مهم‌ترین اخبار خودرویی هفته گذشته

در هفته منتهی به شنبه 2 مرداد 1400 شیوه جدید دور زدن محدودیت‌های کرونایی، آمار روزانه جریمه خودروها در تهران، سؤال مجلس از خودروسازان بابت ادعای مطرح‌شده، رکود در بازار قطعات یدکی، افزایش قیمت کارواش، اعلام نرخ‌های جدید پارکینگ و افزایش زیان انباشته خودروسازان ازجمله مهم‌ترین عناوین رسانه‌ها بودند.

زیان انباشته خودروسازان بیشتر شد

به گفته دبیر انجمن خودروسازان، زیان انباشته سه خودروساز بزرگ کشور تا اواسط تیرماه سال جاری به 85 هزار میلیارد تومان رسیده است. نعمت‌بخش می‌گوید طبق آخرین گزارش از صورت‌های مالی ایران‌خودرو، سایپا و پارس‌خودرو این سه شرکت درمجموع تا اسفندماه سال گذشته زیان انباشته 50 هزار میلیارد تومانی را به ثبت رساندند که نسبت به ۹ ماهه همان سال رشد 17.5 درصدی در تولید زیان انباشته داشته‌اند.

قوانین و نرخ‌های جدید پارکینگ اعلام شد

رئیس اتحادیه دارندگان اتوسرویس تعمیرگاه پارکینگ و کارواش خودرو تهران نرخ مصوب پارکینگ‌ها و توقف گاه‌های شهر تهران را اعلام کرد. به گفته فقیهی نرخ تمام پارکینگ‌های خصوصی کاملاً مشخص است و اجازه ندارند بیشتر از حق مجاز ورودی دریافت کنند. نرخ پارکینگ‌های مختلف، جداگانه محاسبه می‌شود، به‌طور مثال نرخ فرودگاه‌ها جداست و نرخی که شهرداری می‌گیرد متفاوت است. نرخ پارکینگ خصوصی‌ها در تمام شهر باید یکسان باشد، اگر پارکینگی نرخ بیشتر از حد مشخص شده بگیرد با آن برخورد خواهد شد.

تمرکز مجلس روی ادعای افزایش تولید خودروسازان

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در این مورد با بیان اینکه کمیته تحقیق و تفحص از خودروسازی‌ها موضوع تیراژ تولید این شرکت‌ها را بررسی می‌کند، می‌گوید خودروسازان در جلسات متعددی که در کمیسیون صنایع مجلس تشکیل شد، وعده افزایش تیراژ تولید را دادند، بنابراین در صورتی که تولید آنها در ابتدای سال کاهش یافته باشد، باید علت را توضیح دهند. به گفته فیروزی با توجه به اینکه بازار خودرو، محل امنی برای سرمایه‌گذاری نیست، توصیه می‌کنیم مردم وارد این بازار نشوند، زیرا آینده آن مشخص نیست و احتمال ضرر وجود دارد.

خودروسازان خصوصی جان گرفتند

بررسی آمار منتشر شده تولید شرکت‌های خودروساز در خردادماه نشان می‌دهد خودروسازان خصوصی رشدی حول‌وحوش ۲۱ درصدی را به نسبت مدت مشابه سال گذشته در کارنامه خود ثبت کردند. از میان 14 خودروساز خصوصی حاضر در کشور در فصل بهار 1400 نیمی از آنها هیچ خودرویی را در خطوط خود تولید نکردند اما نیمی دیگر در مدت‌زمان یادشده توانسته‌اند درمجموع حدود 10 هزار و 100 دستگاه خودرو را تولید کنند. در شرایطی که در خردادماه سال گذشته از مجموع 14 شرکت خودروساز خصوصی 9 شرکت خطوط تولید خود را فعال نگه داشته بودند با این حال جمع تولید آنها 8 هزار و 300 دستگاه بوده است.

قطعات خودرو موجود است، مشتری نیست

سخنگوی اتحادیه فروشندگان لوازم‌یدکی خودرو و ماشین‌آلات تهران می‌گوید قیمت لوازم‌یدکی به دلیل ثبات در نرخ ارز، چند ماهی می‌شود که ثابت است و هیچ‌گونه افزایش قیمتی نداشته‌ایم. برخی از فروشندگان حتی به دلیل اینکه خریداری در بازار وجود ندارد، لوازم مصرفی را زیر قیمت بازار می‌فروشند تا بتوانند بدهی خود را بدهند. در بازار لوازم‌یدکی نه‌تنها کمبودی وجود ندارد بلکه در تمام قفسه‌ها لوازم ایرانی و خارجی به میزان کافی وجود دارد. به گفته کاظمی قطعات خودروهای خارجی نیز در بازار وفور پیدا می‌شود و مشکلی در تأمین آنها وجود ندارد؛ تنها مشکل نبود خریدار است چراکه به دلیل کاهش تردد، کمتر خودرویی خراب می‌شود و مردم کمتر برای خرید قطعه مراجعه می‌کنند.

قیمت کارواش گران شد

رئیس اتحادیه دارندگان اتوسرویس تعمیرگاه، پارکینگ و کارواش خودرو تهران با تاکید بر اینکه با افزایش قیمت کارواش‌ها، اجازه گرفتن مبلغ بیشتر ندارند، می‌گوید نرخ کارواش خودروهای سواری 20 هزار تومان، کارواش خودروهای نیمه شاسی 25 هزار تومان و خودروهای شاسی‌بلند 30 هزار تومان است و هیچ کارواشی اجازه گرفتن مبلغ بیشتر ندارد. به گفته فقیهی کارگر هیچ کارواشی اجازه دریافت انعام ندارد و پرداخت انعام به کارگران کارواش ممنوع است و هیچ کارواشی حق دریافت ندارد. اکنون مبلغ پرداخت کارواش افزایش یافته است و به‌هیچ‌عنوان حق دریافت انعام ندارند.

روزی چند خودرو در تهران جریمه می‌شوند؟

معاون آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور تهران بزرگ می‌گوید پلیس هم به‌صورت فیزیکی در معابر و هم در مانیتورینگ توسط دوربین‌ها، رانندگان را رصد می‌کند تا اعمال قانون صورت گیرد و خودرو به پارکینگ منتقل شود، همچنین راننده هم برابر قانون در مقابل برخی تخلفات دیگر مجرم محسوب می‌شود که ما آن را تحویل مراجع قضایی خواهیم داد. به گفته سرهنگ همه‌خانی در ۳ ماه اول سال ۱۴۰۰، در سه‌ماهه اول امسال به‌طور میانگین روزانه ۱۶۶۶ خودرو به خاطر تخلفات مربوط به پلاک جریمه شدند.

دور زدن محدودیت کرونایی با اجاره خودرو

بنا بر اطلاعات و گزارش‌های رسیده در برخی شهرهای ساحلی استان اجاره خودروهای شخصی با پلاک بومی به مسافران به یکی از راه‌های فرار از محدودیت کرونایی تردد خودروهای غیربومی تبدیل شده است. بررسی میدانی از برخی شهرهای استان همچون محمودآباد، سرخرود و نور صحت این اتفاق را نشان می‌دهد و قیمت برخی خودروها به روزانه 500 هزار تا یک میلیون تومان نیز رسیده است.

تولید خودرو از فروش آن بیشتر شد

پژوهشکده پولی و بانکی کشور در گزارش ماهانه خود اعلام کرد که روند صعودی رشد تولید در بخش صنعت در سومین ماه سال جاری نیز ادامه پیدا کرده و شاخص تولید صنعتی شرکت‌های بورسی در خردادماه سال جاری ۷٫۶ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته است. در حالیکه نرخ رشد این شاخص در اردیبهشت ماه ۶٫۸ درصد بوده که البته هنوز شاخص تولید شرکت‌های بورسی در خردادماه حدود ۵ درصد کمتر از شاخص انتهای سال ۱۳۹۶ است. با این حال شاخص خردادماه بیشترین عدد شاخص از اردیبهشت ۱۳۹۷ تاکنون بوده است.

اخبار مهم خودرو در هفته سوم تیر 1400

در هفته منتهی به شنبه 26 تیر 1400 تعیین تکلیف خودروهای بالای 2500 سی‌سی، افزایش آمار تولید لاستیک، توضیح درباره جریمه توسط سربازان وظیفه، تولید دوباره خودروهای ناقص، تعطیلی شماره‌گذاری خودرو ازجمله مهم‌ترین عناوین رسانه‌ها بود. 

شماره‌گذاری در شهرهای قرمز تعطیل شد

رئیس مرکز شماره‌گذاری و تعویض پلاک پلیس راهور ناجا از تعطیلی مراکز شماره‌گذاری و تعویض پلاک در شهرهای دارای وضعیت قرمز کرونایی خبر داد. به گفته سرهنگ محمدی برابر مصوبه ابلاغی از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا، مراکز شماره‌گذاری در شهرهای دارای وضعیت قرمز باید تعطیل شوند و از این رو این مراکز در تهران و دیگر شهرهای دارای وضعیت قرمز کرونایی تعطیل است.

پلیس باید حقوق دولتی تنظیم سند خودرو را پرداخت کند

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران می‌گوید دفاتر اسناد رسمی موظف هستند طبق قانون در زمان نقل‌وانتقال خودرو حقوق دولتی را وصول کنند، در حالی که این تکلیف برای مرکز تعویض پلاک وجود ندارد. به گفته خندانی به همین دلیل است که در این مراکز مبلغ کمتری دریافت می‌شود. اگر قرار باشد به فرض دفاتر اسناد رسمی تنظیم سند را انجام ندهند و مرجع دیگری اقدام به این کار نماید، حقوق دولتی را مرکز تنظیم سند باید وصول کند.

سرنوشت برق و مرغ در انتظار خودرویی‌ها

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران ضمن اشاره به اینکه عبور از قیمت‌گذاری دستوری باید اصلی‌ترین اولویت وزارت صمت دولت سیزدهم باشد می‌گوید اگر راهی برای عبور از معضل نقدینگی به وجود آمده برای صنایع خودروسازی پیدا نکنیم همانطور که در صنعت برق و در تولید مرغ با کمبود مواجه شدیم، در خودرو نیز این کمبودها خود را نشان خواهد داد. به گفته نجفی‌منش در سال‌های گذشته فعالان اقتصادی بارها هشدار داده‌اند که تداوم قیمت‌گذاری دستوری و تصدی‌گری دولت در اقتصاد به ضرر تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان تمام خواهد شد اما متأسفانه در عمل همچنان ما شاهد آن هستیم که هیچ تصمیم قاطعی در این زمینه گرفته نمی‌شود.

تولید لاستیک خودرو صعودی شد

بررسی از کارخانجات تایرسازی حاکی از تولید بیش از ۶۳ هزار و ۸۴۸ تنی آنها در سه‌ماهه نخست امسال است. این میزان تولید مشتمل بر پنج میلیون و ۸۹۵ هزار و ۸۹۰ حلقه تایر است که از این نظر نیز رشد ۲ درصدی در مقایسه با مدت مشابه پارسال مشاهده می‌شود. بیشترین میزان تولید در این مدت مربوط به تایرهای سواری با ۳۶ هزار و ۸۹۲ تن (۵۷.۸ درصد از کل تولید) و پنج میلیون و ۱۰۷ هزار و ۲۷۲ حلقه (۸۶.۶ درصد از کل تولید) بود که از نظر وزنی رشد یک درصدی داشته، اما از نظر تیراژ بدون تغییر مانده است.

مخدوش‌کنندگان پلاک زیر ذره‌بین پلیس

رئیس مرکز کنترل ترافیک پلیس راهور تهران بزرگ از رصد و ثبت تخلف پلاک مخدوش‌ها توسط دوربین‌ها و سامانه‌های نظارتی خبر داد. به گفته سرهنگ رنجبر با توجه به وجود سامانه‌های ثبت تخلف و رصد معابر توسط دوربین‌های نظارتی در مرکز فرماندهی و کنترل هوشمند پلیس راهور تهران بزرگ و حضور مأموران پلیس در ورودی و محدوده‌های کنترلی طرح از ساعت 08:30 صبح تمام تخلفات ثبت و ضبط شده و ضمن مستندسازی از تخلفات، در صورت ضرورت ضمن تشکیل پرونده به مراجع قضایی ارسال خواهد شد.

کشف 3 میلیارد تسمه تایم قاچاق

رئیس پلیس امنیت اقتصادی پایتخت می‌گوید لوازم‌یدکی قاچاق به ارزش ۳ میلیارد تومان از ملکی مسکونی در خیابان امام خمینی کشف شد. به گفته سرهنگ گودرزی برابر اطلاع از انبار و نگهداری لوازم‌یدکی قاچاق در ملکی مسکونی در خیابان امام خمینی، مأموران این پلیس طی یک عملیات هم‌زمان و منسجم به محل اعزام شدند و پس از رصدهای اطلاعاتی نامحسوس مشاهده کردند که مقداری لوازم‌یدکی خودرو (تسمه تایم) خارجی در محل وجود دارد.

800 خودروی لوکس فروخته شد؟

به دنبال مطرح شدن فروش 800 خودروی لوکس خارجی و ورود آنها به بازار، مسئولان سازمان اموال تملیکی ضمن رد این ادعا، تاکید کردند که اگر خودرویی فروش رفته، خودروهای تولید داخل که شوتی و حامل کالاهای قاچاق هستند، بوده است. با این حال اگر کسی مدرک و سندی در رابطه با فروش خودروهای لوکس خارجی از سوی این سازمان دارد آن را مطرح کند تا ما هم در جریان قرار بگیریم که چه زمانی این خودروها را فروخته‌ایم، در حالی که اصلاً چنین مجوزی صادر نشده است.

سربازان وظیفه اجازه جریمه ندارند

ابریشمی راد حقوقدان و عضو هیئت‌علمی دانشگاه می‌گوید طبق ماده ۲ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی تنها «افسران کادر و پیمانی مورد وثوق راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران که برای تشخیص تخلفات مربوط به حمل‌ونقل و عبور و مرور تعیین شده و آموزش لازم را دیده‌اند» اجازه تشخیص تخلفات و صدور قبض جریمه را دارند و در نتیجه سربازان وظیفه چنین صلاحیتی ندارد.

9000 خودروی ناقص دیگر تولید شد

بررسی‌های آمار تولید و فروش محصولات دو خودروساز بزرگ کشور در سه‌ماهه ابتدایی سال جاری نشان می‌دهد که این دو شرکت در مجموع بالغ بر ۱۷۸ هزار دستگاه خودرو تولید کرده‌اند که از این میزان، ۱۶۹ هزار و ۲۸۲ دستگاه را تجاری و به فروش رسانده‌اند؛ براین اساس بالغ بر ۹۰۰۰ دستگاه مابه‌التفاوت خودروهای تولیدی و فروخته شده است که احتمالاً خودروهای ناقصی است که امکان تجاری‌سازی نداشته است.

انعام اجباری در کارواش‌ها تخلف است

رئیس اتحادیه دارندگان اتوسرویس، تعمیرگاه، پارکینگ و کارواش خودرو تهران با اشاره به اعلام نرخ تعرفه سرویس کارواش در سال جاری، هرگونه پرداخت انعام در کارواش‌ها را مورد تأیید اتحادیه ندانست و گفت دریافت اجباری انعام به هر نحو از سوی کارواش داران و کارگران تخلف محسوب می‌شود و قابلیت پیگیری دارد. به گفته فقیهی توجه به گلایه بسیاری از مراجعان از نرخ خدمات و دریافت انعام در کارواش‌ها، به تعهد کارواش داران نسبت به عدم طرح دریافت هرگونه انعام از سوی مدیریت و کارگران اشاره و تصریح کرد: به رغم اینکه دریافت اجباری انعام و سرویس خدمات بیش از نرخ تعرفه اعلامی تخلف است اما پرداخت انعام از سوی مشتری امری اختیاری است و مشتری می‌تواند براساس میل و خواست خود هر رقمی را پرداخت کند.

گزارش وزارت کشور درباره ترخیص خودروها

وزیر کشور جدید گزارش خود به رئیس‌جمهوری اعلام کرده است در سال 1398 با پیگیری این وزارت و همکاری گمرک ایران، آمار خودروهای بلاتکلیف و دپو شده در گمرکات سه استان بوشهر، خوزستان و هرمزگان، با تعداد (5108) دستگاه خودرو شناسایی و با ارسال گزارشات مربوطه به حضور حضرتعالی و موافقت آن مقام محترم با پیشنهادات تقدیمی، پرونده مربوطه با محوریت معاون محترم اقتصادی رئیس‌جمهور، مورد پیگیری واقع و نهایتاً منجر به ابلاغ هیئت محترم وزیران شد. بر این اساس در اجرای تصویب‌نامه مذکور، تاکنون (2859) دستگاه خودرو از مجموع (5108) دستگاه خودروی بلاتکلیف (56 درصد)، تعیین تکلیف و از گمرکات استان‌های مذکور ترخیص و تعداد (2249) دستگاه (معادل 44 درصد) به دلایلی چون داشتن پرونده قضایی، عدم ثبت سفارش و اظهار نشده به گمرکات در گمرکات موصوف، کماکان باقی مانده است.

در همین رابطه طبق اعلام مسئولان سازمان اموال تملیکی در صورت موافقت نهایی هیات دولت، تعیین تکلیف خودروهای وارداتی رسوبی در گمرک در دستور کار قرار می‌گیرد که در اهم آن زیر ۲۵۰۰ سی‌سی به شرط فروش در داخل و بالای ۲۵۰۰ سی‌سی به شرط تردد در مناطق آزاد به مزایده گذاشته خواهد شد.

آزادراه‌هایی که امسال به بهره‌برداری می‌رسند

معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور می‌گوید هفت محور آزادراهی دیگر با وجود نیاز قابل‌توجه آن‌ها به منابع مالی تا پایان امسال به بهره‌برداری خواهند رسید. در این میان آزادراه‌هایی که مراکز استان‌ها را به هم متصل می‌کند در اولویت هستند. آزادراه‌های اراک-خرم آباد، شیراز- اصفهان، منجیل-رودبار، منطقه دو آزادراه تهران-شمال، تبریز-صوفیان، مراغه-هشترود و گرمسار-سمنان تا پایان امسال به بهره‌برداری می‌رسند و البته دو محور آزادراهی کنارگذر جنوبی تهران و کنارگذر شرقی اصفهان نیز به بهره‌برداری رسیدند. اگر این آزادراه‌ها در پایان امسال به بهره‌برداری برسند مجموعاً به 645 کیلومتر می‌رسد که البته تاکنون 221 کیلومتر آزادراه در سال جاری به بهره‌برداری رسیده و هفت آزادراه دیگر نیز در برنامه کاری امسال قرار دارند.

بنزین گران می‌شود؟

معاون وزیر نفت در امور برنامه‌ریزی می‌گوید موضوع افزایش قیمت بنزین بارها تکذیب شده است و دولت هیچ‌گونه برنامه‌ای در این خصوص ندارد. به گفته فلاحتیان افزایش قیمت بنزین صحت ندارد و سازمان برنامه‌وبودجه و دولت هیچ‌گونه برنامه‌ای در این خصوص نداشته‌اند. این موضوع بارها مطرح شده و هر بار هم تکذیب می‌شود. دولت و سازمان برنامه‌وبودجه، مجری قانون مصوب مجلس هستند و وزارت نفت نیز تابع دستورات دولت است. چنین چیزی به‌هیچ‌وجه مطرح نبوده، بنابراین، این مسئله شدیداً تکذیب می‌شود.

خودرو در این دولت بورسی نمی‌شود

عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس می‌گوید طرح عرضه بورس در خودرو فعلاً در کمیسیون صنایع در حال بررسی است و بعید می‌دانم که به این زودی وارد صحن و در خصوص آن تصمیم‌گیری شود. به گفته علیزاده این طرح فعلاً در کمیسیون صنایع در حال بررسی است و هنوز برای ورود آن به صحن به جمع‌بندی نرسیده‌اند. با توجه به ایراداتی که برخی از کارشناسان حوزه خودرو به این موضوع داشتند، بعید می‌دانم که به این زودی وارد صحن و در خصوص آن تصمیم‌گیری شود.

منتظر کاهش قیمت خودروهای وارداتی نباشید

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو با اشاره به وضعیت بازار خودروهای خارجی و پیش‌بینی افزایش یا کاهش قیمت خودرو می‌گوید با وجود اینکه دلار در کانال ۲۰ هزار تومان قرار دارد، حتی اگر واردات هم آزاد شود، قیمت خودروهای خارجی کاهش پیدا نمی‌کند. به گفته دادفر مسئولان به دنبال احیای مذاکرات برجامی هستند که با احیای آن واردات خودرو آزاد و دلار ارزان خواهد شد. اگر مذاکرات برجامی احیا شود می‌توان امیدوار بود که واردات خودرو آزاد شود اما در مورد قیمت خودروها در بعد از آزادسازی واردات نمی‌توان نظری داد و بعید است قیمت‌ها کاهش یابد.

اخبار مهم خودرو در هفته دوم تیر 1400

در هفته منتهی به شنبه 19 تیر 1400 تحقیق و تفحص درباره سایپا شاهین، ارسال اطلاعات خودروهای لوکس به سازمان مالیاتی، عرضه محصول ارزان توسط ایران‌خودرو، افزایش هزینه نقل‌وانتقال خودروهای خارجی، جدی‌تر شدن آزادسازی واردات خودرو و آمار تولید خودرو در سه ماهه ابتدایی امسال ازجمله مهم‌ترین عناوین رسانه‌های خودرویی بودند.

2 سناریوی پیشنهادی برای بازار خودرو

مرکز پژوهش‌های مجلس در آخرین گزارش خودرویی خود اعلام کرده که خودرو در بورس‌کالا عرضه نشود و فقط موضوع اصلاح قیمت‌گذاری بر اساس تجزیه‌وتحلیل (آنالیز) هزینه به‌صورت حداقل سالی یک‌بار با در نظر گرفتن هزینه‌های تحقیق و توسعه و هزینه‌های مالی مرتبط با فعالیت تولیدی و با تأیید حسابرس محاسبه شود و همچنین به‌روزرسانی قیمت تمام‌شده حداکثر هر سه ماه یک‌بار انجام شود. هم‌چنین پیشنهاد می‌شود که بازهم قیمت تمام‌شده بر اساس تجزیه‌وتحلیل (آنالیز) هزینه به‌صورت حداقل سالی یک‌بار با در نظر گرفتن هزینه‌های تحقیق و توسعه و هزینه‌های مالی مرتبط با فعالیت تولیدی و با تأیید حسابرس محاسبه و همچنین به‌روزرسانی قیمت تمام‌شده حداکثر هر سه ماه یک‌بار انجام شود.

آمار جدید خودروهای مانده در گمرک

ارونقی در مورد خودروهای معطل مانده در گمرکات کشور به معاون هماهنگی امور اقتصادی وزارت کشور نامه نوشت و اعلام کرد 2249 خودروی ترخیص نشده در گمرکات وجود دارد که از این تعداد بالغ بر 927 دستگاه فاقد ثبت سفارش هستند.

مجازات سنگین در انتظار مخدوش‌کنندگان پلاک خودرو

جانشین رئیس پلیس راهور ناجا با اشاره به مستندات قانونی برخورد با رانندگانی که اقدام به مخدوش کردن پلاک خودرو می‌کنند می‌گوید طبق ماده 720 قانون مجازات اسلامی و ماده یک آیین‌نامه راهنمایی رانندگی مصوب سال 1384 و ماده 21 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی مصوب سال 1389 مجلس شورای اسلامی پلیس موظف به برخورد با این‌گونه تخلفات و جرائم است به گفته سردار حسینی علاوه بر اعمال جریمه و توقیف، با توجه به اینکه هرگونه دست‌کاری پلاک وسیله نقلیه جرم محسوب می‌شود، لذا مخدوش‌کنندگان پلاک خودروها به مراجع قضایی نیز معرفی می‌شوند و دادگاه می‌تواند از 6 ماه تا یک سال مجازات حبس تعیین کند.

آزادسازی واردات خودرو جدی‌تر شد

نایب‌رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس می‌گوید طرح واردات خودرو از محل ارز بدون منشأ داخلی و از محل صادرات قطعات خودرو و خودرو در قالب ماده ۴ طرح مجلس دهم، در کمیسیون تصویب شد و باید دوباره به صحن برود تا به رأی نمایندگان مجلس گذاشته شود. به گفته جدی در جلسه اخیر که در کمیسیون صنایع پیرامون ماده 4 داشتیم، بحث واردات خودرو از محل ارز بدون منشأ داخلی و از محل صادرات قطعات خودرو و خودرو مطرح شد که تعهد ارزی هم برای بانک مرکزی ندارد.

افزایش هزینه نقل‌وانتقال خودروهای خارجی

هزینه تنظیم و نقل‌وانتقال سند خودروهای خارجی در دفاتر اسناد رسمی بر اساس تعرفه‌های جدیدی که در واپسین روزهای اردیبهشت اعلام شده تا ۴۰ درصد نسبت به قبل کاهش یافته است؛ اما به شکل جالبی شامل خودروهای تولید داخلی و مونتاژی نمی‌شود؛ بنابراین حالا قیمت و هزینه ثبت سند خودرویی مانند هیوندای سانتافه (که در بازار بیش از یک میلیارد قیمت دارد) از خودرو ارزان‌قیمت‌تری نظیر چری تیگو ۷ کمتر شده، اما حالا خبر می‌رسد که این رویه در نیمه دوم سال تغییر خواهد کرد و بار دیگر شاهد افزایش هزینه انتقاد سند خودروهای وارداتی خواهیم بود.

در همین رابطه ساکت مدیرکل دفتر حقوقی و امور مجلس سازمان ثبت‌اسناد کشور با تاکید بر این موضوع که هزینه‌های ثبت و انتقال سند با توجه به افزایش قیمت‌ها در سال گذشته برای مردم سنگین است می‌گوید مردم خواهان کاهش هزینه‌های ثبت سند خودرو و پنجره واحد و یکپارچه شدن انتقال سند خودرو هستند.

سونامی قطعات یدکی تقلبی در بازار

این روزها سهم ۷۵ تا ۸۵ درصدی قطعات بی‌کیفیت، فاقد هویت و تقلبی تولید داخل و وارداتی از بازار قطعات یدکی ایران، ابعادی انسانی پیدا کرده و موجب به خطر افتادن جان و مال مردم در ناوگان حمل‌ونقل سواری، باری و مسافری شده است. هرازگاهی اخباری مبنی بر وقوع حوادث جاده‌ای به‌دلیل استفاده از قطعات بی‌کیفیت و تقلبی به گوش می‌رسد.

کارنامه بهاری خودروسازان منتشر شد

بنابر اطلاعات ارائه‌شده از سوی ایران‌خودرو، سایپا و پارس‌خودرو به بورس، این خودروسازان در سه‌ماهه ابتدایی امسال حدود 204 هزار دستگاه انواع خودروی سواری و وانت تولید کرده‌اند، با این حال میزان فروش آنها در بازه زمانی تحت بررسی، 186 هزار دستگاه بوده است؛ بنابراین حدود 9 درصد (معادل 18 هزار دستگاه) از خودروهای تولیدی در بهار امسال، فروش نرفته و راهی انبار شده‌اند. چندی پیش پژوهشکده پولی و بانکی بانک‌مرکزی در گزارشی اعلام کرد که موجودی انبار خودروسازان کاهش یافته است.

انتشار اولین آمار تلفات جاده‌ای 1400

بر اساس آمارهای سازمان پزشکی قانونی کشور، در حوادث رانندگی دو ماهه نخست امسال دو هزار و ۵۹۶ نفر جان خود را از دست دادند که از این تعداد دو هزار و ۸۹ نفر مرد و ۵۰۷ نفر زن بودند. آمار تلفات حوادث رانندگی دو ماهه ابتدایی سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که آمار تلفات یک هزار و ۹۸۰ نفر بود، ۳۱.۱ درصد بیشتر شده است.

محصول ارزان ایران‌خودرو در راه است

مدیرعامل ایران‌خودرو درباره زمان عرضه خودروی ارزان‌قیمت این گروه صنعتی به بازار می‌گوید رونمایی این خودرو ظرف چند ماه آینده انجام می‌شود، اما تولید انبوه آن به ۱۸ ماه زمان نیاز دارد، ضمن آنکه عرضه آن به بازار نزدیک به دو سال طول می‌کشد. به گفته مقیمی طراحی این نوع خودروها خاص و ویژه بوده و تمام استانداردها و شرایط روز را دارا هستند و به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که کمترین هزینه را در بحث مربوط به تولید خواهند داشت.

ضرب‌الاجل پرداخت بدهی قطعه‌سازان توسط خودروسازان

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار تهران می‌گوید اولین مصوبه ما این بود که شرکت‌های خودروساز در چارچوب قراردادها و قوانین ظرف 120 روز مطالبات قطعه‌سازان را پرداخت کنند. به گفته عسگری خودروسازان هم گلایه‌هایی دارند که قیمت‌گذاری دستوری باعث شده تا ضرر کنند و سود کلانی نصیب دلالان شود. اعتقاد آن‌ها بر این است که اگر قیمت‌گذاری دستوری برداشته شود، به بدهی‌های قطعه‌سازان افزوده نمی‌شود.

این در حالی است که محمدرضا نجفی منش رئیس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه نقدینگی را مهم‌ترین چالش و مانع صنعت قطعات خودرو کشور می‌گوید قطعه‌سازان باید موارد اولیه را به‌صورت نقدی تهیه کنند درحالی‌که خودروسازان هزینه قطعات را طی 6 ماه تا یک سال می‌پردازند. به گفته نجفی‌منش این مدت‌زمان در جهان حداکثر 15 روز تا یک ماه به طول می‌انجامد.

هشدار پلیس درباره کنار نکشیدن خودرو

سرکلانتر پلیس بزرگراه‌های تهران با تاکید بر اینکه خودداری از کنار کشیدن خودرو در تصادفات تخلف است، می‌گوید رانندگان در موقع خرابی خودرو موظف‌اند از علائم هشداردهنده استفاده کنند و خودرو خود را به حاشیه محورها انتقال دهند. به گفته سرهنگ نامجو برابر قانون اگر وسیله نقلیه‌ای در سطح معابر متوقف شد راننده وسیله نقلیه موظف است تمام سعی و تلاش خود را برای خارج کردن وسیله نقلیه از خطوط حرکتی انجام دهد و راه سایر وسایل نقلیه را مسدود نکند.

چرا لاستیک خودرو گران شد؟

دبیر انجمن واردکنندگان تایر با اشاره به علت گرانی لاستیک و کمبود لاستیک‌های سنگین در بازار می‌گوید در گذشته واردات لاستیک با ارز 4200 تومانی انجام می‌شد اما از ابتدای سال 98 به بعد این ارز برداشته شد و واردکنندگان ملزم شدند با ارز نیمایی واردات لاستیک را انجام دهند اما برخی از واردکنندگان از آن زمان که ارز 4200 تومانی دارند ما به تفاوت آن را پرداخت نکردند. به گفته میرعابدینی آن زمان که تایر با ارز 4200 تومانی وارد می‌شد برخی واردکنندگان لاستیک وارد نکردند و چون هنوز ارز داشتند تا زمانی که با این روند لاستیک توزیع شود، شاهد 2 نرخی بودن لاستیک در بازار هستیم، زیرا لاستیک‌هایی که با ارز نیمایی وارد می‌شود خریدار ندارد و در مقابل لاستیک‌های با ارز 4200 تومانی خریدار دارند.

در همین رابطه سخنگوی انجمن صنعت تایر هم می‌گوید تا ابتدای خرداد سال 99 به صنعت تایر فرصت داده شد که اگر محموله‌ای با همان ارز 4200 تومانی دارد، از گمرک ترخیص کند و از آن زمان به بعد چنانچه کالایی وارد می‌شد باید مابه‌التفاوت ارزی (از ارز 4200 تومانی تا ارز نیمایی) برای ترخیص به گمرک پرداخت می‌شد.

اطلاعات خودروهای لوکس به سازمان مالیات رفت

رئیس‌کل سازمان امور مالیاتی کشور می‌گوید اطلاعات کامل خودروهای لوکس بر اساس قانون بودجه امسال برای دریافت مالیات در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار گرفت. به گفته پارسا آیین‌نامه اجرایی مربوط به مالیات بر خودروهای لوکس که قبلاً به دولت فرستاده شده بود دیروز در کمیسیون اقتصادی دولت به تصویب رسید.

پای شاهین به تحقیق و تفحص مجلس باز شد

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس از بررسی نحوه فروش خودروی شاهین سایپا در هیات تحقیق و تفحص خودرو خبر داد و می‌گوید آپشن خودروهای شاهین تحویل داده شده با خودروی معرفی شده مغایرت بسیاری دارد. به گفته ایزدخواه هنگام پیش‌فروش شاهین حدود 80 میلیون تومان به‌عنوان 50 درصد قیمت این خودرو از خریداران دریافت شد به این معنا که بهای نهایی این خودرو باید حدود 160 میلیون تومان می‌شد درحالی که در زمان تحویل، قیمت خودرو 260 میلیون تومان تعیین شد.

اخبار مهم خودرو در هفته اول تیر 1400

در هفته منتهی به شنبه 12 تیر 1400 افزایش هزینه نقل‌وانتقال خودرو، انتشار آمار تولید خودرو در 3 ماهه ابتدایی سال، رونمایی از اولین اتوبوس برقی در تهران، کاهش آمار مرگ‌ومیر تصادفات و حواشی جدید درباره بحث برگ سبز و سند خودرو ازجمله مهم‌ترین عناوین رسانه‌ها بودند.

انبار خودروسازان شلوغ‌تر شد

طبق آمارهای ارائه‌شده از سوی سایت کدال در فروردین سال 99 موجودی انباری خودروسازان 46 هزار دستگاه برآورد می‌شد، حال آنکه در آخرین ماه از همین سال یعنی اسفندماه موجودی انبار به 99 هزار و 211 دستگاه رسیده است. این آمار نشان‌دهنده رشد 115 درصدی موجودی انبار تولیدکنندگان از اوایل تا اواخر سال گذشته است. در همین حال طی دو هفته گذشته در همین صفحه به نقل از پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی، آماری از خودروهای انباری خودروسازان در اردیبهشت 1400 منتشر شد که آمار یادشده از کاهش 27 درصدی محصولات انباری تولیدکنندگان حکایت داشت.

حواشی تمام‌نشدنی برگ سبز و سند خودرو

درحالی‌که معاون امور اسناد سازمان ثبت‌اسناد و املاک کشور در نامه‌ای عجیب به رئیس سازمان بازرسی کل کشور، درخواست کرده رسمی نبودن برگ سبز خودرو را اعلام کند، رئیس دیوان عدالت اداری اعلام کرده است: تردیدی در سند رسمی بودن برگ سبز خودرو وجود ندارد.

در همین رابطه رئیس سازمان ثبت‌اسناد و املاک کشور می‌گوید نمی‌دانم این موضوع چرا اینقدر مهم شده در کشور و نظر من نظر رئیس وقت قوه‌قضائیه است که طی بخشنامه‌ای در سال 95 ابلاغ کرد که برای ما لازم‌الاتباع است و اعلام شد برگ سبزی که نیروی انتظامی به‌عنوان سند مالکیت خودرو صادر کند، سند مالکیت رسمی محسوب نمی‌شود چون در قانون مشخص شده سند رسمی سندی است که در سازمان ثبت یا دفاتر اسناد رسمی به‌موجب قانون تنظیم می‌شود. به گفته خدایی سؤال این است که آیا نیروی انتظامی مرجع صلاحیت‌دار برای نقل‌وانتقال خودرو است یا نه، برگ سبز نیروی انتظامی برای تعویض پلاک، تصفیه جرائم خودرو رسمی است اما سند مالکیت خودرو نیست پس سند مالکیت رسمی محسوب نمی‌شود نه سند رسمی.

این موضع سازمان ثبت در حالی است که رئیس دیوان عدالت اداری که هم‌زمان سرپرستی معاونت حقوقی قوه قضائیه را هم به‌عهده دارد موضوع سند رسمی خودرو را مطرح و در آن بر رسمی بودن برگ سبز صادره از سوی ناجا تأکید کرده و گفته بود: تردیدی در سند رسمی بودن برگ سبز خودرو وجود ندارد و محل ابهام لزوم یا عدم لزوم مراجعه به دفترخانه پس از تعویض پلاک است؛ قطعاً آنچه در نیروی انتظامی تحت عنوان سند مالکیت خودرو صادر می‌شود، سند است چراکه نزد مقامات مسئول نوشته شده است و هیچ حقوقدانی در سند بودن آن شک ندارد.

دست‌آخر مصدق رئیس دیوان عدالت اداری گفته است که برگ سبزی که توسط پلیس به مردم ارائه می‌شود قطعاً سند رسمی است و در خصوص انتقال سند قطعی در دفاتر اسناد رسمی قانون دچار ابهام است که با دستور ویژه‌ای این موضوع در دست بررسی است و تا ۳ هفته آینده نظر نهایی دیوان عدالت اداری در این مورد اعلام خواهد شد.

آمار جدید مراجعه به معاینه فنی و مردودی‌ها

مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران می‌گوید از ابتدای سال تا پایان خردادماه ۴۶۵ هزار و ۵۹۸ دستگاه خودرو به مراکز معاینه فنی شهر تهران مراجعه کرده که در مقایسه با سال گذشته در حدود ۱۵ درصد افزایش داشته است. به گفته مقدم وی از آمار اعلامی ۳۵۳ هزار دستگاه خودرو مربوط به مراجعات اول بوده که ۱۴ درصد از آن در آزمون آلایندگی گازهای خروجی از اگزوز، ۹ درصد در آزمون هم‌راستایی چرخ‌ها، چهار درصد کمک‌فنر، ۱۱ درصد تست ترمز و ۱۳ درصد عیوب ظاهری مردود شده‌اند. درمجموع ۳۰ درصد از خودروها به علت نقص فنی موفق به اخذ معاینه فنی در مراجعه اول نشده‌اند.

واکنش قطعه‌سازان به ‌احتمال لغو تحریم‌ها

دبیر انجمن قطعه‌سازان خودرو در نامه‌ای به رئیس کمیسیون صنایع مجلس خواستار «جلوگیری از واردات بی‌رویه قطعات خودرو در صورت لغو تحریم‌ها با توجه به ارزهای انباشته شده پشت سدهای تحریم» شد. در این نامه آمده است از آن مقام محترم خواهشمند است دستور فرمایید، جهت روشن نگه‌داشتن چراغ نهضت ساخت داخل و صیانت از سرمایه‌گذاری کلان انجام شده، تمهیداتی اندیشیده شود تا با تنظیم قوانین و مقررات و لزوم اجرای قطعی آن، برنامه‌ریزی در راستای وضع محدودیت واردات قطعاتی که امکان ساخت داخل دارند بخصوص قطعات داخلی سازی شده را صادر فرمایند تا گامی مؤثر در جهت احیا و اعتلای صنعت خودرو کشور برداریم.

خودروها هم ستاره‌دار می‌شوند

نائب رئیس اول کمیسیون «صنایع و معادن» مجلس شورای اسلامی می‌گوید بحث ستاره‌دار کردن خودروها از حیث کیفیت در طرح ساماندهی بازار خودرو مدنظر قرارگرفته است و این طرح به‌زودی نهایی و به صحن مجلس ارائه خواهد شد. به گفته حسینی‌کیا ستاره‌دار کردن خودروها از حیث کیفیت مدنظر است یعنی هر خودرویی به‌عنوان‌مثال اگر در ارزیابی‌هایمان یک نُرمی را کسب نکرد از شماره‌گذاری آن جلوگیری شود.

کارنامه صادراتی خودروسازان منتشر شد

طبق صورت‌های مالی ارائه‌شده به بورس توسط خودروسازان، سال گذشته درمجموع تنها ۳ هزار و ۱۴۷ دستگاه خودرو (به صورت کامل و قطعات منفصله) صادر شد که در مقایسه با سال ۹۸ با رقم ۷ هزار و ۷۴۷ دستگاه، افت ۶۰ درصدی را نشان می‌دهد. در این بین، سهم سایپا بیش از دو خودروساز بزرگ دیگر بوده، به‌نحوی‌که این شرکت ۱۶۲۹ دستگاه خودرو و قطعات را در سال گذشته صادر کرده است. در مقایسه با سال گذشته، سایپا افت ۶۴ درصدی را در صادرات تجربه کرده است. ایران‌خودرویی‌ها نیز با صادراتی هزار و ۵۱۸ دستگاهی در سال گذشته، ۵۳ درصد افت را تجربه کرده‌اند. در نهایت پارس‌خودرو هیچ صادراتی طی سال ۹۹ نداشته، هرچند سال ۹۸ نیز این شرکت تنها ۴ دستگاه خودرو را صادر کرده بود.

کاهش آمار تصادفات رانندگی تهرانی‌ها

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری تهران از کاهش ۲ درصدی تلفات رانندگی تهران در دوماهه نخست سال‌جاری خبر داد. به گفته چراغعلی نزدیک به 45 نفر، روزانه تلفات حوادث ترافیکی بوده که رقم قابل‌توجهی است. اگرچه در سال گذشته پوشش خوبی برای کاهش تلفات انجام شده و دستاوردهای چشمگیری هم حاصل شده، به شکلی که در دوماهه اول سال‌جاری هم 2.7 درصد کاهش تلفات داشتیم. امیدواریم با تدابیری که انجام خواهد شد و توجه به نقاط پرحادثه و ایمن‌سازی آنها شرایط بهتری فراهم شود.

اولین اتوبوس برقی تهران رونمایی شد

شهردار تهران از بهره‌برداری از اتوبوس‌های برقی شهری و امضا قرارداد برای تولید ۲۰۰ دستگاه از این اتوبوس‌ها خبر داد. به گفته حناچی در حال حاضر از اتوبوس‌های تهران که 5 هزار و 600 اتوبوس هستند 50 درصد گازوییلی هستند که به دلیل پیمایششان در آلاینده‌های تهران نقش به سزایی دارند. این فناوری می‌تواند به زنجیره موتورهای برقی و خودروهای شخصی برای همه اتوبوس‌های موجود در داخل کشور کمک یابد و گسترش پیدا کند.

قیمت خودرو در بازار سکته کرد

بررسی کلی بازار خودرو، از ایست قیمت میانگین در خردادماه حکایت دارد. با این حال، قیمت در گروه خودروهای داخلی در سومین ماه بهار، اندکی افزایش یافت؛ حال آنکه سطح قیمت خودروهای مونتاژی، سه‌دهم درصد و خودروهای وارداتی نیز 6.1 درصد کاهش به خود دیده است. کاهش قیمت وارداتی‌ها در شرایطی رخ داده که نرخ ارز در این ماه 4 درصد رشد داشته است. آنچه مشخص است معجزه انتظارات بر افزایش نرخ ارز غلبه کرده و همراه با خوش‌بینی نسبت به روند مذاکرات، منجر به افت قیمت وارداتی‌ها شده است.

نه بنزین گران می‌شود و نه سهمیه‌بندی جدید در راه است

عضو کمیسیون انرژی مجلس می‌گوید نباید به جامعه القا کنیم که سوخت گران می‌شود و یا مصرف مردم محدود می‌شود، اگر طرحی در مجلس بررسی می‌شود حتماً باید در راستای مصرف بهینه بوده و قیمت‌ها با زندگی مردم سازگار باشد. به گفته عباسی در هر حال مردم نباید دچار استرس و تب‌وتاب شوند و این طرح‌ها زندگی‌شان را تحت تأثیر قرار دهند، طرح‌ها باید پخته و جامع بوده و دولت هم قبول داشته باشد. نباید شتاب‌زده کار کنیم، با دقت بررسی کنیم تا به یک طرح جامع برسیم.

آمار تولید بهاره خودروسازان

بررسی آمارهای منتشر شده سامانه کدال حاکی از تولید ۲۰۳ هزار و ۵۲۹ دستگاه خودرو توسط سه خودروساز بزرگ کشور یعنی ایران‌خودرو، سایپا و پارس‌خودرو در بهار امسال است. این میزان تولید در مقایسه با آمار مدت مشابه سال قبل (تولید 203 هزار و 334 دستگاه خودرو) رشد ناچیز یک‌دهم درصدی نشان می‌دهد.

هزینه نقل‌وانتقال خودرو افزایش پیدا می‌کند

با ابلاغ قانون مالیات بر ارزش‌افزوده از سوی رئیس مجلس شورای اسلامی به رئیس‌جمهور، هزینه نقل‌وانتقال خودروهای خارجی از دی‌ماه امسال افزایش خواهد یافت. در صورت اجرا، هزینه‌های نقل‌وانتقال خودروهای خارجی به دلیل افزایش مالیات تا 2 درصد ارزش معاملاتی خودرو در دفاتر اسناد گران‌تر خواهد شد.

نویسنده : نیما حدادی

منبع : باما