پایان بازی برای برندهای وارداتی بازار خودرو

واردات خودرو ممنوع شد

2 تیر 1397 17:26

بر اساس ابلاغیه وزیر صنعت، معدن و تجارت به سازمان توسعه تجارت، ثبت سفارش و واردات 1339 ردیف تعرفه‌ای که شامل بیش از 1400 قلم کالا است ممنوع شد. بر این اساس خودرو نیز جزو کالاهای ممنوعه واردات قرار دارد. وزیر صنعت، معدن و تجارت در نامه‌ای به تاریخ 30 خردادماه جدیدترین مصوبه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی را برای اجرا به سازمان توسعه تجارت ابلاغ کرده است.

ثبت سفارش و واردات خودروهای وارداتی ممنوع و سفارش‌های پیشین هم ابطال می‌شوند.در این نامه آمده است: «بدین‌وسیله فهرست گروه چهارم کالایی شامل 1339 ردیف تعرفه 8 رقمی که ثبت سفارش آن‌ها در جلسه روز جاری ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ممنوع گردیده، جهت اجرا ابلاغ می‌شود. لازم به ذکر است که تمام ثبت سفارش‌های صادره قبلی مربوط به این ردیف کالاها فاقد اعتبارند مگر این‌که قبل از این تاریخ توسط شبکه بانکی تأمین ارز شده و یا بدون انتقال ارز باشند.»

بر اساس ابلاغیه وزیر صنعت، معدن و تجارت، ثبت سفارش و واردات خودروهای CBU ممنوع و متوقف خواهد شد؛ همچنین ثبت سفارش‌های پیشین انجام‌شده برای واردات این خودروها نیز ابطال می‌شود، مگر اینکه ارز آن‌ها قبلاً از طریق شبکه بانکی تأمین‌شده یا واردات آن‌ها در شرایط بدون انتقال ارز باشد.

در این 1139 ردیف تعرفه گمرکی کالایی، بیش از 1400 قلم کالا وجود دارد که شامل شش گروه کالایی عمده بوده و خودروی آماده (CBU) نیز از جمله کالاهای ممنوعه واردات تعیین‌شده است. به نظر می‌رسد این تصمیم در راستای حمایت از کالاهای تولید داخل و همچنین کنترل خروج ارز اتخاذ شده است.

دیدگاه کاربران