برنامه تسلابرای ساخت ربات انسان‌نما

در جریان رویداد AI Day، شرکت تسلا از دو محصول جدید رونمایی کرد. اگر از چیپ کامپیوتری D1 chip که برای بهبود عملکرد در فناوری رانندگی خودران طراحی شده بگذریم، برنامه این شرکت برای ساخت یک ربات انسان‌­نما به اسم Tesla Bot چیزی نبود که اکثر مخاطبان انتظار شنیدن آن را داشته باشند.

ماسک هدف اصلی از ساخت این ربات را کمک به انجام کارهای سخت یعنی خطرناک، تکراری و کسل‌کننده دانسته که می­‌تواند در سال‌های آینده از زندگی بشر حذف و به ربات‌­ها واگذار شود.ایلان ماسک در ابتدای سخنان خود برای معرفی این ربات، شرکت تسلا را بزرگترین کارخانه رباتیک جهان توصیف کرده و خودروهای ساخت این شرکت را ربات‌های چهارچرخ نامیده است.

این ربات انسان­‌نما از فناوری مشترک با خودروهای تسلا بهره‌­مند است که شامل 8 دوربین و رایانه FSD خواهد بود. بدن این ربات به یاری 40 مفصل الکترومکانیکی حرکت می‌کند تا شبیه به حرکات انسان‌ها باشد، درحالی‌که از یک نمایشگر به عنوان صورت استفاده شده است.

قد و وزن این ربات به ترتیب 1.73 متر و 56.7 کیلوگرم است و می‌­تواند جسمی به وزن 20.4 کیلوگرم را از زمین بردارد. علاوه‌براین‌ها، تسلا بات می‌­تواند تا وزن 68 کیلوگرم را بکشد و تا سرعت 8 کیلومتر برساعت بدود.

ویژگی­‌هایی مثل حرکت مستقل و درک فرامین صوتی، می­‌تواند دامنه قابلیت‌های کاربردی تسلا بات را وسعت بخشد، چراکه مالکان این ربات می‌توانند حتی آن را برای خرید به فروشگاه بفرستند.

برنامه تسلابرای ساخت ربات انسان‌نما

تسلا درباره برخورد دوستانه این ربات به مخاطبان اطمینان داده و اعلام نموده است، که متخصصان این شرکت، توانایی­‌های تسلا بات را بگونه‌­ای تنظیم کرده‌­اند که همچنان تحت کنترل انسان‌ها باشد.

ماسک هدف اصلی از ساخت این ربات را کمک به انجام کارهای سخت یعنی خطرناک، تکراری و کسل­‌کننده دانسته که می­‌تواند در سال‌های آینده از زندگی بشر حذف و به ربات‌­ها واگذار شود. البته با توجه به وضعیت اقتصادی فعلی بسیاری از کشورهای دنیا، حذف نیروی انسانی کارگر کمی غیرقابل انجام به نظر می­‌رسد. ضمن­‌این‌که وی هنوز درباره کسانی که از کار کردن ربات‌ها منتفع می­‌شوند هم توضیحی نداده؛ انسان‌ها یا شرکت‌های بزرگ؟

برنامه تسلابرای ساخت ربات انسان‌نما

در پایان بد نیست بدانید که تسلا نخستین شرکت خودروسازی نیست که برای ساخت ربات اقدام کرده چراکه 21 سال قبل یعنی در سال 2000، شاهد معرفی رباتی به نام آسیمو توسط شرکت هوندا بودیم. تویوتا هم تاکنون چندین ربات ساخته که در کارهای منزل به افراد کمک می­‌کنند. هیوندای هم از چند سال قبل به یکی از مدعیان ساخت ربات تبدیل شده، مخصوصاً که در اوایل سال جاری، شرکت مشهور بوستون داینامیکز (Boston Dynamics) را خریداری کرده است.

برای قضاوت بهتر درباره تسلا بات و قابلیت­‌های آن، فعلاً باید کمی منتظر بمانیم چراکه ایلان ماسک وعده داده که نمونه اولیه این ربات در سال آینده آماده نمایش باشد.

مترجم : عماد رحمتی‌راد

منبع : carscoops.com