جریمه سرعت غیر مجاز

جریمه سرعت غیر مجاز سال 1401

توقیف ساعتی خودروهای متخلف

سرهنگ محمد رازقی، معاون عملیات پلیس راهور تهران، اعلام کرد که اگر راننده‌ای مرتکب تخلفات سرعت غیر مجاز و سبقت غیر مجاز شود، خودروی وی در همان محل، به صورت ساعتی، توقیف خواهد شد‌.

سرهنگ رازقی؛ معاون عملیات پلیس راهور تهران

وی همچنین افزود که برای کنترل سرعت‌های غیر مجاز، قرارگاه سرعت تشکیل شده است؛ به این صورت که با هماهنگی مراجع قضایی، هر صبح کسانی که با سرعت بالا در محورهای بزرگراهی تردد کنند از طریق سامانه‌ها شناسایی و به پلیس راهور تهران بزرگ احضار می‌شوند.

اگر راننده‌ای در شب، با سرعت غیرمجاز در بزرگراه‌ها تردد کند، صبح برای وی پیامکی ارسال می‌شود تا حتما در اولین فرصت به پلیس راهور تهران بزرگ مراجعه کند. شخص متخلف علاوه بر این که تحت آموزش قرار می‌گیرد، باید تعهد بدهد که تخلف را تکرار نمی‌کند و سرعت غیرمجاز نداشته باشد. بر اساس گفته‌های وی، این اقدام تاثیر بسزایی در کاهش تخلفات داشته و افرادی که در مدت اخیر برای آموزش مراجعه کرده‌اند، دیگر تخلفی از آن‌ها سر نزده است.

جریمه سرعت متوسط در اتوبان

تیر 1400: از اواخر سال 1394 بود که به دستور رئیس‌ وقت پلیس راهور، سیستم محاسبه «سرعت متوسط در اتوبان‌ها» معرفی شد. ماجرا از این قرار بود که برخی رانندگان متخلف، در زمان نزدیک‌شدن به دوربین‌ها، از سرعت‌شان می‌کاهند و به محض عبور از دوربین، دوباره با سرعت غیرمجاز به مسیرشان ادامه می‌دهند.

برای جلوگیری از این رفتارهای اشتباه، پلیس راهور، سیستم جدیدی را راه‌اندازی کرده که در آن، سرعت متوسط خودروها در طول مسیر محاسبه می‌شود. به عنوان مثال، اگر مدت‌زمان لازم برای پیمودن مسیر تهران قم با سرعت متوسط قانونی، یک ساعت و 30 دقیقه باشد، در صورتیکه رانندگان در زمان کمتری این مسیر را طی کنند، حتما برای یکبار، جریمه می‌شوند. 

جریمه سرعت متوسط در اتوبان
جریمه سرعت متوسط در اتوبان

البته نکته جالب اینجاست که محاسبه سرعت متوسط، الزاما در ابتدای و انتهای مسیرها و محورهای مواصلاتی اصلی نیستند بلکه در فاصله میان دو دوربین هم محاسبه می‌شود. مثلا اگر زمان لازم برای پیمودن فاصله بین دو دوربین کنترلی پلیس، 20 دقیقه باشد اما شما آنرا در 10 دقیقه طی کنید، به این معنی است که سرعت‌تان از سرعت متوسط مجاز، فراتر بوده و مشمول جریمه راهنمایی و رانندگی هستید.


جریمه سرعت غیر مجاز سال 1401

براساس جدول تخلفات رانندگی، جریمه سرعت غیر مجاز از سال 1399 تغییر کرده و براساس محل ثبت تخلف و همچنین براساس میزان سرعتی است که برای راننده متخلف ثبت می‌شود. بنابراین جریمه سرعت، ممکن است برای یک راننده، ارزان‌تر و ساده‌تر باشد اما برای راننده‌ای دیگر، گران‌تر و سخت‌تر باشد. جزییات کامل این جریمه را در ادامه متن مطالعه کنید:

جریمه سرعت غیر مجاز تا 30 کیلومتر

طبق تعرفه سال 1401، جریمه سرعت غیر مجاز تا 30 کیلومتر برساعت (یعنی 30 کیلومتر برساعت بیشتر از حد مجاز) برابر است با:

  • در کلانشهرها و مراکز استان و جاده بین شهری: 63 هزار تومان.
  • در سایر شهرها: 46 هزار تومان.
  • در راه‌های روستایی: 31 هزارتومان.

جریمه سرعت غیر مجاز بیش از 30 کیلومتر

طبق تعرفه سال 1401، جریمه سرعت غیر مجاز بیش از 30 کیلومتر برساعت (یعنی بیش از 30 کیلومتر برساعت بیشتر از حد مجاز) برابر است با:

  • در کلانشهرها و مراکز استان و جاده بین شهری: 210 هزار تومان.
  • در سایر شهرها: 189 هزار تومان.
  • در راه‌های روستایی: 105 هزارتومان.

توجه داشته باشید که اگر سرعت راننده متخلف، بین 30 تا 50 کیلومتر فراتر از سرعت مجاز باشد، علاوه بر جریمه نقدی، مشمول 5 نمره منفی برای رانندگان شخصی یا 10 نمره منفی برای رانندگان عمومی نیز می‌شود.

اما اگر سرعت راننده متخلف، بیش از 50 کیلومتر برساعت فراتر از حد مجاز باشد، علاوه بر جریمه نقدی و ثبت نمره منفی در گواهینامه رانندگی، به راننده متخلف از طریق پیامک یا تماس تلفنی، اطلاع‌رسانی می‌شود تا در دوره آموزشی پلیس راهور شرکت کند. در انتهای دوره آموزشی نیز راننده متخلف، باید تعهد کتبی دهد که دیگر مرتکب این تخلف نخواهد شد. بعد از اخذ تعهد، چنانچه راننده متخلف برای بار دوم مرتکب این تخلف رانندگی شود، به عنوان مجرم شناخته شده و به مراجع قضایی معرفی می‌گردد.


انواع جرایم راهنمایی و رانندگی

جدیدترین اخبار جریمه راهنمایی و رانندگی، شامل اخبار جریمه معاینه فنی خودرو، اخبار جریمه عوارض آزادراهی، اخبار جریمه طرح ترافیک و اخبار جریمه بیمه شخص ثالث را در مطالب منتخب زیر بخوایند:

جریمه معاینه فنی خودرو

در مقاله جریمه معاینه فنی می‌توانید از آخرین اخبار جریمه معاینه فنی خودرو، جریمه معاینه فنی موتورسیکلت، نحوه استعلام جریمه معاینه فنی و نرخ جدید جریمه نداشتن معاینه فنی مطلع شوید.

جریمه عوارض آزادراهی خودرو

آخرین اخبار جریمه عوارض اتوبان، نحوه استعلام جریمه عوارضی، نحوه پرداخت جریمه عوارض آزادراهی، نحوه اعتراض به جریمه عوارضی خودرو و نحوه محاسبه جریمه دیرکرد عوارض آزادراهی خودرو را در مقاله جریمه عوارض آزادراهی مطالعه کنید.

جریمه طرح ترافیک تهران

نرخ جدید جریمه طرح ترافیک تهران، جریمه ورود به طرح ترافیک، جریمه طرح، استعلام جریمه طرح ترافیک از تهران من، جریمه طرح ترافیک اصفهان و مشهد و سایر کلانشهرهای ایران را در مقاله جریمه طرح ترافیک مطالعه کنید.

جریمه بیمه شخص ثالث

قیمت جریمه بیمه ثالث، جریمه نداشتن بیمه نامه شخص ثالث، نرخ جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث موتورسیکلت و آخرین اخبار تمدید بخشودگی جرایم بیمه شخص ثالث را در مقاله جریمه بیمه شخص ثالث مطالعه کنید.

استعلام جریمه رانندگی

اگر مالک خودرو هستید یا موتورسیکلت دارید، انواع روش‌های استعلام جریمه رانندگی و نحوه پرداخت جریمه رانندگی را در مطالب منتخب زیر بخوانید:

استعلام خلافی خودرو

راهنمای استعلام خلافی خودرو، استعلام اینترنتی خلافی خودرو از راهور 120، پرداخت آنلاین خلافی خودرو در rahvar120 و نحوه اعتراض به خلافی خودرو را در مقاله استعلام و پرداخت خلافی خودرو مطالعه کنید.

استعلام خلافی موتورسیکلت

روش های پرداخت آنلاین خلافی موتورسیکلت، استعلام خلافی موتورسیکلت با پلاک و نحوه استعلام رایگان خلافی موتورسیکلت از سایت راهور 120 را در مقاله استعلام خلافی موتورسیکلت مطالعه کنید.

نویسنده : مریم سادات نوری

منبع : باما