سوپراسپرت افغانستان مادا 9

نگاهی به سوپراسپرت ساخت افغانستان

به احتمال زیاد در طی چند روز گذشته، خبرهایی درباره خودرویی به نام مادا 9 را در رسانه­‌ها مشاهده کرده باشید. این خودرو با عنوان «سوپراسپرت ساخت افغانستان» معرفی شده اما گذشته از عناوین و القاب، تا چه حد می‌­توان روی این خودرو حساب باز کرد؟

روند طراحی مادا 9 به عنوان محصولی از استارت‌آپ انتاپ (ENTOP)، 5 سال به طول انجامیده است.همین ابتدای امر باید توجه داشت که برخلاف آرس S1 یا SP Automotive Chaos، مادا 9 صرفا یک طرح کامپیوتری نیست و می‌­تواند به صورت مستقل در جاده حرکت کند. بنابراین با چیزی فراتر از تصورات یک طراح گرافیک مواجه هستیم.

اما تنها در یکی از چندین فیلمی که مادا 9 را به تصویر کشیده، این خودرو با سرعت کم و دورموتور پایین در حال حرکت است، بنابراین نمی­‌توان درباره تکمیل بخش فنی آن اطمینان داشت. البته برخلاف بسیاری از نمونه­‌های مشابه، تاکنون هیچ مطلبی درباره مشخصات فنی مادا 9 اعلام نشده است.

براساس اخبار پراکنده، روند طراحی مادا 9 به عنوان محصولی از استارت‌آپ انتاپ (ENTOP)، 5 سال به طول انجامیده است، هرچند که براساس اظهار بنیانگذار این استارت‌آپ یعنی محمدرضا احمدی، برای تکمیل به تنها دو هفته زمان نیاز دارد. البته این اظهارات در ماه نوامبر انجام شده است، بنابراین انتظار داریم که به زودی از مشخصات فنی، قیمت و سایر اطلاعات مربوط به این خودرو آگاه شویم.

سوپراسپرت افغانستان مادا 9

برخی شایعات از قطعات سبک وزن کامپوزیت و شاسی فریم لوله­‌ای مادا 9 خبر می‌­دهد. البته فیلم کوتاهی که 31 دسامبر در حساب کاربری انتاپ در یوتیوب انتشار یافته است، شاسی مادا 9 و پیشرانه 4 سیلندر تویوتا را نمایش می­‌دهد.

با تمام این‌ها، باید به این واقعیت توجه داشت که تاکنون افراد زیادی اقدام به ارائه طرح‌هایی جالب از خودروهای سوپراسپرت کرده­‌اند با این امید که برای ساخت حتی یک یا دو نمونه از خودرو موفق به جلب سرمایه شوند، اما تعدادی بسیار اندک به آرزوی خود رسیده‌­اند.

سوپراسپرت افغانستان مادا 9

به اعتقاد کارشناسان carscoops.com، به نظر نمی­‌رسد که پروژه مادا 9 دارای توانایی بالقوه برای ورود به خط تولید باشد، مخصوصا که افغانستان از نظر سیاسی و اقتصادی در شرایط خاصی قرار دارد.

جدیدترین اخبار خودرو را در باما بخوانید.

مترجم : عماد رحمتی‌راد

منبع : carscoops.com