مشخصات وانت زامیاد کارون دوکابین

بعد از عرضه وانت پادرا پلاس، شرکت خودروسازی زامیاد قرار است در سال 1401، نسخه دوکابین این وانت را هم به بازار کشورمان بفرستد؛ خودرویی که دیگر نامش پادرا پلاس نیست و باید آنرا وانت زامیاد کارون صدا بزنیم! هرچند تولید آزمایشی زامیاد کارون (با نام کارخانه‌ای P2i) از سال گذشته شروع شده بود اما این محصول جدید، هنوز به بازار کشورمان عرضه نشده است و همچنان مراحل نهایی تست‌های فنی و دریافت مجوزهای مربوطه را می‌گذراند.

آقای رادمنش (مدیرعامل مرکز تحقیقات و نوآوری سایپا) در پاییز 1400 گفته بود که در صورت دریافت تاییدیه تولید و شماره‌گذاری، سایپا وانت کارون را در دهه فجر 1400 رونمایی خواهد کرد. اما حالا که چندین ماه از وعده سایپا گذشته است، به نظر می‌رسد وانت کارون، به مرحله تولید تجاری، کاملا نزدیک شده و سایپا نیز بزودی آنرا به بازار کشورمان معرفی خواهد کرد.

تولید آزمایشی وانت کارون

شهریور 1399: آقای رادمهر، مدیر پروژه پادرا پلاس، گفته که زامیاد در سال 99، بدنبال تولید و عرضه 1000 دستگاه از این وانت جدید را دارد. ظاهرا طبق برنامه‌ریزی زامیاد، تولید پادرا پلاس بصورت سالانه افزایش خواهد داشت تا آنکه نهایتا به یکی از پرتیراژترین وانت‌های بازار ایران تبدیل شود. وانت پادرا پلاس فعلا در نسخه تک کابین تولید می‌شود اما از اواخر سال جاری، زامیاد همچنین تولید آزمایشی پادرا پلاس دوکابین را هم آغاز خواهد کرد.


مشخصات فنی وانت کارون

تصور نکنید که زامیاد کارون، یک وانت ایرانی است؛ بلکه نامی ایرانی برای یک وانت چینی است! سازنده این خودرو همان شرکتی است که سال‌هاست با گروه سایپا همکاری می‌کند اما نامش تا مدت‌ها مخفی بود. سازنده این وانت، شرکت خودروسازی فودای (Foday) است و در بازار چین، آنرا با نام Lion F16 می‌شناسند. به عبارت بهتر، فودای F16 را باید برادر ارزان‌تر و کوچک‌تر فودای F22 بدانیم.

به غیر از اضافه‌شدن ردیف دوم صندلی‌ها، که آن هم بدون تغییر در طول خودرو یا فاصله محوری انجام شده است، وانت زامیاد کارون تفاوتی با زامیاد پادرا پلاس ندارد. از سیستم ترمزش بگیرید که از نوع هیدرولیکی بوستردار با ABS و EBD است و ترمزهای دیسکی در جلو و کاسه‌ای در عقب دارد، تا سیستم تعلیقش که در جلو از نوع کمک‌فنر هیدرولیکی با میل موجگیر و در عقب از نوع کمک‌فنر هیدرولیکی با فنر تخت است.

مشخصات کارون پادرا پلاس
طول 5185 میلیمتر 5185 میلیمتر
عرض 1740 میلیمتر 1690 میلیمتر
ارتفاع 1780 میلیمتر 1725 میلیمتر
فاصله محوری 3030 میلیمتر 3030 میلیمتر
وزن خالص 1891 کیلوگرم 1710 کیلوگرم
وزن ناخالص 3510 کیلوگرم 3800 کیلوگرم
ظرفیت بار 1319 کیلوگرم 2090 کیلوگرم

*اطلاعات جدول فوق، توسط خودروسازی زامیاد منتشر شده است.

اما شباهت‌های پادرا پلاس با زامیاد کارون، صرفا در ابعاد و اندازه‌ها نیست بلکه در قوای فنی نیز این موضوع به چشم می‌خورد. زامیاد برای وانت کارون از همان موتور و گیربکسی استفاده کرده که قبلا در پادرا پلاس دیده بودیم. البته برای طرفداران محیط زیست باید این نکته را هم بگوییم که وانت پادرا پلاس از مدل 1400 به بعد، بهبودهایی را تجربه کرده و با استاندارد آلایندگی یورو 5 به تولید رسیده است.

مشخصات کارون پادرا پلاس
کد موتور M24
سوخترسانی انژکتوری با کنترل الکترونیکی
آلایندگی یورو 5
حجم موتور 2.4 لیتری 4G69
قدرت 94 اسب بخار در دور موتور 4500
گشتاور 187 نیوتن متر در دور موتور 2500
گیربکس 5 دنده دستی
مصرف شهری 16.1 لیتر 14.48 لیتر
مصرف جاده‌ای 9.27 لیتر 8.64 لیتر
مصرف ترکیبی 11.89 لیتر 10.9 لیتر

*اطلاعات جدول فوق، توسط خودروسازی زامیاد منتشر شده است.

رقیبان پیکاپ کارون در ایران

زامیاد کارون به بازاری آمده که چینی‌های زیادی در آن حضور دارند. اولین حریف کارون، آمیکو آسنا دنده‌ای است که بر حسب اتفاق، هردوی آنها از موتور یکسانی بهره می‌برند. کی‌ام‌سی T8 از کرمان موتور، رقیب دیگری برای کارون خواهد که البته به دلیل موتور توربوشارژ و امکانات بیشترش، در رده قیمتی بالاتری از وانت کارون قرار دارد.

البته از پیکاپ‌های دیگری مانند کاپرا 2 بهمن موتور، فوتون تونلند نیوفیس، پیکاپ ریچ 6 و همچنین دایون V5 از مکث موتور نیز نباید غفلت کرد. 

قیمت وانت زامیاد کارون

در بازار چین، فودای F16 با موتور 2.4 لیتری و در نسخه دو دیفرانسیل، حدود 85 تا 90 هزار یوآن قیمت دارد که تقریبا معادل 13 هزار دلار می‌شود. بنابراین در بازار کشورمان، احتمالا با قیمتی در حدود 700 تا 900 میلیون تومان فروخته خواهد شد.

در مقاله شرایط فروش زامیاد می‌توانید از آخرین طرح‌های فروش زامیاد کارون و پیش فروش زامیاد کارون مطلع شوید. همچنین از لینک قیمت خودرو نیز قیمت روز انواع زامیاد از جمله قیمت زامیاد کارون را در بازار آزاد مشاهده کنید.

دفترچه راهنمای وانت کارون

در مقاله دانلود دفترچه راهنمای خودرو می‌توانید کتابچه فارسی زامیاد کارون، کتابچه انواع خودروهای زامیاد و همچنین سایر خودروهای موجود در بازار کشورمان را مشاهده کنید.

نویسنده : مرتضی برجسته

منبع : باما

برای اطلاع از اخبار روز خودرو، ایمیل خود را وارد نمایید

اطلاعات شما به درستی ثبت گردید
آخرین اخبار دنیای خودرو از طریق ایمیل برای شما ارسال خواهد شد.
مشکلی رخ داده است لطفا چند لحظه بعد مجددا تلاش کنید