جک iC5 مدل 2021

چینی‌ها از سال 2019، تولید گران‌ترین سدان جک (JAC)، یعنی جک J7 را شروع کردند و این خودرو جدید نهایتا در مدل 2020 برای اولین‌بار به خیابان‌ها آمد.

iC5 در فول‌ترین نسخه‌اش می‌تواند بیش از نیم‌میلیون کیلومتر را با یکبار شارژ طی کندجک A5، که در بازار چین با نام جک A5 شناخته می‌شود، آنقدر طراحی تمیز و حساب شده‌ای دارد که نسل جدید محصولات جک، مانند جک X7 (یا همان کی‌ام‌سی K7 خودمان) و حتی جک X8 ، در سال 2020 و دقیقا با همین الگو و با همین سبک و سیاق، طراحی شدند.

اما در روزهایی که کرمان موتور از یک طرف، پروژه ساخت اولین خودرو برقی با پیشرانه ایرانی را آغاز کرده و از طرف دیگر، اولین نسخه‌های جک جی7 را برای آزمون فنی، به ایران آورده است، شرکت خودروسازی جک نیز موفق شده تا نسخه تمامی برقی جک جی7 را هم بسازد؛ خودرویی که با نام جدید جک iC5 هم‌اکنون در بازار چین، قابل خریداری است.

اگر به ظاهر جک iC5 دقت کنید، حتما متوجه می‌شوید که نسبت به جک جی7، هیچ تفاوتی خاصی در طراحی آن رخ نداده و فقط دریچه‌های جلوپنجره‌اش را مانند اکثر خودروهای برقی بازار، بسته‌اند. پشت همین جلوپنجره، محل اتصال کابل شارژ، تعبیه شده. البته جک، طراحی سپرها را هم اندکی تغییر داده است تا iC5 ظاهر اسپرت‌تری داشته باشد.

حتی درون کابین جک iC5 نیز تغییری نکرده و همه چیزش مانند جک جی7 است. البته به لطف برقی‌بودن خودرو، دیگر خبری از اهرم دنده در کنسول وسط نیست و جای آنرا یک موس چرخشی با سه حالت گیربکس R و D و N گرفته است.

درحالیکه جک جی7 از موتور توربوشارژ 1.5 لیتری 150 اسبی بهره می‌برد اما جک iC5 قدرتش را از یک موتور تمام الکتریکی می‌گیرد و جالب‌تر اینکه این موتور الکتریکی، بسیار قدرتمندتر از موتور بنزینی جی7 است طوریکه حدود 193 اسب بخار و 340 نیوتن متر گشتاور را در اختیارتان قرار می‌دهد.

با این خروجی بسیار خوب، این جک 1700 کیلوگرمی فقط به 7.6 ثانیه برای رسیدن به سرعت 100 کیلومتر برساعت نیاز دارد. حداکثر سرعت این خودرو برقی شاید برای خیلی‌ها راضی کننده نباشد چراکه بیشتر از 140 کیلومتر برساعت نمی‌توان با iC5 سرعت گرفت. البته برای خودرویی برقی با این مشخصات، کسی بدنبال سرعت نیست!

پیمایش جک iC5 نیز عددی قابل تحسین است. اگر باتری‌های 54.8 کیلووات‌ساعتی را سفارش دهید، iC5 می‌تواند تا 450 کیلومتر را بدون توقف طی کند. اما اگر باتری‌های 64.5 کیلووات‌ساعت را روی آن نصب کرده باشید، پیمایش جک iC5 به حدود 530 کیلومتر خواهد رسید. شارژ باتری‌های جک iC5 حدود 8 الی 9 ساعت زمان می‌برد اما جک گفته که در صورت استفاده از پکیج شارژ سریع، در کمتر از 50 دقیقه می‌توان 80% ظرفیت باتری‌ها را شارژ کرد.

در بازار چین، قیمت جک iC5 بین 150 تا 180 هزار یوآن است که معادل تقریبی 23 تا 28 هزار دلار می‌شود. این یعنی جک iC5 فقط 5 هزار دلار گران‌تر از فول‌ترین تیپ جک جی7 بنزینی است. بی‌وای‌دی چین (Qin)، بایک بیجینگ EU5، گک EA6، سایک رووی ER6 و حتی استیشن برقی ام‌جی Ei5 از جمله رقبای مستقیم جک iC5 هستند.

نویسنده : مرتضی برجسته

منبع : باما