سامانه فروش یکپارچه خودرو

ثبت نام خودرو در سامانه یکپارچه فروش خودرو داخلی (esalecar.ir)

مرحله دوم فروش یکپارچه خودرو: خرداد 1402

مرحله دوم فروش خودرو در سامانه یکپارچه خودرو، در اواخر بهار 1401 برگزار می‌گردد. آخرین خبرها از زمان مرحله دوم فروش یکپارچه و همچنین جزییات ثبت نام خودرو در مرحله دوم عرضه یکپارچه خودرو را در ادامه این متن مطالعه کنید:

زمان مرحله دوم فروش یکپارچه مشخص شد

آقای امید قالیباف، سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، می‌گوید افرادی که نتوانستند در مرحله اول فروش خودرو در سامانه یکپارچه ثبت‌نام کنند، در پایان خردادماه 1402 می‌توانند یک بار دیگر، شانس خود را برای خودروهایی که در این دوره اول عرضه خودروها، تقاضای بالایی نداشتند، امتحان کنند.

به گفته وی، برای بعضی خودروها تقاضا بیشتر است. بنابراین اواخر بهار سال 1402 برای خودروهای با تقاضای کمتر، دوباره ثبت‌نام در سامانه یکپارچه انجام خواهد شد. ‌

مرحله اول فروش یکپارچه خودرو: اسفند 1401

مرحله اول عرضه خودروها در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو، در اواخر زمستان 1401 برگزار گردید. آخرین خبرها و جزییات ثبت نام خودروها در مرحله اول را در ادامه این متن مطالعه کنید:

عرضه 51 مدل خودرو در سامانه یکپارچه

اسفند 1401: آقای امید قالیباف، سخنگوی وزارت صمت، ضمن اشاره به شروع پیش ثبت نام از متقاضیان در سامانه یکپارچه فروش خودرو که از تاریخ 26 اسفندماه شروع شده و تا پایان 28 اسفندماه 1401 نیز ادامه دارد، خبر داده که 9 شرکت خودروساز داخلی، در طرح تخصیص یکپارچه خودرو مشارکت دارند و 51 مدل خودرو برای متقاضیان قابل خریداری شده است.

در طرح یکپارچه تخصیص خودرو، که از پیش اعلام شده بود بدون قرعه‌کشی به همه متقاضیان خودرو داده می‌شود، کمتر از 900 هزار نفر حساب وکالتی اعلام کردند. بافرض اینکه تمامی این تعداد، واجد شرایط باشند و با لحاظ تعهدات قبلی خودروسازان در سال 1402 (که حدود 400 هزار دستگاه است)، توان تولید خودرو از مجموع این دو رقم در سال 1402 به مراتب بیشتر خواهد بود؛ بنابراین احتمال اینکه تحویل خودرو به سال 1403 بکشد، تقریبا صفر است.

همچنین 50 درصد عرضه خودروها در طرح یکپارچه تخصیص خودرو، به مادران مشمول طرح جوانی جمعیت تخصیص خواهد یافت که البته برای این متقاضیان نیز داشتن حساب وکالتی الزامی است.

فروش مدیران خودرو در سامانه یکپارچه: اسفند 1401

طرح فروش یکپارچه مدیران خودرو ویژه اسفندماه 1401، از روز جمعه 26 اسفندماه آغاز شده و تا روز یکشنبه 28 اسفندماه نیز ادامه دارد. در این طرح، صرفا متقاضیانی که حساب وکالتی با موجودی 100 میلیون تومان را در موعد تعیین شده افتتاح کرده‌اند، مجاز به پیش ثبت نام هستند.

شرایط فروش یکپارچه مدیران خودرو در اسفند 1401

براساس بخشنامه فروش مدیران خودرو، محدودیت خرید خودرو در 24 ماه اخیر، محدودیت کد ملی، محدودیت سن بالای 18 سال و ... برای متقاضیان وجود دارد. جزییات بیشتر را از لیک زیر دریافت کنید:

»» شرایط فروش یکپارچه مدیران خودرو (PDF) ««

لغو ثبت نام طرح نوسازی در سامانه یکپارچه فروش

اسفند 1401: آقای امید قالیباف، سخنگوی وزارت صمت، در تاریخ 20 اسفندماه ضمن اشاره به ثبت نام از متقاضیان طرح جوانی جمعیت از طریق سامانه یکپارچه خودرو، خبر داده که به دلیل حذف قرعه کشی، سهمیه‌ای برای طرح جایگزینی خودرو فرسوده وجود ندارد و متقاضیان این طرح، نمی‌توانند در سامانه یکپارچه ثبت نام کنند.

سخنگوی وزارت صمت همچنین گفته اگر متقاضیان می‌خواهند با یک حساب وکالتی، هم در طرح فروش ایران خودرو و هم در طرح فروش یکپارچه خودرو شرکت کنند، باید به اندازه مبالغ هر دو طرح، در حساب وکالتی خود، موجودی داشته باشند.

پیش فروش خودروها در سامانه یکپارچه خودرو

اسفند 1401: آقای امید قالیباف، سخنگوی وزارت صمت، از جزییات ثبت نام متقاضیان در سامانه یکپارچه خودرو، خبر داده است:

1- متقاضیان خرید خودروهای داخلی، از روز شنبه 20 اسفندماه تا روز سه‌شنبه 23 اسفندماه، فرصت دارند تا برای افتتاح حساب وکالتی خودرو نزد بانک‌های عامل، اقدام کرده و مبلغ 100 میلیون تومان را در این حساب واریز کنند. بانک‌هایی که امکان افتتاح حساب وکالتی را دارند، عبارتند از: رسالت، آینده، اقتصادنوین، ایران زمین، گردشگری، سینا، شهر، مهر ایران، کشاورزی، پست بانک، سرمایه، تجارت و ملت. لیست نهایی و تکمیلی بانک‌های عامل، از طریق سامانه یکپارچه، به اطلاع عموم خواهد رسید.

2- سپس از تاریخ 26 تا 28 اسفندماه نیز ثبت نام از متقاضیان از طریق سامانه یکپارچه خرید خودرو داخلی، به نشانی اینترنتی esalecar.ir صورت می‌گیرد. متقاضیان ثبت نام خودرو داخلی، نباید پلاک فعال داشته باشند و همچنین در 48 ماه اخیز نباید از ایران خودرو و سایپا، خودرویی خریداری کرده باشند.

3- پس از پایان ثبت نام خودرو، اولویت بندی متقاضیان انجام شده و زمان بندی خودروی درخواستی به متقاضی اعلام می‌شود. این مرحله، حداکثر تا پایان فروردین 1402 طول خواهد کشید و در تمام این مدت، مبلغ مسدود شده باید در حساب وکالتی خریدار باقی بماند.

4- چنانچه زمان تحویل خودروها، بیشتر از سه ماه باشد، خریدار می‌تواند نسبت به رفع انسداد (با حفظ نوبت خرید خودرو) اقدام کند و سپس بر اساس فراخوان خودروساز (منطبق با لیست انتظار هر محصول) در خصوص قطعی کردن ثبت نام اقدام کند.

5- آخرین مرحله طرح یکپارچه عرضه خودرو داخلی، تکمیل یا واریز وجه و سپس دریافت خودروست. البته خریداران توجه داشته باشند که قیمت روز خودرو در زمان تحویل، قیمت روز اعلامی مطابق دستورالعمل شورای رقابت خواهد بود. برخی خودروهای عرضه شده در این مرحله، عبارتند از:

 • وانت آریسان
 • پژو ۲۰۷ اتومات / پژو ۲۰۷ دستی
 • پژو ۲۰۷ با موتور TU3
 • دناپلاس دستی / دناپلاس اتومات
 • تارا دستی / تارا اتوماتیک
 • سورن پلاس دوگانه سوز / سورن پلاس بنزینی
 • پارس ساده / پارس ELX-XUP / پارس سفارشی XUP
 • شاهین جی
 • کوییک آر اتومات / کوییک آر دستی / کوییک اتومات / کوییک اس
 • لاماری
 • فردا SX5 / فردا T5 / فردا سوبا M4
 • مکث موتور تیارا
 • دایون Y5
 • آریزو 6 پرو اکسلنت / آریزو 5 توربو
 • تیگو 8 پرو
 • ایکس 22 پرو
 • ایکس 55 پرو
 • تیگو 7 پرو

عرضه 500 هزار خودرو در سامانه یکپارچه خودرو

اسفند 1401: آقای امید قالیباف، روز چهارشنبه 10 اسفندماه، خبر داده که همه خودروسازان داخلی از جمله ایران خودرو، سایپا و خودروسازان بخش خصوصی (به‌جز گروه بهمن) در طرح فروش 500 هزار خودرو از طریق سامانه یکپارچه، حضور خواهند داشت. عرضه خودروها با قیمت‌هایی است که از سوی شورای رقابت تعیین می‌شود.

شرایط ثبت نام افراد، همان شرایط اعلامی در طرح‌های قبلی است و با ثبت نام در این سامانه، مطابق وعده وزارت صمت، دیگر چیزی به نام قرعه کشی نخواهیم داشت. چنانچه تقاضای خودرویی از عرضه خودرو در این طرح بیشتر شود، یک لیست انتظار تعریف شده و نوبت افراد برای تحویل خودرو مشخص می‌شود که به احتمال زیاد از سه ماه تا یک سال خواهد بود.

امید قالیباف؛ سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت

وی اضافه کرد: در این طرح حدود نصف قیمت هر خودرو به عنوان ودیعه در حساب افراد مسدود می‌شود که خودرو به خودرو متفاوت خواهد بود. با عرضه سنگین یادشده، همچنین انجام واردات خودرو و انجام واردات از مناطق آزاد، بازار خودرو شرایط خوبی خواهد داشت و انتظار می‌رود به تدریج به آرامش برسد.

قالیباف تاکید کرد: عرضه این خودروها در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو خواهد بود و در بورس کالا انجام نخواهد شد. پس از پایان ثبت نام خودرو وارداتی در سامانه یاد شده و مشخص شدن وضعیت و تکلیف افراد، بلافاصله عرضه خودروهای داخلی در این طرح آغاز خواهد شد.

بازگشت خودروسازان به سامانه تخصیص خودرو

اسفند 1401: آقای امید قالیباف، سخنگوی وزارت صمت، خبر داده که برنامه فروش گسترده خودرسازان بزرگ دولتی، که قرار بود در هفته اول اسفندماه و بدون قرعه کشی انجام شود، لغو گردیده و قرار شده که در هفته دوم اسفندماه 1401 و با حضور اکثریت خودروسازان دولتی و خصوصی و از طریق سامانه یکپارچه تخصیص خودرو انجام شود.

وی افزود: این طرح از بزرگترین برنامه های فروش خودرو است که همه خودروسازان‌ محصولات خود را با به صورت یک پارچه در یک سامانه عرضه می کنند. سخنگوی وزارت صمت، درباره نحوه قرعه کشی خودروها نیز می‌گوید در صورتی که تقاضا برابر عرضه خودرو باشد، خودروها بدون قرعه کشی در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد اما در صورتی تقاضا بیشتر از عرضه باشد، متقاضیان در لیست انتظار قرار می‌گیرند. جزئیات این طرح عرضه گسترده خودرو به صورت یکپارچه، احتمالا در روز چهارشنبه 10 اسفندماه، اطلاع‌رسانی می‌شود.

پایان عمر سامانه فروش sale.iranecar.com

مهر 1401: معاون حمل‌ونقل وزارت صمت اعلام کرد که در نیمه دوم سال جاری، هیچ خودرویی در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو به نشانی sale.iranecar.com به فروش نمی‌رسد.  

بر اساس گفته‌های وی، از این پس  این سامانه برای نظارت سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان بر تعداد فروش مجاز خودرو، تحویل به‌‌‌‌موقع خودروهای ثبت‌نامی و همچنین اجرای مصوبات مجلس شورای اسلامی استفاده می‌شود. 

مشخص است که وزارت صمت متوجه ناکارآمدی و بی‌اثری این سامانه در تنظیم بازار شده است. البته آن‌ها ادعا می‌کنند که حذف سامانه به دلیل رشد تولید و تعادل عرضه و تقاضای برخی خودروهاست. از این پس، فروش خودروها از طریق بورس کالا و یا پلتفرم داخلی خودروسازان انجام خواهد شد.  

معاون وزیر صمت تاکید کرده که خودروسازان باید الزامات قانونی مصوب مجلس شورای اسلامی مانند تخصیص ۵۰‌ درصدی ظرفیت تولید به طرح حمایت از خانواده و جوانی جمعیت و تخصیص ۱۰ ‌درصد ظرفیت تولید به طرح جایگزینی خودروهای فرسوده را رعایت کنند. 


آدرس سامانه فروش یکپارچه خودرو

برای اطلاع از آخرین شرایط فروش خودروسازان در سامانه ثبت نام خودرو داخلی، به نشانی اینترنتی ، چه به روش قرعه کشی و چه به روش غیرقرعه کشی، باید به آدرس سامانه فروش یکپارچه خودرو به نشانی esalecar.ir مراجعه کنید.

شرایط ثبت نام در سامانه یکپارچه فروش خودرو

 1. هر کد ملی مجاز به خرید یک دستگاه خودرو از مجموع شرکت های خودروسازی است.
 2. حداقل سن مجاز متقاضیان خرید خودرو در سامانه یکپارچه، 18 سال است.
 3. دارا بودن گواهینامه رانندگی برای متقاضیان خرید خودرو الزامی است.
 4. متقاضیانی که طی 48 ماهه گذشته در شرکت ایران خودرو و سایپا و همچنین طی 24 ماهه گذشته از سایر شرکت‌های خودروسازی، نسبت به ثبت نام و یا صدور فاکتور (تمامی روش های فروش سامانه خودروسازان، بورس کالا و ...) اقدام نموده‌اند، امکان ثبت نام و خرید خودرو از سامانه یکپارچه تخصیص خودرو را ندارند.
 5. متقاضیانی که دارای پلاک انتظامی فعال هستند، امکان ثبت نام و خرید خودرو را ندارند.
 6. انتقال امتیاز و حقوق ناشی از خرید خودرو به اشخاص (حتی به صورت وکالتی) و نیز فروش حواله خودرو به صورت وکالتی ممنوع است.
 7. امکان صلح خودروی خریداری شده به غیر وجود ندارد.
 8. شرکت خودروساز موظف است روش‌های بازدارنده برای جلوگیری از انتقال سند (حداقل به مدت یک سال)، از جمله رهن گرفتن سند خودرو را اتخاذ و اجرا کند.
 9. امکان ثبت نام و خرید خودرو برای اشخاص حقوقی وجود ندارد.
 10. در صورتی که در هریک از مراحل و فرآیند ثبت نام مشخص شود که متقاضی حائز شرایط ثبت نام نیست، ثبت نام وی کان لم یکن تلقی و وجه واریزی (بدون پرداخت سود مشارکت و ...) عودت خواهد شد.
 11. در صورت بروز هرگونه تاخیر احتمالی در تحویل خودرو برابر ضوابط مندرج در قرارداد، خسارت جبران تاخیر در تحویل، پرداخت خو اهد شد.
 12. سایر موارد و شرایط براساس بخشنامه‌های صادره توسط شرکت های خودروسازی و قرارداد منعقده فی مابین با مشتریان خواهد بود.

اقدامات سامانه یکپارچه فروش خودرو

فرایند عرضه محصولات داخلی در سامانه یکپارچه خودرو، شامل سه مرحله زیر است:

 1. پیش ثبت نام متقاضیان برای لیست نوبت دهی
 2. نوبت دهی و اعلام زمان بندی به ازای هر خودرو
 3. قطعی نمودن ثبت نام متقاضیان براساس فراخوان خودروسازان

در ادامه این مقاله، هرکدام از مراحل فوق را، بیشتر توضیح می‌دهیم.

1- نحوه پیش ثبت نام در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو

در این مرحله متقاضیان واجد شرایط، که وجه لازم را در حساب وکالتی خودرو مسدود نموده‌اند، امکان ثبت نام اولیه برای قرارگرفتن در لیست نوبت دهی و (حق تقدم خرید خودروهای داخلی) برمبنای لیست انتظار را خواهند داشت بنابراین پیش نیاز ثبت نام متقاضیان برای لیست نوبت دهی، وکالتی نمودن حساب شخصی متقاضی (به نفع سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان) و مسدود نمودن وجه اعتبار است.

1- موجودی لازم برای انجام ثبت نام در لیست نوبت دهی کلیه خودروهای داخلی "صد میلیون تومان" بوده و این وجه، صرفا لازم است تا زمان اعلام نتایج نوبت دهی در حساب شخصی وکالتی مشتریان وجود داشته باشد. وجود وجه اعتبار مذکور در حساب وکالتی صرفاً به منظور شناسایی مشتریان واقعی درنظر گرفته شده است و برای کلیه متقاضیان خرید خودرو (شامل طرح‌های فروش عادی و طرح جوانی جمعیت) الزامی است.

2- وجه اعتبار مذکور در حساب وکالتی شخص متقاضی، از زمان ثبت نام اولیه تا اعلام اولویت‌های تخصیص، مسدود گردیده و قابل برداشت نیست. انصراف از حساب وکالتی و یا برداشت وجه توسط متقاضی در طی این مدت، به منزله انصراف از خرید خودرو تلقی می‌گردد و متقاضی، از لیست انتظار حذف خواهد شد.

3- امکان ثبت نام صرفا برای یک خودرو وجود دارد و ثبت نام از کسانی که پیش از این در لیست نوبت دهی ثبت نام خودرو وارداتی نام‌نویسی کرده‌اند، وجود نداشته و در صورت ثبت نام مجدد، فرد متقاضی از لیست افراد واجد شرایط، حذف می‌گردد.

4- ثبت نام مرحله اول در لیست نوبت دهی، هیچگونه حقی را برای متقاضی برای دریافت خودرو ایجاد نمی‌کند. بنابراین تعهد خودروساز، صرفا براساس قطعی نمودن ثبت نام توسط خودروساز در مرحله سوم اجرای طرح، شکل می‌گیرد.

5- ضروری است علاوه بردارا بودن حساب شخص وکالتی با وجه اعتبار لازم، کلیه شرایط طرف تقاضا، توسط متقاضیان رعایت گردیده و چنانچه در هر مرحله تا قطعی نمودن ثبت نام توسط خودروساز، مشخص گردد که متقاضی حایز شرایط ثبت نام نبوده، ثبت نام وی ملغی می‌گردد.

2- نحوه نوبت دهی در سامانه ثبت نام خودرو

پس از نوبت دهی لیست متقاضیان واجد شرایط در ثبت نام اولیه، براساس برنامه تولید اعلام شده از سوی خودروسازان داخلی، زمان برنامه ریزی شده برای تحويل خودروی مدنظر به متقاضی، در سامانه یکپارچه فروش خودرو، اعلام می گردد.

1- قرارگرفتن متقاضی در لیست انتظار براساس زمانبندی اعلامی، تعهدی را برای خودروساز به منظور تحویل خودرو ایجاد نمی‌نماید و این تعهد صرفاً پس از انجام مرحله سوم و براساس انعقاد قرارداد فروش متقاضی با خودروساز، شکل می‌گیرد.

2- در این مرحله و پس از اعلام نتایج زمانبندی، متقاضی می‌تواند نسبت به برداشت وجه اعتبار از حساب وکالتی اقدام نماید. همچنین وی می‌تواند برای قطعی نمودن ثبت نام براساس فراخوان خودروساز (با تکمیل وجه درحساب خودروساز و براساس قیمت روز) اقدام کند.

3- متقاضی در صورت تمایل، می‌تواند با اعلام انصراف از خرید خودرو پس از اعلام نتایج زمانبندی، از لیست انتظار خودروی مدنظر خارج گردد.


بیشتر بخوانید:


3- نحوه قطعی نمودن ثبت نام متقاضیان در سامانه یکپارچه

در این مرحله و پس از اعلام زمانبندی وعده فروش به متقاضیان و شکل گیری لیست انتظار برای هر محصول، خودروساز موظف است تا هرگونه فراخوان برای طرح‌های فروش خودرو را براساس نوبت دهی انجام شده، اعلام نماید. بنابراین خودروسازان به مرور زمان و صرفا برمبنای لیست اولویت بندی مذکور برای هرمحصول، نسبت به فراخوان و قطعی نمودن ثبت نام و انعقاد قرارداد فروش بر مبنای قیمت روز خودرو اقدام خواهند نمود.

1- قطعی نمودن ثبت نام توسط خودروسازان در این طرح، براساس لیست نوبت دهی شده بر مبنای قیمت روز منطبق بر دستور العمل شورای رقابت است.

2- در صورتی که در طول فراخوان مشتری در زمان تحویل و یا انجام ثبت نام قطعی مشخص گردد که مشتری از خودروسازان داخلی خودرو خریداری نموده است، ثبت نام متقاضی لغو می‌گردد.

نویسنده : مریم سادات نوری

منبع : باما

19 دیدگاه

sydali(168 روز پیش)

فرزند سومم 22 آبان به دنیا اومده آیا میتونم تو طرح جوانی جمعیت شرکت کنم آخه قبلا تو بخشنامه بود 19 آبان الان زده 24 آبان

s30(195 روز پیش)

سلام من شرایط ثبت نام برای طرح مادران رودارم ولی گواهینامه ندارم.آیاداشتن گواهینامه الزامی هست؟من توی دوره های قبل هم به همین دلیل شرکت نکردم.اگه الزامی نیست به جای شماره گواهینامه چی بایدواردکنیم؟

FARIBA72(196 روز پیش)

سلام ، ثبت نام خودروها بدون قرعه کشی چه زمانی شروع میگردد؟

Mmmn(238 روز پیش)

سلام تو روخدا بگین ثبت نام دور سوم مادران کی و چه تاریخی هست

مرتضی هستم (215 روز پیش)

از منوی بالای اخبار، روی گزینه (شرایط فروش) کلیک کنین و اخرین اخبار مربوط به ثبت نام خودرو مادران رو از اونجا مشاهده کنین

Mohammmadm(258 روز پیش)

سلام یه توضیحی درموردقرعه کشی یکپارچه میدید ینی چی همون قرعه کشی سه ماهه هست یا فرق داره

مرتضی هستم (215 روز پیش)

برای ثبت نام خودروهایی که مشمول قرعه کشی هستند، فقط از طریق سامانه یکپارچه میتونین اقدام کنین. و اگه برنده قرعه کشی شدید، مابقی فرایند تکمیل ثبت نام و واریز پول رو باید از طریق سامانه خودروسازان انجام بدین

rezanzp1(240 روز پیش)

به قولی کجای دنیا اینجوریه

Madar(263 روز پیش)

سلام من فرزند دومم۱۴۰۰/۸/۲۰بدنیا اومده شرایط شرکت تو طرح مادرانو دارم؟

مرتضی هستم (259 روز پیش)

بله. شرایط اولیه رو دارید

FARIBA72(307 روز پیش)

سلام من یک پلاک به اسممه میتونم تو سامانه یکپارچه خرید خودرو ثبت نام کنم؟

مرتضی هستم (266 روز پیش)

بستگی به نوع شرایط فروشی داره که قصد دارید ثبت نامشو انجام بدید. بعضی از خودروسازان محدودیت زمانی برای خریداران گذاشتن

aryanazarpoor(280 روز پیش)

سلام قرعه کشی مادران نیازبه گواهی نامه داردیانه خواهشاجواب بدیدمن شرکت کردم ولی گواهی نامه ندارم زده همه مادران برنده شدن ولی پیامک برام نیومده

مرتضی هستم (266 روز پیش)

برای طرح مادران، داشتن گواهینامه الزامی نیست

shahla(272 روز پیش)

ببخشید من دخترم آذر۱۴۰۰دنیااومده بچه ی اولمه آیامیتونم برای ماشین طرح مادران ثبت نام کنم

مرتضی هستم (266 روز پیش)

این طرح فقط برای مادرانی هست که حداقل 2 فرزند داشته باشن

Show More