سامانه فروش یکپارچه خودرو

خرداد 1401: آقای توکلی، مدیر کل دفتر خودرو وزارت صمت، درباره اولین مرحله فروش یکپارچه خودرو، اطلاعات جدیدی را رسانه‌ای کرده است. در این مرحله که از تاریخ 27 اردیبهشت لغایت 3 خردادماه مهلت داشت، 38 مدل خودرو از 5 شرکت خودروسازی عرضه شدند و بیش از 4 میلیون نفر نیز برای شرکت در قرعه کشی خودرو، ثبت نام کردند.

براساس گفته‌های آقای توکلی، پایش صحت اطلاعات متقاضیان از روز شنبه 7 خردادماه آغاز شده و نهایتا اولین قرعه کشی سامانه فروش یکپارچه خودرو، ساعت 10 صبح دوشنبه 9 خردادماه 1401 انجام خواهد شد.

تغییر زمان پیش فروش در سامانه فروش یکپارچه

اردیبهشت 1401: منوچهر منطقی، معاون صنایع حمل و نقل وزارت صمت، در نشست خبری روز سه‌شنبه مورخ 27 اردیبهشت‌ماه، توضیحاتی را درباره سامانه فروش یکپارچه خودرو وزارت صمت ارائه کرد. وی گفت اکنون پیش‌فروش‌ها هر سه ماه یا هر چهار ماه یک‌بار برگزار می‌شوند و هر بار تعداد 200 الی 300 هزار دستگاه خودرو موجود است.

سامانه فروش خودرو
منوچهر منطقی؛ معاون حمل و نقل وزیر صمت

اما روند قبلی خودروسازان به گونه‌ای بود که پیش فروش‌ها هر 15 روز یکبار اعلام می‌شدند و عرضه‌ای قطره‌چکانی داشتند. طبق گفته‌های آقای منطقی، اکنون نظارت وزرات صمت بر تعهدات خودروسازان بیش‌تر شده و دلال‌بازی‌ها محدود خواهند شد. 

لازم به ذکر است که 50 درصد ظرفیت ثبت‌نام در سامانه متمرکز فروش خودرو، به خانواده‌ها و مادران دارای فرزند دوم تخصیص می‌یابد.

آغاز به کار سایت سامانه یکپارچه خودرو

با تکمیل زیرساخت‌های لازم، سامانه جامع فروش خودرو به نشانی اینترنتی sale.iranecar.com از تاریخ 25 اردیبهشت‌ماه 1401 راه‌اندازی شده و از روز سه‌شنبه 27 اردیبهشت‌ماه نیز فروش خودروسازان، فقط و فقط از طریق این سامانه امکان‌پذیر خواهد بود. بنابراین متقاضیان خرید خودرو، با ایجاد حساب کاربری در این سامانه، می‌توانند برای ثبت نام در سامانه یکپارچه خودرو (قرعه کشی) اقدام کنند.

ثبت نام در سامانه یکپارچه خودرو

همچنین مهلت ثبت نام در سامانه یکپارچه خودرو برای متقاضیان، به مدت 7 روز درنظر گرفته شده تا افراد بیشتری، شانس حضور در قرعه کشی خودرو را داشته باشند. البته محدودیت‌های خرید خودرو از سامانه یکپارچه فروش خودرو همچنان نیز وجود دارد. برای اطلاع از این محدودیت‌ها، می‌توانید به انتهای این مقاله مراجعه کنید.

عرضه چندبرابری خودروها در سامانه یکپارچه

عبدالله توکلی، مدیرکل دفتر صنایع خودرو وزارت صمت، درباره سامانه یکپارچه فروش خودرو توضیحاتی را ارائه کرد؛ وی بیان کرد که در این سامانه، چندین برابر دوره‌های قبل، خودرو عرضه خواهد شد و برای جلوگیری از هجوم، بازه زمانی مشخصی اعلام می‌شود و دیگر چند روزه نیست. در این زمان، تمامی‌ خودروسازان محصولات خود را ارائه می‌دهند.

اگر تعداد متقاضیان بیش از تعداد خودروهای قابل عرضه باشد، قرعه‌کشی انجام‌ می‌شود. اما با توجه به برنامه افزایش عرضه و حذف سوداگری‌ها، رفته رفته قرعه‌کشی نیز حذف خواهد شد. سامانه یکپارچه خودرو، سبب حذف خودروهای ناقص نیز می‌شود.

بر اساس گفته‌های آقای توکلی، یک شرکت دانش‌بنیان سامانه متمرکز فروش خودرو را طراحی و آماده کرده و از هفته آینده در دسترس خواهد بود و آغاز به کار می‌کند. با توجه به این که تمامی خودروسازان محصولات خود را در سامانه فروش یکپارچه خودرو وزارت صمت عرضه می‌کنند، شفافیت در عرضه خودرو ایجاد خواهد شد‌. برای طراحی چنین سامانه‌ای، مدت‌ها برنامه‌ریزی شده و تصمیمی یک‌شبه نبوده و به موفقیت آن بسیار خوشبین هستیم.

وی معتقد است که صنعت خودرو کشور پتانسیل‌های بسیاری دارد و از پیچ سخت تحریم‌ها، عبور کرده‌ است. به زودی سایر اهداف نیز محقق خواهد شد.

زمان آغاز به کار سامانه فروش یکپارچه خودرو

اردیبهشت 1401: عبدالله توکلی لاهیجانی، سرپرست دفتر صنایع خودرو وزارت صمت، در شبکه خبر توضیحاتی را درباره سامانه فروش یکپارچه خودرو وزارت صمت ارائه کرد و افزود که زیر ساخت عرضه محصولات در  سامانه متمرکز فروش خودرو فراهم شده است. وزارت صمت از خودروسازان درخواست کرده تا توان عرضه خود را به طور شفاف اعلام کنند تا در هفته آینده عرضه خودرو در این سامانه آغاز شود.

طبق بیانات آقای توکلی لاهیجانی، برای اولین بار در هفته آینده فروش خودرو در سامانه یکپارچه فروش خودرو انجام می‌شود. از مزایای سامانه متمرکز فروش خودرو می‌توان به جلوگیری از فروش بیش از توان تولید خودروساز، اشاره کرد. بنابراین تعهداتی بیش از توان اتفاق نمی‌افتد و عرضه خودروها با شفافیت انجام می‌شود.

وی خاطر نشان کرد که خودروسازان بخش خصوصی نیز تولیدات خود را از طریق همین سامانه عرضه خواهند کرد. با توجه به شائبه‌هایی که در مورد آن‌ها (مبنی بر آن که بازارهایی را ایجاد کرده و خودروها را با قیمت گزاف عرضه می‌کنند) وجود دارد، این سامانه شفاف‌سازی خواهد کرد. لازم به ذکر است که شفاف‌سازی ممکن است هزینه‌هایی داشته باشد؛ اما این شفافیت مطابق دستور ریاست جمهوری و به نفع مصرف‌کننده واقعی انجام می‌شود.

توقف فروش خودروسازان تا اطلاع ثانوی

اردیبهشت 1401: وزارت صمت طی ابلاغیه‌ای، از تمامی شرکت‌های خودروسازی خواست تا فروش محصولات خود را متوقف کنند.

»» اطلاعیه توقف فروش خودرو در خارج از سامانه یکپارچه ««

در این ابلاغیه ذکر شده که این دستور به منظور ایجاد شفافیت و افزایش رضایتمندی مردم و همچنین ایجاد سامانه یکپارچه فروش خودرو است‌. سامانه متمرکز متعاقبا توسط وزارت صمت معرفی می‌شود و تا اطلاع ثانوی عرضه خودرو از هر طریق دیگری ممنوع است.

یک تغییر بزرگ در فرآیند قرعه‌کشی

اردیبهشت 1401: وزارت صمت طی ابلاغیه‌ای که در تاریخ 12 اردیبهشت‌ماه به سازمان حمایت ارسال کرده است، از این سازمان خواسته تا «سامانه فروش یکپارچه خودرو» را راه‌اندازی کند:

»» اطلاعیه وزارت صمت درباره سامانه فروش خودرو ««

براساس اعلام وزارت صمت، به منظور شفاف‌سازی در فرایند فروش خودرو توسط خودروسازان، سامانه متمرکزی راه‌اندازی خواهد شد تا از این به بعد، فروش قرعه کشی خودروسازان از طریق این سامانه انجام گردد. مسئولیت ایجاد زیرساخت‌های لازم و راه‌اندازی سامانه متمرکز فروش خودرو، برعهده سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان گذاشته شده و این سازمان موظف شده تا تاریخ 25 اردیبهشت 1401 تمهیدات لازم را برای انجام این کار، فراهم کند.

وزارت صمت همچنین تاکید کرده که از تاریخ 18 اردیبهشت 1401، فروش خودروهای تولیدی فقط با هماهنگی سازمان حمایت و صرفا از طریق سامانه متمرکز قرعه کشی خودرو باید انجام شود و هرگونه فروش خودرو در خارج از این ضوابط، مورد پیگرد قانونی خواهد بود.


آدرس سامانه فروش یکپارچه خودرو

برای اطلاع از آخرین شرایط فروش خودروسازان، چه به روش قرعه کشی و چه به روش غیرقرعه کشی، باید به آدرس سامانه فروش یکپارچه خودرو به نشانی sale.iranecar.com مراجعه کنید.

سامانه یکپارچه فروش خودرو
سامانه جامع تخصیص خودرو

طبق آخرین تصمیم‌گیری‌های کمیته خودرو، فقط مشتریان حقیقی، امکان مراجعه به سایت سامانه یکپارچه خودرو و ثبت نام در این سمانه را دارند.

ثبت نام در سامانه یکپارچه فروش خودرو

جهت ثبت نام و خرید خودرو از سامانه یکپارچه فروش خودرو وزارت صمت، قوانین نیز برای متقاضیان درنظر گرفته شده است:

1- الزام مطابقت کد ملی خریدار خودرو با:

  • شماره موبایل بنام متقاضی
  • حساب بانکی بنام متقاضی
  • گواهینامه خودرو بنام متقاضی

2- با هر کد ملی، امان خریداری یک دستگاه خودرو وجود دارد.

3- سن متقاضی خرید خودرو باید بالای 18 سال باشد. همچنین دارا بودن گواهینامه رانندگی، الزامی است.

4- تا اطلاع ثانوی، متقاضی خرید خودرو، در 48 ماه اخیر نباید از هیچ خودروسازی خرید کرده باشد.

5- در هیچکدام از قراردادهای فروش، امکان صلح وجود ندارد.

6- مشخصات هویتی متقاضیان، با سامانه امتا احراز می‌گردد.

7- در صورت عدم مراجعه برای سرویس اولیه پس از 5 ماه از تحویل گرفتن خودرو، گارانتی خودرو غیرفعال می‌شود. همچنین در زمان اولین مراجعه، داشتن حداقل کارکرد 1000 کیلومتر الزامی است.

8- متقاضیانی که در قرعه کشی خودروسازان برنده می‌شوند، در صورت عدم واریز وجه و تکمیل ثبت نام، تا 2 دوره نمی‌توانند در طرح‌های فروش بعدی، شرکت کنند.

9- در صورت اتصال سامانه جامع فروش خودرو به سامانه پلیس راهور، متقاضیان نباید پلاک انتظامی فعال داشته باشند.

متقاضیان خرید خودرو از سامانه متمرکز فروش خودرو توجه داشته باشند که در آینده، ممکن است برخی محدودیت‌ها و شرایط ثبت نام در سامانه یکپارچه خودرو، دچار تغییراتی گردد. بنابراین معیار نهایی، همان قوانینی است که در سامانه مذکور، درج گردیده و در معرض دید متقاضیان نیز قرار داده شده است.

مراحل ثبت نام در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو

پس از مراجعه به آدرس سامانه یکپارچه خودرو به نشانی sale.iranecar.com ، حالا برای ثبت نام خودرو از این سامانه، باید مراحل زیر را انجام دهید:

  • ثبت نام در سامانه یکپارچه خودرو
  • تکمیل اطلاعات حساب کاربری
  • انتخاب خودروی موردنظر
  • انتخاب بخشنامه فروش خودرو
  • مشاهده اطلاعات نهایی
  • نهایی کردن ثبت نام و دریافت کد رهگیری

نتایج قرعه کشی سایپا

در مقاله نتایج قرعه کشی سایپا می‌توانید آخرین اخبار قرعه کشی سایپا، زمان قرعه کشی خودرو سایپا، لیست برندگان قرعه کشی سایپا، نتایج قرعه کشی سایپا برای مادران و همچنین ظرفیت فروش خودروهای قرعه کشی شرکت سایپا را مشاهده کنید.

نتایج قرعه کشی ایران خودرو

جهت اطلاع از نحوه ثبت نام در قرعه ‌کشی فروش فوق العاده ایران خودرو، چگونگی ثبت نام در قرعه کشی پیش فروش ایران خودرو، مشاهده آخرین آمارهای فروش ایران خودرو و سایر اخبار مرتبط با آن و همچنین جهت اطلاع از تعداد ثبت نام کنندگان خودروها به همراه فهرست برندگان قرعه کشی ایران خودرو، مقاله نتایج قرعه کشی ایران خودرو را مطالعه کنید.

اخبار قرعه کشی و فروش خودرو

در مقاله اخبار قرعه کشی خودرو، آخرین قوانین قرعه کشی ماشین، اخبار حذف قرعه کشی خودروسازان و شرایط ثبت نام در قرعه کشی خودروسازان ایرانی را مطالعه کنید.

نویسنده : مریم سادات نوری

منبع : باما

1 دیدگاه

FARIBA72(10 روز پیش)

سلام من یک پلاک به اسممه میتونم تو سامانه یکپارچه خرید خودرو ثبت نام کنم؟

برای اطلاع از اخبار روز خودرو، ایمیل خود را وارد نمایید

اطلاعات شما به درستی ثبت گردید
آخرین اخبار دنیای خودرو از طریق ایمیل برای شما ارسال خواهد شد.
مشکلی رخ داده است لطفا چند لحظه بعد مجددا تلاش کنید