• مراکز تعويض پلاک و شماره گذاري خودرو تهران

افتتاح مرکز تعویض پلاک شهر پردیس

مراکز تعویض پلاک و شماره گذاری خودرو تهران

17 تیر 1402 10:39

افتتاح مرکز تعویض پلاک شهر پردیس

تیر 1402: رضا کارخانه، شهردار پردیس، اعلام کرد به مناسبت عید غدیر خم، اولین مرکز تعویض پلاک شرق استان تهران در فاز 8 مسکن مهر پردیس فعالیت خود را آغاز کرد.

در ادامه، مسلم مصطفی‌زاده، مدیر مرکز تعویض پلاک خودرو پردیس، گفت منطقه شرق استان تهران به این خدمات نیاز داشت و منطقه پوشش دهی خدمات این مرکز جاجرود، پردیس، بومهن، رودهن، دماوند وفیروزکوه است. متقاضیان برای انجام امور تعویض پلاک می توانند به فاز 8 پردیس، جنب کلانتری دره بهشت و یا تارنمای www.NOBATDEHI.EPOLICE.IR مراجعه کنند.

وی افزود در حال حاضر چهار کارمند و یک مدیر فنی در مرکز فعال هستند و در روزهای آینده، جذب نیرو خواهیم داشت که در فضای مجازی اعلام نیاز خواهد شد. ساعات خدمات‌رسانی مرکز از ساعت هفت صبح تا 14 است و متقاضیان تعویض پلاک پیش از مراجعه در سایت نوبت دهی ثبت نام و نوبت دریافت کنند. کلیه خدمات المثنی سند، کارت خودرو، تاریخچه پلاک خلافی، خدمات احراز محل سکونت، نوبت دهی روزانه در این مرکز انجام می شود.

افزایش ساعت کاری مراکز تعویض پلاک

اسفند 1401: سردار حسین رمضانی، معاون اجرایی پلیس راهور، خبر داده که به دلیل افزایش درخواست‌های نقل و انتقال وسایل نقلیه در روزهای پایانی سال، از روز دوشنبه 15 اسفندماه 1401، ساعت کاری مراکز تعویض پلاک 2 ساعت افزایش یافته؛ بنابراین فعالیت این مراکز تا ساعت 16 ادامه خواهد داشت.

سردار رمضانی درباره فرایند غیرحضوری شماره گذاری خودروها نیز گفته که برابر قوانین بودجه، پلیس راهور مکلف است همه مراحل شماره گذاری خودرو (به استثنای بازدید، تایید اصالت خودرو، فک و نصب پلاک) را به صورت غیرحضوری به مردم ارائه دهد و حتماً در سال 1402 نیز فرایندهای جدید، با کیفیت بهتری در دسترس متقاضیان خواهد بود.

لازم است هموطنان در مراکز تعویض پلاک رأس ساعتی که نوبت دریافت کرده‌اند در مراکز حاضر شوند و متعاملان نیز از آوردن همراهان اضافی به مراکز خودداری کنند. همچنین آن دسته از هموطنانی که اعتبار وکالت‌نامه‌های آنان برای تعویض پلاک همچنان وجود دارد، می‌توانند به منظور جلوگیری از شلوغی مراکز، انجام فرایند تعویض پلاک خودرو را به فروردین سال جدید موکول کنند.

وسایل نقلیه برقی شماره‌گذاری می‌شوند

اردیبهشت 1401: داریوش‌ گل‌علیزاده، سرپرست مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست، اعلام کرد که سازمان‌ حفاظت محیط زیست برای اولین بار مجوز شماره‌گذاری یک مدل خودروی سواری برقی منطبق بر الزامات استانداردهای مربوطه را صادر کرده است. وی افزود که در حوزه وسیله نقلیه سنگین نیز دو مدل اتوبوس از این سازمان، گواهی تایید اخذ کرده‌اند که دارای کاربری اتوبوس شهری هستند.

طبق گفته‌های وی، حدود 30 درصد از گواهی‌های صادر شده در حوزه موتورسیکلت بوده است.

ساعات کاری مراکز تعویض پلاک در سال جدید

فروردین 1401: سرهنگ علی محمدی، رییس مرکز شماره‌گذاری و تعویض پلاک پلیس راهنمایی و رانندگی، بیان کرد که ساعات کاری مراکز تعویض پلاک تغییری پیدا نکرده و در ماه مبارک رمضان نیز همانند قبل، از ساعت 7 تا 14 است. روزهای پنج‌شنبه نیز ساعت کاری از 7 تا 12 است.

در ضمن لازم به ذکر است که این مراکز در روزهای تعطیل رسمی، تعطیل هستند.

ساعات کاری مراکز شماره‌گذاری در روزهای پایانی 1400

اسفند 1400: سرهنگ علی محمدی، رئیس مرکز شماره‌گذاری پلیس راهور، بیان کرد که به منظور تسهیل ارائه خدمات و جلوگیری از ازدحام، ساعت کاری واحدهای شماره‌گذاری، مراکز تعویض پلاک استان‌ها، واحد شماره‌گذاری مستقر در کارخانجات و دفاتر خدمات خودرویی سراسر کشور، در مرحله اول از تاریخ 14 تا 18 اسفندماه تا ساعت 16 افزایش یافت.

از تاریخ 21 تا 28 اسفندماه نیز ساعت کاری مراکز تا ساعت 17 افزایش می‌یابد. این بدان معناست که درب مراکز در این ساعت‌ها بسته می‌شود و پس از آن تا آخرین مراجعه‌کننده، خدمات ارائه خواهد شد.

وی تاکید کرد که ساعت کاری مراکز در روزهای پنج‌شنبه، تا ساعت 12 است.

جزئیات ساعت کاری مراکز در ایام هفته 1400

آبان 1400: سرهنگ محمدی (رئیس مرکز شماره گذاری پلیس) درباره آخرین وضعیت مراکز تعویض پلاک تهران گفته که در حال حاضر، 8 مرکز شماره گذاری خودرو در تهران مسقر هستند که از میان آنها 2 مرکز (یادگار امام و خلیج فارس)، به صورت تخصصی برای شماره گذاری موتورسیکلت‌ها هستند. البته در مراکز اتحاد و میثم نیز به تازگی، خدمات شماره‌گذاری موتورها نیز آغاز شده است. علاوه بر این مراکز، دو مرکز ویژه خودروهای صفر کیلومتر نیز در کارخانه‌های ایران خودرو و سایپا مستقر هستند.

سرهنگ محمدی همچنین گفته که ساعت کاری مراکز تعویض پلاک، تغییری نداشته و همچنان در روزهای شنبه تا چهارشنبه، مراکز شماره گذاری از ساعت 7 صبح لغایت 14 فعال هستند اما در روزهای پنج‌شنبه، ساعت کاری مراکز از 7 صبح تا 12 ظهر خواهد بود. البته در برخی مراکز تعویض پلاک در سراسر کشور، ممکن است به دلیل افزایش تقاضای شهروندان، ساعت کاری مراکز نیز افزایش یابد.

روزهای کاری مراکز تعویض پلاک

مرداد 1400: سرهنگ جهانی (معاون اجتماعی پلیس راهور) درباره فعالیت مراکز شماره گذاری خودرو گفته که بعد از ابلاغیه جدید پلیس مبنی بر «بازگشایی دایمی» مراکز تعویض پلاک، این مراکز از این به بعد فقط در «تعطیلات رسمی» و «روزهای جمعه» غیرفعال هستند و در مابقی روزهای سال، همچنان فعال بوده و حتی در تعطیلات کرونایی نیز آماده خدمات‌رسانی به شهروندان هستند. البته در شهرهای قرمز، ظرفیت پذیرش این مراکز تا 50% کاهش می‌یابد اما نقل و انتقال خودروها در این مراکز، متوقف نمی‌شود.

افزایش ساعت کاری مراکز تعویض پلاک

مرداد 1400: بعد از انتقاد شهروندان درباره تکمیل ظرفیت زودهنگام مراکز تعویض پلاک خودرو، سرهنگ رمضانی (معاون اجرایی پلیس راهور) خبر داده که در شهرهای قرمز، این مراکز با یک‌سوم ظرفیت اجرایی خود درحال خدمات‌دهی به متقاضیان هستند که معادل 17 تا 20 هزار نقل و انتقال خودرو بصورت روزانه است.

اما با این حال، از تاریخ 20 مردادماه، ساعت کاری تمامی مراکز تعویض پلاک سراسر کشور، یک ساعت افزایش می‌یابد. به این ترتیب، مراکز شماره‌گذاری خودرو از ساعت 8 صبح الی 4 بعدازظهر، آماده خدمات‌دهی خواهند بود.

بازگشایی دایمی مراکز تعویض پلاک

مرداد 1400: از تاریخ 9 مردادماه، مراکز تعویض پلاک در سراسر کشور، بصورت «دایمی» فعال هستند. با توجه به شیوع کرونا و محدودیت‌ تردد خودروها، سرهنگ محمدی (رئیس مرکز شماره‌گذاری پلیس راهور) در تاریخ 5 مردادماه خبر داده بود که به منظور جلوگیری از ازدحام مراجعه‌کنندگان به مراکز شماره‌گذاری، از این به بعد، مراکز تعویض پلاک «بصورت دایمی» و با شرایط زیر، باز خواهند بود:

1- رنگ‌بندی شهرها، دیگر تاثیری در تعطیلی مراکز تعویض پلاک ندارد. بنابراین حتی در شهرهای قرمز نیز مراکز تعویض پلاک، فعال هستند.

2- در صورت قرمز شدن شهرها، برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی، ظرفیت مراکز این شهرها به 50% حالت عادی، کاهش می‌یابد.

3- ساعت کاری مراکز تعویض پلاک و شماره‌گذاری، از 7 صبح شروع شده و تا 15 نیز ادامه دارد.

4- از تاریخ 9 مردادماه، خودروهای سنگین دیگر در مرکز تعویض پلاک میثم، پذیرش نمی‌شوند چرا که ظرفیت این مرکز، برای شماره‌گذاری اینترنتی اختصاص داده شده است. بنابراین خودروهای سنگین، از این به بعد باید به مرکز تعویض پلاک خاوران مراجعه کنند.

5- مراکز میثم و خاوران، درحال حاضر، تنها مراکزی هستند که امکان شماره‌گذاری اینترنتی در آنها فعال است.

گفتنی است در همه شهرهای قرمز، نارنجی، زرد و آبی، شهروندان قبل از مراجعه به مراکز تعویض پلاک، باید از طریق سایت نوبتدهی اینترنتی nobatdehi.epolice.ir اقدام به دریافت نوبت کنند چراکه بدون داشتن نوبت اینترنتی، امکان استفاده از خدمات این مراکز را ندارند. ضمن اینکه به علت محدودیت فضا و رعایت پروتکل‌های بهداشتی، از مراجعه کنندگان به مراکز تعویض پلاک و شماره گذاری خودرو خواسته شده تا اشخاص ثالث را همراه خود نیاورند و حضور خریدار و فروشنده برای تمامی مراحل نقل و انتقال خودرو، کافی است.

نکات مهم برای مراجعه به مراکز تعویض پلاک

اردیبهشت 1400: با توجه به تغییر رنگ شهرهای کرونایی، از تاریخ 20 اردیبهشت‌ماه، کلیه مراکز تعویض پلاک و شماره‌گذاری سراسر کشور، باز هستند اما بدلیل حجم بالای مراجعه‌کنندگان برای دریافت نوبت اینترنتی تعویض پلاک، سرهنگ محمدی (رئیس مرکز شماره‌گذاری پلیس راهور) توضیحاتی داده که خلاصه انها به شرح زیر است:

1- امکان انتخاب و رزرو نوبت، برای 8 روز آینده، هم‌اکنون در سامانه نوبت‌دهی اینترنتی تعویض پلاک، فعال شده است.

2- اگر با قرمز بودن آیکون رزرو مواجه شدید، به این معنی است که ظرفیت آن روز، تکمیل شده است. در چنین شرایطی، باید تا ساعت 8 صبح روز بعد منتظر بمانید چراکه بعد از این ساعت، ظرفیت جدیدی به فهرست روزهای قابل رزرو، اضافه می‌شود.

3- ساعت کاری مراکز تعویض پلاک در روزهای شنبه تا چهارشنبه، از ساعت 7 صبح لغایت 3 بعدازظهر خواهد بود. در روزهای پنج‌شنبه نیز از ساعت 7 صبح تا 12 ظهر، مراکز شماره‌گذاری، باز هستند.

4- به تعداد روزهای تعطیلی مراکز (متناسب با هر شهر)، به تاریخ وکالتنامه‌های فروش خودرو نیز اضافه خواهد شد. لذا شهروندان درباره انقضای وکالتنامه‌ها در زمان تعطیلات کرونایی، نگرانی نداشته باشند.

5- برای دریافت نوبت تعویض پلاک، نیازی به مراجعه به کافی‌نت‌ها یا پرداخت هزینه ندارید. چراکه دریافت نوبت کاملا رایگان است و حتی با موبایل خودتان هم می‌توانید این کار را انجام دهید. تنها کافی است به سامانه اینترنتی نوبت تعویض پلاک به نشانی nobatdehei.epolice.ir مراجعه کرده و تاریخ مراجعه و مرکز موردنظرتان را انتخاب کنید.

6- در زمان مراجعه به مراکز تعویض پلاک، راس ساعت مشخص حضور داشته باشید. اگر زودتر بروید، امکان واردشدن به مرکز را ندارید. اگر هم دیرتر بروید، نوبت‌تان باطل خواهد شد. همچنین در زمان مراجعه، پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کرده و از آوردن همراه اضافی، خودداری کنید.

تمدید وکالتنامه‌ها در زمان تعطیلی مراکز تعویض پلاک

اسفند 99 | اگر در شهرهایی هستید که بدلیل وضعیت کرونایی، با ممنوعیت تردد خودروها همراه شده یا مراکز تعویض پلاک آن تعطیل شده‌اند، نگران اعتبار وکالتنامه فروش خودرو نباشید. سرهنگ محمدی (رئیس مرکز شماره‌گذاری پلیس راهور) در تاریخ 12 اسفندماه گفته که در صورت تعطیلی مراکز شماره‌گذاری، به تعداد روزهایی که مراکز تعطیل باشند، به اعتبار وکالتنامه‌ها افزوده می‌شود. 

سرهنگ محمدی همچنین از هموطنان خواسته تا برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی، در زمان مراجعه به مراکز تعویض پلاک، از آوردن اشخاص ثالث (مانند اعضای خانواده، دوستان، آشنایان و علی‌الخصوص کودکان و خردسالان)، اکیدا خودداری کنند.


بیشتر بخوانید:


نوبتدهی اینترنتی تعویض پلاک

از مهرماه 99 علاوه بر مراکز تعویض پلاک استان تهران، تمامی مراکز شماره گذاری و تعویض پلاک در سایر استان‌های کشورمان نیز به سیستم جامع نوبت دهی اینترنتی متصل شده‌اندطبق اعلام پلیس، خودروهای پلاک زوج باید در روزهای زوج و خودروهای پلاک فرد نیز باید در روزهای فرد به مراکز تعویض پلاک بروند.

اگر شما هم متقاضی دریافت نوبت اینترنتی از مراکز تعویض پلاک هستید، کافی است به لینک زیر مراجعه کنند:  

»» سایت نوبت دهی اینترنتی مراکز تعویض پلاک  ««

سپس روی دکمه «جستجو» کلیک کنید تا لیست مراکز فعال برای نوبتدهی اینترنتی برای شما نشان داده شود. سپس گزینه «دریافت نوبت» را بزنید و در ادامه نیز «روز/ساعت» را انتخاب کنید.

ساعت کار مراکز تعویض پلاک و شماره گذاری

1- ساعت کاری مراکز تعویض پلاک خودرو و موتورسیکلت و همچنین مراکز شماره گذاری خودرو در استان تهران و تمامی مراکز استان‌ها، در روزهای عادی، از شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7 صبح شروع شده و در ساعت 2 بعد از ظهر، به پایان می‌رسد.

2- در روزهای پنج شنبه، پایان کار مراکز تعویض پلاک و شماره گذاری، ساعت 12 ظهر خواهد بود.

آدرس و تلفن تمامی مراکز تعویض پلاک خودرو، تعویض پلاک موتورسیکلت و مراکز شماره گذاری خودرو، که در استان تهران همچنان فعال هستند را در ادامه این متن، بخوانید.

آدرس مراکز تعویض پلاک خودرو در تهران

در استان تهران، هم اکنون 6 مرکز تعویض پلاک خودرو، فعال هستند که عبارتند از: مراکز میثم، چیتگر، الغدیر، خاوران، اتحاد و باقر شهر.

مرکز تعویض پلاک میثم

 • آدرس: کیلومتر 17 جاده مخصوص کرج، خیابان داروپخش، خیابان روز دارو
 • تلفن تعویض پلاک میثم: 44989816 و 44991826

مرکز تعویض پلاک چیتگر

 • آدرس: کیلومتر 11 جاده مخصوص تهران کرج
 • تلفن تعویض پلاک چیتگر: 44909054

مرکز تعویض پلاک الغدیر

 • آدرس: یافت آباد، بلوار الغدیر، خیابان حسینی، مقابل بیمارستان یافت آباد
 • تلفن تعویض پلاک چیتگر: 66133693

مرکز تعویض پلاک خاوران

 • آدرس: کیلومتر 10 جاده خاوران، بعد از سه راه خاورشهر، نبش آرامستان ارامنه
 • تلفن تعویض پلاک خاوران: 33851330 الی 34

مرکز تعویض پلاک اتحاد

 • آدرس: خیابان دماوند، حکیمیه، خیابان اتحاد، خیابان پنجم غربی
 • تلفن مرکز تعویض پلاک اتحاد: 77393838

مرکز تعویض پلاک باقر شهر

 • آدرس: باقر شهر، خیابان قمصر، خیابان انرژی
 • تلفن تعویض پلاک باقر شهر: 56528656

آدرس مراکز تعویض پلاک موتورسیکلت در تهران

در استان تهران، مراکز میثم، اتحاد، خاوران و باقرشهر، علاوه بر خدمات خودرویی، خدمات تعویض پلاک موتورسیکلت را هم انجام می‌دهند. همچنین علاوه بر این مراکز، 2 مرکز اختصاصی تعویض پلاک یادگار و تعویض پلاک خلیج فارس، فقط و فقط برای تعویض پلاک موتور هستند و خودروها نمی‌توانند به این 2 مرکز، مراجعه کنند.

مرکز تعویض پلاک یادگار امام

 • آدرس: اتوبان یادگار امام، خیابان زنجان شمالی، پارکینگ زنجان
 • تلفن تعویض پلاک یادگار: 66516818

مرکز تعویض پلاک خلیج فارس

 • آدرس: کیلومتر 7 جاده قدیم کرج، خیابان خلیج فارس، بلوار رهنما، جنب ستاد ترخیص موتورسیکلت
 • تلفن تعویض پلاک خلیج فارس: 66260268

آدرس مراکز شماره گذاری مستقر در کارخانجات

مراکز شماره گذاری خودرو مستقر در شرکت ها و کارخانجات خودروسازی استان تهران را در ادامه این متن می‌خوانید:

مرکز شماره گذاری ایران خودرو

 • آدرس: کیلومتر 14 جاده قدیم کرج، مرکز تحویل ایران خودرو، درب 16
 • تلفن شماره گذاری ایران خودرو: 44934015 و 44934442 و 44934501

مرکز شماره گذاری ایران خودرو دیزل

 • آدرس: کیلومتر 7 جاده ساوه، شرکت ایران خودرو دیزل
 • تلفن شماره گذاری ایران خودرو دیزل: 51242143 الی 44

مرکز شماره گذاری سایپا تحویل

 • آدرس: کیلومتر 15 جاده مخصوص کرج، بعد از چهارراه ایران خودرو، بلوار 52
 • تلفن شماره گذاری سایپا تحویل: 44198030 الی 31

مرکز شماره گذاری سایپا فروش

 • آدرس: کیلومتر 11 جاده مخصوص، ساختمان سازه گستر 2
 • تلفن شماره گذاری سایپا فروش: 44907189

مرکز شماره گذاری سایپا دیزل

 • آدرس: کیلومتر 10 جاده مخصوص کرج، خیابان جهاد جنوبی، ساختمان ولوو
 • تلفن شماره گذاری سایپا دیزل: 44908271

مرکز شماره گذاری گروه بهمن

 • آدرس: کیلومتر 13 جاده قدیم کرج، ضلع شمالی ساختمان شماره2 بهمن
 • تلفن شماره گذاری بهمن موتور: 44908346

مرکز شماره گذاری کرمان موتور

 • آدرس: کیلومتر 16 جاده قدیم کرج، بلوار کرمان خودرو، بلوار نخل
 • تلفن شماره گذاری کرمان موتور: 44982005

مرکز شماره گذاری آسان موتور

 • آدرس: کیلومتر 8 جاده مخصوص، خیابان شانزدهم
 • تلفن شماره گذاری اسان موتور: 44504500

مرکز شماره گذاری کارخانجات کم تولید

 • آدرس: کیلومتر 11 جاده مخصوص کرج، روبروی فروشگاه سپه، انتهای خیابان 30
 • تلفن شماره گذاری کارخانجات کم تولید: 44904195

مدارک تعویض پلاک

برای اطلاع از مراحل و مدارک لازم جهت تعویض پلاک خودرو و تعویض پلاک موتورسیکلت، لینک زیر را مطالعه کنید: 

»» راهنمای تعویض پلاک خودرو و موتور

راهنمای شماره گذاری خودرو

برای اطلاع از شرایط و قوانین موجود جهت شماره گذاری خودروهای وارداتی، شماره گذاری خودرو گذرموقت، شماره گذاری خودرو جانبازان و معلولان، شماره گذاری خودرو کلاسیک و همچنین شرایط شماره گذاری خودروهای مزایده ای، لینک زیر را مطالعه کنید:

»» راهنمای شماره گذاری خودرو

راهنمای نقل و انتقال خودرو

برای اطلاع از مراحل خرید و فروش قانونی خودرو و همچنین مدارک موردنیاز جهت نقل و انتقال خودرو، لینک زیر را مطالعه کنید:

»» راهنمای نقل و انتقال خودرو

راهنمای استعلام و انتقال سند خودرو

جهت اطلاع از نحوه استعلام و پیگیری کارت خودرو یا سند خودرو، شرایط صدور المثنی و همچنین چگونگی انتقال سند خودرو، لینک زیر مطالعه کنید:

»» راهنمای استعلام، پیگیری و انتقال سند خودرو

دیدگاه کاربران