مهم‌ترین اخبار هفته‌ گذشته

سرانجام بنزین سهمیه‌بندی شد تا مهم‌ترین خبر هفته منتهی به شنبه 25 آبان 1398 تمام رسانه‌ها را از آن خود کند. این خبر به‌قدری شوکه‌کننده و بهت‌آور بود که اعلام رسمی زمان متوقف شدن تولید دو مدل از پراید و پژو 405 دیده نشد. در هفته گذشته تعدادی از خودروها مجوز ترخیص گرفتند که یکی دو روز بعد این مجوز لغو شد. هم‌چنین در موردی مشابه اعلام شد که احتمال دارد واردات خودرو آزاد شود که باز هم این خبر تکذیب شد.

رئیس‌جمهوری در اولین اظهارنظر بعد از افزایش قیمت بنزین گفت این کار به نفع مردم و اقشار تحت فشار جامعه بوده و می‌تواند در حل مشکلات آنان مفید و مؤثر باشد.همه‌چیز درباره سهمیه‌بندی بنزین

سرانجام بعد از حدود یک سال کشمکش و ابهام، در بامداد روز 24 آبان اعلام شد که قیمت بنزین افزایش یافته و سهمیه‌بندی آن آغاز شده است. در اطلاعیه شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی قیمت بنزین معمولی سهمیه‌ای هر لیتر 1500 تومان، قیمت بنزین معمولی غیر سهمیه‌ای هر لیتر 3000 تومان و قیمت بنزین سوپر هر لیتر 3500 تومان اعلام شده است. گفتنی است سهمیه بنزین قابلیت ذخیره‌سازی به مدت 6 ماه را دارد.

رئیس‌جمهوری در اولین اظهارنظر بعد از افزایش قیمت بنزین گفت این کار به نفع مردم و اقشار تحت فشار جامعه بوده و می‌تواند در حل مشکلات آنان مفید و مؤثر باشد. به گفته دکتر روحانی 4 سال است که دولت نسبت به تغییر نرخ بنزین اقدامی نکرده است و امروز بعد از 4 سال این اقدام انجام شده است. هیچ کس تصور نکند چون شرایط اقتصادی دولت سخت شده دست به این اقدام زده است تا بخواهد بودجه خود را جبران کند؛ هرگز اینطور نیست و ریالی از این پول به خزانه نخواهد رفت.

از طرفی دیگر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران در اطلاعیه مربوط به بنزین سوپر نیز اعلام کرد بنزین سوپر به‌صورت تک‌نرخی و با نرخ 3500 تومان به ازای هر لیتر صرفاً با استفاده از کارت آزاد جایگاه دار قابل‌عرضه بوده و امکان سوخت‌گیری این فرآورده توسط کارت‌های سوخت شخصی میسر نیست.

چالش جدید کرایه تاکسی

اولین تبعات افزایش قیمت بنزین شایعه افزایش نرخ کرایه تاکسی است که به گفته رئیس شورای شهر تهران کرایه‌ها همچنان ثابت خواهد بود. محسن هاشمی می‌گوید همچنان نرخ کرایه‌های تاکسی در پایتخت ثابت خواهد بود ولی به‌زودی جلسه‌ای در شورای شهر تهران و شهرداری تهران برای شرایط آتی تاکسیرانان برگزار خواهد شد.

این در حالی است که رئیس اتحادیه سواری کرایه می‌گوید قرار است برای تعیین سهمیه مناسب سوخت 1500 تومانی برای رانندگانمان با دستگاه‌های مسئول مذاکره کنیم. با این وجود تقاضای ما افزایش 10 تا 20 درصدی نرخ کرایه سواری‌های بین‌شهری است. به گفته محمدعلی سهمیه بنزین اعضای این اتحادیه مانند مردم عادی 60 لیتر در ماه در نظر گرفته شده و این در حالی است که رانندگان این اتحادیه ماهانه بین 1000 تا 1200 لیتر بنزین مصرف می‌کنند.

اعلام زمان توقف تولید پراید و پژو 405

به گفته رئیس سازمان ملی استاندارد بر اساس مصوبه اخیر شورای عالی استاندارد، مقرر شده تولید پراید به طور کامل از ابتدای مرداد 99 متوقف شود و در عین حال تولید پژو 405 جی ال‌ایکس نیز از ابتدای خرداد 99 متوقف خواهد شد. پیروزبخت می‌گوید احتمالاً خودروهای دیگری نیز مشمول توقف تولید خواهند شد.

خودروهای متخلف در گمرک

به گفته معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران طبق بررسی‌های اولیه به عمل آمده، تعداد خودروهای سواری موجود در گمرکات، بنادر و مناطق آزاد و ویژه که دارای پرونده در مراجع قضائی یا رسیدگی‌کننده هستند بیش از 2000 دستگاه برآورد می‌شود. ارونقی می‌گوید طبق بررسی‌های صورت گرفته، تمام خودروهای موضوع این بند دارای حجم موتور زیر 2500 سی‌سی هستند.

احتمال آزادسازی واردات خودرو؟

دبیر انجمن واردات کنندگان خودرو می‌گوید: «واردات خودرو تا پایان سال همچنان ممنوع است اما احتمالاً سال آینده واردات خودروهای خارجی آزاد شود.» به گفته دادفر دولت باید در سال جدید تکلیف واردکنندگان خودرو را روشن کند؛ چرا که این ممنوعیت‌های یک طرفه در نهایت موجب از بین رفتن سرمایه‌های مردم و فرار سرمایه‌گذاران می‌شود. البته فعلاً خبری از واردات خودروهای هیبریدی هم نیست و این موضوع هم در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

البته ساعاتی بعد از انتشار این خبر عباسپور مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات گفت سال آینده قرار نیست خودرو خارجی به کشور وارد شود و این موضوع در دستور کار نیست. همچنین برنامه‌ای در رابطه با واردات خودرو دست دوم وجود ندارد.

طرح ترافیک تغییر می‌کند؟

مدیرعامل سازمان حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران می‌گوید این طرح نیاز به اصلاحات جزئی دارد همچون این‌که شاید جای برخی دوربین‌ها را باید عوض کنیم یا خیابانی خارج یا داخل طرح شود. به گفته حجت طرح جدید ترافیک پشتوانه پیچیده‌ای دارد و باطنش همچون ظاهرش نیست و برای اینکه این طرح عوض شود نیاز به کار پژوهشی است.

جایگزین‌های رسمی پژو 405 اعلام شدند

ایران‌خودرو بعد از قطعی شدن توقف تولید پژو 405 جی‌ال‌ایکس بنزینی اعلام کرده است که تولید 405 دوگانه‌سوز برای تاکسیرانی ادامه می‌یابد. البته این شرکت جایگزین‌های ویرایش بنزینی را پژو پارس، سمند و رانا اعلام کرده است.

امنیت تیبا بهتر از پراید نیست!

به گفته سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس خط تولید پراید به دلیل ناایمن بودن متوقف شد اما تیبا که به‌عنوان خودروی جایگزین از آن نام برده می‌شود، نیز امنیت چندانی ندارد. پارسایی می‌گوید در دنیا 2 سال پیش از توقف خط تولید یک خودرو، توضیحات لازم درباره کیفیت و امکانات خودروی جایگزین را به مصرف‌کنندگان ارائه می‌کنند. همچنین کره جنوبی تولید پراید را از سه دهه قبل متوقف و خودروهای بسیار ایمن و به‌روزی را جایگزین آن کرد.

پیش‌تر محمدی رئیس همین کمیسیون گفته بود که گزارش تخلفات خودروسازان نهایی شده و به‌زودی در کمیسیون اصل 90 قرائت می‌شود.

آغاز طرح بیمه شخص‌ثالث راننده‌محور

رئیس بیمه مرکزی می‌گوید مقدمات طرح راننده محور شدن بیمه شخص ثالث در حال انجام است و از ابتدای سال آینده اجرایی می‌شود. به گفته سلیمانی در این طرح میزان حق بیمه شخص ثالث بر اساس سابقه افراد در نوع رانندگی و رعایت قوانین تعیین می‌شود. البته در این زمینه اطلاعات شخصی، شغلی، سابقه و سن افراد را با همکاری دستگاه‌هایی مانند نیروی انتظامی استعلام می‌کنیم و رانندگانی که قوانین را بهتر رعایت می‌کنند از تخفیف بیشتری در حق بیمه برخوردار خواهند بود.

از مجوز ترخیص تا لغو ترخیص

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو می‌گوید تعداد 1048 خودرویی که دستور ترخیص آن‌ها داده شد، مواردی هستند که پروانه شده‌اند و بر اساس قوانین و مقررات گمرکی باید ترخیص آن‌ها صورت می‌گرفت. به گفته دادفر از این تعداد خودرو 1000 دستگاه مربوط به یکی از شرکت‌های واردکننده و 48 دستگاه متعلق به 4 عدد کارت بازرگانی است. اگر بحث حل مشکل مردم مطرح است در این حالت تنها مشکلات یک طیف خاص برطرف شده است.

چندی بعد از انتشار این اظهارنظر برخی از رسانه‌ها خبر دادند که فرآیند ترخیص خودروهای وارداتی با دستور نهادهای نظارتی متوقف شده است و اکنون گمرک خودروها را ترخیص نمی‌کند. البته دستور عدم ترخیص موقت از سوی نهادهای نظارتی صادر شده تا بررسی‌های بیشتری بر روی دلایل صدور اجازه ترخیص 1048 دستگاه خودروی وارداتی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت صورت گیرد.

بیانیه مشترک ایران‌خودرو و سایپا

دو خودروساز بزرگ کشور در یک اظهارنظر مشترک گفته‌اند که این شرکت‌ها ایران‌خودرو و سایپا هیچ نفعی و هیچ سودی از افزایش قیمت خودرو در بنگاه‌های فروش خودرو و ... نمی‌برند و مکلف‌اند خودرو را براساس قیمت مصوب به مشتری تحویل دهند. ایران‌خودرو و سایپا در این بیانیه سازمان صداوسیما را نیز مورد انتقاد قرار داده و گفته‌اند چهره‌های مشهور و حتی مجریان رسانه ملی (که خود را در همه حوزه‌ها صاحب‌نظر می‌دانند) نیز بدون هیچ تأمل و درنگی ساده‌ترین و بی‌هزینه‌ترین راهکار کسب محبوبیت و شهرت در فضای مجازی را در هجمه به صنعتی می‌دانند که در حال حاضر علیرغم وجود انبوهی از محدودیت‌ها، باز هم جریان تولید را حفظ کرده است.

خودروهایی که معاینه نداشتند و جریمه شدند

نماینده پلیس راهور در جلسه کمیته اضطرار آلودگی هوا می‌گوید در 8 ماهه امسال تاکنون در خصوص معاینه فنی بیش از 2 میلیون و 580 هزار خودرو جریمه شدند چرا که معاینه فنی نداشته‌اند.

نویسنده :