اخبار و شرایط ثبت نام در قرعه کشی خودرو

خرداد 1400: فروش خودرو به روش قرعه‌کشی، نه به نفع خودروساز است و نه به نفع مصرف‌کننده و فقط واسطه‌ها از آن سود می‌برند. قرعه‌کشی، توهین به مصرف‌کننده است و هم ایران خودرو و هم سایپا، مخالف آن هستند اما چون از وزارت صمت دستور می‌گیرند، باید آنرا اجرا کنند. این حرف‌ها را آقای بیگلو (دبیر انجمن قطعه‌سازان) در جدیدترین مصاحبه خود گفته و ضمن انتقاد از این شیوه قرعه‌کشی، صحبت‌های بسیار جالبی درباره چگونگی تایید این شیوه قرعه‌کشی خودرو، بیان کرده است که خلاصه آنرا در زیر می‌خوانید: 

اصلاً نمی دانم چرا این اتفاق افتاد. در سال 97 که خیلی بازار آشفته شده بود اتاق فکری تشکیل شد که تقریبا می‌توانم بگویم 99 درصد جمع مخالف این شیوه فروش خودرو بودند. رحمانی (وزیر وقت صمت) می‌گفت روی فروش خودرو مالیات سنگین بگذاریم. من گفتم شما با این کار وجهه قانونی به کار می‌دهید مثل اینکه بگویید من قاچاق مواد مخدر را آزاد می‌کنم ولی از آن مالیات می‌گیرم.

تقریبا اکثریت مطلق جمع، مخالف بودند یعنی واقعا عجیب بود که این اتفاق افتاد. آن جلسه تمام شد. وی افزود: به رحمانی گفتم که من مخالف صد درصدی شیوه قرعه کشی هستم اصلاً این کار را نکنید مگر دوران کمونیسم است که اینکار را کنیم. رحمانی گفت من نظر تو را شنیدم باید نظر بقیه را هم بشنوم و دو روز بعد دیدم قرعه کشی انجام شد. من همان شب خدمت آقای رحمانی عرض کردم که وقتی بی‌اعتمادی در جامعه است شما این قرعه کشی را اگر 100 درصد بر اساس مبانی قانونی و قوانین احتمالات هم برگزار کنید، چون بی‌اعتمادی در جامعه حکمفرماست همه می‌گویند اینها قرعه‌کشی گذاشته‌اند که خودشان خودروها را برنده شوند.


نتایج قرعه‌کشی خودروسازان:

»» آخرین برندگان قرعه کشی سایپا

»» آخرین برندگان قرعه کشی ایران خودرو


آیا معامله خودروهای جدید، غیرقانونی است؟

فروردین 1400: از خردادماه 1399 و براساس تصمیم کمیته خودرو با هماهنگی وزارت صمت، با هدف تنظیم قیمت‌ها، حذف سودجویان و واسطه‌ها و همچنین با هدف رساندن خودرو به دست مصرف‌کننده واقعی، قوانین و محدودیت‌های جدیدی برای ثبت نام‌کنندگان محصولات ایران خودرو و سایپا تعیین شد. یکی از این قوانین درباره سند خودروهاست که به موجب آن، سند خودروهای تحویلی به مشتریان (اعم از برندگان فروش فوری یا برندگان پیش فروش) به مدت یکسال، در رهن خودروسازان باقی خواهد ماند تا به این ترتیب، شخص خریدار بلافاصله پس از تحویل گرفتن خودرو، امکان فروش آن در بازار را نداشته باشد.

اما همانطور که قابل حدس بود، این قانون جدید، آنقدرها هم بازدارنده نبود و متاسفانه برخی از خودروهای تحویلی به مشتریان، حالا سر از سایت‌های خرید و فروش اینترنتی خودرو، درآورده‌اند و حتی در پلتفرم باما نیز با کمی جست‌وجو می‌توانید آنها را به راحتی پیدا کنید.‌ خودروهای کاملا جدیدی مانند سایپا شاهین، ساینا اس، سورن پلاس، رانا پلاس و 207 پانوراما، از جمله محصولاتی هستند که آگهی‌های اینترنتی آنها را، کم و بیش، پیدا می‌کنید.

حالا سوال اینجاست که آیا خرید و فروش این خودروها قانونی است؟ آیا سایت‌های خرید و فروش اینترنتی خودرو نباید جلوی این آگهی‌ها را بگیرند؟ اگر این سوالات در ذهن شما نیز نقش بسته، پیشنهاد می‌کنیم که دلایل زیر را بخوانید تا به جوابی شفاف و واضح برسید:

1- ممنوعیت معامله خودروها (به دلیل داشتن سند رهنی) برای همه خودروهای موجود در بازار نیست.

2- اکثر محصولات دو خودروساز بزرگ کشورمان که از خردادماه 99 به بعد فروخته شده و همچنان نیز به فروش می‌روند، سند رهنی دارند و نباید تصور کنیم که این قانون، صرفا برای چند محصول جدید و تازه‌وارد این خودروسازان است.

3- برخی محصولات دو خودروساز بزرگ کشورمان، ممکن است به دلایل مختلف (مانند تاخیر در تحویل، تبدیل به دیگر محصولات و ...) مشمول این قانون نشوند. لذا نمی‌توان جلوی خرید و فروش این خودروها را گرفت.

4- گاهی اوقات ممکن است شرایط برقراری صلح در نمایندگی‌های این دو خودروساز، برای برخی از مشتریان، فعال شود. بنابراین بازهم نمی‌توان جلوی خرید و فروش این خودروها را گرفت.

5- معامله خودروهایی که سندشان در رهن خودروسازان است، به هر روشی (اعم از وکالتی، تضمین چک، نگهداری در پارکینگ و ...) غیرقانونی است اما تعیین وضعیت سند (برای تشخیص آزاد بودن سند) تنها به وسیله استعلام از خودروسازان امکان‌پذیر بوده که برعهده متعاملین است و پلتفرم باما، هیچ نقشی در آن ندارند. اما با این حال، در همه صفحات آگهی این هشدار را داده‌ایم که قبل از معامله خودرو، خریداران باید از صحت خودروها اطمینان حاصل کنند.

6- طبق تصمیم مراجع نظارتی، نمایش اطلاعات آگهی برای حواله‌های خودرو (چه حواله قرعه کشی و چه نباشد) تا اطلاع ثانوی امکان‌پذیر نیست و حتی در صورت انتشار آگهی، امکان دسترسی به اطلاعات تماس یا قیمت‌های فروشنده، وجود ندارد.

7- خودروهای جدیدی که به تازگی به بازار کشورمان معرفی می‌شوند، تا قبل از تحویل، امکان درج آگهی در پلتفرم باما را ندارند و حتی در صورت درج آگهی نیز بلافاصله حذف خواهند شد.

در صورتی که برای معامله هرخودرویی، ابهاماتی درباره وضعیت سند آنها دارید، بهترین و قابل اعتمادترین روش، چیزی نیست جز استعلام سند از خودروسازان. و این توصیه اکید ما به همه خریداران است.

شگرد جدید کلاهبرداران: دریافت پول به بهانه برنده شدن

فروردین 1400: آقای مقیمی (مدیرعامل ایران خودرو) در آخرین روز کاری سال 99 ضمن تکذیب امکان هرگونه دستکاری در فرآیند قرعه‌کشی ایران خودرو، گفته اینکه برخی‌ها ادعا می‌کنند با دریافت پول از مشتریان، می‌توانند آنها را برنده قرعه‌کشی کنند، یک دروغ محض است.

آقای مقیمی گفته که علاوه بر حضور نمایندگان نهادهای نظارتی، فرآیند قرعه‌کشی خودروها بصورت تصادفی‌سازی و سیستمی (بدون دخالت انسانی) انجام می‌شود و هر کسی که بتواند با مدارک، ثابت کند که در قرعه‌کشی‌های ایران خودرو با دلال‌بازی، برنده شده است، به آنها یک خودرو می‌دهیم.

ممنوعیت خرید و فروش حواله ایران خودرو

اسفند 1399: شرکت ایران خودرو، طی اطلاعیه‌ای که در تاریخ 18 اسفندماه 99 منتشر کرده، مجددا درباره خرید و فروش خودروهای قرعه‌کشی شده و همچنین خرید و فروش حواله‌های خودروهای ثبت‌نامی ایران خودرو، هشدار داده است.

ایران خودرو تاکید کرده که هرگونه خرید و فروش حواله خودرو و یا نقل و انتقال امتیاز منتخبین قرعه‌کشی‌های ایران خودرو تا قبل از پایان مدت زمان ترهین خودرو، ممنوع بوده و هرگونه عواقب سوء ناشی از آن معطوف به طرفین معامله است و ایران خودرو در این خصوص هیچ‌گونه مسوولیتی نخواهد داشت. همچنین پیگیری عواقب ناشی از آن نیز تنها از طریق مراجع قانونی و ذی‌صلاح امکانپذیر خواهد بود. ‌

متاسفانه چندوقتی است که برخی از برگزیدگان قرعه‌کشی‌های فروش ایران خودرو، اقدام به فروش امتیاز خرید خودروی خود به اشخاص دیگر میکنند، در حالی که این کار، غیرقانونی است ولی علی‌رغم این هشدارها، هنوز هم برخی از فروشندگان خودرو، از طریق دادن وکالت بلاعزل، تحویل چک ‌به ارزش خودرو و ... ، اقدام به فروش خودروهای قرعه‌کشی شده می‌کنند.

پیش از این نیز نیروی انتظامی نیز بر اساس مصوبات کمیته خودرو، خرید و فروش حواله‌های خودرو را تا یک سال غیرقانونی اعلام کرده بود.

نیمی از برندگان قرعه کشی، دلال بودند!

بهمن 1399: آقای رزم حسینی (وزیر صمت) در تاریخ 18 بهمن و در حاشیه نشست مشترک با قطعه‌سازان، آمار جالبی از خودروهای قرعه‌کشی شده ایران خودرو و سایپا داد.

همانطور که می‌دانید، ایران خودرو و سایپا برای جلوگیری از ورود سودجویان به لیست برندگان قرعه کشی خودرو، گفته بودند که اگر برندگان قرعه کشی، طی 3 ماه برای انجام سرویس خودرو مراجعه نکنند، گارانتی خودروی آنها باطل می‌شود. البته سایپا در بهمن 99 خبر داد که خریداران محصولاتش، بجای 3 ماه، از این به بعد تا 5 ماه برای مراجعه جهت سرویس اولیه سایپا، فرصت دارند.

اما ظاهرا «حذف گارانتی خودرو»، مانعی برای سودجویان بازار خودرو نبوده چراکه طبق گفته‌های وزیر صمت، حدود 50 درصد خودروهایی که سال 99 و توسط قرعه کشی، به خریداران تحویل داده شده، به علت عدم مراجعه برای سرویس اولیه، گارانتی‌شان باطل شده است. به عبارت بهتر، سودجویان بازار خودرو، حتی حاضرند که خودروی‌شان گارانتی نداشته باشد اما صفر کیلومتر بماند تا در فرصت مناسب، آنرا بفروشند.

فروش غیرقانونی امتیاز خودرو در بازار آزاد

با اینکه هم ایران خودرو، هم سایپا، هم وزارت صمت و هم پلیس فتا، خرید و فروش امتیاز برندگان قرعه کشی خودرو را «غیرقانونی» و حتی «قابل پیگرد و با مجازات قضایی» دانسته‌اند اما متاسفانه آنقدر راه «میان‌بر» وجود دارد که باعث شده امتیاز خودروها هم اکنون سر از بازار خودرو در بیاورد. اما چطور ممکن است؟

همانطور که می‌دانید ایران خودرو و سایپا، امکان خرید انصرافی و امکان صلح را برداشته‌اند. بنابراین حواله را نمی‌توان فروخت. اما دلالان، یک راه حل قانونی دیگر پیدا کرده‌اند؛ راه‌حلی که نفسا غیرقانونی است اما عملا غیرقانونی نیست! به شما توضیح می‌دهیم:

1- فروشنده و خریدار برای تنظیم قولنامه، به دفتر اسناد رسمی می‌روند. آنها قولنامه‌ای با این مضمون می نویسند که مثلا «خریدار، فلان مبلغ را به فروشنده داده و فروشنده هم متعهد شده بعد از تحویل خودرو، ابتدا خودرو و سپس سند خودرو را به نام خریدار، بزند».

2- اگر در متن قولنامه، عبارت‌هایی مانند «امتیاز فروش خودرو» یا «فروش حواله» و ... ذکر نشود، مشکل قانونی پیش نمی‌آید.

3- فروشنده برای ضمانت، چکی به مبلغ قیمت خودروی ثبت‌نامی را به خریدار می‌دهد.

4- در زمان تکمیل وجه، خریدار بجای فروشنده، هزینه خودرو را پرداخت می‌کند. 

5- پس از تحویل خودرو، فروشنده باید خودرو را به خریدار تحویل دهد.

6- اما سند خودرو در رهن شرکت خودروساز است که یعنی خریدار باید منتظر فک رهن سند بماند. از آنجایی که این زمان برای قرعه کشی ایران خودرو و سایپا، یکسال در نظر گرفته شده، بنابراین خریدار خودرو حداقل تا یکسال باید منتظر آزادشدن سند خودرو بماند. بعد از آزادشدن سند خودرو، فروشنده باید سند را به نام خریدار بزند.

اگر به ترتیب مراحل فوق، دقت کرده باشید، حتما به این نکته رسیده‌اید که در هر مرحله، هزارویک مشکل حقوقی می‌تواند برای خریدار یا فروشنده، پیش بیاید. به همین دلیل است که به هیچ وجه، نباید دنبال خرید و فروش حواله‌های خودروهای قرعه‌کشی شده باشید.

دلالان، برندگان اصلی قرعه کشی خودرو

آذر 1399: آقای دهقانی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، با انتقاد از روش قرعه کشی خودرو گفته که دلالان بازار، با کارت ملی -سایر افراد- قوانین خودروسازان را دور می‌زنند و شانس مصرف‌کنندگان واقعی خودرو را برای برنده‌شدن در قرعه‌کشی، محدود کرده‌اند و در صورت برنده‌شدن نیز، خودرو را با حاشیه سود بسیار، با مبایعه‌نامه می‌فروشند.

آقای دهقانی همچنین اجرای چنین طرح‌هایی کارشناسی نشده‌ای را بی‌دوام دانسته و معتقد است که در چنین شرایطی، نه خودروساز و نه مصرف‌کننده، عایدی چندانی ندارند و سود به دلالان می‌رسد.

حذف شرط سند رهن در پیش فروش ایران خودرو

آبان 1399: حذف شرط «سند در رهن» در پیش‌فروش مشارکتی ایران خودرو ویژه آذرماه، حاشیه‌هایی به همراه داشته است.

برخی می‌گویند اگر اجرای این شرط، تصمیم درستی است، چرا فقط ایران خودرو آنرا انجام داده ولی در پیش‌فروش‌های سایپا، همچنان این شرط به چشم می‌خورد. بعضی دیگر نیز می‌گویند اگر این کار ایران خودرو، خلاف قوانین است، چرا ستاد تنظیم بازار یا وزارت صمت، واکنشی در برابر این موضوع نشان نمی‌دهند.

هنوز ایران خودرو، موضعی درباره حذف این شرط، نگرفته است اما به نظر می‌رسد این شرط، همچنان در طرح‌های فروش فوق العاده ایران خودرو پابرجا باشد.

حذف شرط واریز پول برای ثبت نام خودرو

مهر 1399: در شهریورماه 99 طبق تصمیم مدیران وقت وزارت صمت و با هماهنگی کمیته خودرو و در راستای واقعی‌سازی ثبت‌نام‌ها، قانون جدیدی تصویب شد که به موجب آن، در تمامی طرح‌های فروش ایران خودرو و سایپا در نیمه دوم سال 99، ثبت نام‌کنندگان باید 10% قیمت خودروها را در حسابی واسط (که نه متعلق به خودروساز است و نه متعلق به ثبت‌نام کننده) واریز کنند. در صورت واریز این مبلغ، متقاضیان امکان ثبت‌نام و شرکت در قرعه‌کشی را داشتند اما در غیراینصورت، حتی نمی‌توانستند در قرعه‌کشی خودرو شرکت کنند.

اما حالا که دو ماه از اعلام این قانون جدید می‌گذرد، هنوز هم هیچکدام از خودروسازان، چنین شرطی را در شرایط فروش‌های خودرو لحاظ نکرده‌اند. به نظر می‌رسد که سازوکارهای قانونی و مالی برای انجام این شرط، پیچیده‌تر و سخت‌تر از چیزی است که تنظیم‌کنندگان این قانون، فکرش را می‌کردند.

حذف شرط پلاک فعال در خانواده برای ثبت نام خودرو

شهریور 1399: آقای معمارباشی، مدیرکل صنایع حمل و نقل وزارت صمت، در تاریخ 27 شهریورماه خبر داده که طبق مصوبه جدید کمیته خودرو، شرط پلاک فعال برای «خانواده»، بدلیل ایجاد مشکلات متعدد برای مشتریان، از طرح‌های فروش فوق العاده ایران خودرو و سایپا و همچنین طرح‌های پیش فروش ایران خودرو و سایپا، حذف شده است.

البته هنوز، شرط پلاک فعال برای «متقاضی» برقرار است؛ یعنی شخص ثبت نام کننده نباید پلاک انتظامی فعال داشته باشد.

قوانین جدید ثبت نام در قرعه کشی خودرو سال 99

شهریور 1399: آقای سرقینی، سرپرست جدید وزارت صمت، در تاریخ 21 شهریورماه از تصویب قوانین جدید برای طرح‌های فروش فوق العاده خودرو در نیمه دوم سال 99 خبر داد که خلاصه آن، به شرح زیر است:

1- در نیمه دوم سال 99، باتوجه به کاهش تعهدات معوق ایران خودرو و سایپا، قرار است 40% ظرفیت تولید خودروسازان به طرح‌های فروش فوق العاده خودرو اختصاص یابد. درحالیکه این میزان در نیمه اول سال، تنها معادل 20% بود.

2- در نیمه دوم سال 99، مجموعا 150 هزار دستگاه از انواع محصولات ایران خودرو و سایپا در فروش فوق العاده خودرو (با قیمت قطعی) عرضه خواهند شد. یعنی، هر ماه حدود 25 هزار دستگاه فروخته می‌شود.

3- در نیمه دوم سال 99، قانون جدیدی برای ثبت نام مشتریان درنظر گرفته شده که به موجب آن، مشتری باید 10% قیمت خودرو را در زمان ثبت نام پرداخت کند. این قانون جدید برای جلوگیری از حجم بالای ثبت نام‌ها و مشکلات ناشی از آنها، اتخاذ شده است. البته این 10% تا زمان اعلام برندگان نهایی، به حساب خودروسازان واریز نمی‌شود، بلکه در یک حساب جداگانه و بنام فرد متقاضی، باقی می‌ماند. به عبارت بهتر، پول در حساب متقاضی بلوکه می‌شود. بنابراین در صورت برنده نشده متقاضی، پول از حالت بلوکه خارج شده و به حساب او، برمی‌گردد.

4- در نیمه دوم سال 99، حداکثر زمان لازم برای برندگان قرعه کشی معادل 120 ساعت یا 5 روز درنظر گرفته شده است. در حالیکه این زمان در نیمه اول سال 99، تنها 72 ساعت یا 3 روز بود.

قرعه کشی خودرو چگونه است؟

با تاییدیه نهادهای نظارتی، قرعه کشی فروش فوق العاده ایران خودرو و سایپا با الگوریتم زیر انجام می شود:

1- تعیین عدد A که عبارتست از «جمع کل متقاضیان» تقسیم بر «ظرفیت فروش». بعنوان مثال برای 200 هزار متقاضی و ظرفیت فروش 1000 دستگاه، عدد A معادل 200 خواهد بود.

2- انتخاب یک عدد تصادفی بین 1 تا A توسط نهادهای نظارتی.

3- افزودن مضارب A برای عدد انتخاب شده. بعنوان مثال اگر عدد تصادفی برابر 78 باشد، شماره برندگان قرعه کشی بصورت زیر تعیین می شوند:

  • نفر اول: شماره 78
  • نفر دوم: شماره 178=100+78
  • نفر سوم: شماره 278=200+78
  • و الی اخر

شرایط ثبت نام در قرعه کشی خودروسازان

اگر شما هم قصد ثبت نام در قرعه کشی ایران خودرو یا قرعه کشی سایپا را دارید، باید بدانید که هم ایران خودرو و هم سایپا، برای آنکه خودروها بدست مصرف کننده واقعی برسد، شرایط زیر را برای ثبت نام در قرعه کشی خودرو، لحاظ کرده اند:

1- داشتن «کد کاربری و کلمه عبور» برای ورود به سایت فروش اینترنتی ایران خودرو و همچنین سایت فروش اینترنتی سایپا الزامی است.

2- با هر کد ملی، فقط می توانید برای یک دستگاه، ثبت نام کنید. 

3- در 48 ماه اخیر، نباید از ایران خودرو و سایپا، خودرویی خریداری کرده باشید.

4- حداقل سن شما، باید 18 سال باشد.

5- نباید پلاک انتظامی فعال (نصب شده روی خودرو) داشته باشید. در غیر اینصورت، به مدت 3 سال امکان ثبت نام در فروش‌های ایران خودرو و سایپا را ندارید.

6- باید گواهینامه رانندگی داشته باشید. در غیر اینصورت، به مدت 3 سال امکان ثبت نام در فروش‌های ایران خودرو و سایپا را ندارید.

7- امکان صلح قرارداد (خرید انصرافی)، وجود ندارد. بنابراین حواله‌های خودروهای قرعه‌کشی شده را نمی‌توانید خرید و فروش کنید.

8- سند خودرو به مدت یکسال در رهن خودروساز باقی می‌ماند مگر آنکه خودروساز، شرایط دیگری را وضع کرده باشد. بنابراین امکان فک رهن سند خودرو در طول این یکسال یا تسویه حساب پیش از موعد یکساله را ندارید.

9- امکان فروش یا انتقال وکالتی برای خودروی ثبت نامی را ندارید.

10- در این روش فروش، سود مشارکت و سود انصراف، وجود ندارد.

11- اگر تا 5 ماه پس از تحویل خودرو، برای سرویس خودرو به نمایندگی مراجعه نکنید، گارانتی خودروی‌تان باطل می شود.

12- در زمان اولین مراجعه به نمایندگی، کارکرد خودروی‌تان حداقل باید 1000 کیلومتر باشد.

13- برای شرکت در قرعه کشی، نیازی به داشتن چک نیست.

14- برندگان نهایی قرعه کشی فروش خودرو، حداکثر 3 الی 5 روز (بسته به شرایط اعلامی خودروسازان) برای تکمیل وجه کامل خودرو (در قراردادهای فروش فوری) یا واریز وجه پیش پرداخت خودرو (در قراردادهای پیش فروش)، فرصت دارند. در غیر اینصورت با نفرات رزرو، جایگزین خواهند شد.  

نویسنده : مرتضی برجسته

منبع : باما

2 دیدگاه

mmdtabari(111 روز پیش)

برای کسایی که پیش خرید کردن سند در رهن ظلم چون پولشون رو حداقل یکسال خوابوندن

Shoeana(224 روز پیش)

من می خوام ثبت نام ماشین کنم