جریمه طرح ترافیک 1401

با توجه به عدم تعیین نرخ جدید برای جریمه طرح ترافیک سال 1401، بنابراین جریمه طرح ترافیک 1401 احتمالا مشابه سال 1400 بوده که با احتساب 5% افزایش سالانه نرخ جرایم، تقریبا معادل 110 هزار تومان می‌شود.

جریمه طرح ترافیک سال 1400

جریمه طرح ترافیک در سال 1400 دقیقا مشابه سال 1399 تعیین شده است. البته از آنجایی که در ابتدای هر سال خورشیدی، 5% به نرخ جرایم راهنمایی و رانندگی افزوده می‌شود، به همین دلیل جریمه ورود به محدوده‌های ترافیکی در سال 1400 معادل 105 هزار تومان است.

جریمه طرح ترافیک سال 1399

بر اساس مصوبه فروردین‌ماه 1399 هیئت وزیران، جریمه طرح ترافیک در سال 1399 معادل 100 هزار تومان تعیین شده است.


جریمه ورود به طرح ترافیک

در صورتیکه بدون خرید طرح ترافیک، وارد محدوده‌های ترافیکی تهران شوید، «دو جریمه مختلف» برای خودروی شما ثبت می‌شود:

1- جریمه راهنمایی و رانندگی: که توسط پلیس راهور برای خودروی شما ثبت می‌گردد. مبلغ جریمه طرح ترافیک به همراه نرخ سایر جرایم راهنمایی و رانندگی، هر ساله توسط پلیس راهور اطلاع‌رسانی می‌شود.

2- جریمه عوارض ترافیکی: که توسط شهرداری برای خودروی شما ثبت می‌گردد. در واقع این مبلغ، بخشی از عوارض سالیانه خودروی شما خواهد بود که پرداخت و تسویه آن، الزامی است. توجه داشته باشید که اگر بدون خرید یا رزرو طرح، وارد محدوده طرح ترافیک شوید، «بیشترین عوارض تردد» روزانه برای شما درنظر گرفته می‌شود.

استعلام جریمه طرح ترافیک

برای استعلام جریمه طرح ترافیک، باید دو کار مختلف را انجام دهید:

1- برای آنکه مطمئن شوید که آیا جریمه طرح ترافیک برای خودروی‌تان ثبت شده است یا خیر، کافی است به سامانه اینترنتی راهور 120 به نشانی rahvar120.ir مراجعه کنید و سپس گزینه «استعلام تخلفات رانندگی» را انتخاب کنید که در اینصورت، به سامانه اینترنتی سخا منتقل خواهید شد. بعد از ورود به حساب کاربری‌تان در سامانه سخا، گزینه «استعلامات راهور» را انتخاب کرده و با وارد کردن شماره بارکد کارت خودرو، لیست تمامی تخلفاتی که برای شما ثبت شده را مشاهده کنید.

نکته مهم: توجه داشته باشید که استعلام جریمه طرح ترافیک از سامانه سخا، بصورت آفلاین انجام می‌شود. یعنی مثلا اگر امروز، تخلفی را مرتکب شده باشید، بصورت لحظه‌ای در سامانه سخا ثبت نمی‌شود و فرآیند ثبت جریمه، ممکن است تا مدتی طول بکشد. به همین دلیل، حتما به «تاریخ به‌روزرسانی» که در سامانه سخا درج شده و در معرض دید همگان قرار داده شده است، توجه کنید. بنابراین اگر برای استعلام جریمه طرح ترافیک عجله دارید یا اگر زمان به‌روزرسانی سایت، برای مدت‌ها پیش است، بهتر است بصورت حضوری، به یکی از دفاتر پلیس+10 بروید.

2- دومین اقدامی که باید برای استعلام جریمه طرح ترافیک انجام دهید، مراجعه به سامانه اینترنتی تهران من به نشانی my.tehran.ir است. سپس به قسمت «استعلام بدهی عوارض» بروید و با وارد کردن شماره پلاک خودرو، میزان جریمه طرح ترافیک تهران را مشاهده کنید.

پرداخت جریمه طرح ترافیک

اگر شناسه قبض جریمه و شناسه پرداخت جریمه را دارید، کافی است برای پرداخت جریمه طرح ترافیک، به سامانه راهور 120 بروید و گزینه «پرداخت الکترونیکی جرایم» را انتخاب کنید. 

اما اگر در محدوده‌ طرح ترافیک تردد کرده‌اید یا قصد تردد در این محدوده را دارید، حتما باید از طریق حساب کاربری‌تان در سامانه تهران من، برای پرداخت عوارض طرح ترافیک اقدام کنید.

جریمه طرح ترافیک اصفهان و مشهد

طبق مصوبه هیئت وزیران در فروردین‌ماه 1399، جریمه ورود به طرح ترافیک تهران، دقیقا معادل جریمه طرح ترافیک سایر کلانشهرهای ایران (مانند اصفهان، مشهد و ...) بوده و همگی با کد جریمه 2126 تعریف می‌شوند.


خرید طرح ترافیک

برای اطلاع از آخرین اخبار خرید طرح ترافیک تهران، جدیدترین قیمت طرح ترافیک، سهمیه طرح و همچنین میزان تخفیف طرح ترافیک امروز، نحوه خرید طرح ترافیک از «تهران من» و همچنین نحوه رزرو و خرید طرح روزانه ترافیک از سایت my.tehran.ir، حتما مقاله خرید طرح ترافیک تهران را مطالعه کنید.

ساعت طرح ترافیک

برای اطلاع از آخرین اخبار درباره تغییرات ساعت طرح ترافیک، ساعت جدید شروع طرح ترافیک و همچنین ساعت پایان طرح، حتما مقاله ساعت طرح ترافیک تهران را مطالعه کنید.

محدوده طرح ترافیک

برای مشاهده محدوده طرح ترافیک، نقشه طرح ترافیک تهران در گوگل مپ، نقشه طرح ترافیک مشهد و اصفهان و تبریز و کرج و شیراز، آخرین اخبار محدوده طرح ترافیک جدید و راهنمای محدوده طرح ترافیک امروز برای ساکنین محدوده، حتما مقاله محدوده طرح ترافیک را مطالعه کنید.

سهمیه طرح ترافیک

برای اطلاع از آخرین شرایط گرفتن سهمیه طرح ترافیک تهران، مدارک لازم جهت دریافت سهمیه طرح ترافیک خبرنگاری، شرایط سهمیه طرح ترافیک جانبازان، سهمیه طرح ترافیک معلولان، مقاله سهمیه طرح ترافیک تهران را مطالعه کنید.

نویسنده : مرتضی برجسته

منبع : باما

برای اطلاع از اخبار روز خودرو، ایمیل خود را وارد نمایید

اطلاعات شما به درستی ثبت گردید
آخرین اخبار دنیای خودرو از طریق ایمیل برای شما ارسال خواهد شد.
مشکلی رخ داده است لطفا چند لحظه بعد مجددا تلاش کنید