طرح ترافیک تهران سال 1400

تیر 1400: با پایان تعطیلات 6 روزه، مرکز کنترل ترافیک پلیس راهور خبر داده است که طرح ترافیک پایتخت از روز دوشنبه 4 مردادماه 1400 مجددا اجرایی می‌شود و خودروهای بدون معاینه فنی نیز در صورت تردد در سطح شهر، جریمه خواهند شد.

ساعت استاندارد طرح ترافیک تغییر کرد

تیر 1400: بعد از تغییر ساعت کاری ادارات تا پایان مردادماه، حالا شهرداری تهران نیز خبر داده که از روز شنبه 19 تیرماه، ساعت طرح ترافیک تا اطلاع ثانوی، تغییر خواهد کرد.

طبق گفته‌های آقای هاشمی (معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری) ساعت شروع طرح ترافیک از 8 و 30 دقیقه صبح بوده و تا 16 نیز ادامه خواهد داشت. اما از ساعت 13 به بعد، خروج خودروها از طرح رایگان و آزاد است. ضمن اینکه ساکنین محدوده طرح ترافیک یا طرح کاهش آلودگی (LEZ) می‌توانند از ساعت 13 به بعد، یک ورود رایگان به محدوده طرح ترافیک یا کنترل آلودگی هوا داشته باشند.

تخفیف طرح ترافیک 1400 چقدر است؟

تیر 1400: آنهایی که معاینه فنی برتر دارند، حتما می‌دانند که در سال 1400 نیز می‌توانند از تخفیف 30 درصدی برای تردد در محدوده طرح ترافیک تهران استفاده کنند. اما شهرداری تهران، یک تخفیف طرح ترافیک دیگر هم دارد که شاید خیلی‌ها تاکنون به آن توجه نکرده باشند.

برای بهره‌مندی از این تخفیف طرح ترافیک، کافی است قبل از ورود به محدوده، حساب کاربری‌تان در سایت «تهران من» شارژ شده باشد. در اینصورت، به محض ورود به محدوده طرح ترافیک، تخفیف 20 درصدی برای شما لحاظ خواهد شد.

آخرین فرصت سهمیه خبرنگاری 1400

خرداد 1400: از روز یکشنبه 9 خردادماه، ثبت‌نام سهمیه طراح ترافیک 1400 ویژه خبرنگاران، مجدد آغاز می‌شود. آقای سعیدیان‌فر (مدیر واحد ساماندهی طرح‌های ترافیکی تهران) ضمن اعلام این خبر، گفته متقاضیانی که در مرحله ثبت‌نام نکرده بودند، از تاریخ نهم لغایت 16 خردادماه برای ثبت درخواست مجدد، جهت دریافت سهمیه خبرنگاری طرح ترافیک یا دریافت بلیت خبرنگاری، فرصت دارند.

بدیهی است که بعد از این تاریخ، افرادی که در سامانه «تهران من» ثبت نام نکرده باشند یا برای رفع نقص مدارک خود، اقدامی نکنند، واجد شرایط دریافت سهمیه خبرنگاری نیز نیستند.

لغو طرح ترافیک فقط برای بار روانی بود!

خرداد 1400: شهرداری تهران از محل فروش طرح ترافیک، روزانه یک تا دو میلیارد تومان درآمدزایی دارد. آقای هاشمی (معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران) ضمن اعلام این خبر، درباره ضررهای مالی که بر اثر لغو طرح ترافیک به شهرداری تهران وارد شده گفته که بارها گزارشات شهرداری را به ستاد کرونا ارائه داده‌ایم. طبق این گزارشات، لغو طرح ترافیک فقط 5% تعداد سفرها را کاهش داده درحالیکه افزایش سفر با خودروها را در برخی مسیرها، تا 300% افزایش داده بود.

آقای هاشمی همچنین گفته که برخی مدیران معتقد بودند که لغو طرح ترافیک، بار روانی مثبتی در جامعه دارد. البته شهرداری تهران نیز از تصمیمات ستاد کرونا، پیروی کرده است.

سهمیه طرح ترافیک ویژه کادر درمان

اردیبهشت 1400: با اعلام سازمان نظام پزشکی و با موافقت شهرداری تهران، سهمیه تردد ویژه‌ای برای کارکنان نظام پزشکی تهران، درنظر گرفته شده است. این سهمیه که حداکثر برای 6 هزار نفر از کادر درمان خواهد بود، هم برای تردد در محدوده اصلی طرح ترافیک و هم برای تردد در محدود کاهش آلودگی هوا (LEZ) است.

متقاضیان این طرح، جهت استفاده از این سهمیه ابتدا باید در سامانه ثبت‌نام طرح ترافیک ویژه پزشکان نام‌نویسی کنند. ضمن اینکه باید بدهی طرح ترافیک و همچنین عوارض سالیانه خودرو را پرداخت کرده باشند. طبق اطلاعیه سازمان نظام پزشکی:

1- برای فعال‌سازی مجوز سالیانه، لازم است حساب شهروندی (سایت تهران من) به ازای هر خودرو، حداقل یک میلیون تومان، شارژ داشته باشد.

2- تردد خودروهایی که برای آنها مجوز سالیانه صادر می‌گردد، تا پایان سال 1400 در محدوده طرح ترافیک و محدوده کنترل آلودگی هوا مجاز بوده و نیازمند رزرو مجوز تردد به صورت روزانه یا هفتگی نیست.

3- متقاضیانی که در محدوده ترافیک و آلودگی هوا ساکن هستند، درصورت ثبت منزل خود درسامانه شهرداری تهران، از تخفیف 50% شهرداری بهره‌مند شده و دیگر نیازی به ثبت نام درسامانه سازمان نظام پزشکی نخواهند داشت.

4- باتوجه به محدودیت سهمیه پزشکان، اولویت با کسانی است که:

 • حساسیت شغلی بالاتری داشته باشند
 • محل کارشان در محدوه اصلی یا اضطرار آلودگی هوا باشد (یعنی ازخارج طرح بخواهند وارد یکی از محدوده‌ها شوند)

5- سازمان نظام پزشکی، بابت این خدمت، هیچ وجهی دریافت نمی‌کند و باید تمامی مبالغ، در کیف پول موجود در حساب شهروندی (سایت تهران من) شارژ شود.

تمدید مهلت ثبت نام سهیمه خبرنگاری

از تاریخ 20 اسفندماه 99، ثبت نام از خبرنگاران برای دریافت سهمیه طرح ترافیک 1400 و همچنین کارت بلیت خبرنگاری آغاز شده و قرار بود تا تاریخ 30 فروردین‌ماه ادامه داشته باشد. اما حالا شهرداری تهران اعلام کرده است که مهلت ثبت نام تا تاریخ 10 اردیبهشت‌ماه تمدید شده.

اصحاب رسانه برای دریافت سهمیه خبرنگاری، مانند هر سال باید سایت اینترنتی «تهران من» مراجعه کنند و پس از ورود به سامانه، بر روی نام و نام خانوادگی خود کلیک کرده و وارد قسمت «خبرنگار هستم» شوند. در ادامه نیز باید مدارک لازم (مانند مدارک شناسایی، معرفی نامه، بیمه خبرنگاری و یا 10 اثر) خود را در این قسمت بارگذاری کنند. 

طبق اعلام شهرداری تهران، خبرنگارانی که ثبت نام طرح ترافیک انجام می‌دهند، اما سهمیه طرح ترافیک خبرنگاری از سوی رسانه به آنها اختصاص نمی‌یابد، به صورت خودکار، کارت بلیت خبرنگاری دریافت می‌کنند.

مخالفت پلیس با لغو طرح ترافیک بدلیل کرونا

فروردین 1400: سردار حمیدی (رئیس پلیس تهران بزرگ) ضمن اشاره به لزوم افزایش محدودیت‌ها برای کاهش هرچه بیشتر ترددها در زمان شیوع دوباره کرونا، گفته که نباید طرح ترافیک را لغو کنیم. بلکه معتقدیم باید ساعت آنرا افزایش دهیم تا تقاضای کمتری برای انجام سفرهای درون شهری ایجاد شود. سردار حمیدی همچنین گفته که اگر رفت‌وآمدها را توسعه دهیم و همزمان نیز تقاضای سفر هم داشته باشیم، واضح است که اتفاقی درباره مهار کرونا، رخ نمی‌دهد.

طرح ترافیک 1400 با یک تغییر مهم

فروردین 1400: با اعلام شهرداری تهران، طرح ترافیک تهران، از روز شنبه 14 فروردین‌ماه، مجددا اجرایی می‌شود. در طرح ترافیک 1400 علاوه بر افزایش 25 درصدی نرخ عوارض تردد، یک تغییر مهم دیگر هم رخ داده که مربوط به «ثبت رزرو، قبل از تردد» است.

تا پیش از این، شهروندان در صورت ورود به محدوده طرح ترافیک، عوارض تردد آنها بصورت خودکار محاسبه و از حساب شهروندی آنها در سایت «تهران من» کسر می‌شد. اما از ابتدای 1400، شهروندان قبل از تردد، باید رزرو روزانه را انجام دهند چراکه در غیر اینصورت، حداکثر عوارض طرح ترافیک برای آنها لحاظ می‌شود. حداکثر عوارض یعنی اینکه مواردی همچون «ساعت تردد، نوع معاینه فنی و سایر سهمیه‌های ترافیکی» دیگر برای شما درنظر گرفته نمی‌شود و فورا مبلغی در حدود 79 هزارتومان از حساب شهروندی شما کسر خواهد شد. جزییات کامل طرح ترافیک سال 1400 را در ادامه این متن، مطالعه کنید.

تغییر ساعت طرح ترافیک بدلیل کرونا

شهریور 99 | طرح ترافیک تهران که چندین هفته بدلیل جلوگیری از شیوع کرونا، به حالت تعلیق درآمده بود، از روز شنبه یکم شهریورماه، با شرایط ویژه زیر، مجددا اجرایی شده است:

 • شروع طرح از ساعت 8:30 صبح،
 • پایان طرح در ساعت 4 بعدازظهر،
 • خروج رایگان طرح از ساعت 2:30 بعدازظهر،

نرخ عوارض طرح ترافیک تهران چقدر است؟

برای محاسبه هزینه تردد خودروها در طرح ترافیک تهران، به لینک زیر مراجعه کنید:

»» محاسبه آنلاین هزینه طرح ترافیک تهران ««

ثبت نام طرح ترافیک تهران چگونه است؟

خرید طرح ترافیک در هر زمان از سال امکان‌پذیر است اما باید قبل از اولین ورودتان به محدوده طرح ترافیک، ثبت نام کرده باشید در غیر اینصورت جریمه خواهید شد.

چگونه در طرح ترافیک ثبت نام کنیم؟

برای ثبت نام طرح ترافیک تهران، کافی است به سایت «تهران من» به نشانی my.tehran.ir مراجعه کنید و وارد حساب کاربری‌تان شوید. داشتن «مشخصات کارت ملی» و همچنین «مشخصات سند خودرو» برای ثبت نام الزامی است.

ثبت نام حضوری طرح ترافیک برای چه کسانی است؟

ثبت نام طرح ترافیک بصورت اینترنتی است اما دو گروه از متقاضیان طرح ترافیک تهران، برای ثبت نام باید به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کنند. این دو گروه عبارتند از:

 • ساکنان محدوده طرح
 • مالکان خودروهای هیبریدی و برقی

چرا سایت تهران من بالا نمی‌آید؟

1- گاهی اوقات بدلیل حجم مراجعین به سایت، ممکن است با این مشکل مواجه شوید.

2- حتما از مرورگرهای کروم یا فایرفاکس برای بازکردن سایت تهران من، استفاده کنید.

3- در صورتیکه سایت دچار مشکل بود و اصطلاحا بالا نمی‌آید، حتما چک کنید که فیلترشکن، روی سیستم‌تان غیرفعال باشد. اگر بازهم این مشکل برطرف نشد، در ساعات پایانی روز یا ساعات آغازین روز، مجددا امتحان کنید.

پیغام خطای VIN چگونه حل می‌شود؟

1- اگر با پیغام خطای « عدم مطابقت پلاک با VIN » مواجه شدید، تایید را بزنید و مراحل ثبت نام‌تان را ادامه دهید.

2- اگر با پیغام « VIN نامعتبر » مواجه شدید، اطلاعات‌تان را به نشانی الکترونیکی [email protected] ایمیل بزنید و منتظر رفع این اشکال بمانید.

اتباع خارجی امکان ثبت نام طرح ترافیک را دارند؟

خیر! ثبت نام در طرح ترافیک تهران، نیازمند داشتن «کد ملی» است و از آنجایی که اتباع خارجی، فاقد کد ملی هستند، این افراد باید برای ثبت نام در طرح ترافیک، به سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران مراجعه کنند.

امکان ثبت نام طرح ترافیک برای چند خودرو وجود دارد؟

بله! در سایت «تهران من»، یک نفر می‌تواند برای چندین خودرو، ثبت نام را انجام دهد. البته توجه داشته باشید که تمامی گروه‌هایی که «سهمیه طرح ترافیک» دارند، دیگر این امکان را نخواهند داشت و فقط باید با همان خودروی ثبت شده، تردد کنند. چراکه در غیر اینصورت، مرتکب تخلف قانونی شده‌اند.

برای ثبت نام طرح ترافیک ازکجا راهنمایی بگیریم؟

1- اگر ساکن تهران هستید، می‌توانید با شماره تلفن 137 داخلی 5 تماس بگیرید.

2- اگر ساکن شهرستان هستید، می‌توانید با شماره تلفن 02184161207 تماس بگیرید.

3- می‌توانید مشکلات یا سوالات خود را به نشانی [email protected] ایمیل کنید.

4- می‌توانید به سایت «تهران من» مراجعه کرده و وارد حساب کاربری‌تان شوید. سپس منوی «پشتبانی» را انتخاب کنید و در آخر، مشکل‌تان را درج کرده و دکمه «ثبت تیکت» را بزنید و منتظر دریافت پاسخ، بمانید.

ثبت نام ساکنین محدوده طرح ترافیک چگونه است؟

1- ساکنین محدوده طرح ترافیک، میتوانند قبل از ساعت 8:30 صبح یک ورود، و بعد از ساعت 17 نیز یک خروج رایگان داشته باشند. همچنین در «بین این ساعات» نیز تردد برای ساکنین محدوده طرح، با «نصف قیمت» محاسبه میشود.

2- هم مالکان و هم مستاجران ساکن در محدوده، برای استفاده از مزایای این طرح، باید تمامی عوارض شهرداری (شامل نوسازی، پسماند، خودرو و سایر بدهی‌های تردد) را تسویه کرده باشند.

3- مالکانی که خانه آنها در محدوده طرح ترافیک است، در صورت پرداخت «عوارض نوسازی»، تمدید آنها بصورت اتوماتیک انجام میشود.

4- مستاجرانی که خانه آنها در محدوده طرح ترافیک است، باید با داشتن اجاره نامه جدید خود، به دفاتر خدمات الکترونیک شهر تهران مراجعه کنند.

5- ساکنین محدوده طرح ترافیک، باید همچون مابقی شهروندان، در سایت «تهران من» ثبت نام کنند.

6- به ازای هر سند ملکی، تنها یک خودرو مشمول تخفیف «ساکنین محدوده طرح ترافیک» می‌شود.

رزرو طرح ترافیک چگونه است؟

1- طبق قانون جدیدی که از فروردین‌ماه 1400 ابلاغ شده، ورود به محدوده طرح ترافیک فقط با رزرو، امکان‌پذیر است. در غیر اینصورت، تردد خودروها با حداکثر جریمه همراه خواهد بود.

2- برای رزرو طرح ترافیک، به سایت «تهران من» مراجعه کرده و وارد حساب کاربری شوید. سپس در بخش «خانه» و از گزینه خودروهای من و یا از بخش «خودرو و طرح ترافیک»، امکان رزرو وجود دارد.

3- قبل از رزرو طرح ترافیک، ابتدا باید حساب شهروندی خود را به میزان کافی شارژ کرده باشید چراکه بدون شارژ حساب، امکان رزرو وجود ندارد. پس از رزرو طرح ترافیک، مبلغ مورد نظر در حساب کاربری‌تان مسدود خواهد شد و پس از حداکثر 10 روز مبلغ نهایی محاسبه و از مبلغ مسدودی کسر شده و مابقی آن نیز به حساب شهروندی، برگردانده می‌شود.

4- برای رزرو طرح ترافیک، داشتن معاینه فنی (عادی یا برتر) الزامی است.

5- اگر ثبت رزرو را انجام دهید اما ترددی در محدوده طرح ترافیک تهران نداشته باشید طوری که دوربین‌ها، تردد شمارا ثبت نکرده باشند، حداقل هزینه مسدودی (معادل 7 هزارتومان در سال 1400)، از شما کسر شده و مابقی هزینه مسدودی به حساب شهروندی شما برگردانده می‌شود.

6- اگر مالک چندین خودرو هستید، برای هرکدام از خودروها، باید «جداگانه» اقدام به رزرو طرح ترافیک کنید چراکه امکان انتقال رزرو، از خودرویی به خودرویی دیگر، وجود ندارد.

7- امکان لغو رزرو طرح ترافیک، فقط تا ساعت 6 صبح «روز موردنظرتان» وجود دارد.

8- در صورت تردد در محدوده طرح ترافیک بدون ثبت رزرو، تا ساعت 24 همان روز برای ثبت ترددتان فرصت دارید، در غیر اینصورت جریمه خواهید شد.

9- تردد در محدوده طرح کنترل آلودگی هوا (LEZ) نیازی به ثبت رزرو ندارد.

مبلغ مسدودی برای رزرو طرح ترافیک چقدر است؟

در سال 1400، مبلغ مسدودی بابت رزرو طرح ترافیک تهران، بصورت زیر خواهد بود:

 • 63 هزارتومان برای معاینه فنی عادی.
 • 44 هزارو 100 تومان برای معاینه فنی برتر.
 • 7 هزارتومان برای خودروهای برقی یا هیبریدی.

رزرو طرح ترافیک برای هفته آینده چگونه است؟

1- از ظهر چهارشنبه هر هفته، امکان ثبت رزرو طرح ترافیک برای هفته آینده، فعال می‌شود.

2- اگر ظرفیت مجاز هفتگی، تکمیل نشده باشد، امکان رزرو طرح ترافیک برای روزهای هفته جاری نیز وجود دارد.

3- اگر ظرفیت رزرو (روزانه یا هفتگی) تکمیل شده باشد، دیگر امکان رزرو طرح ترافیک وجود نخواهد داشت. لذا در صورت تردد خودروها در طرح ترافیک، حداکثر جریمه برای آنها لحاظ می‌شود.

تردد فصلی رایگان برای طرح ترافیک وجود دارد؟

خیر! سهمیه 20 روز تردد رایگان در هرفصل که برای خودروهای پلاک تهران (و همچنین 15 روز تردد رایگان برای خودروهای پلاک شهرستان) تعیین شده، صرفا برای تردد در محدوده طرح کاهش آلودگی هوا (LEZ) است و برای محدوده طرح ترافیک تهران، چنین قانونی وجود ندارد.

روزهای طرح ترافیک تهران کدام است؟

1- طرح ترافیک تهران، فقط در روزهای شنبه الی چهارشنبه، اجرا می‌شود.

2- در روزهای پنج‌شنبه، تردد خودروها در محدوده طرح ترافیک، رایگان است. البته توجه داشته باشید که طرح کاهش آلودگی هوا (LEZ) همچنان در روزهای پنج‌شنبه برقرار بوده و از ساعت 6:30 صبح الی 1 بعدازظهر اجرا می‌شود. بنابراین در صورت تردد در روزهای پنج‌شنبه در محدوده کاهش آلودگی هوا، یک روز از سهمیه فصلی رایگان شما کسر می‌شود. (خودروهای پلاک تهران 20 روز و خودروهای پلاک شهرستان 15 روز تردد رایگان در هر فصل دارند)

3- در روزهای جمعه و سایر تعطیلات رسمی، تردد خودروها در محدوده طرح ترافیک تهران و همچنین محدوده طرح کاهش آلودگی هوا (LEZ)، رایگان است.

4- هرساله و در آخرین روزهای اسفندماه یا اولین روزهای فروردین‌ماه، تغییراتی در نحوه اجرای طرح ترافیک تهران، اعمال می‌شود. لذا حتما از طریق پلیس راهور یا سایر روش‌ها، از جزییات دقیق این تغییرات، مطلع شوید.

ساعت طرح ترافیک تهران چند است؟

1- شروع طرح ترافیک تهران، از ساعت 6:30 صبح است. اما بدلیل شرایط کرونایی، ساعت شروع طرح ترافیک از 8:30 صبح خواهد بود.

2- پایان طرح ترافیک تهران، در ساعت 7 عصر است. اما بدلیل شرایط کرونایی، ساعت پایان طرح ترافیک در 4 بعدازظهر خواهد بود.

ساعت اوج طرح ترافیک تهران چیست؟

1- تردد در ساعت اوج ترافیک، گران‌تر است. 

2- به ساعات قبل از 10 صبح و همچنین بعد از 4 بعدازظهر، ساعت اوج ترافیک (یا دو سر اوج) می‌گویند و طبق قانون، اگر تردد شما در ساعت اوج ترافیک نباشد، هزینه ترددتان تقریبا نصف می‌شود.

3- نحوه زمانبندی ساعت‌های طرح ترافیک، بصورت زیر است:

 • غیر اوج: ساعت 10 صبح الی 16
 • یک سر اوج: ساعت 6.30 تا 10 صبح یا ساعت 16 تا 18
 • دو سر اوج: ساعت 6.30 تا 10 صبح و ساعت 16 تا 18

محدوده طرح ترافیک تهران کجاست؟

- شمال: از تقاطع کارگر با فاطمی، از شهید مطهری تا تقاطع ترکمنستان.

- جنوب: خیابان شوش، حد فاصل میدان راه آهن تا تقاطع 17 شهریور.

- شرق: خیابان هفده شهریور، مازندران، سپاه، شریعتی، ترکمنستان.

- غرب: از میدان راه آهن به سمت خیابان کارگر تا تقاطع فاطمی.

 

سهمیه طرح ترافیک برای چه کسانی است؟

در سال 99، برای پنج گروه مختلف، تخفیف طرح ترافیک درنظر گرفته شده که عبارتند از:

 • معلولان
 • بیماران خاص
 • خبرنگاران
 • آژانس‌ها
 • وانت بار

همچنین برای جانبازان بالای 25% نیز هزینه تردد رایگان است.

سهمیه طرح ترافیک برای جانبازان و معلولان چگونه است؟

1- خودروهای پلاک ویلچر، نیازی به پرداخت عوارض ندارند و ترددشان در محدوده طرح، رایگان است.

2- جانبازان 25 % به بالا که از خودرو پلاک شخصی استفاده می‌کنند، نیازی به پرداخت عوارض ندارند و ترددشان در محدوده طرح، رایگان است.

3- مالکین خودروهای پلاک ویلچر، نیازی به ثبت نام و ورود اطلاعات‌شان در سایت « تهران من » ندارند.

4- جانبازان 25% به بالا، از آنجایی که از سهمیه بنیاد شهید استفاده می‌کنند، ابتدا باید در سایت « تهران من » ثبت نام کرده و سپس مدارک و درخواست خود را از طریق دفاتر بنیاد پیگیری کنند.

5- جانبازان و معلولان، نیازی به مراجعه حضوری به دفاتر پیشخوان دولت ندارند.

6- اختصاص سهمیه به این گروه از متقاضیان، به نهادهای مربوطه وابسته بوده و ممکن است به تمامی این گروه از متقاضیان، تخصیص نیابد.

سهمیه طرح ترافیک برای بیماران خاص چگونه است؟

بیماران خاص برای دریافت سهمیه طرح ترافیک، نیازی به مراجعه حضوری به دفاتر پیشخوان دولت ندارند. این گروه از متقاضیان، ابتدا باید در سایت «تهران من» ثبت نام کنند و سپس درخواست خود را به نهادهای مربوطه ارائه کنند.

سهمیه طرح ترافیک خبرنگاران چگونه است؟

همانطور که می دانید، طرح ترافیک تهران با محوریت «پلاک خودروها» اجرا میشود. یعنی کاربران میتواند تنها با داشتن یک حساب کاربری، مشخصات چندین خودرو مختلف را برای تردد در محدوده طرح ترافیک، ثبت کنند.

اما خبرنگاران مشمول این قانون نیستند! چراکه آنها، سهمیه خبرنگاری دارند و به همین دلیل «فقط و فقط» باید با همان خودرویی که مشخصاتش را ثبت کرده‌اند، تردد داشته باشند. اگر هم قصد تغییر خودروی‌شان را دارند، باید از طرف سازمان مربوطه، پلاک جدیدشان را به شهرداری اعلام کنند تا حداکثر در 24 ساعت، اطلاعات‌شان در سامانه تهران من، به روزرسانی شود.

البته این قانون، تنها مختص خبرنگاران نبوده و برای تمامی گروه هایی که از سهمیه استفاده میکنند، الزامی است و رعایت نکردن آن، تخلف قانونی محسوب میشود.

تمامی خبرنگاران، روزنامه نگاران و عکاسان خبری، با شرایط زیر می‌توانند از مجوز خبرنگاری برای تردد در محدوده طرح استفاده کنند:

1- معرفی نامه متقاضی

 • متقاضیان باید نامه‌ای برای سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران تنظیم کنند که مشخصات فردی، زمینه کاری و شماره خودرو در آن ذکر شده باشد.
 • اگر متقاضی نتواند، از یک موسسه خبری معرفی نامه ارائه دهد، معرفی نامه تشکل‌های صنفی مجاز خبرنگاران، روزنامه نگاران و عکاسان نیز قابل قبول است.
 • معرفی نامه تنها با امضای بالاترین مسئول در نهاد صادرکننده آن، قابل پذیرش است.

2- اشتغال مسمتر متقاضی

 • مدرک اشتغال مسمتر کاری همان بیمه خبرنگاری است.
 • بیمه خبرنگاری باید تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی یا بیمه خبرنگاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باشد.
 • در صورت نداشتن بیمه های فوق، متقاضی باید 10 نمونه کار خود را (در مطبوعات یا در رسانه‌ها) که در نیمه دوم سال 96 منتشر شده‌اند، ارسال کند.
 • بدلیل محدودیت مجوزها، اولویت دریافت مجوز تردد با رسانه‌های بخش خصوصی است.

در صورت هرگونه سوال درباره طرح ترافیک یا چگونگی ثبت نام و خرید طرح روزانه و همچنین جهت اطلاعات بیشتر، با شماره تلفن 137 تماس بگیرید.

تخفیف طرح ترافیک چقدر است؟

1- خودروهایی که معاینه فنی برتر داشته باشند، شامل تخفیف 30 درصدی طرح ترافیک می‌شوند.

2- طبق هماهنگی شهرداری تهران و شورای آرد و نان استان تهران در تابستان 1399، تمامی خودروهای مخصوص حمل آرد، به شرط ثبت اطلاعات آنها در سامانه، دارای تخفیف 70 درصدی برای تردد در محدوده طرح ترافیک هستند. همچنین اگر این خودروها در ساعات غیراوج، وارد محدوده طرح ترافیک شوند، عوارض کمتری را نسبت به سایر خودروها می‌پردازند.

نویسنده : مرتضی برجسته

منبع : my.tehran.ir

7 دیدگاه

حامد امامدوست(737 روز پیش)

سلام من توی شهر بومهن هستم ماهی ۵روز میام تهران پارس با مترو به بازار میرم و دوباره میا بومهن ایا من هم باید طرح بخرم ممنون... امامدوست هستم

ghorbani7695(743 روز پیش)

سلام من در طول هفته مثلن دوشنبه درخواست رزرو طرح کردم برای روز بعدش امکانش هست که تو محدوده طرح برم برای یک روز دائم از ساعت ده به بعد جریمه نمیشوم 🙏🙏🙏

...Saeed(757 روز پیش)

سلام من برا مجوز طرح زدم برا فردا پیامک هم اومد که درخواست مجوز طرح برا شما ثبت گردید.الان من میتونم تردد کنم؟

ولدایی آقدره(798 روز پیش)

باسلام وارزوی قبولی طاعات وعبادات من مادرشهیدهستم وباپسرم درمیدان ولیعصرزندگی می کنم هرساله مجوزطرح ترافیک توسط بنیادشهیدصادرمی شده امامتاسفانه امسال برای والدین صادرنمی کنن حال می خواهم ازادمجوزبگیرم لطفا راهنمایی کنید چطوری اقدام کنم

Arianetebar(826 روز پیش)

خیلی اطلاعات مفیدی بود. ممنون ازتون

اکبرزاده(845 روز پیش)

من و خانمم در خانه ملکیتی که سه دانگ ان بنام من و سه دانگ ان بنام خانمم می باشد و در محدوده طرح زندگی میکنیم، هردو نیز ماشین داریم، میخواهیم براز هر ماشینمان مجوز زندگی داخل محدوده بگیریم، متاسفانه فقط به یک ماشین میدهند! چکار کنیم هردو نیز سند سه دانگی ثبتی سال ۹۳ داریم؟

nos382(872 روز پیش)

من در محدوده طرح زندگی میکنم و خانه ای که در آن اقامت دارم متعلق به پدرم میباشد و به نام پدرم. به دفتر خدمات شهرداری مراجعت کردم و در کمال ناباوری مطلع شدم که من نمیتوانم مجوز بگیرم چون "متاهل" هستم و فقط اگر مجرد بودم میتوانستم در خانه ای که متعلق به پدرم هست اقامت داشته باشم در ضمن در این صورت باید اجاره نامه ای بین من و پدرم منعقد شود تا به عنوان مستاجر از این خدمات استفاده کنم.