طرح سپهتن (سامانه پیمایش تردد ناوگان)

طرح سپهتن (سامانه پیمایش تردد ناوگان)

مزایای طرح سپهتن چیست؟

مهر 1401: آقای علی‌اکبر نژادعلی، مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، ضمن اشاره به اجرایی‌شدن طرح پیمایش از سال 1394، می‌گوید فاز تکمیلی این طرح، شامل راه‌اندازی سپهتن یا سامانه پیمایش هوشمند تردد ناوگان برون‌ شهری است که با کمک آن می‌توان بخشی از سهمیه سوخت خودروهای باری و مسافری که در گذشته، بر اساس بارنامه‌ آنها تخصیص داده می‌شد، را بهینه‌تر نمود و براساس اطلاعات سامانه سپهتن، سهمیه را به ناوگان اختصاص داد. آقای نژادعلی، درباره ویژگی‌ها و مزایای طرح سپهتن، به نکات زیر اشاره کرده است:

 • با اجرایی شدن طرح سپهتن، اطلاعات عملکرد ناوگان جاده‌ای به‌صورت آنلاین در اختیار شرکت ملی پخش قرار می‌گیرد.
 • سرمایه‌گذاران طرح سپهتن، از طریق فراخوان سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای تعیین می‌شوند و سپس باید تجهیزات لازم را روی خودروها نصب کنند.
 • با راه‌اندازی سامانه سپهتن، بارنامه‌ حمل‌ و نقل، کاربری خود را از دست می‌دهد و دیگر، معیاری برای تخصیص سهمیه سوخت به ناوگان جاده‌ای نیست.

 • این احتمال وجود دارد که در مراحل آغازین اجرای طرح سپهتن، تخصیص سهمیه از طریق عملکرد تعیین‌شده در بارنامه‌ و مقایسه آن با پیمایش واقعی انجام شود. اما در نهایت، قرار است سهمیه سوخت بر مبنای پیمایش خودروها باشد. 

 • با توزیع عادلانه سوخت به خصوص توزیع عادلانه نفت‌گاز در سطح کشور، میزان توزیع و نحوه مصرف سوخت، با کمک طرح سپهتن مشخص می‌گردد. 

 • با اجرای سامانه سپهتن، امکان بررسی دقیق مقدار مصرف سوخت در هر کلاس کاربری (نوع وسیله نقلیه از نظر باری یا مسافری و ظرفیت تناژ حمل یا تعداد ظرفیت مسافر) نیز مشخص خواهد شد.

 • با کمک طرح سپهتن، می‌توان از تخصیص سوخت به خودروهایی که فاقد بیمه شخص ثالث یا فاقد معاینه فنی یا دارای جریمه رانندگی هستند، نیز جلوگیری کرد. با اینکه سامانه سپهتن، این ویژگی را دارد اما تاکنون، اجرایی‌شدن این ویژگی‌ها به شرکت ملی پخش، ابلاغ نشده است.

 • با طرح سپهتن، می‌توان فعالیت ناوگان را در محدوده جغرافیایی که وسیله نقلیه مربوطه در آن قرار دارد، تعیین کرد. به همین دلیل، از مهاجرت کارت‌های هوشمند سوخت، جلوگیری می‌شود.

 • با اجرایی کردن طرح سپهتن، مالکان خودروهای باری و مسافربری، به‌صورت آنلاین می‌توانند سوخت موردنیازشان را پس از حمل، دریافت کنند و رضایتمندی بیشتری نسبت به قبل داشته باشند. 
 • با اجرایی شدن طرح سپهتن و نصب تجهیزات لازم روی خودروها، سهمیه پایه ناوگان، برای همیشه حذف می‌گردد.
 • با راه‌اندازی سامانه سپهتن و دریافت اطلاعات به‌صورت برخط، سهمیه پایه به کمترین مقدار خودو (در حد یک پیمانه) خواهد رسید.
 • سهمیه سوخت بر اساس مسافت پیموده‌شده و با توجه به فرمول‌های مشخصی به لیتراژ تبدیل و به‌صورت پیمانه‌ای به کارت هوشمند سوخت آنها در زمان سوخت‌گیری منتقل می‌شود.
 • با راه‌اندازی سامانه سپهتن، سهمیه پایه، دیگر مفهومی نخواهد داشت و تنها یک سهمیه باک اضافی در اختیار ناوگان حمل‌ونقل قرار خواهیم داد تا در مواقع قطع ارتباط استفاده شود.

در مرحله نخست طرح سپهتن، این سامانه روی 368 هزار خودرو اجرایی می‌شود که از این تعداد، 350 هزار دستگاه در حوزه باری و 18 هزار دستگاه دیگر نیز در حوزه مسافربری فعال‌ هستند.

کاهش مصرف سوخت با طرح سپهتن

شهریور 1401: آقای جلیل سالاری، معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی و همچنین مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، ضمن اشاره به شکاف قیمتی زیادی که میان قیمت بنزین در ایران و قیمت سوخت در کشورهای همسایه وجود دارد، می‌گوید در صورت اجرای طرح سپهتن (سامانه پیمایش هوشمند تردد ناوگان بین شهری)، می‌توان تا 30 درصد از مصرف سوخت روزانه کشور را کاهش داد که معادل تقریبی 20 تا 30 میلیون لیتر در هر روز است.

طرح سپهتن به تصویب رسید

دی 1398: در جلسه هیئت وزیران که روز دوشنبه 30 دی‌ماه و با ریاست اسحاق جهانگیری، معاون اول ریاست جمهوری برگزار گردید، راه‌اندازی سامانه پیمایش هوشمند تردد ناوگان حمل و نقل جاده‌ای، که اختصارا با نام طرح سپهتن از آن یاد می‌شود، به تصویب رسید. این طرح باید با کمک سازمان راهداری، شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت، پلیس راهور و شرکت پخش فرآورده‌های نفتی وارد مرحله اجرایی شود. پیشنهاد دهنده این طرح نیز وزارت نفت بوده است.

قرار است 350 هزار دستگاه خودرو ناوگان باری (انواع کامیون) برون شهری، به سامانه سپهتن تجهیز شوند. آنطور که وزیر نفت می‌گوید، کاهش مصرف سوخت ناشی از عدم توقف کامیون‌ها در ایستگاه‌های بین‌راهی پلیس، یکی از مزایای اجرای طرح سپهتن خواهد بود. 


اخبار سهمیه بندی بنزین

برای اطلاع از آخرین خبرها درباره قیمت بنزین، اخبار سهمیه بندی سوخت، زمان واریز سهمیه، سهمیه بنزین انواع خودروها و ... مجموعه مقالات منتخب زیر را مطالعه کنید:

اخبار کارت هوشمند سوخت

جدیدترین اخبار ثبت نام کارت سوخت، نحوه استعلام کارت سوخت، شرایط تعویض کارت سوخت المثنی، نحوه تغییر رمز کارت سوخت، نحوه دریافت کارت سوخت مفقودی و ... را در مقالات منتخب زیر مطالعه کنید:

نویسنده : مرتضی برجسته

منبع : باما