استعلام و پرداخت خلافی خودرو و موتور سال 1400

فروردین 1400: سردار هادیانفر (رئیس پلیس راهور) درباره حداقل مبلغ خلافی خودرو گفته که قبلا، اگر خودرویی یک میلیون تومان خلافی داشت، باید به پارکینگ منتقل می‌شد اما در حال حاضر، این مبلغ سه برابر شده است. بنابراین اگر خودرویی 3 میلیون تومان خلافی داشته باشد، حتما توقیف خواهد شد. 

تخلف سایت‌های اینترنتی در پرداخت خلافی

اسفند 1399: سرهنگ رمضانی (معاون اجرایی پلیس راهور) ضمن اشاره به برخی تخلفات انجام شده در خصوص پرداخت جریمه و پرداخت خلافی خودرو گفته که پلیس راهور، با دو مشکل مواجه است که البته بخش عمده‌ای از این مشکلات حل شده.

مشکل اول، درگاه‌ها و واسطه‌هایی است که بین پلیس و مردم ایجاد شده‌اند مانند سامانه‌های «قبضینو»، «همراه مکانیک» و «آیتول» که کاملا غیرقانونی هستند و مجوز پلیس راهور ناجا را برای ارائه خدمات ندارند. سرهنگ رمضانی گفته که این واسطه‌ها، در شبکه‌های اجتماعی مختلف تبلیغات خود را انجام می‌دهند و متاسفانه برخی از هموطنان نیز به جای آنکه خدمات پلیس راهور را «به طور مستقیم» از سایت راهور 120 به نشانی rahvar120.ir دریافت کنند، به درگاه‌های واسط اعتماد می‌کنند و دچار مشکلاتی می‌شوند.

معاون اجرایی پلیس راهور ناجا، درباره مشکل دوم پرداخت جریمه‌های راهنمایی و رانندگی گفته برخی از بانک‌ها نیز که از پلیس راهور مجوز ارائه خدمات گرفته‌اند، برای کسب اطمینان از انجام فرآیند تراکش‌ بانکی، پول‌های واریزی مردم را به مدت چند روز نگه می‌داشتند. اما پلیس راهور نیز به این بانک‌ها تذکر داده طوریکه هم‌اکنون بسیاری از بانک‌ها، زمان انجام پرداخت‌ها را به کمتر از 5 دقیقه رسانده‌اند.

سرهنگ رمضانی در پایان، توصیه کرده که هموطنان برای انجام تمامی خدمات پلیس راهور بصورت رایگان، از جمله پرداخت خلافی و پرداخت جرایم راهنمایی و رانندگی، به سایت اینترنتی پلیس راهور به نشانی rahavr120.ir مراجعه کنند. 


در این مقاله، روش‌های مختلف استعلام خلافی خودرو و خلافی موتورسیکلت و همچنین روش‌های مختلف پرداخت خلافی خودرو و همچنین نحوه اعتراض به جریمه و نحوه اعتراض به خلافی خودرو را توضیح می‌دهیم.

بخش اول: چگونه استعلام خلافی بگیریم؟

برای استعلام خلافی می‌توانید از طریق یکی از 4 روش زیر اقدام کنید:

 • استعلام از طریق سایت راهور 120
 • استعلام از طریق تماس تلفنی
 • استعلام از طریق موبایل
 • استعلام از طریق مراکز پلیس+10

استعلام اینترنتی خلافی خودرو از راهور 120

رایج‌ترین روش‌ استعلام خلافی خودرو، مراجعه به سایت راهور120 به نشانی rahvar120.ir است. 

بعد از مراجعه به این سایت، به بخش «خدمات» رفته و قسمت «استعلام تخلفات رانندگی» را انتخاب کنید. سپس با استفاده از بارکد 8 یا 9 رقمی مندرج در پشت کارت خودرو، خلافی‌تان را استعلام و پرداخت کنید.

هرچند مراجعه به سایت راهور120، متداول‌ترین روش استعلام جریمه رانندگی است اما قبل از استفاده از این سایت، باید به نکات مهم زیر توجه داشته باشید:

 • بدلیل آمار بالای مراجعین، ممکن است خدمات این سایت در ساعاتی از شبانه روز، در دسترس نباشد.
 • داده‌های این سایت بصورت آفلاین است لذا حتما به «تاریخ بروزرسانی» مندرج در صفحه استعلام تخلفات رانندگی، توجه کنید.

استعلام خلافی خودرو با تلفن ثابت

ساده‌ترین راه برای استعلام خلافی، تماس با شماره تلفن 88288888-021 و انتخاب گزینه استعلام تخلفات رانندگی است. بعد از این کار منتظر بمانید تا به اپراتور وصل شوید. سپس با اعلام شماره پلاک‌ وسیله نقلیه و سایر اطلاعات موردنیاز، از آخرین وضعیت خلافی‌ خودرو و موتورسیکلت‌تان مطلع شوید.

استعلام خلافی خودرو با موبایل

استعلام خلافی با موبایل به سه روش زیر امکان پذیر است:

1- کد دستوری #110* (ستاره 110 مربع) را شماره‌گیری کنید. سپس قسمت خدمات را انتخاب کنید و کد VIN وسیله نقلیه را بفرستید.

2- کد VIN وسیله نقلیه را به سرشماره 1101202020 پیامک کنید تا SMS خلافی برای‌تان ارسال شود.

3- با موبایل‌تان به سایت epolice.ir بروید و آخرین نسخه اپلیکیشن پلیس+10 را دانلود کنید. سپس به کمک این اپلیکیشن، می‌توانید انواع خدمات الکترونیکی انتظامی، ازجمله صدور خلافی خودرو، را انجام دهید.

استعلام خلافی خودرو در دفاتر پلیس+10

برای استعلام خلافی خودرو بصورت حضوری، باید با داشتن مدارک زیر، به مراکز اجراییات پلیس یا دفاتر پلیس+10 مراجعه کنید:

 • حضور مالک
 • مدارک شناسایی مالک
 • کارت یا سند وسیله نقلیه

استعلام خلافی موتورسیکلت

مالکان موتورسیکلت برای استعلام جریمه‌های‌شان، سه روش دارند:

استعلام نمره منفی گواهینامه

برای استعلام نمره منفی گواهینامه، یکی از دو روش زیر را انتخاب کنید:

1- به سایت rahvar120.ir بروید. در قسمت خدمات، گزینه استعلام نمره منفی را انتخاب کنید. حال شماره گواهینامه‌تان را در کادر موردنظر وارد کنید.

 • بدلیل آمار بالای مراجعین، ممکن است خدمات این سایت در ساعاتی از شبانه روز، در دسترس نباشد.
 • داده‌های این سایت بصورت آفلاین است لذا حتما به «تاریخ بروزرسانی» مندرج در این صفحه، توجه کنید.

2- شماره گواهینامه‌تان را به سرشماره 1101202020 پیامک کنید و منتظر پاسخ مرکز بمانید.


بخش دوم: چگونه خلافی را پرداخت کنیم؟

در مرحله قبل، روش‌های مختلف استعلام خلافی خودرو و استعلام خلافی موتورسیکلت را توضیح دادیم. حالا در این مرحله، درباره روش‌های مختلف پرداخت خلافی خودرو و پرداخت جریمه رانندگی صحبت می‌کنیم.

پرداخت اینترنتی خلافی خودرو و موتور

برای پرداخت آنلاین جریمه رانندگی، یکی از آسان‌ترین روش‌ها، مراجعه به سایت rahvar120.ir است. سپس از قسمت خدمات، گزینه پرداخت الکترونیکی جرایم را انتخاب کنید. همچنین توجه داشته باشید که:

1- در صورت پرداخت جریمه از طریق سایت راهور 120، اطلاعات پرداختی شما پس از 72 ساعت در سایت مرکزی پلیس، بروزرسانی می‌شود. بنابراین اگر برای پرداخت خلافی‌تان عجله دارید، از این روش استفاده نکنید.

2- شرط پرداخت جریمه از طریق سایت راهور، داشتن شناسه قبض و شناسه پرداخت است. اگر این دو مورد را در اختیار ندارید، از قسمت خدمات، ابتدا گزینه «استعلام میزان تخلفات رانندگی» را انتخاب کنید. بعد از آنکه شناسه قبض و پرداخت را مشاهده کردید، برای پرداخت آنلاین، اقدام کنید. 

پرداخت خلافی و جریمه با عابربانک

برای پرداخت خلافی یا پرداخت جریمه رانندگی از طریق دستگاه‌های خودپرداز (ATM) یا عابربانک، حتما باید شناسه قبض جریمه‌ را داشته باشید.

ساده‌ترین راه برای گرفتن شناسه قبض، همان استعلام پیامکی است؛ یعنی کد VIN وسیله را به شماره 1101202020 پیامک کنید تا SMS خلافی (حاوی شناسه قبض و مبلغ جریمه) برای‌تان ارسال شود.

مهلت پرداخت جریمه رانندگی

جریمه «تسلیمی» و جریمه «الصاقی» تنها تا 60 روز فرصت پرداخت دارند. اما جریمه «دوبرگی» و جریمه «دوربینی» مشمول این فرصت 60 روزه نیستند. برای آشنایی بیشتر با این اطلاحات، حتما مطلب راهنمای انواع جریمه‌های رانندگی، را نیز مطالعه کنید.

عدم پرداخت خلافی خودرو

اگر مبلغ جرایم پرداخت نشده رانندگی‌تان بیشتر از «یک میلیون تومان» باشد، پلیس راهور اجازه توقیف خودرو و انتقال آن به پارکینگ را دارد.


 

بخش سوم: چگونه به استعلام خلافی اعتراض کنیم؟

اولین شرط اعتراض به خلافی خودرو و جریمه رانندگی، این است که «نباید 60 روز از تاریخ ثبت جریمه» گذشته باشد. اگر این شرط را دارید، نحوه اعتراض به جریمه، سه حالت مختلف دارد:

 • اگر به قبض جریمه اعتراض دارید، باید به مراکز اجراییات پلیس بروید.
 • اگر به وضعیت خلافی اعتراض دارید، باید به دفاتر پلیس+10 بروید.
 • اگر بیشتر از یک میلیون تومان جریمه دارید، برای اعتراض فقط باید به مراکز اجراییات پلیس بروید.

مدارک لازم برای اعتراض به خلافی خودرو

 • کارت و سند وسیله نقلیه
 • کارت شناسایی مالک وسیله نقلیه
 • حضور مالک (یا وکیل قانونی)؛ همچنین اگر شخص دیگری غیر از مالک، مرتکب تخلف شده، حضور وی نیز الزامی است.

بعد از ثبت درخواست اعتراض‌تان، معمولا در کمتر از 24 ساعت، جوابیه اعتراض از طریق پیامک به شما اطلاع رسانی می‌شود.

ناراضی بودن از جوابیه اعتراض خلافی خودرو

اگر جوابیه اعتراض برای شما قانع کننده نبود و همچنان به اعتراض‌تان اصرار دارید، دوباره باید (به مرکز اجراییات یا پلیس+10) مراجعه کنید تا این‌بار شما را به نزدیک‌ترین «واحد رسیدگی پلیس راهور» بفرستند.

در واحد رسیدگی باید در حضور افسر کارشناس و نماینده یا قاضی تخلفات، دلیل اعتراض‌تان را توضیح دهید. سپس قاضی، رای نهایی را اعلام می‌کند. توجه داشته باشید که:

 • صدور رای نهایی، ممکن است تا یک هفته طول بکشد.
 • رای نهایی صادر شده توسط واحد رسیدگی، قطعی بوده و دیگر جای اعتراض ندارد.
 • اگر اعتراض‌تان، قبول نشده بود، حداکثر تا 20 روز باید مبلغ جریمه‌ را پرداخت کنید. چراکه درغیراینصورت، مبلغ جریمه‌تان دو برابر می‌شود.

آدرس مراکز اجراییات پلیس راهور تهران

لیست مراکز اجراییات مستقر در تهران را در ادامه، مشاهده می‌کنید:

 • منطقه 3 پلیس: بزرگراه حقانی، روبروی پارک
 • منطقه 11 پلیس: خیابان قزوین (ویژه جانبازان، ایثارگران و خانواده شهدا)
 • منطقه 16 پلیس: بزرگراه بعثت
 • منطقه 20 پلیس: شهر ری
 • منطقه 21 پلیس: تهرانسر، بلوار یاس
 • منطقه 22 پلیس: شهرک گلستان

نویسنده : مرتضی برجسته

منبع : باما