مالیات خودرو لوکس 1401

فروردین 1401: 505 هزار و 177 مؤدی خودروهای گران‌قیمت شناسایی شده که 370 هزار دستگاه خودرو را در بر می‌گیرند. مالیات این افراد به بیش از 30 میلیارد تومان می‌رسد که تعدادی از آن‌ها در سال گذشته مالیات خود را پرداخت کردند.

طبق گفته رئیس سازمان مالیاتی کشور، از 17.5 میلیون دستگاه خودروی سواری کشور، در حدود 550 هزار دستگاه مشمول این مالیات می‌شوند، طی سال گذشته تعداد یک میلیون و 81 هزار و 935 مؤدی جدید شناسایی شده‌اند‌، که این خودروها باید 5600 میلیارد تومان مالیات بدهند.

مالیات خودروهای لوکس چه شد؟!

اسفند 1400: طبق آمار سازمان امور مالیاتی، تاکنون 550 هزار خودرو لوکس شناسایی شده است، که طبق قانون مالیات خودروهای لوکس، 5600 میلیارد تومان مالیات وصول خواهد شد. اما در صورتی که واردات خودرو در سال آینده آزاد شود، قیمت خودروها افت پیدا می‌کند و بسیاری از نرخ‌ها تعدیل می‌شوند. برای مثال، ممکن است یک خودرو چندین سال در اختیار یک شخص باشد و مراجعه‌ای به دفاتر رسمی صورت نگیرد؛ بنابراین امکان دارد که ارزش روز آن کم شده و از شمولیت قانون خارج شود.

عملکرد 7 ماهه نشان می‌دهد که تاکنون تنها 146 میلیون تومان مالیات خودرو لوکس وصول شده است.

مالیات آلایندگی خودروهای داخلی

بهمن 1400: از نیمه دی‌ماه سال جاری، قانون جدیدی با نام ارزش افزوده اجرایی شد که طبق آن، خودروهای داخلی براساس رتبه‌بندی انرژی که به تایید سازمان ملی استاندارد ایران رسیده، مشمول عوارض سبز می‌شوند. مقدار آن نیز از صفر تا 5 درصد، برای خودروهای سواری و وانت‌های دوکابین، متغیر است.

در واقع این عوارض، مالیات بر آلایندگی خودروها محسوب می‌شود؛ برای مثال، خودرویی که در رده انرژی E قرار دارد، مشمول دو درصد عوارض می‌شود. علاوه بر آن، مالیات نقل و انتقال خودروهای داخلی نیز یک درصد است.

برای مثال، قیمت مصوب خودرو پژو پارس 165 میلیون تومان است و مشمول 4 میلیون تومان مالیات (2 درصد عوارض و یک درصد مالیات نقل و انتقال) خواهد شد. خودروساز مالیات را دریافت کرده و سپس‌ به حساب دولت واریز می‌کند.

مالکان خودروهای متعدد هم مالیات بدهند

بهمن 1400: افرادی که بیش از یک خودرو دارند و ارزش مجموع خودروهای خود و افراد تحت تکفلشان به بیش از یک میلیارد تومان می‌رسد هم مشمول پرداخت مالیات می‌شوند.

معاون سابق سازمان امور مالیاتی، گفته بود که ارزش‌‌گذاری خودروها بر اساس سال ساخت و با اعمال ضریبی روی ارزش تعیین شده خودرو، انجام می‌شود. 90 تا 95 درصد قیمت واقعی خودرو مبنای ارزش‌گذاری قرار می‌گیرد، و اگر این قیمت بیش از واقعیت باشد، مالک می‌تواند نسبت به آن اعتراض کند.

نحوه اعتراض به محاسبه مالیات

بهمن 1400: محمد مسیحی، معاون سازمان امور مالیاتی، بیان‌ کرد که تاکنون محاسبه مالیاتی بیش از 570 هزار خودرو انجام شده که به 272 هزار نفر تعلق داشته‌اند و مالکان آن‌ها مکلفند که تا پایان بهمن‌ماه، نسبت به پرداخت مالیات خودروهای خود اقدام کنند.

مالکانی که نسبت به مالیات محاسبه شده خود اعتراض دارند، می‌توانند با مراجعه به سامانه my.tax.gov.ir اعتراض خود را ثبت کنند تا بررسی‌های لازم صورت گیرد.

نحوه اطلاع از میزان مالیات خودرو و پرداخت آن

بهمن 1400: علی رستم‌پور، مدیرکل دفتر حسابرسی سازمان امور مالیاتی کشور، بیان کرد که طرح مالیات خودروهای لوکس برای اولین بار اجرا می‌شود و خودروهایی که یک میلیارد تومان ارزش دارند، از آن معافند.

طبق گفته‌های وی، مشمولان تنها تا پایان بهمن‌ماه فرصت دارند تا نسبت به پرداخت مالیات خود و یا اعتراض به آن اقدام کنند. افراد بالای 18 سال نیز باید مالیات خود را جداگانه بپردازند.

مشمولان می‌توانند با مراجعه به درگاه ارتباطی سازمان امور مالیاتی به آدرس https://www.intamedia.ir/  و احراز هویت با کمک کد ملی و شماره موبایل از ارزش خودرهای خود باخبر شوند و از طریق همان سامانه، نسبت به پرداخت مالیات خود اقدام کنند.

دریافت مالیات خودروهای لوکس تا پایان بهمن‌ماه

بهمن 1400: علی رستم‌پور، مدیرکل دفتر حسابرسی سازمان امور مالیاتی کشور، طی ارتباط زنده با شبکه خبر در تاریخ 30 دی‌ماه، درباره مالیات بر خودروهای لوکس بیان کرد که این طرح برای اولین بار اجرا می‌شود و طبق آن، اگر ارزش خودروهای فرد و افراد تحت تکفل زیر 18 سال او بیش از یک میلیارد تومان باشد، مشمول مالیات است. اما خودروهایی که یک میلیارد تومان قیمت دارند، از پرداخت آن معاف‌اند‌.

وی تاکید کرد که مالکان خودروهای لوکس، تنها تا پایان بهمن‌ماه سال جاری فرصت دارند تا مالیات خود را بپردازند و یا نسبت به آن اعتراض کنند. طبق گفته‌های رستم‌پور، بیش از 18 هزار خودرو لوکس در کشور موجود است. افراد بالای 18 سال نیز باید مالیات خود را جداگانه بپردازند.

برای خودروهای داخلی، ملاک قیمت کارخانه بوده، اما درباره خودروهای وارداتی، ارزش گمرکی خودرو است. مردم می‌توانند با مراجعه به درگاه ارتباطی سازمان امور مالیاتی و احراز هویت با کمک کد ملی و شماره موبایل، از ارزش خودروهای خود و میزان مالیات تعلق گرفته، باخبر شوند. پرداخت مالیات از طریق سامانه ذکر شده در دسترس است.

این طرح برای اولین بار اجرا می‌شود و اگر در لایحه بودجه 1401 نیز مصوب شود، سال آینده نیز دریافت خواهد شد.

شناسایی مالکان خودروهای لوکس

دی 1400: داوود منظور، رئیس سازمان امور مالیاتی، درباره دریافت مالیات از خودروهای لوکس بیان کرد که طبق محاسبات، 550 هزار خودرو مشمول مالیات می‌شوند و جمع مالیاتی که اخذ خواهد شد، به 5600 میلیارد تومان می‌رسد. به مالکان خودروها پیامکی جهت پرداخت مالیات‌شان ارسال می‌شود که در صورت عدم پرداخت، هنگام نقل و انتقال خودرو باید مفاصا حساب مالیاتی را پرداخت کنند. طبق گفته‌‌های وی، برخی از افراد با حساب فرد دیگری کار می‌کنند و با پرداخت مبلغ ناچیزی به شخص، فرار مالیاتی می‌کنند.

تاثیر مالیات بر قیمت خودروهای لوکس

آذر 1400: اظهارات عماد جعفری، تحلیلگر بازار خودرو، درباره افزایشی و یا کاهشی بودن قیمت خودرو پس از اجرای طرح مالیات، چنین می‌گوید که طبق تجربه سال 1399، مالیات بر قیمت خودروهای لوکس، تاثیری ندارد. کسی که خودرویی را با قیمتی چند برابر نرخ جهانی می‌خرد، مالیات سالانه 50 تا 100 میلیون تومان، تاثیری بر خریدش ندارد.

طبق گفته‌های وی، بیش‌ترین تاثیر این طرح، برای کسانی است که خودروهای معمولی سوار می‌شدند و با ارتقای خودروی خود، مجبور به پرداخت مالیات هستند. البته در سال 1400، هیچ مالیاتی از خودروها دریافت نشده و تنها هزینه شهرداری و نقل و انتقال سند خودرو افزایش پیدا کرده است.

وی اشاره کرد که در دولت روحانی، بر خلاف گذشته که نوسان بازار خودرو تنها برای شب عید و اردیبهشت بود، در تمامی مقاطع سال شاهد نوسان بازار خودرو بودیم. وی اعتقاد دارد که علت این نوسانات، بسته بودن واردات خودرو و عدم عرضه خودروهای پارکینگی است‌. این تحلیلگر با اشاره به افزایش قیمت کارخانه‌ای 18 درصدی خودروهای داخلی (برخلاف وعده وزیر صمت درباره‌ عدم افزایش قیمت تا پایان سال)، پیش‌بینی می‌کند که تنها در صورت افزایش عرضه خودرو توسط خودروسازان، این نوسانات کاهش می‌یابد.

فربد زاوه، کارشناس بازار خودرو، نیز اظهار کرد که دریافت مالیات 5 هزار میلیارد تومانی در سال 1401 غیر اجرایی است و تاکید کرد که مبنای محاسبه مالیات توسط دولت مشخص نیست. وی ریشه گرانی خودرو را سیاست‌های پولی دانست و بیان کرد که قانون مالیات، تاثیری بر قیمت خودروهای لوکس ندارد.

تعیین مالیات خودرو لوکس در سال 1401

آذر 1400: در تاریخ 21 آذرماه، لایحه بودجه سال 1401 به مجلس ارائه شد و طبق آن، اگر مجموع ارزش خودروهای سواری و وانت دوکابین اشخاص (خود و فرزندان کمتر از 18 سال و محجور تحت تکفل) حقیقی و حقوقی بیش از یک میلیارد تومان باشد، مشمول مالیات می‌شوند. نحوه محاسبه مالیات در سال 1401 کاملا مشابه سال 1400 است به گونه‌ای که:

  • ارزش خودرو تا 1.5 میلیارد تومان نسبت به مازاد یک میلیارد تومان به میزان یک درصد، مالیات دارد.
  • تا مبلغ 3 میلیارد تومان نسبت به مازاد 1.5 میلیارد تومان به میزان 2 درصد، مالیات دارد.
  • تا مبلغ 4.5 میلیارد تومان نسبت به مازاد 3 میلیارد تومان به میزان 3 درصد، مالیات دارد.
  • و نسبت به مازاد 4.5 میلیارد تومان نیز به میزان 4 درصد، مالیات دارد.

سازمان امور مالیاتی کشور مکلف است که تا پایان سال 1400، با توجه به قیمت روز خودرو و تاریخ ساخت و واردات آن، مالیات خودروها را محاسبه کند. همچنین تعیین دارایی‌های مشمول و ارزش آن‌ها را تا خردادماه 1401 انجام دهد و به اطلاع اشخاص مشمول این مالیات برساند. 

اشخاص حقیقی و حقوقی نیز باید نسبت به پرداخت مالیات خود، حداکثر تا پایان بهمن‌ماه 1401 اقدام کنند. در ضمن، لازم به ذکر است که نقل و انتقال خودروهایی که مشمول مالیات می‌شوند تا قبل از پرداخت مالیات بر دارایی، ممنوع است.

شرایط مالیات خودروهای لوکس تصادفی

شهریور 1400: درباره قانون جدید اخذ مالیات از خودروهای لوکس، ابهامی میان مالکان خودروها بوجود آمده است مبنی بر اینکه آیا لوکس‌هایی که تصادف کرده‌اند یا دچار آتش‌سوزی شده‌اند یا نقص فنی دارند یا به هر دلیل دیگری، ارزش قیمتی‌شان کمتر از خودروهای مشابه آنها باشد، بازهم مشمول مالیات خودروهای لوکس هستند؟

آقای علیزاده (معاون فنی و حقوقی سازمان امور مالیاتی) در پاسخ به این ابهام، چنین گفته که مکانسیم ارزش‌گذاری خودروها، برمبنای سال ساخت آنها (و با اعمال ضریب مشخص برای سال‌های پایین‌تر) محاسبه می‌شود. اما دارندگان خودروهای لوکس، اگر به هر دلیلی به ارزش‌گذاری خودروی‌شان اعتراض دارند و معتقدند که ارزش خودروی آنها کمتر از این است، می‌توانند با ارائه مستندات و مدارک، به اداره امور مالیاتی محل سکونت‌شان مراجعه کنند و نسبت به قیمت‌گذاری خودرو معترض شوند. سپس این اعتراض، در هیئت حل اختلاف مالیاتی بررسی شده و رای نهایی صادر می‌شود.

مالیات خودروهای لوکس در انتظار مصوبه دولت

شهریور 1400: آقای علیزاده (معاون فنی و حقوقی سازمان امور مالیاتی) در پاسخ به این سوال که چرا مالیات خودروهای لوکس، تاکنون اجرایی نشده است، گفته که در سال 1399 دولت باید این آیین‌نامه مالیاتی را به تصویب می‌رساند اما این کار را نکرد. برای سال 1400 نیز آیین‌نامه مجددا توسط سازمان مالیاتی، تنظیم و تدوین شده و در اختیار دولت نیز قرار گرفته است. این آیین‌نامه هم‌اکنون در کمیسیون اقتصادی دولت به تصویب رسیده و اگر هیئت دولت نیز آنرا به تصویب برساند، فرآیند اجرایی آن آغاز می‌شود. 

مالیات خودرو لوکس چیست؟

اسفند 1399: طرح اخذ مالیات از خودروهای گران‌قیمت بالاخره کلید خورد. نمایندگان مجلس در جلسه روز سه‌شنبه پنجم اسفندماه 99، سرانجام با الحاقیه بودجه سال 1400 برای گرفتن مالیات از برخی خودروها موافقت کردند. طبق این قانون جدید، دارندگان انواع خودروهای سواری شخصی و وانت دوکابین، چه آنهایی که خودرو به نام خودشان باشد و چه آنهایی که خودرو بنام فرزندان زیر 18 سال داشته باشند، اگر در پایان سال 1400، ارزش خودروی آنها از یک میلیارد تومان بیشتر باشد، باید مالیات سالیانه خودرو را بصورت زیر پرداخت کنند:

1- اگر ارزش خودرو تا 1.5 میلیارد تومان باشد، به ازای مبلغ مازاد بر یک میلیارد تومان، مشمول 1% مالیات سالانه خودرو هستند.

2- اگر ارزش خودرو تا 3 میلیارد تومان باشد، به ازای مبلغ مازاد بر 1.5 میلیارد تومان، مشمول 2% مالیات سالانه خودرو هستند.

3- اگر ارزش خودرو تا 4.5 میلیارد تومان باشد، به ازای مبلغ مازاد بر 3 میلیارد تومان، مشمول 3% مالیات سالانه خودرو هستند.

4- اگر ارزش خودرو بیش از 4.5 میلیارد تومان باشد، نسبت به مازاد 4.5 میلیارد تومان، مشمول 4% مالیات سالانه خودرو هستند.

نحوه محاسبه مالیات خودروهای لوکس در سال 1400

1- برای محاسبه ارزش خودرو، معیار قیمت روز خودرو با توجه به تاریخ ساخت یا تاریخ واردات آن است.

2- ارزش خودروها باید توسط سازمان امور مالیاتی کشور و تا پایان سال 1399 تعیین و اعلام شود.

3- اگر خودرویی بعد از اعلام سازمان امور مالیاتی، تولید یا وارد شد، سازمان امور مالیاتی بلافاصله باید ارزش آن خودرو را تعیین و اعلام کند.

نحوه پرداخت مالیات خودرو لوکس در سال 1400

1- پرداخت مالیات سالانه خودروها برای کلیه افراد حقیقی و حقوقی الزامی است.

2- پرداخت مالیات سالانه خودرو برای خودروهای تحت تملک خود یا خودروهای افراد تحت تکفل خود، الزامی است.

3- موعد پرداخت مالیات خودرو در سال 1400، حداکثر تا پایان بهمن‌ماه 1400 خواهد بود.

4- نقل و انتقال انواع خودرو که مشمول مالیات سالانه خودرو باشند اما آنرا پرداخت نکنند، ممنوع خواهد بود.


مالیات نقل و انتقال خودرو

آخرین اخبار مالیات انتقال خودرو، میزان درصد مالیات نقل و انتقال خودرو، نحوه پرداخت مالیات نقل و انتقال، چگونگی استعلام مالیات انتقال ماشین و جدول مالیات انتقال ماشین را در مقاله مالیات نقل و انتقال خودرو مطالعه کنید.

مالیات و عوارض سالانه خودرو

عوارض سالانه خودرو، یکی از مالیات‌های الزامی وسایل نقلیه است که معمولا گروه اندکی از دارندگان خودرو، به آن توجه می‌کنند. در مقاله مالیات سالانه خودرو به شما می‌‌گوییم که عوارض سالانه چیست، محاسبه عوارض سالیانه چگونه است، جریمه دیرکرد عوارض سالانه خودرو چقدر است و روش‌های مختلف استعلام و پرداخت اینترنتی عوارض خودرو چگونه هستند.

مالیات بر عایدی سرمایه خودرو

در خردادماه 1400، طرح مالیاتی جدیدی به تصویب نمایندگان مجلس رسید که بخشی از آن، مربوط به خرید و فروش خودرو بود. این طرح جدید مالیاتی با هدف کاهش سوداگری در بازارهای چهارگانه سرمایه (بازار خودرو، بازار املاک، بازار ارز خارجی و بازار طلا) است. جزییات کامل این طرح مالیاتی را در مقاله مالیات بر عایدی سرمایه خودرو مطالعه کنید.

نویسنده : مریم سادات نوری

منبع : باما

برای اطلاع از اخبار روز خودرو، ایمیل خود را وارد نمایید

اطلاعات شما به درستی ثبت گردید
آخرین اخبار دنیای خودرو از طریق ایمیل برای شما ارسال خواهد شد.
مشکلی رخ داده است لطفا چند لحظه بعد مجددا تلاش کنید