قیمت و مشخصات ون وانا یورو 5

آذر 1400: همزمان با آغاز مرحله جدید فروش ایران خودرو دیزل، قیمت جدید ون وانا هم مشخص شده؛ طبق اعلام ایران خودرو، قیمت جدید ون وانا 3TZ یورو5 برای نیمه دوم سال 1400 معادل یک میلیارد و 54 میلیون و 500 هزار تومان اعلام شده که حدود 140 میلیون تومان، بیشتر از قیمت این خودرو در نیمه اول سال 1400 است.


قیمت ون وانا ایران خودرو دیزل

آخرین تغییرات قیمت نمایندگی (قیمت مصوب فروش) برای ون وانا ایران خودرو دیزل را در جدول زیر مشاهده می‌کنید:

قیمت نمایندگی ون وانا ایران خودرو
مدل وانا یورو 5
اردیبهشت 1399 480
تیر 1399 551
شهریور 1399 682.5
مهر 1399 892
فروردین 1400 914
آذر 1400 1054.5

*در جدول فوق، قیمت‌ها برحسب میلیون تومان است.

همچنین جهت اطلاع از قیمت روز محصولات ایران خودرو و قیمت خودروهای بازار ایران، لینک‌های زیر را مشاهده کنید:

»» قیمت روز خودرو

»» قیمت روز محصولات ایران خودرو


تولید ون وانا با موتور 3TZ تویوتا

تقریبا از اواخر زمستان 98 بود که ایران خودرو خبر داد می‌خواهد نسخه جدیدی از ون وانا را با استاندارد یورو5 به بازار بفرستد و نهایتا نیز این کار را کرد. اما برخلاف سایر محصولات سواری ایران خودرو که صرفا با بهبود کاتالیست، سیستم اگزوز و برنامه‌ریزی ECU از یورو4 به یورو5 ارتقا داده شدند، ون وانا، تغییرات سنگین‌تر و بیشتری را تجربه کرد تا جایی که ایران خودرو، موتور معروف میتسوبیشی آنرا کنار گذاشت و از موتور جدید تویوتا که حجیم‌تر از موتور میتسوبیشی بود، استفاده کرد.

اگر همچنان علاقه‌مند هستید که بدانید موتور جدید ون وانا یورو5 چه تفاوت‌هایی با موتور ون وانا یوروی4 دارد، شما را به خواندن ادامه این متن، دعوت می‌کنیم.

تولید ون وانا با موتور EF7 توربو

در پاییز 98 ایران خودرو خبر داد که نسخه آزمایشی ون وانا با موتور EF7 توربو را با موفقیت تولید کرده است. موتور جدید ون وانا در واقع همان موتوری است که قبلا روی سورن توربو و همچنین دنا پلاس توربو نیز نصب شده ولی با این تفاوت که پایه گازسوز است و قابلیت کار با سوخت CNG را دارد.

ون وانا با موتور گازسوز EF7 توربو در اواسط سال 99 وارد بازار شده و فعلا تمام ظرفیت تولیدش که معادل تولید 10 هزار دستگاه برای سه سال آینده است، در اختیار سازمان‌‌ها و ارگان‌های مختلف خواهد بود و ایران خودرو فعلا برنامه‌ای برای فروش آن به مشتریان حقیقی ندارد.

کپی چینی تویوتا هایس در ایران

حدود 3 سال پس از مونتاژ فوتون تونلند در ایران و بصورت دقیق‌تر از اواسط سال 95، شرکت ایران خودرو دیزل به سراغ ون پرفروش فوتون رفت و به این ترتیب تولید ون فوتون با نا جدید «ون وانا» در ایران خودرو شروع شد.

وانایی که در ایران خودرو دیزل مونتاژ می‌شود، در بازار چین با نام فوتون ویو G9 یا View G9 عرضه شده و در واقع نسل سوم فوتون ویو محسوب می‌شود که از سال 2013 تولیدش در چین شروع شده است. 

لازم به گفتن نیست که خانواده فوتون ویو، در واقع نسخه کپی شده‌ای از تویوتا هایس هستند و شاید به همین دلیل نیز چینی‌ها از آن استقبال خوبی داشتند. البته ایران خودرو دیزل، تنها شرکتی نیست که نسخه چینی تویوتا هایس را به ایران آورده چراکه تاکنون، سه شرکت ایرانی دیگر نیز این کار را انجام داده‌اند.

ون فوتون

یکی از این شرکت‌ها، «دیار خودرو» است که دقیقا همین ون فوتون را -اما بصورت وارداتی- به ایران آورده که نام دقیقش، فوتون ویو CS2 یا View CS2 است. البته فوتون‌های دیارخودرو علاوه بر نسخه 13 نفره، در نسخه 9 نفره هم فروخته شده‌اند که موتور 2.8 لیتری توربو دیزلی دارند؛ یعنی دقیقا همان موتور فوتون تونلند دیزلی.

دومین شرکت، خودروسازی اسنا بود که نسخه چینی تویوتا هایس را در بازار کشورمان فروخت. البته ون‌های این شرکت، ساخت فوتون نیستند بلکه ساخت جوی‌لانگ (Joylong) بوده و از مدل HKL650 هستند. ولی از آنجایی که در ایران مونتاژ می‌شدند، با نام جدید «ون اسنا» و همچنین لوگوی اسنا، راهی بازار کشورمان شدند. ون اسنا دقیقا مشابه ون وانا یورو4 است و مشخصات فنی یکسانی با آن دارد.

ون برلیانس

سومین شرکتی که نسخه چینی تویوتا هایس را در ایران فروخته، شرکت پارس خودروست که با مونتاژ ون برلیانس H2L، می‌خواست در مقابل ون وانای ایران خودرو بایستد. ون‌های پارس خودرو البته ساخت برلیانس نیستند بلکه شرکت جین‌بی (Jinbei) آنها را ساخته و از آنجایی که جین‌بی، از زیرمجموعه‌های برلیانس است، در بازار ایران نیز با نام برلیانس عرضه شده. نکته جالب اینجاست که جین‌بی برای ساخت این ون، هم ظاهر تویوتا هایس را کپی کرده و هم نامش را قرض گرفته! نام دقیق این ون، هایس H2L است ولی هایس را بصورت HAISE می‌نویسند. در حالیکه تویوتا، نام هایس را بصورت HIACE ثبت تجاری کرده است. 

مشخصات فنی ون وانا یورو4 و یورو5

سری اول ون وانا ایران خودرو دیزل، موتور مشترکی با فوتون تونلند بنزینی داشت؛ یعنی همان موتور معروف 4G69 میتسوبیشی که 2.4 لیتر حجم دارد، در سینه ون وانا نیز می‌تپید.

اما ایران خودرو از سال 99 و بنابه الزامی شدن یورو5 برای خودروهای ساخت داخل، موتور میتسوبیشی را از ون وانا جدا کرد و قلب جدید 2.7 لیتری تویوتای را جای آن گذاشت. ون وانا با قلب جدید تویوتا، هم قدرت و گشتاورش بیشتر شده بود و هم مصرف سوختش. 

مشخصات فنی ون وانا ایران خودرو
کد موتور 4G69S4N میتسوبیشی 3TZ تویوتا
حجم موتور 2.4 لیتر بنزینی 2.7 لیتر بنزینی
استاندارد آلایندگی یورو 4 یورو 5
قدرت 130 اسب بخار 150 اسب بخار
گشتاور 200 نیوتن متر 245 نیوتن متر
گیربکس 5 دنده دستی 6 دنده دستی
شتاب 22 ثانیه -
سرعت 145 کیلومتر برساعت 145 کیلومتر برساعت
مصرف شهری 15.6 لیتر -
مصرف جاده‌ای 9.7 لیتر -
مصرف ترکیبی 11.9 لیتر 12.7 لیتر
وزن 2160 کیلوگرم 2210 کیلوگرم
حجم باک 65 لیتر 65 لیتر

*اطلاعات جدول فوق، از سایت رسمی ایران خودرو گردآوری شده است.

واناهای ایران خودرو همگی از نوع «سقف بلند» هستند و ظرفیت 13 نفر (بدون احتساب راننده) را دارند. البته ایران خودرو، نسخه‌های پلاک عمومی ون وانا را با ظرفیت 11 نفر (بدون احتساب راننده) هم ساخته است.

»» کاتالوگ ون وانا یورو4 ایران خودرو (PDF) ««

»» کاتالوگی ون وانا یورو5 ایران خودرو (PDF) ««

فروش ون وانا

جهت اطلاع از آخرین شرایط فروش فوری ایران خودرو و پیش فروش ایران خودرو، لینک‌های زیر را مشاهده کنید:

»» شرایط فروش ایران خودرو

»» شرایط فروش ایران خودرو دیزل

دفترچه راهنمای خودرو ون وانا

جهت دانلود دفترچه راهنمای ون وانا ایران خودرو دیزل (به زبان فارسی) و دفترچه راهنمای سایر خودروهای بازار ایران، لینک زیر را مشاهده کنید:

»» دانلود دفترچه راهنمای خودرو

نویسنده : مرتضی برجسته

منبع : باما

1 دیدگاه

احسان از تهران(423 روز پیش)

چه خبره ون چینی یه تومن چه به روزمان امده بدبخت شدیم