• عدم خلافي ماشين براي خريد و فروش خودرو

یک نکته مهم در زمان معامله!

چرا گرفتن عدم خلافی ماشین برای خرید و فروش خودرو ضروری است

10 اردیبهشت 1403 10:06

هنگام خرید و فروش خودروهای کارکرده، باید به نکات و موارد مختلفی توجه کرد. خریدار باید از اصالت خودرو، سلامت فنی، سلامت بدنه و سوابق آن اطلاع پیدا کند. از طرفی، فروشنده نیز وظیفه دارد در اسرع وقت برای تعویض پلاک خودرو اقدام کرده و خلافی پلاکش را صفر کند.

مواردی مانند اصالت خودرو و یا سرقتی بودن آن، فقط در مراکز تعویض پلاک قابل کشف است. بنابراین بهتر است بلافاصله بعد از معامله خودرو، به تعویض پلاک مراجعه کنید.

برای نقل و انتقال خودرو در مراکز تعویض پلاک، باید مدارک مختلفی را همراه داشت. یکی از این مدارک، برگه عدم خلافی ماشین است که فروشنده موظف است آن را ارائه دهد. داشتن این برگه الزامی است و فروشنده باید از قبل خلافی خودرو را صفر کرده باشد. زیرا ممکن است جرایم معوق زیادی داشته باشد که حتما باید پرداخت شوند.

فروشنده خودرو باید قبل از تعویض پلاک، به دفاتر پلیس +10 مراجعه کرده و با پرداخت جرایم خود، برگه عدم خلافی را دریافت کند. البته امکان استعلام و پرداخت خلافی با سرویس‌های آنلاین نیز وجود دارد. برای مثال، با مراجعه به سایت باما و انتخاب گزینه استعلام خلافی خودرو، می‌توان تمامی تخلفات را مشاهده و پرداخت کرد.

اگر فروشنده هنگام مراجعه به مرکز تعویض پلاک، برگه عدم خلافی را همراه نداشته باشد، می‌تواند در همان مرکز نیز خلافی را پرداخت کند. خلافی خودرو در مراکز تعویض پلاک، فقط با کارت‌های بانکی قابل پرداخت است و معمولا صف‌های طولانی برای آن ایجاد می‌شود. بنابراین بهتر است از قبل برگه عدم خلافی را دریافت کرده باشید.

نویسنده : مریم سادات نوری

منبع : باما

دیدگاه کاربران