هیوندای آیونیک 5N

هیوندای آیونیک 5N در مسیر تولید

هیوندای در حال انجام آخرین تست‌ها و مراحل پایانی اولین خودرو الکتریکی نسخه N است. آیونیک ۵ به عنوان شاسی بلند سال 2023، از نگاه نشریه موتور ترند انتخاب شد و حال نسخه تقویت شده آن آماده حضور در بازار می‌شود، خودرویی که از نظر فنی به کیا EV6 GT شباهت دارد.

در بخش فنی هیوندای آیونیک 5N یک سیستم دو موتوره از آن انتظار می‌رود، که قدرت آن حدود ۶۰۰ اسب‌بخار خواهد بود‌. هیوندای صدای ساختگی و مصنوعی موتور احتراقی را برای محصول الکتریکی خود ارائه داده است تا هیجان رانندگی را افزایش دهد. Albert Biermann، مشاور فنی اجرایی هیوندای، در مصاحبه با نشریه استرالیایی CarExpert گفت که ایده صدای مصنوعی پیشرانه، به این خاطر است که رانندگان، همان حس و حال رانندگی با خودروهای احتراقی N را داشته باشند. ایده این است که صدا و حس آن مشابه گیربکس دوکلاچه هیوندای i30 N هاچ‌بک باشد.

هیوندای آیونیک 5N چیزی به نام Virtual Grin Shift (VGN) دارد که با فشردن یک دکمه روی فرمان، فعال می‌شود. سپس راننده باید هر دو پدال را بفشارد تا حالت تغییر دنده مجازی را روشن کند و دنده‌ها به صورت مصنوعی تعویض شوند. VGN توسط  سیستم N Sound Plus تکمیل می‌شود و صداهای مختلفی را، که از یک خودرو احتراقی N انتظار می‌رود، تولید می‌کند. در آینده صداهای مصنوعی بیش‌تری نیز به آن افزوده خواهد شد.

یکی دیگر از ترفندهای هیوندای، حالت رانندگی دریفت است که با فشردن یک دکمه فعال می‌شود. یک سیستم ترمز قوی نیز برای آن در نظر گرفته شده است.

هیوندای آیونیک 5N

در بخش فنی، یک سیستم دو موتوره از آن انتظار می‌رود. Albert Biermann اشاره کرده که قدرت آن حدود ۶۰۰ اسب‌بخار خواهد بود‌. درباره گشتاور هیچ اطلاعاتی وجود ندارد؛ اما توجه داشته باشید که کیا EV6 GT حدود ۷۴۰ نیوتن‌متر گشتاور دارد. علاوه‌براین کیا EV6 GT در زمان ۳‌.۵ ثانیه به سرعت صد کیلومتربرساعت می‌رسد.

هیوندای آیونیک 5N احتمالا در نیمه اول سال آینده رونمایی و معرفی خواهد شد.

جدیدترین اخبار خودرو را در باما بخوانید.

مترجم : مریم سادات نوری

منبع : motor1.com