مشخصات پیکاپ آمیکو آسنا اتومات

تیر 1400: با انتشار نخستین تصویر جاسوسی از آمیکو آسنا اتومات، حالا چهره نهایی این پیکاپ جدید نیز مشخص شده است؛ اگر این تصویر، صحت داشته باشد، می‌توان چنین گفت که آسنای توربو اتومات، صرفا در نوشته انگلیسی AMICO در جلوپنجره‌اش، با آسنای دنده‌ای متفاوت است.

(عکس از اسب بخار)

همچنین برخی منابع آگاه خبر داده‌اند که قیمت تقریبی آسنا اتومات حدودی یک میلیاردو 100 تا یک میلیارد و 300 میلیون تومان خواهد بود.

زمان عرضه آسنا اتومات مشخص شد

اردیبهشت 1400: آقای ترکی (مدیرفروش آمیکو) خبر داده که در نیمه دوم سال 1400 و احتمالا در اوایل پاییز، شرکت «ارس خودرو دیزل» می‌خواهد دو محصول جدید را وارد بازار کند که یکی از آنها کامیون است اما دیگری در سگمنت پیکاپ‌ها خواهد بود. با اینکه آقای ترکی، اشاره مستقیمی به نام و مشخصات این پیکاپ نداشته اما این محصول جدید، به احتمال فراوان، نسل تازه آمیکو آسنا خواهد بود که قرار است با گیربکس اتومات و موتور توربوشارژ تولید شود.

مدیر فروش شرکت آمیکو، همچنین خبر داده که هدف‌گذاری این شرکت برای سال 1400 تولید 2000 دستگاه پیکاپ است.


آسنا اتومات؛ نسل جدید آسنا

شرکت خودروسازی ارس دیزل (آمیکو) در پنجمین سال حضور پیکاپ آمیکو آسنا، بزودی نسل جدید این پیکاپ تنومند را به بازار کشورمان می‌آورد. نسل جدید آمیکو آسنا اتومات، تغییرات مهمی در موتور و گیربکس داشته و به همین دلیل، از همین حالا می‌توان پیش‌بینی کرد که عرضه دوباره آن به بازار ایران، حسابی سروصدا خواهد کرد. به خصوص در شرایط فعلی بازار پیکاپ‌های کشورمان که در آن، هم کرمان موتور مشغول ساخت کی‌ام‌سی T8 است و هم ایران خودرو دیزل، با ارتقای فوتون تونلند یورو5، حضورش را پررنگ‌تر از قبل کرده است.

قیمت آمیکو آسنا اتومات

هنوز قیمت آمیکو آسنا اتومات اعلام نشده اما پیش‌بینی می‌شود که حدود 15 تا 20 درصد، گران‌تر از قیمت آمیکو آسنا دنده‌ای باشد.

مشخصات فنی آسنا اتومات

هرچند آمیکو، در اکثر استان‌های کشورمان، نمایندگی دارد اما هنوز هم یکی از اصلی‌ترین نقدهایی که به ارس خودرو دیزل وارد است، پوشش خدمات پس از فروش است. ولی باید این نکته را هم اعتراف کرد که آمیکو، برای همه مشتریان، خودرو نمی‌سازد بلکه سازنده خودروهای تجاری است که به تازگی به بازار پیکاپ‌ها نیز روی آورده. لذا طبیعی است که مشتریان محدودی داشته باشد. نه فقط در ایران بلکه در هیچ کجای دنیا، خودروسازی را پیدا نمی‌کنید که هم تیراژ ساخت و مشتریان محدودی داشته باشد و هم خدمات پس از فروش گسترده‌ای.

اما به سراغ اصل موضوع برگردیم! مدیران آمیکو می‌گویند که در این روزها، سرگرم ساخت نسل دوم پیکاپ غول پیکرشان هستند؛ نسلی که هنوز زمان عرضه‌اش مشخص نشده اما به احتمال فراوان باید در سال 1400 منتظر دیدنش باشیم. باید منتظر پیکاپ آمیکو آسنای اتومات باشیم.

اطلاعات بسیار محدودی از نسل جدید آمیکو آسنا اتومات به بیرون درز کرده اما می‌دانیم که آمیکو، از همان سال 1397 پروژه ارتقای آسنا را شروع کرده بود. برای پیکاپ آسنا اتومات، آمیکو می‌خواهد از موتور توربوشارژ بنزینی 4K22 روی آن استفاده کند. این درحالی است که هم اکنون موتور دوگانه سوز 4G69 تحت لیسانس کامینز در سینه نسل اول آسنا دنده‌ای، جای خوش کرده.

البته هردوی این موتور، استاندارد آلایندگی یورو 5 دارند و ساخت میتسوبیشی هستند با این تفاوت که در نسخه توربوشارژ، از تکنولوژی MIVEC استفاده شده که همان تکنولوژی زمابندی متغیر سوپاپ‌ها یا VVT است.

مدل آسنا دستی آسنا اتومات
کد موتور 4G69 4K22
نوع موتور دوگانه سوز توربوشارژ بنزینی
قدرت 143 اسب بخار 210 اسب بخار
گشتاور 200 نیوتن متر 320 نیوتن متر

اما با وجود چنین موتور قدرتمندی، آمیکو می‌گوید نسل جدید آسنا اتومات، قدرتش تقریبا 67 واحد و گشتاورش نیز تقریبا 120 واحد بیشتر از آمیکو آسنا دنده‌ای شده است. نکته هیجان انگیزتر اینکه آسنای جدید، فقط با گیربکس اتومات، تولید خواهد شد؛ گیربکسی که به سفارش آمیکو و توسط شرکت پانچ ساخته شده است.

کابین جدید آسنا اتومات

پیکاپ آمیکو آسنا اتومات علاوه بر تغییر موتور، تغییرات زیادی را هم در کابین تجربه کرده است طوری که مجموعه داشبورد، غربیلک فرمان، کیلومتر و حتی دریچه‌های تهویه و ... همگی جدید هستند. در تصویر زیر، تفاوت کابین آسنا دنده‌ای (عکس پایین) را با کابین آسنا اتومات (عکس بالا) مشاهده می‌کنید.

در کابین جدید آمیکو آسنا اتومات، با نمایی شیک‌تر و به‌روزتر روبرو هستیم. روکش چرم اسپرت روی صندلی‌ها کشیده شده، مانیتور بزرگتر شده و غربیلک فرمان هم بصورت دی‌کات طراحی شده است. اگر به دکمه‌های روی فرمان هم دقت کنید، دکمه «کروز کنترل» را خواهید دید که می‌تواند حاکی از اضافه‌شدن این آپشن، به آمیکو آسنا اتومات داشته باشد.

فروش آمیکو آسنا

برای اطلاع از آخرین اخبار شرکت ارس خودرو دیزل و همچنین جهت مشاهده به‌روزترین آگهی‌های پیکاپ آمیکو آسنا دنده‌ای و آسنا اتومات، لینک‌های زیر را ببینید:

»» شرایط فروش آمیکو

»» خرید و فروش پیکاپ آسنا

*عکس از: اسب بخار

نویسنده : مرتضی برجسته

منبع : باما