مشخصات رانا پلاس اتوماتیک (AMT)

آبان 1400: آقای اسماعیلی (مدیر پروژه رانا پلاس) گفته که ایران خودرو پس از معرفی رانا پلاس با گیربکس 5 دنده (MT5)، پروژه ارتقای این محصول را در دو مرحله تعریف کرد. مرحله اول، عرضه رانا پلاس پانوراما با گیربکس 6 دنده (MT6) بود که علاوه بر سقف شیشه‌ای، این خودرو به فرمان برقی نیز مجهز شد. اما مرحله دوم، نصب گیربکس 6 سرعته نیمه‌اتوماتیک (AMT) بوده که مانند سایر نسخه‌های رانا پلاس، با موتور بهبودیافته TU5P همراه می‌شود.

آقای اسماعیلی ضمن تایید استفاده از اهرم دنده چرخشی و همچنین نصب پدال شیفتر روی فرمان این خودرو، گفته که رانا پلاس اتوماتیک در بهار 1401 به تولیدانبوه می‌رسد.

عکس کابین رانا پلاس اتوماتیک

آبان 1400: به تازگی تصاویری از رانا پلاس نیمه‌اتوماتیک (AMT) در فضای مجازی منتشر شده است؛ تصاویری که گویای اضافه‌شدن ویژگی‌های جدیدی به این خودروست:

طبق تصاویر فوق، در رانا پلاس اتوماتیک، دیگر خبری از اهرم فیزیکی دنده نیست و ایران خودرو به جای آن، از یک کنترلگر چرخشی یا اصطلاحا «موس» استفاده کرده است که چهار حالت درایو (D)، خلاص (N)، دنده عقب (R) و دستی (M) داشته اما حالت پارک (P) در آن وجود ندارد. همچنین حالت‌های برفی (*) و اسپرت (S) نیز برای این گیربکس جدید، تعریف شده است. 

نکته هیجان‌انگیزتر اینکه وقتی گیربکس را در حالت M قرار دهید، تعویض دنده‌ها با پدال شیفترهای پشت فرمان امکان‌پذیر است. با اینکه مشخص نیست که در نسخه تولیدنهایی نیز این ویژگی‌ وجود خواهد داشت یا خیر، اما همین ویژگی جالب، باعث شده تا رانا پلاس AMT، نخستین محصول ایرانی باشد که با چنین آپشنی بدست خریداران می‌رسد.

تولید آزمایشی رانا پلاس اتومات در سال 1400

تیر 1400: آقای مقیمی (مدیرعامل ایران خودرو) اطلاعات جدیدی از رانا پلاس اتوماتیک را رسانه‌ای کرده است. طبق گفته‌های مقیمی، شرکت ایران خودرو در شهریورماه 1400 و به مناسبت هفته دولت، خط تولید گیربکس نیمه‌اتوماتیک (AMT) را راه‌اندازی می‌کند و سپس در آبان‌ماه 1400 نیز نخستین محصول با این گیربکس را به تولید می‌رساند.

با اینکه آقای مقیمی نام اولین محصول ایران خودرو با گیربکس AMT را فاش نکرده اما طبق خبرهای قبلی، می‌دانیم که این محصول جدید، همان رانا پلاس خواهد بود. اگر همه چیز طبق برنامه‌ریزی ایران خودرو پیش برود، احتمالا در اواخر سال 1400 سری اول این خودرو، بدست مشتریانش می‌رسد.


قیمت رانا پلاس اتوماتیک

با اینکه هنوز قیمت رسمی رانا پلاس اتوماتیک اعلام نشده، اما پیش‌بینی می‌شود حداکثر 20% گران‌تر از قیمت رانا پلاس پانوراما باشد.

همچنین از لینک قیمت خودرو و قیمت محصولات ایران خودرو می‌توانید از آخرین تغییرات قیمت نمایندگی ایران خودرو و قیمت بازار آزاد برای انواع رانا و رانا پلاس مطلع شوید. 

فروش رانا پلاس اتوماتیک

در مقاله شرایط فروش ایران خودرو می‌توانید از آخرین شرایط فروش فوری رانا پلاس و همچنین شرایط پیش فروش رانا پلاس مطلع شوید. همچنین از لینک خرید و فروش رانا می‌توانید به‌روزترین آگهی‌های رانا ایران خودرو را مشاهده کنید.

نویسنده : مرتضی برجسته

منبع : باما