نقشه مترو تهران
نقشه مترو تهران
نقشه مترو تهران

نقشه مترو تهران 1402 (ایستگاه مترو+قیمت بلیت مترو)

افتتاح ایستگاه میدان کتاب در خرداد 1402

اسفند 1401: آقای محسن هرمزی، مدیرعامل شرکت مترو تهران، از اماده سازی ایستگاه مترو میدان کتاب در اواخر بهار 1402 خبر داده است. براساس گفته‌های هرمزی، از سال 1397 تکمیل خطوط 6 و 7 مترو تهران، متوقف شده بود و مدیریت جدید شهری، پروژه را با 64 درصد پیشرفت فیزیکی تحویل گرفت.

محسن هرمزی؛ مدیرعامل مترو تهران

وی ادامه داد: اما ظرف یک‌سال با روش‌های جدید تأمین مالی، توانستیم 35 درصد پیشرفت ایجاد کنیم. بنابر مصوبه شورای‌عالی ترافیک می‌باید ایستگاه‌های متروی پایتخت به 330 عدد و 490 کیلومتر برسد. این درحالی است که هم‌اکنون 148 ایستگاه مترو فعال، در تهران وجود دارد.

مدیرعامل شرکت مترو تهران می‌گوید برای تکمیل 4 خط جدید متروی پایتخت یک برنامه «بیست ساله» وجود دارد. البته ما امیدواریم همه خطوط باقی‌مانده را طی شش الی هفت سال آینده، تکمیل کنیم. وی همچنین می‌گوید که ایستگاه دادمان که در خط 7 مترو به بهره‌برداری رسیده و ایستگاه میدان کتاب که خردادماه 1402 تکمیل می‌شود، با معماری «ایرانی-اسلامی» طراحی شده است.

افتتاح 27 کیلومتر از خط 6 مترو تهران

اسفند 1401: مراسم افتتاح 5 ایستگاه و 11 کیلومتر در مسیر خطوط 6 و 7 مترو تهران، صبح روز چهارشنبه 27 اسفندماه، با حضور ریاست جمهوری، علیرضا زاکانی (شهردار تهران)، مهدی چمران (رئیس شورای شهر تهران) و جمعی از نمایندگان مجلس برگزار شد.

مراسم افتتاح ایستگاه های میانی در خط 6 مترو تهران

آقای علیرضا زاکانی، در حاشیه مراسم افتتاح 5 ایستگاه جدید مترو تهران در خطوط 6 و 7 در جمع خبرنگاران اظهار کرد: امروز دو قطعه از مترو افتتاح شد؛ یکی قطعه میانی در خط شش (که این خط با 42 کیلومتر، بزرگترین خط ماست) و با افتتاح امروز، 27 کیلومتر آن فعال می‌شود. البته قبلا دو قطعه ابتدا و انتها فعال شده بود اما چون به هم مرتبط نبود، استقبال مسافران از آن پایین بود و فقط 30 هزار مسافر در آن جابه‌جا می‌شد که شامل 25 هزار مسافر در قطعه جنوبی و 5 هزار مسافر در قطعه شمالی بود

وی همچنین ادامه داد: اتصال خطوط باعث می شود، ایستگاه تقاطعی با خطوط 1 و 3 داشته باشیم و همچنین مباحث ایمنی را هم افزایش می‌دهد، چراکه قطعات به صورت مجزا، راه اندازی شده بود و قطعه شمالی خطر آفرین بود.

افزایش قیمت بلیت مترو در سال 1402

اسفند 1401: سیدجعفر تشکری هاشمی، رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران، ضمن اشاره به افزایش قیمت بلیت مترو تهران در سال 1402 و بعد از اتمام ماه رمضان، خبر داده که میانگین افزایش نرخ بلیت مترو حدود 31 درصد نسبت به سال 1401 بوده و نسبت به نرخ تورم که حداقل 46 درصد اعلام شده، پایین‌تر است. جزییات افزایش قیمت بلیت مترو تهران بصورت زیر اعلام شده:

1- برای کسانی که به صورت الکترونیک بلیت خریداری می‌کنند و کسانی که به صورت حضور بلیت می‌خرند، تفاوت قیمت وجود خواهد شد. قیمت پایه بلیت مترو تهران 1402، معادل جدول زیر است (در ساعات غیرپیک، کرایه‌ها 15 درصد ارزان‌تر خواهد بود):

نحوه خرید بلیت خرید الکترونیکی خرید حضوری
ساعت پیک تردد 2 هزارو 700 تومان 3 هزار تومان
ساعت غیرپیک تردد 2 هزارو 295 تومان 2 هزارو 550 تومان

*اطلاعات فوق از سوی شرکت مترو اعلام شده است.

2- مبلغ ورودی مترو از حداقل 2 هزارو 295 تومان تا حداکثر 3 هزارتومان پیش بینی شده است. برای پیمایش پس از دو کیلومتر، به ازای هر کیلومتر 20 تومان به سر جمع هزینه‌ها افزوده خواهد شد.

3- برای خط 5 مترو، حداقل مبلغ ورودیه 3 هزارو 213 تومان خواهد بود که در صورت خرید حضوری در ساعات اوج سفرهای شهری، تا حداکثر 4 هزارو 200 تومان افزایش خواهد یافت.

4- هزینه خرید بلیت حضوری از هشتگرد، از 6 هزارو 273 تومان تا حداکثر 8 هزارو 200 تومان است؛ در این مسیر، مسافران بیش از ۱۵۰ کیلومتر پیمایش خواهند کرد.

5- هزینه بلیت مسافرین فرودگاه امام، از حداقل 10 هزارو 442 تومان تا 11 هزارو 602 تومان درنظر گرفته شده است،

6- برای کاهش رغبت خرید بلیت‌های تک سفره و کاغذی، هزینه هر بلیت برای شهر تهران، 4 هزارتومان، شهر کرج 5 هزارتومان و فرودگاه امام 15 هزار تومان است.

7- قیمت کارت بلیت مترو معادل 12 هزار تومان است؛ این کارت‌ها همچون گذشته، ودیعه‌ای نیست و شهروندان مالک آن خواهند بود. همچنین دارندگان کارت اعتباری ودیعه‌ای، ظرف سه ماه می‌توانند آن را به مالکیت خود درآورند و اگر مایل نبودند نیز می‌توانند مبالغ را از گیشه‌ها دریافت کنند.

8- مبلغ قابل شارژ در کارت بلیت‌ مترو 50 هزارتومان بود اما از سال 1402، به 100 هزارتومان رسیده است.

9- برای کسانی که از کارت بلیت رایگان استفاده می‌کنند، استفاده از چهار پاره سفر در روز مجاز خواهد بود. رقم شارژ کارت‌های خاص و رایگان نیز 300 هزارتومان خواهد بود. همچنین حداکثر افزایش اعتبار آن از 150 هزارتومان، به 300 هزارتومان تغییر یافته است.

10- برای خبرنگارانی که از سهمیه طرح ترافیک خبرنگاری استفاده نمی‌کنند، کارت بلیت اعتباری، برای استفاده از مترو و اتوبوس درنظر گرفته خواهد شد.

افتتاح مسیر میانی خط 6 مترو تهران

افتتاح مسیر میانی در خط 6 مترو تهران

اسفند 1401: آقای عبدالمطهر محمدخانی، سخنگوی شهرداری تهران، از افتتاح چهار ایستگاه پر مسافر خط شش مترو پایتخت خبر داد و گفت: این ایستگاه‌های پرتقاضا، اواخر اسفندماه 1401 مورد استفاده شهروندان قرار می‌گیرد.

مسیر میانی خط شش مترو تهران، به طول 9.5 کیلومتر آماده افتتاح است و شامل ایستگاه‌های میدان ولیعصر، میدان هفت تیر، لاله و کارگر می‌شود. باتوجه به افتتاح ایستگاه‌های تقاطعی همچون میدان ولیعصر و هفت تیر، به نظر می‌رسد میزان مسافران در خط شش مترو، افزایش چشمگیری داشته باشد.


خطوط مترو تهران 1402

ایستگاه های مترو شهر تهران، هم اکنون دارای 7 خط فعال است که عبارتند از:

شماره خط مسیر حرکت
خط 1 مترو تجریش - کهریزک
خط 2 مترو فرهنگسرا - صادقیه
خط 3 مترو قائم - آزادگان
خط 4 مترو شهید کلاهدوز - ارم سبز
خط 5 مترو گلشهر - صادقیه
خط 6 مترو حرم حضرت عبدالعظیم - کوهسار
خط 7 مترو ورزشگاه تختی - میدان کتاب

*اطلاعات فوق از سوی شرکت مترو اعلام شده است.

نقشه مترو تهران 1402

جدیدترین نقشه خطوط مترو تهران، شامل نقشه ایستگاه مترو تهران و نقشه مترو تهران در سال جدید را از لینک زیر دریافت کنید:

نویسنده : مرتضی برجسته

منبع : باما