شرایط ترخیص خودرو از گمرک

شرایط ترخیص خودرو از گمرک در سال 1401

ترخیص 200 دستگاه تویوتا هایس

آذر 1401: براساس مکاتبات انجام شده میان مدیر کل دفتر واردات گمرک ایران با مدیر کل گمرک بوشهر، 220 دستگاه ون تویوتا هایس که در گمرک باقی مانده‌اند، بزودی ترخیص می‌شوند. طبق اسناد منتشر شده، این ون‌ها متعلق به شرکت تولیدی مزین خودرو فراز، از زیرمجموعه‌های شرکت ایران‌روور، هستند و پس از تجهیزسازی و تبدیل با کاربری خدمات امدادونجات و خدمات شهری، به ناوگان اورژانس و شهرداری‌ها و سایر سازمان‌های مربوطه، تحویل شوند.

وضعیت پرونده‌ ایرتویا و نگین‌ خودرو

مهر 1401: علی صالحی، دادستان تهران، درباره پرونده ایرتویا و نگین‌خودرو گفت که تاکنون 234 خودرو تحویل مشتریان شده و 180 خودرو دیگر نیز به زودی تحویل داده خواهد شد. 

وی اشاره کرد که پرونده ایرتویا و نگین‌خودرو به عنوان یکی از پرونده‌های خاص این دادستانی به صورت هفتگی در دستور کار قرار داشته و گفت پرداخت طلب مابقی افرادی که خودرو به آن‌ها تحویل داده نشده و تمایل به اعاده وجوه پرداختی داشته باشند، مطابق شاخص بانک مرکزی انجام می‌شود؛ حتی در تعطیلات آخر هفته جاری نیز فرآیند تکمیل ثبت‌نام‌ها انجام خواهد شد. مزایده 52 دستگاه از خودروهای شرکت‌های ایرتویا و نگین‌خودرو تا چند روز آینده انجام می‌شود و مصوب شده که این پرونده هر چه سریع‌تر با تلاش جهادی همکاران به نتیجه نهایی برسد. 

مجوز ترخیص هزار دستگاه آمبولانس 

مهر 1401: معاون اول رئیس جمهور، مصوبه مربوط به ورود و ترخیص یک هزار دستگاه آمبولانس موردنیاز سازمان اورژانس کشور را ابلاغ کرد تا اجرا شود. 

هیئت وزیران در راستای بهره‌مندی از خدمات خیرین و سایر سازمان‌های بین‌المللی، برای تأمین تجهیزات و توزیع عادلانه آن‌ها در مناطق کم‌برخوردار کشور، با استفاده از ظرفیت‌های قانونی و با هدف بهبود ارائه خدمات فوریت‌های پزشکی و سلامت به شهروندان، با درخواست وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مبنی بر صدور مجوز برای ثبت سفارش، ورود، ترخیص و شماره‌گذاری تعداد یک هزار دستگاه آمبولانس اهدایی سازمان‌های بین‌المللی و خیرین موافقت کرد. 

این اقدام به منظور استفاده در پایگاه‌های اورژانس کشور، بدون رعایت شرایط مقرر در ضوابط فنی واردات خودرو و بدون پرداخت حقوق ورودی و عوارض گمرکی و معاف از مالیات بر ارزش‌افزوده و با رعایت سایر قوانین و مقررات مربوط، صورت گرفت. 

چگونه دو هزار خودرو دپو شده ترخیص می‌شوند؟

شهریور 1401: از مجموع 12 هزار خودرو دپو شده در گمرکات کشور، نزدیک به 10 هزار خودرو ترخیص شدند و در حال حاضر حدود 2 هزار خودرو همچنان در بنادر و گمرک حضور دارند.

روح‌الله لطیفی، سخنگوی گمرک ایران، در این باره گفت که 2 هزار و 200 خودرو در اماکن بندری و گمرکی مانده‌اند‌. این خودروها به سه دسته تقسیم می‌شوند؛ دسته اول حدود 900 دستگاه فاقد ثبت سفارش هستند؛ دسته دوم حدود هزار خودرو بوده که ثبت سفارش داشتند اما پرونده قضائی دارند که این شاکی یا از طرف حاکمیت و یا به صورت خصوصی بوده است؛ بنابراین دسته دوم خودورهای دارای پرونده قضائی هستند. دسته سوم نیز شامل حدود 200 دستگاه خودرو است که 140 دستگاه آن مربوط به منطقه آزاد اروند می‌شود که یا بالای 2500 سی‌سی است و یا ساخت آمریکا و یا به سفارش آمریکا هستند. در همین گروه چند خودرو هم مربوط به قبل از سال 93 می‌شوند که همین ویژگی‌ها را دارند.

بر اساس گفته‌های وی، اگر سیاست‌گذاران ثبت سفارش را برای 900 خودرویی که ثبت سفارش ندارند اما قبل از بحران ارزی سال 97 ارزشان تأمین شده بود مجاز کنند، می‌توانند وارد چرخه تشریفات ترخیص شوند. باید اشاره شود که اگر کالایی ثبت سفارش، منشأ ارز و قبض انبار معتبر نداشته باشد در گمرک نمی‌تواند اظهار شود؛ اما این خودروها عموماً قبض انبار و منشأ ارزشان تائید شده و فقط ثبت سفارش ندارند.

آقای لطیفی افزود وضعیت هزار خودرویی که پرونده قضائی دارند را باید از طریق قوه قضائیه پیگیری کرد. اگر صاحبین کالا رای برائت بگیرند، می‌توانند خودروهای خود را ترخیص کنند. تاکنون حدود ده‌ها دستگاه از این خودروها رای برائت گرفته‌اند و ترخیص شدند و روند ترخیص این نوع خودروها در هر ماه با اخذ رای قطعی برائت ادامه دارد، اگر چه در هر ماه این میزان انگشت‌شمار باشد. در ضمن، طبق قوانین کشور، ورود خودروهای بالای 2500 سی‌سی، آمریکایی و یا به سفارش آمریکا، ممنوع است؛ اما باز هم بستگی به نظر سیاست‌گذار تجارت خارجی و واردات دارد و اگر اجازه ترخیص بدهند، گمرک به عنوان مجری قوانین و مصوبات آماده ترخیص است.

وی در انتها خاطرنشان کرد خودروهایی که مشکل قضائی دارند اگر در دسته‌بندی کالاهای قاچاق قرار بگیرند و قاچاق بودن آن‌ها ثابت شود، به سازمان اموال تملیکی سپرده شده و تصمیمات در حیطه قانونی آن سازمان انجام خواهد شد.

120 خودرو لوکس اموال تملیکی بندرعباس تعیین تکلیف شدند

شهریور 1401: مجتبی قهرمانی، رئیس کل دادگستری استان هرمزگان، از ستاد مدیریت سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی استان هرمزگان بازدید کرد‌.

طی جلسه‌ای با حضور دادستان عمومی و انقلاب بندرعباس، مدیر و کارکنان اموال تملیکی استان، مدیران بنادر و دریانوردی و مسئولان چند شرکت بزرگ کانتینری، موضوع تعیین تکلیف 120 خودروی لوکس خارجی موجود در انبار اموال تملیکی بندرعباس، به صورت ویژه مورد پیگیری قرار گرفت.

آقای قهرمانی در این باره گفت پرونده 120 دستگاه خودرو لوکس وارداتی، متعلق به شرکت نگین‌خودرو، با حضور مسئولان قضایی و سازمان اموال تملیکی به صورت ویژه مورد رسیدگی قرار گرفته است. با توجه به ترخیص 20 دستگاه از این خودروها، جهت تسریع و تسهیل امور برای ترخیص 100 خودروی دیگر، تدابیر لازم اتخاذ شده و این خودروها در حال تحویل به صاحبان آن‌ها هستند.

موضوع تعیین تکلیف خودروهای خارجی وارداتی موجود در انبارهای گمرک و اموال تملیکی از جمله موارد مورد تاکید رئیس قوه قضاییه به ویژه در سفر استانی اخیر به بوشهر و بازدید از گمرک و انبار تملیکی این استان بوده است.

پیگیری قضائی برای خودروهای ترخیص نشده

مرداد 1401: با گذشت چهار سال از اعلام ممنوعیت واردات خودرو، هنوز هم در برخی از گمرکات کشور، خودروهای ترخیص نشده وجود دارند. شاید به همین دلیل است که آقای اژه‌ای، رئیس قوه قضاییه، روز پنجشنبه مورخ 6 مردادماه 1401، در جریان سفر خود به بوشهر، از مدیران این استان خواسته است تا هرچه سریعتر، خودروهای دپو شده در گمرکات، بنادر و سازمان اموال تملیکی را تعیین تکلیف کنند. 

ترخیص خودرو از گمرک
انبار سازمان اموال تملیکی در بوشهر

بعد از این ماجرا، آقای روح‌الله لطیفی، سخنگوی گمرک، ضمن اشاره به این موضوع که مشکلات این خودروها، مربوط به گمرک نیست، گفته که سرنوشت ترخیص این خودروها، باید در دستگاه‌های بالادستی تعیین تکلیف گردد. آقای لطیفی همچنین توضیحاتی درباره آخرین وضعیت خودروهای ترخیص نشده از گمرکات کشور را ارائه کرده که خلاصه انرا در ادامه می‌خوانید:

1- بعد از اعلام ممنوعیت واردات خودرو در ابتدای سال 1397، حدود 12 هزار دستگاه، امکان ترخیص از گمرک را پیدا نکردند. این درحالی است که در دولت یازدهم، به واردکنندگان خودرو این فرصت داده شده بود تا مراحل تشریفات و کسب مجوزهای لازمه را انجام دهند.

2- در چندین نوبت، اکثریت خودروهای دپو شده از گمرک، ترخیص شدند طوریکه از حدود 12 هزار دستگاه، بیش از 10 هزار دستگاه ترخیص شده و به بازار عرضه شدند.

3- درحال حاضر، حدود 2 هزار خودرو در گمرکات کشور باقی مانده‌اند که 900 دستگاه از این تعداد، بدلیل مشکلات ثبت سفارش، اجازه ترخیص ندارند. از میان این خودروها که عمدتا مدلهای قبل از سال 2017 هستند، حدود 300 دستگاه ثبت سفارش شده‌اند ولی از آنجایی که در دوره اعلام ممنوعیت واردات، ثبت سفارش شده‌ بودند، از گمرک نیز ترخیص نشدند. اما این شرایط وجود دارد تا اگر مصوبه جدیدی در دولت برای این خودروها اعلام گردد، این خودروها نیز از گمرک ترخیص شوند.

4- حدود 1000 دستگاه دیگر نیز بدلیل مشکلات حقوقی، شرایط ترخیص از گمرک را ندارند و باید منتظر رای دادگاه مربوطه باشند. اگر برای این خودروها، رای قاچاق خودرو در ایران صادر شود، خودروها سلب امتیاز شده و به سازمان اموال تملیکی ارجاع داده می‌شوند. اما اگر رای برائت برای آنها صادر شود، واردکنندگان می‌توانند بدون محدودیت زمانی، تشریفات گمرکی را انجام دهند و خودروها را ترخیص نمایند.

5- تعداد دیگری از خودروهای دپو شده، برای قبل از سال 1393 بوده و از طریق مصوبات واگذاری خودرو به جانبازان وارد کشور شده‌اند. 

6- تعداد دیگری از خودروهای دپو شده، یا خودروهای بالای 2500 سی‌سی هستند یا خودروهای ساخت آمریکا یا خودروهای سفارش آمریکا هستند که نمی‌توان آنها را ترخیص کرد. به عنوان مثال، حدود 140 دستگاه خودرو به همین علت، در گمرک منطقه آزاد اروند، دپو شده است.

شرایط ترخیص خودروهای دپویی در گمرک

آذر 1400: بعد از تصویب طرح آزادسازی واردات خودرو توسط مجلس، حالا آقای ارونقی (معاون فنی گمرک ایران) از ارائه پیش نویس دستورالعمل ترخیص خودروهای دپو شده در گمرکات کشور خبر داده است.

انبار سازمان اموال تملیکی در بوشهر

این پیش‌نویس به وزارت اقتصاد تحویل داده شده و در صورت تصویب توسط هیئت وزیران، حجم بالایی از خودروهای رسوبی در گمرکات کشور، امکان ترخیص را خواهند داشت. مهم‌ترین نکته در این پیش‌نویس، فعال شدن مجدد ثبت سفارش است چراکه از نظر گمرک، بسیاری از خودروها با باز شدن ثبت سفارش، امکان تعیین تکلیف را خواهند داشت. سایر شروط گمرک برای ترخیص خودروهای دپو شده، به شرح زیر است: 

1- ثبت سفارش برای واردات خودروهایی که تا تاریخ 16 دی 1397 قبض انبار گرفته‌اند، به شرطی که منشا ارز شخصی متقاضی توسط بانک مرکزی تایید شود، بلامانع است.  

2- ثبت سفارش برای خودروهایی که تا تاریخ 27 دی 1397 قبض انبار گرفته‌اند اما ارز بانکی داشته‌اند، به شرط پرداخت مابه‌التفاوت ارز دریافتی با ارز نیمایی، بلامانع است. همچنین اختصاص هرگونه ارز جدید برای این گروه از خودروها، ممنوع خواهد بود.

3- ثبت سفارش برای خودروهایی که ارزش آنها بیش از 40 هزار دلار است، به شرط پرداخت تعرفه 40% مازاد بر تعرفه گمرکی، بلامانع خواهد بود.

4- خودروهای بالای 2500 سی‌سی امکان ترخیص ندارند مگر آنکه سهمیه جانبازان بوده و تا شهریورماه 1393 وارد گمرک شده و دارای ثبت سفارش باشند.

5- خودروهای بالای 2500 سی‌سی که تا 31 مرداد 1397 به مناطق آزاد وارد شده و قبض انبار گرفته‌اند، امکان ترخیص و تردد در این مناطق را دارند.

6- خودروهایی که دارای پرونده قضایی هستند، به شرطی که رای قطعی آنها از طرف مرجع رسیدگی کننده، صادر شده باشد و مشمول «منع پیگیرد» یا «برائت از پیگرد» باشند، امکان ترخیص را دارند و هیچگونه محدودیت زمانی برای ترخیص را نخواهد داشت.

آمار خودروهای ترخیص نشده از گمرک

آبان 1400: با انتشار گزارش جدید گمرک برای وزارت اقتصاد، مشخص شده که همچنان بیش از دو هزار دستگاه خودرو، در گمرکات کشور دپو شده‌اند و از سال 1397 تاکنون، وضعیت ترخیص آنها نامعلوم، باقی مانده است. طبق این گزارش، آخرین وضعیت خودروهای سواری دپو شده در گمرکات، به شرح زیر است:

  1. تعداد 1089 خودرو، بدلیل داشتن پرونده قضایی، امکان ترخیص ندارند. البته در برخی از این پرونده‌ها، با ترخیص خودروها موافقت شده است.
  2. تعداد 927 خودرو، زیر 2500 سی‌سی هستند اما بدلیل نداشتن ثبت سفارش، امکان ترخیص ندارند.
  3. تعداد 100 خودرو، بالای 2500 سی‌سی هستند و امکان ترخیص ندارند.
  4. تعداد 82 خودرو در گمرک خرمشهر دپو شده‌اند که از این تعداد، 73 خودرو به علت سفارش‌گذاری آمریکا و 9 خودرو نیز به علت بالای 2500 سی‌سی، امکان ترخیص ندارند.
  5. تعداد 51 خودرو نیز با اینکه کمتر از 2500 سی‌سی هستند و اظهار گمرکی شده‌اند اما بدلیل عدم صدور پروانه، امکان ترخیص ندارند.

تکلیف خودروهای ترخیص نشده از گمرک چیست؟

تیر 1400: تکلیف خودروهای مانده در گمرکات کشور مشخص شده و در انتظار مصوبه هیئت دولت است. آقای میرمعینی (معاون فروش سازمان تملیکی) ضمن اعلام این خبر گفته که کلیات ترخیص خودروهای دپویی در کمیسیون اقتصادی دولت تصویب شده و برای اجرایی‌شدن آن، منتظر اصلاحیه ماده 17 واردات خودروست که باید توسط دولت، مصوبه شود. قرار است خودروهای باقی مانده در گمرک، بصورت زیر، تعیین تکلیف شوند:

  • برخی از خودروها، امکان واگذاری به اورژانس یا ناجا را دارند.
  • برخی از خودروهای زیر 2500 سی‌سی، به شرط فروش در داخل، امکان فروش و واگذاری را دارند.
  • برخی از خودروهای بالای 2500 سی‌سی، به شرط تردد در مناطق آزاد، امکان فروش از طریق مزایده را دارند.
  • خودروهای آمریکایی و خودروهایی که فاقد نمایندگی هستند نیز باید امحای فنی شوند. 

شرایط ترخیص خودرو از پارکینگ پلیس

از تاریخ یکم مهرماه 1399، ترخیص خودروهای توقیفی از طریق مراکز پلیس+10 انجام می‌شود. پلیس این کار را برای کاهش مراجعات حضوری و در راستای ارتقای خدمات الکترونیک، انجام داده است. بنابراین اگر خودروی شما توقیف شده، مقاله ترخیص خودرو و موتور از پارکینگ را حتما مطالعه کنید. 

نویسنده : مرتضی برجسته

منبع : باما