هایما S5 شش سرعته اتوماتیک ایران خودرو
هایما S5 شش سرعته اتوماتیک ایران خودرو
هایما S5 شش سرعته اتوماتیک ایران خودرو
هایما S5 شش سرعته اتوماتیک ایران خودرو

بررسی هایما S5 پلاس ایران خودرو

آذر 1400: همزمان با اولین فروش نسخه جدید هایما S5 در آذرماه امسال، حالا این سوال برای مشتریان ایران خودرو به وجود آمده که این محصول جدید، چه تفاوت‌هایی با هایما S5 سری اول دارد؟ آقای سپهری (مدیر برند محصولات هایما در ایران خودرو) جواب این سوال را اینگونه داده است:

1- گیربکس خودرو که قبلا از نوع CVT بود، حالا تغییر کرده و به AT با 6 دنده تبدیل شده. این گیربکس جدید را شرکت پاورتک (زیرمجموعه هیوندای) برای ایران خودرو ساخته است.

هایما S5 شش سرعته اتوماتیک ایران خودرو

2- با توجه به کیفیت بنزین در ایران، بهبودهایی در مجموعه موتور انجام شده که با افزایش عملکرد و کاهش استهلاک، همراه بوده است.

3- بهبودهای فنی دیگری مانند تغییر پلوس‌های جلو، دسته موتور، رادیاتور، کاتالیست اگزوز و سوییچ چراغ ترمز عقب، نیز در هایما S5 جدید انجام شده است.

4- در نمای بیرون خودرو، به غیر از «کالیپرهای قرمز رنگ ترمز»، هایما S5 جدید هیچگونه تفاوت ظاهری با هایما S5 قدیم ندارد.

هایما S5 شش سرعته اتوماتیک ایران خودرو

5- در نمای داخلی خودرو نیز، سه تغییر مهم انجام شده که عبارتند از:

  • صفحه کیلومتر تغییر کرده است
  • رنگ رودری به مشکی تغییر یافته؛ درحالیکه قبلا دو رنگ بود
  • روکش صندلی‌ها به چرم و پارچه تغییر یافته؛ درحالیکه قبلا تمام چرم بود.
  • روکش صندلی‌ها به رنگ تیره تغییر یافته؛ درحالیکه قبلا دو رنگ بود.

افزایش 25 میلیونی قیمت هایما

آذر 1400: ایران خودرو در شهریورماه 1400 قیمت هایما S5 اتوماتیک را برای اولین‌بار، معادل 570 میلیون تومان اعلام کرد. اما در آذرماه 1400 و همزمان با اولین فروش هایما S5 جدید، قیمت این خودرو حدود 25 میلیون تومان افزایش یافته و به عدد 595 میلیون تومان رسیده است.

کاتالوگ جدید هایما S5 اتوماتیک

آذر 1400: با نزدیک‌شدن به زمان فروش هایما S5 با گیربکس جدید اتوماتیک، شرکت ایران خودرو در تاریخ 14 آذرماه، کاتالوگ جدید این خودرو را آپدیت کرده و به اطلاع نمایندگی‌هایش رسانده است:

»» کاتالوگ جدید هایما S5 پلاس - آپدیت آذر 1400 ««

قیمتگذاری هایما اس 5 جدید

شهریور 1400: همزمان با اعلام قیمت محصولات ایران خودرو ویژه شهریورماه، برای نخستین‌بار شاهد اعلام قیمت رسمی هایما S5 پلاس هستیم؛ ایران خودرو قیمت این محصول جدید را معادل 570 میلیون تومان اعلام کرده که فقط 70 میلیون تومان از قیمت رسمی هایما S7 پلاس، ارزان‌تر است. شرایط فروش این محصول جدید، بزودی از سوی ایران خودرو اطلاع‌رسانی می‌شود.

تولید هایما اس5 پلاس شروع شد

تیر 1400: با اعلام مدیرعامل ایران خودرو، تولید هایما S5 پلاس آغاز شده است. آنطور که آقای مقیمی در تاریخ 30 تیرماه خبر داده، تولید نسخه بهبودیافته هایما S5 که از ابتدای سال 1400 شروع شده، هم‌اکنون از مرز 700 دستگاه گذشته است. البته هنوز مطمئن نیستیم که آیا S5های مدل 1400 همگی از نوع «پلاس» هستند یا اینکه تحویل این محصول جدید، هنوز شروع نشده است.

مشخصات فنی هایما S5 آپدیت شد

تیر 1400: شرکت ایران خودرو در تاریخ 22 تیرماه، آپدیت جدیدش را برای مشخصات فنی هایما S5 توربو و هایما S5 توربو پلاس، منتشر کرده است:

»» کاتالوگ هایما S5 پلاس - آپدیت تیر 1400 ««

طبق اطلاعات فوق، اولین تغییر مهم در این به‌روزرسانی، افت قدرت و گشتاور موتور GN15TF هایماست طوری که قدرتش از 161 اسب بخار به 148 اسب بخار و گشتاورش نیز از 223 به 210 نیوتن متر کاهش یافته است. نکته عجیب‌تر اینکه محدوده دور موتور (RPM)، برای رسیدن به حداکثر قدرت و حداکثر گشتاور، تغییری نسبت به قبل نکرده!

دومین تغییر درباره مصرف سوخت هایماست؛ ایران خودرو تا قبل از این آپدیت، مصرف ترکیبی هردو مدل را 8 لیتر اعلام کرده بود ولی حالا مصرف هایما S5 با گیربکس CVT را 7.8 لیتر و مصرف هایما S5 پلاس با گیربکس AT6 را 8 لیتر اعلام کرده است.

سومین تغییر درباره وزن خودروهاست؛ ایران خودرو تا پیش از این آپدیت، وزن هردو مدل هایما S5 معمولی و پلاس را معادل 1435 کیلوگرم اعلام کرده بود ولی حالا وزن این خودروها را 1445 کیلوگرم اعلام کرده است.

تولید هایما S5 پلاس در سال 1400

انتشار ناگهای خبر عرضه و تولید هایما S5 پلاس در بهار 1400، این سوال را در ذهن بسیاری از مشتریان ایران خودرو بوجود آورد که هایما S5 جدید، چه تفاوت‌هایی با ورژن قدیمی هایما S5 مونتاژی دارد. اگر شما هم بدنبال جواب این سوالات هستید، همچنان به خواندن ادامه این متن، ادامه دهید.

هایما S5 محصول سال 2014 بازار چین بود اما در سال 1396 به ایران آمد. این خودرو دقیقا در همان سالی پا به کشورمان گذاشت که ایران خودرو تولید هایما S7 با موتور 2.0 لیتری تنفس طبیعی را متوقف کرده و نسخه فیس‌لیفتش را با قلب 1.8 لیتری توربوشارژ به خطوط تولیدش آورده بود. تولید هایما اس5 حدود چهار سال در کارخانه ایران خودرو خراسان ادامه داشت تا آنکه در بهار 1400 باخبر شدیم که تولید نسخه جدید هایما S5 در کشورمان شروع شده است.

اس‌پنجی که در ایران خودرو، تاکنون تولید شده، نسل اول S5 است. اما هایما در سال 2018 به سراغ نسل دوم هایما S5 رفت که ظاهرش، بسیار جذاب‌تر از قبل شده بود. البته نسل دوم، فقط دو سال در چین تولید شد و نهایتا در 2020 مشتریان چینی، دیگر امکان خریداری آنرا نداشتند. برخی‌ها می‌گویند که عرضه نسخه پلاگین هیبریدش که با نام هایما 6P شناخته می‌شود، باعث توقف تولید نسل دوم هایما S5 بنزینی شده است. در تصویر زیر، تفاوت ظاهری هردو نسل هایما اس5 را مشاهده می‌کنید.

نسل اول (سمت راست) در کنار نسل دوم (سمت چپ)

حالا که با سرگذشت هایما S5 آشنا شدید، باید بدانید که هایما S5 پلاس که تولیدش در ایران خودرو شروع شده، نسل دوم این خودرو نیست! بلکه همان نسل اول است و هیچ تغییری در ظاهرش رخ نداده.

کابین هایما S5 پلاس

از آنجایی که ایران خودرو از ابتدای سال 1400، تولید هایما S7 پلاس را با اندکی تغییرات در کابین شروع کرده است، شاید برخی‌ها تصور کنند که برای هایما S5 پلاس نیز، احتمالا بهبودهایی در کابین رخ داده باشد، اما بازهم باید ناامیدتان کنیم و بگوییم که در کابین S5 پلاس، نه تنها چیزی جابجا یا اضافه نشده، بلکه حتی ایران خودرو، روکش چرم صندلی‌هایش را هم به «چرم و پارچه» تغییر داده است!

مشخصات فنی هایما S5 پلاس

حالا که همه چیز را درباره ظاهر بدون تغییر هایما S5 پلاس گفتیم، باید سری به قسمت مشخصات فنی S5 پلاس بزنیم چراکه تنها تغییر مهم این خودرو، در همین قسمت رخ داده است. درحالیکه نسخه‌های قبلی هایما S5 از گیربکس CVT بهره می‌بردند، اما ایران خودرو برای هایما S5 پلاس از گیربکس اتوماتیک 6 سرعته (AT6) استفاده کرده است.

»» کاتالوگ هایما S5 پلاس - آپدیت اردیبهشت 1400 ««

طبق مشخصات فنی منتشر شده از سوی ایران خودرو، نصب گیربکس AT ظاهرا تاثیری بر وزن خالص خودرو و حتی میزان مصرف ترکیبی خودرو، نداشته است. پس احتمالا فقط برای عملکرد بهتر و افزایش لذت رانندگی است که ایران خودرو دست به این تغییر زده.

قیمت هایما S5 پلاس

آخرین قیمت نمایندگی ایران خودرو برای هایما S5 پلاس را در جدول زیر مشاهده می‌کنید:

زمان قیمت مصوب
شهریور 1400 570 میلیون تومان
آذر 1400 595 میلیون تومان
بهمن 1400 ثابت

همچنین برای اطلاع از آخرین قیمت روز خودروهای بازار و همچنین جهت آگاهی از قیمت محصولات ایران خودرو، لینک‌های زیر را مشاهده کنید:

»» قیمت روز خودرو
»» قیمت روز خودرو هایما
»» قیمت محصولات ایران خودرو

نویسنده : مرتضی برجسته

منبع : باما