طرح کنترل آلودگی هوا یا LEZ (زوج و فرد سابق)

خرداد 1400: با اصلاح قانون سن فرسودگی خودروها، که در اواخر بهار 1400 به تصویب هیئت وزیران رسید، بالاخره تکلیف تردد وسایل نقلیه در محدوده زوج و فرد (سابق) نیز مشخص شده است.

براساس قانون هوای پاک، انواع وسایل نقلیه فرسوده و همچنین انواع خودرو کاربراتوری، در تمامی کلانشهرهایی که اولویت آلایندگی هوا دارند، از ابتدای سال 1401، ترددشان در محدوده کاهش آلودگی هوا (LEZ) ممنوع است و جریمه 200 هزارتومانی دارد.

از تردد خودروهای فرسوده جلوگیری کنید!

آبان 1399: دقیقا در آبان ماه 95 بود که مرحله اول طرح جدید کاهش آلودگی هوا، موسوم به طرح کاهش، اجرا شد. در این مرحله، دوربین‌های پلیس در سطح شهر، جریمه خودروهایی که فاقد معاینه فنی معتبر بودند را آغاز کردند. اما قرار بود در همان سال 95، مرحله سوم طرح کاهش نیز اجرایی شود ولی این اتفاق نیفتاد و حتی امروز که چهارسال از شروع طرح کاهش می‌گذرد، همچنان نیز خبری از اجرایی شدن مرحله سوم نیست.

آقای مقدم، مدیرعامل ستاد معاینه فنی تهران، می‌گوید که مسئولیت اجرای مرحله سوم، برعهده پلیس است و آنها باید کد جریمه جدیدی را برای انجام این کار، تعریف کنند. در مرحله سوم طرح کاهش، قرار بود از ورود خودروهای فرسوده و کاربراتوری به محدوده زوج و فرد جلوگیری شود. 


راهنمای طرح کنترل آلودگی هوای تهران

مالکان خودروهای تهرانی حتما می‌دانند که از تابستان 1398، طرح جدید کنترل آلودگی هوا تهران در محدوده دوم (یا همان محدوده زوج و فرد سابق) آغاز شده است؛ طرحی که از آن با نام‌هایی همچون «حلقه دوم طرح ترافیک»، «طرح کنترل آلودگی هوا»، «طرح کاهش آلودگی هوا»، «طرح LEZ» و همچنین «طرح کاهش» نیز یاد می‌شود.

طرح زوج و فرد حذف شده است؟

بله! از آنجایی که در طرح جدید کنترل آلودگی هوا، زوج یا فرد بودن پلاک خودروها دیگر معیاری برای ترددشان نیست، بنابراین استفاده از نام «طرح زوج و فرد» هم برای این طرح، دیگر منطقی نیست.

محدوده طرح کنترل آلودگی هوا کجاست؟

محدوده طرح کنترل آلودگی هوا تهران
برای دیدن نقشه اصلی، روی تصویر کلیک کنید

از سال 98 به بعد، محدوده کنترل آلودگی هوا، همان محدوده زوج و فرد سال 97 است. یعنی:

- در شمال: از چمران به همت تا زین الدین به امام علی،

- در شرق: از زین الدین به امام علی تا امام علی به بعثت،

- در جنوب: از امام علی به بعثت تا بعثت به نواب،

- در غرب: از بعثت به نواب تا چمران به همت،

همچنین می‌توانید نقشه کنترل آلودگی هوا را از اینجا مشاهده کنید.

ثبت نام در طرح آلودگی هوا چگونه است؟

تمامی شهروندانی که قصد تردد در محدوده طرح کنترل آلودگی را دارند، باید در سایت «تهران من» به نشانی my.tehran.ir ثبت نام کنند.

همچنین شهروندان باید بدانند که تمامی مراحل ثبت نام، شارژ، پیگیری سوالات، اعتراضات و حتی بروز مشکلات احتمالی از طریق سایت «تهران من» قابل انجام بوده و به هیچ وجه نیازی به مراجعه حضوری ندارند.

شرایط تردد رایگان در محدوده کنترل آلودگی هوا چیست؟

اگر در سایت «تهران من» ثبت نام کرده باشید، میزان روزهای تردد رایگان به صورت زیر است:

  • برای خودروهای پلاک تهران: 20 روز
  • برای خودروهای پلاک شهرستان: 15 روز تردد

مجددا تاکید می‌کنیم که تنها شرط استفاده از این تخفیف، ثبت نام کردن در سایت است!

نرخ عوارض تردد در محدوده کنترل آلودگی هوا

اگر در سایت تهران من ثبت نام کرده باشید، برای تردد بیشتر از روزهای رایگان‌تان، باید نصف تعرفه طرح ترافیک را پرداخت کنید. اما اگر حوصله حساب و کتاب ندارید، یک راه حل بهتر برای‌تان داریم! شهرداری تهران برای محاسبه سریع و دقیق عوارض تردد، سامانه جدیدی ایجاد کرده که می‌توان هزینه تردد در طرح ترافیک و تردد در طرح کنترل آلودگی هوا (زوج و فرد سابق) را با کمک آن محاسبه کرد. 

»» محاسبه آنلاین هزینه تردد در طرح کنترل آلودگی هوا  ««

در سامانه فوق، شهروندان تهرانی با تعیین نوع سوخت خودرو، محدوده سکونت، محدوده تردد و همچنین ساعت تردد، می‌توانند میزان عوارض را بصورت آنلاین محاسبه کنند.

خودروهای مسافر هم باید ثبت نام کنند؟

بله! هر خودرویی (هم پلاک تهران و هم پلاک شهرستان) که قصد تردد در محدوده طرح کنترل آلودگی هوا را دارد، حتما باید در سایت «تهران من» ثبت نام کرده باشد. 

ساعت تردد در روزهای پنجشنبه

برای روزهای پنجشنبه، تردد در محدوده طرح ترافیک رایگان است اما در محدوده طرح کنترل آلودگی هوا از ساعت 6.30 دقیقه صبح تا 13 ظهر اجرا شده و از 13 به بعد نیز رایگان است.

جریمه تردد غیرمجاز در محدوده کنترل آلودگی

شهرداری تهران برای سال 98 و با هماهنگی پلیس ناجا، فرصت 30 روزه‌ای برای پرداخت جریمه در اختیار شهروندان گذاشته است. 

یعنی اگر در سایت «تهران من» ثبت نام کرده باشید اما اعتبار کافی در حسابتان نباشد، بعد از ورود به محدوده طرح، بلافاصله جریمه نمی‌شوید، بلکه یکماه فرصت دارید تا حسابتان را شارژ کنید. در پایان فرصت یکماهه، اگر همچنان اعتبارتان ناکافی باشد، جریمه برای شما لحاظ خواهد شد.

بازهم تاکید می‌کنیم که این فرصت 30 روزه، فقط و فقط برای کسانی است که در سایت «تهران من» ثبت نام کرده باشند.

ثبت نام ساکنین محدوده کنترل آلودگی

همان امتیازی که برای ساکنان محدوده طرح ترافیک درنظر گرفته شده، برای ساکنین محدوده کنترل آلودگی هوا نیز وجود دارد. این امتیاز ویژه عبارت است از:

یکبار تردد رایگان ساکنین محدوده آلودگی هوا (زوج یا فرد سابق) قبل از ساعت 8:30 صبح و بعد از ساعت 17 در همان محدوده

لازم به یادآوری است که ساکنین محدوده آلودگی هوا ابتدا باید مشخصات محل سکونت‌شان را در سایت «تهران من» ثبت کرده و سپس با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک سطح شهر، تاییدیه محل سکونت‌شان را انجام دهند.

با شهرداری تماس بگیرید

برای راهنمایی و کسب اطلاعات بیشتر درباره طرح کنترل آلودگی هوا می‌توانید با شماره تلفن 137 واحد ارتباطات مردمی مدیریت شهری تهران، تماس بگیرید.

نویسنده : مرتضی برجسته

منبع : باما

1 دیدگاه

غلامحسین خالقی طرقی(1040 روز پیش)

ازساعت 6/30تا ساعت 12 چه مبلغی باید پرداخت کنیم

برای اطلاع از اخبار روز خودرو، ایمیل خود را وارد نمایید

اطلاعات شما به درستی ثبت گردید
آخرین اخبار دنیای خودرو از طریق ایمیل برای شما ارسال خواهد شد.
مشکلی رخ داده است لطفا چند لحظه بعد مجددا تلاش کنید