شروع ساخت خودرو برقی کرمان موتور

بعد از آنکه کارمانیا برای تولید خودرو برقی کارمانیا EK1 در نیمه اول سال 1400 چراغ سبز نشان داد، حالا کرمان موتور هم دست به کار شده و می‌خواهد دومین خودرو تمام برقی بازار ایران را بسازد.

کرمان موتور برای ساخت خودرو برقی‌اش، با شرکت برق و کنترل مپنا (مکو) همکاری کرده و حتی در دی‌ماه 99 نیز قراردادشان را امضا کرده‌اند؛ قراردادی که از آن بعنوان بزرگترین قرارداد توسعه و تولید پیشرانه خودروهای برقی در تاریخ ایران، یاد می‌شود.

آقای رفان (مدیرعامل شرکت مهندسی مکو)، درباره این قرارداد گفته: این اولین قرارداد اجرایی حوزه خودروهای برقی در ایران است که بین مپنا و کرمان موتور امضا می‌شود و امیدواریم تولید خودرو برقی با کیفیت، به صورت فشرده برنامه‌ریزی و اجرا شود.

آقای علی‌آبادی (مدیرعامل گروه مپنا) نیز گفته: گروه مپنا از مدت‌ها پيش برنامه ايجاد زيرساخت براي خودروهاي برقي را دنبال كرده و در زمينه ايجاد پلت‌فرم‌ خودرو برقي نیز اقدامات مناسبی در گروه مپنا صورت گرفته است. لازم است زیرساخت‌ها همزمان به صورت سخت‌افزاری و نرم‌افزاری فراهم شود، بنابراین علاوه بر برقی‌سازی خودروها، تمرکز بر ساخت ایستگاه‌های متعدد شارژ، شبکه و مرتبط کردن آنها با یکدیگر نیز مهم است.

آقای فیروزی (مدیرعامل کرمان موتور) نیز در خصوص امضای این قرار همکاری گفته: پس از هفت ماه مذاکرات فشرده، به دو قرارداد همکاری با گروه مپنا دست یافتیم و امیدواریم بین 12 ماه تا 18 ماه آینده، اولین خودرو برقی مشترک تولید و عرضه شود. با وجود فاصله حدود 25 تا 30 ساله کشورمان با کشورهای توسعه یافته در زمینه خودروهای احتراقی، اما در زمینه خودروهای برقی، فاصله ما با دیگر سازندگان حداکثر حدود دو تا سه سال است و با کار و تلاش می‌توانیم به کیفیت جهانی برسیم.

زمان عرضه خودرو برقی کرمان موتور

طبق گفته‌های مدیرعامل کرمان موتور، نسخه اولیه این خودرو برقی حداکثر تا 1.5 سال آینده، تولید می‌شود. بنابراین کرمان موتور احتمالا در نیمه دوم سال 1401 آنرا رونمایی می‌کند و از سال 1403 نیز تولید انبوهش را شروع خواهد کرد.

نام خودرو برقی کرمان موتور

هنوز مشخص نیست که آیا کرمان موتور، می‌خواهد یک پلتفرم کاملا جدید بسازد و خودرویی ایرانی تولید کند یا اینکه می‌خواهد از کمک‌های شرکای چینی‌اش، به خصوص جک (JAC) بهره بگیرد. البته که گزینه دوم، محتمل‌تر است. اما چرا؟

چونکه کرمان موتور در آذرماه 99 خبر داد که با همکاری یک شرکت دانش بنیان، پروژه داخلی سازی موتور جک جی4 را به ارزش 1200 میلیارد تومان آغاز کرده است. طبق برنامه زمانبندی کرمان موتور، میزان داخلی سازی جک جی4 تا پایان سال 99 به 50 درصد، در نیمه اول سال 1400 به 70 درصد و در نیمه دوم سال 1400 نیز به بیش از 80 درصد برسد.

بنابراین حالا که مشکل داخلی‌سازی جک جی4 درحال حل شدن است، احتمالا گزینه بسیار خوبی برای پروژه خودرو برقی کرمان موتور نیز باشد.

مشخصات خودرو برقی کرمان موتور

براساس قرارداد همکاری کرمان موتور و مپنا، پیش‌بینی شده که این خودرو برقی دارای شتابی معادل 10 ثانیه بوده و تا 160 کیلومتر برساعت نیز سرعت می‌گیرد. همچنین با یکبار شارژ، امکان پیمایش 250 کیلومتری را دارد.

کرمان موتور همچنین تاکید کرده که این خودرو برقی، علاوه بر شارژ معمولی، امکان بهره‌مندی از پکیج شارژ سریع را هم دارد تا در مدت زمان کوتاه‌تری، باتری‌هایش شارژ شود.

نویسنده : مرتضی برجسته

منبع : باما