آمار صادرات خودروهای چینی در سال 2022

آمار صادرات خودروهای چینی در سال 2022

براساس اعلام اتحادیه خودروسازان چین (CAAM)، این کشور موفق شده در سال 2022، 3.111 میلیون دستگاه خودرو را به سایر کشورهای جهان صادر کند.

به لطف ورود به بازارهای جدید و استقبال از خودروهای برقی مخصوصا در اروپا، تیراژ صادرات به طور چشمگیری افزایش یافته است.به لطف رشد 54.4 درصدی نسبت به سال قبل، اکنون چین در جایگاه دومین صادرکننده خودروی جهان قرار دارد.

در میان مجموع خودروهای صادراتی، 2.529 میلیون دستگاه خودروی سواری و 582 هزار خودروی تجاری قرار داشته است، که تیراژ آن‌ها نسبت به سال گذشته، به ترتیب 56.7 و 44.9 درصد افزایش نشان می‌­دهد. فروش خودروهای هیبرید/برقی هم با رشد چشمگیر 120 درصد به 679 هزار دستگاه رسیده است.

تولید سالیانه خودروسازان چینی و آمار فروش در بازار داخلی این کشور هم در سال 2022 به ترتیب 27.021 و 26.864 هزار دستگاه اعلام شده است، درحالی‌که براساس پیش­‌بینی CAAM، فروش خودروسازان این کشور در سال 2023 با 3 درصد رشد به 27.6 میلیون دستگاه و تیراژ خودروهای برقی/هیبرید با رشد 35 درصد به 9 میلیون دستگاه خواهد رسید.

برترین برندهای صادرکننده خودروی چینی در سال 2022

در میان خودروسازان چینی که موفق به صادرات محصولات خود شده‌­اند، رتبه اول تا دهم به سایک، چری، تسلا، چانگان، دانگ­ فنگ، جیلی، گریت وال، جک، بایک و CNHTC تعلق دارد.

تا قبل از سال 2021، تعداد خودروهای چینی صادراتی از یک میلیون دستگاه فراتر نرفته بود، اما به لطف ورود به بازارهای جدید و استقبال از خودروهای برقی مخصوصا در اروپا، تیراژ صادرات به طور چشمگیری افزایش یافته است.

آمار صادرات خودروهای چینی در سال 2022

بازارهای علاقمند به خودروهای چینی در سال 2022

بنابر اعلام اداره کل گمرک چین، امارات متحده عربی و مکزیک با 270 و 160 درصد رشد نسبت به سال قبل، در رتبه اول و دوم از ده بازار برتر خودروهای چینی قرار گرفته‌­اند. بلژیک، بریتانیا و فیلیپین هم سه بازار اصلی برای خودروهای چینی برقی/هیبرید هستند.

خودروسازان چینی قصد دارند با عرضه مدل‌های برقی/هیبرید متنوع در جنوب شرقی آسیا، بازار را از دست برندهای ژاپنی خارج کنند.

براساس اعلام فدراسیون خودرو ASEAN، آمار فروش خودرو در این منطقه با رشد 14 درصدی نسبت به سال قبل به 2.79 میلیون دستگاه رسیده است. پیش‌­بینی می­‌شود که تا سال 2035، خودروهای درون‌سوز از این بازار حذف شوند.

نکته جالب اینکه چند شرکت چینی از جمله نتا، بی­‌وای­دی، وولینگ، چانگان، جیلی و گریت وال موتور در طول دو سال گذشته، در منطقه جنوب شرقی آسیا اقدام به ساخت خودروهای برقی یا هیبرید کرده‌­اند.

جدیدترین اخبار خودرو را در باما بخوانید.

مترجم : عماد رحمتی‌راد

منبع : carnewschina.com