گواهینامه رانندگی بین المللی خودرو

گواهینامه رانندگی بین المللی خودرو

افزایش ساعات کاری دفتر صدور اسناد و مدارک بین‌المللی رانندگی

اسفند 1401: کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که در آستانه فرارسیدن تعطیلات نوروزی و با توجه به افزایش حجم سفرها و همچنین تقاضای دریافت مدارک بین المللی، ساعات کار دفتر صدور اسناد و مدارک بین‌المللی رانندگی و خودرو در خیابان خرمشهر، تا ساعت 18 یافته است.

متقاضیان می‌توانند تا پایان سال، روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 صبح تا ساعت 18 و پنجشنبه‌ها از ساعت 8 تا 14 با مراجعه به دفتر صدور اسناد در خیابان خرمشهر (ابتدای خیابان شهید عربعلی - بین کوچه یکم و سوم - پلاک 2)، نسبت به دریافت گواهینامه بین‌المللی رانندگی و یا اسناد و مدارک بین‌المللی خودرو خود اقدام کنند. دفاتر صدور اسناد و مدارک بین‌المللی در خیابان‌های شهید فیاض‌بخش و آزادی و دیگر نمایندگی‌های کانون جهانگردی و اتومبیلرانی، روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 آماده ارائه خدمات به متقاضیان است.

روش‌های دریافت مجوز تردد

خرداد 1401: متقاضیان دریافت گواهینامه رانندگی بین‌ المللی یکساله یا سه ساله، باید اصل گواهینامه ملی، تصویر گذرنامه و یک قطعه عکس 3در4 را در اختیار داشته باشند. 

سامانه صدور گواهینامه بین المللی رانندگی
سامانه صدور گواهینامه بین المللی رانندگی

اخذ گواهینامه، هم به صورت حضوری در دفاتر کانون جهانگردی و هم به صورت غیرحضوری و با مراجعه به سامانه اینترنتی صدور انلاین مجوز بین المللی رانندگی به نشانی اینترنتی idp.taci.ir امکان‌پذیر است.

لازم به ذکر است که تنها مرجع صدور گواهنامه رانندگی بین‌المللی در ایران، کانون جهانگردی و اتومبیلرانی بوده و نماینده‌ رسمی فدراسیون بین‌المللی اتومبیلرانی (FIA) محسوب می‌شود. بنابراین، مدارک صادر شده از سوی سایر افراد حقیقی و حقوقی، قانونی تلقی نمی‌شوند.

تخفیف صدور گواهینامه بین المللی

بهمن 1400: کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران، در پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و سی‌وپنجمین نمایشگاه صنایع دستی تهران، گواهینامه رانندگی بین‌ المللی را با 50 درصد تخفیف به متقاضیان حاضر در نمایشگاه، ارائه می‌‌دهد‌.

این طرح به شدت از سوی متقاضیان استقبال شد و تعداد مجوزهای صادر شده در دو روز ابتدایی، با رشد 80 درصدی، نسبت به سال گذشته، همراه بود. متقاضیانی که موفق به بهره‌مندی از این طرح نشدند، می‌توانند با ارائه کارت عضویت باشگاه اعضای کانون جهانگردی و اتومبیلرانی، تا پایان سال 1400، از 10 درصد تخفیف استفاده کنند.

آمار صدور گواهینامه رانندگی بین المللی

آذر 1400: روابط عمومی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که از ابتدای سال 1400 تا پایان آبان‌ماه، بیش از 37 هزار نفر مجوز رانندگی بین‌المللی با خودرو یا موتورسیکلت با اعتبار یک سال، بیش از هزار نفر مجوز بین‌المللی خودرو و موتور یک‌ساله و همچنین بیش از 7 هزار نفر نیز متقاضی مجوز رانندگی بین‌المللی فقط خودرو یا فقط موتورسیکلت با اعتبار سه سال دریافت کرده‌اند.

کانون جهانگردی و اتومبیلرانی، علاوه بر این آمار، بیش از 32 هزار دفترچه مالکیت بین‌المللی وسیله نقلیه صادر و برای بیش از 9 هزار خودرو و 6 دستگاه موتورسیکلت نیز پلاک ترانزیت (برای خروج موقت از مرز کشور) ارائه کرده است.

مجوز رانندگی بین‌المللی با اعتبار یک سال یا سه سال، دفترچه مالکیت بین‌المللی وسیله نقلیه، پلاک ترانزیت خودرو و موتور سیکلت و ... خدماتی است که از سوی دفاتر مستقیم و نمایندگی‌های مجاز حوزه صدور اسناد بین‌المللی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی در سراسر کشور ارائه می‌شود.


زمان صدور گواهینامه رانندگی بین المللی

پس از ثبت درخواست اینترنتی در سامانه و بعد از دریافت پیامک صدور گواهینامه بین المللی رانندگی، متقاضیان ساکن در تهران، حداکثر تا 48 ساعت (بدون احتساب روزهای تعطیل) مجوز رانندگی بین المللی را دریافت می‌کنند. همچنین سایر متقاضیانی که ساکن تهران نیستند، حداکثر تا 7 روز کاری می‌توانند این مجوز را تحویل بگیرند. همچنین توجه داشته باشید که:

1- گواهینامه بین المللی خودرو فقط از طریق شرکت پست به دست متقاضیان می‌رسد و به هیچ عنوان امکان تحویل حضوری این گواهینامه به شخص متقاضی، وجود ندارد.

2- در صورتیکه می‌خواهید گواهینامه رانندگی بین المللی را زودتر از موعد فوق، دریافت کنید، باید مراحل ثبت نام و درخواست گواهینامه را بصورت حضوری انجام دهید؛ به این معنی که باید به یکی از شعب کانون جهانگردی مراجعه کرده و با ارائه مدارک لازم و تکمیل فرم‌های مربوطه، گواهینامه بین المللی ماشین را در همان روز دریافت کنید.

3- از طریق لینک نمایندگی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی، می‌توانید آدرس و شماره تلفن تمامی شعب کانون جهانگردی را در سراسر کشورمان مشاهده کنید.

اعتبار گواهینامه بین المللی خودرو

گواهینامه رانندگی بین المللی خودرو یا همان مجوز تردد بین المللی خودرو، که توسط کانون جهانگردی صادر می‌شوند، بسته به نوع مجوز، اعتباری بین یکسال تا سه سال خواهند داشت.

همچنین طبق قانون، متقاضیانی که قصد تردد در کشور اذربایجان را دارند، باید مجوز رانندگی 3 ساله داشته باشند.

مشکلات گواهینامه رانندگی بین المللی

در چندسال اخیر، صدور گواهینامه بین المللی رانندگی توسط برخی شرکت‌های متفرقه، رواج داشته است. این نوع مدارک، در واقع ترجه گواهینامه ملی هستند و سند رسمی نبوده و مدرک قانونی نیز محسوب نمی‌شوند. به همین دلیل در برخی از کشورهای جهان، روی چنین اسنادی، عبارت UNOFFICIAL یا غیررسمی، درج می‌شود.

اما شرکت‌های متفرقه، از ناآگاهی متقاضیان سواستفاده می‌کنند و مدارک ترجمه را تحت عنوان «گواهینامه رسمی بین المللی» به آنها می‌فروشند. این درحالی است که طبق قوانین سازمان ملل، گواهینامه بین المللی رانندگی در صورتیکه توسط مراکز عضو فدراسیون FIA صادر شوند، به عنوان «مدرک رسمی» شناخته خواهند شد. به همین دلیل اگر در هنگام تردد در سایر کشورها، پلیس از شما درخواست گواهینامه رانندگی داشته باشد اما شما گواهینامه غیررسمی را ارائه دهید، هم خودروی‌تان را توقیف می‌کنند و هم ممکن است خودتان را بازداشت کنند.

گواهینامه رانندگی بین المللی خودرو
گواهینامه بین المللی رانندگی خودرو

بنابراین تاکید می‌کنیم که فقط مدارک صادر شده از طرف کانون جهانگردی و اتومبیلرانی ایران (که عضو رسمی فدراسیون فیا هست) بعنوان گواهینامه رسمی بین المللی شناخته می‌شوند.

همچنین در صورتیکه برای ثبت درخواست مجوز تردد رانندگی بین المللی دچار مشکل شدید یا برای درخواست گواهینامه بین المللی خودرو سوالاتی داشتید، با شماره تلفن 02188500209 الی 11 در تماس باشید.

نویسنده : مرتضی برجسته

منبع : باما