معرفی نسل جدید نیسان قشقایی

با اطمینان می‌­توان گفت که مدل قشقایی برای شرکت نیسان اهمیت زیادی دارد چراکه تاکنون بیش از 3 میلیون دستگاه از این خودرو در سراسر جهان به فروش رسیده است. اکنون سومین نسل از این کراس‌اور جمع‌وجور با تغییرات اساسی ظاهری و فنی به میدان آمده تا بلکه به بهبود وضعیت نابسامان نیسان کمک کند.

نسل جدید نیسان قشقایی به پیشرانه 1.3 لیتری بنزین‌سوز توربوشارژ با فناوری هیبرید-خفیف مجهز شده فروش نیسان قشقایی از اواخر سال جاری در اروپا آغاز خواهد شد ولی مشخصات مدل مخصوص بازار ایالات متحده (روگ اسپرت) در آینده نزدیک اعلام خواهد شد.

طراحی نسل جدید نیسان قشقایی

چراغ‌های LED جلو با چیدمان ماتریسی فرمی شبیه به سایر محصولات جدید نیسان داشته و ارتفاع نور را براساس شرایط جاده و عبور خودروهای مقابل به صورت خودکار تنظیم می­‌کند.

به صورت استاندارد 11 رنگ برای بدنه قشقایی موجود است، اما 5 ترکیب رنگ دوتایی و رینگ‌­های 20 اینچی را هم می‌­توان با پرداخت مبلغ اضافه دریافت کرد.

طراحی نسل سوم نیسان قشقایی

به لطف استفاده از مواد کامپوزیت در ساخت در صندوق عقب، بکارگیری آلومینیوم در تولید درها، گلکیرهای جلو و کاپوت و همچنین کاهش وزن برخی قطعات دیگر، وزن کلی خودرو 60 کیلوگرم کاهش یافته که 41 درصد کمتر از نسل قبلی است.

ابعاد نیسان قشقایی که در بازار ایالات متحده با نام «روگ اسپرت» به فروش می‌رسد، در طول، عرض و ارتفاع به ترتیب 35، 32 و 25 میلی‌متر افزایش یافته است. فاصله میان محورهای این خودرو که روی پلتفرم CMF-C شکل گرفته هم 20 میلی‌متر بیشتر شده که افزایش 28 میلی‌متری فضای زانوی سرنشینان عقب را به ارمغان آورده است.

فضای بار نسل سوم نیسان قشقایی

ارتفاع بیشتر نسل جدید قشقایی، افزایش 15 میلی‌متری فضای بالای سر راننده و سرنشین جلو و اضافه شدن 50 لیتر به فضای بار را نیز در پی داشته که البته در این مورد اخیر، پایین‌تر رفتن کف محفظه بار و بازنگری در تعلیق عقب هم تاثیرگذار بوده است.

کابین و امکانات نسل جدید نیسان قشقایی

کیفیت قطعات داخل کابین نسبت به قبل افزایش چشمگیری داشته و امکاناتی همچون ماساژور صندلی­‌های جلو هم به این بخش اضافه شده است. پشت آمپر 12.3 اینچی دیجیتال و نمایشگر 9 اینچی لمسی اطلاعات سرگرمی با پشتیبانی از اپل کارپلیو اندروید اتو و چندین پورت USB برای سرنشینان جلو و عقب از سایر موارد استاندارد موجود در کابین نیسان قشقایی مدل 2021 خواهد بود. با پرداخت مبلغ اضافه می­‌توان نمایشگر 10.8 اینچی هداپ دیسپلی را نیز سفارش داد.

کابین نیسان قشقایی مدل 2021

نیسان قشقایی به مجموعه سامانه­‌های دستیار راننده ProPilot مجهز شده ضمن این‌که برای افزایش ایمنی سرنشینان، یک کیسه هوا نیز بین صندلی­‌های جلو تعبیه شده است.

پیشرانه‌ها و مشخصات فنی نسل جدید نیسان قشقایی

نسل جدید نیسان قشقایی به پیشرانه 1.3 لیتری بنزین‌سوز توربوشارژ با فناوری هیبرید-خفیف مجهز شده که در مدل ضعیف‌تر 138 اسب‌بخار قدرت و 240 نیوتن‌متر گشتاور و در نسخه قوی‌­تر، 156 اسب‌بخار قدرت و 260 نیوتن‌متر گشتاور را از طریق جعبه‌دنده شش سرعته دستی به چرخ‌های جلو انتقال می‌دهد.

گیربکس CVT نیسان قشقایی مدل 2021

در صورت سفارش جعبه‌دنده CVT، امکان انتخاب سامانه چهار چرخ محرک هم فراهم خواهد شد. در صورت تجهیز نسخه قوی‌تر نیسان قشقایی با 156 اسب‌بخار قدرت به جعبه‌دنده Xtronic، رقم گشتاور کمی افزایش یافته و به 270 نیوتن‌متر خواهد رسید.

البته نیسان قشقایی با پیشرانه مجهز به فناوری هیبرید e-Power مشابه با نیسان نوت مخصوص بازار ژاپن هم قابل سفارش خواهد بود. در این حالت، طیف پیشرانه­‌های 1.2 تا 1.5 لیتری روی این مدل نصب خواهد شد که در قوی­‌ترین نسخه، 187 اسب‌بخار قدرت و 330 نیوتن‌متر گشتاور در اختیار راننده قرار می‌دهد. در این نسخه‌ها از نیروی پیشرانه درون‌سوز برای تولید نیروی الکتریکی مورد نیاز برای گردش چرخ‌ها استفاده می­‌شود. لازم بذکر است که پیشرانه دیزل در فهرست پیشرانه‌های قابل انتخاب برای نسل جدید نیسان قشقایی قرار ندارد.

نسل سوم نیسان قشقایی

در هردو محور خودرو از سامانه مک‌فرسون استرات استفاده شده ضمن این‌که سیستم فرمان هم مورد بازبینی قرار گرفته تا نسل جدید نیسان قشقایی واکنش بهتری به فرامین راننده نشان دهد.

مترجم : عماد رحمتی‌راد

منبع : motor1.com