• گواهينامه موتورسيکلت بدون آزمون

آیا موتورسیکلت بدون نیاز به گواهینامه وجود دارد؟

گواهینامه موتورسیکلت بدون آزمون و یک روزه (گواهینامه آسان موتور)

21 مرداد 1402 11:30

آیا موتورسیکلت بدون نیاز به گواهینامه وجود دارد؟

مرداد 1402: گسترش استفاده از موتورسیکلت به عنوان وسیله نقلیه کارآمد و همچنین تفریحی باعث شده که برخی برای بازاریابی و فروش بیشتر مدعی شوند برخی از انواع این موتورسیکلت به خصوص اسکوترهای برقی که شکل موتور داشته اما از توان کمتری برخوردار هستند برای راندن نیازمند گواهینامه نیست. اما راندن موتورسیکلت در تمامی کشورها نیازمند دریافت گواهینامه توسط راکبان است. قوانین راهنمایی و رانندگی در جمهوری اسلامی استثنا از دیگر نقاط دنیا نیست. طبق ماده (1) آیین‌نامه صدور انواع گواهینامه رانندگی و همچنین ماده (2) آیین‌نامه راهنمایی و رانندگی کشور، داشتن پلاک و گواهینامه برای تمامی وسایل نقلیه الزامی است.

بنابراین تمام موتورهای انژکتوری، کاربراتوری، گازی و برقی با هر اندازه حجم موتور، جزو وسایل نقلیه به حساب می‌آیند و مطابق قانون، نخستین شرط رانندگی با انواع موتورسیکلت، کسب تجربه از طریق گذراندن دوره‌های آموزشی و در نهایت گرفتن گواهینامه است؛ پس اگر به سن 18 سال رسیده و به سبب علاقه یا هر دلیل دیگری می‌خواهید سوار موتورسیکلت شوید، بهتر است هرچه سریع‌تر نسبت به دریافت گواهینامه موتورسیکلت اقدام کنید.

سردار حمیدی، رئیس پلس راهور تهران بزرگ، توضیح داد به طور کل چیزی به نام موتورسیکلت فاقد نیاز به گواهینامه نداریم و تمامی راکبان باید دارای گواهینامه رانندگی باشند. هر نوع وسیله نقلیه دارای نیروی محرکه غیر انسانی برای تردد نیازمند گواهینامه رانندگی هستند. طبق قانون هر نوع وسیله نقلیه دارای نیروی محرکه غیر انسانی، چه به صورت برقی و چه به صورت بنزینی و دیگر سوخت‌ها، برای تردد نیازمند گواهینامه رانندگی هستند. طبق دستور العملی جلوی تبلیغات در این موضوع گرفته شده و به تمامی این فروشندگان اخطار لازم داده شده است.

وی از مردم خواست تا فریب این تبلیغات را نخورده، زیرا در صورت استفاده بدون گواهینامه توسط پلیس متوقف خواهند شد. چنین ادعایی که برای موتورسیکلت های برقی نیاز به گواهینامه نیست در هیچ کشوری مصداق نداشته و قوانین رانندگی برای وسائل نقلیه دارای نیروی محرکه مکانیکی در همه کشورها یکسان است.

جزئیات طرح دریافت یک روزه گواهینامه موتورسیکلت

خرداد 1402: سردار سید کمال هادیانفر، رئیس پلیس راهور، طرح ارائه یک روزه گواهینامه موتورسیکلت توضیح داد در حال حاضر این طرح در سمنان به شکل پایلوت اجرا شده است؛ طی یکی دو هفته آتی این طرح در تبریز هم اجرا می‌شود و پس از آن با رفع نواقص و مشکلات سامانه، به شکل سراسری در کشور به مرحله اجرا می‌رسد.

وی افزود طبق آمارهای پلیس راهنمایی و رانندگی، شش میلیون و 800 هزار نفر در کشور از موتورسیکلت استفاده می‌کنند، اما فاقد گواهینامه موتورسیکلت هستند. اگر با همین روال عادی و جاری بخواهیم کاری کنیم که این افراد گواهینامه موتورسیکلت دریافت کنند، بیش از 40 سال زمان لازم است. به همین دلیل نیز طرح ارائه یک روزه گواهینامه موتورسیکلت طراحی شد. دلایلی که منجر به عدم دریافت گواهینامه موتورسیکلت از سوی موتورسیکلت سواران شده شامل مشکلاتی مانند گرانی، طولانی شدن فرآیند دریافت گواهینامه و ... است.

سردار هادیانفر درباره اینکه چه کسانی می‌توانند یک روزه گواهینامه موتورسیکلت خود را دریافت کنند، گفت متقاضیان باید توجه داشته باشند که تنها افراد دارای موتورسیکلت که موتورسیکلتی به نام خود داشته باشند، می‌توانند در این طرح شرکت کنند. در واقع افراد فاقد موتورسیکلت باید با همان سیر و مراحل قدیمی نسبت به دریافت گواهینامه خود اقدام کنند. اما اگر فردی دارای موتورسیکلت باشد، می‌تواند در طرح دریافت یک روزه گواهینامه موتورسیکلت مشارکت کند.

براساس گفته‌های وی، دریافت یک روزه گواهینامه، بسته به فرد متقاضی دارد. در این طرح تمام اقدامات از برگزاری آزمون آئین‌نامه، آزمون عملی، معاینات پزشکی و ...  در طول یک روز ارائه می‌شوند. اما به هرحال فرد متقاضی نیز باید مهارت لازم را داشته و امتیاز کافی را کسب کند. اگر فردی تمام این آزمون‌ها و معاینات را به درستی پشت سر بگذارد، ظرف مدت یک روز تمام اقداماتی را که باید برای دریافت گواهینامه انجام دهد، انجام داده است. در طرح ارائه یک روزه گواهینامه تمام اقدامات مربوط به دریافت گواهینامه انجام شده و ما بر اساس مرّ قانون کارها را انجام می‌دهیم، اما فرآیندها را کوتاه کرده‌ایم، تا بتوانیم این شش میلیون و 800 هزار موتورسوار فاقد گواهینامه ظرف مدت یک سال تا یکسال و نیم گواهینامه موتورسیکلت دریافت کنند.

وی افزود در طرح یک روزه هزینه‌ها حدود 60 درصد ارزان‌تر از رویه عادی دریافت گواهینامه است. این طرح حتما در کل کشور اجرا خواهد شد و فرمانده محترم فراجا نیز با اجرای آن موافقت کرده‌اند.

وی در پایان تاکید کرد ‌تمامی آموزشگاه‌های موتورسیکلت می‌توانند در اجرای این طرح مشارکت کنند.

آیا موتورهای پاکشتی گواهینامه و پلاک لازم دارند؟

خرداد 1402: سرهنگ علی محمدی، رئیس مرکز شماره‌گذاری و تعویض پلاک پلیس راهور، درباره شماره‌گذاری موتورسیکلت‌هایی که با نام «پاکشتی» در سطح کشورمان خرید و فروش می‌شوند، توضیح داد که این نوع موتورسیکلت‌ها توسط پلیس شماره‌گذاری می‌شوند و هیچ مشکل قانونی برای شماره‌گذاری پاکشتی، وجود ندارد.
وی تاکید کرد البته باید به این نکته دقت کرد که لازمه شماره‌گذاری یک وسیله نقلیه، برخورداری از اسناد مالکیتی است؛ یعنی هر فردی که سند مالکیت یک موتورسیکلت را داشته باشد، می‌تواند برای پلاک کردن این موتورسیکلت اقدام کند.
وی افزود برخی از افراد سودجو و کلاهبردار ادعا می‌کنند موتورهای پاکشتی نیازی به پلاک ندارند؛ اما طبق قانون، هر وسیله نقلیه‌ای که در شهر تردد می‌کند باید پلاک داشته باشد و خریداران دقت کنند که در دام این افراد نیفتند؛ چراکه اگر موتورسیکلت بدون پلاکی در شهر مشاهده شود، توقیف می‌شود.

علت اجرای دوباره طرح گواهینامه آسان موتورسیکلت

خرداد 1402: پلیس معتقد است رفتارهای سلبی مانند استفاده از «کفی» نمی‌تواند موتورسیکلت‌سواران را وادار به رعایت قوانین کند. پس باید به سمت برخوردهای ایجابی رفت. برخورد با آن‌ها باید به گونه‌ای باشد که فرد تاثیر لازم از آن جریمه را بگیرد و رفتار اشتباهش را اصلاح کند.

سردار تیمور حسینی، جانشین پلیس راهور، در این باره و صدور گواهینامه آسان برای موتورسواران فاقد گواهینامه توضیح داد به ماموران پلیس راهور اعلام شده که اگر یک موتورسیکلت‌سوار، قوانین را رعایت می‌کرد و کلاه ایمنی هم داشت دیگر به بهانه بررسی مدارک او را متوقف نکنند.

وی به اجرای طرحی به نام «گواهینامه آسان برای موتورسیکلت‌سواران» اشاره کرد و گفت اکثر موتورسیکلت‌سوارانی که اقدام به گرفتن گواهینامه موتورسیکلت نمی‌کنند، دلیل این کار را هزینه زیاد و زمان بر بودن اخذ گواهینامه عنوان کرده‌اند؛ به همین دلیل سعی داریم تا با کمترین هزینه در یک روز، گواهینامه موتورسیکلت را به داوطلبان بدهیم.

در دهه‌های گذشته، مشابه همین طرح در سطح کشور در حال اجرا بود و متقاضیان گواهینامه موتورسیکلت، همزمان آزمون آیین‌نامه و شهری موتور را در یک روز می‌دادند و می‌توانستند گواهینامه خود را دریافت کنند. اما تقریبا از حدود 10 سال پیش به یک‌باره اجرای طرح صدور گواهینامه یک‌روزه موتورسیکلت متوقف شد و صدور گواهینامه موتورسیکلت به آموزشگاه‌های بخش خصوصی سپرده شد؛ متاسفانه در عمل شاهد این بودیم که با سپرده شدن صدور گواهینامه موتور به آموزشگاه‌های بخش خصوصی، فرایند اخذ گواهینامه هم بسیار پرهزینه و زمان‌بر و سخت شد.

سرانجام اجرای این تصمیم در پلیس منجر به استقبال سرد موتورسواران برای اخذ گواهینامه موتورسیکلت و باعث شد که طی این سال ها با انباشت موتورسواران فاقد گواهینامه مواجه  شویم به‌گونه‌ای که بنابر اعلام خود پلیس در حال حاضر 7 میلیون موتورسوار فاقد گواهینامه در سطح کشور وجود دارد. مسئله‌ای که حالا پلیس را مجاب کرده که به سراغ اجرای همان طرح قبلی، منتها با اسم جدید «طرح غدیر» کند.

اینکه چرا پلیس در دهه گذشته به یک‌باره تصمیم به توقف صدور یک‌روزه گواهینامه موتورسیکلت گرفت و حالا دوباره قصد اجرای همان طرح با اسم جدید غدیر را دارد، سؤالی است که از سردار حسینی پرسیده‌ شد. وی در پاسخ به این سؤال توضیح داد اداره کشور در این سده جدید با اداره کشور در 30 یا 40 سال پیش متفاوت است؛ ارائه خدمات هر دوره‌ای با توجه به شرایط موجود یک اقدام را می‌طلبد؛ بنابراین در هر زمان افراد سیاست‌گذار تلاش می‌کنند با هدف ارائه خدمت مناسب، بهترین شرایط را ایجاد کنند.

یک روزه ثبت نام کنید!

دی 1401: طرح دریافت گواهینامه آسان، بصورت آزمایشی در برخی از مناطق تهران، از سوی پلیس راهور درحال اجراست. موتورسوارانی که فاقد گواهینامه هستند، می‌توانند در یک روز گواهینامه خود را دریافت کنند. در این دوره امتحان آیین‌نامه حذف شده و هزینه گواهینامه موتورسیکلت نیز 60 درصد کاهش داده شده است؛ یعنی فردی که صبح مراجعه می‌کند، درصورت قبولی، تا غروب همان روز، گواهینامه‌اش صادر می‌شود.

سردار حسینی، جانشین رئیس پلیس راهور، می‌گوید این طرح در حال اجراست و زیرساخت‌های آن وجود دارد؛ برای افرادی که در حال حاضر موتورسیکلت دارند و استفاده می‌کنند اما گواهینامه ندارند، طرح دریافت گواهینامه آسان درنظر گرفته شده است. موتورسواران با هزینه بسیار کمتر از چیزی که امروز بر اساس مصوباتی که وجود دارد، می‌توانند به مراکز مربوطه مراجعه کنند و اقدام به دریافت گواهینامه کنند، البته فعلا فقط در تهران این کار انجام می‌شود اما به‌زودی در مراکز استان‌ها هم فعال خواهد شد.

جانشین رئیس پلیس راهور فراجا گفت: هدف از این کار این است که موتورسواران بدون گواهینامه در شهر تردد نداشته باشند ؛ همچنین هزینه انجام چنین کاری، تنها 320 هزار تومان است.


اخبار مهم گواهینامه رانندگی

برای اطلاع از آخرین خبرها درباره گواهینامه رانندگی، نحوه دریافت گواهینامه، مراحل و مدارک لازم جهت ثبت نام گواهینامه و ... مقالات منتخب زیر را مطالعه کنید:

نویسنده : مرتضی برجسته

دیدگاه کاربران