راهنمای طرح کنترل آلودگی هوا (زوج و فرد سابق)

رئیس پلیس راهور ناجا، خبر داده که از روز شنبه -نهم آذرماه- طرح زوج و فرد از ساعت 6.30 صبح تا 19 عصر، از درب منازل اجرا میشود.

طبق گفته‌های سردار مهماندار، قوانین مربوط به محدوده طرح ترافیک، همچون گذشته اعمال میشود اما در محدوده کنترل آلودگی هوا (زوج و فرد سابق) تردد خودروها براساس آخرین رقم پلاک آنها خواهد بود. اجرای طرح زوج و فرد، فقط تا تداوم آلودگی هوای تهران، ادامه دارد.

مالکان خودروهای تهرانی باخبر باشند که از نخستین روز تابستان 1398 طرح جدید کنترل آلودگی هوا در محدوده دوم (یا همان زوج و فرد سابق) آغاز شده است؛ طرحی که اگر جزییاتش را ندانید شاید شما رو دچار مشکل کند. پس باما همراه شوید تا همه چیز را درباره طرح جایگزین زوج و فرد بدانید.

اجرای طرح جدید زوج و فرد از چه زمانی است؟

اول تیرماه 98

پلاک زوج و فرد مهم نیست؟

خیر! از آنجایی که در طرح جدید، زوج یا فرد بودن پلاک خودروها دیگر معیاری برای ترددشان نیست، بنابراین استفاده از نام «طرح زوج و فرد» هم دیگر منطقی نخواهد بود! 

نام جدیدش چیست؟

شهرداری تهران از عناوینی مثل «حلقه دوم طرح ترافیک» یا «محدوده کنترل آلودگی هوا» یاد کرده است. ماهم به اختصار از آن به عنوان «محدوده کنترل آلودگی» یاد می‌کنیم. 

محدوده طرح کنترل آلودگی هوا کجاست؟

محدوده طرح کنترل آلودگی هوا تهران
برای دیدن نقشه اصلی، روی تصویر کلیک کنید

در سال 98 محدوده کنترل آلودگی هوا، همان محدوده زوج و فرد سال 97 است. یعنی:

- در شمال: از چمران به همت تا زین الدین به امام علی

- در شرق: از زین الدین به امام علی تا امام علی به بعثت

- در جنوب: از امام علی به بعثت تا بعثت به نواب

- در غرب: از بعثت به نواب تا چمران به همت

همچنین می‌توانید نقشه کنترل آلودگی هوا را از اینجا مشاهده کنید.

ثبت نام در طرح آلودگی هوا چگونه است؟

تمامی شهروندانی که قصد تردد در محدوده طرح کنترل آلودگی را دارند، باید در سایت «تهران من» به نشانی my.tehran.ir ثبت نام کنند.

همچنین شهروندان باید بدانند که تمامی مراحل ثبت نام، شارژ، پیگیری سوالات، اعتراضات و حتی بروز مشکلات احتمالی از طریق سایت «تهران من» قابل انجام بوده و به هیچ وجه نیازی به مراجعه حضوری ندارند.

شرایط تردد رایگان در محدوده کنترل آلودگی هوا چیست؟

اگر در سایت «تهران من» ثبت نام کرده باشید، میزان روزهای تردد رایگان به صورت زیر است:

  • برای خودروهای پلاک تهران: 20 روز
  • برای خودروهای پلاک شهرستان: 15 روز تردد

مجددا تاکید می‌کنیم که تنها شرط استفاده از این تخفیف، ثبت نام کردن در سایت است!

محاسبه نرخ عوارض طرح در سال 1398

اگر در سایت ثبت نام کرده باشید، برای تردد بیشتر از روزهای رایگان‌تان، باید نصف تعرفه طرح ترافیک را پرداخت کنید. اما اگر حوصله حساب و کتاب ندارید، یک راه حل بهتر برای‌تان داریم! 

شهرداری تهران برای محاسبه سریع و دقیق عوارض تردد، سامانه جدیدی ایجاد کرده که می‌توان هزینه تردد در طرح ترافیک و تردد در طرح کنترل آلودگی هوا (زوج و فرد سابق) را با کمک آن محاسبه کرد. 

محاسبه آنلاین هزینه تردد در طرح کنترل آلودگی هوا

در سامانه فوق، شهروندان تهرانی با تعیین نوع سوخت خودرو، محدوده سکونت، محدوده تردد و همچنین ساعت تردد می‌توانند عوارض ترددشان را بصورت آنلاین محاسبه کنند.

خودروهای مسافر هم باید ثبت نام کنند؟

بله! هر خودرویی (هم پلاک تهران و هم پلاک شهرستان) که قصد تردد در محدوده طرح کنترل آلودگی هوا را دارد، حتما باید در سایت «تهران من» ثبت نام کرده باشد. 

تردد روزهای پنج شنبه چگونه است؟

برای روزهای پنجشنبه، تردد در محدوده طرح ترافیک رایگان است اما در محدوده طرح کنترل آلودگی هوا از ساعت 6.30 دقیقه صبح تا 13 ظهر اجرا شده و از 13 به بعد نیز رایگان است.

جریمه تردد طرح کنترل آلودگی هوا چقدر است؟

شهرداری تهران برای سال 98 و با هماهنگی پلیس ناجا، فرصت 30 روزه‌ای برای پرداخت جریمه در اختیار شهروندان گذاشته است. 

یعنی اگر در سایت «تهران من» ثبت نام کرده باشید اما اعتبار کافی در حسابتان نباشد، بعد از ورود به محدوده طرح، بلافاصله جریمه نمی‌شوید، بلکه یکماه فرصت دارید تا حسابتان را شارژ کنید. در پایان فرصت یکماهه، اگر همچنان اعتبارتان ناکافی باشد، جریمه برای شما لحاظ خواهد شد.

بازهم تاکید می‌کنیم که این فرصت 30 روزه، فقط و فقط برای کسانی است که در سایت «تهران من» ثبت نام کرده باشند.

ثبت نام ساکنان محدوده کنترل آلودگی چگونه است؟

همان امتیازی که برای ساکنان محدوده طرح ترافیک درنظر گرفته شده، برای ساکنین محدوده کنترل آلودگی هوا نیز وجود دارد. این امتیاز ویژه عبارت است از:

یکبار تردد رایگان ساکنین محدوده آلودگی هوا (زوج یا فرد سابق) قبل از ساعت 8:30 صبح و بعد از ساعت 17 در همان محدوده

لازم به یادآوری است که ساکنین محدوده آلودگی هوا ابتدا باید مشخصات محل سکونت‌شان را در سایت «تهران من» ثبت کرده و سپس با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک سطح شهر، تاییدیه محل سکونت‌شان را انجام دهند.

با کجا تماس بگیریم؟

برای راهنمایی بیشتر درباره طرح کنترل آلودگی هوا می‌توانید با شماره تلفن 137 داخلی 5 تماس بگیرید.

نویسنده :