ساعت طرح ترافیک تهران ۱۴۰۱

ساعت طرح ترافیک تهران 1402

ساعت طرح ترافیک تغییر نمی‌کند

خرداد 1402: سید مجتبی شفیعی، مدیرعامل سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، درباره تغییر ساعت کاری ادارات از روز 16 خردادماه سال جاری و شروع ساعت کاری از ساعت 6 صبح تا 13 عصر و ساعت طرح ترافیک توضیح داد تاکنون تصمیمی بر تغییر ساعت طرح ترافیک در تهران اخذ نشده است. تعیین ساعت طرح ترافیک با شورای عالی ترافیک است و در صورت تصمیم بر تغییر ساعت طرح با توجه به تغییر ساعت کار ادارات این موضوع در شورای ترافیک مطرح و تصویب خواهد شد.

ساعات طرح‌های ترافیک و کنترل آلودگی هوا تغییر نکرده است

فروردین 1402: معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، اطلاعیه‌ای را درباره ساعات طرح ترافیک خطاب به شهروندان تهرانی منتشر کرده است.

براساس این اطلاعیه، تا این زمان، ساعت اجرای طرح محدوده ترافیک و طرح محدوده کنترل آلودگی هوا (محدوده زوج یا فرد سابق) در سال 1402 نسبت به سال 1401 تغییری نکرده و کمافی‌السابق اجرا می‌شود و در صورتی که تصمیم جدیدی در خصوص تغییر ساعت یا نحوه اجرای محدوده‌های ترافیکی اتخاذ شود، مراتب از طریق رسانه‌های جمعی به اطلاع همگان خواهد رسید.

در حال حاضر طرح محدوده ترافیک و طرح محدوده کنترل آلودگی هوا (محدوده زوج یا فرد سابق) از ساعت 6 و 30 دقیقه صبح تا 18 اجرا می‌شوند با این تفاوت که در روزهای پنجشنبه طرح محدوده ترافیک اجرا نمی‌شود اما طرح محدوده کنترل آلودگی هوا از ساعت 6 و 30 دقیقه صبح تا 13 اجرا می‌شود.

بر اساس طرح محدوده کنترل آلودگی هوا، هر خودرو در هر فصل، 20 روز مجاز است تا به‌صورت رایگان وارد این محدوده شود و برای تردد بیش‌تر باید نسبت به پرداخت عوارض اقدام نماید.

در پایان اطلاعیه از رانندگانی که قصد ورود و تردد در محدوده‌های ترافیکی تهران دارند، خواسته شده تا برای اطلاع از نرخ و نحوه پرداخت عوارض طرح ترافیک و طرح کنترل آلودگی هوا و رزرو ایام تردد و جلوگیری از اعمال جریمه، به سامانه «تهران من» مراجعه نمایند.

ساعت طرح ترافیک در ایام نوروز 1402

اسفند 1401: براساس اعلام سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، طرح کنترل آلودگی هوا و همچنین طرح ترافیک تهران، در ایام نوروز 1402 اجرا نخواهد شد و تنها تا روز 28 اسفندماه 1401 و مطابق روزهای عادی در محدوده‌های مشخص شده، اجرا می‌شود.

بر همین اساس، طرح ترافیک از روز دوشنبه 29 اسفندماه 1401 تا پایان روز یکشنبه 13 فروردین‌ماه 1402 لغو شده و سپس در سال جدید، با شرایط جدید اجرا خواهد شد. بنابراین از صبح روز دوشنبه 14 فروردین ماه 1402، اجرای طرح ترافیک و طرح کنترل آلودگی هوا، مجددا از سرگرفته می‌شود.

تغییر ساعت طرح ترافیک از مهر 1401

مهر 1401: براساس مصوبه هفتادوپنجمین جلسه شورای حمل‌ونقل و ترافیک شهر تهران، همزمان با شروع مهرماه 1401 و بازگشایی مدارس، ساعت پایان طرح ترافیک از ساعت 17 به 18 موکول شده است. در واقع اجرای طرح ترافیک تهران از ساعت 6:30 صبح شروع شده و در ساعت 18 نیز به پایان می‌رسد.

چندی پیش نیز استانداری تهران خبر داده بود که تردد و بارگیری انواع کامیون و کامیونت، در ایام ابتدای مهرماه 1401، از ساعت 6:30 تا ساعت 9 صبح، ممنوع شده است.

حذف قانون «خروج رایگان» در سال جدید!

فروردین 1401: اگر یادتان باشد، در سال 1400 و در روزهای شنبه تا چهارشنبه، «یکبار خروج» از محدوده طرح ترافیک در ساعت 14:30 به بعد، رایگان بود. اما شهرداری تهران، این امکان را در سال 1401 لغو کرده است.

ساعت طرح ترافیک در نوروز 1401

اسفند 1400: آقای شفیعی، معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، خبر داده که طرح ترافیک در ایام نوروز 1401 اجرا نخواهد شد و از روز یکشنبه 29 اسفندماه لغایت تا پایان روز شنبه 13 فروردین‌ماه، طرح ترافیک تهران لغو شده و محدودیتی در ساعت تردد خودروها وجود ندارد. اما از صبح یکشنبه 14 فروردین‌ماه 1401، طرح ترافیک با نرخ جدید، مجددا اجرایی خواهد شد.


ساعت طرح ترافیک در تهران

جزییات ساعت طرح ترافیک تهران را در ادامه این متن، مطالعه کنید:

ساعت شروع طرح ترافیک

در روزهای شنبه تا چهارشنبه، شروع طرح ترافیک تهران 1401 از ساعت 6:30 صبح است. البته بدلیل برخی محدودیت‌ها، ممکن است این ساعت تغییر کند که متعاقبا، اطلاع‌رسانی می‌شود.

ساعت پایان طرح ترافیک

در روزهای شنبه تا چهارشنبه، پایان طرح ترافیک تهران 1401، در ساعت 18 است. البته بدلیل برخی محدودیت‌ها، ممکن است این ساعت تغییر کند که متعاقبا، اطلاع‌رسانی می‌شود.

ساعت طرح ترافیک پنجشنبه

طرح ترافیک 1401 در روزهای پنجشنبه، اجرا نمی‌شود. بنابراین هیچ محدودیتی در تردد خودروها در محدوده طرح ترافیک تهران، وجود ندارد. البته مراقب باشید که طرح کاهش آلودگی هوا (LEZ) همچنان از ساعت 6:30 صبح لغایت 13 در روزهای پنجشنبه اجرا می‌شود.

ساعت طرح ترافیک در تعطیلات

در روزهای جمعه و همچنین در تعطیلات رسمی، طرح ترافیک تهران و همچنین طرح کاهش آلودگی هوا، اجرا نمی‌شوند. بنابراین هیچگونه محدودیتی در ساعت تردد خودروها نیز وجود ندارد.

ساعت طرح ترافیک برای ساکنین محدوده

ساکنین محدوده طرح ترافیک تهران، در صورت ثبت اطلاعات لازم در سامانه اینترنتی تهران من به نشانی my.tehran.ir، در صورتیکه در ساعت غیرمجاز (یعنی از 6:30 صبح تا 18) تردد داشته باشند، عوارض طرح ترافیک برای آنها با تخفیف 50 درصدی محاسبه می‌شود. علاوه بر این موضوع، ساکنین محدوده طرح ترافیک، ساعت تردد رایگان نیز دارند که عبارتند از:

1- تا قبل از ساعت 9 صبح، ساکنین می‌توانند یکبار خروج رایگان از محدوده طرح ترافیک (یا از محدوده طرح کاهش آلودگی هوا) داشته باشند.

2- بعد از ساعت 16 نیز ساکنین محدوده می‌توانند یکبار ورود رایگان به محدوده طرح ترافیک (یا به محدوده طرح کاهش آلودگی هوا) داشته باشند. 


اخبار طرح ترافیک جدید

برای اطلاع از آخرین اخبار خرید طرح ترافیک تهران، جدیدترین قیمت طرح ترافیک، سهمیه طرح ترافیک، مبلغ جریمه طرح ترافیک، میزان تخفیف طرح ترافیک امروز، نحوه خرید طرح ترافیک از «تهران من» و همچنین نحوه رزرو و خرید طرح روزانه ترافیک از سایت my.tehran.ir، مقالات منتخب زیر را مطالعه کنید:

نویسنده : مرتضی برجسته

منبع : باما