ترخیص خودرو و موتورسیکلت از پارکینگ

تیر 1400: سردار هادیانفر (رئیس پلیس راهور ناجا) ضمن اشاره به ترخیص 339 هزار موتورسیکلت که 153 هزار دستگاه آن رسوبی بوده‌اند، خبر داده که در حال حاضر 349 هزار موتورسیکلت دیگر در پارکینگ‌های پلیس وجود دارند که 85% آنها فرسوده هستند. سردار هادیانفر همچنین گفته که روزانه 5 الی 10 موتورسیکلت رسوبی از پارکینگ‌ها ترخیص می‌شوند.

رئیس پلیس راهور ناجا به نتایج طرح ترخیص خودروهای رسوبی نیز اشاره کرده و گفته 270 هزار خودرو در پارکینگ‌ها بودند که بعد از اجرایی‌شدن این طرح، 47 هزار دستگاه ترخیص شدند.

گفتنی است در این طرح ترخیص، خودروهایی که سن فرسودگی آنها گذشته، خودروهایی که مشکلات حقوقی و قضایی داشته و همچنین خودروهایی که در اثر تصادف شدید یا آتش‌سوزی از بین رفته‌اند، امکان ترخیص از پارکینگ‌های ستاد ترخیص پلیس راهور را نداشتند.

توقیف 60 درصد خودروها بدلیل تخلفات رانندگی

تیر 1400: سردار هادیانفر (رئیس پلیس راهور) ضمن اشاره به ادامه طرح ترخیص خودروهای رسوبی، خبر داده که در حال حاضر بیش از 226 هزار خودرو توقیفی در پارکینگ‌های پلیس وجود دارند که مالکان آنها بیش از 6 ماه است که برای آزادسازی آنها اقدامی نکرده‌اند. از این تعداد خودرو، 60% بدلیل تخلفات رانندگی و مابقی خودروها نیز بدلیل دستور قضایی، توقیف شده‌اند.

تسهیلات آسان برای ترخیص خودروهای توقیفی

خرداد 1400: سرهنگ سلیمانی (رئیس پلیس راهور شرق استان تهران) ضمن اشاره به شروع طرح آزادسازی خودروهای رسوبی از پارکینگ پلیس، گفته که علاوه بر امکان قسط‌بندی جرایم خودروها، پلیس همچنین شرایط آسانی را برای مالکان این خودروها درنظر گرفته است مانند بخشودگی جرایم دوبرابری (مربوط به سال 99 و قبل‌تر) و همچنین عدم نیاز به ارائه گواهینامه و بیمه‌نامه خودرو.

ترخیص خودروهای رسوبی از پارکینگ

خرداد 1400: بعد از طرح ترخیص موتورسیکلت‌های رسوبی که در سال 1399 اجرا شد، حالا طرح ترخیص خودروهای رسوبی در پارکینگ‌ها، در دستور کار پلیس راهور قرار گرفته است. سردار هادیانفر (رئیس پلیس راهور) با اعلام این خبر گفته که از تاریخ 18 خردادماه، طرح ترخیص خودروهای رسوبی با شرایط زیر آغاز شده است:

1- طرح ترخیص خودروهای رسوبی تا 2 ماه آینده ادامه خواهد داشت.

2- مالکان خودروهای رسوبی برای ترخیص خودروها از پارکینگ، باید به بیش از 1200 دفتر پلیس+10 مراجعه کنند. همراه داشتن مدارک خودرو و اسناد احراز هویت، ضروری است.

3- تمامی خودروهایی که در سال 1399 یا قبل‌تر، توقیف شده‌اند، امکان ترخیص را دارند. خودروهایی که با دستور قضایی توقیف شده‌اند نیز برای ترخیص، نیازمند دستور قضایی هستند.

4- متوسط هزینه توقف خودروها در پارکینگ، براساس معیار سال 1394 بوده که تقریبا معادل روزی 2000 تومان است.

5- امکان پرداخت اقساطی مبلغ جریمه‌ها نیز (با بازپرداخت حداکثر یکساله) همچنان وجود دارد.

6- خودروهایی که سن فرسودگی آنها گذشته باشد، امکان ترخیص از پارکینگ را ندارند.

7- برای ترخیص خودروهای رسوبی، نیازی به پرداخت عوارض شهرداری یا ارائه برگه معاینه فنی نیست و این موارد را باید مالکان خودروها، بعد از ترخیص آنها را انجام دهند.

طبق آخرین اطلاعات پلیس راهور، هم‌اکنون بیش از 226 هزار خودرو توقیفی در 1213 پارکینگ سراسر کشور وجود دارد که متوسط زمان توقیف آنها، 2.5 سال است.


بیشتر بخوانید:

»» مدارک لازم برای تعویض پلاک
»» شماره گذاری اینترنتی خودرو
»» استعلام گواهینامه رانندگی
»» بعد از تصادف خودرو چه کنیم


آدرس ستاد ترخیص خودرو تهران

آخرین نشانی ستاد ترخیص خودرو از پارکینگ پلیس راهور در استان تهران، به شرح زیر است:

1- ستاد ترخیص مرکزی: خیابان زنجان، خیابان ستارخان، جنب کلانتری 118 ستارخان.

2- ستاد ترخیص خلیج فارس: کیلومتر هفت جاده قدیم کرج، خیابان خلیج فارس، خیابان راهنما.

3- ستاد ترخیص منطقه 3 پلیس راهور: خیابان پاسداران، خیابان گل‌نبی.

4- ستاد ترخیص منطقه 5 پلیس راهور: بزرگراه همت، جنت‌آباد شمالی، خیابان دانش.

5- ستاد ترخیص منطقه 6 پلیس راهور: میدان ولی‌عصر، ابتدای بلوار کریمخان زند.

6- ستاد ترخیص منطقه 8 پلیس راهور: بزرگراه شهید باقری، تقاطع خیابان رسالت.

7- ستاد ترخیص منطقه 11 پلیس راهور: میدان قزوین، خیابان قزوین، جنب شهرداری منطقه 11.

8- ستاد ترخیص منطقه 15 پلیس راهور: سه‌راه افسریه، پشت شهرداری منطقه 15، جنب ترمینال خاوران.

9- ستاد ترخیص منطقه 17 پلیس راهور: بزرگراه آیت‌الله سعیدی، پل ساوه، خیابان آزادی، جنب آتش‌نشانی.

10- ستاد ترخیص منطقه 20 پلیس راهور: شهرری، خیابان شیرازی، روبروی فروشگاه شهروند.

آزادسازی موتورهای رسوبی از ستاد ترخیص خلیج فارس

اسفند 1399: طرح ترخیص موتورسیکلت‌های رسوبی و توقیفی در پارکینگ‌ها همچنان ادامه دارد اما با این تفاوت که از تاریخ 20 اسفندماه، خدمات ترخیص این موتورها فقط در ستاد ترخیص خلیج فارس، انجام می‌شود و در سایر مراکزی که قبلا در سطح تهران، این خدمت را انجام می‌دادند، دیگر امکان‌پذیر نیست.

افرادی که قبلا اقدام کرده‌اند اما مدارک‌شان ناقص بوده و همچنین مالکان یا متصرفان موتورسیکلت‌های توقیفی (یا وکیل‌ آن‌ها)، کافی است با مراجعه به دفاتر پلیس+10 و با به همراه داشتن مدارک مالکیت شامل کارت ملی، سند (برگ سبز) موتورسیکلت، کارت مشخصات موتورسیکلت و ... درخواست خود را ثبت کرده و سپس به ستاد ترخیص خلیج فارس (واقع در بلوار خلیج فارس، خیابان هلال احمر) مراجعه کنند.

ترخیص موتورسیکلت رسوبی از پارکینگ

دی 1399: همانوطر که در خبرها شنیده‌اید، طرح ترخیص موتورسیکلت‌های رسوبی با تسهیلات ویژه پلیس، به مدت یکماه تمدید شده و تا تاریخ 18 بهمن 99 ادامه دارد. اگر شما هم موتورسیکلت توقیفی دارید، راهنمای استفاده از این طرح ویژه را در ادامه متن بخوانید:

1- این طرح، مختص موتورسیکلت‌هایی است که تا پایان سال 98، توقیف شده باشند.

2- موتورسیکلت‌هایی که با دستور قضایی یا شکایت، توقیف شده باشند، امکان ترخیص ندارند.

3- هزینه ترخیص موتورسیکلت، با نرخ مصوب سال 1394 محاسبه می‌شود؛ یعنی روزانه 180 تومان (در کمترین حالت) یا شبانه روزی 720 تومان (در بیشترین حالت).

4- پلیس در این طرح ویژه، هزینه دیرکرد پرداخت جریمه را لحاظ نکرده است و مالکان موتورسیکلت‌های توقیفی لازم نیست، جریمه دوبرابر شدن دیرکرد را بپردازند. بنابراین فقط با پرداخت اصل جریمه، امکان ترخیص موتورسیکلت رسوبی وجود دارد.

5- مالکان موتورسیکلت‌ها برای ثبت درخواست ترخیص موتور، باید به دفاتر پلیس+10 مراجعه کنند.

6- امکان پرداخت اقساطی مبلغ جریمه این موتورسیکلت‌ها نیز فراهم شده است؛ ولی به شرطی که تمام مبلغ جریمه، طی مدت یکسال پرداخت شود.

7- از آنجایی که سن فرسودگی مجاز برای موتورسیکلت‌ها معادل 10 سال است، امکان ترخیص موتورهایی با عمر بیش از 10 سال، وجود ندارد.

8- موتورسیکلت‌هایی که بیمه نامه ندارند یا پلاک ندارند نیز امکان ترخیص از پارکینگ را خواهند داشت ولی به شرطی که مالکان آنها، فرم تعهدات لازم را تکمیل و ارائه کنند، اجازه ترخیص انها را دارند. همچنین این موتورها تا زمانیکه بیمه نامه یا پلاک را نگرفته‌اند، باید با وانت‌بار جابجا شوند.

9- در صورتی که مالکان موتورسیکلت‌های توقیفی، از این طرح برای ترخیص موتورشان استفاده نکنند، پلیس این حق را دارد تا بعد از پایان یافتن مهلت قانونی این طرح، سایر موتورهای رسوبی باقیمانده در پارکینگ‌های پلیس را بنا بدستور قضایی،یا آنها اسقاط کند یا مصادره کند.

انتقال خودرو به پارکینگ توسط پلیس چگونه است؟

گاهی وقت‌ها ممکن است خودروی‌تان را جایی پارک کنید و بروید. اما وقتی برمی‌گردید، متوجه می‌شوید که خودروی‌تان سرجایش نیست. اولین احتمالی که به ذهن همه ما می‌رسد، دزدیده شدن خودروست. اما آیا احتمال دیگری وجود ندارد؟! در چنین شرایطی قبل از هر چیز، اول باید موبایل‌تان را چک کنید! چراکه اگر خودروی‌تان توسط پلیس راهور، به پارکینگ منتقل شده باشد، حتما پیامک «انتقال به پارکینگ» برای‌تان ارسال می‌شود. البته در دو حالت زیر، پیامکی بدست‌تان نمی رسد:

  • اگر خودروی‌تان قولنامه‌ای بوده و شماره مالک، هنوز تغییر نکرده باشد.
  • اگر اطلاعات شما در سامانه مرکزی راهور، به‌روز نباشد.

اما اگر پیامکی بدست‌تان نرسیده است، بلافاصله باید با پلیس 110 تماس بگیرید و از آنها بپرسید که آیا خودروی‌تان به پارکینگ رفته است یا خیر؟

اگر پاسخ پلیس 110 منفی بود، یعنی اگر خودروی‌تان به پارکینگ منتقل نشده بود، به 110 اطلاع دهید که خودروی‌تان دزدیده شده است. سپس منتظر بمانید تا گشت پلیس به محل شما برسد. گشت پلیس، گزارش دزدی را تهیه کرده و یک برگه آنرا به شما می‌دهد. حال باید با داشتن این برگه و همچنین در دست داشتن مدارک شناسایی و مدارک خودرو، به کلانتری محل سرقت خودرو بروید و گزارش سرقت خودرو را تنظیم کنید.


راهنمای انواع جریمه رانندگی

آخرین اخبار درباره جریمه خودرو، انواع قبض جریمه و مبلغ انواع جرایم پلیس راهور را در مقاله نرخ جریمه راهنمایی و رانندگی مطالعه کنید.

راهنمای استعلام خلافی خودرو

روش‌های استعلام خلافی خودرو و خلافی موتور، استعلام اینترنتی خلافی از سایت راهور 120، روش پرداخت آنلاین خلافی در rahvar120 و نحوه اعتراض به خلافی خودرو را در مقاله استعلام خلافی خودرو مطالعه کنید.

راهنمای استعلام جریمه کرونایی

در مقاله ممنوعیت تردد خودرو، آخرین اخبار از جریمه تردد شبانه، جریمه کرونایی، جریمه تردد بین شهری و همچنین جدیدترین وضعیت رنگبندی کرونایی شهرهای ایران، محدودیت‌های تردد بین استانی و نحوه گرفتن مجوز تردد خودروها را مطالعه کنید.

راهنمای پرداخت جریمه عوارضی

نرخ جدید عوارض آزادراهی، چگونگی پرداخت الکترونیکی عوارض آزادراه و نحوه استعلام عوارض و پرداخت اینترنتی جریمه عوارض آزادراهی خودروها را در مقاله پرداخت عوارض آزادراه مطالعه کنید.

نویسنده : مرتضی برجسته

منبع : باما