• روش هاي استعلام خلافي خودرو

چگونه بفهمیم خلافی خودرو چقدر است؟

روش های استعلام خلافی خودرو

23 اردیبهشت 1403 14:30

پرداخت جریمه رانندگی خودرو علل مختلفی دارد. در مرحله اول اگر شما قصد فروش خودروی خود را دارید باید جرایم رانندگی خودروی خود را اصطلاحا صفر کنید و یا اگر در صورت بروز تصادفات یا تخلفات پرخطر خودروی شما راهی پارکینگ راهنمایی و رانندگی شده باشد، اولین کار برای آزاد کردن خودرو پرداخت خلافی است. رانندگان خوش‌حساب دیگری هم هستند که برای آسودگی خاطر خود و یا برای جلوگیری از جریمه عدم پرداخت خلافی خودرو، اقدام به پرداخت زودهنگام آن می‌کنند.

در هر صورت باید بدانیم که مراجعه به دفاتر پلیس+10 و استعلام و پرداخت خلافی عملی بسیار زمان‌بر بوده و هزینه بیشتری برای شما دارد. اگر برای شما هم این سوال پیش آمده که چگونه بفهمیم خلافی خودرو چقدر است، پس حتما به خواندن ادامه این مطلب ادامه دهید چراکه راه‌های مختلف استعلام و پرداخت جریمه خودرو را برای شما توضیح می‌دهیم.

استعلام جریمه خودرو با سامانه‌ آنلاین باما

اگر شما عبارت استعلام و پرداخت خلافی خودرو را در اینترنت جستجو کنید سامانه‌های آنلاین زیادی از جمله سامانه استعلام باما را می‌بینید که اینترنتی این کار را برای شما به صورت آسان‌تر انجام می‌دهند. در واقع این سامانه های آنلاین واسطه‌ای میان شما و وب‌سایت راهور هستند و پروسه را ملموس‌تر و سریع‌تر برای شما پیش می‌برند.

آموزش پرداخت خلافی خودرو از طریق سایت باما

یکی از آسان‌ترین و سریع‌ترین راه‌های پرداخت خلافی وب‌سایت باما است. با کمک این سرویس، شما می‌توانید از میزان خلافی خودروی خود باخبر شوید و برای پرداخت آن اقدام کنید. این کار به دو روش انجام‌پذیر است:

استعلام خلافی با جزئیات

در این روش شما می‌توانید جزئیات تخلفات خود را مشاهده کنید که با تاریخ و محل ارتکاب تخلف در سامانه راهور ثبت شده‌اند. و همچنین شما قادرید هر کدام را به صورت جداگانه انتخاب و سپس پرداخت کنید.

استعلام خلافی با پلاک

در این روش با وارد کردن شماره پلاک خودرو و احراز شماره همراه خود می‌توانید مبلغ کل خلافی خود را استعلام کنید و برای پرداخت به صورت یک‌جا از طریق درگاه آنلاین اقدام کنید.

استعلام جریمه خودرو با پیامک

این روش قدیمی‌ترین و ملموس‌ترین روشی است که از سال‌های پیش احتمالا با آن آشنا هستید. از طریق این روش شما باید شماره VIN درج شده روی کارت ماشین یا برگ سبز خودرو را به شماره 1101202020 ارسال کنید. پس از چند دقیقه پیامکی حاوی مبلغ خلافی خودرو، شناسه قبض و شناسه پرداخت دریافت خواهید کرد. با داشتن این اطلاعات، شما قادرید از طریق همراه‌بانک، اینترنت‌بانک یا دستگاه خودپرداز مبلغ خلافی خود را پرداخت کنید.

هزینه این روش 350 تومان است که از حساب شارژ شما کم می‌شود و یا با مبلغ خلافی شما محاسبه می‌شود.

استعلام جریمه خودرو با کد دستوری USSD

در صورتی که دسترسی به تلفن همراه هوشمند یا اینترنت مقدور نباشد شما می‌توانید از طریق کد دستوری ستاره 110 مربع (#110*) خلافی خود را استعلام کنید.

پس از شماره‌گیری این کد باید خدمات راهور و سپس استعلام خلافی خودرو را انتخاب کنید. در مرحله بعد دوباره باید شماره VIN را وارد کنید تا بتوانید مبلغ خلافی خود را ببینید. علاوه بر مبلغ خلافی مانند روش قبل شناسه قبض و پرداخت را نیز دریافت می‌کنید و از روش‌های پرداخت مختلف برای پراخت خلافی اقدام نمایید.

استعلام جریمه خودرو با تلفن

با استفاده از این روش شما نیاز به تلفن همراه هوشمند و اینترنت ندارید و تنها با تماس به شماره 021-88288888 می‌توانید اطلاعات خودرو مانند پلاک را وارد کنید و از میزان خلافی خودرو و اطلاعات پرداخت باخبر شوید.

استعلام جریمه خودرو با کد ملی

اگر بخواهید با استفاده از کد ملی اقدام به دریافت میزان خلافی خود کنید باید از قبل در سامانه سخا به آدرس www.sakha.epolice.ir ثبت نام کرده باشید یا برای آن اقدام کنید. در این سامانه شما با وارد کردن کد ملی، شماره خط مالک و شماره VIN خودرو می‌توانید از میزان خلافی خود باخبر شوید.

توجه داشته باشید که در این روش باید مالک شماره همراه و خودرو یک نفر باشد و شما نمی‌توانید با شماره خود خلافی خودرویی که به نام شما ثبت نشده را استعلام کنید.

استعلام جریمه خودرو در دفاتر پلیس+10

علاوه بر روش‌های غیرحضوری که تا به اینجای مطلب گفته شد شما می‌توانید با مراجعه حضوری به شعب پلیس+10 در سراسر ایران اقدام به دریافت برگه خلافی کنید. این روش دو ایراد اساسی دارد. اول اینکه هزینه کارمزد استعلام و پرداخت خلافی از این طریق مبلغ 30 هزار تومان است و مورد بعد اینکه از این طریق تنها جریمه‌های کمتر از 1 میلیون تومان قابل استعلام است و اگر مبلغ جریمه شما بیشتر از این مبلغ باشد باید از طریق مراکز راهنمایی و رانندگی اقدام به استعلام و پرداخت کنید.

استعلام جریمه خودرو با سایت راهور

برای استفاده از این روش باید دسترسی به9 اینترنت داشته باشید و از طریق وب‌سایت راهور به آدرس www.rahvar120.ir خلافی خود را استعلام کنید.

پس از مراجعه به این وب‌سایت باید به قسمت استعلام تخلفات خودرو و موتورسیکلت مراجعه کنید و شماره VIN کارت وسیله نقلیه را وارد کنید. پس از وارد کردن این کد مبلغ خلافی به شما نمایش داده می‌شود و شما می‌توانید از طریق درگاه پرداخت آنلاین خلافی خود را پرداخت کنید.

دیدگاه کاربران