شرایط پرداخت عوارض و مالیات خودرو

تیر 1400: با اعلام معاون وزیر اقتصاد و دارایی، اطلاعات کامل دارندگان خودروهای لوکس که ارزش قیمت خودروی آنها یا مجموع قیمت خودروهای آنها یا خودروهای افراد تحت تکفل آنها بیش از یک میلیارد تومان باشد، از طریق نیروی انتظامی در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار گرفته است و به محض ابلاغ این قانون، فرآیند اخذ مالیات آغاز می‌شود. 

چندی پیش نیز در خبرها آمده بود که آیین‌نامه اجرایی مالیات بر خودروهای لوکس، به تصویب کمیسیون اقتصادی دولت رسید. آقای پارسا (رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور) با اعلام این خبر گفته بود که برای اجرایی‌شدن این قانون، حالا باید به تصویب هیئت دولت نیز برسد که در اینصورت، تا بهمن 1400 برای وصول مالیات خودروهای لوکس، وقت خواهیم داشت. آقای پارسا همچنین گفته که سازوکاری درنظر گرفته شده تا به افرادی که مشمول این مالیات هستند، اطلاع‌رسانی شود.

مالیات بر عایدی سرمایه تصویب شد

خرداد 1400: در تاریخ پنجم خردادماه، طرح جدیدی به تصویب نمایندگان مجلس رسید که بخشی از آن، مربوط خرید و فروش خودروست. نام این طرح جدید را «مالیات بر عایدی سرمایه» گذاشته‌اند که چهار بازار وسایل نقلیه، املاک، ارز خارجی و طلا را شامل می‌شود.

مالیات بر عایدی سرمایه، یعنی اینکه اگر شخصی از یکی از این چهار بازار، چیزی را خریداری کند و سپس آنرا بفروشد، براساس مدت زمان تملک، باید بخشی از سود این معامله را به عنوان مالیات، پرداخت کند.

آنطور که نمایندگان مجلس گفته‌اند، این قانون جدید مالیاتی، با هدف کاهش سوداگری در این چهار بازار و همچنین جلوگیری از افزایش ناگهانی قیمت‌های آنهاست.

شرط معافیت از مالیات بر عایدی سرمایه

طبق بندهای این قانون مالیاتی، شرایط مختلفی برای معافیت از پرداخت این مالیات درنظر گرفته شده است که در اینجا، فقط به مهم‌ترین آن که برای دارندگان خودرو نیز صدق می‌کند، اشاره می‌کنیم:

اشخاص بالای 18 سالی که «فقط یک وسیله نقلیه» دارند، به شرط آنکه مدت زمان مالکیت آنها بیش از یکسال باشد، نیازی به پرداخت مالیات بر عایدی سرمایه ندارند.

نرخ عوارض مالیات بر عایدی سرمایه

در بازار خودرو، میزان نرخ عوارضی برای مالیات بر عایدی سرمایه، براساس مدت زمان نگهداری خودرو، محاسبه می‌شود که عبارتند از:

مدت زمان نگهداری خودرو مالیات بر عایدی
کمتر از یکسال 30 درصد
یک الی دو سال تمام 20 درصد
دو الی سه سال تمام 10 درصد
بیش از سه سال تمام معاف از مالیات

طبق جدول فوق، مالکان خودرو از سال چهارم به بعد، نیازی به پرداخت مالیات برعایدی سرمایه ندارند.

شناسایی افرادی که مشمول مالیات هستند

فروردین 1400: آقای پارسا (رئیس سازمان امور مالیاتی کشور) خبر داده که فرآینده شناسایی افرادی که مشمول مالیات خودروهای لوکس هستند، هم‌آکنون آغاز شده و تا خردادماه 1400 نیز به آنها ابلاغ خواهد شد.

طبق قانون جدید مالیات خودروهای لوکس، اگر مجموع ارزش خودروهای شما یا فرزندان کمتر از 18 سال‌تان، بیش از یک میلیارد تومان باشد، باید سالانه مالیات خودروهای‌تان را پرداخت کنید.

اخد مالیات 1400 باید با ارز 4200 تومان باشد

فروردین 1400: سازمان امور مالیاتی کشور در دی‌ماه 1399 جدول تعرفه عوارض و مالیات انواع خودروهای داخلی و وارداتی را برای اجرا در سال 1400 اعلام کرد (که در انتهای همین مقاله نیز قابل مشاهده است). در بخشی از این جداول که مربوط به خودروهای وارداتی می‌شد، ارزش گمرکی خودروها براساس «نرخ بازار ثانویه» یا همان ارز نیمایی محاسبه شده بود.

حالا دیوان محاسبات کشور در فروردین‌ماه 1400 متوجه این موضوع شده و گفته که حقوق گمرکی خودروها، طبق قانون، باید براساس «نرخ ارز رسمی» بانک مرکزی (در روز اظهار) باشد.

»» نامه دیوان محاسبات به سازمان مالیات - فروردین 1400 ««

بنابراین با توجه به تاریخ موردنظر، سازمان مالیاتی باید عوارض گمرکی را با ارز دولتی 4200 تومانی محاسبه می‌کرد. حال باید منتظر ماند دید که این سازمان، درباره استفاده از ارز نیمایی به جای ارز دولتی، چه جوابی برای دیوان محاسبات خواهد داشت.

مالیات خودروهای لوکس را چگونه محاسبه کنیم؟

اسفند 1399: اگر پیگیر اخبار خودرویی باشید، حتما در جریان هستید که از سال 1400، اخذ مالیات از خودروهای گران قیمت و لوکس، برای نخستین‌بار شروع می‌شود. مالیات سالانه خودروها، براساس قیمت خودروها مشخص خواهد شد و هرچقدر که خودروها، گران‌تر باشند، مالیات‌شان هم بیشتر می‌شود.

با توجه به نوسان مداوم قیمت‌ها، نمی‌توان گفت که چه مدل خودرویی، چقدر مالیات باید بپردازد. اما در عوض، می‌توان گفت که در هر محدوده قیمتی، خودروها، حداکثر تا چقدر باید مالیات سالانه را پرداخت کنند. در جدول زیر، به این موضوع پرداخته‌ایم و میزان مالیات سالانه خودروها را بر حسب قیمت‌شان، عنوان کرده‌ایم.

حداقل قیمت حداکثر قیمت درصد عوارض مالیات سالانه
کمتر از 1 میلیارد تومان صفر معاف از مالیات
1 میلیارد 1.5 میلیارد %1 مازاد حداکثر 5 میلیون
1.5 میلیارد 3 میلیارد %2 مازاد حداکثر 30 میلیون
3 میلیارد 4.5 میلیارد %3 مازاد حداکثر 45 میلیون
بیشتر از 4.5 میلیارد تومان %4 مازاد نامشخص!

*در جدول فوق، قیمت‌ها برحسب تومان است.
*درصد عوارض، نسبت به مازاد حداقل قیمت (ستون اول) محاسبه می‌شود.

همانطور که در جدول فوق مشاهده می‌کنید، خودروهایی که قیمت‌شان نزدیک به ستون «حداقل قیمت» باشد، کمترین مالیات سالانه را پرداخت می‌کنند. از طرف دیگر، خودروهایی که قیمت‌شان نزدیک به ستون «حداکثر قیمت» باشد، باید بیشترین مالیات را بدهند. برای ثابت کردن این موضوع، بیایید برای بازه 1.5 تا 3 میلیارد تومان، چند مثال بزنیم.

مثلا اگر خودرویی یک میلیارد و 600 میلیون تومان باشد، قیمت مازداش (نسبت به 1.5 میلیارد) تنها 100 میلیون تومان است. بنابراین مالیات این 100 میلیون معادل 2% آن خواهد بود که می‌شود 2 میلیون تومان. اما اگر مثلا خودرویی 2 میلیارد و 900 میلیون تومان ارزش داشته باشد، قیمت مازادش (نسبت به 1.5 میلیارد تومان) معادل 1.4 میلیارد تومان است و 2% آنرا باید مالیات بدهند که می‌شود 28 میلیون تومان.

حالا یکبار دیگر مالیات 2 میلیونی و 28 میلیونی را مقایسه کنید! به همین دلیل است که می‌گوییم هرچقدر قیمت خودروها، نزدیک به ستون «حداقل قیمت» باشد، مالیات آنها هم کمتر است.

همچنین برای خودروهای بالای 4.5 میلیارد تومان نیز، همانطور که در جدول فوق گفته‌ایم، تعیین مالیات وابسته به قیمت خودروست. مثلا اگر خودرویی 4.6 میلیارد تومان باشد، قیمت مازادش (نسبت به 4.5 میلیارد) می‌شود 100 میلیون و مالیات سالانه‌اش نیز فقط 4 میلیون تومان خواهد بود. اما اگر خودرویی 6 میلیارد تومان ارزش داشته باشد، قیمت مازداش (نسبت به 4.5 میلیارد) حدود 1.5 میلیارد بوده و مالیاتش هم معادل 60 میلیون تومان در سال است. بنابراین در این رده قیمتی، نمی‌توان محدوده مالیات را مشخص کرد.

مالیات خودروهای لوکس در سال 1400

اسفند 1399: طرح اخذ مالیات از خودروهای گران‌قیمت بالاخره کلید خورد. نمایندگان مجلس در جلسه روز سه‌شنبه پنجم اسفندماه 99، سرانجام با الحاقیه بودجه سال 1400 برای گرفتن مالیات از برخی خودروها موافقت کردند. طبق این قانون جدید، دارندگان انواع خودروهای سواری شخصی و وانت دوکابین، چه آنهایی که خودرو به نام خودشان باشد و چه آنهایی که خودرو بنام فرزندان زیر 18 سال داشته باشند، اگر در پایان سال 1400، ارزش خودروی آنها از یک میلیارد تومان بیشتر باشد، باید مالیات سالیانه خودرو را بصورت زیر پرداخت کنند:

1- اگر ارزش خودرو تا 1.5 میلیارد تومان باشد، به ازای مبلغ مازاد بر یک میلیارد تومان، مشمول 1% مالیات سالانه خودرو هستند.

2- اگر ارزش خودرو تا 3 میلیارد تومان باشد، به ازای مبلغ مازاد بر 1.5 میلیارد تومان، مشمول 2% مالیات سالانه خودرو هستند.

3- اگر ارزش خودرو تا 4.5 میلیارد تومان باشد، به ازای مبلغ مازاد بر 3 میلیارد تومان، مشمول 3% مالیات سالانه خودرو هستند.

4- اگر ارزش خودرو بیش از 4.5 میلیارد تومان باشد، نسبت به مازاد 4.5 میلیارد تومان، مشمول 4% مالیات سالانه خودرو هستند.

نحوه محاسبه مالیات خودروهای لوکس در سال 1400

1- برای محاسبه ارزش خودرو، معیار قیمت روز خودرو با توجه به تاریخ ساخت یا تاریخ واردات آن است.

2- ارزش خودروها باید توسط سازمان امور مالیاتی کشور و تا پایان سال 1399 تعیین و اعلام شود.

3- اگر خودرویی بعد از اعلام سازمان امور مالیاتی، تولید یا وارد شد، سازمان امور مالیاتی بلافاصله باید ارزش آن خودرو را تعیین و اعلام کند.

نحوه پرداخت مالیات خودرو لوکس در سال 1400

1- پرداخت مالیات سالانه خودروها برای کلیه افراد حقیقی و حقوقی الزامی است.

2- پرداخت مالیات سالانه خودرو برای خودروهای تحت تملک خود یا خودروهای افراد تحت تکفل خود، الزامی است.

3- موعد پرداخت مالیات خودرو در سال 1400، حداکثر تا پایان بهمن‌ماه 1400 خواهد بود.

4- نقل و انتقال انواع خودرو که مشمول مالیات سالانه خودرو باشند اما آنرا پرداخت نکنند، ممنوع خواهد بود.

مالیات سالانه انواع خودرو در سال 1400

دی 1399: قیمت فروش و مجموع ارزش گمرگی و حقوق ورودی انواع خودرو تولید داخلی و خودروهای وارداتی برای سال 1399 شمسی یا 2021 میلادی مطابق جدول زیر محاسبه می‌شود:

»» جدول مالیات و عوارض انواع خودرو در سال 1400 ««

مالیات سالانه انواع خودرو در 1399

بهمن 1398: قیمت فروش و مجموع ارزش گمرگی و حقوق ورودی انواع خودرو تولید داخلی و خودروهای وارداتی برای سال 1399 شمسی یا 2020 میلادی مطابق جدول زیر محاسبه می‌شود:

»» جدول مالیات و عوارض انواع خودرو در سال 1399 ««

نویسنده : مرتضی برجسته

منبع : باما