مشخصات پیکاپ فوتون تونلند نیوفیس

با انتشار اولین تصاویر از نسخه فیس‌لیفت فوتون تونلند در کشورمان، حالا حدس و گمان‌ها درباره عرضه این تونلند جدید از سوی ایران خودرو دیزل، بالا گرفته است.

شرکت خودروسازی فوتون (Foton) بعد از عرضه ون وانا و همچنین فوتون تونلند S در بازار کشورمان، می‌خواهد دو ورژن جدید از تونلند را هم به ایران بیاورد. ورژن اول در واقع نسل دوم پیکاپ فوتون است که آنرا با نام فوتون تونلند G می‌شناسیم و از سال 2020 نیز به بازار چین راه پیدا کرده. اما ورژن دوم، کمی قدیمی‌تر است چراکه در 2018 به بازار چین معرفی شده و باید آنرا اولین فیس‌لیفت از نسل اول تونلند بدانیم.

نکته جالب اینجاست که در بازار چین، می‌توانید هر سه نسخه فوتون تونلند را خریداری کنید! پس دیگر جای تعجب ندارد که چرا ایران خودرو دیزل، هم تونلند نیوفیس نسل اول و هم تونلند نسل دوم را به کشورمان آورده.

مشخصات فنی فوتون تونلند نیوفیس

فوتون برای تونلند نیوفیس، سه پیشرانه مختلف را در اختیار خریدارانش گذاشته است؛ یکی موتور 2.0 لیتری توربوست که هم نسخه بنزینی و هم نسخه دیزلی دارد. دیگری موتور 2.4 لیتری تنفس طبیعی است که فقط نسخه بنزینی دارد و همان موتوری است که قبلا برای تونلند یورو4 بازار کشورمان نیز استفاده می‌شد. آخری هم موتور 2.8 لیتری توربوست که فقط در نسخه دیزلی عرضه شده. در جدول زیر، مشخصات هر سه موتور تونلند را مشاهده می‌کنید:

نوع موتور دیزلی بنزینی بنزینی دیزلی
حجم موتور 2.0 لیتری 2.0 لیتری 2.4 لیتری 2.8 لیتری
سوخترسانی توربو توربو تنفس طبیعی توربو
قدرت 150 201 تا 218 136 177
گشتاور 320 300 تا 320 200 365
گیربکس 6 دستی 5 دستی یا 6 اتومات 5 دستی 5 دستی یا 6 اتومات

*اطلاعات جدول فوق، از سایت خودروساز گردآوری شده است.

همانطور که در جدول فوق نیز مشاهده می‌کنید، موتور 2.0 لیتری توربو بنزینی فوتون، در دو نسخه مختلف ساخته شده که عبارتند از:

1- موتور 4G20TI4 با قدرت تقریبی 200 اسب بخار و گشتاور 300 نیوتن متر؛ این موتور فقط با گیربکس 5 دنده دستی عرضه می‌شود.

2- موتور 4G20TI3 با قدرت تقریبی 218 اسب بخار و گشتاور 320 نیوتن متر؛ این موتور فقط با گیربکس 6 دنده اتومات عرضه می‌شود.

حالا که با موتورهای سه‌گانه تونلند نیوفیس آشنا شدید، باید بگوییم که طبق تصاویر جاسوسی از این خودرو در ایران، باید منتظر موتور 2.0 لیتری توربو بنزینی با کد 4G20TI4 باشیم؛ یعنی دقیقا همان موتوری که در دل فوتون تونلند S نیز می‌تپد. اگر این فرض درست باشد، پس نباید هیچ تغییری در مشخصات فنی این پیکاپ، رخ داده باشد. نکته دیگر اینکه این کد موتور، فقط با گیربکس دنده‌ای همراه می‌شود، پس برخلاف فوتون تونلند G که گیربگس اتومات داشت، در تونلند نیوفیس باید منتظر گیربکس دستی باشیم.

رقبای فوتون تونلند نیو در ایران

با توجه روزافزون خودروسازان خصوصی کشورمان به پیکاپ‌ها، حالا محصول جدید ایران خودرو دیزل باید با رقبای زیادی در بازار کشورمان روبرو شود؛ مانند آمیکو آسنا دنده‌ای و آمیکو آسنا اتومات، کی‌ام‌سی T8 از کرمان موتور، یوآز پیکاپ از سروش دیزل، کاپرا 2 از بهمن موتور، دایون V5 از مکث موتور، پادرا پلاس دوکابین و همچنین دانگ‌فنگ ریچ 6 از زامیاد.

قیمت فوتون تونلند نیوفیس

اگر معیارمان تونلند 2.0 لیتری توربو با گیربکس دستی و سیستم محرکه دودیفرانسیل باشد، در بازار چین، فوتون این پیکاپ را با قیمت تقریبی 137 تا 148 هزار یوآن می‌فروشد که معادل 21 تا 23 هزار دلار می‌شود.

در مقاله شرایط فروش ایران خودرو دیزل، از آخرین شرایط فروش پیکاپ فوتون مطلع شوید. همچنین از لینک قیمت خودرو می‌توانید قیمت انواع پیکاپ‌های موجود در بازار ایران از جمله قیمت پیکاپ فوتون تونلند را مشاهده کنید.

نویسنده : مرتضی برجسته

منبع : باما