مشخصات سایپا سهند (نیو سدان)

دی 1400: آقای امیرحسین جماعت، رئیس مرکز ارتباطات و دبیر کمیته نامگذاری محصولات سایپا، برای نخستین‌بار نام تجاری پروژه «نیوسدان سایپا» را اعلام کرده است. این محصول جدید سایپا، قرار است با نام «سایپا سهند» راهی بازار کشورمان شود.

سایپا سهند؛ جایگزین ساینا

سایپا تا سال 1405، چندین محصول جدید را راهی بازار کشورمان می‌کند؛ یکی از این محصولات جدید، خودرویی است که نارنجی‌پوشان جاده مخصوص برای جایگزینی با خانواده ساینا آنرا ساخته‌اند. اما این محصول جدید چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟ اما برای شناخت این محصول جدید، باید سایپا ساینا را بشناسیم.

سال 1395 که سایپا برای اولین‌بار دست به معرفی ساینا EX زد، تصور اولیه همه ما این بود که با محصولی لوکس‌تر و پرآپشن‌تر از خانواده تیبا سروکار داریم. اما اندکی بعد متوجه شدیم که چنین چیزی نیست! ساینا، بیش از آنکه یک محصول جدید و نوآورانه‌ نسبت به خانواده تیبا باشد، شبیه یک تغییرچهره شتابزده برای تیبا بود؛ تغییر چهره‌ای که آنقدرها هم تاثیرگذار نبود و هیچکدام از ویژگی‌هایش نمی‌توانست اختلاف قیمت ساینا را با تیبا توجیه کند. این بزرگترین نکته منفی ساینا بوده و هست.

اندکی بعد از معرفی ساینا دنده‌ای، سایپا در سال 1397 موفق به تولید ساینا اتوماتیک شد ولی در همان سال، تحریم‌های صنعت خودرویی کشورمان، مانع تامین گیربکس‌های این خودرو شد و نهایتا تولید ارزان‌ترین سدان اتوماتیک بازار ایران، خیلی زود متوقف گشت.

در سال 1399 مهندسان سایپا دوباره دست به کار شدند و نسخه جدیدی از این خودرو را با نام ساینا پلاس (آپشنال) معرفی کردند؛ خودرویی که چند تغییر مختصر ظاهری به همراه داشت و اضافه‌شدن مولتی‌مدیا به آن، باعث جلب توجه بیشتر مشتریان به آن شده بود. اما اندکی بعد از ساینا آپشنال، سایپا بالاخره اولین فیس‌لیفت ساینا را معرفی کرد و نامش را ساینا S گذاشت. سپس به تقلید از کوییک R، نسخه دو رنگ آنرا با نام ساینا SR رونمایی کرد.

مشخصات فنی سایپا سهند

همانطور که سایپا اطلس برای جایگزینی با خانواده تیبا آمده، سایپا درصدد است تا محصول جدید دیگری را هم بعنوان جایگزین خانواده ساینا، راهی بازار کشورمان کند. نخستین اطلاعات از این محصول جدید را آقای رادمنش (مدیرعامل مرکز تحقیقات و نوآوری سایپا) در آذرماه 1400 رسانه‌ای کرد. وی درباره این خودروی جدید گفته بود که سایپا هنوز نام تجاری آنرا تعیین نکرده اما پروژه ساخت آن را «نیوسدان» نامگذاری کرده است. اندکی بعد، یعنی در دیماه 1400، سایپا نام تجاری این پروژه را «سهند» اعلام کرد. 

سایپا سهندبا همان پلتفرم ساینا ساخته می‌شود اما فیس‌لیفت کاملی روی آن صورت گرفته و احتمالا با آپشن‌های گران‌تری نیز ساخته خواهد شد.

زمان تولید سهند سایپا

طبق برنامه‌ریزی سایپا، پروژه تولید «سایپا سهند» با فاصله زمانی شش ماه بعد از شروع تولیدانبوه سایپا اطلس خواهد بود. از آنجایی که سایپا اطلس در نیمه دوم سال 1401 به تولیدانبوه می‌رسد، پس خودرو سهند سایپا نیز احتمالا در اواخر سال 1401 یا اوایل سال 1402 به بازار کشورمان می‌آید.

نویسنده : مرتضی برجسته

منبع : باما