جک سول X8 مدل 2021

بعد از معرفی برند جدید سول (SOL) توسط سئات و جوینت‌ونچر جک - فولکس، حالا پرچمدار کراس‌اورهای این برند نیز با مدل 2021 و برای اولین‌بار، راهی بازار چین شده است؛ خودرویی نیمه لوکس با انبوهی از آپشن‌های ریز و درشت که حالا جک S7 را هم کنار زده و می‌توان گفت که گران‌ترین محصولی است که تاکنون از خودروسازی جک (JAC) دیده‌ایم.

X8 در مدل‌های 5 و 6 و 7 نفره قابل سفارش استسول X8، بعد از سدان جک A5 و کراس‌اور جک X7، حالا سومین خودرویی است که با زبان طراحی جدید جک، راهی بازار چین می‌شود. البته در این میان، از سول X4 یا همان جک JS4، فاکتور گرفتیم چراکه طراحی‌اش، نه شبیه محصولات جک است، نه شبیه به خودروهای سول! و کسی هم دلیلش را نمی‌داند. 

با اینکه نمی‌دانیم سول X8 را با چه پلتفرمی ساخته‌اند اما موتور و گیربکس مشترکش با جک X7، به این معنی است که احتمالا آنرا با پلتفرم ارتقایافته X7 ساخته‌اند. البته تفاوت طراحی این دو خودرو، باعث شده تا سول X8، ابعاد بزرگتری نسبت به X7 داشته باشد طوریکه 4.81 متر طول، 1.87 متر عرض و 1.75 متر ارتفاع دارد. همچنین فاصله محوری‌اش دقیقا 2830 میلیمتر است. پس با همه این اوصاف، سول X8 را باید در سگمنت کراس‌اورهای سایز متوسط، قرار دهیم.

پرچمدار کراس‌اورهای جک، با موتوری با کد 4GC1.6E به بازار آمده است؛ یعنی همان موتور توربویی که در سینه جک X7 هم می‌تپد و 1.5 لیتر، حجم دارد. اما مهندسان جک، با بهبودهایی که روی آن انجام داده‌اند، به قدرت و گشتاور بالاتری نسبت به موتور X7 دست یافته‌اند طوری که در سول X8، شما با قدرتی در حدود 184 اسب بخار و گشتاوری معادل 300 نیوتن متر، مواجه هستید. برای گیربکس X8 نیز یا می‌توان 6 دنده دستی یا 6 دنده دوکلاچه اتومات را سفارش دهید.

یکی دیگر از ویژگی‌های سول X8، امکان سفارش آن با چیدمان 5 نفره، 6 نفره و 7 نفره است.  البته X8 بصورت استاندارد با 3 ردیف صندلی و برای 6 نفر، عرضه می‌شود؛ یعنی 2 صندلی در ردیف دوم و 2 صندلی دیگر نیز در ردیف سوم دارد. 

همچنین از آنجایی که با یکی از گران‌ترین محصولات جک، سروکار داریم، مشتریان سول X8 امکان سفارش آپشن‌های زیادی را دارند که از میان آنها، نورپردازی داخلی 64 رنگ، سانروف پانوراما، رینگ 19 اینچی، شش ایربگ، رادار تصادف جلو و عقب، ترمز اضطراری، رادار نقطه کور و رادار تغییر لاین، همگی بصورت استاندارد عرضه می‌شوند.

جک در بازار چین، سول X8 را با بازه قیمتی بسیار متفاوتی می‌فروشد. ارزان‌ترین مدلش مربوط به نسخه 5 نفره با گیربکس دستی است که حدود 90 هزار یوآن یا تقریبا 14 هزار دلار، قیمت دارد. گران‌ترین مدلش نیز مربوط به نسخه 7 نفره با گیربکس اتومات است که 170 هزار یوآن یا تقریبا 26 هزار دلار، می‌ارزد.

نویسنده : مرتضی برجسته

منبع : باما