• اخبار جايگاه سوخت گاز، بنزين و گازوييل

افزایش سه برابری قیمت گاز LPG

اخبار جایگاه سوخت گاز، بنزین و گازوییل

13 آبان 1402 09:47

افزایش سه برابری قیمت گاز LPG

آبان 1402: به تازگی متوجه شدیم که قیمت گاز LPG برای خودروها با افزایش زیادی مواجه شده است. قیمت این گاز، لیتری 2 هزار تومان تا 2500 تومان بود که به ناگاه به لیتری 7000 تومان افزایش‌یافته است.

بنابراین رانندگانی که خودروهای آنان گازسوز است و گاز LPG مصرف می‌کنند در کمال ناباوری متوجه شدند قیمت این نوع گاز بیش از 3 برابر افزایش‌یافته است. جایگاه‌داران این نوع گاز نیز می‌گویند شرکت، سهمیه گاز آن‌ها را قطع کرده و آن‌ها مجبورند با قیمت آزاد گاز LPG برای خودروها، تهیه و الا جایگاه را باید تعطیل کنند.

جزئیات روند احداث جایگاه‌های سوخت کوچک مقیاس

آبان 1402: جلسه کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران با موضوع مصوبه تیرماه 1401 شورای اسلامی شهر تهران برای احداث جایگاه های سوخت کوچک مقیاس و گزارش عملکرد شرکت  ساماندهی صنایع و مشاغل برگزار شد. سعید بیگی، مدیرعامل شرکت ساماندهی و مشاغل شهر، درباره عملکرد شرکت ساماندهی در راستای اجرای مصوبه شورای اسلامی شهر تهران و احداث جایگاه های کوچک مقیاس توضیحاتی ارائه داد.

پس از استماع گزارش شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل، سید جعفر تشکری هاشمی، رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران، اعلام کرد باید سالانه 110 جایگاه کوچک مقیاس در تهران ساخته شود. آمار موجود حاکی از این است که  اقدامات لازم برای ساخت جایگاه‌های مورد نیاز انجام نشده؛ البته در این موضوع به دنبال مقصر نیستیم، بلکه درخصوص روش‌های کار صحبت می‌کنیم. زمین های کوچک که می‌توان در آنها جایگاه سوخت احداث کرد در مناطق هستند و باید شهرداران مناطق نقش موثرتری داشته باشند. باید نوع نگاه خود را تغییر دهیم. برای رسیدن به نتیجه مطلوب باید با مدل مشارکتی با شهروندان کار کنیم؛ هیچ سمی مهلک تر از این نیست که بخواهیم کارها را با بروکراسی پیچیده و طولانی سازمان انجام دهیم.

وی افزود برای پیشبرد پروژه‌ها باید اجازه دهیم بخش خصوصی کار را پیش ببرد. بخش خصوصی با روش بهتری می‌تواند کار را پیش ببرد و چالش های ایجاد شده را حل کند مهمترین هنر ما این است که زمین‌ها را به دست بخش خصوصی بسپاریم و مجوزها را به آنها واگذار کنیم. متأسفانه روند احداث جایگاه‌های سوخت کوچک مقیاس در برخی از مناطق به هیچ وجه مطلوب نیست و بر همین اساس باید جلسه ای با شهرداران مناطق 22 گانه درباره چرایی ساخته نشدن جایگاه‌ها برگزار شود، اگر مناطق در این خصوص کوتاهی کرده‌اند باید حتما پاسخگو باشند کرد.

طبق گفته‌های آقای تشکری هاشمی، از 110 جایگاهی که باید سال گذشته ساخته می‌شد هیچ جایگاهی ساخته نشده و از 110 جایگاه امسال نیز خبری نیست. شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل باید نقش تسهیلگری خود را به درستی انجام دهد تا تلاش او به عنوان کارگزار منتج به نتیجه ‌شود. هدف شورای شهر تهران حل مشکلات شهروندان است صف پمپ‌های بنزین بسیار طولانی شده است و باید با ساخت جایگاه‌های متعدد در سطح محلات این مشکل برطرف شود. ضمنا ساخت جایگاه‌های کوچک مقیاس در خیابان دادمان منطقه 2، خیابان والفجر منطقه 6، خیابان الغدیر منطقه 18، خیایان بوعلی منطقه 15، بزرگراه آزادگان منطقه 16،خیابان راهبر منطقه 20، بوستان جلالی منطقه 11 در دستور کار است و براساس آنچه که شورای شهر تهران مصوب کرده ساخت 110 جایگاه کوچک در دستور کار است و شرکت  ساماندهی صنایع و مشاغل باید تا پایان سال این جایگاه ها را تحویل دهد.

احتمال اجرای طرح CNG رایگان

مهر 1402: محسن جوهری، رئیس هیأت مدیره انجمن CNG ، اشاره کرد طرح ارائه سی ان جی رایگان همچنان بر روی میز وزارت نفت قرار دارد. این  طرح، طرحی است که از طریق انجمن ارائه شد و در معاونت برنامه ریزی وزارت نفت نیز مورد برسی قرار گرفت، اما دولت برای اجرای این طرح به جمع بندی نرسید. یکی از دلایل عدم اجرای این طرح، مشکلات زیرساختی بود اما همچنان پیگیر آن هستیم تا این طرح اجرایی شود.

وی تاکید کرد با توجه به اینکه احتمال افزایش و اصلاح قیمت بنزین وجود ندارد ممکن است در آینده این تصمیم اجرایی شود. سهم سی ان جی سال گذشته در سبد سوخت 21 درصد بوده است. در سال گذشته سهم سی ان جی برای خودروهای سبک از سبد سوخت 21 درصد بوده است که متأسفانه با کاهش مصرف سی ان جی در سال جاری مصرف به 14 درصد کاهش پیدا کرده است. افزایش سهمCNG می‌تواند منجر به کاهش مصرف بنزین شود. دولت به دنبال این موضوع است که سهم سی ان جی را افزایش دهد تا با جایگزینی آن در مصرف بنزین صرفه جویی شود.

ظرفیت جایگاه سوخت گاز در ایران

مهر 1402: همایون صالحی، رییس انجمن جایگاه داران، اعلام کرد در حال حاضر تعداد جایگاه های CNG در کشور خوب است و کمبودی در این زمینه نداریم. جایگاه‌های فعلی تا 40 میلیون متر مکعب ظرفیت ارائه خدمات دارند، بنابراین کاهش تقاضا برای این سوخت به دلیل کم بودن تعداد جایگاه‌های سوخت نیست. تعداد جایگاه‌ها به نسبت میزانی که توزیع می‌شود زیاد هم هست اما مشکل از خودروسازان است که بر سر افزایش رغبت به سمت این سوخت مانع ایجاد کرده‌اند.

وی افزود در حال حاضر هر یک متر مکعب مصرف سی‌ان‌جی منجر به کاهش مصرف یک لیتر بنزین می‌شود. اگر از تمام ظرفیت جایگاه‌های موجود سی‌ان‌جی استفاده شود 40 میلیون لیتر از مصرف بنزین کم می‌شود.

دیدگاه کاربران