عقبگرد لادا در 2022

پس از تصمیم رنو به فروش سهام خود در آفتاواز - AvtoVAZ - به موسسه مرکزی تحقیقات و توسعه خودرو و موتور روسیه (NAMI)، این خودروساز روسی بیشتر از قبل در باتلاق فرو رفته است.

لادا گرانتا کلاسیک 2022 با حذف ترمزهای ضدقفل، کیسه هوا و سامانه الکترونیکی پایداری، اکنون از نظر ایمنی و فناوری به چند دهه قبل بازگشته است.پس از آغاز تحریم‌های جهانی علیه روسیه که در پاسخ به حمله این کشور به اوکراین اعمال شد، خط تولید آفتاواز برای مدتی تعطیل شد. اکنون خط تولید مجدداً شروع بکار نموده ولی با توجه به کمبود قطعات، لادا گرانتا به سایه­‌ای از آنچه قبلا بود، تبدیل شده است.

بنابر گزارش اتوموتیو نیوز، لادا گرانتا کلاسیک 2022 با حذف ترمزهای ضدقفل، کیسه هوا، حالت پیش‌­کشنده در کمربندهای ایمنی و سامانه الکترونیکی پایداری، اکنون از نظر ایمنی و فناوری به چند دهه قبل بازگشته است.

اخبار جدید به همین نقطه محدود نمی‌شود، چراکه استاندارد آلایندگی یورو 5 که البته از نظر اتحادیه اروپا از رده خارج بود نیز از پیشرانه لادا گرانتا کلاسیک 2022 حذف شده است.

لادا گرانتا کلاسیک 2022

البته خروجی 90 اسب‌­بخار از پیشرانه 1.6 لیتری تنفس طبیعی لادا گرانتا کلاسیک 2022 بیشتر با استاندارد یورو 2 سازگاری دارد و خودروهای مدل 1996 میلادی را به یاد می­‌آورد. به هرحال در روزگاری که خودروسازان برای کسب استاندارد یورو 7 آماده می­‌شوند، گرانتا از آنچه بود نیز پسرفت کرده است.

براساس اعلام شرکت سازنده، لادا گرانتا کلاسیک 2022 به قفل مرکزی، کامپیوتر سفری، شیشه­‌های برقی جلو، آینه­‌های جانبی برقی با گرمکن و چهار بلندگو مجهز شده است. در این خودرو از سیستم صوتی خبری نیست و باید استفاده از صدای بلندگوها باید دستگاه اضافه را به این بخش متصل کنید.

لادا گرانتا کلاسیک 2022 که در سه فرم سدان، لیف­ت‌بک و استیشن‌واگن تولید می‌­شود، به صورت استاندارد به رینگ‌های 14 اینچی مجهز شده است، ولی با پرداخت مبلغ اضافه می‌­توان رینگ‌های 15 اینچی را دریافت کرد.

لادا گرانتا کلاسیک 2022

حذف تجهیزات رفاهی و ایمنی از لادا گرانتا کلاسیک 2022 منجر به کاهش 1875 دلاری قیمت این خودرو نسبت به مدل قبل از تحریم‌ها شده و این رقم را به 12 هزار دلار رسانده است. لادا گرانتا کلاسیک 2022 اکنون به عنوان ارزان‌ترین خودروی صفر کیلومتر بازار روسیه شناخته می‌شود و از طریق سیستم اعتباری لادا به فروش می‌­رسد.

به نظر می­‌رسد که نسخه ساده‌­سازی شده از سایر محصولات آفتاواز همچون خودروی 45 ساله لادا نیوا هم در آینده نزدیک به مشتریان معرفی شود.

مترجم : عماد رحمتی‌راد

منبع : motor1.com