وانت آریسان جدید ایران خودرو

در ششمین سال تولید وانت آریسان، شرکت ایران خودرو خبر داده که نسل جدید آریسان را با تیراژ 5000 دستگاهی برای سال 1400، بزودی وارد بازار می‌کند؛ اما این نسل جدید، چه مشخصاتی و چه ویژگی‌هایی دارد؟

آریسان جدید چه زمانی تولید می‌شود؟

نسل قدیم وانت آریسان، که در سال‌های 1394 تا 1399 به تولید رسیده است، هم در ایران خودرو تبریز و هم در ایران خودرو خراسان، خط تولید داشت.

اما نسل جدید وانت آریسان، فقط در کارخانه ایران خودرو خراسان، به تولید می‌رسد. خط تولید آریسان جدید در اریبهشت‌ماه 1400 راه‌اندازی شده اما از پاییز 1400 تولیدانبوه آریسان جدید در آنجا شروع می‌شود. ایران خودرو برای آریسان جدید، ظرفیت تولید 30 هزار دستگاهی را درنظر گرفته است.

موتور آریسان جدید چیست؟

نسل قدیم وانت آریسان با موتور دوگانه‌سوز OHVG2 تولید شده است که دقیقا 1696 سی‌سی حجم دارد و 86 اسب بخار در حالت بنزین و 73 اسب بخار نیز در حالت گاز، تولید می‌کند. همچنین گشتاور آن نیز معادل 140 نیوتن متر در حالت بنزین و 128 نیوتن متر در حالت گاز است.

اما ایران خودرو برای نسل جدید وانت آریسان، از موتور XU7 ارتقایافته استفاده کرده است؛ موتوری که دقیقا 1761 سی‌سی حجم دارد. این دقیقا همان موتوری است که ایران خودرو، روی پژو پارس جدید نیز نصب کرده است. البته با این تفاوت که در وانت آریسان، از نسخه دوگانه‌سوز این موتور استفاده شده درحالیکه پارس جدید، از نسخه بنزینی آن بهره گرفته است.

آریسان جدید چه ویژگی‌هایی دارد؟

با اینکه هنوز اطلاعات رسمی وانت آریسان جدید منتشر نشده اما می‌دانیم که به لطف موتور جدیدش، حالا توانسته استاندارد آلایندگی یورو5 را پاس کند. 

تغییر گنجایش مخزن سوخت، دومین ویژگی وانت آریسان جدید است. در نسل قدیم آریسان، مخزن گاز CNG از نوع 70 لیتری بود ولی در آریسان جدید از نوع 75 لیتری است. همچنین مخزن بنزین که قبلا 52 لیتر بود، حالا به 40 لیتر کاهش یافته. همچنین در آریسان جدید، مخزن بنزین به همراه زاپاس‌بند، به زیر بدنه منتقل شده تا ایمنی بیشتری داشته باشد.

سومین ویژگی آریسان جدید را باید کیفیت ساخت آن بدانیم؛ البته طبق گفته‌های ایران خودرو، آریسان جدید در ابتدا با 2 ستاره کیفی ساخته می‌شود اما در آینده، به 3 ستاره کیفی ارتقا می‌یابد.

قیمت وانت آریسان

برای اطلاع از قیمت انواع محصولات ایران خودرو ازجمله قیمت وانت آریسان و همچنین جهت اطلاع از جدیدترین شرایط فروش ایران خودرو، لینک‌های زیر را مشاهده کنید:

»» قیمت روز ایران خودرو

»» جدیدترین شرایط فروش ایران خودرو

نویسنده : مرتضی برجسته

منبع : باما