جزئیات اجرای قانون پلاک سوم

آخرین وضعیت طرح پلاک سوم

دی 1401: سردار هادیانفر، رئیس پلیس راهور فراجا، آخرین وضعیت و جزئیات طرح نصب پلاک سوم را تشریح کرد. 

بر اساس گفته‌های وی، این طرح اکنون در مرحله تولید نرم‌افزار است و نرم‌افزارهای این پلاک سوم باید آماده شود و اولویت است. موضوع دیگر بحث چیپ‌هایی است که باید زیر شیشه و آیینه خودرو نصب شود. برای این موضوع، سردار هادیانفر به دانشگاه‌های مختلفی مانند دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه امیرکبیر، دانشگاه علم و صنعت و ... مراجعه کرده و جلساتی را ترتیب داد. دانشگاه‌ها آماده بودند که در تولید چیپ کمک کنند. این موضوع سبب می‌شود تا وابستگی ارزی وجود نداشته باشد.یکی دیگر از مواردی که باید تهیه شود، دستگاه خواننده این چیپ‌هاست که در واقع به آن «چیپ ریدر» می‌گویند و باید تهیه شود. 

وی درباره مزایای پلاک سوم گفت که برای کشف خودروهای سرقتی بسیار موثر است. علاوه بر آن، در مورد پلاک های مخدوش و دستکاری شده بسیار کارآمد بوده و پلیس دیگر برای اصالت خودرو نیازی به کنترل تمام اجزای آن را ندارد. با اجرای طرح پلاک سوم می‌توان از مخدوش کردن پلاک‌ها و جرایم مربوط به این تخلف جلوگیری کرد. همچنین افسر راهور برای اینکه اصالت یک ماشین را چک کند، باید کاپوت را بالا بزند و شماره شاسی را نگاه کند که با اجرای پلاک سوم دیگر به این کار نیازی نیست و افسر می‌تواند کنار خیابان با دست‌افزارش این پلاک را اسکن و مشخصات را مشاهده کند. 

آقای هادیانفر افزود تلاش می‌شود که طرح پلاک سوم تا قبل از پایان سال 1401 به اجرا برسد و فاز اولیه آن اجرایی شود.  

اجرایی شدن طرح از 22 بهمن‌ماه

مهر 1401: تقریبا 180  روز از انتشار خبر اجرای طرح پلاک سوم می‌گذرد و سردار هادیانفر، رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی، توضیحاتی را درباره آن ارائه کرده است.

بر اساس گفته‌های وی، بخش زیادی از نرم‌افزارهای مربوط به تولید پلاک سوم آماده شده است و بخشی از چیپ‌های مربوطه نیز ثبت سفارش شده است. آخرین جلسه‌ای که در این باره برگزار شد، مربوط به بحث «ریدر» می‌شود. این قطعه به کمک یک نرم‌افزار واسط، QR کدها را می‌خواند و اطلاعات اصلی را از بانک شماره‌گذاری کسب می‌کند.

وی افزود با اجرای قانون پلاک سوم، دیگر نیازی به فک و نصب پلاک‌های فیزیکی نیست و وابستگی ارزی آن هم قطع می‌شود؛ زیرا برای تولید پلاک‌های فیزیکی نیاز به وارد کردن قطعه‌ای بود که برای کشور وابستگی ارزی ایجاد می‌کرد. پس از اجرای طرح پلاک سوم، پلاک فیزیکی که بر روی خودرو نصب است با خود خودرو جا به جا می‌شود و تمام اطلاعاتی که باید از خریدار در سامانه ثبت شود بر روی این پلاک سوم ثبت می‌شود و می‌توان گفت پلاک فیزیکی دیگر جزئی از خودرو می‌شود. در حال حاضر برای تراشه‌ها و QRکدها و دست‌افزارهای اجرایی شدن طرح پلاک سوم هیچ مشکلی نیست و فقط باید نرم‌افزارهای مربوط به خواندن ریدر تهیه شوند.

سردار هادیانفر خاطرنشان کرد که این طرح از 22 بهمن‌ماه امسال آغاز خواهد شد و به صورت پایلوت در شهر تهران اجرایی می‌شود.

تولید با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان

سال 84 بود که قانونی تحت عنوان «نصب پلاک سوم» تصویب شد؛ اما تاکنون به مرحله اجرا نرسیده است‌.

به کمک پلاک سوم خودرو، افسران راهنمایی‌ و‌ رانندگی بدون نیاز به بالا زدن کاپوت خودرو، می‌توانند اصالت آن را بررسی کنند.این پلاک در قالب دو چیپ است که VIN و سایر اطلاعاتی که نیاز است در یک حجم مشخص (30 تا 90 کیلوبایت) در آن گنجانده می‌شود. اطلاعات موجود در آن، به صورت RFID در اختیار پلیس قرار می‌گیرد تا ماموران راهور بتوانند با دست افزارهای خود این اطلاعات را بخوانند و به هویت اصلی مالک و خودرو پی ببرند‌. این کار کمک می‌کند تا خودروهای سرقتی و تحت تعقیب شناسایی شوند. اکنون ملاک اصالت خودروها پلاک آن‌هاست؛ اما پس از اجرایی شدن این قانون، خودروهای سرقتی احراز می‌شوند.

اکنون پس از گذشت 17 سال از تصویب قانون پلاک سوم، این طرح با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان، اجرایی خواهد شد.

سردار هادیانفر، رئیس پلیس راهور، در این باره توضیح داد که پلاک سوم همان پلاک الکترونیکی بوده و باید حتما اجرایی شود. این پلاک از داخل شیشه زیر آیینه از جلو و عقب خودرو نصب می‌شود. پلیس با دست‌افزارهای خود می‌تواند به اطلاعاتی مانند نوع خودرو، مدل خودرو، رنگ خودرو، شماره شاسی، شماره موتور و اطلاعات کد ملی مالک و ... دست یابد. بنابراین، افسران راهنمایی‌و‌رانندگی بدون نیاز به بالا زدن کاپوت خودرو، می‌توانند اصالت آن را بررسی کنند.

وی افزود که برخی از رانندگان اعتراض دارند که با وجود حضور نداشتن در محلی، جریمه شده‌اند. پس از بررسی مشخص می‌شود که خودرویی با پلاک مخدوش تخلف کرده است. اجرای طرح پلاک سوم کمک می‌کند تا از مخدوش کردن پلاک‌ها و جرایم مربوط به آن جلوگیری شود.

طبق گفته‌های سردار هادیانفر، فک و نصب پلاک فیزیکی وابستگی ارزی دارد که با اجرای طرح پلاک سوم می‌توان این وابستگی را قطع کرد. زیرا دیگر نیازی به پلاک فیزیکی نیست.  سالانه بیش از 5 میلیون پلاک جابجا می‌شود و  پلاک‌هایی که دیگر نیاز نمی‌شوند، پس از یک سال در دستگاه خردکن می‌روند و اتلاف انرژی را به دنبال دارد. پلاک سوم از این قبیل اتفاقات جلوگیری می‌کند.

وی درباره تولید تراشه‌ها گفت که بخش زیادی از تکنولوژی این پلاک‌ها ایرانی است و تنها برای قسمتی از مدار این پلاک باید بومی‌سازی انجام شود. در همین راستا نیز برخی از شرکت‌های دانش‌بنیان با پلیس همکاری دارند تا بتوان تولید پلاک سوم را صد درصد داخلی کرد. البته در ابتدا باید تعدادی پلاک سوم از خارج کشور وارد شود و زمانی که دانش تولید مدار آن تکمیل شد، این پلاک‌ها را در داخل تولید کنیم.

رئیس پلیس راهور درباره زمان اجرایی شدن این طرح بیان کرد که آزمایش‌های مربوط به آن در شهرک آزمایش انجام شده و مصوبات و مجوزهای لازم نیز از فرمانده انتظامی کل کشور اخذ شده است. آن‌ها در تلاش‌اند تا تولید پلاک سوم در نیمه اول سال 1401 آغاز شود.

در سالی که شعارش «تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین» است، انتظار می‌رود تا شرکت‌های دانش‌بنیان به فعالیت در این زمینه ترغیب شوند تا علاوه بر جلوگیری از خروج ارز از کشور، افتخار تولید پلاک‌های سوم به دیگر افتخارات ایران اضافه شود.


شماره گذاری اینترنتی خودرو

برای اطلاع از شرایط و قوانین موجود جهت شماره گذاری خودروهای وارداتی، شماره گذاری خودرو گذرموقت، شماره گذاری خودرو جانبازان و معلولان، شماره گذاری خودرو کلاسیک و همچنین شرایط شماره گذاری خودروهای مزایده‌ای، مقاله شماره گذاری اینترنتی خودرو را مطالعه کنید.

مراحل تعویض پلاک خودرو

آخرین اخبار سامانه تعویض پلاک خودرو، ثبت نام اینترنتی و نوبت دهی تعویض پلاک خودرو در سایت راهور 120 ، مدارک لازم برای تعویض پلاک ماشین و تعویض پلاک موتورسیکلت و هزینه تعویض پلاک را در مقاله مراحل تعویض پلاک مطالعه کنید.

مراکز تعویض پلاک خودرو

آخرین اخبار مراکز شماره گذاری خودرو، فهرست مراکز تعویض پلاک تهران، ساعت کاری مراکز تعویض پلاک ماشین و موتور به همراه آدرس و تلفن مراکز شماره گذاری میثم، اتحاد، چیتگر، الغدیر، خلیج فارس و ... را در مقاله مراکز تعویض پلاک مطالعه کنید.

ثبت نام پلاک تاریخی خودرو

همه چیز درباره پلاک تاریخی خودرو، نحوه گرفتن پلاک ملی برای خودرو قدیمی، قوانین پلاک تاریخی ماشین، سایت ثبت نام پلاک تاریخی، شرایط تردد خودرو قدیمی در خیابان و قوانین خروج خودرو قدیمی از کشور را در مقاله ثبت نام پلاک تاریخی مطالعه کنید.

نویسنده : مریم سادات نوری

منبع : باما