات افزایش یافت اما هیچ صفی شکل نگرفت. با موفقیت‌آمیز بودن این اقدام سه مرکز دماوند، نیایش و سراج و همچنین 2 واحد سیار نوبنیاد و گیلان نیز به مدل نوبت اینترنتی اضافه شد که این مهم نیز در راستای کسب رضایت شهروندان و مدیریت صفوف مراکز معاینه فنی است.

قاچاق لاستیک رونق پیدا کرد

در هفته‌های اخیر شاهد کمبود لاستیک در بازار کشور بوده‌ایم، کمبودی که درنهایت منجر به افزایش قیمت لاستیک در بازار آزاد شده است. رئیس هیئت‌مدیره انجمن زنجیره ارزش لاستیک در خصوص علت قاچاق لاستیک می‌گوید دلالان لاستیک را در بازار با نرخی کمتر از قیمت تولیدکننده خریداری می‌کنند، به‌عنوان نمونه تولیدکننده باید هر تایر را 25 دلار صادر کند؛ ولی دلال همان تایر را به‌صورت ریالی در بازار خریداری می‌کند، به سبب قیمت‌گذاری دستوری و ارزان بودن لاستیک، دلال قادر است همان لاستیک را با نرخ 20 دلار به فروش برساند. به گفته گنجی در سال جاری هیچ‌گونه افزایش قیمتی نداشته‌ایم و تولیدکننده با وجود ضرر، تولید خود را کاهش نداده است، بااین‌وجود ادامه روند فعلی، تعطیلی واحدهای تولیدی به سبب زیان فاحش دور از انتظار نیست.

محدودیت‌های ترافیکی نوروز ۱۴۰۲ اعلام شد

مرکز مدیریت راه‌های مازندران اعلام کرد با توجه به پیش‌بینی وضعیت تردد و با هدف کنترل ترافیک تعطیلات نوروز سال 1402، ارتقاء ضریب ایمنی و تسهیل عبور و مرور وسایل نقلیه، محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های ترافیکی از روز سه‌شنبه 23 اسفندماه امسال تا پایان روز سه‌شنبه 15 فروردین 1402 در محورهای چالوس، هراز و سوادکوه اعمال می‌شود.

ساخت L90 جدید با همکاری روسیه

معاون صنایع حمل‌ونقل وزارت صنعت معدن و تجارت پ با اشاره به برگزاری نمایشگاه اتومبیلتی ۲۰۲۲ مسکو و حضور خودروسازان و قطعه‌سازان ایرانی می‌گوید در این نمایشگاه ۷۰۰ میلیون یورو تفاهم‌نامه بین دو طرف ایرانی و روسی منعقد شد که تا امروز ۵۰ میلیون یورو آن به قرارداد تبدیل شده است و دلیل اصلی کندی کار نیز بروکراسی و سیستم اداری روسیه است که مسائل را زمان‌بر می‌کند. به گفته منطقی در زمینه تولید مشترک مقرر شد محصولی همچون آل ۹۰ که در هر دو کشور تولید می‌شد و هر دوی ایران و روسیه به خودکفایی ۵۰ درصدی در آن رسیده بودند، احیا شود قوای محرکه این خودرو در اختیار هیچ‌یک از دو طرف ایران و روسیه نبود که مقرر شد موتور EC5 یا همان TU5 Plus در آن استفاده شود. این خودرو در ایران در شرکت پارس‌خودرو و همچنین در روسیه تولید خواهد شد و عملاً پایان فروردین‌ماه رونمایی از این محصول را خواهیم داشت.

قیمت جدید خودرو در سال 1402 چه زمانی اعلام می‌شود؟

مدیر روابط عمومی مرکز ملی رقابت می‌گوید در مورد قیمت خودرو بر اساس فرمول‌ها و داده‌های جمع‌آوری‌شده به جمع‌بندی‌هایی رسیده‌ایم و بعد از تعطیلات نوروز نقشه راه نهایی را شورای رقابت ارائه می‌دهد و بر اساس آن به دستگاهی که موظف به اعلام قیمت خودرو است ابلاغ می‌شود تا دستگاه مربوطه ابلاغ قیمت جدید خودرو را انجام دهد. به گفته توکلی اعلام قیمت با شورای رقابت نیست و شورای رقابت کار کارشناسی برای صدور دستورالعمل را انجام می‌دهد. همان‌طور که دستورالعمل را صادر کرده است و تعیین می‌کند که زوایای مختلف مانند نحوه محاسبه قیمت تمام‌شده از چه کانال‌هایی باید باشد. درواقع شورای رقابت از چند کانال داده جمع‌آوری می‌کند و آن اطلاعات و داده‌ها را جمع‌بندی می‌کند و شرایط مختلف را ازجمله شرایط رقابتی شدن بازار را در نظر می‌گیرد.

کرایه تاکسی تهران گران شد

اعضای شورای اسلامی شهر تهران درصد و سی و ششمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران در نوبت عصر بررسی لوایح نرخ کرایه حمل‌ونقل عمومی در دو بخش اتوبوس و تاکسی را در دستور کار داشتند که در بررسی نرخ بلیت تاکسی با اکثریت آراء با افزایش 45 درصد موافقت کردند. نکته قابل‌توجه این است که افزایش نرخ کرایه تاکسی از اول اردیبهشت‌ماه مجاز است و همچنین از آنجایی که شهرداری هیچ کمکی به هزینه سفر توسط تاکسی‌ها ندارد و 100 درصد هزینه‌ها بر دوش راننده و مالک تاکسی است و همچنین با توجه به نرخ تورم و گرانی‌ها متوسط افزایش کرایه تاکسی برای سال آینده 45 درصد در نظر گرفته شده است. از حدود 500 خط تاکسی شاید کمتر از 10 درصد افزایش بیشتر از این سقف و شاید حداکثر 75 درصد داشته باشند و بسیاری از خطوط کمتر از 45 درصد افزایش نرخ خواهند داشت. به‌طور میانگین 45 درصد افزایش نرخ خواهیم داشت.

تأیید و تکذیب افزایش 70 درصدی قیمت خودرو

به گفته منطقی معاون وزیر صمت با توجه به این که از سال ۹۹ قیمت کارخانه‌ای خودروها تغییری نداشته، با توجه به تورم موجود به احتمال زیاد بین ۳۰ تا ۷۰ درصد افزایش قیمت خودرو را شاهد خواهیم بود. در این خصوص محاسبات در انتهای فروردین‌ماه انجام خواهد شد و درنهایت قیمت‌های جدید اعلام می‌شود. وی در خصوص عرضه خودرو در بورس گفت: با ورود مجلس به موضوع، عرضه خودرو در بورس منتفی شد، همچنین مقرر شد شورای رقابت با اصلاح قیمت‌ها در این زمینه ورود داشته باشد.

اما کمی بعد از این اظهار نظر وزارت صمت اعلام کرد آنچه معاون وزیر صمت در نشست خبری خود ذکر کرده است، پیرامون آن بوده که طبق قانون، شورای رقابت مسئول تعیین قیمت خودروهای داخلی است و این شورا در حال بررسی قیمت خودروها است و وزارت صمت نیز منتظر اعلام نظر شورای رقابت است. معاون وزیر صمت در این نشست، احتمالی را درباره تصمیم شورای رقابت برای افزایش قیمت خودروها بیان کرد و در پاسخ به خبرنگاران مثال ارقام درصدی را زد؛ اما این موضوع به معنای تصویب چنین ارقامی نیست و اساساً وزارت صمت مسئول تعیین قیمت خودرو نخواهد بود؛ بلکه امر قیمت‌گذاری خودروها بر عهده شورای رقابت است.

احتمال افزایش نرخ جرائم رانندگی

رئیس پلیس راهور فراجا می‌گوید افزایش جریمه‌های رانندگی بسیار بازدارنده است و می‌تواند تصادفات را کاهش دهد. به گفته سردار هادیانفر رئیس پلیس افزایش جریمه‌های رانندگی در اختیار هیئت‌وزیران است اگر تصمیم به ابلاغ گرفتند، ما مکلف به اجرا هستیم. افزایش جریمه‌های رانندگی بسیار بازدارنده است و می‌تواند تصادفات را کاهش دهد؛ در حال حاضر جرائمی که پلیس اعمال می‌کند بی‌اثر است. در کارگروه کلیات طرح تصویب شده و منتظر هیئت‌وزیران هستیم.

تأیید صادرات خودرو به بلاروس

وزیر صنعت، معدن و تجارت می‌گوید توافق بسیار خوبی برای صادرات ۴۵ هزار خودرو تا سه سال آینده به بلاروس امضا شده است. به گفته فاطمی امین توافق بسیار خوبی برای صادرات 45 هزار خودرو در طول دو، سه سال آینده به بلاروس امضا شده است که نزدیک 450 میلیون دلار ارزش این قرار است. کل حجم تجاری صادرات ما به بلاروس در طول یک ‌سال، حدود 15، 16 میلیون دلار است، در این قرارداد که در یکی دو ماه اخیر امضا شد یک‌باره 450 میلیون دلار قرارداد امضا شد این نویدبخش توسعه روابط اقتصادی با بلاروس است.

فروش خودرو جان گرفت

بررسی صورت‌های مالی ۳ خودروساز بزرگ کشور (ایران‌خودرو، سایپا و پارس‌خودرو) در ۱۱ ماهه امسال بیانگر فروش یک میلیون و ۳۸ هزار دستگاه خودرو است که نسبت به پارسال رشد ۱۲ درصدی را نشان می‌دهد. بررسی صورت‌های مالی 3 خودروساز بزرگ کشور (ایران‌خودرو، سایپا و پارس‌خودرو) در 11 ماهه سال 1401 در مجموع یک میلیون و 38 دستگاه انواع خودرو فروخته شده است. این در حالی است که در 11 ماهه سال گذشته میزان فروش خودرو حدود 931 هزار دستگاه خودرو بود که به این ترتیب امسال شاهد افزایش 12 درصدی فروش خودرو هستیم.

چرا برخی از متقاضیان خودرو حذف شدند؟

سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، دلایل حذف برخی متقاضیان خودروهای وارداتی را توضیح داد. به گفته قالیباف پس از نوبت‌دهی به متقاضیان خودروهای وارداتی برخی متوجه حذف خود از سامانه شدند. وی در تشریح مهم‌ترین دلایل حذف این افراد، تکمیل نشدن فرایند وکالتی کردن حساب، تکمیل نشدن فرایند ثبت‌نام، دارا نبودن یکی از شرایط عمومی (مانند داشتن پلاک فعال و غیره) و نبود موجودی کافی در حساب وکالتی عنوان کرد. در حال حاضر گزینه انصراف فعال است و بانک‌ها باید بلافاصله نسبت به رفع انسداد وجه افرادی که انصراف می‌دهند اقدام کنند.

فعالیت وزارت دفاع در حوزه خودرو منتفی شد

مجلس که در جریان بررسی لایحه بودجه به وزارت دفاع مجوز مشارکت در ساخت انواع خودرو سبک و سنگین را داده بود، به‌منظور تأمین نظر شورای نگهبان این بند را از لایحه بودجه ۱۴۰۲ کل کشور حذف کرد. بند الحاقی (10) دیگر بند حذف شده از این تبصره بود که وزارت صمت را مکلف می‌کرد در صورت درخواست وزارت دفاع برای تولید انبوه انواع خودروهای سبک و سنگین و خودروهای با کاربری‌های خاص مجوزهای لازم را صادر و همکاری‌های لازم را معمول نماید. با توجه به زیرساخت‌ها و ظرفیت‌های موجود در صنعت دفاعی کشور، وزارت دفاع می‌تواند با رعایت ملزومات اصل یک‌صد و دهم (110) قانون اساسی و اخذ مجوزهای لازم مرتبط با این اصل با همکاری ستاد کل نیروهای مسلح نسبت به تولید و فروش خودروهای مذکور اقدام نماید.

نرخ دیه سال 1402 اعلام شد

نرخ دیه سال ۱۴۰۲ به موجب ابلاغ بخشنامه رئیس قوه قضائیه ۹۰۰ میلیون تومان تعیین شد. به موجب ابلاغ بخشنامه رئیس قوه قضائیه به تمامی واحدهای قضائی و دادسراهای سراسر کشور با توجه به بررسی‌های به‌عمل‌آمده و در راستای اجرای ماده 549 قانون مجازات اسلامی، مصوب سال 1392، قیمت دیه کامله در ماه‌های غیر حرام برای سال 1402 مبلغ 9 میلیارد ریال معادل 900 میلیون تومان تعیین شد. در ماه‌های حرام یک‌سوم به این عدد اضافه می‌شود و یک میلیارد و 200 میلیون تومان خواهد بود.

کارت سوخت حذف می‌شود؟

معاون وزیر نفت در خصوص حذف کارت سوخت توضیحاتی را ارائه داد. به گفته سالاری: امسال ما در تولید کارت سوخت رکورد زده‌ایم به‌طوری‌که دو نیم تعداد فقط کارت سوخت تولید و صادر و به دست متقاضیان رسیده است. کارت‌های هوشمند سوخت موجود در جایگاه‌های عرضه سوخت صرفاً برای سوخت‌گیری موارد اضطراری در نظر گرفته شده است همچنین از اول فرودین توصیه می‌شود متقاضیان از کارت سوخت خود استفاده کنند.

اخبار مهم بازار خودرو در هفته سوم اسفند 1401

در هفته منتهی به شنبه 20 اسفند 1401 اعلام قیمت پایه خودروها، نرخ جدید معاینه فنی، عدم افزایش قیمت بنزین، مجوز واردات خودرو برای جانبازان، نحوه اخذ مالیات از خودروها، کاهش قیمت لاستیک در بازار، مجوز واردات خودروهای دست‌دوم، پیشنهاد اصلاح قیمت پایه خودرو، افزایش قیمت لاستیک رادیال و حذف عرضه خودرو در بورس ازجمله مهم‌ترین عناوین رسانه‌ها بودند.

مشخص شدن نحوه تعیین قیمت پایه خودروهای داخلی

نایب رییس شورای رقابت نحوه تعیین قیمت پایه خودروهای داخلی را اعلام کرد. به گفته دودانگه طبق دستورالعملی که در شورای رقابت مصوب شده است، برای اعلام نهایی قیمت‌ها باید قیمت‌های محاسباتی سازمان حمایت اخذ شود که اخذ شده است، همچنین باید قیمت‌های پایه رقابتی را اخذ کنیم. همچنین طبق مصوبه بنا بر این بود که سه خودروی مشابه خارجی شناسایی شوند و یک نهاد بی‌طرف داخلی یا خارجی بعد از انجام بررسی‌های لازم، به شورای رقابت قیمت پایه رقابتی را اعلام کند تا شورا متناسب با آن بتواند قیمت نهایی را محاسبه کند.

نرخ‌های جدید معاینه فنی اعلام شد

هیئت‌وزیران نرخ بهای جدید خدمات صدور گواهی معاینه فنی ماشینی شامل خودروهای سبک، سنگین و نیمه سنگین و موتورسیکلت را تعیین و ابلاغ کرد. نرخ آزمون‌های آلایندگی و ایمنی برای خودروهای سبک بنزین سوز و دوگانه‌سوز (۹۲ هزار تومان)، برای خودروهای نیمه سنگین و سنگین گازوئیل سوز و گازسوز (۱۱۹ هزار تومان) و برای موتورسیکلت‌های بنزین سوز (۲۲ هزار تومان)، نرخ بازرسی چشمی قطعات و تجهیزات گازسوز (به‌جز مخزن) برای خودروهای سبک دوگانه‌سوز و خودروهای نیمه سنگین و سنگین گازسوز (۲۴ هزار تومان) و نرخ بازرسی چشمی مخزن گاز طبیعی فشرده CNG (بدون باز کردن) به ازای هر مخزن برای خودروهای سبک دوگانه‌سوز و خودروهای نیمه سنگین و سنگین گازسوز (۲۸ هزار تومان) تعیین شد.

تأکید وزیر نفت بر عدم افزایش قیمت بنزین

وزیر نفت می‌گوید دولت و مجلس هیچ برنامه‌ای برای افزایش قیمت بنزین ندارند. به گفته اوجی دولت و مجلس در هیچ‌کجا ازجمله قانون بودجه 1402 برنامه‌ای برای افزایش قیمت بنزین ندارند. هنوز درباره سهمیه بنزین نوروزی تصمیم‌گیری نشده است و امیدواریم با مدیریت مصرف بخش بنزین بتوانیم رفاه را برای مردم فراهم کنیم.

استفاده پلیس از پهپاد در ایام نوروز

معاون اجرایی پلیس راهنمایی و رانندگی فراجا می‌گوید پلیس راهور برای مدیریت و کنترل ترافیک در طرح نوروزی حتماً از توان و تجهیزات پهپادی استفاده خواهد کرد تا شاهد تسهیل در ترددها باشیم. به گفته سردار رمضانی در طرح نوروز 1402 از پهپادهای عمودپرواز و پهپادهایی که با مدت‌زمان طولانی پرواز می‌کنند برای مدیریت ترافیک استفاده خواهیم کرد. به دلیل افزایش درخواست‌های نقل‌وانتقال وسایل نقلیه و به‌منظور تسهیل ارائه خدمات به هم‌وطنان از روز دوشنبه 15 اسفند ساعت کاری مراکز تعویض پلاک 2 ساعت افزایش می‌یابد و فعالیت این مراکز تا ساعت 16 ادامه دارد.

جزئیات مجوز واردات خودرو به جانبازان

با تصویب مجلس، وزارت صمت مکلف شد به برخی از جانبازان بالای ۵۰ درصد مجوز واردات یک دستگاه خودرو بدهد. وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف است با معرفی بنیاد شهید و امور ایثارگران به جانبازان بالای 50 درصد که در سنوات گذشته از تسهیلات ماده (45) قانون جامع ایثارگران استفاده ننموده‌اند، مجوز واردات یک دستگاه خودرو متناسب با وضعیت جانبازی ایثارگر با رعایت قوانین و مقررات ارائه کند. در خصوص سایر مشمولین ماده (45) قانون مذکور از محل تسهیلات قرض‌الحسنه تبصره (16) این قانون برای خرید خودرو داخلی اقدام می‌شود.

نحوه اخذ مالیات از خودروها در سال 1402

اخذ مالیات از خودروها در سال ۱۴۰۲ بر اساس قیمت روز خودرو با توجه به تاریخ ساخت یا واردات آن و صرفاً بر اساس مشخصات سند مالک خودرو است. نمایندگان در ادامه رسیدگی به بخش هزینه‌ای لایحه بودجه سال 1402 کل کشور، با بندهای (س)، (ع)، (خ) تبصره 6 موافقت کردند که بر اساس آن؛ انواع خودروی سواری و وانت دو اتاق (کابین) دارای شماره انتظامی شخصی در اختیار مالکین اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی که قیمت روز خودروی آنها بیش از 30 میلیارد ریال است نسبت به مازاد بر این مبلغ مشمول مالیات سالانه خودرو به نرخ یک درصد (1%) می‌شوند. مأخذ محاسبه مالیات خودرو موضوع این بند قیمت روز انواع خودرو با توجه به تاریخ ساخت یا واردات آن و صرفاً بر اساس مشخصات مالک خودرو مندرج در شناسنامه خودرو صادره توسط نیروی انتظامی (برگ سبز) به‌عنوان سند رسمی خودرو است که توسط سازمان امور مالیاتی کشور هرساله تا پایان فروردین‌ماه تعیین و اعلام می‌شود.

پیش‌بینی کاهش قیمت لاستیک در بازار

شرکت‌های تایرساز داخلی هر یک در نامه‌هایی جداگانه به سازمان بورس اعلام کرده‌اند که قیمت محصولات خود را از تاریخ ۱۳ اسفند، ۲۰ درصد افزایش خواهند داد؛ این در حالی است که به گفته سخنگوی انجمن صنفی صنعت تایر، بنا بر هماهنگی‌های صورت گرفته با ستاد تنظیم بازار مقرر شده تا فاصله قیمتی بین تولیدکننده و مصرف‌کننده کاهش پیدا کرده و قیمت‌های جاری کف بازار نه‌تنها افزایش نداشته باشد، بلکه کاهش هم پیدا کند. به گفته تنها تا جایی که ما اطلاع داریم، به سبب افزایش شدید هزینه‌های تولید از قیمت مواد اولیه داخلی گرفته تا نرخ ارز، مبنای محاسبه سود، دستمزدها، عوارض گمرکی و...، شرکت‌های تایرساز قیمت تایرهای رادیال سواری را 20 درصد افزایش داده‌اند؛ اما در ترتیب فروش و توزیع هم به‌موازات، بنا بر هماهنگی‌های انجام‌شده با ستاد تنظیم بازار، تغییرانی داده شده تا فاصله تولیدکننده و مصرف‌کننده کاهش پیدا کند و عملاً قیمت‌های جاری کف بازار نه‌تنها افزایش نداشته باشد، بلکه کاهش هم پیدا کند.

مجوز مجلس به وزارت صمت برای واردات خودروهای کارکرده

نمایندگان مجلس در مصوبه‌ای به وزارت صمت مجوز واردات خودروهای کارکرده با عمر کمتر از ۵ سال را دادند. به‌منظور توسعه حمل‌ونقل عمومی، تنظیم بازار، کاهش مصرف سوخت، آلودگی هوا و سوانح جاده‌ای به وزارت صنعت، معدن و تجارت اجازه داده می‌شود با تأیید و تشخیص سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای (کاربری بین‌شهری) و سازمان شهرداری‌ها و دهیاری کشور (کاربری شهری)، نسبت به ثبت سفارش واردات انواع کشنده، کامیون، اتوبوس، مینی‌بوس، ون و سواری موردنیاز با عمر کمتر از پنج سال اقدام نماید. آیین‌نامه نحوه اجرائی این بند توسط وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت، راه و شهرسازی، کشور، امور اقتصادی و دارایی و سازمان برنامه‌وبودجه کشور با تأکید بر لزوم تأمین قطعات، خدمات پس از فروش و معاینه فنی تهیه می‌شود و حداکثر ظرف مدت یک ماه پس از ابلاغ این قانون به تصویب هیئت‌وزیران می‌رسد.

پلاک شدن خودروهای مناطق آزاد و ویژه اقتصادی

نمایندگان مجلس در مصوبه‌ای به وزارت صمت مجوز دادند که نسبت به پلاک ملی خودروهای مناطق آزاد و ویژه اقتصادی اقدام کند. طبق این مصوبه، به‌منظور تنظیم بازار خودرو به وزارت صنعت، معدن و تجارت اجازه داده می‌شود نسبت به ثبت پلاک ملی خودروهای مناطق آزاد و ویژه اقتصادی اقدام نماید. آئین‌نامه اجرائی این بند ظرف مدت یک ماه توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی تهیه و به تصویب هیئت‌وزیران می‌رسد.

119 هزار نفر برای خودروهای وارداتی ثبت‌نام کردند

سخنگوی وزارت صمت می‌گوید ثبت‌نام خودروهای وارداتی به اتمام رسید و حدود ۱۱۹ هزار نفر ثبت‌نام کردند. به گفته قالیباف کار راستی آزمایی شروع شده و تا سه روز ادامه دارد. فردی که خودروی موردنظر خود را پیدا نمی‌کند اولویتش در عرضه بعدی حفظ می‌شود. همچنین می‌تواند انصراف دهد و مبلغ بلوکه شدن آنها آزاد شود. سعی می‌کنیم تا پیش از سال عرضه را انجام دهیم، اما عمده عرضه‌ها برای بازه سه ماه پیش‌بینی کرده‌ایم. اکنون ما دیگر قرعه‌کشی نداریم و در این قرعه‌کشی تنها اولویت افراد را مشخص می‌شود، اما در اصل ماجرا که خودرو به آنها تعلق می‌گیرد مشکلی نیست.

پیشنهاد اصلاح شدن قیمت پایه خودرو

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با تأکید بر اینکه قیمت پایه خودروها باید اصلاح شود، می‌گوید اگر امسال خودروسازها می‌خواستند با وضعیت سال گذشته فعالیت کنند باید فعالیت خود را متوقف می‌کردند؛ زیرا به کارخانه پول‌سوزی تبدیل شده بودند. هر صنعتی این‌طور باشد از بین می‌رود. باید یک دوره کوتاهی تحمل کنیم و اجازه دهیم خودروساز محصول خود را با قیمت مناسب بفروشد. به گفته عشقی بحث شورای رقابت بحث مخالفت نبود. شورای رقابت بر اساس وظایفی که بر عهده دارد بحث انحصار را تشخیص داده و دستورالعملی برای این موضوع نوشته بود. در دستورالعمل هم ذکر نشده بود که خودرو از بورس کالا خارج شود، زیرا این شورا بر اساس قانون اجازه تعیین تکلیف ندارد.

ضرب‌الاجل دادگستری برای تعیین تکلیف خودروهای توقیفی

رئیس کل دادگستری استان تهران بر ضرورت تهیه و تدوین یک دستورالعمل به‌منظور ایجاد وحدت رویه در فرایند پذیرش و تعیین تکلیف خودروهای توقیفی مرتبط با پرونده‌های مواد مخدر تأکید کرد. نشست بررسی وضعیت خودروهای توقیفی مرتبط با پرونده‌های مواد مخدر در استان تهران با حضور علی القاصی رئیس کل دادگستری استان تهران، علی صالحی دادستان تهران، عباس جوهری معاون استاندار تهران، یحیی جعفری رئیس کل محاکم عمومی و انقلاب تهران، فرماندهان انتظامی، معاونان قضایی رئیس کل، دادستان‌های حوزه‌های قضایی استان تهران و مسئولان شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر در سالن ولایت دادگستری کل استان تهران تشکیل شد. به گفته القاصی ماندگاری طولانی‌مدت وسایل نقلیه و اموال توقیفی مربوط به پرونده‌های مواد مخدر، ازجمله مشکلات و معضلاتی است که در استان تهران وجود دارد. در کنار این موضوع؛ اموالی که در انبار گمرکات بنا به جهاتی دچار توقیف و ماندگاری طولانی‌مدت شده‌اند، سبب شده است تا این اموال و وسایل نقلیه به‌مرور زمان دچار خسارت و آسیب شوند که این امر به‌هیچ‌عنوان قابل‌پذیرش نیست.

قیمت این لاستیک‌ها گران شد

سخنگوی انجمن صنعت تایر از افزایش 20 درصدی قیمت تایر رادیال سواری به‌صورت مشروط خبر داد. به گفته تنها با هماهنگی انجام‌شده با ستاد تنظیم بازار، این افزایش قیمت ۲۰ درصدی از روز ۱۳ اسفندماه مشروط به عرضه بخشی از محصولات کارخانجات در پلتفرم‌ها یا سکوهای اینترنتی مثل دیجی‌کالا، با سلام و غیره اعمال شود. انتظار می‌رود به این ترتیب بین ۷۰ تا ۸۰ درصد از قیمت بازاری تایرها کاسته شود. اکنون به طور متوسط اختلاف قیمت ۸۰ تا ۱۲۰ درصدی بین نرخ‌های کارخانه‌ای و بازاری انواع تایر وجود دارد به‌طوری‌که یک جفت تایر پرایدی که در کارخانه یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان قیمت دارد، در بازار تا سه میلیون تومان خریدوفروش می‌شود.

خودروهای وارداتی تا قبل از سال 1402 عرضه می‌شوند

سخنگوی وزارت صنعت و معدن با بیان اینکه منتظر تصویب فرمول جدید قیمت‌گذاری برای خودروهای داخلی باشید، می‌گوید واگذاری خودروهای وارداتی نیز قبل از پایان سال آغاز می‌شود، اما بیشتر خودروها در بازه‌ای سه‌ماهه تحویل داده خواهد شد. به گفته قالیباف طبیعتاً بعد از این که اولویت‌بندی‌ها توسط قرعه‌کشی مشخص شد اولین عرضه‌ها در سامانه می‌آید و خرید انجام می‌شود، تلاش ما این است که بخشی از تقاضا را این طرف سال جواب بدهیم، چون یک موجودی چند هزار دستگاهی الان در کشور هست و قابل تحویل است.

میزان ذخیره بنزین در کارت سوخت مفقودی

مدیر سامانه هوشمند کارت سوخت درباره میزان سقف ذخیره بنزین در کارت‌های سوخت مفقودی توضیحاتی ارائه داد. به گفته صادقی اکنون فرآیند به کوتاه‌ترین زمان ممکن رسیده است و کارت‌های سوخت در صف صدور در حال نزدیک شدن به تحویل تمامی آن‌ها به مردم است. صدور کارت سوخت المثنی یک فرآیند بین‌دستگاهی بوده که فرآیند ثبت درخواست در دفاتر پلیس 10+، تولید کارت، پاکت‌گذاری و تحویل به شرکت پست از طریق سازمان‌های مختلف اجرایی می‌شود و با توجه به اینکه در این فرآیند، کد ره‌گیری در اختیار درخواست‌کننده قرار می‌گیرد، مردم می‌توانند در هر مرحله، با واردکردن کد ره‌گیری درخواست خود در سایت پلیس راهور و شرکت پست، از وضعیت دقیق کارت فرآیند صدور کارت سوخت خود مطلع شوند.

تخفیف عوارض طرح ترافیک تا پایان فروردین ۱۴۰۲

اعضای شورای شهر تهران با اعمال ۳۰ درصد تخفیف برای بدهکاران پرداخت عوارض تردد در محدوده‌های طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا تا پایان فروردین‌ماه سال آینده موافقت کردند. اعضای شورای شهر تهران بررسی لایحه اعطای مجوز به شهرداری تهران جهت «اعمال ضریب کاهشی برای بدهکاران عوارض تردد در محدوده‌های طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا در صورت تسویه بدهی تا پایان اسفندماه سال جاری» را روی میز بررسی قرار دادند و تشکری هاشمی رئیس کمیسیون حمل‌ونقل شورا در این رابطه بیان کرد که از سال 97 تا 1401 بالغ بر 64 درصد بدهی‌های ورود به طرح ترافیک تسویه نشده است. کسانی که ورود غیرمجاز به طرح ترافیک داشتند مبلغ قابل تسویه به‌صورت حداکثری لحاظ شده و بالاترین مبلغ را پرداخت خواهند کرد و برای سال آینده برای هر ورود غیرمجاز باید توسط پلیس جریمه شوند.

خسارت 8 میلیاردی هر تلفات حوادث جاده‌ای به کشور

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی ایران می‌گوید برآوردها نشان می‌دهد که به ازای هر نفری که در تصادف جانش را از دست می‌دهد بیش از هشت میلیارد تومان به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم به کشور خسارت تحمیل می‌شود. به گفته سردار هادیانفر، حدود 9 تا 11 درصد از بودجه کشور صرف تصادفات می‌شود و شرکت‌های بیمه بیش از 35 هزار میلیارد تومان برای جبران خسارت تصادفات می‌پردازند که اگر اندکی از این هزینه کلان به دستگاه‌ها و شهرداری‌ها اختصاص یابد در زمینه کاهش تعداد جان‌باختگان شاهد موفقیت‌های بیشتری خواهیم بود. نزدیک به 17 هزار نفر در سال جاری، جانشان را در تصادفات از دست دادند و به‌طور میانگین هر ساعت، 2 نفر در این تصادفات کشته شدند.

آنلاین شدن تمامی مراحل نقل‌وانتقال مالکیت خودرو

با تصویب مجلس، فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی ایران مکلف به ایجاد سامانه تعویض پلاک انواع خودرو و موتورسیکلت به نحوی شد که تمامی مراحل نقل‌وانتقال مالکیت به‌صورت برخط انجام‌شده و مراجعه حضوری اشخاص صرفاً برای احراز هویت فرد، اصالت خودرو و فک و نصب پلاک باشد. طبق این مصوبه، فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی ایران مکلف است از ابتدای سال 1402 سامانه تعویض پلاک انواع خودرو و موتورسیکلت را به نحوی ایجاد نماید که تمامی مراحل نقل‌وانتقال مالکیت به‌صورت برخط انجام و مراجعه حضوری اشخاص صرفاً برای احراز هویت فرد، اصالت خودرو و فک و نصب پلاک باشد. در این راستا فرماندهی انتظامی موظف است پلاک را صرفاً از طریق مؤسسات مجاز و صاحب صلاحیت غیردولتی تعویض و تعرفه مندرج در جدول شماره (16) این قانون را از متقاضی دریافت و سهم مؤسسه ذی‌ربط را به‌طور مستقیم پرداخت و مابقی را به ردیف درآمدی 140114 جدول شماره (5) این قانون نزد خزانه‌داری کل کشور واریز نماید.

تولید خودرو 45 درصد افزایش یافت

معاون صنایع حمل‌ونقل وزارت صمت می‌گوید امسال یک میلیون و ۲۶۰ هزار خودرو در کشور تولید شده است، که نسبت به سال قبل ۴۵ درصد افزایش تولید داشته‌ایم. به گفته منطقی میزان تولید خودرو ما قبل از تحریم‌ها 1.6 میلیون دستگاه در سال بود که با تحریم شرکت‌ها نصف شد. اولین گام احیای ظرفیت بود. پارسال 946 هزار دستگاه خودرو در کشور تولید شد که 100 هزار خودروی ناقص در پارکینگ‌ها مانده بود.

چرا خودروهای خارجی مبنای قیمت‌گذاری قیمت پایه خودروهای داخلی شدند؟

نایب رییس شورای رقابت توضیحاتی را در مورد نحوه قیمت‌گذاری پایه خودروهای داخلی ارائه کرد. به گفته دودانگه برای این منظور در کارگروه خودرو شورای رقابت جلسات مختلفی با خودروسازان، سازمان حمایت، وزارت صمت، انجمن خودروسازان و تمام ذینفعانی که نقش دارند و همچنین با نهادهایی که می‌توانستند در تعیین خودروهای مشابه خارجی کمک کنند، جلسات مختلف و متعددی برگزار شده است و امیدواریم ظرف روزهای آینده شورای رقابت بتواند جمع‌بندی نهایی را انجام داده و در مورد اینکه این موضوع چه زمانی اجرا شود تصمیم بگیرد.

قیمت قطعات خودرو 40 درصد افزایش می‌یابد

عضو هیئت‌مدیره انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو میزان افزایش قیمت قطعات خودرو را اعلام کرد. به گفته بیگلو با فرمول جدید شورای رقابت، قیمت قطعات خودرو در ۱۴۰۲ بین ۳۰ الی ۸۰ درصد افزایش پیدا می‌کند. این میزان افزایش قیمت بستگی به نوع قطعه خودرو دارد.

عرضه خودرو در بورس از لایحه بودجه حذف شد

یک عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 1402 می‌گوید بر اساس تصمیم کمیسیون تلفیق موضوع عرضه خودرو در بورس کالا از لایحه بودجه سال آتی، حذف شد. به گفته میرتاج‌الدینی در این زمینه کمیسیون تلفیق پیش‌تر پیشنهادی را مصوب کرده بود که پانزده درصد از منابع این موضوع به خودروسازان و مابقی به دولت بازمی‌گشت. در ادامه و در صحن مجلس پیشنهاد دیگری مصوب شد که عنوان می‌کرد که اگر خودرو در بورس کالا عرضه شود باید بر اساس شرایطی باشد که این مسئله ابهام‌برانگیز بود و به کمیسیون ارجاع شد.

مجلس با دادن یارانه بنزین به خانوارهای فاقد خودرو مخالفت کرد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با پیشنهاد یکی از نمایندگان مبنی بر پیش‌بینی سازوکاری برای اعطای یارانه بنزین به خانوارهای فاقد خودرو مخالفت کردند. نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی و در جریان بررسی بخش درآمدی تبصره ۱۴ لایحه بودجه ۱۴۰۲ کل کشور، پیشنهاد حسین زاده مبنی بر پیش‌بینی سازوکاری برای اعطای یارانه بنزین به خانوارهای فاقد خودرو را بررسی و درنهایت با این پیشنهاد مخالفت کردند.

خودرو ارزان می‌شود

به گفته رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودروی تهران، به دنبال کاهش نرخ ارز، قیمت‌ها در بازار خودرو نیز در مسیر کاهش قرار گرفته است؛ به‌گونه‌ای که طی روزهای اخیر قیمت انواع خودرو بین پنج تا ۱۰ درصد کاهش داشته است. موتمنی از کاهش قیمت خودروها در بازار خبر داده و گفته است: به‌طور مثال قیمت خودرو هایما اس 7 از یک میلیارد و 730 میلیون تومان به حدود یک میلیارد و 650 میلیون تومان رسیده و برخی از خودروهای خارجی نیز تا 100 میلیون تومان کاهش قیمت داشته‌اند. با توجه به اینکه خودرو به یک کالای سرمایه‌ای تبدیل شده بنابراین تغییرات قیمت ارز نیز بر آن اثرگذار است.

اخبار مهم بازار خودرو در هفته دوم اسفند 1401

در هفته منتهی به شنبه 13 اسفند 1401 احتمال زیاد تغییر سهمیه بنزین، شرایط عرضه خودروهای وارداتی، اعلام زمان تحویل خودروهای وارداتی، میلیونی شدن تیراژ تولید خودرو، تخلف ایران‌ خودرو، احتمال افزایش جرائم رانندگی، حکم شرعی فروش خودروهای وارداتی و استیضاح جدید وزیر صمت ازجمله مهم‌ترین عناوین رسانه‌ها بودند.

احتمال زیاد تغییر سهمیه بنزین

یک نماینده مجلس می‌گوید در بودجه 1402 پیش‌بینی‌هایی در زمینه تغییر سهمیه‌ها شده است، که اگر تصویب شود این قابلیت را دارد کسانی که از هیچ سهمیه‌ای استفاده نمی‌کنند، نیز بتوانند از این سهمیه برخوردار باشند؛ اما در هر حال برنامه‌ای برای افزایش قیمت نداریم. به گفته رحیمی مظفری افزایش قیمت بنزین در برنامه دولت و مجلس نیست و تغییر قیمت و سهمیه‌بندی بنزین در بودجه سال آینده هم دیده نشده است. این موضوع قرار نیست اوضاع را بهتر کند، ولی عدالت را برقرار می‌کند. اگر شرایط اقتصادی اجازه می‌داد و ما می‌توانستیم نسبت به اصلاح سهمیه برای خانوارهایی که بنزین دریافت نمی‌کنند و سهمیه‌ای در سوخت ندارند، اقدام کنیم قطعاً بهتر بود. در بودجه ۱۴۰۲ پیش‌بینی‌هایی در زمینه تغییر سهمیه‌ها شده که اگر تصویب شود این قابلیت را دارد کسانی که از هیچ سهمیه‌ای استفاده نمی‌کنند نیز بتوانند از این سهمیه برخوردار باشند؛ اما در هر حال برنامه‌ای برای افزایش قیمت نداریم.

شرایط عرضه خودروهای وارداتی منتشر شد

وزارت صمت با انتشار اطلاعیه عرضه خودروهای وارداتی، نحوه ثبت‌نام متقاضیان برای خرید خودروهای خارجی را مشخص کرد. به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو» به نقل از ایرنا، بر اساس این اطلاعیه، فرآیند فروش خودروهای وارداتی، در سه مرحله انجام خواهد شد:

 1. ثبت‌نام متقاضیان و انجام فرآیند نوبت‌دهی
 2. انتشار آگهی عرضه خودروهای وارداتی و اقدام به خرید توسط متقاضیان حائز شرایط طبق نوبت
 3. تحویل خودروهای وارداتی به خریداران

با آغاز به کار سامانه یکپارچه فروش خودروهای وارداتی saleauto.ir از روز شنبه 6 اسفند 1401 متقاضیان تا روز پنج‌شنبه 11 اسفند فرصت ثبت‌نام در این سامانه را خواهند داشت. نکته مهم آن است که ثبت‌نامِ زودتر به معنای در اولویت قرار گرفتن در تخصیص خودرو نیست؛ بنابراین متقاضیان خرید خودروهای خارجی تا پایان هفته برای ثبت‌نام فرصت دارند و لازم نیست در همان ساعات اولیه آغاز به کار سامانه، به آن مراجعه کنند.

این رانندگان اعمال قانون می‌شوند

معاون آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور تهران می‌گوید اگر وسیله نقلیه‌ای بیمه‌نامه شخص ثالث نداشته باشد، اعمال قانون می‌شود. به گفته سرهنگ مؤمنی بیمه شخص ثالث اجباری و اگر وسیله نقلیه‌ای نداشته باشد؛ طبق قانون بازخواست و یا توقیف می‌شود. اگر راننده‌ای در تصادفی بیمه نداشته و مقصر هم باشد باید هزینه طرف مقابل را هم پرداخت کند. اگر غیر مقصر باشد راننده می‌بایست سریعاً نسبت به بیمه کردن خودروی خود اقدام و از بیمه مقصر حادثه می‌تواند استفاده نماید. یکی از شرایط رانندگی این است که حتماً راننده دارای گواهینامه معتبر و مهارت رانندگی باشد.

ایران؛ یازدهمین تولیدکننده بزرگ خودرو

صنعت خودروسازی ایران با ارتقا هشت پله‌ای نسبت به سال 2021، حال در جایگاه یازدهمین تولیدکننده بزرگ در زمینه تولید خودروهای سواری قرار دارد. هرساله انجمن تولیدکنندگان خودرو اروپا گزارشی از میزان تولید و درخواست خریدوفروش خودرو در کشورهای مختلف را گردآوری می‌کند که در گزارشی که به‌تازگی بازه 12 ماهه سال 2022 را پایش می‌کند اشاره کرده که ایران توانسته از جایگاه نوزدهم در سال 2021 به جایگاه یازدهم در سال 2022 صعود کند. در این گزارش آمده که در سال 2022 بیش از 68 میلیون دستگاه خودرو سواری در سراسر دنیا تولید شده که از نظر تیراژ رشد 7.9 درصدی را نسبت به سال 2021 تجربه کرده است. این در حالی است که در سال 2021 در سراسر دنیا حدود 63 میلیون و 200 هزار دستگاه خودرو تولید شده بود. در این بین به تولید خودروهای سواری در ایران نیز اشاره شده که رشد چشمگیری را در سال 2022 (دی‌ماه سال 1400 تا دی‌ماه سال 1401) داشته است. به سبب همین رشد، صنعت خودروسازی ایران توانسته یک صعود هشت پله‌ای را در سال 2022 در زمینه تولید نسبت به سال 2021 تجربه کند. طبق گزارش منتشر شده توسط انجمن تولیدکنندگان خودرو اروپا، صنعت خودروسازی ایران در سال 2021 تعداد 979 هزار و 969 دستگاه خودرو تولید کرده بود. این در حالی است که در سال 2022 در ایران یک میلیون و 85 هزار و 859 دستگاه خودرو تولید شده، که رشدی 10.8 درصدی را نسبت به سال 2021 داشته است.

خروج خودروسازان از قیمت‌گذاری دستوری

رئیس سازمان خصوصی‌سازی می‌گوید طبق تعهد وزارت صمت، خودروسازان باید تا پایان سال از شمول قیمت‌گذاری دستوری خارج شوند، در صورت عدم انجام این تعهد امکان فروش سهام تودلی خودروسازان وجود ندارد. به گفته قربانزاده با توجه به اینکه هنوز به‌صورت رسمی در مورد خروج خودروسازان از قیمت‌گذاری دستوری تصمیمی گرفته نشده است، واگذاری خودروسازها چه می‌شود و براساس تعهدی که از وزارت صمت گرفتیم، باید خودروسازان تا پایان سال از شمول قیمت‌گذاری دستوری خارج شوند. این تعهد یا انجام می‌شود و یا انجام نمی‌شود؛ اگر انجام نشود امکان دادن مجوز برای فروش سایت‌ها و شرکت‌های زیرمجموعه آنها وجود ندارد. در حال حاضر 5 درصد از سهام ایران‌خودرو و 17 درصد از سهام سایپا دست دولت باقی مانده است؛ بنابراین واگذاری سهام تودلی خودروسازان به دولت مربوط نمی‌شود.

اولین سری خودروهای وارداتی مشخص شدند

گفته می‌شود اولین عرضه وارداتی‌ها در سامانه یکپارچه مختص به نشان‌های چانگان، فیات و هیوندای خواهد بود. مدل‌های چانگان CS35 پلاس، چانگان CS55 پلاس، هیوندای النترا، فیات ۵۰۰ و فیات تیپو خودروهایی هستند که برای اولین عرضه وارداتی‌ها در نظر گرفته شده‌اند. گویا تعدادی از این خودروها هم‌اکنون در گمرکات کشور هستند و بخش قابل‌توجهی از این خودروها در مسیر ایران. این خودروها به‌عنوان اولین وارداتی‌ها پس از ممنوعیت به ایران می‌آیند و سرآغاز فصل جدید واردات خودرو خواهند بود. در ادامه باید دید چه تعدادی از این خودروها در مرحله اول عرضه خواهند شد و تأثیر این عرضه بر بازار چه خواهد بود.

واردات انحصاری خودرو توسط 6 شرکت تکذیب شد

وزارت صنعت، معدن و تجارت ادعای برخی در فضای مجازی مبنی بر اعطای مجوز انحصاری واردات خودرو به ۶ شرکت را تکذیب کرد. وزارت صمت در این باره اعلام کرد: این ادعا کاملاً کذب است. تاکنون به بیش از 20 شرکت مجوز واردات خودرو داده شده و آنها می‌توانند بدون هیچ مشکلی اقدام به واردات خودرو کنند؛ بنابراین اعطای مجوز انحصاری واردات خودرو به 6 شرکت، دروغ است. ادعای بعدی در این شایعه مبنی بر محاسبه تخیلی سود آن 6 شرکت نیز نادرست است چراکه پول متقاضیان در حساب بانکی خود آنها مسدود می‌شود و هرگاه اراده کنند می‌توانند از آن برداشت کنند و از نوبت خرید خودرو خارج شوند.

زمان تحویل خودروهای وارداتی مشخص شد

سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به برنامه واردات ۱۰۰ هزار خودرو به کشور، گفت: بخش اعظم خودروهای وارداتی سه‌ماهه تحویل متقاضیان می‌شود و فقط بخش کوچکی فوری و یا شش‌ماهه تحویل خواهد شد. به گفته قالیباف، شرایط را تقریباً احتمالاً مردم اطلاع دارند، عمدتاً سه‌ماهه است یعنی شاید 90 درصد آن سه‌ماهه باشد، 5 درصد آن تحویل فوری باشد و 5 درصد آن هم شش‌ماهه باشد، ترکیب ممکن است تغییر کند، ولی در همین فضا احتمالاً خودروها تحویل مشتریان داده خواهد شد.

بالاخره تیراژ خودرو میلیونی شد

مدیرکل صنایع خودروی وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌گوید امسال برای نخستین بار تولید سالیانه خودرو پس از چهار سال از مرز یک میلیون دستگاه گذشت و تا امروز حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه خودرو در کشور تولید شد. به گفته توکلی لاهیجانی از سال 96 و آغاز تحریم‌ها، آنچه در صنعت خودروسازی ملاحظه شد افت قابل‌توجه تولید اتومبیل یا تولید خودروهای ناقص و غیرقابل عرضه به بازار بود. تا سال گذشته در عمل تولید ما هیچ‌گاه در بهترین حالت از حدود 800 هزار خودروی کامل فراتر نرفته بود، اما امسال برای نخستین بار تولید سالیانه خودرو بعد از چهار سال از مرز یک میلیون دستگاه گذشت و تا امروز حدود یک میلیون و 200 هزار دستگاه خودرو در کشور تولید شد. اکنون محدودیت یا مسئله‌ای در عرضه خودروها توسط خودروسازان داخلی وجود ندارد و در هفته‌های پایانی سال شاهد عرضه انبوه خودروهای داخلی خواهیم بود.

ماجرای تخلف ایران‌ خودرو

براساس آمارهای صورت مالی ایران‌ خودرو، 8 درصد از فروش این خودروساز خارج از فرآیند بورس کالا و قرعه‌کشی بوده است. طی ماه‌های اخیر خبرهایی از فروش غیرقانونی و بدون نوبت خودرو به دستگاه‌های دولتی و حاکمیتی منتشر شد که این موضوع با واکنش تند رئیس‌جمهور و دستور پیگیری آن روبه‌رو شد. در این خصوص نکته مهم و جالب‌توجه اینکه بررسی شیوه‌های عرضه و فروش محصولات گروه ایران‌ خودرو که در صورت مالی اعلام شده، نشان می‌دهد حدود ۸ درصد از تولیدات گروه در ۶ ماهه ۱۴۰۱ در قالب پیش‌فروش، فروش فوق‌العاده و فوری و نقد و اقساط نبوده و به‌شکل «سایر روش‌ها» عرضه شده است. با فرض اینکه پیش‌فروش، فروش فوق‌العاده و فوری و نقد و اقساط مربوط به فرآیند قرعه‌کشی بوده، این شائبه ایجاد می‌شود که ۸ درصد فوق خارج از فرآیند قرعه‌کشی و حتی عرضه در بورس کالا بوده است. نمونه واضح آن، همین عرضه به کارکنان دستگاه‌های دولتی و حاکمیتی بوده است که اخیراً توسط رسانه‌ها افشا شد؛ اما طبق آمارها با درنظر گرفتن حجم کل تولید ۲۸۰ هزار دستگاهی گروه ایران‌خودرو در ۶ ماهه نخست امسال، سهم آن ۸ درصدی که به شکل سایر روش‌ها عرضه شده، به حدود 23 هزار دستگاه می‌رسد.

مالیات خودروهای لوکس در سال 1402

نمایندگان مجلس یک درصد مالیات سالیانه برای خودروهای لوکس در نظر گرفتند که شامل خودروهایی با قیمت بیش از ۳ میلیارد تومان می‌شود. نمایندگان در نشست علنی (یکشنبه 7 اسفندماه) مجلس شورای اسلامی در روند بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه سال 1402 کل کشور، با بند (خ) تبصره (6) ماده‌واحده این لایحه موافقت کردند. در بخش درآمدی بند (خ) تبصره (6) ماده‌واحده لایحه بودجه آمده است: انواع خودروی سواری و وانت دو اتاق (کابین) دارای شماره انتظامی شخصی در اختیار مالکین اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی که قیمت روز خودروی آنها بیش از سی میلیارد (30.000.000.000) ریال است نسبت به مازاد بر این مبلغ مشمول مالیات سالانه خودرو به نرخ یک درصد (1%) می‌گردند.

پیشنهاد پلیس برای افزایش مبلغ جریمه‌های رانندگی تا نوروز ۱۴۰۲

رئیس پلیس راهور فراجا از بررسی پیشنهاد پلیس برای افزایش مبلغ جرائم رانندگی از سوی دولت خبر داد و گفت در صورت موافقت دولت این رقم‌ها در نوروز ۱۴۰۲ اعمال خواهد شد. به گفته سردار هادیانفر یکی از مجازات مربوط به تخلفات رانندگی در کشورهای توسعه‌یافته محرومیت از خدمات اجتماعی است و افرادی که تخلف رانندگی داشته باشند از حضور در برخی از مسئولیت‌ها نیز منع خواهند شد چراکه قانون‌مداری افراد هم در سنجش صلاحیت آنان لحاظ می‌شود. باید قوانین راهنمایی و رانندگی اصلاح شود و وقتی از افزایش مبلغ جریمه صحبت می‌شود منظور پرداخت جریمه نیست، منظور بازدارندگی جریمه است، جریمه یک‌میلیونی برای پرداخت نیست بلکه برای پیشگیری از ارتکاب تخلف است. در همین راستا هم ما پیشنهاد اصلاح قوانین راهنمایی و رانندگی را مطرح کردیم که انجام شد و در دستور قرار گرفته است.

دریافت کرایه تاکسی بر حسب مسافر

مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی شهری کشور می‌گوید اگر راننده تاکسی سه مسافر را سوار می‌کند باید دریافت کرایه بر مبنای سه نفر و اگر هم چهار نفر را جابه‌جا می‌کند دریافت کرایه بر مبنای چهار نفر باشد. به گفته ضامنی روز دوشنبه رانندگان تاکسی‌های رسمی (با پلاک زرد «ت») اگر سه مسافر را سوار می‌کنند باید بر مبنای سه مسافر کرایه دریافت کنند و اگر چهار مسافر سوار کنند هم بر مبنای همان چهار مسافر باید کرایه دریافت کنند. نرخ رسمی کرایه تاکسی‌ها، توسط شورای شهر تعیین و مصوب می‌شود و رانندگان تاکسی‌ها موظف هستند که نرخ مصوب را از مسافران دریافت کنند. درصورتی‌که راننده تاکسی بیشتر از نرخ مصوب از مسافر دریافت کرد، مسافران می‌توانند شکایت خود را از طریق درگاه ارتباطی که توسط شهرداری شهرهای مختلف پیش‌بینی شده است یا از طریق مراجعه حضوری به سازمان تاکسیرانی‌ها ثبت کنند و به شکایت آنها رسیدگی خواهد شد.

انتقاد یک عضو مجمع تشخیص به نحوه فروش خودروهای وارداتی

حجت‌الاسلام‌والمسلمین غلامرضا مصباحی مقدم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به حکم شرعی پیش‌فروش خودروهای وارداتی از سوی وزارت صمت می‌گوید که مبلغ معامله در هنگام انشاء قرارداد، باید معین باشد و نمی‌توان این فاکتور مهم در معامله را به آینده موکول کرد، در غیر این صورت معامله باطل است. در حالی پیش‌فروش خودروهای وارداتی از سوی وزارت صمت آغاز شده است که این پیش‌فروش به دلیل مشخص نبودن قیمت نهایی، نوع خودرو و زمان تحویل و همچنین بلوکه کردن 500 میلیون از وجه اشخاص طی 6 ماه با انتقادات و ابهامات زیادی مواجه شده است که در این خصوص عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در مورد شرعی بودن یا نبودن این اقدام توضیحاتی ارائه داد. حجت‌الاسلام‌والمسلمین غلامرضا مصباحی مقدم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به این سؤال که آیا پیش‌فروش خودروهای وارداتی از سوی وزارت صمت به دلیل مشخص نبودن قیمت نهایی، نوع خودرو و زمان تحویل و همچنین اخذ 500 میلیون تومان از مردم، شرعی است؟ گفت: «در معاملاتی که صورت می‌گیرد باید مبلغ در هنگام انشاء قرارداد معین باشد یعنی مبلغ نمی‌تواند منعطف و کشدار باشد و عنوان شود که فعلاً این مقدار باشد و بعداً مقدارش تعیین شود.»

سه شرط جدید مجلس برای عرضه خودرو در بورس کالا

پیرو عرضه خودرو در بورس کالا و حواشی پیش‌آمده در این خصوص، نمایندگان مجلس شورای اسلامی تولیدکنندگان داخلی و عرضه‌کنندگان خودروهای خارجی در بورس کالا را مکلف کردند تا شرایطی را فراهم نمایند که خرید خودرو توسط واسطه غیرممکن شود.

۱- شورای رقابت موظف است وفق بند ۵ ماده ۵۸ قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی تا پایان فروردین ۱۴۰۲ قیمت جدید خودروها را بر اساس آنالیز هزینه قیمت تمام شده و با در نظر گرفتن هزینه‌های تحقیق و توسعه و هزینه‌های مالی مرتبط با فعالیت تولیدی (مورد تأیید حسابرس) و بر اساس قیمت ارز خریداری شده توسط واردکننده و یا کارخانجات خودروساز محاسبه و در بازه‌های حداکثر سه‌ماهه مجدداً به‌روزرسانی نماید.

۲- شرکت‌های خودروساز داخل مکلف‌اند همه تولیدات خود را یکجا با تاریخ‌های تحویل متفاوت عرضه نمایند و از عرضه قطره‌چکانی پرهیز کنند.

۳- امکان عرضه به قیمت بیش از یک‌دوم برابر قیمت پایه ممکن نیست، برای تاریخ‌های تحویل عقب‌تر نرخ تعدیل می‌گردد. شرکت‌های خودروساز داخلی و عرضه‌کنندگان خودروهای خارجی بایستی شرایطی برای خودروهای عرضه شده در بورس تعیین نمایند که عملاً خرید خودرو توسط واسطه غیرممکن باشد، ازجمله محرومیت در خدمات و پرداخت خسارت شرکت‌های بیمه به غیر خریدار عدم امکان ثبت‌اسناد، انتقال ازجمله وکالت، انسداد و محدودیت در ارائه خدمات بانکی برای افراد واسطه و اخذ جرائم سنگین مالی برای ایشان. آئین‌نامه این بند توسط وزارت صمت و وزارت اقتصاد تنظیم و به تصویب هیئت‌وزیران می‌رسد.

آمار یازده‌ماهه تولید خودرو منتشر شد

اطلاعات منتشره از تولید ۱۱ ماهه خودروسازان، حکایت از رشد ۱۹ درصدی تیراژ محصولات سواری دارد. همچنین خودروسازان در آمار ماهانه رشد ۱۵ درصدی تولید را در بهمن‌ماه به ثبت رساندند. طبق آمارهای ارائه‌شده از سوی سامانه کدال، سه شرکت ایران‌خودرو، سایپا و پارس‌خودرو درمجموع طی 11 ماهه امسال 981 هزار و 147 دستگاه خودروی سواری تولید کرده‌اند که نسبت به تولید 821 هزار و 91 دستگاهی مدت مشابه سال گذشته 160 هزار و 56 دستگاه بیشتر تولید کرده‌اند؛ بنابراین تیراژ این سه خودروساز در 11 ماهه امسال 19 درصد نسبت به 11 ماهه سال 1400 رشد داشته است. درصد رشد تولید در 11 ماهه امسال مشابه درصد رشد نه‌ماهه است، در انتهای آذرماه ماه نیز آمار نه‌ماهه رشد 19 درصدی را نشان می‌داد اما در ده‌ماهه با کاهش تولید ماهانه این رقم به 15 درصد کاهش یافت.

خودرو بازهم پای وزیر را به استیضاح می‌کشاند

نماینده اهواز می‌گوید استیضاح دوم وزیر صمت جدی است و عمده نمایندگان حتی آنان که در استیضاح اول رأی مخالف استیضاح دادند، در حال حاضر، موافق استیضاح هستند. به گفته حسینی در واقعیت میدانی، وضعیت بازار به‌شدت متلاطم و بی‌ثبات است و متأسفانه هرچه جلوتر می‌رویم، اوضاع به ضرر مردم می‌شود. به‌طور مثال، برای مردم سؤال است وقتی وضعیت واردات و عرضه خودرو به این شکل است، چطور به‌راحتی حواله خودرو به مدیران مجموعه یک خودروسازی داده می‌شود. همه این اتفاقات، متوجه شخص وزیر صمت بوده و ایشان باید پاسخگو باشد. در حال حاضر وضعیت قیمت لوازم‌خانگی، خودرو و مایحتاج مردم مساعد نیست و به‌شدت قیمت‌ها بالا رفته و کنترل نرخ‌ها به‌هیچ‌وجه قابل توجیه نیست. از طرفی، مسئولان آمار می‌دهند و عرضه خودرو را در بورس توجیه می‌کنند، ولی واقعیت میدانی چنین نیست. ما وقتی سفره مردم را می‌بینیم، وقتی در بازار عرضه کالا می‌رویم، می‌بینیم مردم ناراضی هستند. این نارضایتی باید حدّ یقف داشته باشد که ما بدانیم دارد برخورد صورت می‌گیرد یا بفهمیم ساماندهی اوضاع در دستور کار مسئولان است.

فروش معاینه فنی وجود ندارد

مدیرعامل ستاد مرکزی معاینه فنی خودروهای شهر تهران می‌گوید در مراکز معاینه فنی از سامانه سیپا استفاده می‌کنیم که امکان دخل و تصرف در این سامانه وجود ندارد و به‌صورت کشوری رصد می‌شود. به گفته مالکی در مراکز معاینه فنی از سامانه سیپا استفاده می‌کنیم که امکان دخل و تصرف در این سامانه وجود ندارد و به‌صورت کشوری رصد می‌شود. این در حالی است که از این تعداد یک میلیون و ۱۸۴ هزار خودرو مراجعه اولی بودند. در حال حاضر شهر تهران دارای ۵۶ خط مکانیزه و ۱۷ مرکز فعال معاینه فنی در نقاط مختلف پایتخت است. همچنین ۳ مرکز نیز ویژه معاینه فنی خودروها سنگین و ۱۱ خط نیز به‌صورت اختصاصی برای انجام معاینه فنی موتورسیکلت‌ها در شهر تهران وجود دارد.

اعلام سایت ثبت‌نام خودروهای داخلی

آنطورکه سخنگوی وزارت صمت اعلام کرده، از هفته جاری ثبت‌نام برای فروش خودروهای داخلی آغاز خواهد شد. امید قالیباف، سخنگوی وزارت صمت، اعلام کرد که در هفته آینده، ثبت‌نام در سامانه saleauto.ir برای فروش چند صد هزار دستگاه خودروی تولید داخل آغاز خواهد شد و در این طرح مدل هر خودرو نیز مشخص خواهد بود. قالیباف ادامه داد که قرعه‌کشی برای رتبه‌بندی خودروهای ثبت‌نام شده پس از پایان زمان انجام خواهد شد. امید قالیباف اعلام کرد که ثبت‌نام برای خودروهایی است که در برنامه تولید خودروسازها وجود دارد و بدین‌صورت نیست که خودروهای ثبت‌نام شده از خط تولید خارج شوند.

سامانه اعلام خرابی و کارت‌های سوخت جامانده

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی از آغاز به‌کار سامانه پیاده‌سازی و بهره‌برداری از سامانه برخط اعلام خرابی کارتخوان‌ها و اعلام کارت‌های سوخت شخصی جامانده در جایگاه‌های عرضه سوخت خبر داد و گفت: هم‌اکنون فرآیند صدور کارت سوخت با هدف دستیابی به کوتاه‌ترین زمان ممکن سرعت یافته است. به گفته نژادعلی پیش از این روال به این شکل بود که کارت‌های جامانده در جایگاه‌های سوخت تحویل نواحی می‌شد و اطلاع‌رسانی مناسبی در این باره انجام نمی‌شد که مالکان بدانند کارت سوخت آنها به‌طور دقیق در کدام جایگاه جامانده است، بنابراین تصمیم گرفتیم به منظور جمع‌آوری و یکپارچه‌سازی اطلاعات کارت‌های سوخت جامانده در جایگاه‌های سراسر کشور و سهولت دسترسی صاحبان، سامانه‌ای را ایجاد کنیم که این سامانه بتواند اطلاعات کارت‌های جامانده را در جایگاه‌های عرضه سوخت را جمع‌آوری و در اختیار مناطق سی‌وهفت گانه شرکت و نیز مردم قرار دهد.

چرا خودروهای وارداتی بورسی نشدند؟

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار دلیل حذف بندی مبنی بر اینکه خودروهای وارداتی صرفاً در بورس کالا عرضه شوند، از آیین‌نامه واردات خودرو را مشخص نبودن زمان و تعداد خودروهای خارجی که به کشور وارد خواهند شد اعلام کرد. به گفته عشقی در این مورد بررسی‌های کارشناسی زیادی صورت گرفته است. از آنجایی که زمان و تعداد خودروهای خارجی به کشور مشخص نیست، امکان عرضه آن‌ها در بورس کالا وجود نداشت. سازمان بورس آمادگی دارد کالاهایی که وارد کشور شدند و قابلیت تحویل دارند را پذیرش و عرضه کند. بر اساس بررسی‌های کارشناسی شده کالاهایی که هنوز خریداری نشده است، امکان عرضه از طریق بورس کالا را ندارند. البته بندی که تاکید داشت این خودروها صرفاً از طریق بورس کالا عرضه شوند حذف شد و عرضه از طریق بورس کالا، به شرطی که کالا شرایط بورس کالا را داشته باشد امکان پذیر است.

اخبار مهم بازار خودرو در هفته اول اسفند 1401

در هفته منتهی به شنبه 6 اسفند 1401 احتمال توقف تولید پژو پارس، جزئیات تغییر سهمیه سوخت در سال 1402، عدم افزایش قیمت محصولات ایران‌ خودرو، سهمیه بنزین برای خانوارهای بدون خودرو، بازگشت پژو 206، تولید مشترک خودرو توسط ایران و چین، رفت‌وبرگشت محدودیت در بنزین زدن، آغاز ثبت‌نام خودروهای وارداتی و نادر شدن لاستیک خودرو در بازار ازجمله مهم‌ترین عناوین رسانه‌ها بودند.

تولید پژو پارس هم متوقف می‌شود؟

یک کارشناس صنعت خودرو می‌گوید باید این واقعیت را دید که با حذف این خودرو تبعات زیادی در اقتصاد جامعه رخ خواهد داد. با این حرکت‌های غیراقتصادی، هم هزینه‌های مردم و هم کف قیمت این خودرو در بازار افزایش می‌یابد. به گفته کاکایی ضمن اینکه باید به این موضوع تأکید کرد، در کشور با توجه به وضعیت جاده و شرایط ترافیکی کشور، لزوماً این ارتقا استانداردها منجر به بهبود شرایط رانندگی و زندگی نمی‌شود. بسیاری از استانداردها با توجه به شرایط فرهنگی و ترافیکی در کشور عملاً ناکارآمد است و باعث ارتقا سلامتی جامعه نمی‌شود. اکنون با اعلام خبر توقف تولید پژو ۲۰۶، یک نگرانی در خصوص توقف تولید پژو پارس وجود دارد که جایگزینی هم در کشور ندارد. تولید پراید متوقف شد درحالی‌که جایگزینی نداشت؛ تیبا را نمی‌توانیم جایگزین پراید در نظر بگیریم، زیرا تولید این خودرو هم متوقف شد و در نهایت کوئیک که خودرویی اقتصادی نیست را جایگزین پراید کردند.

فروش خودرو در بورس توجیه قانونی ندارد

سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی با بیان اینکه توجیه قانونی و قابل دفاعی برای عرضه خودرو در بورس وجود ندارد، می‌گوید براساس مشاهدات در برخی موارد قیمت خودروی فروش رفته در بورس با قیمت پایه ۱۰۰ درصد متفاوت است. به گفته اسفنانی ما به‌صورت موردی شکایت‌های مربوط به گران‌فروشی خودرو را بررسی و حکم صادر می‌کنیم، اما در بحث قیمت‌گذاری خودرو آشفته‌بازاری وجود دارد و هرکدام تصمیمی می‌گیرند؛ مدتی شورای رقابت قیمت خودرو را پیشنهاد و کمیسیون مربوطه در وزارت صمت قیمت را تعیین می‌کرد، مدتی دیگر سازمان حمایت و اکنون نیز متأسفانه شاهد هستیم برخی از خودروها در بورس عرضه می‌شود که به عقیده بنده این روش به‌هیچ‌عنوان قابل دفاع نیست. خودرو کالایی نیست که در بورس عرضه شود زیرا در بورس کالایی عرضه می‌شود که کشف قیمت برای آن انجام شود درواقع کالایی در بورس عرضه می‌شود که قیمت اصلی و واقعی و هزینه تولید آن برای عرضه‌کننده مشخص نیست مانند مواد معدنی و... بنابراین در بورس عرضه می‌شود، از سوی دیگر مصرف‌کننده این کالاها نیز محدود هستند این در حالی است که عامه مردم مصرف‌کننده خودرو هستند و قیمت آن نیز کاملاً مشخص است زیرا صفر تا 100 مواد اولیه موردنیاز تولید قابل‌محاسبه است بنابراین توجیه قانونی و قابل دفاعی برای عرضه خودرو در بورس وجود ندارد.

سهمیه بنزین تغییر می‌کند؟

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۲ برای اختصاص سهمیه بنزین به خانوارهای بدون خودرو تأکید کرد که سال آینده سهمیه هزار و ۵۰۰ تومانی دولتی و سهمیه ۳ هزارتومانی آزاد ثابت خواهد ماند. به گفته شریعتی دولت اجازه دارد بدون افزایش هرگونه قیمت سهمیه‌ای و آزاد بنزین، با استفاده از صرفه‌جویی‌ها، سهمیه‌ای را به خانوارهای بدون خودرو اختصاص بدهد. این گروه از خانوارها به هر نفر ماهانه 15 لیتر بنزین اختصاص داده می‌شود و امکان تبادل آن در بازار فراهم می‌شود. علاوه بر عادلانه‌تر شدن توزیع یارانه بنزین، شکل‌گیری چنین بازاری می‌تواند دولت را به‌تدریج از فشار قیمت‌گذاری خارج کند و تنها نقش تنظیم‌گر داشته باشد؛ با این حال دولت باید بازاری ایجاد کند تا این سهمیه به یارانه نقدی تبدیل نشود و در پایان هرماه تسویه کند تا کسی سهمیه‌های بنزین را جمع نکند. سهمیه‌های خودروهای سواری عمومی مانند تاکسی‌ها، تاکسی‌های اینترنتی، وانت‌بارها، موتورسیکلت‌ها و خانوارهایی که دو خودرو در خانه دارند، حفظ می‌شود.» این نماینده همچنین تأکید کرد که این مصوبه به کسی ضرر جدی نمی‌رساند و ارزش‌افزوده‌ای برای خانوارهای بدون خودرو فراهم کرده است.

چرا هزینه صدور کارت سوخت گران شد؟

مدیر سامانه هوشمند سوخت می‌گوید افزایش هزینه صدور کارت سوخت، به علت افزایش هزینه‌های خرید تراشه، تولید کارت سوخت و خدمات مرتبط با آن صورت گرفته است. به گفته صادقی طبق قیمت‌گذاری که در سال 1390 انجام شد، هزینه صدور کارت سوخت 10 هزار تومان بود و در این مدت، هیچ‌گونه افزایشی روی کارت سوخت اتفاق نیفتاده بود. افزایش قیمتی که اخیراً برای صدور کارت سوخت محاسبه شده، فقط مربوط به هزینه خرید و تولید آن می‌شود و سایر هزینه‌ها را روی آن اعمال نکرده‌ایم. درواقع خرید تراشه، شخصی‌سازی کارت سوخت و تولید آن هزینه دارد که از مردم دریافت می‌شود. حتی پست کردن کارت سوخت نیز هزینه دارد و شرکت پخش فرآورده‌های نفتی، به‌عنوان متولی صدور کارت سوخت، هزینه‌ای که از مردم دریافت می‌کند را بین دستگاه‌های خدمت دهنده در این حوزه مثل شرکت توسعه ناجی و پست و تولیدکننده کارت سوخت، توزیع می‌کند.

احتمال عرضه خودروهای جدید در بورس

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار می‌گوید برآورد ما این است که خودروهای جدید تا پایان سال جاری در بورس کالا عرضه شود و مقرر شده تا خودروسازها نیز برنامه عرضه منظم محصولات خود را ارائه کنند. به گفته عشقی عرضه خودروهای خارجی و وارداتی در بورس با تصمیم وزارت صمت خواهد بود و قیمت‌گذاری پایه آن به چگونگی تأمین ارز بستگی دارد که وزارت صمت برای آن برنامه‌ریزی خواهد کرد. عرضه خودرو در بورس بر اساس مصوبه شورای عالی بورس ادامه دارد و مقرر است خودروسازها نیز برنامه عرضه منظم محصولات خود را ارائه کنند تا خریداران بدانند در چه تاریخی و چه خودرویی عرضه می‌شود تا برای خرید آن اقدام کنند.

قیمت کارخانه‌ای خودروها افزایش نمی‌یابد

مدیرعامل ایران‌ خودرو می‌گوید این گروه صنعتی فعلاً برنامه‌ای برای افزایش قیمت کارخانه‌ای خودروها ندارد، بلکه به دنبال افزایش عرضه در بورس کالا است. به گفته خطیبی امروز قیمت‌گذاری دستوری با توجه به نتایج و خروجی‌های که داشته، یکی از مهم‌ترین مشکلاتی است که گریبان گیر صنعت خودرو شده است. در لایحه بودجه سال 1402 مقرر شده همه خودروها باید در بورس کالا به فروش برسد، بر اساس برنامه‌ای برای افزایش قیمت کارخانه خودروها نداریم، بلکه به دنبال افزایش عرضه در بورس هستیم. ما راه عرضه در بورس کالا را ادامه می‌دهیم و معتقدیم در نبود راه‌حل بهینه، عرضه در بورس بهترین گزینه جایگزین است. با فروش خودرو در بورس کالا بخشی از زیان انباشته سال‌های گذشته خودروسازان جبران شود.

ماجرای تخصیص سهمیه سوخت به خانوارها

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی می‌گوید بر اساس آنچه در کمیسیون تلفیق به تصویب رسیده است بدون هیچ‌گونه تغییری در قیمت‌های سهمیه‌ای ۱۵۰۰ تومانی و آزاد ۳۰۰۰ تومانی، بخشی از بنزین ۳۰۰۰ هزارتومانی که دولت خودش آن را می‌فروشد، در قالب بنزین ۱۵۰۰ تومانی به سرپرست خانوارهای فاقد خودرو داده خواهد شد و سهم هر عضو خانواده ۱۵ لیتر خواهد بود. به گفته شریعتی از آبان 98 تا به امروز همچنان وضع به منوال سابق است. گلایه اصلی مردم و نمایندگانی که با وعده اصلاح روند وارد مجلس شدند این بوده که روند توزیع یارانه بنزین ناعادلانه است. تقریباً نیمی از خانوارهای کشور حتی یک خودرو هم ندارند که بتوانند از یارانه بنزین استفاده کنند. ما امروز یارانه بسیار زیادی در حوزه بنزین توزیع می‌کنیم. قیمتی که امروز بنزین عرضه می‌شود با قیمت تمام شده آن که حدود 10 هزار تومان است فاصله بسیار زیادی دارد. عملاً این یارانه فقط به افرادی داده می‌شود که دارای خودرو هستند. عمدتاً این قشر نیز برخوردارتر هستند.

پژو 206 دوباره به خط تولید برمی‌گردد

قائم‌مقام اجرایی مدیرعامل ایران‌خودرو ضمن تأکید بر اینکه توقف تولید محصولات خانواده پژو ۲۰۶ به معنای توقف کامل نیست، می‌گوید این خانواده خودرویی پس از تطبیق کیفی با استانداردهای جدید سازمان استاندارد به سبد محصولات ایران‌خودرو باز خواهد گشت. پورمجیب در رابطه با علل توقف تولید محصولات خانواده پژو ۲۰۶ و استفاده از برخی قطعات آن بر روی پلتفرم خودروی ۲۰۷ و عرضه در قالب پژو ۲۰۷ تیپ ۵ ضمن اعلام این خبر، گفت توقف تولید پژو به معنای توقف کامل و خداحافظی و حذف آن‌ها از سبد محصولات این شرکت نیست؛ ما مجبور بودیم که در جهت تطابق این خودروها با استانداردهای جدیدی که سازمان ملی استاندارد به خودروسازان برای اعمال ابلاغ کرده است تا زمانی که امکان این تطبیق استانداردی ممکن باشد، دست نگه داریم؛ چراکه به زمان نیاز داشتیم.

رکوردزنی تولید قطعات خودرو

رشد تولید صنعت خودروسازی و قطعات در دی‌ماه امسال نسبت به دی‌ماه سال قبل به میزان ۲۸.۸ درصد بوده است. به گفته قالیباف گزارش شرکت‌های صنعتی بورسی از صورت‌های مالی این شرکت‌ها در سامانه کدال استخراج می‌شود که عملکرد نیمی از تولید صنعتی را به‌دقت اندازه‌گیری می‌کند و گزارش مرکز آمار ایران نیز روند رشد تولید بخش صنعت را تأیید می‌کند. بر این اساس رشد تولید 7.7 درصدی 280 شرکت صنعتی در دی‌ماه در هم سنجی با پارسال، وزارت صمت را به تحقق وعده رشد هشت‌درصدی صنعت امیدوار کرده است. رشد تولید خودرو در سه ماه گذشته در بین سایر بخش‌های اقتصادی رکورددار بوده است.

رفت‌وبرگشت محدودیت در سوخت‌گیری

مدیر سامانه هوشمند سوخت می‌گوید برای مدیریت مصرف، سقف سوخت‌گیری با کارت‌های شخصی هر سه ساعت ۴۰ لیتر در تمامی استان‌ها به جزء تهران اجرایی شده است. به گفته صادقی هدف از این کار مدیریت مصرف سوخت در کشور است، اما این موضوع برای تهران اجرایی نمی‌شود. اکنون این روش سوخت‌گیری در تمامی شهرها در حال انجام است، برآورد می‌شود که میانگین سقف سوخت‌گیری هر خودرو در کشور، عددی بین ۳۰ تا ۴۰ لیتر برای هر بار است، طبیعتاً در کلان‌شهرها و مسیرهای پرتردد، این عدد بیشتر است.

البته بعد از انتشار این خبر رئیس ‌صنف جایگاه‌داران کشور گفت سقف سوخت‌گیری بنزین به روال قبل بازگشته و محدودیت‌های اعمال شده برای کارت‌های سوخت برداشته شده است. به گفته قلی‌زاده بر اساس آنچه اعلام شده از سوی جایگاه‌های کل کشور از روز پنجشنبه، در اکثر استان‌ها و کلان‌شهرها به جز استان‌های مرزی، محدودیت رفع و سقف سوخت‌گیری بنزین از کارت شخصی مجدداً 60 لیتر شده است. در شرایط فعلی سوخت‌گیری مشکل چندانی برای مردم ندارند، اما اینکه سقف هر بار سوخت‌گیری با کارت سوخت شخصی کمتر از 60 لیتر باشد مشکلاتی را برای مردم و جایگاه داران ایجاد می‌کند.

تولید مشترک خودرو توسط ایران و چین

رئیس سازمان توسعه تجارت با اشاره به نتایج سفر ابراهیم رئیسی به چین می‌گوید با توجه به تأکید رئیس‌جمهور، توافقات و قراردادهای این سفر طی دو ماه آینده وارد فاز اجرایی می‌شود و اثرات مثبت آن در اقتصاد کشور بروز خواهد یافت. به گفته پیمان‌پاک یکی از موضوعات این توافق‌ها، ارتقای کیفیت موتور و تجهیزات خودرو با همکاری مشترک برندهای بزرگ و بروز چینی است و در خصوص تولید مشترک خودرو با شرکت‌های چینی قرار بر آن شد تا دو ماه آینده شرکت‌های خودروساز داخلی و چینی برنامه‌ریزی جامع و مشخصی را انجام دهند و فرایند همکاری تولید مشترک خودرو در ایران را طراحی نمایند؛ بنابراین در آینده‌ای نزدیک می‌توانیم محصولات باکیفیت و دارای فناوری بالا را در کشور مورداستفاده قرار دهیم.

حمایت مجلس از واردات خودروهای دست‌دوم

یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس می‌گوید با واردات خودروهای دست‌دوم خارجی ناترازی بازار خودرو از بین می‌رود و تعداد خودروهای وارداتی افزایش خواهد یافت در نتیجه قیمت‌ها کاهش می‌یابد. به گفته حسینی‌کیا با مصوبه کمیسیون تلفیق مبنی بر واردات انواع کشنده‌ها، خودروهای سنگین، کامیون‌ها، اتوبوس‌ها، مینی‌بوس‌ها، ون‌ها و خودروهای سواری تا عمر 5 سال، عرضه خودرو افزایش می‌یابد و در نتیجه از یکسو قیمت‌ها منطقی می‌شود و بازار ساماندهی خواهد شد و از سوی دیگر خودروسازان داخلی برای رقابت با خودروهای وارداتی ناچار می‌شوند که کیفیت تولیدات خود را ارتقا دهند. با واردات خودروهای دست‌دوم ناترازی بازار خودرو از بین می‌رود و تعداد خودروهای وارداتی افزایش خواهد یافت در نتیجه قیمت‌ها کاهش می‌یابد. براساس این مصوبه 85 درصد مابه‌التفاوت قیمت خودروی عرضه شده در بورس و بهای تمام شده آن به همراه سود منطقی، باید در حوزه حمل‌ونقل هزینه شود.

آغاز ثبت‌نام خودروهای وارداتی

بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، ثبت‌نام خودروهای وارداتی طی چند روز آینده شروع می‌شود و شرکت‌کنندگان در این قرعه‌کشی علاوه بر داشتن شرایط قرعه‌کشی خودروهای داخلی مثل داشتن گواهینامه، نداشتن پلاک فعال و غیره، باید ۵۰۰ میلیون تومان در حساب بانکی خود بلوکه کنند. بر اساس این اطلاعات، مقرر شده خودروهای وارداتی در قرعه‌کشی عرضه شود و شرکت‌کنندگان در قرعه‌کشی باید شرایط عمومی برنامه‌های فعلی قرعه‌کشی خودروهای داخلی ازجمله اینکه گواهینامه داشته باشند، پلاک فعال نداشته باشند، طی ۴۸ ماه گذشته از خودروسازان داخلی خرید نکرده باشند و تا یک سال نمی‌توانند سند خودرو را به کسی منتقل کنند را رعایت کنند.

لاستیک خودرو نایاب شد

سخنگوی انجمن تایر می‌گوید تولید و توزیع تایر طبق روال گذشته ادامه دارد؛ اما عده‌ای به علت تفاوت شدید قیمت در دو سوی مرز، تایرهای دولتی را به کشورهای همسایه قاچاق می‌کنند. به گفته وی در روزهای اخیر شاهد کمبود عرضه تایر (لاستیک) در بازار هستیم، موضوعی که درگذشته نیز مشاهده شده بود. انجمن صنعت تایر ایران چندین بار درخواست داشته است که انحصار صادرات تایر فقط در اختیار تولیدکنندگان داخلی باشد و کسی غیر از تولیدکنندگان نتواند تایر صادر کند؛ زیرا این موضوع به دلیل خرید ریالی و فروش آن با دلار باعث اختلال در بازار داخلی خواهد شد. متأسفانه، تاکنون درخواست‌های انجمن صنعت تایر در خصوص انحصار صادرات تایر مورد موافقت قرار نگرفته است، از طرفی اگر صادرات تایر در انحصار تولیدکنندگان باشد، بازار داخلی و همچنین صادرات به‌خوبی تنظیم خواهد شد.

اخبار مهم بازار خودرو در هفته چهارم بهمن 1401

در هفته منتهی به شنبه 29 بهمن 1401 تعیین تکلیف بنزین نوروزی، 10 میلیون خودروی فرسوده در کشور، عقب‌ماندگی خودرو از برنامه دولت، امکان واردات یک خودرو برای هر فرد بالای ۱۸ سال، عرضه هزاران سورن پلاس تاکسی، اولین تعمیرگاه خودرو ویژه بانوان در تهران، توقف تولید پژو 206 و حذف بند عرضه خودروهای وارداتی در بورس از آیین‌نامه واردات خودرو ازجمله مهم‌ترین عناوین رسانه‌ها بودند.

اشتباه فاحش شورای رقابت

یک عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس یازدهم می‌گوید فروش خودرو از طریق قرعه‌کشی به صلاح کشور نیست و از این‌رو دستورالعمل شورای رقابت باید اصلاح شود که در این راستا منطقی‌ترین راه، عرضه خودرو در بورس کالا است. به گفته قادری، شورای رقابت در این زمینه اشتباه فاحشی را مرتکب شد، زیرا عرضه خودرو نسبت به تقاضا کمتر است و امروز خودرو یک کالای سرمایه‌ای محسوب می‌شود. بررسی‌ها نشان می‌دهد، راهی جز عرضه خودرو از طریق بورس برای برقراری عدالت وجود ندارد و نکته‌ای که در خصوص عرضه خودرو در بورس کالا وجود دارد، نخست واقعی شدن قیمت‌ها است تا تولیدکننده نیز بتواند بر توسعه و رشد تولید تمرکز کند.

تعیین تکلیف بنزین نوروزی

سخنگوی دولت درباره سهمیه اختصاصی بنزین سفرهای نوروزی می‌گوید با پیش‌بینی‌ها برای افرادی که قصد سفر دارند این سهمیه قبل از نوروز مشخص خواهد شد. به گفته بهادری جهرمی ‌ این سهمیه قبل از نوروز مشخص خواهد شد. دولت برای افرادی که قصد سفر دارند پیش‌بینی‌هایی کرده و برای فعالیت در حوزه گردشگری تخفیف‌ها و معافیت‌هایی داشته و در صدور مجوزها اقدام جهادی صورت گرفته که اعطای همه مجوزها برخط و مانع‌زدایی شد.

بیش از ۱۰ میلیون وسیله نقلیه در مرز فرسودگی

مرکز پژوهش‌های مجلس با هدف آسیب‌شناسی و ارائه رویکردهای کلان جهت تدوین برنامه هفتم توسعه، عملکرد برنامه پنج‌ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بخش‌های مختلف را ارزیابی کرده که در ادامه بخش‌هایی از آن آمده است. طی سالیان اخیر معافیت خودروسازان داخلی از گواهی اسقاط از طرفی و ممنوعیت واردات خودرو برای جلوگیری از خروج ارز از طرف دیگر منجر به کاهش چشمگیر اسقاط خودرو شده است. این موضوع منجر به کاهش چشمگیر 70 درصد اسقاط خودرو در سال 1397 و تداوم روند کاهشی در سال‌های 1398 و 1399 شد که تعطیلی مراکز بازیافت و اسقاط خودروهای فرسوده را به همراه داشته به‌طوری‌که طی سه سال اخیر بیش از 85 درصد این مراکز تعطیل شده‌اند. این در حالی است که در حال حاضر بیش از 10 میلیون وسیله نقلیه در مرز فرسودگی در کشور وجود دارد که بیانگر ضرورت اقدام جدی در این حوزه است. در آیین‌نامه اجرایی این حکم مقرر شده بود که شش ماه پس از لازم‌الاجرا شدن این قانون تهیه و به تصویب برسد؛ اما آیین‌نامه با تأخیری نزدیک به دو سال در تاریخ سال 1398 به تصویب رسید. در نتیجه اگرچه اقداماتی در خصوص اجرای این حکم انجام شده اما با توجه به نتایج حاصل فاقد اثربخشی ارزیابی شده است.

افزایش داخلی‌سازی تولید لاستیک خودرو

مدیرعامل شرکت مهندسی و تحقیقات صنایع لاستیک می‌گوید شرکت‌های دانش‌بنیان قادرند در صورت حمایت دولت، تولید بدون ریسک توقف را در صنعت استراتژیک تایر رقم بزنند. به گفته پرهیزگار در حدود 15 سال گذشته میزان داخلی‌سازی در صنعت تایر از 35 درصد به بیش از 65 درصد افزایش یافته است و به‌تازگی اسید استئاریک مورداستفاده در این صنعت که سابق بر این وارد می‌شده، توسط یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی‌سازی شد. همچنین به‌زودی داخلی‌سازی شتاب‌دهنده‌ها در دستور کار قرار خواهد گرفت.

عقب‌ماندگی خودرو از برنامه دولت

اگرچه وزارت صمت بر تولید ۱.۶ میلیون دستگاه خودرو برای امسال تاکید می‌کرد اما برآوردها حکایت از تولید ۱.۲ میلیون دستگاه تا پایان سال دارد که بیانگر عقب‌ماندگی ۳۰ درصدی نسبت به برنامه است. بررسی روند تولید خودرو از سال 1398 به این‌سو بیانگر شروع آهنگ رشد در این صنعت است؛ در 12 ماه سال 1398 معادل 671 هزار و 435 دستگاه خودرو در کشور تولید شد که این عدد در سال 1399 به 814 هزار و 509 دستگاه، در سال 1400 به 831 هزار و 576 دستگاه و در 10 ماهه سال 1401 به 994 هزار و 156 دستگاه رسیده است. از این میزان سهم خودروهای سواری در سال 1398 معادل 614 هزار و 509 دستگاه، در سال 1399 معادل 739 هزار و 907 دستگاه، در سال 1400 معادل 752 هزار و 313 دستگاه و در سال 1401 معادل 862 هزار و 470 دستگاه بوده است. نکته قابل‌توجه آنکه مسئولان وزارت صمت بارها تاکید کردند که تولید خودرو در سال 1401 به یک میلیون و 600 هزار دستگاه خواهد رسید، با این حال طبق برآوردهای انجام شده از سوی این وزارتخانه، تولید خودرو تا پایان سال تا مرز یک میلیون و 200 هزار دستگاه جلو خواهد رفت؛ یعنی تولید خودرو در سال جاری تقریباً 30 درصد از برنامه پیش‌بینی‌شده عقب می‌ماند.

خصوصی‌ها جلوتر از دولتی‌ها

بررسی‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت از عملکرد خودروسازان در دی‌ماه امسال نشان می‌دهد که بیشترین سهم تولید (البته به سبب دامنه گسترده‌تر از محصولات) مختص ایران‌خودرو است اما نسبت به دی پارسال، این خودروسازان خصوصی‌اند که توانسته‌اند بیشترین رشد تولید را ثبت کنند. براساس آمار ارائه‌شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، خودروسازان اعم از دولتی‌ها (ایران‌خودرو و سایپا) و خصوصی‌ها ۱۱6 هزار و ۸6۲ دستگاه خودرو درمجموع تولید کرده‌اند که نسبت به ۸۸ هزار و ۲۸۸ دستگاه تولیدشده در دی ۱4۰۰ حدوداً ۳۲ درصد بیشتر شده است. آمار نشان می‌دهد که ایران‌خودرو آن‌هم به سبب طیف گسترده‌تری از محصولات، بیشترین تیراژ تولید را داشته است؛ اما بیشترین رشد تولید دی‌ماه امسال نسبت به دی‌ماه سال گذشته مختص خودروسازان خصوصی است؛ در دی امسال با رشد ۲۹ درصدی برای هر یک ایران‌خودرو قریب به 54 هزار دستگاه از انواع خودروها و سایپا بالغ بر 4۳ هزار دستگاه از انواع خودروها تولید کرده‌اند؛ اما خودروسازان خصوصی بالغ بر ۱۹ هزار دستگاه در دی‌ماه امسال تولید کرده که نسبت به آمار ثبت شده از تولید آن‌ها در دی ۱4۰۰، رشد 5۳ درصدی دیده می‌شود.

امکان واردات یک خودرو برای هر فرد بالای ۱۸ سال

یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس می‌گوید باید شرایطی فراهم شود که هر فرد بالای ۱۸ سال سن بتواند هر ۱۰ سال یک خودرو نو یا دست‌دوم با کارکرد کمتر از ۵ سال وارد کند با این ‌روش بازار خودرو ظرف ۶ ماه ساماندهی می‌شود. به گفته سیاهکلی هر دو روش قرعه‌کشی و عرضه خودرو در بورس اشتباه است چراکه باید به جای نحوه عرضه به میزان عرضه توجه شود؛ آقایان ادعا می‌کنند با شرایط جدید در تلاش‌اند که نقش سوداگران در بازار خودرو را کم کنند این در حالی است که تعیین مبلغی پول به‌عنوان ودیعه برای شرکت در قرعه‌کشی مصیبت جدیدی را برای مردم ایجاد می‌کند و هدف مذکور یعنی حذف دلالان نیز محقق نمی‌شود، زیرا تا زمانی که عرضه و تقاضا با یکدیگر متناسب نباشد، دلالی در بازار وجود دارد.

شورای رقابت روند بورس را نزولی کرد

یک کارشناس ارشد بازار سرمایه با بیان اینکه تصمیمات شورای رقابت روند بورس را نزولی کرد، می‌گوید بازار سرمایه با توجه به عقب‌ماندگی‌هایی که در طول 2 سال گذشته تجربه کرده است، در صورت ثبات اقتصادی، توجه به مکانیزم بازار و مدیریت انتظارات تورمی بازدهی معقولی را در اختیار سهامداران قرار خواهد داد. به گفته ثابت برخی از اتفاقات مانند افزایش قیمت ارز باعث شد تا بازار سهام در وضعیت بهتری قرار بگیرد، اما اخباری مبنی بر دخالت شورای رقابت در عرضه خودرو به بورس کالا روند بورس را تغییر داد و باعث ایجاد نوسان و افت‌وخیزهایی در این بازار شد. قرار گرفتن این اتفاقات در کنار یکدیگر باعث شد تا بازار سرمایه نسبت به سایر بازارها عقب بماند و سرمایه‌هایی که تا قبل از آن وارد صندوق با درآمد ثابت شده بودند نقد و به سمت بازار سهام سوق پیدا کنند که این امر باعث افزایش ارزش معاملات بازار شد.

۱۰ هزار دستگاه تاکسی صفرکیلومتر در راه است

ایران‌خودرو براساس مسئولیت‌های اجتماعی خود، طرح نوسازی ۱۰ هزار تاکسی با عرضه محصول سورن پلاس دوگانه‌سوز در مدت یک سال و به‌صورت کلید به کلید را آغاز کرد. طرح نوسازی تاکسی‌ها مختص متقاضیانی است که دارای مالکیت تاکسی فرسوده بوده و اسامی آن‌ها توسط اتحادیه تاکسی‌رانی‌های شهری کشور به ایران‌خودرو اعلام شود. در این طرح ارزش اسقاط خودرو فرسوده برعهده مرکز اسقاط و اتحادیه تاکسی‌رانی است و ایران‌خودرو مسئولیتی در خصوص گواهی اسقاط نخواهد داشت. به‌منظور جلوگیری از ایجاد مشکل در معیشت تاکسی‌داران محترم، گروه صنعتی ایران‌خودرو این طرح را به‌صورت کلید به کلید اجرا می‌کند تا وقفه‌ای در فعالیت تاکسی‌داران ایجاد نشود.

ایران دوباره به باشگاه تولیدکنندگان میلیونی خودرو وارد شد

انجمن تولیدکنندگان خودرو اروپا از صعود ایران به جایگاه یازدهمین تولیدکننده بزرگ خودروهای سواری جهان در سال ۲۰۲۲ و ورود دوباره ایران به باشگاه تولیدکنندگان میلیونی خودرو خبر داد. انجمن تولیدکنندگان خودرو اروپا از افزایش 7.9 درصدی تولید خودروهای سواری در جهان طی سال 2022 خبر داد و اعلام کرد: کل خودروهای سواری تولیدی در دنیا در 12 ماهه سال 2022 به 68 میلیون و 161 هزار دستگاه رسیده است. در سال 2021 بالغ بر 63 میلیون و 196 هزار دستگاه خودرو سواری در دنیا تولیدشده بود. این انجمن تخصصی اروپایی همچنین از رشد قابل‌توجه تولید خودروهای سواری در ایران طی سال میلادی گذشته خبر داده است. تولید خودروهای سواری در ایران برای نخستین بار از زمان اعمال تحریم‌های غیرقانونی آمریکا وارد کانال یک میلیونی شده و در سال 2022 به یک میلیون و 85 هزار و 859 دستگاه رسیده است. ایران در سال 2021 بالغ بر 979 هزار و 969 دستگاه خودرو سواری تولید کرده بود.

اولین تعمیرگاه خودرو ویژه بانوان در تهران

مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران از آغاز راه‌اندازی تعمیرگاه‌های تخصصی ویژه بانوان در مراکز معاینه فنی شهر تهران خبر داد. به گفته مالکی به مناسبت ایام اله دهه فجر و چهل و چهارمین سالگرد پیروز انقلاب اسلامی اولین تعمیرگاه خودرو ویژه بانوان در مرکز معاینه فنی آبشناسان در غرب تهران راه‌اندازی شد. در حال حاضر مرکز معاینه فنی آبشناسان روزانه 700 دستگاه خودرو در مراجعه اول پذیرش می‌کند که از این تعداد حدود 180 دستگاه خودرو در آزمون‌های معاینه فنی مردود و نیاز به مراجعه به بخش تعمیرگاهی جهت رفع ایراد دارد.

عقب‌نشینی استاندارد از الزام به استاندارد یورو ۵

براساس برنامه‌ای مدون از سوی سازمان ملی استاندارد، شماره‌گذاری خودروهای با استاندارد آلایندگی یورو ۴ از ابتدای سال ۱۳۹۸ ممنوع شد که با فشار خودروسازان اجرای آن به سال ۱۳۹۹ موکول شد اما همچنان خبری از توزیع سوخت متناسب با این استاندارد نبود و این مسئله با فشار بر خودروسازان برای تولید خودروهای یورو ۵ تا جایی ادامه پیدا کرد که هفته گذشته رییس سازمان ملی استاندارد بالاخره از الزام به استاندارد یورو ۵ کوتاه آمد.

۵ میلیون خودرو بیشتر از ظرفیت معابر تهران در حال تردد هستند

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی کشور با بیان این که مأموران پلیس راهور مظلوم‌ترین قشر در برابر آلودگی هوا هستند، گفت در حال حاضر ظرفیت معابر شهر تهران ۱.۹ میلیون وسیله نقلیه است، این در حالی است که روزانه به‌طور متوسط بیش از ۷ میلیون وسیله نقلیه به‌جز وسایل نقلیه مهمان و عبوری، در پایتخت تردد می‌کنند. این آمار نشان می‌دهد که تعداد وسایل نقلیه در حال تردد در تهران بیش از ۵ میلیون دستگاه از ظرفیت معابر این شهر بیشتر است. به گفته سردار هادیانفر رعایت قاعده ظرف و مظروف در معابر تهران و سایر کلانشهرها می‌تواند کمک مهمی به کاهش ترافیک و در نتیجه کمتر شدن میزان انتشار آلاینده‌ها داشته باشد. این در حالی است که اکنون شهرها و جاده‌های ما شبیه دهانه قیف شده‌اند و درحالی‌که هرروز چندین خودرو و موتورسیکلت به ناوگان حمل‌ونقل کشور اضافه می‌شود، خروج وسایل نقلیه فرسوده از این ناوگان به‌کندی صورت می‌پذیرد. این مسائل در کنار مشکلات مربوط به استاندارد سوخت و کمبود ناوگان حمل‌ونقل عمومی در شهرها به تشدید آلودگی هوا دامن زده است و شاهد آن هستیم که بسیاری از شهروندان به دلیل کمبودهای موجود در حوزه وسایل نقلیه عمومی، ترجیح می‌دهند از خودروهای شخصی خودشان استفاده کنند.

پژو 206 به خط پایان رسید

ایران‌خودرو اعلام کرد که به‌زودی و با هدف به‌روزرسانی محصولات، تولید پژو ۲۰۶ که طی دو دهه اخیر محبوب‌ترین و در حقیقت پرتقاضاترین محصول این شرکت بود، متوقف خواهد شد. طبق اعلام ایران‌خودرو، پژو ۲۰۷ مجهز به موتور TU3 و همچنین TF21 که در سال آینده به تولید انبوه می‌رسد، جایگزین ۲۰۶ خواهند شد. پس از توقف تولید دو محصول سمند و پژو ۴۰۵ SLX در سال‌جاری، هم‌اکنون در راستای سیاست گروه صنعتی ایران‌خودرو مبنی بر توسعه محصولات و عرضه محصولات جدید و به‌روز، خودروی پژو ۲۰۶ از مدار تولید خارج خواهد شد. ایران‌خودرو در اطلاعیه خود اعلام کرده است: با توجه به راهبرد ایران‌خودرو در طرح تحول کیفیت محصولات که از بهمن‌ماه سال گذشته تدوین شده و در حال اجراست و همچنین در راستای عمل به فرامین هشت ماده‌ای رئیس‌جمهوری، توقف تولید محصولات قدیمی و جایگزینی آنها با خودروهای به‌روز و جدید در دستور کار این گروه صنعتی قرار دارد تا میزان رضایت‌مندی مشتریان افزایش پیدا کند.

افزایش شدید تولید موتورسیکلت

شرکت‌ها و کارخانجات موتورسیکلت‌سازی کشور از ابتدای امسال تا پایان دی‌ماه ۳۷۳ هزار و ۶۶۲ دستگاه انواع موتورسیکلت تولید کردند. این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال 1400 (تولید 198 هزار و 87 دستگاه) رشد 89 درصدی نشان می‌دهد. برپایه این گزارش، در سال 99 تعداد 150 هزار و 681 دستگاه، در سال 98 تعداد 87 هزار و 199 دستگاه، در سال 97 تعداد 86 هزار و 355 دستگاه و در سال 96 تعداد 87 هزار و 709 دستگاه موتورسیکلت در کشور تولیدشده بود.

چراغ‌های راهنمایی و رانندگی بازنگری می‌شوند

مدیر مرکز کنترل ترافیک تهران درباره بازنگری در زمان‌بندی چراغ‌های راهنمایی و رانندگی می‌گوید ۹۰۰۰ چراغ راهنمایی و چشمک‌زن در تهران فعالیت می‌کنند. به گفته برادران هر از چند گاهی باید با توجه به تغییر رفتار ترافیکی مردم این مطالعات موردبازنگری قرار گیرد و از آنجایی که رفتار ترافیکی مردم تهران بعد از پاندمی کرونا تغییر محسوسی داشته و مردم به استفاده از خودروی شخصی به دلایل مختلف همچون افزایش ایمنی و ... روی آوردند باید این مطالعات به‌روزرسانی شود. تغییر رویکرد مردم از استفاده خودروی شخصی به جای حمل‌ونقل عمومی سبب شده که حجم تردد در تهران بیشتر شود، پس برای اینکه بهترین کارکرد را از سیستم‌های هوشمند بخواهیم باید بازنگری در زمان دهی چراغ‌های راهنمایی داشته باشیم و در نظر داریم این بازنگری را در بازه زمانی کوتاه انجام دهیم که کار هم شروع شده است هرچند که ممکن است برخی از چراغ‌ها نیاز به تغییر در زمان دهی نداشته باشند؛ اما برای برنامه‌ریزی کلان باید این شبیه‌سازی انجام شود.

مصوبه پلاک‌گذاری ملی خودروهای مجاز به تردد در مناطق آزاد ابلاغ شد

معاون اول رئیس‌جمهور مصوبه هیئت‌وزیران در خصوص شیوه پلاک‌گذاری ملی و تردد در سرزمین اصلی خودروهای مجاز به تردد در مناطق آزاد تجاری - صنعتی را ابلاغ کرد. در متن ابلاغیه محمد مخبر آمده است: خودروهایی که تا پیش از ابلاغ این تصویب‌نامه طبق مقررات موجود مجاز به تردد در مناطق آزاد تجاری - صنعتی بوده‌اند، مشروط به پرداخت کلیه عوارض و بدهی‌های مربوطه و حقوق ورودی (مشتمل بر حقوق گمرکی و سود بازرگانی مصوب) مجاز به پلاک‌گذاری ملی و تردد در سرزمین اصلی هستند. همچنین، قیمت خودرو برای محاسبه حقوق و عوارض گمرکی از طریق سامانه مرتبط با سازمان مالیاتی کشور (سامانه پرداخت مالیات نقل‌وانتقال خودرو) تعیین می‌شود.

اتوبوس‌های جدید با پلاک عجیب وارد تهران شدند

معاون حمل‌ونقل ترافیک شهرداری تهران می‌گوید ۲۰۰ دستگاه اتوبوس از ۲۲ بهمن‌ماه در روزهای برفی با پلاک موقت وارد شهر شدند. به گفته بهرامی وزارت کشور و شهرداری تعهد تأمین دو هزار دستگاه اتوبوس را دارند و شهرداری قدرالسهم 650 دستگاه را پرداخت کرده و 180 دستگاه نیز تحویل داده شده است. طبق طرح جامع، تهران به 9 هزار دستگاه اتوبوس نیاز دارد بیان کرد و در حال حاضر تعداد اتوبوس‌ها با احتساب بخش خصوصی بیش از دو هزار دستگاه است. 27 دستگاه اتوبوس بازسازی شده و برای 500 دستگاه نیز قرارداد بازسازی منعقد شده است.

عرضه خودروهای وارداتی در بورس منتفی شد؟

پس از تصویب آیین‌نامه واردات خودرو و وجود بند عجیب و انحصارطلبانه در خصوص عرضه انحصاری خودروهای وارداتی در بورس کالا با این عبارت «خودروهای وارداتی صرفاً در بورس کالا عرضه می‌شود» در بند 2 این آیین‌نامه، حالا هیئت دولت طی جلسه هفته گذشته خود این بند جنجالی را از آیین‌نامه حذف نموده است و بر این اساس احتمالاً عرضه خودروهای وارداتی از طریق روش‌های مرسوم غیربورسی نیز قابل انجام است. آیین‌نامه واردات خودرو پس از کش قوس‌های زیاد و رفت‌وآمدهای فراوان به تأیید مجلس شورای اسلامی رسید و به‌صورت رسمی اعلام شد. این آیین‌نامه در موارد مختلفی مورد سؤال بود، از جمله وجود بند 2 این آیین‌نامه که تاکید داشت عرضه خودروهای وارداتی تنها از طریق بورس کالا انجام خواهد شد. حالا پس از گذشت چندین ماه و علیرغم وعده‌ها مختلف از سوی مسئولان ذی‌ربط در خصوص عرضه محموله‌های وارداتی خودرو در بورس کالا در هفته سوم دی‌ماه، حالا این موضوع به فراموشی سپرده شده و با حذف بند 2 در خصوص عرضه انحصاری خودروهای وارداتی در بورس، به نظر می‌رسد دولت و وزارت صمت به دنبال راه جدید برای عرضه و همچنین قیمت‌گذاری خودروها خواهد بود.

تخفیف ۳۰ درصدی پرداخت بدهی عوارض طرح ترافیک

اعضای شورای شهر تهران به یک فوریت لایحه اعطای مجوز به شهرداری تهران جهت اعمال ضریب کاهشی برای بدهکاران عوارض تردد در محدوده‌های طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا رأی مثبت دادند. بررسی یک فوریت لایحه اعطای مجوز به شهرداری تهران جهت اعمال ضریب کاهشی برای بدهکاران عوارض تردد در محدوده‌های طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا روی میز بررسی در شورای شهر تهران قرار گرفت. به گفته معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران از سال 97 بحث کنترل هوشمند محدوده طرح ترافیک مطرح شد؛ اما 50 درصد افراد عوارض خود را پرداخت نکرده‌اند که عددی حدود 2500 میلیارد تومان می‌شود. اگر این عوارض تا پایان امسال پرداخت نشود مشمول 2 درصد افزایش نرخ می‌شود و ما درخواست داریم که اگر افراد عوارض خود را تا پایان اسفندماه سال جاری پرداخت کنند بتوانند از 30 درصد تخفیف بهره‌مند شوند.

دلایل اصلی افزایش قیمت خودرو

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو می‌گوید برای کنترل قیمت خودرو، افزایش تولید و عرضه بیش‌تر خودروساز ضرورت دارد. به گفته موتمنی علاوه بر تأثیر افزایش قیمت دلار بر روی افزایش قیمت خودرو، دیگر عامل اصلی افزایش قیمت خودرو، عرضه قطره‌چکانی خودروساز به بازار است. عرضه خودرو متناسب با تقاضا نیست و برای کنترل قیمت خودرو هیچ راهی جز افزایش تولید و عرضه بیشتر خودروساز نداریم، حالا عرضه آن فرقی نمی‌کند که در بورس کالا باشد یا عرضه توسط کارخانه به مشتریان انجام شود، اما افزایش تولید بسیار مهم است.

جریمه سنگین بهمن موتور

براساس رأی جدید سازمان تعزیرات حکومتی شرکت بهمن‌موتور به دلیل گران‌فروشی مشمول پرداخت جریمه ۱۳۸ هزار میلیارد ریالی شده است. براساس این حکم که در شعبه هفتم ویژه رسیدگی به تخلفات مهم و ملی سازمان تعزیرات حکومتی صادر شده است شرکت بهمن‌موتور به دلیل گران‌فروشی موظف به پرداخت مبلغ ۱۳ هزار و ۸۶۰ میلیارد تومانی شده است. در این حکم تخلف گران‌فروشی شرکت بهمن‌موتور محرز و مسلّم تشخیص داده شده است و این شرکت مطابق ارزش ریالی تخلف که معادل ۹ هزار و ۲۴۰ میلیارد ریال است به ۳ برابر ارزش ریالی تخلف به‌میزان ۲۷ هزار و ۷۲۱ میلیارد ریال محکوم شده است، البته به‌لحاظ ماده ۱ مصوبه جلسه شصت و نهم شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی مورخ ۱۷ اردیبهشت ماه سال جاری از سران قوا که تمامی جریمه‌های مندرج در قانون تعزیرات حکومتی و قانون نظام صنفی در هر مراتب به پنج برابر افزایش پیدا کرده است، شرکت بهمن‌موتور باید جریمه ۱۳۸ هزار و ۶۰۶ میلیارد ریال را پرداخت نماید.

روسیه خودروهای ایرانی را تأیید نکرد

وزارت صنایع و بازرگانی روسیه اعلام کرد که امکان واردات خودرو از ایران وجود ندارد و هیچ درخواستی هم در این باره دریافت نکرده است. روابط عمومی وزارت صنایع و بازرگانی روسیه در پاسخ به سؤال خبرنگاران تأکید کرد که یکی از شرط‌های اصلی واردات خودرو از هر کشوری از جمله ایران آن است که این خودروها مورد تأیید وزارت صنایع باشند و تاکنون خودروهای تولید ایران از این تأیید برخوردار نشده‌اند. این وزارتخانه افزوده که هیچ درخواستی برای تأیید خودروهای ایرانی دریافت نکرده است. پیش از این «الکسی ددوف»، سفیر روسیه در تهران، گفت که شرکت «ایران‌خودرو» در نظر دارد که تا پایان ماه مارس 2 هزار دستگاه خودرو به روسیه صادر کند.

آنلاین شدن خدمات تعویض پلاک

بر اساس مصوبه کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۲؛ نیروی انتظامی مکلف شد، سامانه تعویض پلاک انواع خودرو و موتورسیکلت را به نحوی ایجاد کند که تمامی مراحل نقل‌وانتقال مالکیت به‌صورت برخط انجام شود.

جذابیت‌ها واردات خودروهای دست‌دوم

نایب‌رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی می‌گوید تصویب واردات خودروهای کارکرده زیر ۵ سال از این جهت است که هم خودروهای بیشتری وارد کشور کرد و هم اینکه تا حدودی کسری عرضه خودرو جبران شده و بازار خودرو وضعیت ثابتی پیدا کند. به گفته جدی پیشنهادی که کمیسیون صنایع و معادن داشت این بود که خودروهای کارکرده زیر پنج سال اما در قالب قانون ساماندهی بازار خودرو وارد شود؛ یعنی خودروهایی که در داخل نمایندگی داشته باشند و خدمات پس از فروش ارائه کنند. در واقع شرکت‌های مصوب در قانون واردات خودرو که شاخص‌ها در آنها رعایت شده و یک وقت خودرویی وارد نشود که مردم در مورد قطعه یا خدمات پس از فروش آن با مشکل مواجه شوند. تصویب واردات خودروهای کارکرده زیر پنج سال از این جهت بود که بتوان خودروهای بیشتری وارد کشور کرد و عملاً تا حدودی بحث کسری عرضه جبران شود و بازار خودرو وضعیت ثابتی پیدا کند.

تلفات رانندگی در ۹ ماهه امسال افزایشی شد

معاون وزیر راه و شهرسازی می‌گوید آمارها نشان‌دهنده افزایش میزان تلفات رانندگی در ۹ ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته است.

فروش خودروهای قاچاق به دولت

وزیران فهرست و اولویت واگذاری کالاهای قاچاق با مصرف خاص که قابلیت فروش و استفاده عمومی ندارند را ابلاغ کرد. بر اساس مصوبه هیئت‌وزیران در خصوص فهرست و اولویت واگذاری کالاهای قاچاق با مصرف خاص که قابلیت فروش و استفاده عمومی ندارند، کارگروهی متشکل از نمایندگان وزارتخانه‌های اطلاعات دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و کشور و سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی که دبیرخانه آن در سازمان مذکور مستقر است به‌صورت متمرکز و بر اساس نیاز دستگاه‌های مربوط نسبت به توزیع و تحویل کالاهای موضوع ماده (۲) این تصویب‌نامه در کل کشور با قیمت مذکور اقدام خواهد کرد.

درخواست سایپا برای افزایش قیمت خودرو

گروه خودروسازی سایپا در نامه‌ای خطاب به سازمان بورس ضمن اشاره به اتمام مدت مصوبه ستاد تنظیم بازار در رابطه با قیمت‌گذاری خودروها و قرار گرفتن مجدد این موضوع در دستور کار شورای رقابت، اعلام کرده که بهای تمام‌شده محصولات با تأیید حسابرس و آنالیز تغییرات نهاده‌های تولید جهت صدور مجوز افزایش قیمت خودرو به شورای رقابت ارسال شده است. گروه خودروسازی سایپا اخیراً آخرین صورت‌های مالی خود را حسابرسی کرده و بر اساس آنالیز قیمت نهاده‌های تولید و تغییرات آن در بازه‌های زمانی مختلف، لیستی از بهای تمام‌شده محصولات در کارخانه و قیمت نهایی برای مصرف‌کننده را تهیه کرده است.

قیمت و زمان عرضه پژو ۲۰۷ در بورس مشخص شد

روز سه‌شنبه دوم اسفندماه ۱۰ هزار دستگاه پژو ۲۰۷ دستی سفید در بورس کالا عرضه خواهد شد. قرار است پژو 207 دستی سفید با قیمت پایه 185 میلیون و 500 هزار تومان و با 100 درصد پیش‌پرداخت در بورس کالا عرضه شود. تاریخ تحویل این خودرو به خریداران 31 خردادماه سال آینده خواهد بود. براین اساس امکان تغییر رنگ بدون هزینه به انتخاب خریدار وجود دارد.

ماشین هم نداشته باشید، بنزین دارید

کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ تغییرات تازه‌ای در حوزه تخصیص سهمیه بنزین اعمال کرد که بر اساس آن قرار است خانواده‌هایی که خودرو ندارند هم ماهانه ۱۵ لیتر بنزین به ازای هر عضو خانواده دریافت کنند. به گفته شریعتی نیاسر، نماینده مردم تهران دولت از ابتدای خرداد ماه سال آینده در صورت تحقق منابع، مجاز است به سرپرست خانوارهای فاقد خودرو به ازای هر عضو خانواده ماهیانه ۱۵ لیتر بنزین سهمیه‌ای اختصاص دهد و امکان تبادل آن را در بازار فراهم کند. البته افزایش پیدا نکردن قیمت بنزین در سال آینده مورد توافق نمایندگان مجلس هم قرار گرفت و آنها هم مانند دولت تصویب کردند که قیمت بنزین افزایش نداشته باشد. این مصوبه یعنی خانواده‌هایی که ماشین ندارند کارت سوخت باید داشته باشند و با توجه به اینکه همه کارت سوخت‌های صادر شده بر اساس پلاک و مشخصات خودرو است یعنی در سال آینده (اگر این طرح اجرا شود) بنزین برای خانواده‌های بدون خودرو باید بر اساس اطلاعات شخصی آنها یعنی کارت ملی باشد. البته مشابه این طرح در گذشته به‌صورت پایلوت اجرا شده و سابقه داشته است.

اخبار مهم بازار خودرو در هفته سوم بهمن 1401

در هفته منتهی به شنبه 22 بهمن 1401 بالا گرفتن تنش‌ها در مقابل دستورالعمل شورای رقابت برای فروش خودرو، افزایش آمار تولید خودرو، گران شدن طرح ترافیک و نرخ پارکینگ‌های تهران، احتمال بازگشت سامانه یکپارچه فروش خودرو، عرضه خودروهای برقی از سال آینده و موافقت با واردات خودروهای کارکرده ازجمله مهم‌ترین عناوین رسانه‌ها بودند.

پس از چهار سال، تولید خودرو 32 درصد رشد کرد

مدیرکل دفتر صنایع حمل‌ونقل وزارت صمت با تاکید بر گذار از بحران‌های تولید پس از چهار سال و تحقق رشد ۳۲ درصدی تولید و تکمیل انواع خودروها در کشور ظرف ۱۰ ماهه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته، آینده صنعت خودروی کشور را روشن توصیف کرد. به گفته توکلی لاهیجانی در حال حاضر امکان دستیابی به ظرفیت تولید سه میلیون دستگاه خودرو در سال 1404 و قرار گرفتن در میان 10 کشور برتر از حیث تولید خودرو برای این صنعت متصور است؛ این در حالی است که در امکانات تولید کشور، توازن مناسب در زنجیره ارزش وجود ندارد.

طبق گفته مدیرکل دفتر صنایع خودروی وزارت صمت تا پایان امسال یک‌میلیون و 200 هزار دستگاه خودرو در کشور تولید خواهد شد. با توجه به تیراژ حدوداً یک‌میلیون دستگاهی در سال گذشته، تولید خودرو در کشور طی امسال 20 درصد رشد را به خود خواهد دید. این رشد 20 درصدی در حالی است که طبق برنامه وزارت صمت، قرار بود تولید خودرو در سال جاری حدود 60 درصد بالا برود. بر این اساس، مسئولان وزارت صمت بارها تاکید کردند تولید خودرو در سال 1401 به یک‌میلیون و 600 هزار دستگاه خواهد رسید، ادعایی که تا همین چند وقت پیش نیز صمتی‌ها بر آن اصرار داشتند. حالا اما طبق اعلام معاون وزیر صمت، کل تولید خودرو در کشور طی امسال 1.2 میلیون دستگاه خواهد بود، بنابراین عملاً کمتر از 72 درصد برنامه مدنظر وزارت صمت محقق می‌شود.

طرح ترافیک در سال 1402 گران شد

اعضای شورای شهر تهران افزایش 20 درصدی عوارض طرح ترافیک در سال 1402 را تصویب کردند. به گفته شفیعی مدیرعامل سازمان حمل‌ونقل شهرداری تهران در سال جاری درامد ناشی از اجرای طرح ترافیک و عوارض آن 1800 میلیارد تومان بوده است، که از این رقم تا به امروز یک هزار میلیارد تومان وصول شده.

البته مدیرعامل سازمان حمل‌ونقل ترافیک شهرداری تهران می‌گوید شهروندانی که خودروی آن‌ها دارای معاینه فنی برتر باشد، مشمول ۳۰ درصد تخفیف در پرداخت عوارض تردد در محدوده طرح ترافیک خواهند شد.

450 هزار خودروی لوکس باید مالیات بدهند

رئیس سازمان امور مالیاتی با اشاره به شروع دریافت مالیات از خانه‌های خالی با مالکین بالای ۱۰۰ واحد گفت: «برای سال جاری هم اطلاعات ۴۵۰ هزار خودروی گران‌قیمت را از پلیس راهور دریافت کرده‌ایم که مشغول تعیین مبلغ مالیات و اعلام به مؤدیان هستیم. به گفته منظور خودروهای گران‌قیمت خوشبختانه وصولش سرعت پیدا کرده است ما تا الان بالغ‌بر 430 میلیارد تومان مالیات خودروهای گران‌قیمت سال قبل را وصول کرده‌ایم، مؤدیان همکاری خیلی خوبی را با ما انجام می‌دهند باقی‌مانده آن‌ها هم الان در حال وصول است برای سال جاری هم حدود 450 هزار رکورد خودروی گران‌قیمت ما از پلیس راهور دریافت کرده‌ایم که در حال حاضر مشغول رسیدگی به آن اطلاعات و تعیین مبلغ مالیات و اعلام به مؤدیان هستیم.

شرایط توزیع لاستیک دولتی

مدیرکل حمل‌ونقل مسافری سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای می‌گوید توزیع لاستیک از طریق صدور حواله و صرفاً در سامانه کالا متعلق به مجموعه وزارت صمت صورت می‌گیرد. به گفته باقر جوان سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای هیچ‌گونه دخالتی در چرخه تأمین و توزیع لاستیک ناوگان حمل نقل جاده‌ای ندارد و در حال حاضر توزیع لاستیک از طریق صدور حواله و صرفاً در سامانه کالا متعلق به مجموعه وزارت صمت و بر اساس پیمایش ناوگان که توسط سازمان راهداری در اختیار وزارت صمت قرار گرفته انجام می‌شود. سازمان راهداری نیاز بخش حمل‌ونقل به لاستیک را به‌صورت سالانه و ماهانه و حتی مقطعی (نظیر ایام اربعین و …) به تفکیک اندازه و برند مورد تقاضای فعالان بخش حمل‌ونقل جاده‌ای به اطلاع مجموعه وزارت صمت می‌رساند، تا از طریق تولیدات داخل و واردات تأمین و در اختیار این بخش گسترده قرار گیرد.

نرخ پارکینگ‌های شهرداری برای سال آینده مشخص شد

مدیرعامل سازمان حمل‌ونقل ترافیک شهرداری تهران نرخ بهای پارکینگ‌های شهرداری برای سال آینده را تشریح کرد. به گفته شفیعی بحث تعیین عوارض تردد در طرح ترافیک سال 1402 افزایش 20 درصدی داشت و نرخ پایه از 43 هزار و 800 به حدود 52 هزار و 500 تومان افزایش یافت اما سایر روش‌های کنترل طرح تغییری نمی‌کند. وی با اشاره به حق توقف وسایل نقلیه در پارکینگ‌ها گفت این مبلغ از 4 هزار و 900 تومان برای ساعت اول خودروها و وانت‌بارها در پارکینگ‌های سطح یک به 6 هزار و 800 تومان افزایش یافت. همچنین بهای خدمات پارکینگ غیر مسقف از 2 هزار و 800 تومان تا 5 هزار و 400 تومان تعیین شد.

9 شرط شورای رقابت برای خرید خودرو

شورای رقابت امروز در قالب اطلاعیه‌ای دستورالعمل قیمت‌گذاری خودرو را اعلام کرد که در این دستورالعمل شروط 9 گانه‌ای برای مشتریان جهت خرید خودرو مطرح شده است.

متقاضیان خرید خودرو بر اساس دستورالعمل شورای رقابت باید شرایط زیر را داشته باشند:

 1. حداقل سن متقاضیان خرید خودرو 18 سال باشد.
 2. دارا بودن گواهینامه رانندگی برای متقاضیان خرید خودرو الزامی است.
 3. متقاضیانی که طی 48 ماه گذشته صدور فاکتور خودرو نزد شرکت‌های ایران‌خودرو و سایپا یا طی 24 ماه گذشته صدور فاکتور خودرو نزد دیگر شرکت‌ها داشته‌اند، امکان ثبت‌نام و خرید خودرو ندارند.
 4. متقاضیانی که دارای پلاک انتظامی فعال هستند امکان ثبت‌نام و خرید خودرو ندارند.
 5. انتقال امتیاز و حقوق ناشی از خرید خودرو، به اشخاص ثالث (حتی به‌صورت وکالتی) و نیز فروش حواله خودرو به‌صورت وکالتی ممنوع است.
 6. امکان صلح در قرارداد وجود ندارد.
 7. عرضه‌کننده خودرو موظف است روش‌های بازدارنده برای جلوگیری از انتقال سند حداقل به مدت یک سال، ازجمله در رهن گرفتن سند خودرو، اتخاذ و اجرا کنند.
 8. امکان ثبت‌نام و خرید خودرو برای اشخاص حقوقی وجود ندارد.
 9. مبلغی از بهای فروش خودرو باید در حساب خریدار موجود باشد، که بر اساس نوع برنامه فروش متغیر است.

محموله خودروهای وارداتی سایپا در راه کشور

مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا می‌گوید سایپا امسال اولین و بزرگ‌ترین واردکننده خودرو در بخش خودروهای CBU در کشور خواهد شد. به گفته تیموری واردات خودرو در سایپا در حال اجراست. سفارشات انجام شده و اولین محموله یک هزار دستگاهی در حال رسیدن به کشور است. باید به‌سرعت ثبت سفارش بعدی را انجام دهیم تا بتوان خودروهای وارداتی را براساس قانون و به‌طور مناسب در اختیار مردم قرار داد و این موضوع مستلزم حمایت سیستم بانکی در زمینه تأمین منابع ارزی بعد از تخصیص بانک مرکزی است.

شکایت از شورای رقابت در دیوان عدالت

یک عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس و اوراق بهادار از تهیه طرح استفساریه‌ای در واکنش به تصمیم شورای رقابت برای جلوگیری از عرضه خودرو در بورس خبر داد و گفت که احتمال طرح شکایت از شورای رقابت به دیوان عالی کشور وجود دارد.

به گفته علیزاده شورای رقابت اخیراً تصمیمی گرفته که به‌موجب آن تمام محصولات تولیدی و مونتاژی در کشور انحصاری محسوب شده و عرضه خودرو در بورس هم مشمول همین موضوع می‌شود. این دستورالعمل شورای رقابت غیرقابل‌قبول و خلاف قانون است و در ماده 18 قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی دولت مکلف شده تمام کالاهای عرضه‌شده در بورس را از نظام دستوری قیمت‌گذاری خارج کند، لذا این دستورالعمل شورای رقابت مصداق قیمت‌گذاری دستوری و جلوگیری از رقابت سالم در بازار سرمایه و بازار خودرو است.

البته وزیر امور اقتصادی و دارایی می‌گوید طبق مصوبه کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۲، خودروهای داخلی از ابتدای سال آینده در بورس کالا عرضه می‌شود که برای نهایی شدن موضوع، این امر باید در صحن علنی مصوب شود.

بازگشت سامانه یکپارچه فروش خودرو؟

بر اساس دستورالعمل شورای رقابت، از این به بعد باید فروش خودرو در سامانه یکپارچه صورت بگیر. علاوه بر این تولیدکنندگان خودرو موظفند در ابتدای هرسال برنامه تولید را به تفکیک ماه به شورای رقابت و وزارت صمت اعلام کنند. همچنین در تبصره یک این ماده وزارت صنعت میزان تحقق برنامه تولید را به‌صورت مستمر پایش کرده و در صورت عدم تحقق، راهکارهای پیشنهادی رفع مشکلات و چالش‌های مسیر تحقق برنامه تولید را در کارگروه خودرو مطرح و نتایج به شورای رقابت اعلام می‌شود.

بر این اساس نایب رییس شورای رقابت از ادامه فعالیت سامانه یکپارچه فروش خودرو خبر داد و گفت در دوران گذار از وضعیت فعلی نیاز است سامانه‌ای برای عرضه محصولات تولیدی خودروسازان وجود داشته باشد. این سامانه در چارچوب تصمیم شورای رقابت، سامانه فروش یکپارچه خودرو پیش‌بینی شده است، اما به معنای تأیید قرعه‌کشی نیست؛ این سامانه صرفاً ابزاری است که خودروهای تولیدی به مصرف‌کننده واقعی عرضه شود.

بورسی‌ها مقابل شورای رقابت صف‌آرایی کردند

در پی دستورالعمل شورای عالی رقابت در مورد تنظیم بازار خودرو و اینکه در هیچ بندی از این دستورالعمل اشاره‌ای به عرضه خودرو در بورس کالا نشده یک عضو شورای عالی بورس عنوان کرد که این شورا بر عرضه خودرو در بورس کالا تاکید دارد. به گفته کاظمی قرار است شورای عالی بورس جلسه‌ای داشته باشد و احتمالاً این موضوع در این جلسه مطرح خواهد شد. البته موضع شورای عالی بورس مانند قبل مشخص و شفاف است، این شورا بر این باور است که نه‌تنها عرضه خودرو در بورس کالا باید ادامه یابد بلکه همه محصولات و نه‌فقط هفت درصد محصولات باید در بورس عرضه شود.

در همین رابطه مدیرعامل ایران‌خودرو در خصوص دستورالعمل شورای رقابت برای عرضه خودرو با قرعه‌کشی می‌گوید قرار شده است با هماهنگی با بهمن و سایپا اقدام جمعی و نامه‌نگاری حقوقی با شورای رقابت انجام بدهیم و ماجرا را به تجدیدنظر ببریم و این راه را تا آخر خواهیم رفت. به گفته خطیبی قیمت‌گذاری دستوری ایران‌خودرو را بیش از هر چیزی آزار داده است و مطالعات ما نشان می‌دهد برخلاف قرعه‌کشی، 80 درصد خریداران بورس مشتری واقعی هستند. در همین زمینه ما نیز موفق شدیم خودرو را زیر قیمت بازار در بورس بفروشیم.

50 خودروی برقی راهی بازار می‌شود

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به بررسی وضعیت تولید خودروهای برقی در کمیسیون متبوعش، می‌گوید بر اساس گزارش‌های ارائه‌شده حدود ۵۰ دستگاه خودروی برقی اردیبهشت سال آینده عرضه می‌شود. به گفته عباس‌پور در حال حاضر ایران‌خودرو مدل برقی تارا را تولید کرده و زیرساخت‌های موردنیاز برقی در کیش آماده است.

در ادامه رییس کمیسیون اقتصادی مجلس هم می‌گوید دستورالعمل شورای رقابت مغایر با سیاست‌های رییس جمهور است و عملاً صنعت خودرو را دچار بحران می‌کند؛ نگرانی‌ها در این زمینه را به سران قوا اعلام کرده‌ایم و اگر این شورا در تصمیم خود تجدیدنظر نکند، اقدامات لازم برای اصلاح قانون مربوط به شورای رقابت را آغاز می‌کنیم.

حتی سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس از مصوبه کمیسیون تلفیق برای عرضه تمامی خودروها در بورس کالا خبر داد و گفت تصمیم‌گیری عرضه خودرو در بورس کالا از شورای رقابت اخذ می‌شود و به بورس کالا سپرده خواهد شد. به گفته طغیانی آنچه در کمیسیون تلفیق مصوب شد، این بود که خودروسازان مکلف هستند تمامی خودروها را در بورس کالا عرضه کنند و قیمت پایه هم توسط شورای رقابت و بر اساس روش تعیین (کاست پلاس cost plus) انجام خواهد شد.

لاستیک هم به بورس کالا می‌رود

رئیس هیئت‌مدیره انجمن صنفی صنعت تایر می‌گوید مهم‌ترین چالشی که در این زمینه وجود دارد قیمت‌گذاری دستوری است، بنابراین درخواست ما این است که قیمت از حالت دستوری خارج یا حداقل در بورس کالا عرضه شود. به گفته عبدالمالکی این نوع قیمت‌گذاری چالش‌هایی را ایجاد کرده و سبب شده حاشیه سود به 3 و 4 درصد برسد، بنابراین خواهش ما در این زمینه خروج از قیمت‌گذاری دستوری است و قیمت‌گذاری را در اختیار شرکت‌ها بگذارند یا حداقل اجازه دهند تایر در بورس عرضه شود. چالش دوم در زمینه صادرات است، این قیمت‌گذاری دستوری سبب شده تایر با قیمت پایین عرضه شود و همچنین سبب شده زمینه برای سو استفاده فراهم و به خارج از کشور قاچاق شود.

آمار تلفات رانندگی زیر 18 سال

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی فراجا با اعلام اینکه ۱۸ درصد از جان‌باختگان تصادفات رانندگی زیر ۱۸ سال سن دارند، از برگزاری کمپین ۱۸-۱۸ برای کاهش آمار قربانیان تصادفات خبر داد. به گفته سردار هادیانفر در کشور ما سالیانه 17 هزار فوتی و حدود 300 هزار نفر مجروح در حوادث رانندگی رخ می‌دهد که ما طبق برنامه‌ریزی باید این آمار را کاهش دهیم. وی با بیان اینکه 3000 کودک زیر 18 سال و افراد در سن رشد در تصادفات جان خود را از دست می‌دهند، گفت در همین راستا نیز کمپین 18-18 از سوی پلیس راهور راه‌اندازی شده است. این کمپین بیانگر این است که 18 درصد از جان‌باختگان تصادفات رانندگی زیر 18 سال سن دارند. افراد بی‌گناهی که جان خود را به خاطر قصور یا تخلف دیگران از دست می‌دهند.

نحوه عرضه خودروهای داخلی در سال 1402 اعلام شد

کمیسیون تلفیق تصویب کرد که شرکت‌های خودروساز داخلی موظف هستند، از ابتدای سال 1402 خودروهای تولیدی خود را از طریق بورس کالا و بر اساس ضوابط مربوطه عرضه کنند شورای رقابت موظف است تا پایان فروردین‌ماه سال آینده قیمت جدید خودروها را بر اساس آنالیز هزینه تمام‌شده مورد تأیید حسابرس محاسبه و در بازه‌های حداکثر سه ماه مجدداً به‌روزرسانی کنند. شرکت بورس کالا موظف است ۸۵ درصد مابه‌التفاوت قیمت کشف‌شده در بورس کالا و قیمت مصوب شورای رقابت را به حساب تمرکز وجوه وزارت کشور و سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها واریز کند، تا به‌منظور توسعه حمل‌ونقل عمومی درون‌شهری متناسب با شاخص جمعیت و محرومیت در قالب پرداخت به ذی‌نفع نهایی با نظارت وزارت کشور در اختیار شهرداری‌ها قرار دهند.

هشدار درباره سایت‌های کلاه‌برداری در طرح جایگزینی خودرو

دبیر انجمن صنایع بازیافت و اسقاط کشور گفت: برخی کلاه‌برداران با سوءاستفاده از طرح جایگزینی خودروهای فرسوده، اقدام به ثبت‌نام جعلی از متقاضیان می‌کنند. به گفته احمدی از زمانی که طرح جایگزینی خودروهای فرسوده اجرا می‌شود، برخی سایت‌ها، سامانه‌ای طراحی کردند که در آن اطلاعات افراد را می‌گیرند و به اسم طرح جایگزینی، خودرو به اسم خریدار ثبت‌نام می‌کنند. در این روش به قصد سوءاستفاده، از متقاضیان طرح جایگزینی خودروهای فرسوده 460 هزار تومان دریافت می‌کنند. اکنون در استان خراسان این نوع کلاه‌برداری بسیار زیاد شده است و پس از ثبت‌نام شماره موبایل افراد را می‌گیرند و پیامکی مبنی بر قطعی شدن ثبت‌نام خودرو ارسال می‌کنند، متأسفانه افراد زیادی پس از ثبت‌نام و دریافت پیامک به مراکز اسقاط مراجعه می‌کنند که اکنون تعداد آن‌ها به 10 هزار نفر رسیده که هرکدام 460 هزار تومان به حساب این سامانه کلاه‌برداری، واریز کرده‌اند.

موافقت با واردات خودروهای کارکرده

یک عضو کمیسیون تلفیق بودجه 1402 از موافقت این کمیسیون با واردات انواع خودروهای سبک و سنگین با عمر تا 5 سال سن تولید به کشور خبر داد. به گفته فیروزی با الحاق یک بند به تبصره 7 و به‌منظور تنظیم‌گری در بازار خودرو و با هدف تنظیم عرضه و تقاضا و کاهش قیمت خودرو در کشور، واردات انواع خودروهای سبک و سنگین با عمر تا 5 سال سن تولید به کشور آزاد شد.

البته در پی موافقت اعضای کمیسیون تلفیق بودجه با واردات خودروهای کارکرده زیر پنج سال در سال آینده، سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه فعلاً واردات خودروهای دست‌دوم از مناطق آزاد انجام می‌شود، معتقد است که تا زمان تصویب نهایی قانون بودجه و ابلاغ و اجرای آن هیچ موردی قطعی نیست و باید منتظر ماند.

اما این در حالی است که دبیر شورای عالی مناطق آزاد با اعلام جزئیات توافق با وزارت صمت برای واردات خودرو می‌گوید خودروهای صفرکیلومتر از طریق مناطق آزاد وارد کشور می‌شود. وی در پاسخ به این پرسش که آیا این خودروها دست‌دوم است، گفت خیر. خودروهای سواری صفرکیلومتر از طریق مناطق آزاد وارد کشور خواهد شد و قرار نیست خودرو دست‌دوم وارد مناطق آزاد شود.

ورود رییس جمهور به بحث فروش خودرو

رئیس‌جمهور می‌گوید فروش خودرو در شرکت‌های خودروساز باید تابع دستورالعمل ۸ بندی صادرشده از دولت انجام شود و چنانچه دستگاهی درخواستی خارج از این ضابطه مطرح کند، آن دستگاه و شرکتی که چنین درخواستی را اجابت کند، هر دو تخلف کرده و باید رسیدگی شود.

7 میلیون موتورسوار گواهینامه ندارند

رئیس پلیس راهور فراجا می‌گوید بعضی هم‌وطنان پیشنهادات و انتقاداتی را مطرح کردند که بیشتر مربوط به موضوع تردد موتورسیکلت‌ها بود. با وجود این‌که در کشور ما بیش از ۹۰ درصد موتورسیکلت‌سواران به‌عنوان وسیله امرارمعاش از موتورسیکلت استفاده می‌کنند، اما برخی هم‌وطنان از شیوه نامناسب تردد موتورسیکلت‌ها و تخلفاتی که بعضاً موتورسواران انجام می‌دهند، شامل حرکت در خلاف جهت یا تعرض به پیاده‌روها ناراحت هستند. ما برای حل این مشکلات تأکیداتی را در زمینه ساماندهی موتورسیکلت‌ سواران و اجرای طرح موتوریار در مراکز استان‌ها به همکاران خود داشته‌ایم. به گفته سردار هادیانفر برآوردها نشان می‌دهد حدود ۷ میلیون نفر از ۱۲.۵ میلیون موتورسیکلت‌سوار در سطح کشور فاقد گواهینامه هستند، اما اغلب این افراد مهارت لازم را دارند و سال‌هاست مشغول استفاده از موتور هستند. در همین راستا ما برای ساماندهی موتورسیکلت‌سواران طرح «گواهینامه آسان موتورسیکلت» را در دستور کار قرار داده‌ایم که مدتی است به‌صورت آزمایشی در شهر تهران انجام می‌شود و از هفته آینده به‌صورت سیستمی در شهر سمنان نیز این طرح آغاز به کار خواهد کرد.

آغاز شماره‌گذاری خودرو با سال 1402

طبق اعلام رییس پلیس راهور، از تاریخ ۲۲ بهمن سال جاری تمامی وسایل نقلیه تولید داخل با مدل ۱۴۰۲ به خریداران شماره‌گذاری می‌شود. وسایل نقلیه تولید داخل که توسط شرکت‌های خودروساز به هم‌وطنان واگذار می‌شود، از یکشنبه با مدل ۱۴۰۲ شماره‌گذاری می‌شود.

اخبار مهم بازار خودرو در هفته دوم بهمن 1401

در هفته منتهی به شنبه 15 بهمن 1401 بخشودگی جرائم بیمه خودروها، زمان شماره‌گذاری خودرو با مدل 1402، احتمال افزایش 25 درصدی قیمت خودرو، تصویب واردات خودروی دست‌دوم، واردات قریب‌الوقوع بنزین، ابطال کارت‌های سوخت و اعلام تعرفه جدید واردات خودرو از جمله مهم‌ترین عناوین رسانه‌ها بودند.

این بزرگراه رتبه اول تصادفات پایتخت را دارد

یک کارشناس تصادفات پلیس راهور تهران می‌گوید رتبه اول تصادفات در پایتخت را بزرگراه امام علی (ع) دارد که در این محدوده موتورسواران، ایمن رانندگی نمی‌کنند. به گفته سرهنگ جوانبخت مجموع 41 درصد فوتی‌ها و 63 درصد از جرحی‌ها و یازده ممیز دو دهم درصد از تصادفات خسارتی از کل تصادفات 9 ماهه امسال مربوط به تصادفات موتورسیکلت‌سواران بوده است. متأسفانه بیشترین سهم تصادفات موتورسواران به بزرگراه‌های شهر تهران تعلق دارد و در جایی که ما انتظار تردد موتورسیکلت را نداریم، آن‌ها تردد کرده و چون موارد ایمنی را نیز رعایت نمی‌کنند حوادثی تلخ را شاهد هستیم. بیش از ۵۰ درصد از تصادفات در معابر بزرگراهی شهر تهران مربوط به تصادفات موتورسواران است که راکبین موتورسیکلت رتبه دار تصادفات در بزرگراه‌ها هستند. درواقع رتبه اول تصادفات را بزرگراه امام علی (ع) دارد که در این محدوده موتورسواران ایمن رانندگی نمی‌کنند و ترددهای زیادی نیز دارند.

شرایط خرید سهام خودرویی‌ها منتشر شد

وزارت صمت شرایط واگذاری سهام خودروسازان بزرگ کشور به بخش خصوصی را ابلاغ کرد. در این ابلاغیه، سیاست‌های مطرح در حوزه محصول، تیم مدیریتی، صادرات، استانداردهای زیست‌محیطی و ظرفیت تولید ازجمله شروط واگذاری سهام خودروسازی به بخش خصوصی تبیین شده است. برخی کارشناسان از شرایط مذکور به‌عنوان سنگ بزرگ خصوصی‌سازی یاد می‌کنند. در ابلاغیه موردنظر، شروط هفت‌گانه شامل حوزه محصول، تیم مدیریتی، صادرات، استانداردهای زیست‌محیطی، ظرفیت تولید، واگذاری، رقابت‌پذیری و قیمت تمام‌شده می‌شود. شروط در نظر گرفته‌شده این پرسش را به ذهن متبادر می‌کند که آیا اصلاً انگیزه جدی برای واگذاری سهام خودروسازان بزرگ و وابسته به دولت، به بخش خصوصی وجود دارد؟ وزارت صمت برای این واگذاری شروطی بسیار سخت‌گیرانه را (با توجه به اوضاع حاکم بر صنعت خودروی کشور) در نظر گرفته؛ به‌نحوی‌که بخش خصوصی کار بسیار دشواری برای تحقق شروط اعلامی دارد و شاید اصلاً برای خرید سهام غول‌های جاده‌مخصوص قدم پیش نگذارد. این در حالی است که واگذاری سهام خودروسازان وابسته به دولت و سپردن مدیریت آنها به بخش خصوصی، یکی از بندهای فرمان هشت ماده‌ای رئیس‌جمهور (فرمانی که اسفند سال گذشته و در جریان بازدید ابراهیم رئیسی از ایران‌خودرو صادر شد) به شمار می‌رود.

آمار خودروهایی که به معاینه فنی مراجعه نکرده‌اند

رئیس ستاد معاینه فنی کشور می‌گوید باید خودروهای جدید با ۳ سال کارکرد را وارد کشور کنیم و آن‌ها جایگزین خودروهای فرسوده شوند. به گفته طاووسی در حال حاضر در کشور 642 مرکز معاینه فنی برای خودروهای سواری و 78 مرکز هم برای کامیون‌ها و خودروهای سنگین وجود دارد همچنین حدود 13 میلیون خودرو واجد شرایط برای معاینه فنی در کشور، هنوز به مراکز برای انجام فرایند مراجعه نکردند و این یک فاجعه است؛ طبق قانون مجلس، خودروها تا 4 سال بعد از تولید از انجام معاینه فنی معاف هستند، اما این در گذشته تنها 2 سال بوده است با این حال در حال حاضر ما می‌بینیم که حتی افرادی تا 5 سال به مراکز معاینه فنی مراجعه نمی‌کنند، این موضوع خودش یک نقص است و باید رسیدگی شود.

شناسایی خودروهای لوکس برای دریافت مالیات

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور می‌گوید اطلاعات ۴۰۰ هزار خودروی گران‌قیمت شناسایی شده و همکاران ما در سازمان امور مالیاتی مشغول محاسبه مالیات آن‌ها هستند. به گفته منظور خودروهای گران‌قیمت به‌واسطه سامانه پلیس راهور شناسایی و اطلاعات آن‌ها استخراج شد. سعی می‌کنیم تا مدت‌زمان یک الی 10 روز آینده این مالیات‌ها را بر روی درگاه سازمان به اطلاع مالک این خودروها برسانیم و به‌نوعی مطالبه مالیات کنیم. پرداخت مالیات از خودروهای گران‌قیمت از سال گذشته تاکنون شتاب بیشتری گرفته، لذا از حدود 2 هزار میلیارد تومان شناسایی مالیات خودروهای گران‌قیمت در سال گذشته، تاکنون بالغ‌بر 400 میلیارد تومان منابع وصول شده است و مابقی هم در حال عملیات وصول و اجرا است که به‌زودی آن‌ها هم وصول خواهد شد.

تعرفه جدید واردات خودرو اعلام شد

گمرک در بخشنامه جدیدی، تعرفه ۶ تا ۳۱ درصدی واردات خودروهای مختلف با حجم موتور ۱۲۰۰ سی‌سی تا ۲۰۰۰ سی‌سی را ابلاغ کرد. بر اساس بخشنامه جدید منتشرشده از سوی گمرک، تعرفه‌های جدید واردات خودروهای مختلف با حجم موتور کمتر از ۱۲۰۰ سی‌سی تا بیشتر از ۲۰۰۰ سی‌سی از شش درصد تا ۳۱ درصد تعیین شده که کاهش چشمگیری نسبت به تعرفه‌های فعلی ۶۰ تا ۹۰ درصدی دارد. در ادامه این بخشنامه آمده است که موارد مندرج در جدول فوق به جای مأخذ سود بازگانی ردیف‌های تعرفه مرتبط و متناظر جداول تعرفه منضم به آیین‌نامه اجرایی مقررات صادرات و واردات سال ۱۴۰۱ مبنای تعیین سود بازگانی علی‌الحساب قرار می‌گیرد. در خصوص سایر خودروهای غیر مرتبط با جدول فوق همانند خودروهای سواری، برقی هیبریدی یا با حجم موتور ۲۰۰۰ سی‌سی و بالاتر و... و بندهای متناظر در کتاب مقررات صادرات و واردات سال ۱۴۰۱ مبنای تعیین سود بازرگانی علی‌الحساب خواهد بود.

این کارت سوخت‌ها تا پایان سال باطل می‌شوند

رئیس روابط عمومی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه اصفهان، از غیرفعال شدن کارت‌های هوشمند سوخت خودروهای فاقد تراکنش در سال ۱۴۰۱ خبر داد. به گفته علیپور درصورتی‌که مالکان خودروهای سواری از کارت هوشمند خود در سال ۱۴۰۱ استفاده نکند و کارت آن‌ها فاقد تراکنش دریافت سوخت باشد؛ تا پایان اسفندماه کارت سوخت آن‌ها ابطال و بلااستفاده خواهد شد؛ لذا لازم است مالکان خودروهای سواری، جهت حصول اطمینان از صحت عملکرد کارت سوخت خود تا آخر سال ۱۴۰۱ حداقل یک بار سوخت‌گیری انجام دهند تا کارت سوخت آن‌ها باطل نگردد.

در همین رابطه شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد حداقل یک بار تا پایان سال 1401 از کارت سوخت شخصی خود استفاده کنید و از صحت عملکرد آن اطمینان حاصل کنید.

معاینه فنی موتورسیکلت الزامی است

مدیرعامل ستاد معاینه فنی شهر تهران با بیان اینکه انجام معاینه فنی برای موتورسیکلت الزامی است می‌گوید از ابتدای سال تاکنون فقط ۳۰۷ دستگاه موتورسیکلت به مراکز این ستاد مراجعه کردند. به گفته مالکی طبق قانون هوای پاک، انجام معاینه فنی برای همه وسایل نقلیه موتوری اعم از سبک، سنگین و موتورسیکلت در دوره‌های زمانی منظم الزامی است و باید موتورسیکلت‌ها نیز سالانه برای انجام معاینه فنی به مراکز مراجعه کنند. تهران 11 خط معاینه فنی مختص موتورسیکلت دارد که روزانه ظرفیت ارائه خدمات به یک هزار موتورسیکلت را داراست. به منظور ساماندهی وضعیت معاینه فنی موتورسیکلت‌ها بنا بر نشست‌های مشترک پلیس راهور تهران بزرگ و ستاد معاینه فنی خودروهای تهران موافقت شد فراخوان و انجام معاینه فنی موتورسیکلت‌ها در مراکز معاینه فنی شهر تهران به صورت تدریجی و در چند مرحله برنامه‌ریزی شود.

آمار تولید خودرو تا پایان پاییز

آمار تولید خودروسازان بزرگ طی ۹ ماه سال جاری نشان می‌دهد که ایران‌ خودرو و سایپا (و پارس‌خودرو به‌عنوان زیرمجموعه سایپا) درمجموع بالغ‌بر ۷۷۷ هزار دستگاه خودرو تولید کرده و بالغ‌بر ۸۳۶ هزار دستگاه هم در مدت مذکور سال جاری فروخته‌اند. بررسی آمار و صورت‌های مالی اعلام‌شده توسط ایران‌ خودرو، سایپا و پارس‌ خودرو (به‌عنوان زیرمجموعه سایپا) نشان می‌دهد که در 9 ماه امسال میزان تولید خودرو در کشور توسط این خودروسازان به 777 هزار و 791 دستگاه رسیده و برای 836 هزار و 760 دستگاه خودرو فاکتور مالی ثبت شده است. گفتنی است که طبق ادعای خودروسازی همه تولید خودروها کامل و بدون ناقصی هستند. ضمن اینکه بخشی از ناقص‌های پیش از سال جاری طی مدت تأمین قطعه و تکمیل و تجاری‌سازی شده است؛ علت فزونی آمار فروش به آمار تولید نیز همین موضوع است.

این در حالی است که گزارش ده‌ماهه تولید خودروسازان نشان از رشد تولید سه خودروساز بزرگ کشور دارد. طبق آمارهای ارائه‌شده از سوی سامانه کدال، سه شرکت ایران‌ خودرو، سایپا و پارس‌ خودرو در مجموع در ده‌ماه امسال 873 هزار و 352 دستگاه خودروی سواری تولید کرده‌اند که نسبت به تولید 758 هزار و 736 دستگاهی مدت مشابه سال گذشته 114 هزار و 616 دستگاه بیشتر تولید کرده‌اند؛ بنابراین تیراژ این سه خودروساز در ده‌ ماه امسال 15 درصد نسبت به ده‌ ماه سال 1400 رشد داشته است. این در حالی است که آمار نه‌ ماه تولید این شرکت‌ها رشد بیشتری را نشان می‌داد. در نه‌ ماه امسال خودروسازان بزرگ کشور 19 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته تولید بیشتری داشتند.

شرط گمرک برای ترخیص خودروهای وارداتی

معاون گمرک ایران می‌گوید تا زمانی خودرو در بورس به فروش نرسد، برای خودروهای موجود در گمرک پروانه ترخیص صادر نمی‌کنیم. به گفته عسگری مصوبه ساماندهی واردات خودرو توسط دولت ابلاغ و در آنجا مأخذ سود بازرگانی به صورت علی‌الحساب معین شد و دولت فعلاً سود بازرگانی را برحسب قدرت موتور و میزان ارزش خودروها مشخص کرده است. پس از اینکه خودروها ترخیص شدند این خودروهای وارداتی در بورس کشف قیمت و عرضه خواهند شد. تفاوت قیمت فروش باید از طریق بورس به حساب گمرک واریز شود و در آن زمان پروانه قطعی ترخیص صادر خواهد شد.

خبر جدید درباره واردات خودرو در سال 1402

وزیر صنعت، معدن و تجارت توضیحاتی درباره اعتبارات پیش‌بینی شده برای واردات خودرو در سال آینده ارائه کرد. فاطمی امین درباره انتشار خبرهایی مبنی بر پیش‌بینی 2 میلیارد دلار برای واردات خودرو در بودجه سال آینده، گفت در بودجه این عدد وجود ندارد، این مبلغ ارتباطی به بودجه ندارد. وزیر صمت در پاسخ به این پرسش که آیا ممکن است به‌صورت کلی اعتباری که برای واردات خودرو در سال آینده پیش‌بینی می‌شود، بیشتر از امسال باشد؟ گفت: بله؛ ارز واردات خودرو بیشتر ارزهایی است که منشأ خارجی دارند به این معنا که به بازار ارز کشور فشاری وارد نمی‌شود.

عرضه این خودروها در بورس متوقف شد

با دستور معاون اول رئیس‌جمهور عرضه دنا، شاهین و پژو 207 در بورس کالا متوقف شد. پیرو نامه شورای رقابت با دستور مستقیم معاون اول رئیس‌جمهور، عرضه خودروهای دنا، شاهین و 207 در بورس کالا متوقف شد. هفته گذشته جلسه‌ای با حضور معاون اول رئیس‌جمهور، رئیس شورای رقابت و وزرای صمت و اقتصاد در دفتر معاون اول رئیس‌جمهور برگزار شد و با دستور شفاهی معاون اول رئیس‌جمهور مقرر شد مطابق نامه شورای رقابت، عرضه 207، تارا و شاهین در بورس کالا متوقف شود.

ازسرگیری صادرات خودرو به ونزوئلا

با حضور مدیرعامل ایران‌ خودرو، صادرات خودرو از این شرکت به مقصد ونزوئلا پس از هشت سال از سر گرفته شد و دو هزار دستگاه از محصولات این گروه صنعتی به مقصد ونزوئلا بارگیری و آماده حمل شد. به گفته خطیبی با توجه به استقبال مردم و مسئولان ونزوئلا از محصولات ایران‌ خودرو، دو هزار دستگاه از محصولات تارا و دنا به این کشور صادر می‌شود و برنامه‌های متعددی برای عرضه محصولات ایران‌ خودرو در روسیه نیز در دستور کار قرار دارد. سبد متنوعی از خدمات و محصولات برای صادرات در گروه صنعتی ایران‌ خودرو فراهم کرده‌ایم و در کنار خودروهای سواری، محصولات سنگین و تجاری، قطعات و همچنین موتورسیکلت نیز در سبد صادراتی ایران‌ خودرو وجود دارد.

دنا قابل‌عرضه در بورس نیست

طبق اعلام روابط عمومی بورس کالا، این شرکت پس از دریافت نامه لغو مجوز عرضه خودرو با ارسال نامه‌ای به وزارت صمت و با توجه به آنکه محتوای نامه وزارت صمت مبنی بر توقف عرضه خودرو در بورس با دیدگاه و موضع شفاف وزیر صمت، مغایرت داشت، درخواست شفاف‌سازی کامل این موضوع را اعلام کرد. در نامه بورس کالا عنوان شد که آیا منظور وزارت صمت توقف عرضه همه خودروها در بورس است یا صرفاً عدم پذیرش خودروهای جدید در بورس کالا را شامل می‌شود. همچنین تأکید شد که با توجه به موافقت کامل وزیر صمت با عرضه خودرو در بورس در طول جلسه مورخ 21 تیرماه شورای عالی بورس، برای روشن شدن موضوع، نظر وزیر نیز اخذ شود. در پایان هم اعلام شد که طبق نامه 24 دی‌ماه وزیر امور اقتصادی و دارایی و رییس شورای عالی بورس به رییس سازمان بورس، لازم است تا نظرات وزارت صمت در جلسه شورای عالی بورس بررسی و تصمیم‌گیری در این زمینه صورت گیرد.

تغییر دستورالعمل پلاک ویژه خودرو افراد دارای معلولیت

سرپرست دفتر امور توانمندسازی معلولان بهزیستی کشور از تغییر دستورالعمل پلاک ویژه خودرو افراد دارای معلولیت خبر داد. به گفته حبیبی با تغییر دستورالعمل پلاک ویژه خودرو افراد دارای معلولیت، از این پس خانواده‌های افراد دارای معلولیت ذهنی شدید و خیلی شدید و همچنین خانواده‌های افراد دارای معلولیت جسمی، حرکتی متوسط، شدید و خیلی شدید که قادر به رانندگی نیستند می‌توانند از امتیاز پلاک ویژه خودرو بهره‌مند شوند.

«تارا و شاهین» تاکسی می‌شوند؟

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران در مورد تعیین تکلیف انتخاب «تارا و شاهین» به‌عنوان تاکسی توضیحاتی را ارائه کرد. به گفته بهرامی چندی پیش ضمن بازدید، با مدیران دو مجموعه «ایران‌ خودرو و سایپا» جلسه‌ای برگزار شد و در مورد خودروهای «شاهین و تارا» صحبت‌هایی انجام شد. معاون شهردار تهران در مورد انتخاب خودروی «ساینا» به‌عنوان تاکسی نیز گفت برای انتخاب این خودرو به‌عنوان تاکسی در تهران تا اخذ تأییدیه‌ها اقدامی نخواهیم کرد؛ اما در مورد خودروی «تارا» به تصمیمات اولیه رسیده‌ایم و مقرر شد 1000 دستگاه خودروی «تارا» را خود شرکت «ایران‌ خودرو» تحت عنوان یک شرکت بهره‌بردار با مشارکت بخش خصوصی وارد خطوط تاکسیرانی کرده و فعالیت کنند.

افزایش 88 درصدی تولید موتورسیکلت

مدیرکل دفتر صنایع خودرویی وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌گوید موتورسیکلت‌سازان کشور در ۱۰ ماهه امسال نزدیک به ۳۸۰ هزار دستگاه موتورسیکلت تولید کردند که در مقایسه با مدت مشابه پارسال (۱۹۸ هزار دستگاه) رشد بیش از ۸۸ درصدی نشان می‌دهد. به گفته لاهیجانی وزارت صنعت، معدن و تجارت با همکاری شهرداری تهران و بانک تجارت در حال تدوین طرحی ملی و کلان به‌منظور جایگزینی موتورسیکلت‌های فرسوده است. وی از تولیدکنندگان موتورسیکلت دعوت به عمل کرد تا در این طرح کلان حداکثر همکاری و مشارکت را داشته باشند. لاهیجانی همچنین به لزوم فعال شدن ظرفیت‌های معطل در تولید موتورسیکلت کشور تأکید و ابراز امیدواری کرد با اجرای برنامه‌های نوسازی موتورسیکلت و تولید موتورسیکلت‌های برقی در کشور، نرخ رشد تولید موتورسیکلت در سال آتی نیز با قدرت بیشتری ادامه یابد.

اسکوترهای برقی چه زمانی به دست تهرانی‌ها می‌رسد؟

مدیرعامل سازمان حمل‌ونقل ترافیک شهرداری تهران می‌گوید تمامی اسکوترهای برقی سرمایه‌گذار بخش خصوصی دارند. به گفته شفیعی قرار نیست ما این اسکوترها را خرید کنیم، اما پیش‌بینی می‌کنیم که با تصویب ماده 12، چنین کاری بسیار سرعت بگیرد و این اسکوترها وارد شهر تهران شوند. برخی از مجموعه‌ها بدون هیچ مشوقی می‌خواستند برای حدود 10 هزار اسکوتر برقی سرمایه‌گذاری کنند، اما در حال حاضر با تصویب ماده 12 باید تعداد این اسکوترها افزایش پیدا کند.

افزایش ساعت کاری مراکز معاینه فنی شهر تهران

مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران از افزایش دو ساعت کاری در تمامی مراکز معاینه فنی خودروهای سبک در شهر تهران خبر داد. به گفته مالکی در حال حاضر روزانه در حدود 6500 دستگاه خودرو به مراکز معاینه فنی شهر تهران مراجعه می‌کنند که میزان مراجعات در مقایسه با ماه گذشته 30 درصد رشد داشته است. از این رو به دلیل افزایش تقاضا به منظور ارائه خدمات بهتر به شهروندان ساعت ‌کاری تمام مراکز افزایش یافته است و تمام مراکز معاینه فنی از ساعت 7 صبح الی 18 فعال هستند.

چه خبر از کروکی آنلاین؟

قائم‌مقام رئیس‌کل بیمه مرکزی می‌گوید با کروکی آنلاین نیاز به کروکی‌های کاغذی از بین می‌رود و کروکی آنلاین ارتباط بین بیمه مرکزی و پلیس راهور است. به گفته مشعلچی تمام سعی و تلاش بیمه مرکزی این است که طرح کروکی آنلاین و بیمانی به انتهای امسال برسد. بیمه مرکزی دو پروژه بزرگ دارد، یکی بحث کروکی آنلاین و دیگر موضوع بیمانی است. کروکی آنلاین برای حوادثی که نیازمند حتمی کروکی هستند، استفاده می‌شود. به عبارتی حوادث بالای 20 میلیون تومان در این بخش جا دارد. در این حوادث که بالای 20 میلیون هستند، رضایت طرفین جلب نشده است. کروکی آنلاین اجرا می‌شود در کل بیمه مرکزی یک سری ابزار خریداری، اقدامات لازم آن را انجام و در اختیار پلیس راهور قرار می‌دهد و پلیس بر اساس این نرم‌افزار و ابزارها کروکی را به صورت آنلاین ترسیم و برای ارزیابان ارسال می‌شود.

واردات خودروی دست‌دوم تصویب شد

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی خبر داد که موضوع واردات خودروهای کارکرده در جلسه امروز این کمیسیون به تصویب رسیده است. عباسپور در تشریح جلسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت جلسه یک مصوبه داشت که در رابطه با واردات خودروهای کارکرده با عمر 5 تا 8 سال بود؛ چراکه هم قیمت این‌گونه خودروها ارزان‌تر است و هم خدمات پس از فروش دارد و هم اینکه یک‌دفعه وارد می‌شود و تحولی در بازار به وجود می‌آورد.

در همین رابطه کوچی عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۲ در مجلس از تلاش برای گنجاندن واردات خودروهای کارکرده خارجی در لایحه بودجه سال آتی خبر داد و تأکید کرد که این اقدام می‌تواند به بخش قابل‌توجهی از تقاضای انباشته در بازار خودرو پاسخ داده و تعادل را به این بازار بازگرداند.

وزیر صمت: با خودروهای فعلی خیلی امکان ارتقای استاندارد را نداریم

فاطمی امین در مجلس گفت ۲۸ درصد از فوتی‌ها در تصادفات به خاطر تصادف با عابر پیاده است که میانگین جهانی آن ۲۲ درصد است. بن سازه‌های قدیمی قابلیت استحکام‌بخشی بیش از این را ندارند. تمام خودروهای جدید استاندارد محافظت از عابر پیاده را دارند. ما با خودروهای فعلی خیلی امکان ارتقای استاندارد را نداریم باید به سمت بن سازه‌ها و پلتفرم‌های جدید برویم. برای اولین بار در رابطه با مراکز آزمون حفاظت از عابر پیاده امسال یک مرکز و سال دیگر یک مرکز دیگر راه‌اندازی می‌شود.

هشدار پلیس به خریداران اینترنتی خودرو

رئیس پلیس فتای تهران بزرگ نسبت به احتمال کلاه‌برداری از شهروندان از طریق تبلیغات جعلی فروش خودرو در فضای مجازی هم‌زمان با شروع طرح پیش‌فروش محصولات برخی از شرکت‌های خودروساز هشدار داد. به گفته سرهنگ گودرزی مجرمان اینترنتی همواره از هر فرصت و فضایی برای سوءاستفاده از کاربران فضای مجازی و کلاه‌برداری از آنان استفاده می‌کنند، یکی از این فرصت‌ها هم که شهروندان باید با هوشیاری خود از سودجویان بگیرند، فرصت پیش‌فروش اینترنتی خودرو است. در همین راستا لازم است که متقاضیان ثبت‌نام و خرید خودرو یکسری موارد را رعایت کنند. رئیس پلیس فتای تهران بزرگ با اشاره به اینکه برخی از مردم برای ثبت‌نام خودرو مبالغ هنگفتی به حساب افراد ناشناس واریز می‌کنند، گفت ثبت‌نام و واریز وجه خودرو باید به نام شرکت خودروساز صورت پذیرد و هم‌وطنان باید از واریز وجه به هرگونه حساب دیگر پرهیز کنند.

انتقاد قطعه‌سازان از شورای رقابت

دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازی خودروی کشور می‌گوید پس از چند ماه عرضه خودرو در بورس که قطعه‌سازان و خودروسازان به امید آن، تولیداتشان را افزایش داده بودند، به‌یکباره شاهد دخالت نهادهایی مثل شورای رقابت هستیم که مردم و تولیدکنندگان را بلاتکلیف گذاشتند. به گفته محبی‌نژاد عرضه خودروها در بورس در ماه‌های گذشته سبب شده بود تا ضمن تأمین خودرو با قیمت‌هایی به‌مراتب کمتر از بازار توسط متقاضیان، قیمت‌های تولیدکننده نیز با رشد مواجه شود. حال پس از چند ماه عرضه در بورس که قطعه‌سازان و خودروسازان به امید این تنها راه‌حل قانونی باقی‌مانده، تولیداتشان را افزایش داده بودند، به‌یکباره شاهد دخالت نهادهایی مثل شورای رقابت هستیم که با یک نامه همه زحمات را بر باد دادند و مردم و تولیدکنندگان را بلاتکلیف گذاشتند. در این شرایط به‌طورقطع همچون چند سال گذشته خودرو با قیمت کارخانه‌ای به دست مردم نخواهد رسید، خریدوفروش کد ملی دوباره باب خواهد شد و لاتاری قرعه‌کشی را شاهد خواهیم بود و این ضرری است که مردم به‌طور مستقیم متحمل خواهند شد.

نرخ مالیات خودروهای لوکس در 1402 مشخص شد

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۲ از مصوبه این کمیسیون درباره تعیین نرخ مالیات بر خودروهای لوکس و خانه‌ها در سال آینده خبر داد. به گفته زارع در لایحه دولت آمده که انواع خودرو سواری و وانت دو کابین دارای شماره انتظامی شخصی در اختیار مالکین اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی که قیمت روز خودروی آن‌ها بیش از یک میلیارد و 500 میلیون تومان است، نسبت به مازاد این مبلغ مشمول مالیات سالیانه خودرو به نرخ یک درصد می‌شوند؛ کمیسیون تلفیق این رقم را به 3 میلیارد تومان ارزش خودرو افزایش داد. طبق مصوبه کمیسیون اگر ارزش روز خودرویی 3 میلیارد تومان باشد معاف از مالیات است و بالاتر از آن مشمول مالیات یک درصد می‌شود.

واردکننده بنزین می‌شویم؟

وزیر نفت می‌گوید تمامی پالایشگاه‌های ما محصولاتشان در سطح یورو و استاندارد است و لحظه‌ای کنترل می‌شود. از این رو هیچ فرآورده‌ای در کشور خارج از حد مجاز و استاندارد تولید نمی‌شود. برخی پالایشگاه‌ها با اصلاح فراورشی و هزینه‌های انجام‌شده محصولاتشان یورو ۵ هم هست مثل شازند اراک، ستاره خلیج‌فارس و پالایشگاه اصفهان که روزانه ۱۶ میلیون یورو ۵ تولید می‌کنند. هیچ فرآورده غیراستاندارد نه وارد و نه تولید می‌کنیم. به گفته اوجی امیدواریم با همکاری که مردم دارند و تدابیر دولت مجبور نشویم بنزین وارد کنیم.

افزایش 25 درصدی قیمت خودرو

طبق شنیده‌ها با تصویب دستورالعمل جدید شورای رقابت ضمن افزایش ۱۰ تا ۲۵ درصدی قیمت کارخانه‌ای خودروسازان، عرضه خودروهای وارداتی و داخلی در بورس کالا با افزودن چند تبصره ادامه خواهد یافت. دستورالعمل جدید خودرویی شورای رقابت به اتفاق آراء و بدون حتی یک مخالف تصویب شد و یکشنبه این هفته منتشر می‌شود. بر اساس این گزارش، طبق برخی شنیده‌ها، قیمت کارخانه‌ای خودروسازان 10 تا 25 درصد افزایش خواهد یافت. همچنین با اضافه شدن چند تبصره جدید، عرضه خودروهای وارداتی و داخلی در بورس کالا ادامه خواهد یافت.

خبر جدید درباره شماره‌گذاری خودرو با مدل 1402

شماره‌گذاری وسیله نقلیه تولید داخلی با مدل ۱۴۰۲ از تاریخ ۱ اسفندماه امسال با رعایت سایر ضوابط و مقررات قابل‌اجرا خواهد بود. در نامه رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی فراجا خطاب به روسای پلیس راهور استان‌های کشور آمده است: با توجه به درخواست تعدادی از شرکت‌های تولیدکننده داخلی وسایل نقلیه، بدین‌وسیله ضوابط شماره‌گذاری وسایل نقلیه مذکور با مدل ۱۴۰۲ به شرح زیر اعلام می‌شود:

۱- شماره‌گذاری وسیله نقلیه تولید داخلی با مدل ۱۴۰۲ از تاریخ ۱ اسفندماه امسال با رعایت سایر ضوابط و مقررات قابل‌اجرا خواهد بود.

۲- شماره‌گذاری وسایل نقلیه تولید داخل با مدل ۱۴۰۲ فقط با درج حرف p در کاراکتر دهم از سمت چپ شماره شناسایی وسیله نقلیه (VIN) در حک و پلاکت مشخصات و مطابقت مدل با حک شماره شاسی و همچنین درج مدل ۱۴۰۲ در سند فروش و پلاکت مشخصات وسیله نقلیه توسط کارخانه سازنده امکان‌پذیر است.

بخشودگی جرائم بیمه خودروها از ۱۵ بهمن تا ۱۹ اسفندماه

وزیر اقتصاد می‌گوید برای بار دیگر یک بازه زمانی ۳۵ روزه از ۱۵ بهمن تا ۱۹ اسفندماه برای استفاده از این بخشودگی برای صاحبان تمام وسایل نقلیه در نظر گرفته شده است. خاندوزی با اشاره به استفاده یک میلیون نفر صاحبان وسایل نقلیه از بخشودگی ۱۰۰ درصدی جرائم بیمه شخص ثالث در آبان ماه گفت: «برای بار دیگر یک بازه زمانی ۳۵ روزه از ۱۵ بهمن تا ۱۹ اسفندماه برای استفاده از این بخشودگی برای صاحبان تمام وسایل نقلیه در نظر گرفته شده است. صاحبان وسیله نقلیه که نتوانسته‌اند بیمه شخص ثالث خودرو خود را تمدید کنند، طبق ماده ۲۴ قانون بیمه شخص ثالث باید برای تمام طول دوره‌ای که خودروی آنها فاقد بیمه‌نامه بوده جریمه پردازند؛ برای کمک به حال مردم در شرایط اقتصادی که قرار داریم و ترویج فرهنگ در حوزه بیمه‌گری، با معافیت و بخشودگی جرائم بر اساس پیشنهاد بیمه مرکزی موافقت کردیم که از صبح روز شنبه (۱۵ بهمن‌ماه تا ۱۹ اسفندماه) به مدت حدود ۳۵ روز تمام مالکان وسایل نقلیه‌ای که در طول ماه‌های گذشته فاقد بیمه‌نامه بودند، بدون اینکه نیازی به پرداخت جریمه باشد بتوانند از تمام امکانات شبکه بیمه استفاده کنند.»

چرا قیمت خودرو کاهش نمی‌یابد؟

رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو در پاسخ به این پرسش که چرا قیمت‌ خودرو در بازار رام نمی‌شود و در یک رقمی ثابت نمی‌ماند؟ می‌گوید این برمی‌گردد به نوسانات ارزی و در عین حال، محدودیت عرضه که روی بازار اثر گذاشته است. به گفته موتمنی اگر محدودیت عرضه و نوسانات ارزی وجود نداشته باشد، بازار همیشه متعادل خواهد بود. وقتی قیمت دلار بالا می‌رود، هفته‌ها طول می‌کشد که دوباره به حالت عادی برگردد. این در شرایطی است که در بازار شاهد هستیم که عرضه با محدودیت روبه‌رو است و عرضه جواب‌گوی بازار نیست و به همین دلیل مشکل پیش می‌آید.

اخبار مهم بازار خودرو در هفته اول بهمن 1401

 در هفته منتهی به شنبه 8 بهمن 1401 موتورسیکلت‌های برقی در شرکت پست، افزایش قیمت صدور کارت سوخت، اختلاف با شورای رقابت درباره عرضه خودرو در بورس، افزایش قیمت فیلتر خودرو، اعلام یک شرط جدید برای خرید خودرو و مشخص شدن تعرفه خودروهای وارداتی ازجمله مهم‌ترین عناوین رسانه‌ها بودند.

حضور موتورسیکلت‌های برقی در شرکت پست

مدیرعامل سازمان حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران اعلام کرد که شهرداری می‌تواند تا ۷۵۰ دستگاه موتور برقی برای شرکت پست تأمین کند. شفیعی در حاشیه رونمایی از موتورسیکلت‌های گفت: «در فاز اول قرار شده است که 500 دستگاه موتورسیکلت برقی وارد ناوگان موتوری پست شود که امروز 90 دستگاه، تا پایان سال 300 دستگاه و اوایل سال آینده 100 دستگاه موتور برقی وارد ناوگان می‌شود.»

البته لیائی مدیرعامل شرکت پست هم می‌گوید بعد از پیاده‌سازی موفقیت‌آمیز استفاده از ۱۰۰ موتورسیکلت برقی، مرحله بعدی را به ۱۲۵۰ موتورسیکلت سوختی کشور اختصاص خواهیم داد. در مراحل بعدی ناوگان ماشینی سوختی را هم با ناوگان ماشینی پستی برقی جایگزین خواهیم کرد.

در همین رابطه زاکانی شهردار تهران هم می‌گوید: «13 درصد حمل‌ونقل در ساعت پیک با موتورسیکلت و در حالت عادی شش درصد ترددها با موتورسیکلت انجام می‌شود. این عدد بالایی است و در تصمیم‌گیری‌ها باید دقت کنیم که ما می‌خواهیم برای 13 درصد ترددها تصمیم بگیریم.»

راه‌اندازی یک مرکز معاینه فنی جدید

مدیرعامل ستاد مرکزی معاینه فنی خودروهای تهران از راه‌اندازی مرکز جدید معاینه فنی خودرو در غرب تهران خبر داد. به گفته آزادی در شهر تهران ۵۴ خط معاینه فنی خودروی سبک و ۱۱ خط معاینه فنی موتورسیکلت در ۱۶ مرکز ثابت و هفت خط سیار داریم و سه مرکز معاینه فنی تک خطه نیز برای معاینه فنی خودروهای سنگین در تهران موجود است. مرکز معاینه فنی شهر تهران ظرفیت پذیرش سالانه دو میلیون و ۶۰۰ دستگاه خودرو را دارد و با توجه به لزوم توسعه کمی و زیرساختی مراکز معاینه فنی با بخش خصوصی، افزایش ظرفیت معاینه فنی در راستای تسهیل در خدمت‌رسانی را در دستور کار قرار دادیم، که خوشبختانه با اخذ مجوزهای لازم، مرکز آزادی با پتانسیل بخش خصوصی راه‌اندازی شد.

هزینه جدید صدور کارت سوخت چقدر است؟

در حالی که تاکنون هزینه صدور کارت سوخت که در زمان ثبت درخواست کارت سوخت المثنی، از متقاضیان دریافت می‌شد، ۱۰ هزار تومان بود، این هزینه اخیراً به ۱۰۰ هزار تومان افزایش یافته است. در وبسایت‌ رسمی درگاه خدمات الکترونیک انتظامی در این خصوص آمده: تعرفه این خدمت (صدور المثنی کارت سوخت) مبلغ 1,000,000 ریال (صدهزارتومان) است که از طریق دستگاه‌های کارت‌خوان موجود در دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی دریافت می‌شود.

120 خودروی خارجی دیگر هم آمد

مدیر بنادر و دریانوردی شهید باهنر و شرق هرمزگان می‌گوید ۱۲۰ دستگاه خودرو شنبه یکم بهمن وارد بندر شهید باهنر بندرعباس شد. به گفته تختی با هدف‌گذاری دولت در واردات 100 هزار دستگاه تا پایان سال جاری، دومین محموله خودروها به تعداد 120 دستگاه به وسیله 2 فروند لندینگ کرافت وارد بندر شهید باهنر شد. این خودروها ساخت شرکت هیوندای محصول کره جنوبی از نوع سواری سدان و مدل 2023 هستند که پس از پایان رویه گمرکی از بندر شهید باهنر خارج خواهند شد. سوم دی‌ماه نخستین محموله خودروهای وارداتی شامل 22 خودرو از 6 نمونه محصولات کیا ازجمله سراتو، ریو، پیکانتو، پگاس، سونت (شاسی‌بلند) و اسپورتیج (شاسی‌بلند) وارد بندر لنگه شد.

نمودار تولید خودرو مثبت شد

بر اساس این گزارش در زمینه تولیدات انواع سواری، وانت، اتوبوس، مینی‌بوس و ون با افزایش تولید مواجه بوده‌ایم به‌طوری‌که در 9 ماهه ابتدای سال گذشته 670 هزار دستگاه انواع سواری تولید شده بود که در 9 ماهه امسال تولیدات انواع سواری به 760 هزار دستگاه افزایش یافته است که بر این اساس تولید انواع سواری در 9 ماهه ابتدای امسال نسبت به سال گذشته 13 درصد رشد داشته است. تولید انواع اتوبوس، مینی‌بوس و ون نیز در 9 ماهه ابتدای امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته 157 درصد رشد داشته است. تولید وانت نیز در 9 ماهه ابتدای امسال بیش از 88 هزار دستگاه بوده است که نسبت به تولید آن در سال گذشته که 57 هزار دستگاه بوده، درمجموع 54 درصد رشد داشته است. بر اساس آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت تولید تراکتور از 16 هزار دستگاه در 9 ماهه سال 1400 به 17 هزار دستگاه در 9 ماهه امسال رسیده است که در زمینه تولید تراکتور نیز 4 درصد رشد داشته‌ایم.

بد نیست بدانید آمار عملکرد خودروسازان بزرگ طی آذرماه سال جاری نشان می‌دهد که ایران‌ خودرو و سایپا (و پارس‌ خودرو به‌عنوان زیرمجموعه سایپا) درمجموع بالغ‌بر ۱۰۸ هزار دستگاه خودرو تولید کرده و قریب به ۱۱۶ هزار دستگاه هم در مدت مذکور سال جاری فروخته‌اند. طبق آمار ارائه‌شده از عملکرد خودروسازان بزرگ (ایران‌خودرو، سایپا و پارس‌خودرو به‌عنوان زیرمجموعه سایپا) در آذرماه امسال، درمجموع این خودروسازان 108 هزار و 415 دستگاه خودرو تولید کرده و 115 هزار و 820 دستگاه هم فاکتور کرده‌اند. ایران‌ خودرو در آذرماه سال جاری درمجموع 60 هزار و 665 دستگاه خودرو تولید کرده و در مقابل برای 64 هزار و 952 دستگاه خودرو فاکتور تجاری صادر کرده است.

پکیج خودروهای سایپا به ونزوئلا رسید

اولین محموله صادراتی ارسالی خودروهای گروه خودروسازی سایپا به ونزوئلا رسید. اولین محموله صادراتی خودروهای ارسالی گروه خودروسازی سایپا شامل خودروهای کوییک و ساینا بارگیری شده و با کشتی به سمت ونزوئلا ارسال شده بود به بندر مقصد رسیده و با حضور وزیر حمل‌ونقل این کشور کانتینرها در حال تخلیه خودروها هستند. این محموله شامل هزار دستگاه از خودروهای کوییک و ساینا است که اواسط آبان ماه و بر اساس قرارداد منعقده بین سایپا و ونزوئلا، آماده و پس از بارگیری به این کشور ارسال شده است. بر اساس این گزارش، محموله دوم شامل 2 هزار دستگاه از محصولات گروه خودروسازی سایپا نیز در حال آماده‌سازی جهت ارسال به این کشور است.

یک خبر جدید درباره آزادراه تهران-شمال

سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری البرز می‌گوید باند رفت قطعه دوم آزادراه تهران- شمال تا بهار ۱۴۰۲ زیر بار ترافیک می‌رود. به گفته افضلی تاکنون فاز اول 32 کیلومتری و فاز چهارم 20 کیلومتری این محور آزادراهی افتتاح شده و در حال بهره‌برداری است. از فاز دوم این آزادراه نیز تاکنون تونل البرز به‌عنوان طولانی‌ترین تونل کشور به طول بیش از شش کیلومتر به بهره‌برداری رسیده و پس از تکمیل فاز دو، فاز سوم آزادراه تهران-شمال باقی می‌ماند که از پل زنگوله در ابتدای استان مازندران آغاز شده و به طول 47 کیلومتر ادامه پیدا کرده و در سه‌راهی دشت نظیر به فاز چهارم این آزادراه متصل می‌شود.

مبلغ جریمه طرح زوج و فرد به ۱۰۵۰۰۰ تومان افزایش یافت

سرهنگ موسوی پور جانشین پلیس راهور تهران بزرگ می‌گوید پیرو مصوبات کارگروه شرایط اضطرار آلودگی هوا، مبلغ جریمه طرح زوج و فرد به 105000 افزایش یافت.

ثبت‌سفارش خودروهای خارجی به 55 هزار دستگاه رسید

بر اساس آخرین اطلاعات به‌دست‌آمده از وزارت صنعت، معدن و تجارت، تاکنون 55 هزار دستگاه خودرو خارجی ثبت سفارش شده که رتبه اول این خودروها چانگان و دوم فیات است، از این رو تا پایان خردادماه سال آینده 200 هزار دستگاه خودرو وارد کشور خواهد شد و از طریق بورس کالا به فروش می‌رسد. به گفته سرپرست دفتر صنایع خودرو وزارت صمت 29 شرکت مجوز واردات خودرو گرفتند لذا واردات خودرو تا پایان خرداد سال 1402 ادامه خواهد داشت و بعد از آن باید تصمیم‌گیری جدیدی صورت گیرد. توکلی لاهیجانی پیش‌بینی کرد تا پایان سال جاری، 100 هزار دستگاه خودرو وارد کشور خواهد شد و قطعاً این حجم از واردات می‌تواند بازار خودرو را تا حد زیادی تنظیم کند.

انواع فیلتر خودرو گران شد

بر اثر افزایش نرخ مواد اولیه به‌واسطه نوسانات نرخ ارز و همچنین بالا رفتن قیمت‌های تولید، اعضای انجمن فیلترسازی کشور درخواست‌های مکرری را برای افزایش قیمت محصولات داشتند که نهایتاً یکم بهمن‌ماه این انجمن مجوز افزایش قیمت‌ها را با دریافت مجوز از نهادهای مربوطه و نظارت بر قیمت‌گذاری به مقدار 20 تا 25 درصد صادر کرد.

احتمال واردات بنزین

قائم‌مقام مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با هشدار به مصرف بی‌رویه بنزین می‌گوید درصورتی‌که ذخیره‌سازی وجود نداشته باشد، با کمبود بنزین مواجه شده و در ایام نوروز نیاز به واردات داریم. به گفته زیاری اکنون صادرات بنزین به‌صورت جدی وجود ندارد، زیرا افزایش ۲۱ درصدی مصرف را پیش رو داریم درصورتی‌که چنین افزایش مصرفی وجود نداشت می‌توانستیم نیمی از این سوخت را صادر کرده‌ایم و ارزش افزوده داشته باشیم. همیشه در نیمه دوم سال کاهش مصرف بنزین داشتیم، اما متأسفانه در سال جاری با افزایش مصرف بنزین روبه‌رو شده‌ایم به‌طوری‌که نسبت به سال گذشته افزایش ۲۱ درصدی را نسبت به گذشته داشته‌ایم به‌طوری‌که از مصرف ۸۴ میلیون لیتر به ۱۰۴ میلیون لیتر در روز رسیده است.

تهران بدون بنزین یورو 2

سخنگوی اتحادیه جایگاه‌داران سوخت از ممنوعیت توزیع بنزین معمولی و یورو ۲ در کلان‌شهرها خبر داد و گفت در تهران فقط بنزین یورو ۴ و سوپر توزیع می‌شود. به گفته نوازکلان شهرها که 95 درصد یورو 4 دارند یعنی در کلان شهرها الزام محیط زیستی است که سوخت یورو 4 توزیع شود و بنزین معمولی هم در تهران نداریم، ولی با شرایط سینوسی در حال حاضر بین 600 الی 700 هزار لیتر از این میزان به بنزین سوپر اختصاص دارد. ما الان در تهران توزیع بنزین یورو 2 نداریم، بنزین یورو 4 در تهران توزیع می‌شود و بنزین سوپر. بر اساس استانداردهای ملی که وجود دارد و قانون هوای پاک و الزاماتی که وجود دارد 50 درصد بنزین توزیعی کشور یورو 4 است و در کلان شهرها کلاً یورو 4 توزیع می‌شود.

منتظر اتفاق بزرگ در قیمت‌گذاری خودرو باشیم؟

شورای رقابت اعلام کرد، در حال جمع‌بندی دستورالعمل قیمت‌گذاری خودرو است. در بند 5 ماده 58 قانون اصل 44 تصویب دستورالعمل تنظیم قیمت، مقدار و شرایط دسترسی به بازار کالاها و خدمات انحصاری در هر مورد با رعایت مقررات مربوط از وظایف شورای رقابت اعلام شده است. شورای رقابت انتظار دارد ضمن ملاحظه اختیارات و وظایف قانونی این شورا از اظهارنظرهای غیرمستند و نادقیق پرهیز نموده و به بهینه شدن تصمیمات شورا کمک شود. در پایان ابراز امیدواری می‌شود با توجه به شرایط نامناسب اقتصاد کشور از منظر رقابت و ضرورت مداخله جدی شورا در بخش‌های مختلف با هدف توسعه فضای رقابتی و رفع انحصار و برنامه گسترده شورا در این خصوص در دوره سوم، امید است اصحاب رسانه و صاحب‌نظران اقتصادی ضمن بازتعریف نقش و جایگاه شورای رقابت در نظام حکمرانی کشور به تحقق اهداف شورا در بخش‌های مختلف کمک کنند.

عرضه این خودروها در بورس ممنوع شد

شورای رقابت در نامه‌ای به رئیس سازمان بورس اعلام کرد، عرضه خودروهای خانواده دنا پژو 207 و شاهین در بورس کالا ممنوع است. شورای رقابت در نامه به رئیس سازمان بورس کلیه محصولات ایران‌ خودرو و سایپا به‌جز هایما و تارا را انحصاری اعلام کرد. در این نامه آمده است: پیرو عرضه برخی خودروها در بورس کالا به اطلاع می‌رساند مدت مصوبه شصت و سومین جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی مورخ 28 / 7 / 1400 در خصوص تنظیم بازار خودرو یک سال بوده است. بدیهی است با انقضاء این مدت، مصوبات قبلی شورای رقابت در این زمینه به‌خودی‌خود مبنای عمل بوده و باید اجرایی می‌شده است. بر این اساس مطابق مصوبات 420، 442، 462 و 468 بازار خودروهای انحصاری شامل کلیه خودروهای سواری دو شرکت ایران‌ خودرو و سایپا به‌جز دو خودروی هایما و تارا است و عرضه آنها باید طبق روال پیشین و مطابق با مصوبات 414 و 420 صورت گیرد قیمت این خودروها نیز باید بر اساس مصوبات 148 و 442 طبق فرمول Price Cap محاسبه شود. فلذا عرضه خودروهای خانواده دنا پژو 207 و شاهین در بورس کالا مجاز نیست.

بعد از این خبر مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس اعلام کرد شورای رقابت اختیار قانونی لغو عرضه خودرو در بورس کالا را ندارد. به گفته صبائی بر اساس قانون بازار اوراق بهادار، شورای عالی بورس بالاترین رکن بازار سرمایه است و تصویب سیاست‌های کلان بازار سرمایه را به عهده دارد. یکی از وظایف این شورا تعیین خط‌ مشی و تدوین قانون و مقررات مربوطه است و کلیه مصوبات شورای عالی بورس برای بورس‌ها لازم‌الاجرا است. عرضه خودرو در بورس کالا یکی از مصوبات شورای عالی بورس است و بورس کالا موظف است تا در چارچوب این مصوبه رفتار کند. لذا ضمن احترام به جایگاه شورای رقابت، بورس کالا تابع مصوبات شورای عالی بورس است.

با بالا گرفتن بحث سخنگوی وزارت صمت نیز گفت در شرایط فعلی (فزونی تقاضا به عرضه و اختلاف قیمت زیاد بازار و کارخانه) ما از عرضه در بورس کالا حمایت می‌کنیم؛ چراکه مدل موفقی از عرضه خودرو بود که توانست قیمت‌ها را با قیمت به‌مراتب کمتر از قیمت بازار آزاد عرضه کند؛ اما در شرایط عادی که بازار متعادل است و خودروسازان در حداکثر توان تولید و نیاز داخل را برآورده می‌کنند، همچون گذشته (خارج از قرعه‌کشی) می‌تواند فروش انجام شود و دیگر ابزار یا واسطه‌ای لازم نیست. در شرایط عادی، اختیار نحوه فروش خودرو، با خودروساز است و می‌تواند تصمیم بگیرد که روند عرضه در بورس ادامه پیدا کند یا خیر و موضوع درون صنعتی است اما تأکید می‌کنیم که این روند در شرایط عادی بازار می‌تواند اجرایی شود.

هشدار درباره شیوه واردات خودرو

هیئت‌مدیره بورس کالای ایران در نامه‌ای به وزیر صمت ضمن هشدار در مورد شیوه عرضه خودروهای وارداتی، تأکید کرد که عرضه خودروهای وارداتی در بورس منوط به ورود به کشور و صدور قبض انبار است. در این نامه که دوم بهمن‌ماه صادر شده، آمده: همان‌طور که مستحضرید به دلیل اهمیت قابل‌ملاحظه بازار خودرو در کشور، تصمیمات کلان در این حوزه سایر بخش‌های اقتصادی را به‌صورت جدی متأثر کرده و همواره یکی از مؤلفه‌های ارزیابی دولت‌ها بوده است. به همین دلیل شایسته است تصمیمات این حوزه به‌صورت مضاعف مورد ارزیابی و سنجش قرار گرفته تا از تصمیم‌گیری مقطعی فسادآور و گذرا اجتناب شود. با وجود این‌که در مراحل اولیه طرح فروش خودروهای وارداتی به‌صورت سلف در بورس کالای ایران ازجمله پیگیری پذیرش خودروهای وارداتی تلاش شد همکاری‌های همه‌جانبه با سیاست‌های آن وزارتخانه محترم صورت گیرد، اما در حال حاضر نگرانی‌های متعددی در خصوص مسائل حقوقی و ریسک‌های عملیاتی همچنان باقی‌مانده که با توجه به انحراف در طرح اولیه ضروری است مجدداً مورد مداقه و بازنگری قرار گیرد.

یک شرط جدید برای خرید خودرو

در جدیدترین شرایط خرید خودرو در بورس کالا تنها افرادی می‌توانند در فروش خودرو توسط خودروسازان شرکت کنند که وجه خودرو در حساب‌هایشان موجود است و مبلغ خودرو از طریق بانک مسدود می‌شود. البته وجه بلوکه شده در حساب متقاضیانی که حائز شرایط ثبت‌نام در این بخشنامه نبوده بعد از اجرای طرح از مسدودی خارج خواهد شد.

عرضه خودرو در بورس، دست‌دوم‌ها را هم ارزان کرد

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره بر تأکید رئیس‌جمهور برای حفظ حقوق سهامداران شرکت‌های خودروساز و سهامداران عدالت و همچنین عدم تضییع حق تولیدکننده و مصرف‌کننده، عرضه خودرو در بورس کالا را در شرایط فعلی بهترین روش خواند و تأکید کرد که عرضه خودرو در بورس کالا، قیمت خودروهای دست‌دوم را هم کاهش داد.

عدد جدید خودروهای فرسوده تهران

رئیس سازمان ملی استاندارد با بیان اینکه در کشور حدود ۲۷ یا ۲۸ میلیون خودروی سواری، تجاری سنگین و نیمه‌سنگین تردد می‌کنند که بخشی از آن‌ها احتراق کاملی ندارند و حتی با استفاده از سوخت استاندارد آلودگی ایجاد می‌کند، می‌گوید فقط در تهران دو میلیون و ۹۰۰ هزار خودروی فرسوده در سطح شهر تهران تردد می‌کنند. به گفته اسلام‌پناه بیش از ۹۵ درصد از تکالیف سازمان ملی استاندارد ایران در قانون هوای پاک در یک سال گذشته اجرایی شده است. از بابت عقب‌ماندگی در انجام تکالیف قانون هوای پاک در سنوات گذشته که ما را به شرایط امروز دچار کرده است از مردم عذرخواهی می‌کنم. قانون هوای پاک چهار تکلیف اساسی برای سازمان به‌صراحت مشخص کرده که عمدتاً در رابطه با استاندارد نویسی و استانداردسازی است.

تأکید دوباره شورای رقابت در انحصاری بودن بازار خودرو

شورای رقابت با بیان اینکه بازار خودرو مصداق بازار انحصاری است، بر شناسایی مصرف‌کنندگان واقعی این بازار با اعمال محدودیت‌های فنی و اعتباری تأکید کرد. ساختار بازار خودرو کشور به دلیل محدودیت‌های طرف عرضه (تولید، واردات)، قوانین و مقررات غیرضروری و بعضاً مزاحم، شرایط تورمی مزمن در اقتصاد ایران، نوسانات ارزی و رویکرد سفته بازانه در بازارها ازجمله بازار خودرو و مؤلفه‌های دیگر مرتبط با این بازار، در حال حاضر هیچ راه‌حل بهینه‌ای نداشته و لذا شورای رقابت تلاش می‌کند بهترین نسخه را برای مدیریت بازار خودرو، در شرایط کنونی، در دو مقطع کوتاه‌مدت و بلندمدت برنامه‌ریزی و عملیاتی کند. در این راستا برنامه کوتاه‌مدت شورای رقابت به دنبال برطرف کردن التهابات و ایجاد آرامش در بازار خودرو با در نظر گرفتن منافع تمام ذینفعان و واقعیت‌های موجود در بازار و برنامه بلندمدت در پی انجام اصلاحات اساسی و نهادینه کردن فضای رقابتی در این بازار است.

تعرفه خودروهای وارداتی مشخص شد

بالاخره پس از ماه‌ها بلاتکلیفی، تعرفه واردات خودرو به کشور مشخص شد و کارگروه اقتصادی واردات خودرو جزئیات تعرفه‌های جدید را در وزارت صمت مشخص کردند. تعرفه‌های جدید واردات خودرو به امضای وزیر صمت و وزیر اقتصاد رسید و قرار است تا در دور جدید واردات، سود بازرگانی علی‌الحساب بین شش تا ۳۱ درصد محاسبه شود. بر اساس این مصوبه واردات اصلی خودرو برای خودروهای تا ۲۰۰۰ سی‌سی است و در موارد خاص در صورت واردات خودروهای بیش از ۲۰۰۰ سی‌سی، خودروهای برقی، خودروهای هیبریدی و… تعرفه‌ها بر اساس قوانین کتاب مقررات سال ۱۴۰۱ محاسبه می‌شود.


پیش بینی قیمت خودرو

در مقاله پیش بینی قیمت خودرو عوامل مختلفی را با هم موشکافی می‌کنیم که هر کدام می‌توانند بر یک یا چند «بخش از بازار» اثر بگذارد و باعث کاهش قیمت خودرو یا حتی افزایش قیمت خودرو شوند.

نویسنده : نیما حدادی

منبع : باما