چانگان CS55 پلاس 2022

باور کردنش سخت است، اما سرعت تغییر طراحی کراس‌اورهای چانگان، بیش از حد انتظارمان، زیاد شده! درحالیکه همین تابستان 99 بود که چانگان مدل‌های 2021 خانواده CS55 را به بازار چین فرستاد، حالا باخبر شده‌ایم که چانگان برای عرضه مدل‌های 2022 آن هم آماده است.

نسل دوم CS55 پلاس، با الهام از کراس‌اورهای سری UNI طراح شده.اگر چانگان CS55 را نمی‌شناسید، باید بگوییم که محصولی در سگمنت کراس‌اورهای جمع و جور (کامپکت) است و رقیب مستقیمی برای چری تیگو7 محسوب می‌شود. چانگان در سال 2017، برای اولین‌بار CS55 را معرفی کرد. سپس در سال 2019، نسل دوم این خودرو را با نام جدید چانگان CS55 پلاس به بازار فرستاد. حالا نیز نوبت نسل سوم خانواده CS55 است؛ البته خود چانگان گفته که باید این محصول جدید را نسل دوم CS55 پلاس بدانیم!

نسل جدید چانگان CS55 پلاس، هیچ شباهتی به چانگان CS55 پلاس نسل اول ندارد. می‌دانید چرا؟ چونکه چانگان الگوی طراحی‌اش ‌را تغییر داده و این‌بار، از کراس‌اور جذاب چانگان یونیک (UNI-K) که در سال 2020 معرفی شده، الهام گرفته است. به همین دلیل، چراغ‌ها، جلوپنجره و حتی سپرهای CS55 پلاس، دیگر شما را به یاد نسل اول این خودرو نمی‌اندازد.

چانگان برای نسل جدید CS55 پلاس، پلتفرم خودرو را تغییر نداده اما با این حال، شاهد افزایش 6 میلیمتری در فاصله محوری خودرو هستیم. همچنین تغییر طراحی خودرو باعث شده تا 15 میلیمتر به طول و 5 میلیمتر نیز به عرض خودرو اضافه شود. اما ارتفاع خودرو 10 میلیمتر، نسبت به نسل قبل، کاهش یافته است.

گیربکس 7 دنده دوکلاچه و موتور 1.5 لیتری توربوشارژی که نسل اول CS55 پلاس را به حرکت وامی‌داشت، همچنان نیز در نسل دوم این خودرو وجود دارد. هرچند اطلاعاتی فنی نسل جدید منتشر نشده اما برای یادآوری باید بگوییم که در نسل اولش، همین موتور حدود 180 اسب بخار و 300 نیوتن متر را با چره‌های جلو می‌فرستاد.

اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، نسل دوم چانگان CS55 پلاس حداکثر تا 6 ماه دیگر وارد بازار چین می‌شود و باید به خودروهایی مانند ام‌جی RX5 پلاس، چری تیگو7 جدید، بی‌وای‌دی سانگ پلاس، هاوال H6 و  جیلی بویوئه رقابت کند.

نویسنده : مرتضی برجسته

منبع : باما