مشخصات تارا اتوماتیک ایران خودرو

شهریور 1400: پروژه نصب سقف شیشه‌ای روی محصولات جدید ایران خودرو، همچنان ادامه دارد. بعد از عرضه پژو 207 پانوراما، دومین محصولی که ایران خودرو آنرا به سقف شیشه‌ای مجهز، رانا پلاس پانوراما بود. با اینکه احتمال نصب سقف شیشه‌ای برای خانواده دنا پلاس و حتی سورن پلاس، همچنان وجود دارد اما طبق گفته‌های جدید آقای مقیمی (مدیرعامل ایران خودرو)، خودرو تارا اتوماتیک نیز در صف انتظار برای گرفتن این سقف است.

همانطور که می‌دانید، تارا دستی با سقف فلزی تولید می‌شود اما تارا اتوماتیک با سقف سانروف‌دار بدست خریداران می‌رسد. ولی حالا باید منتظر آمدن تارا اتوماتیک پانوراما هم باشیم؛ خودرویی که سانروف برقی هم دارد و احتمالا در اواسط سال 1401 به بازار خواه آمد.

عکس تارا اتوماتیک با جلوپنجره جدید

شهریور 1400: درحاشیه تست خودرو تارا دنده‌ای با حضور خبرنگاران که 25 شهریورماه در پیست مجموعه آزادی تهران برگزار شده بود، حضور یک نسخه خاص از تارا اتوماتیک، باعث جلب توجه رسانه‌ها شد. تصاویر این خودروی خاص را در زیر مشاهده می‌کنید.

(عکس از خودروبانک)

همانطور که در تصویر بالا می‌بینید، این نسخه خاص با اینکه مانند سایر تاراهای اتوماتیک، به رینگ آلومینیومی مجهز شده و سانروف هم دارد اما جلوپنجره آن (که با خانه‌های مشبک لوزی‌شکل، تزیین شده) کاملا جدید است چراکه ایران خودرو در نسخه‌های استاندارد تارا اتوماتیک، از خطوط افقی در جلوپنجره خودرو استفاده کرده بود. حال باید منتظر ماند و دید که کدامیک از این جلوپنجره‌ها را در نسخه تولیدنهایی تارا اتوماتیک، خواهیم دید.

میزان تولید تارا اتوماتیک در سال 1400

مرداد 1400: همزمان با آغاز تحویل تارا دنده‌ای به خریداران در تاریخ 23 مردادماه، شرکت ایران خودرو اعلام کرده که از مجموع 9500 دستگاه خودرو تارا که باید تا پایان سال 1400 تحویل مشتریان شود، حدود 2500 دستگاه سهم تارا اتوماتیک است؛ خودرویی که طبق گفته‌های مدیرعامل ایران خودرو، تحویل آن از مهر 1400 و با گیربکس 6 دنده اتوماتیک آغاز می‌شود.

عکس کابین تارا اتوماتیک منتشر شد

مرداد 1400: شرکت ایران خودرو برای نخستین‌بار، تصاویر و عکس کابین تارا اتوماتیک را منتشر کرده است.

زمان تحویل تارا اتوماتیک

تیر 1400: با اعلام آقای مقیمی (مدیرعامل ایران خودرو) تحویل خودرو تارا دنده‌ای از تیرماه 1400 شروع می‌شود. همچنین تارا اتوماتیک نیز برای اولین‌بار و در اوایل پاییز 1400 بدست خریدارانش می‌رسد.

آپشن‌های تارا اتوماتیک تغییر کرد

تیر 1400: ایران خودرو در آپدیت جدید مشخصات فنی خودرو تارا، علاوه‌بر اضافه‌کردن «آینه راهنمادار» برای تارا دنده‌ای، حالا آپشن جدید «زیر آرنجی» را هم به تارا اتوماتیک افزوده است.

»» کاتالوگ تارا ایران خودرو - آپدیت خرداد (PDF) ««

تولید تارا اتوماتیک از تابستان 1400

اردیبهشت 1400: آقای مقیمی (مدیرعامل ایران خودرو) ضمن اعلام آمادگی ایران خودرو برای عرضه رانا پلاس پانوراما در نیمه اول سال 1400، مجددا تاکید کرده است که خودرو تارا اتوماتیک در تیرماه 1400 به خط تولید این شرکت، اضافه می‌شود.

احتمال صادرات تارا اتوماتیک

اسفند 99 | آقای مقیمی (مدیرعامل ایران خودرو) در حاشیه نشست مشترک با قطعه‌سازان که در تاریخ 30 بهمن 99 برگزار شد، اطلاعات تازه‌ای درباره خودرو تارا دستی و خودرو تارا اتوماتیک را به رسانه‌ها داد.

آقای مقیمی گفته که تولید تارا دستی از بهمن 99 شروع شده و ایران خودرو نیز مجوز شماره‌گذاری تارا دنده‌ای را گرفته است. در بهمن 99، تولید روزانه تارا دستی معادل 6 دستگاه بود اما تا پایان اسفند، تولید روزانه این خودرو به 60 دستگاه خواهد رسید.

آقای مقیمی همچنین گفته که در سال 1400، محصول جدید تارا ایران خودرو قرار است در 50 هزار دستگاه تحویل مشتریان شود. تولید تارا اتوماتیک نیز از تیرماه 1400 شروع خواهد شد. ایران خودرو حتی به فکر صادرات خودرو تارا هم هست و می‌خواهد در فاز نخست، 300 دستگاه از خودرو تارا را به برخی از بازارهای هدف، بفرستد.


قیمت ایران خودرو تارا اتومات

در جدول زیر، آخرین قیمت ایران خودرو تارا اتوماتیک و ایران خودرو تارا دنده‌ای را مشاهده می‌کنید:

زمان تارا دستی تارا اتومات
تابستان 99 239.8 (تقریبی) 299.8 (تقریبی)
پاییز 99 287 (تقریبی) 385 (تقریبی)

*در جدول فوق، قیمت‌ها برحسب میلیون تومان است.
*قیمت تقریبی براساس پیش‌فروش‌های ایران خودرو، تخمین زده شده است.

همچنین جهت اطلاع از قیمت روز خودرو و قیمت روز خودرو تارا دستی و تارا اتوماتیک در بازار، لینک‌های زیر را مشاهده کنید:

»» قیمت روز خودرو

»» قیمت روز محصولات ایران خودرو

فروش ایران خودرو تارا اتومات

جهت اطلاع از آخرین شرایط فروش ایران خودرو تارا دستی و ایران خودرو تارا اتومات و همچنین جهت مشاهده به روزترین آگهی‌های خودرو تارا، لینک‌های زیر را مشاهده کنید:

»» خرید و فروش خودرو تارا

»» شرایط فروش و پیش فروش ایران خودرو

مشخصات تارا دستی ایران خودرو

آخرین خبرها از خودرو جدید تارا دنده‌ای، قیمت تارا دنده‌ای و همچنین مشخصات فنی تارا دستی ایران خودرو را در لینک زیر بخوانید:

»» قیمت و مشخصات تارا دنده‌ای ایران خودرو


زمان تحویل خودرو تارا اتوماتیک

با آغاز تولید ایران خودرو تارا دنده‌ای در نیمه دوم سال 99، حالا همه چیز را درمورد این محصول جدید ایران خودرو می‌دانیم. اما در نیمه اول سال 1400 ایران خودرو به سراغ تولید تارا اتوماتیک می‌رود. خودرویی که اختلاف قیمتی زیادی با تارا دستی دارد. ضمن اینکه به امکانات بیشتری نیز تجهیز شده است. طبق طرح‌های فروش ایران خودرو، اولین موعد تحویل خودرو تارا اتوماتیک، مهرماه 1400 است.

مشخصات فنی تارا اتوماتیک

ایران خودرو تارا اتوماتیک، با همان موتور جدید +TU5 به بازار می‌آید. بنابراین مهم‌ترین تفاوتش با تارا دستی، در همان گیربکس است؛ گیربکسی که قبلا در دنا پلاس توربو اتومات، امتحانش را پس داده بود.

مدل خودرو تارا دستی تارا اتومات
کد کلاس 32201 32301
نوع موتور TU5 پلاس
قدرت 113 اسب بخار در دور موتور 5800
گشتاور 144 نیوتن متر در دور موتور 4000
گیربکس 5 دنده دستی 6 سرعته اتومات
شتاب 9.5 ثانیه -
سرعت 190 کیلومتر برساعت
مصرف 7.1 لیتر -
وزن 1170 کیلوگرم 1190 کیلوگرم

*اطلاعات جدول فوق، از سایت ایران خودرو گردآوری شده است.

البته فراموش نکنیم که ایران خودرو در اوایل زمستان 99 هم موتور سه استوانه جدیدش را با کد موتور 3FX معرفی کرد و هم از تولید موتور جدید +EF7 خبر داد. در اواسط زمستان 99 نیز تولید راناپلاس پانوراما را با گیربکس 6 دنده جدید در بهمن‌ماه 99 آغاز کرده. بنابراین احتمال اینکه در سال‌های آینده، موتور +TU5 و گیربکس فعلی همراه آن، هم در مدل تارا دستی و هم در مدل تارا اتومات تغییر کند، بسیار زیاد است.


محصولات جدید ایران خودرو:

»» معرفی سورن پلاس جدید
»» معرفی سمند پلاس جدید
»» معرفی ایران خودرو تارا دستی
»» معرفی کراس‌اور K125 ایران خودرو
»» معرفی هاچبک K121 ایران خودرو


امکانات تارا اتوماتیک

شاید برگ برنده ایران خودرو تارا اتوماتیک نسبت به تارا دستی، در داشتن امکانات بیشترش باشد. اما همین امکانات اضافی را هم می‌شد روی تارا دستی قرار داد. اما ایران خودرو این کار را نکرد چراکه اگر می‌کرد، دیگر اختلاف قیمت زیاد مدل دنده‌ای و مدل اتوماتش توجیه‌پذیر نمی‌شد!

همه امکانات و آپشن‌هایی که در تارا دستی می‌بینید، در تارا اتومات هم وجود دارد ولی با این تفاوت که ایران خودرو برای تارا اتوماتیک، چندین آپشن را بهبود داده (5 مورد) و چندین آپشن جدید (11 مورد) را هم به تارا اتومات اضافه کرده است. در لیست زیر، همه تفاوت‌های تارا اتومات با تارا دنده‌ای را مشاهده می‌کنید:

مدل تارا دستی تارا اتومات
کد کلاس 32201 32301
تعداد ایربگ 2 عدد (جلو) 4 عدد (جلو+جانبی جلو)
رینگ 15 اینچ فولادی 16 اینچ آلومینیومی
روکش صندلی پارچه چرم و پارچه
تنظیم صندلی راننده 6 حالته دستی 4 حالته برقی+2 حالته دستی
تنظیم صندلی شاگرد 4 حالته دستی 2 حالته برقی+2 حالته دستی
آینه تاشو برقی x دارد
سانروف x دارد
دوربین عقب x دارد
سنسور نور (اتولایت) x دارد
سنسور باران x دارد
ورود بدون کلید x دارد
استارت دکمه‌ای x دارد
روکش چرم فرمان x دارد
دسته دنده چرم x دارد
کنسول زیردستی x دارد
نمدی کاپوت x دارد
ریموت قفل صندوق x دارد

*اطلاعات فوق، از سایت ایران خودرو گردآوری شده است. 

اولین جزییات فنی از خودرو تارا اتومات

ایران خودرو با انتشار اینفوگرافی جدیدی از «تارا اتومات»، مجددا یادآوری کرده است که بعد از شروع تولیدانبوه «تارا دنده‌ای»، به سراغ ساخت «تارا اتومات» نیز خواهد رفت که هم آپشن‌های بیشتری دارد و هم اینکه به گیربکس ارتقایافته 6 دنده مجهز شده است.

محصول جدید تارا اتومات از اواسط سال 1400 راهی بازار می‌شود.

نویسنده : مرتضی برجسته

منبع : باما

8 دیدگاه

victory(6 روز پیش)

کابینش خیلی قشنگه طراحی اول خوشم نمی اومد ولی الان خوشم اومده احتمالا به خاطر اینکه ایرانخودرو اصلاح کرده

aw(37 روز پیش)

سلام دریچه های تحویه هوا مثل پارس های جدید زیادی بزرگ هستن که اغلب سریع مشکند و همچنین سپر جلو ان قسمتی که رو ی هم قرار گرفته است در قسمت پایین به نظر میرسد سریع دچار خوردگی و رنگ پریدگی شود.امید وارم اصلاح شود

Sobhan1(50 روز پیش)

تارار اتومات تازه کیلس دار شده و با کنسول وسط البته کیلس رو حذف میکنن عکس رو نگاه کنید دکمه استارت نیست ایران خودرو رو نسخه دنده ای حتی دوربین عقب رو هم نزاشته این ماشین افتضاح ترین خودروی ایرانه توی تمام تارا ها اگه از نزدیک ببینید کلی درز و فصای خالی بین بدنه وجود داره نمونش درب کاپوت با سپر که توی هیچ کدوم از تارا ها نتونستن درستش کنن تازه نمد صندوق رو هم نوشته اپشن شاهین اتومات کروز تطبیقی داره (اگه باور نمیکنید معرفی کلاستر ها و مولتی مدیا های شرکت کروز را در اسب بخار ببینید روی کلاستر لوگوی کروز تطبیقی داره) گیربکس شاهین ماله هیوندای پاور تک است کیلس و کنسول وسط تو همین الان تو دنده ایش است

Saeidnejati(199 روز پیش)

نمد کاپوت هم شد اپشن ؟😐

erteash(206 روز پیش)

در دنیایی که خودروسازها هر سال مدل جدید به بازار میدن تا در گردونه رقابت جا نمونند، در فضای انحصار تا کی باید همون ماشین 405 چهل سال پیش و سمند و با تغییرات کوچیک و قیمت های چند برابر بخریم؟ جای تاسف اونجاست که حتی ظاهر جذاب هم نمیتونند سر هم کنند.. 1. طرح چراغ عقبش شاید روی کاغذ جالب بود و ده سال پیش مد بود ولی در عمل با اون پترن و ضخامت زشت شده. 2. مشکی نبودن ستون میانی درها باعث عدم تقارن و توازن جذابیت زاویه جانبی شده. 3. شکاف بین قطعات بدنه مثل کاپوت و درها انقدر زیاده که تو عکس های رسمی فتوشاپ کردند! 4. اندازه 16 اینچ رینگ و لاستیک برای یک سدان بزرگ واقعا خیلی کوچیکه و بقیه طراحی رو هم خراب میکنه. 5. موتور ضعیف، کیفیت ساخت پایین و قیمت نجومی. 6. امکانات بیشتر و کیفیت بد نتیجش خرابی بیشتر و هزینه تعمیر و نگهداری بیشتر. پس آپشن اضافی نیستند دردسر اضافی هستند.

Uk(207 روز پیش)

قشنگی ظاهرش،داخلش نمیدونم

Ali09148130834(209 روز پیش)

گیربکش جدیده معلوم نیست جواب بده یا نه حالا

gaming(222 روز پیش)