دانگ فنگ T5 EVO در راه ایران

دانگ فنگ برای گرفتن سهم هرچه بیشتر از بازار ایران، ظاهرا به همه خودروسازان خصوصی کشورمان، چراغ سبز نشان می‌دهد. این شرکت که زمانی، فقط ایران خودرو شریک تجاری‌اش بود، در این روزها هم با فردا موتور همکاری می‌کند، هم با بهمن موتور، محصولات مشترک می‌سازد و هم اینکه می‌خواهد در سال آینده با شرکت ایستا موتور، شراکتش را شروع کند.

آرین موتور هم به بازی آمد

اما هنوز هم شرکت‌های خصوصی دیگری برای آوردن محصولات دانگ‌فنگ به ایران، در تلاش هستند. طبق آخرین اخبار غیررسمی، قرار است کراس‌اور T5 EVO با تغییر نام و برند، در کشورمان مونتاژ شود. نکته جالب اینجاست که می‌گویند این چینی در کارخانه «آرین پارس موتور» به تولید می‌رسد؛ کارخانه‌ای که در اختیار شرکت آرین دیزل و هم‌اکنون محصولاتی تجاری جک (JAC) یعنی جک سانری و انواع کامیونت جک را مونتاژ می‌کند.

اگر این خبرها صحت داشته باشد، می‌توان بگوییم که «آرین موتور» بعد از توقف واردات میتسوبیشی و دی‌اس و همچنین قطع همکاری این دو شرکت بدلیل تحریم‌ها، حالا می‌خواهد وارد عرصه خودروهای سواری شود و محصول T5 EVO نیز اولین گام این شرکت خواهد بود.

فورتینگ؛ نام جدید زیرمجموعه دانگ فنگ

سال 2019 خبر مهمی از چین شنیدیم؛ خودروسازی دانگ‌فنگ (DFM) خبر داده بود که نام زیرمجموعه خودروسازش، یعنی فنگ‌ژینگ (Fengxing) را می‌خواهد تغییر دهد تا محصولات این برند را با نام و لوگویی جدید، دوباره به بازار چین بفرستد. اما 2019 تمام شد و اتفاقی نیفتاد؛ سال 2020 هم آمد و رفت و بازهم خبری نشد. تا اینکه سرانجام از سال 2021، دانگ‌فنگ نام جدید این برند را فورتینگ (Forthing) اعلام کرد و لوگوی شیرنشان آنرا رونمایی نمود.

اگر برند فورتینگ را نمی‌شناسید، باید بگوییم همان شرکتی است که قبلا هم خودروهای معروفی را با لوگوی دانگ‌فنگ به بازار فرستاده؛ ازجمله کراس‌اور دانگ‌فنگ T5 و سدان دانگ‌فنگ S50 که قرار بود در سال 1399 و توسط خودروسازی آذویکو، در کشورمان مونتاژ شود اما نشد که نشد! حتما برای‌تان جالب خواهد بود که بدانید کراس‌اورهای شرکت خودروسازی فرداموتور، یعنی فردا SX5 و فردا SX6 نیز هردو محصول فورتینگ هستند.

اما نخستین محصولی که با برند جدید فورتینگ به بازار چین عرضه شده، کراس‌اوری کامپکت است که نامش را T5 EVO گذاشته‌اند. حتما با شنیدن نامش، حدس زده‌اید که ارتباطی با دانگ‌فنگ T5 سابق (یا فورتینگ T5 جدید) دارد. حدس‌تان درست است! هردوی این خودروها از پلتفرمی مشترک بهره می‌برند و موتور و گیربکس یکسانی دارند.

فورتینگ T5 EVO با چهره اسپرت و تهاجمی‌اش، مشتریان جوانی را هدف گرفته که از ظاهر اتوکشیده فورتینگ T5 خسته شده‌اند و هیجان بیشتری می‌خواهند. شاید به همین دلیل است که دانگ‌فنگ، پسوند EVO را به نام این خودرو اضافه کرده تا تداعی‌کننده حس و حال خودروهای اسپرت باشد.

مشخصات فنی دانگ فنگ T5 EVO

فورتینگ T5 EVO فقط بصورت تک‌دیفرانسیل عرضه شده و 5 نفره است. موتور توربوشارژ 1.5 لیتری‌اش که با کد موتور 4A95TD شناخته می‌شود، حدود 195 اسب بخار به همراه 285 نیوتن متر را از طریق گیربکس 7 دنده اتومات دوکلاچه، به چرخ‌های جلو می‌برد. همچنین بنا به اعلام دانگ‌فنگ، مصرف سوخت این خودرو 6.6 لیتر بوده و شتابش به 9.5 ثانیه می‌رسد.

سیستم اتوپارک، کنترل سرعت در سرازیری، ترمز پارک برقی، اتوهلد و یکپارچه‌سازی مانیتور و صفحه کیلومتر، از جمله ویژگی‌های فورتینگ T5 EVO محسوب می‌شوند.

قیمت دانگ فنگ T5 EVO

در بازار چین، قیمت فورتینگ T5 EVO از حدود 100 هزار یوآن شروع شده و تا 137 هزار یوآن هم بالا می‌رود؛ یعنی تقریبا 15 تا 21 هزار دلار باید برای خریدنش هزینه کنید. با چنین قیمتی، خودروهایی دیگری مانند چانگان CS55 پلاس و هاوال H6 ازجمله رقبای این کراس‌اور جذاب در بازار چین هستند.

اما در بازار ایران، این محصول دانگ‌فنگ باید با انبوهی از رقبای هم‌وطنش رقابت کند؛ از کی‌ام‌سی K7 کرمان موتور بگیرید تا دیگنیتی بهمن موتور، از اسکیلاس T60 شهر خودرو و سوئیست DX3 دیار خودرو بگیرید تا چری تیگو7 پلاس مدیران خودرو و دوقلوهای SWM سیف خودرو.

نویسنده : مرتضی برجسته

منبع : باما