تعرفه کارواش، پارکینگ و تعمیرگاه های تهران

آذر 1400: رئیس اتحادیه تعمیرکاران خودرو تهران، علت افت کیفیت خودروهای داخلی را انحصاری بودن مراحل تائید کیفیت خودرو دانست. وی بیان کرد که مراحل تائید کیفیت در خطوط تولید داخلی، از زمان ساخت تا تحویل به مشتری، توسط خود خودروساز انجام می‌شود. در حالی که در سایر کشورها، ناظران کیفی متعلق به شرکت خودروساز نیستند و باید کیفیت را اصل کار قرار دهند. رئیس اتحادیه تعمیرکاران خودرو تهران همچنین تاکید کرد که مسئولین کنترل کیفیت تولید و واردات قطعات یدکی نیز باید حساسیت‌های لازم را در این باره داشته باشند، زیرا با جان انسان‌ها سر و کار دارد.

وی با تاکید بر این که خودروسازان موفق، دانش تعمیر محصولات خود را در اختیار همگان قرار می‌دهند، افزود که خودروسازان داخلی قصد دارند تا تعمیر خودروها تنها در نمایندگی‌های مجاز خودشان انجام شود؛ به همین خاطر، نقشه فنی و آچار مخصوص محصولات جدید را در اختیار تعمیرکاران قرار نمی‌دهند.

رئیس اتحادیه تعمیرکاران خودرو تهران اشاره کرد که در کشور بیش از 21 میلیون و 500 هزار دستگاه خودرو و در تهران نیز بیش از 5 میلیون خودرو در حال تردد هستند؛ در حالی که تعداد نمایندگی‌های مجاز کشور به 800 واحد می‌رسد (که برخی از آنان خدمات تعمیر ندارند). پس لازم است که این دانش در اختیار سایر تعمیرکاران نیز قرار بگیرد‌. طبق گفته‌های وی، با افزایش تعداد تعمیرکاران حرفه‌ای، مردم نیز بیش‌تر به خرید خودرو ترغیب می‌شوند.

نحوه شکایت از گران فروش تعمیرکاران خودرو

شهریور 1400: طبق اعلام سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان، در صورت داشتن هرگونه شکایت از تعمیرگاه‌ها، شرکت‌های خدمات خودرو، کارواش‌ها و همچنین پارکینگ‌های خودرو، می‌توانید به ستاد خبری وزارت صمت مراجعه کنید یا از طریق سامانه اینترنتی سازمان حمایت به نشانی www.cppo.ir یا www.124.ir برای ثبت شکایت‌تان اقدام کنید.

گران‌فروشی یا کم‌فروشی، تقلب، احتکار، قیمت‌گذاری غیرقانونی، فروش اجباری کالا یا خدمات، عدم درج قیمت و همچنین عدم صدور صورتحساب کالا یا خدمات، از جمله مهم‌ترین تخلفات اصناف است.

نرخ تعمیرات انواع خودرو در 1400

مرداد 1400: نرخ جدید تعمیرگاه‌های تهران ویژه سال 1400 را برای انواع خودروهای پراید، تیبا، پژو، دنا، وانت، سمند، رانا، ساندرو، مگان و زانتیا را در جدول زیر مشاهده می‌کنید. 

»» نرخ تعمیرات خودرو در سال 1400 ««

افزایش نرخ کارواش خودرو با گران‌شدن شوینده‌ها

تیر 1400: خودروی‌تان را چه به شمال شهر ببرید و چه به جنوب شهر ببرید، باید هزینه کارواش یکسانی را پرداخت کنید. این حرف را آقای فقیهی (رئیس اتحادیه اتو سرویس‌ تهران) گفته و گفته که در تمام سطح شهر، کارواش‌ها باید هزینه یکسانی را از مشتریان دریافت کنند. این هزینه توسط اتحادیه ابلاغ شده و دریافت مبلغی بیشتر از آن، غیرقانونی است.

آقای فقیهی همچنین به موضوع افزایش قیمت مواد شوینده نیز اشاره کرده و گفته که این افزایش قیمت را در نرخ نهایی کارواش، حساب کرده‌ایم و نباید بیشتر از آن، از مشتریان گرفته شود.

آنطور که رئیس اتحادیه اتوسرویس‌ها گفته، هم‌اکنون نرخ کارواش‌های تهران برای خودروهای سواری معادل 20 هزارتومان، برای خودروهای کراس‌اور معادل 25 هزارتومان و برای خودروهای شاسی‌بلند نیز معادل 30 هزارتومان است.

نرخ جدید پارکینگ‌ها در انتظار تاییدیه سازمان حمایت

تیر 1400: آقای فقیهی (رئیس اتحادیه دارندگان اتوسرویس، تعمیرگاه، پارکینگ و کاروش تهران) خبر داده که برای سال 1400، نرخ جدید پارکینگ‌ها از سوی اتحادیه و در اردیبهشت‌ماه 1400 به وزارت صمت اعلام شده است که در صورت تایید سازمان حمایت، آن را اعلام می‌کنیم.

آقای فقیهی درباره متفاوت‌بودن نرخ پارکینگ‌ها نیز گفته که به عنوان مثال، نرخ پارکینگ‌‌های فرودگاه با نرخ پارکینگ‌های سطح شهر که زیر نظر شهرداری فعالیت می‌کنند، متفاوت است. اما همه پارکینگ‌های خصوصی شهر، باید هزینه یکسانی از مشتریان بگیرند، و در غیر اینصورت با آنها برخورد خواهد شد.

انعام اجباری در کاروش ممنوع است

اردیبهشت 1400: در کارواش‌هایی که جواز کسب دارند، دریافت انعام اجباری، تخلف محسوب می‌شود. این موضوع هم از طریق اتحادیه و هم از طریق سازمان تعزیرات، بارها اطلاع‌رسانی شده است. ضمن اینکه کارواش‌‌ها برای شست‌وشوی خودروها باید به بهترین نحو ممکن عمل کنند و دریافت هزینه بیشتر به بهانه استفاده از شوینده‌های خاص یا گران‌قیمت، باید براساس انتخاب مشتریان باشد.

هزینه پارکینگ‌های تهران در سال 1399

نرخ مصوب خدمات پارکینگ و توقفگاه‌های شهر تهران ویژه سال 1399، بصورت زیر اعلام شد:

»» نرخ پارکینگ‌ تهران - داخل طرح و مسقف ««

»» نرخ پارکینگ‌ تهران - خارج از طرح و غیر مسقف ««

نویسنده : مرتضی برجسته

منبع : باما