مالیات نقل و انتقال خودرو 1401

اردیبهشت 1401: در گذشته دلالان با روش سندهای سفید امضا و خالی نگهداشتن محل امضای خریدار، از پرداخت مالیات فرار می‌کردند. حالا از تاریخ 6 فروردین 1401، پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو قبل از انجام تعویض پلاک اجباری شده است. همین امر سبب شد تا دلالان خودرو باز هم از تنظیم سند و اخذ برگ سبز جدید خودداری کنند تا مجبور به پرداخت مالیات نشوند.

به همین خاطر این روزها شاهد افزایش مراجعه به دفاتر اسناد رسمی هستیم؛ به ویژه اینکه کانون‌ سردفتران و دفتریاران، برخلاف چند ماه قبل، تنظیم وکالتنامه به استناد برگ سبز را با توجه به رای دیوان عدالت اداری و نیز بخشنامه دادستان کل کشور، بلامانع دانسته است؛ اما طبق قانون بر روی وکالتنامه کاری، مالیات نقل و انتقال خودرو اخذ نمی‌شود.

بنابراین، باز هم دلالان راهی برای فرار از پرداخت مالیات می‌یابند.

مراجعه به دفترخانه برای نقل و انتقال خودرو الزامی نیست

فروردین 1401: حجت‌الله مولایاری، مدیرکل دفتر فنی و مدیریت ریسک سازمان امور مالیاتی، درباره نقل‌ و انتقال خودرو بیان کرد که طبق قانون، مراجعه به مراکز تعویض پلاک حتمی بوده، اما تنظیم سند در دفاتر اسناد رسمی کاملاً اختیاری است.

وی تاکید کرد که مالیات نقل و انتقال خودرو از گذشته وجود داشته و اکنون تنها شیوه پرداخت آن تغییر کرده است. نیروی انتظامی اعلام کرده که اموال منقول نیازی به تنظیم سند ندارند و فک پلاک و برگه سبز خودرو برای نقل و انتقال کافی است.

طبق گفته‌های آقای مولایاری، مراکز تعویض پلاک موظفند قبل از ارائه خدمات، مالیات نقل و انتقال را دریافت کنند. در غیر این صورت، مشمول جریمه برابر دو برابر مالیات خواهند شد.

وی افزود که طبق قانون، پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو به‌ عهده فروشنده است؛ اما ممکن است طرفین با یکدیگر توافق کنند و این شیوه را تغییر دهند. قانون‌گذار مالک را کسی می‌داند که سند به نام اوست. اگر فردی بدهکار مالیاتی باشد، سازمان امور مالیاتی با استفاده از ظرفیت‌های موجود و در راستای آیین‌نامه 218 می‌تواند حتی اموال را توقیف کند.

آقای مولایاری درباره ابهام در رعایت قوانین فقه شیعه برای اخذ مالیات اظهار کرد، که متعاملین با عقل و فکر خود نسبت به انجام معامله اقدام می‌کنند.

آیا نرخ مالیات تغییری کرده؟!

فروردین 1401: سعید توتونچی، سرپرست معاونت حقوقی و فنی سازمان امور مالیاتی، در یک برنامه تلویزیونی اعلام کرد که نرخ مالیات خودرو نسبت به سال گذشته تغییری نکرده و تنها قیمت شرکت‌های تولیدکننده و مونتاژکننده داخلی تغییر پیدا کرده است. وی در این باره توضیح داد که سازمان امور مالیاتی موظف است، که تا آخر دی‌ماه هر سال قیمت خودروهای تولید و یا مونتاژ داخل را دریافت و بر اساس جدولی برای سال بعد ابلاغ کند.

سرهنگ علی محمدی، رئیس مرکز شماره‌گذاری پلیس راهور، درباره هزینه تعویض پلاک در این برنامه گفت که برای امسال قانون‌گذار یکسان‌سازی کرده و اکنون هزینه تعویض پلاک، نقل و انتقال و صدور کارت سند، برای کلیه خودروها یکسان و برابر 373 هزار و 500 تومان است. در واقع 150 هزار تومان برای عوارض، 100 هزار تومان بابت پلاک و 50 هزار تومان بابت تعرفه کارت خودرو دریافت می‌شود.

وی درباره مالیات نقل و انتقال نیز افزود که پلیس راهور مکلف است تا پرداخت مالیات نقل و انتقال را قبل از انجام نقل و انتقال کنترل کند. مالیات دریافت شده به خزانه دولت واریز می‌شود.

پرداخت مالیات خودرو قبل از تعویض پلاک

فروردین 1401: سرهنگ علی محمدی، رئیس مرکز شماره‌گذاری پلیس راهور، درباره تغییرات جدید ایجاد شده در فرایند نقل و انتقال خودرو توضیح داد که طبق ماده 29 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی، پلیس باید مطمئن شود که افراد هنگام نقل و انتقال خودرو، دیون دولتی را پرداخت کرده‌اند یا خیر.

بنابراین، پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو پیش از مراجعه به مراکز تعویض پلاک، الزامی است. بعلاوه اینکه طبق ماده 30 قانون بودجه ارزش افزوده، پلیس مکلف شده پیش از نقل و انتقال خودرو، مالیات نقل و انتقال خودرو را کنترل کند تا پرداخت شده باشد.

کاهش هزینه انتقال خودرو در مراکز تعویض پلاک

فروردین 1401: سرهنگ علی محمدی، رئیس مرکز شماره‌گذاری پلیس راهور، می‌گوید با روش جدید پرداخت مالیات انتقال خودرو در مراکز تعویض پلاک، هزینه‌های متقاضیان حین نقل و انتقال خودرو، بیش از 50 درصد کاهش پیدا کرده است. 

وی ادامه داد که اکنون متقاضیان نقل و انتقال خودرو که به دفترخانه مراجعه می‌کنند، باید علاوه بر پرداخت 1% ارزش خودرو به عنوان مالیات انتقال، باید 1% ارزش خودرو نیز بابت ثبت اسناد، اتحادیه صنفی، حق ثبت و حق‌التحریر پرداخت کنند. سرهنگ محمدی تاکید کرد که که ارقام دریافتی برای مالیات انتقال خودرو، دیون دولتی هستند و هیچ منافعی برای پلیس راهور و ناجا ندارند.

مراکز مجاز برای دریافت مالیات انتقال خودرو

اسفند 1400: آقای برزگری، رئیس تنظیم مقررات سازمان امور مالیاتی، می‌گوید طبق تبصره‌ای که در سال 1400 به تصویب رسیده و از تاریخ 13 دی 1400 نیز اجرایی شده است، قانونگذار هم «دفاتر اسناد رسمی» و هم «مراکز تعویض پلاک» نیروی انتظامی را بعنوان عاملان دریافت مالیات خودرو، معرفی کرده است. بنابراین این دو مرجع، مکلف هستند تا در زمان انتقال سند خودرو یا در زمان تعویض پلاک خودرو، مالیات‌های مربوطه را دریافت کنند.

همچنین اگر مالیات مربوطه، توسط یکی از این دو مرکز، دریافت شود، مرکز دیگر نباید مجددا آن مالیات را دریافت کند چراکه مالیات خودرو فقط یکبار باید پرداخت گردد. آقای برزگری همچنین گفته که در صورتیکه مالیات خودرو توسط این مراجع دریافت نگردد، قانونگذار آنها را به میزان «دو برابر مالیات پرداخت نشده»، جریمه می‌کند.

مالیات جدید برای اولین انتقال خودرو

دی 1400:  چندی پیش، محمد مسیحی، معاون سازمان امور مالیاتی کشور، از دریافت مالیات از کارخانه‌های سازنده یا مونتاژکننده داخلی یا واردکنندگان خودرو، در «نخستین انتقال به خریداران» خبر داده بود. هم‌اکنون نیز خودروسازان داخلی، دریافت این مالیات جدید را از خریداران خودرو، آغاز کرده‌اند.

طبق گفته‌های آقای مسیحی، مالیات نقل و انتقال خودرو، براساس قانون دائمی مالیات برارزش افزوده دریافت می‌شود. این قانون در تاریخ دوم خردادماه 1400 تصویب شده و از تاریخ 13 دی‌ماه 1400 نیز اجرایی شده است. لازم به ذکر است که هرگونه انتقال به صورت صلح و هبه به نفع دولت نیز مشمول پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو خواهد بود.


مالیات خودرو لوکس چیست

آخرین خبرها از مالیات خودروهای لوکس، نرخ مالیات خودرو لوکس، استعلام عوارض خودروهای لوکس و نحوه پرداخت اینترنتی مالیات ماشین لاکچری را در مقاله مالیات خودرو لوکس مطالعه کنید.

مالیات سالانه خودرو چیست

عوارض سالانه خودرو، یکی از مالیات‌های الزامی وسایل نقلیه است که معمولا گروه اندکی از دارندگان خودرو، به آن توجه می‌کنند. در مقاله مالیات سالانه خودرو به شما می‌‌گوییم که عوارض سالانه چیست، محاسبه عوارض سالیانه چگونه است، جریمه دیرکرد عوارض سالانه خودرو چقدر است و روش‌های مختلف استعلام و پرداخت اینترنتی عوارض خودرو چگونه هستند.

مالیات بر عایدی سرمایه چیست

در خردادماه 1400، طرح مالیاتی جدیدی به تصویب نمایندگان مجلس رسید که بخشی از آن، مربوط به خرید و فروش خودرو بود. این طرح جدید مالیاتی با هدف کاهش سوداگری در بازارهای چهارگانه سرمایه (بازار خودرو، بازار املاک، بازار ارز خارجی و بازار طلا) است. جزییات کامل این طرح مالیاتی را در مقاله مالیات بر عایدی سرمایه خودرو مطالعه کنید.


مالیات نقل و انتقال خودرو برعهده کیست

براساس ابلاغیه سازمان امور مالیاتی به تمامی مراکز تعویض پلاک سراسر کشور در تاریخ یکم فروردین‌ماه 1401، پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو برعهده «فروشنده» است.

مالیات نقل و انتقال خودرو چند درصد است

1- مالیات نقل و انتقال خودرو، برای خودروهای داخلی معادل «یک درصد» و برای خودروهای وارداتی نیز معادل «دو درصد» ارزش خودروست.

2- نرخ مالیات نقل و انتقال خودرو، در زمستان هر سال اعلام شده و از ابتدای سال بعد نیز اجرایی می‌شود.

3- مبنای ارزش‌گذاری خودروها، ارزش آنها در ابتدای سال است و سپس به ازای هر یکسالی که از سال ساخت آنها بگذرد، ارزش خودرو نیز 10% کاهش پیدا می‌کند. این کاهش ارزش حداکثر تا 60% خواهد بود. بنابراین روند کاهش ارزش خودروها در سال هفتم تولیدشان و سال‌های بعد از آن، متوقف می‌شود.

سایت پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو

اولین قدم برای پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو، این است که به سامانه اینترنتی cartransfer.tax.gov.ir مراجعه کنید و همانند تصویر زیر، گزینه «مودی مالیاتی» را انتخاب کنید. بعد از کلیک روی این گزینه، به درگاه سازمان امور مالیاتی منتقل خواهید شد.

سامانه مالیات نقل و انتقال خودرو

دومین قدم برای پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو، این است که در سامانه ملی سازمان امور مالیاتی کشور به نشانی اینترنتی my.tax.gov.ir حساب کاربری بسازید. همانند تصویر زیر، اگر قبلا در این سامانه ثبت نام کرده‌اید، باید گزینه «ورود» را انتخاب کنید. اما در غیر اینصورت، باید گزینه «ثبت نام» را انتخاب کرده و با وارد کردن «کد ملی»، «تاریخ تولد» و «شماره موبایل» در این سامانه، ثبت نام کنید.

سایت سازمان امور مالیاتی

بعد از تایید شماره موبایل، وارد سامانه شده و همانند تصویر زیر، از منوی سمت راست این صفحه، گزینه «مالیات بر نقل و انتقال خودرو» را انتخاب کنید. بعد از کلیک روی این گزینه، خواهید دید که دوباره به سامانه اینترنتی cartransfer.tax.gov.ir منتقل می‌شوید! و این از عجایب دولت الکترونیک است.

سومین قدم برای پرداخت مالیات انتقال خودرو، این است که همانند تصویر زیر، از منوی سمت راست صفحه، گزینه «درخواست نقل و انتقال» را انتخاب کنید. سپس خواهید دید که به سامانه عوارض وسایل نقلیه، منتقل می‌شوید. البته این پایان کار نیست! هنوز یک قدم دیگر باقیمانده است.

چهارمین قدم و البته آخرین قدم برای پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو، این است که بعد از منتقل‌شدن به سامانه عوارض وسایل نقلیه به نشانی اینترنتی platform.cartax.ir ، ابتدا در این سامانه ثبت نام کنید و سپس همانند تصویر زیر، گزینه موردنظرتان را انتخاب نمایید.

در پایان، ذکر یک نکته مهم، الزامی است. اگر یکبار دیگر به مراحل پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو دقت کنید، متوجه می‌شوید که چندین مرتبه درمیان سامانه‌های مختلف مالیاتی، پاسکاری‌تان می‌کنند! دلیل این موضوع این است که قانون پرداخت مالیات خودرو، تغییرات متعددی داشته تا آنکه نهایتا در اواخر سال 1400، امکان پرداخت مالیات انتقال خودرو از طریق سامانه‌های پلیس راهور نیز فراهم شد.

به همین دلیل، از همان ابتدا می‌توانستید از طریق مراجعه به سایت نوبتدهی اینترنتی تعویض پلاک به نشانی nobatdehi.epolice.ir و سپس مراجعه به انتهای آن صفحه (همانند تصویر زیر) و از قسمت «لینکهای مفید» نیز وارد سامانه مالیات و عوارض وسایل نقلیه شوید.

در صورتیکه در هر کدام از مراحل قبل، دچار مشکل شدید، می‌توانید از راهنمای تصویری زیر برای نحوه پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو استفاده کنید:

»» راهنمای پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو (PDF) ««

استعلام مالیات نقل و انتقال خودرو

برای اطمینان از پرداخت شدن مالیات نقل و انتقال خودرو، باید به سامانه نقل و انتقال خودرو به نشانی اینترنتی cartransfer.tax.gov.ir مراجعه کنید و سپس گزینه «استعلام پرداخت مالیات» را کلیک کنید. سپس همانند تصویر زیر، با استفاده «شمار پلاک خودرو» و «کد ملی مالک خودرو»، می‌توانید استعلام مالیات نقل و انتقال خودرو را براحتی انجام دهید.

استعلام مالیات نقل و انتقال خودرو

همچنین بعد از پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو، می‌توانید «گواهی وصول مالیات» (در صورت نیاز برای ارائه به مراجع قانونی) را از سامانه cartransfer.tax.gov.ir و از قسمت «سوابق نقل و انتقال» دریافت کنید.

جریمه مالیات انتقال خودرو

پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو الزامی بوده و حتما باید قبل از انجام مراحل تعویض پلاک، پرداخت گردد. به همین دلیل در صورت عدم پرداخت این مالیات، امکان نقل و انتقال خودرو را دیگر ندارید.

شماره تلفن سازمان مالیاتی

در صورت بروز مشکل یا در صورتیکه هرگونه سوال نسبت به مالیات نقل و انتقال خودرو داشتید، با شماره تلفن 1526 سازمان امور مالیاتی تماس بگیرید.


جدول مالیات انتقال خودرو 1401

قیمت فروش و مجموع ارزش گمرگی و حقوق ورودی انواع خودرو تولید داخلی و خودروهای وارداتی، جهت اجرا در سال 1401 خورشیدی یا 2022 میلادی مطابق جدول زیر محاسبه می‌شود:

»» جدول مالیات خودرو در سال 1401 ««

جدول مالیات انتقال خودرو 1400

قیمت فروش و مجموع ارزش گمرگی و حقوق ورودی انواع خودرو تولید داخلی و خودروهای وارداتی، جهت اجرا در سال 1400 خورشیدی یا 2021 میلادی مطابق جدول زیر محاسبه می‌شود:

»» جدول مالیات خودرو در سال 1400 ««

جدول مالیات انتقال خودرو 1399

قیمت فروش و مجموع ارزش گمرگی و حقوق ورودی انواع خودرو تولید داخلی و خودروهای وارداتی، جهت اجرا در سال 1399 خورشیدی یا 2020 میلادی مطابق جدول زیر محاسبه می‌شود:

»» جدول مالیات خودرو در سال 1399 ««

نویسنده : مرتضی برجسته

منبع : باما

برای اطلاع از اخبار روز خودرو، ایمیل خود را وارد نمایید

اطلاعات شما به درستی ثبت گردید
آخرین اخبار دنیای خودرو از طریق ایمیل برای شما ارسال خواهد شد.
مشکلی رخ داده است لطفا چند لحظه بعد مجددا تلاش کنید