سدان ائولوس؛ محصول جدید بهمن موتور

شرکت بهمن موتور به مناسب فرارسیدن سال 1400، تیزری تبلیغاتی را منتشر کرد و حتی آنرا در بیلبوردهای سطح شهر تهران نیز به نمایش درآورد؛ همه چیز از این بیلبورد شروع شد! سدان جدید بهمن موتور در راه است.

سومین محصول بهمن برای 1400

بعد از عرضه خودرو دیگنیتی (از برند دانگ‌فنگ) و همچنین خودرو فیدلیتی (از برند چری جتور)، بهمن موتور می‌خواهد دو محصول کاملا جدید دیگر را هم در سال 1400 به بازار بیاورد که طبق تیزر تبلیغاتی، یکی از آنها در سگمنت خودروهای ون است اما دیگری، خودرویی در کلاس سدان‌هاست و برخی منابع آگاه خبر داده‌اند که این خودرو، تنها سدان شرکت اِئولوس (Aeolos) خواهد بود که البته قرار است با نام و لوگویی جدید در کشورمان عرضه شود.

شرکت ائولوس، که به تازگی تغییر نام و قبلا آنرا با نام فنگشن (Fengshen) می‌شناخیتم، از زیرمجموعه‌های قدیمی دانگ‌فنگ است و کارش را در 2009 شروع کرده. در سبد محصولات این شرکت، تنها یک سدان بنزینی وجود دارد که نامش را ائولوس Yixuan گذاشته‌اند که تلفظ دقیقش «ایی‌شوآن» است.

وقتی دانگ‌فنگ در سال 2019 و در جریان نمایشگاه خودرو شانگهای، برای نخستین‌بار از این سدان رونمایی کرد، روی پلاکش نام D53 نوشته بود. به همین دلیل خیلی‌ها تصور کردند که نام دیگر این خودرو، دانگ‌فنگ D53 است. اما سال 2020 که این خودرو به نام Yixuan به خیابان‌های چین آمد، متوجه شدیم که D53 صرفا کد کارخانه‌ای این خودرو بوده است. البته این سدان، در بازاری به غیر از بازار چین، قابل خریداری نیست و هنوز نمی‌دانیم که دانگ‌فنگ چه تصمیمی برای نامگذاری آن در سایر کشورها خواهد گرفت.

مشخصات فنی دانگ فنگ بهمن موتور

ائولوس Yixuan در کلاس سدان‌های جمع و جور جای گرفته ولی اگر به اطلاعات فنی آن دقت کنید، خواهید دید که دانگ‌فنگ آنرا با پلتفرم CMA ساخته است؛ پلتفرمی مختص خودروهای کوچک که با همکاری پژوسیتروئن شکل گرفته و در سال 2019 معرفی شده.

ائولوس Yixuan طولی معادل 4.66 متر دارد و فاصله محوری‌اش به 2.68 متر می‌رسد. وزن خودرو نیز بین 1235 تا 1273 کیلوگرم است. دانگ‌فنگ همچنین گفته که طراحانش موفق شده‌اند در این خودرو، به ضریب درگ 0.25 دست یابند.

اما جالب‌ترین ویژگی فنی این سدان دانگ‌فنگ، امکان سفارش آن با موتور 3 سیلندر در کنار موتور 4 سیلندر است که مشخصاتش را در جدول زیر مشاهده می‌کنید:

کد موتور C10TDS A15T
نوع موتور 3 سیلندر توربو 4 سیلندر توربو
حجم موتور 1.0 لیتری 1.5 لیتری
قدرت 125 اسب بخار 150 اسب بخار
گشتاور 196 نیوتن متر 230 نیوتن متر
گیربکس 5 دنده دستی 6 دنده دوکلاچه
مصرف 5.6 لیتر 6.4 لیتر

*اطلاعات جدول فوق از سایت خودروساز گردآوری شده است.

قیمت دانگ فنگ بهمن موتور

سدان جدید بهمن موتور، قطعا با موتور حجیم‌ترش به بازار ایران خواهد آمد؛ برای این نسخه، دانگ‌فنگ قیمتی بین 80 تا 100 هزار یوآن درنظر گرفته که تقریبا معادل 12 تا 15 هزار دلار است. پس اگر این محصول دانگ‌فنگ به ایران بیاید، قیمتی بین 600 تا 700 میلیون تومان خواهد داشت.

محصول جدید بهمن موتور احتمالا باید با دنا پلاس توربو اتومات و همچنین تارا اتومات ایران خودرو، چری آریزو5 توربو مدیران خودرو و چانگان آلسوین رقابت نزدیکی داشته باشد.

نویسنده : مرتضی برجسته

منبع : dfpv.com.cn