سدان برقی تویوتا bZ3
سدان برقی تویوتا bZ3
سدان برقی تویوتا bZ3

معرفی تویوتا bZ3

به اعتقاد برخی کارشناسان، تمرکز تویوتا بر ساخت خودروهای هیبرید، این شرکت را از تولید مدل‌های برقی غافل ساخته است. اکنون به نظر می‌­رسد که خودروساز ژاپنی قصد دارد گذشته را جبران کند، چراکه پس از معرفی نخستین محصول برقی تویوتا یعنی کراس‌­اور bZ4X که روی پلتفرم ماژولار e-TNGA شکل گرفته، نوبت به دومین مدل یعنی سدان bZ3 رسیده است تا قدم به عرصه بگذارد. این خودرو در حقیقت نسخه تولیدی از کانسپت bZ SDN است که در سال 2021 به معرض نمایش درآمد.

تویوتا bZ3 به عنوان دومین عضو از خانواده مدل‌های برقی bZ، قبل از سایر کشورها در چین رونمایی شده است.

طراحی تویوتا bZ3

ابعاد بدنه تویوتا bZ3 در طول، عرض، ارتفاع و فاصله بین محورها به ترتیب 4.725، 1.835، 1.475 و 2.88 متر اعلام شده است.

سدان برقی تویوتا bZ3

این خودرو به عنوان ثمره همکاری بی­ وای ­دی و فاو-تویوتا، از زبان طراحی مشترک با مدل بزرگتر تویوتا bZ4X برخوردار است، که نمود بارز آن را می‌­توان در فرم دماغه، شیب سقف و گلگیرهای عقب مشاهده کرد، که البته ضریب درگ 0.218 را به همراه داشته است.

کابین و امکانات تویوتا bZ3

در فضای کابین تویوتا bZ3 با نمایشگر عمودی مواجه هستیم، که شرکت سازنده از آن با عنوان «جزیره دیجیتال» یاد کرده است. تنظیمات بسیاری بخش‌ها از جمله سیستم صوتی، تهویه مطبوع و حتی باز شدن صندوق عقب از طریق همین قطعه صورت می‌­پذیرد.

سدان برقی تویوتا bZ3

صفحه پشت آمپر دیجیتال و کم عرض، در فاصله نسبتا دور از راننده قرار گرفته است، درحالی‌که تنظیمات مربوط به رانندگی را می‌توان از اهرم دایره­ای روی کنسول مرکزی انتخاب کرد.

مشخصات فنی تویوتا bZ3

شعاع حرکتی تویوتا bZ3 براساس استاندارد چینی CLTC، ششصد کیلومتر اعلام شده است. از ظرفیت باتری لیتیوم آهن فسفات این خودرو اطلاعی نداریم، ولی بی ­وای­ دی آن را تامین کرده است و اعلام شده که پس از 10 سال استفاده، 90 درصد ظرفیت اولیه خود را حفظ خواهد کرد.

تویوتا فعلاً از اعلام مشخصات فنی bZ3 خودداری نموده است، ولی براساس آنچه قبلاً توسط وزارت صنعت و فناوری اطلاعات چین انتشار یافته، این خودرو در دو نسخه با 178 یا 238 اسب‌­بخار قدرت تولید خواهد شد. البته حداکثر سرعت در هر دو مدل به 160 کیلومتر برساعت محدود می‌شود.

برنامه تولید و عرضه تویوتا bZ3

این خودروی برقی 5 نفره توسط فاو-تویوتا در چین تولید می‌­شود، ولی احتمال دارد که از اوایل 2024 شاهد فروش آن در اروپا نیز باشیم. از احتمال عرضه در ایالات متحده خبری در دسترس نیست.

سدان برقی تویوتا bZ3 و کراس اوور برقی تویوتا

آن طور که در سایت motor1.com آمده است، تویوتا قصد دارد حداقل شش محصول جدید برقی را براساس پلتفرم e-TNGA تولید کند. این خودروها در رده کوچک، کراس‌­اور میان­‌سایز، سواری متوسط، مینی‌ون متوسط، شاسی‌­بلند متوسط و بزرگ، طبقه‌­بندی می­‌شوند.

جدیدترین اخبار خودرو را در باما بخوانید.

مترجم : عماد رحمتی‌راد

منبع : motor1.com