شرایط فروش پارس خودرو آذر 1400

آذر 1400: همانطور که می‌دانید، مدت‌هاست که پارس خودرو، هیچ برنامه فروشی برای خانواده برلیانس ندارد. اما اگر نگاهی به آمار تولید سایپا داشته باشید، متوجه می‌شوید که تولید برلیانس حتی در سال 1400 نیز ادامه دارد؛ این تولید هرچند اندک و محدود است اما این سوال را پیش آورده که علی‌رغم توقف فروش این خودرو، چرا هنوز برلیانس در پارس خودرو تولید می‌شود؟

طبق آمارهای سایپا، از ابتدای سال تا پایان آبانماه 1400، بیش از 497 دستگاه برلیانس به تولید رسیده که همگی آنها برای تعهدات معوق پارس خودروست. طبق آخرین تخمین‌ها، پارس خودرو حدود 4000 تعهد معوق برای برلیانس دارد و تا زمانیکه شرایط تولید برلیانس وجود داشته باشد، این شرکت نیز تولید آنرا برای مشتریانش ادامه می‌دهد. البته هیچ تضمینی برای ادامه‌دار بودن تولید برلیانس یا توقف ناگهانی تولید برلیانس به دلیل کمبود قطعات، وجود ندارد.

تولید دوباره رنو امکان پذیر نیست

شهریور 1400: آقای باقری (مدیر فروش و بازاریابی سایپا) ضمن اشاره به مشارکت 10 الی 12 هزار نفر از حواله‌داران رنو در طرح تبدیل محصولات رنو به محصولات پارس خودرو، گفته که برخی از حواله‌داران رنو، همچنان از شرکت در طرح تبدیل خودداری می‌کنند و تصور می‌کنند که در صورت انجام توافق و احیای برجام، این محصولات دوباره در ایران تولید می‌شوند. اما چنین چیزی امکان ندارد و حتی در صورت تولید، این خودروها دیگر استانداردهای جدید را پاس نمی‌کنند و مجوز شماره‌گذاری نمی‌گیرند.

آقای باقری ضمن یادآوری سود 1700 درصدی برای حواله‌داران ساندرو و استپ‌وی در طرح تبدیل محصولات رنو، گفته که سایپا برنامه‌ای برای تبدیل رنو به محصولات جدید سایپا (مانند کوییک اس، ساینا اس، شاهین و ...) را ندارد.

فراخوان تبدیل حواله‌های رنو

مرداد 1400: مشتریان پارس خودرو حتما به یاد دارند که ششمین فراخوان سایپا برای حواله‌داران رنو ساندرو و رنو ساندرو استپ‌وی، در تاریخ 13 خردادماه 1400 فعال شده بود. ولی حالا خبر رسیده که از تاریخ 13 مردادماه 1400 نیز این طرح تبدیل، مجددا در نمایندگی‌های سایپا فعال شده است. همچون دوره قبل، ظرفیت پذیرش مشتریان محدود بوده و به محض تکمیل ظرفیت، این طرح تبدیل نیز غیرفعال می‌شود.

»» ششمین فراخوان تبدیل رنو - ویژه مرداد (PDF) ««

در این طرح تبدیل، که مختص آن‌دسته از حواله‌دارانی است که تاکنون دعوتنامه تکمیل وجه برای‌شان «صادر نشده»، سایپا به خریداران رنو ساندرو و رنو ساندرو استپ‌وی پیشنهاد داده که یا کوییک R را با شرایطی ویژه، تحویل بگیرند یا آنکه اعلام انصراف کنند.

صدور دعوتنامه کوییک اتومات برای حواله‌داران ساندرو

بهمن 99 | درحالیکه هنوز فروش کوییک اتومات از سوی سایپا شروع نشده، اما ظاهرا پارس خودرو، تولید این محصول جدید را دوباره آغاز کرده و حواله‌داران رنو ساندرو و استپ‌وی، نخستین مالکان آن خواهند بود.

همچنین از تاریخ 18 بهمن‌ماه، برخی از حواله‌داران ساندرو اتومات که در طرح تبدیل شرکت کرده بودند، حالا با دعوتنامه کوییک اتومات روبرو شده‌اند؛ دعوتنامه‌ای که قیمت تمام شده کوییک اتومات را معادل 232 میلیون و 672 هزار تومان اعلام کرده اما سایپا برای حواله‌داران، 185 میلیون و 400 هزارتومان درنظر گرفته است. بنابراین کوییک اتومات با قیمت تقریبی 47 میلیون تومان (قیمت سال 97) به حواله‌داران ساندرو تحویل می‌شود.

طرح تبدیل رنو ساندرو و استپ وی

بهمن 99 | طرح تبدیل پیشنهادی پارس خودرو برای حواله‌داران رنو ساندرو و رنو ساندرو استپ‌وی، از تاریخ 8 بهمن 99 در نمایندگی‌های سایپا فعال شده است. سایپا برای حواله‌داران ساندرو اتومات و استپ‌وی اتومات، چهار طرح پیشنهادی زیر را درنظر گرفته است:

1- مشتریان ساندرو اتوماتیک و استپ وی اتوماتیک می‌توانند 3 خودرو شامل یک دستگاه سایپا 131 به آخرین قیمت اعلامی کارخانه، یک دستگاه کوییک اتوماتیک و همچنین یک دستگاه کوییکR به قیمت تیر 97 دریافت کنند.

2- مشتریان می‌توانند یک دستگاه کوییک R به صورت رایگان (بدون نیاز به پرداخت وجه) و یک دستگاه کوییک اتوماتیک با قیمت تیرماه 97 (از محل پیش پرداخت ثبت نام خودروی رنو به علاوه سود متعلقه تاکنون) دریافت کنند.

3- مشتریان می‌توانند 3 خودرو شامل دو دستگاه کوییک R به قیمت تیرماه 97 و یک دستگاه کوییک اتوماتیک به قیمت تیرماه 97 دریافت کنند.

4- مشتریان می‌توانند 3 خودرو کوییکR با قیمت تیرماه 97 دریافت کنند.

همچنین طبق اعلام پارس خودرو، مشتریان محصولات رنو با گیربکس دنده‌ای نیز می‌توانند از طرح تبدیل این تعهدات به یک دستگاه کوییک R با قیمت تیرماه 97 و یک دستگاه کوییک R رایگان استفاده کنند.

آخرین دعوتنامه‌های رنو و برلیانس

دی 99 | آنطور که از بازار خودرو خبر می‌رسد، شرکت پارس خودرو از اوایل دی، دعوتنامه‌های جدید ساندرو دنده‌ای و ساندرو استپ‌وی دنده‌ای را برای حواله‌داران تبدیلی رنو، صادر کرده است. حواله‌داران برلیانس نیز خبر داده‌اند که هم‌اکنون، دعوتنامه‌های جدید برلیانس H330 دنده‌ای، از سوی پارس خودرو درحال صادر شدن است. آخرین وضعیت دعوتنامه‌های صادرشده پارس خودرو را برای تعهدات معوق رنو و برلیانس، در جدول زیر مشاهده می‌کنید:

آخرین دعوتنامه‌های پارس خودرو برای تعهدات معوق
مدل موعد قابل تحویل قیمت دعوتنامه
ساندرو دنده‌ای شهریور 97 H220 دنده‌ای 45.8
ساندرو اتومات مرداد 97 ساندرو اتومات 55.6
ساندرو استپ‌وی دنده‌ای آبان 97 H220 دنده‌ای 45.8
پارس تندر شهریور 97 پارس تندر 48
 
H220 دنده‌ای آذر 97 H230 دنده‌ای 44.7
H230 دنده‌ای آذر 97 H230 دنده‌ای 59.8
 
H320 دنده‌ای آذر 97 H230 دنده‌ای 44.7
H320 اتومات آبان 97 H330 اتومات 67.5
 
H330 دنده‌ای آذر 97 H330 دنده‌ای 59.8
H330 اتومات آذر 97 H330 اتومات 67.5
 
کراس مهر و آبان 97 برلیانس کراس 68.8

*در جدول فوق، قیمت‌ها برحسب میلیون تومان است.

فرآیند شماره‌گذاری محصولات رنو

آذر 99 | شرکت خودروسازی سایپا، همزمان با شماره‌گذاری رنو که از تاریخ 23 آذرماه شروع می‌شود، طی بخشنامه‌ای جدید، توضیحاتی پیرامون فرآیند و مراحل شماره‌گذاری محصولات رنو به نمایندگی‌های خود داده که به شرح زیر است:

«با توجه به پیگیری‌های صورت گرفته از سازمان محیط زیست و پلیس راهور ناجا، مشکل شماره‌گذاری محصولات رنو مرتفع گردیده و مقرر شده این دسته از خودروها با مدل سال 1398 شماره‌گذاری شوند. لذا ضروری است که نمایندگی‌های محترم، نسبت به انجام مراحل زیر، اقدام فرمایند:

بند 1: سند خودرو و بیمه نامه توسط کارگزار، به مدیریت فروش پارس خودرو تحویل و نسبت به دریافت فاکتور و بیمه‌نامه جدید اقدام شود.

بند 2 : آن دسته از خودروهایی که به نمایندگی ارسال گردیده و خارج از شرکت می‌باشند، الزامی است علاوه‌بر سند و بیمه‌نامه، پلاک سینی خودروها نیز تحویل مدیریت پارس خودرو شده تا نسبت به انجام اصلاحات لازم، اقدام شود.

بند 3 : تکمیل فرم اطلاع مشتری در خصوص مدل 98 و ارسال به پارس خودرو با سند و بیمه الزامی است.

بند 4 : خودروهای مشمول بند 2، پس از نصب پلاک سینی جدید توسط نمایندگی، جهت بازدید به مراکز شماره‌گذاری استان‌ها ارسال گردد. (حضور مالک با مدارک شناسایی و مدارک خودرو الزامی است)

بند 5 : مجوز تردد خودروهای مشمول بند 4 به مراکز شماره گذاری پلیس ناجا، باید همراه مشتری باشد.

بند 6 : مهلت مراجعه به مراکز شماره‌گذاری حداکثر تا تاریخ 24 آذرماه 99 است. لذا در اسرع وقت، نسبت به ارسال و دریافت مدارک اقدام گردد.

بند 7 : همه روزه و حتی روزهای تعطیل، امکان مراجعه کارگزار به فروش پارس خودرو (کیلومتر 9 جاده مخصوص) تا مورخ 24 آذر 99 جهت ارائه مدارک وجود دارد.

بند 8 : جهت جلوگیری از تجمع مشتریان و رعایت پروتکل‌های بهداشتی و همچنین تسریع در انجام مراحل، مدارک صرفا توسط کارگزار ارائه گردد.»

شماره گذاری 3000 رنو دپویی

آبان 99 | آقای طهماسبی، معاون مهندسی شرکت پارس خودرو، در تاریخ 25 آبانماه خبر داده که مراحل شماره گذاری حدود 3000 خودرو رنو باقیمانده در پارکینگ پارس خودرو همچنان درحال انجام است.

آقای طهماسبی گفته که پس از مجوز محیط زیست، پلیس راهور نیز با شماره گذاری خودروهای رنو موافقت کرده است اما برخی مجوزها هنوز باقیمانده که درحال انجام است.

بعد از ترخیص قطعات رنو از گمرکات کشور، پارس خودرو توانست حدود 3 هزار دستگاه رنو را از خط تولید بیرون بیاورد اما بدلیل نداشتن مجوز شماره گذاری، قادر به تحویل این خودروها نشده بود. آقای طهماسبی همچنین تاکید کرده که بدلیل تحریم‌ها، امکان تحویل مابقی تعهدات رنو وجود نداشته و حواله‌داران رنو باید از طریق طرح‌های تبدیلی، خودروهای دیگری را تحویل بگیرند.

خودروهای رنو با گارانتی تحویل می‌شوند

آبان 99 | آقای باقری، قائم مقام مدیرعامل سایپا، طی مصاحبه تلویزیونی خود در تاریخ 21 آبانماه، با اشاره به فعال بودن طرح تبدیل محصولات معوق رنو به کوییک دو رنگ، گفته که طرح تبدیل محصولات معوق رنو در حال حاضر 1300 درصد سود برای حواله‌داران دارد.

آقای باقری همچنین این قول را به حواله داران داده که خودروهای رنو با گارانتی کامل و قیمت تمام شده قبلی، بدست مشتریان خواهد رسید.

آنطور که آقای باقری خبر داده، ظاهرا پرونده تحویل و شماره گذاری خودروهای رنو تا پایان آبانماه جاری، بسته می‌شود.

طرح تبدیل رنو به کوییک

آبان 99 | طرح تبدیل تعهدات معوق رنو به کوییک R، از تاریخ 6 آبانماه، در نمایندگی‌های پارس خودرو مجددا فعال شده است.

محصولات رنو با گیربکس دنده‌ای، با شرایط زیر قابل تبدیل است:

 • یک دستگاه کوییک R با تحویل 30 روزه و قیمت 44 میلیون تومان
 • یک دستگاه کوییک R با تحویل 60 روزه و قیمت 44 میلیون تومان

محصولات رنو با گیربکس اتومات نیز، با شرایط زیر قابل تبدیل است:

 • یک دستگاه کوییک R با تحویل 30 روزه و قیمت 44 میلیون تومان
 • دو دستگاه کوییک R با تحویل 60 روزه و قیمت 44 میلیون تومان

مجوز شماره گذای چانگان، رنو و آریو

مهر 99 | مثل همیشه خودروسازان برنده شدند و سازمان محیط زیست، کوتاه آمد. این وسط هم دود این جدال‌های بین سازمانی، فقط به چشم خریداران خودروها رفت.


شماره گذاری رنو، چانگان و آریو (PDF)
 

طبق نامه‌ای که سازمان محیط زیست در تاریخ 7 مهرماه 99 برای پلیس راهور فرستاده، شماره‌گذاری انواع رنو (ساندرو، استپ‌وی، پارس تندر)، به تعداد 3060 دستگاه، چانگان به تعداد 290 دستگاه و آریو به تعداد 420 دستگاه، بلامانع اعلام شده است. البته محیط زیست، دو شرط هم برای شماره‌گذاری این خودروها دارد؛ اول اینکه همگی مدل 98 باشند، دوم اینکه شماره شاسی آنها مربوط به قبل از تاریخ 30 آذرماه 98 باشد.

سازمان محیط زیست همچنین تاکید کرده که ادامه فرآیند شماره‌گذاری خودروها، فقط با تاییدیه این سازمان، اعلام خواهد شد.

تکمیل تعهدات برلیانس در چندماه

مرداد 99 | معاون فروش و بازاریابی سایپا می‌گوید که برنامه این شرکت، برای تولید برلیانس و تحویل ثبت نامی‌های قبلی این خودرو همچنان ادامه دارد اما بدلیل تحریم‌ها و سپس شیوع کرونا، مشکلات تولید این خودرو افزایش یافته است. همچنین آقای قاسم زاده گفته که تعهدات عقب افتاده برلیانس طی چندماه آینده، اجرایی و تکمیل خواهند شد.

در سال 97، واردات قطعات برلیانس بدلیل تشدید تحریم‌ها، با محدودیت روبرو شد. به همین دلیل نیز سایپا از سال 98، طرح تبدیل برلیانس را به سایر محصولات این شرکت، طی چندین نوبت اجرا کرد. بسیاری از خریداران برلیانس در این طرح تبدیل شرکت کردند و افرادی که هنوز هم خودروی جایگزین تحویل نگرفته‌اند، همچنان از سود مشارکت و جریمه تاخیر استفاده می‌کنند.

دعوتنامه برلیانس تبدیلی

تیر 99 | دعوتنامه برخی از مشتریانی که در طرح تبدیل برلیانس H300 شرکت کرده بودند، بتدریج درحال صادر شدن است.

هم اکنون نیز خریداران برلیانس H320 دنده‌ای و برلیانس H330 دنده‌ای که موعد تحویل خودروی‌شان در آذرماه 97 بوده، می‌توانند با تبدیل به برلیانس H230 دنده‌ای با قیمت 44.7 میلیون تومان، برای تحویل خودروی جدید‌شان اقدام کنند.

چرا ساندرو 99 پلاک نمی‌شود؟

خرداد 99 | در اواسط بهار 99 و در کمال ناباوری، شاهد تحویل تعداد محدودی از خودروهای ثبت نام کنندگان قدیمی رنو ساندرو بودیم؛ ثبت نام کنندگانی که بعضی از آنها در سال 96 اقدام به ثبت نام کرده بودند و باید در سال 97 خودروی‌شان را تحویل می گرفتند ولی حالا در سال 99 به خودروی‌شان رسیده اند!

اما هنوز مشکلات خریداران ساندرو ادامه دارد. ظاهرا عدم هماهنگی پارس خودرو با سازمان محیط زسیت برای گرفتن مجوز عرضه خودروهای یورو4، باعث شده تا پلیس راهور نیز از شماره گذاری ساندروهای تحویل شده، جلوگیری کند. نکته جالب تر اینجاست که طبق قانون جدید، تحویل خودروهای بدون پلاک توسط نمایندگی ها، به عنوان جرم تلقی شده و برخورد قضایی دارد. حال باید پرسید که این کار پارس خودرو، آیا با هماهنگی نهادهای نظارتی انجام شده یا خیر؟

بدلیل نداشتن پلاک، حالا مالکان رنو ساندرو 99 نه امکان پرداخت حق بیمه را دارند و نه می توانند برای جلوگیری از باطل شدن گارانتی، خودروی‌شان را به نمایندگی ها ببرند.

طرح تبدیل برلیانس با کوییک

اردیبهشت 99 | فراخوان چهارم پیشنهادی سایپا، برای تعهدات معوق برلیانس از روز دوشنبه، 22 اردیبهشت ماه، راس ساعت 10 صبح آغاز شده است. این طرح تبدیل، مختص مشتریانی است که تاکنون دعوتنامه تکمیل وجه برای آنها صادر نشده.

»» فراخوان طرح تبدیل گروه برلیانس - ویژه اردیبهشت ««

طبق بخشنامه فوق،در فراخوان چهارم پارس خودرو برای گروه برلیانس، کوییک R بعنوان خودرو جایگزین درنظر گرفته شده است.

چهارمین فراخوان گروه رنو

اردیبهشت 99 | چهارمین فراخوان تبدیل تعهدات معوق پارس خودرو برای مدل های تندر90، پارس تندر، ساندرو و همچنین ساندرو استپ وی، از روز یکشنبه، 21 اردیبهشت 99، راس ساعت 14 عصر در نمایندگی های سایپا، فعال شد.

»» فراخوان طرح تبدیل گروه تندر و ساندرو - ویژه اردیبهشت ««

طبق بخشنامه فوق، فراخوان چهارم پارس خودرو برای آن مشتریانی است که تاکنون دعوتنامه تکمیل وجه مابه التفاوت برای آنها صادر نشده است.

»» قیمت روز محصولات سایپا

»» آخرین شرایط فروش سایپا

»» خرید و فروش محصولات پارس خودرو

آرشیو
 • 17 خرداد 1400 فراخوان ششم گروه رنو - خرداد 1400
  PDF
 • 12 مهر 1399 شماره گذاری رنو، چانگان و آریو
  PDF
 • 22 اردیبهشت 1399 فراخوان چهارم گروه برلیانس - اردیبهشت 99
  PDF
 • 21 اردیبهشت 1399 فراخوان چهارم گروه رنو - اردیبهشت 99
  PDF
 • 07 بهمن 1398 فروش فوری کوییک آر
  PDF

نویسنده : مرتضی برجسته

منبع : parskhodro.ir

32 دیدگاه

Rajabi123(628 روز پیش)

سلام،آقا برلیانس ۲۳۰ میخوایم کوییک چیه یه ماشین سرش به تنش میارزید اونم دیگه نیست ۱ سال ماشینای مختلف تست کردم تو نمایشگاه تو این رنج قیمت واقعا برلیانس ۲۳۰ عالی بود همه جوره اونم شانس ما موقع خرید دیگه تولیدش توقف خورده

Moeinhododi(635 روز پیش)

چرا برلیناس تولید نمیشه ؟

amire(718 روز پیش)

سلام میخوام کوییک آر ثبت نام کنم کی سایت باز میشه یا ثبت نام میکنن

بازارخودروگیلان(739 روز پیش)

خوبه 69 میلیون برای مشتریان تمام شده ، تو بازار 94 میلیون قیمت گذاری شده ، سود 20میلیونی!!!در مدت زمان کوتاه

مهرجو(802 روز پیش)

سلام میخوام برلیانس ثبت نام کنم کی ثبت نام جدید داره ؟؟؟

بازارخودروگیلان (739 روز پیش)

سلام دوست عزیز ، دیگه برای هیچ نوع از برلیانس ثبت نامی صورت نمی گیره

جواد کوشک سرایی(806 روز پیش)

با سلام اینجانب ساندرو اتوماتیک خودم. را در مهرماه طبق دعوتنامه تبدیل کردم ولی بامن 230 ملیون محاسبه. کردند من با طرح فعلی چه فرقی دارم

میرقاسمی(807 روز پیش)

سلام تقاضای خودرو برلیانس ۲۳۰دارم

*رضا*(998 روز پیش)

سلام من می خواستم ساندرواتومات معمولی ثبت نام کنم شرایطش چیه ؟؟؟

_mjpMohsen (810 روز پیش)

من دو سال پیش ثبت نام کردن گفتن بهت نمیدیم

_mjpMohsen(810 روز پیش)

سلام بنده بهمن ۹۶ ساندرو ثبت نام کردم قرار بود مهر ۹۷ تحویل بگیرم در حال حاضر بعد از گذشت یک سال از تاریخ تحویل گفتن بیا سراتو بگیر ب قیمت ۲۲۰ سال ۹۶ یا همان ۹۷ سراتو چند بوده ک تاوان ب عهدی شما رو مشتری باید بده ای کاش اقای رئیسی ب داد دل مردم زجر کشیده برسند وقتی هم زنگ میزنیم دایره شکایات سایپا جوری حرف میزنند مثل اینکه من بدقولی کردم و حالا دارن ب من لطف میکنن

سبزوار(822 روز پیش)

سلام .برلیانس ۲۳۰رو در تیر ۹۷ثبت نام کردیم قرار تحویل اذر ۹۷بود .چند سری الحاقیه اومده ولی ما نمیخواییم همون برلیانس رو بدید یا در حد خود برلیانس نه تیبا و پراید و ساینا .ای کاش اقای رئیسی رسیدگی کنن

Show More