مدارک احراز سکونت مالک خودرو

بهمن 1400: بعد از اینترنتی شدن فرآیند احراز سکونت در سامانه سخا، متقاضیان باید پس از دریافت پیامک اعتبارسنجی و اعلام کد اعتبارسنجی آن به مامور پست (در زمان مراجعه مامور)، دوباره به سامانه سخا مراجعه کنند و در فرم مشاهده ادرس، گزینه «استعلام وضعیت آدرس» را انتخاب نمایند تا اطلاعات و آدرس جدید، ثبت شده و در این سامانه تایید گردد.

بدیهی است که در غیراینصورت، امکان به‌روزرسانی اطلاعات فردی یا اطلاعات آدرس، وجود نخواهد داشت. در فایل راهنمای زیر، چگونگی ثبت یا آپدیت اطلاعات در سامانه سخا، به طور کامل توضیح داده شده است:

»» راهنمای به‌روزرسانی اطلاعات در سامانه سخا (PDF) ««

احراز سکونت اینترنتی در سامانه سخا

دی 1400: شرکت ایران خودرو طی اطلاعیه‌ای خبر داده که از تاریخ 20 دیماه 1400 فرآیند احراز سکونت، تغییر کرده و از طریق سامانه سخا به نشانی اینترنتی sakha.epolice.ir قابل انجام است. به همین دلیل، مشتریان دیگر نیازی نیست که به نمایندگی‌ها یا دفاتر پلیس+10 یا مراکز تعویض پلاک خودرو مراجعه کنند. راهنمای احراز سکونت اینترنتی، در فایل زیر قابل مشاهده است:

»» راهنمای احراز سکونت اینترنتی در سامانه سخا (PDF) ««

چرا اعلام آدرس جدید سکونت مهم است؟

مهر 1400: سرهنگ جهانی (معاون اجتماعی پلیس راهور) ضمن اشاره به ضرورت به‌روزرسانی آدرس محل سکونت برای مالکان وسایل نقلیه، گفته که در صورت تغییر آدرس سکونت یا تغییر شماره تماس، مالکان باید هرچه سریع‌تر با مراجعه به دفاتر پلیس+10 آدرس جدیدشان را در سامانه راهور ثبت کنند. در غیر اینصورت، هرگونه مکاتبات پلیس با آنها، از جمله پیامک‌های جریمه رانندگی برای آنها ارسال نمی‌شود.

سرهنگ جهانی همچنین گفته که در صورت ارتکاب تخلف رانندگی، اگر آدرس محل سکونت مالک وسیله نقلیه در سامانه راهور به‌روز نباشد، به عنوان جرم تلقی شده و مالک وسیله نقلیه باید جوابگوی مراجع قضایی باشد.

احراز سکونت خودروهای نوشماره تغییر کرد

شهریور 1400: از تاریخ 13 شهریورماه 1400، برگه احراز محل سکونت برای خودروهای صفر کیلومتر، دیگر صادر نمی‌شود. سرهنگ محمدی (رئیس مرکز شماره‌گذاری پلیس راهور) با اعلام این خبر گفته که مالکان خودروهای نوشماره، از این تاریخ به بعد، باید مدارک احراز سکونت خود را در زمان تحویل، به نمایندگی خودروسازان بدهند چراکه فرآیند احراز سکونت، سیستمی شده و برای خودروهای صفر باید از طریق نمایندگی‌ها به مرکز شماره‌گذاری خودرو ارسال شود.

سرهنگ محمدی گفته که به دلیل شیوع کرونا و وضعیت قرمز اکثر شهرها، مراکز تعویض پلاک تنها با 50% ظرفیت‌شان فعال هستند و به همین دلیل نیز برای آنکه معطلی شهروندان در کلانشهرها کمتر شود، فرآیند احراز سکونت خریدار، تغییر کرده است.


احراز محل سکونت چیست؟

در زمان تعویض پلاک خودرو، پلیس راهور باید مطمئن شود که محل سکونت مالک خودرو با شماره دو رقمی پلاک خودرو، مطابقت دارد. این اطمینان توسط سندی با نام احراز محل سکونت، قابل اعلام است. در واقع داشتن مدارک احراز محل سکونت، به پلیس راهور ثابت می‌کند که اطلاعات شما در سامانه شماره‌گذاری پلیس، به‌روز رسانی شده است.

مدارک احراز محل سکونت

برای اکثر خدماتی که در مراکز شماره گذاری خودرو و موتورسیکلت، دریافت می‌کنید، باید مدارک احراز محل سکونت نیز داشته باشید. به همین دلیل قبل از مراجعه به مراکز موردنظر، بهتر است موارد زیر را آماده کرده و همراهتان داشته باشید:

1- احراز سکونت برای مالکان خانه

ارائه سند مالکیت خانه به نام مالک خودرو به همراه یک قبض خدماتی (برق یا گاز یا آب) که تاییدکننده آدرس مالک خودرو باشد.

2- احراز سکونت برای مستاجران خانه

ارائه سند اجاره منزل به نام مالک خودرو که کد رهگیری و تاییدیه سازمان املاک داشته باشد.

3- احراز سکونت برای مشاغل آزاد

ارائه جواز کسب به نام مالک خودرو، به همراه یک قبض خدماتی که تاییدکننده آدرس مالک خودرو باشد.

4- احراز سکونت برای کارمندان دولت

ارائه معرفی‌نامه از محل خدمت (سازمان‌های دولتی یا نیروهای مسلح) با قید آدرس سکونت که توسط سازمان مربوطه، تایید شده باشد.

5- احراز سکونت برای والدین دانش آموزان

ارائه گواهی اشتغال به تحصیل فرزندان با قید آدرس محل سکونت والدین که توسط آموزش و پرورش، تایید شده باشد.

6- احراز سکونت در موارد خاص

اگر هیچکدام از شرایط فوق را ندارید، می‌توانید از این دو روش برای تایید محل سکونت‌تان استفاده کنید:

الف) ارائه سند مالکیت خانه به نام همسرتان به همراه یک قبض خدماتی که تاییدکننده آدرس مالک خودرو باشد.

ب) ادعای سکونت در منزل والدین را داشته باشید و سپس سند (مالکیت یا اجاره) خانه به نام والدین‌تان را ارائه کنید.

مراکز احراز محل سکونت

برگه احراز محل سکونت فقط در مراکز تعویض پلاک خودرو صادر می‌شود. بنابراین برای گرفتن این برگه، باید به این مراکز مراجعه کنید.

سامانه احراز محل سکونت

همانطور که در قسمت قبل نیز گفتیم، احراز سکونت در مراکز شماره‌گذاری خودرو انجام می‌شود. بنابراین ابتدا باید به سامانه نوبتدهی تعویض پلاک مراجعه کنید و سپس نوع خدمت را «احراز محل سکونت» انتخاب کنید. 


راهنمای تعویض پلاک خودرو

در مقاله تعویض پلاک خودرو علاوه‌بر اطلاع از آخرین اخبار مهم پلیس راهور درباره تعویض پلاک خودرو و تعویض پلاک موتورسیکلت، می‌توانید اطلاعات مفیدی را درباره نحوه نوبتدهی اینترنتی تعویض پلاک، سامانه تعویض پلاک، مراحل و مدارک لازم برای تعویض پلاک و همچنین هزینه تعویض پلاک خودرو را مطالعه کنید.

راهنمای نقل و انتقال اینترنتی خودرو

چگونگی نقل و انتقال اینترنتی خودرو، نحوه انتقال سند اینترنتی خودرو، مدارک لازم برای شماره گذاری خودرو و همچنین آخرین اخبار پلیس راهور درباره قوانین شماره گذاری را در مقاله شماره گذاری اینترنتی خودرو مطالعه کنید.

راهنمای استعلام خلافی خودرو

روش‌های استعلام خلافی خودرو و خلافی موتور، نحوه استعلام اینترنتی خلافی از سایت راهور 120، نحوه پرداخت آنلاین خلافی در rahvar120 و چگونگی اعتراض به خلافی خودرو را در مقاله استعلام خلافی خودرو مطالعه کنید.

راهنمای انتقال سند خودرو

در مقاله هزینه نقل و انتقال سند خودرو، می‌توانید نرخ نقل و انتقال خودروهای تولید داخلی ازجمله انواع محصولات ایران خودرو، محصولات سایپا و سایر خودروهای مونتاژی را براساس آخرین تعرفه‌های سالانه، مشاهده کنید.

راهنمای ترخیص خودرو از پارکینگ

از تاریخ یکم مهرماه 1399، ترخیص خودروهای توقیفی از طریق مراکز پلیس+10 انجام می‌شود. پلیس این کار را برای کاهش مراجعات حضوری و در راستای ارتقای خدمات الکترونیک، انجام داده است. بنابراین اگر خودروی شما توقیف شده، مقاله ترخیص خودرو و موتور از پارکینگ را حتما مطالعه کنید.

سامانه فروش خودرو وزارت صمت

در مقاله سامانه یکپارچه خودرو، از جدیدترین شرایط ثبت نام در سامانه فروش خودرو وزارت صمت، شرایط خریداری وانت از سامانه یکپارچه فروش خودرو و همچنین آدرس سایت سامانه تخصیص خودرو مطلع شوید.

نویسنده : مرتضی برجسته

منبع : باما

2 دیدگاه

Shaft(142 روز پیش)

سایپا ۱۰۰ت میگیره بابت احراز سکونت و دارن تخلف میکنن متاسفانه

سعيد EF7(274 روز پیش)

چه خنده دار، سند ماکیت به تنهایی هم کافی نیست حتما باید قبض هم داشته باشی! اون هم تو این دوره زمونه که دیگه قبض صادر نمی شه!!!

برای اطلاع از اخبار روز خودرو، ایمیل خود را وارد نمایید

اطلاعات شما به درستی ثبت گردید
آخرین اخبار دنیای خودرو از طریق ایمیل برای شما ارسال خواهد شد.
مشکلی رخ داده است لطفا چند لحظه بعد مجددا تلاش کنید