شرایط پرداخت عوارض و مالیات خودرو

شهریور 1400: درباره قانون جدید اخذ مالیات از خودروهای لوکس، ابهامی میان مالکان خودروها بوجود آمده است مبنی بر اینکه آیا لوکس‌هایی که تصادف کرده‌اند یا دچار آتش‌سوزی شده‌اند یا نقص فنی دارند یا به هر دلیل دیگری، ارزش قیمتی‌شان کمتر از خودروهای مشابه آنها باشد، بازهم مشمول مالیات خودروهای لوکس هستند؟

آقای علیزاده (معاون فنی و حقوقی سازمان امور مالیاتی) در پاسخ به این ابهام، چنین گفته که مکانسیم ارزش‌گذاری خودروها، برمبنای سال ساخت آنها (و با اعمال ضریب مشخص برای سال‌های پایین‌تر) محاسبه می‌شود. اما دارندگان خودروهای لوکس، اگر به هر دلیلی به ارزش‌گذاری خودروی‌شان اعتراض دارند و معتقدند که ارزش خودروی آنها کمتر از این است، می‌توانند با ارائه مستندات و مدارک، به اداره امور مالیاتی محل سکونت‌شان مراجعه کنند و نسبت به قیمت‌گذاری خودرو معترض شوند. سپس این اعتراض، در هیئت حل اختلاف مالیاتی بررسی شده و رای نهایی صادر می‌شود.

مالیات خودروهای لوکس در انتظار مصوبه دولت

شهریور 1400: آقای علیزاده (معاون فنی و حقوقی سازمان امور مالیاتی) در پاسخ به این سوال که چرا مالیات خودروهای لوکس، تاکنون اجرایی نشده است، گفته که در سال 1399 دولت باید این آیین‌نامه مالیاتی را به تصویب می‌رساند اما این کار را نکرد. برای سال 1400 نیز آیین‌نامه مجددا توسط سازمان مالیاتی، تنظیم و تدوین شده و در اختیار دولت نیز قرار گرفته است. این آیین‌نامه هم‌اکنون در کمیسیون اقتصادی دولت به تصویب رسیده و اگر هیئت دولت نیز آنرا به تصویب برساند، فرآیند اجرایی آن آغاز می‌شود. 

مالیات بر عایدی سرمایه چیست؟

خرداد 1400: در تاریخ پنجم خردادماه، طرح جدیدی به تصویب نمایندگان مجلس رسید که بخشی از آن، مربوط خرید و فروش خودروست. نام این طرح جدید را «مالیات بر عایدی سرمایه» گذاشته‌اند که چهار بازار وسایل نقلیه، املاک، ارز خارجی و طلا را شامل می‌شود.

مالیات بر عایدی سرمایه، یعنی اینکه اگر شخصی از یکی از این چهار بازار، چیزی را خریداری کند و سپس آنرا بفروشد، براساس مدت زمان تملک، باید بخشی از سود این معامله را به عنوان مالیات، پرداخت کند.

آنطور که نمایندگان مجلس گفته‌اند، این قانون جدید مالیاتی، با هدف کاهش سوداگری در این چهار بازار و همچنین جلوگیری از افزایش ناگهانی قیمت‌های آنهاست.

شرط معافیت از مالیات بر عایدی سرمایه

طبق بندهای این قانون مالیاتی، شرایط مختلفی برای معافیت از پرداخت این مالیات درنظر گرفته شده است که در اینجا، فقط به مهم‌ترین آن که برای دارندگان خودرو نیز صدق می‌کند، اشاره می‌کنیم:

اشخاص بالای 18 سالی که «فقط یک وسیله نقلیه» دارند، به شرط آنکه مدت زمان مالکیت آنها بیش از یکسال باشد، نیازی به پرداخت مالیات بر عایدی سرمایه ندارند.

نرخ عوارض مالیات بر عایدی سرمایه

در بازار خودرو، میزان نرخ عوارضی برای مالیات بر عایدی سرمایه، براساس مدت زمان نگهداری خودرو، محاسبه می‌شود که عبارتند از:

مدت زمان نگهداری خودرو مالیات بر عایدی
کمتر از یکسال 30 درصد
یک الی دو سال تمام 20 درصد
دو الی سه سال تمام 10 درصد
بیش از سه سال تمام معاف از مالیات

طبق جدول فوق، مالکان خودرو از سال چهارم به بعد، نیازی به پرداخت مالیات بر عایدی سرمایه ندارند.

مالیات خودرو لوکس چیست؟

اسفند 1399: طرح اخذ مالیات از خودروهای گران‌قیمت بالاخره کلید خورد. نمایندگان مجلس در جلسه روز سه‌شنبه پنجم اسفندماه 99، سرانجام با الحاقیه بودجه سال 1400 برای گرفتن مالیات از برخی خودروها موافقت کردند. طبق این قانون جدید، دارندگان انواع خودروهای سواری شخصی و وانت دوکابین، چه آنهایی که خودرو به نام خودشان باشد و چه آنهایی که خودرو بنام فرزندان زیر 18 سال داشته باشند، اگر در پایان سال 1400، ارزش خودروی آنها از یک میلیارد تومان بیشتر باشد، باید مالیات سالیانه خودرو را بصورت زیر پرداخت کنند:

1- اگر ارزش خودرو تا 1.5 میلیارد تومان باشد، به ازای مبلغ مازاد بر یک میلیارد تومان، مشمول 1% مالیات سالانه خودرو هستند.

2- اگر ارزش خودرو تا 3 میلیارد تومان باشد، به ازای مبلغ مازاد بر 1.5 میلیارد تومان، مشمول 2% مالیات سالانه خودرو هستند.

3- اگر ارزش خودرو تا 4.5 میلیارد تومان باشد، به ازای مبلغ مازاد بر 3 میلیارد تومان، مشمول 3% مالیات سالانه خودرو هستند.

4- اگر ارزش خودرو بیش از 4.5 میلیارد تومان باشد، نسبت به مازاد 4.5 میلیارد تومان، مشمول 4% مالیات سالانه خودرو هستند.

نحوه محاسبه مالیات خودروهای لوکس در سال 1400

1- برای محاسبه ارزش خودرو، معیار قیمت روز خودرو با توجه به تاریخ ساخت یا تاریخ واردات آن است.

2- ارزش خودروها باید توسط سازمان امور مالیاتی کشور و تا پایان سال 1399 تعیین و اعلام شود.

3- اگر خودرویی بعد از اعلام سازمان امور مالیاتی، تولید یا وارد شد، سازمان امور مالیاتی بلافاصله باید ارزش آن خودرو را تعیین و اعلام کند.

نحوه پرداخت مالیات خودرو لوکس در سال 1400

1- پرداخت مالیات سالانه خودروها برای کلیه افراد حقیقی و حقوقی الزامی است.

2- پرداخت مالیات سالانه خودرو برای خودروهای تحت تملک خود یا خودروهای افراد تحت تکفل خود، الزامی است.

3- موعد پرداخت مالیات خودرو در سال 1400، حداکثر تا پایان بهمن‌ماه 1400 خواهد بود.

4- نقل و انتقال انواع خودرو که مشمول مالیات سالانه خودرو باشند اما آنرا پرداخت نکنند، ممنوع خواهد بود.

مالیات و عوارض سالانه خودرو چیست؟

علاوه بر عوارض آزادراه و عوارض طرح ترافیک، مالکان خودروها باید یک عوارض دیگر را هم پرداخت کنند که به عوارض تردد خودروها در شهرها مربوط می‌شود و آنرا با نام‌های «مالیات سالانه خودرو» یا «عوارض سالانه خودرو» نیز می‌شناسند. به عبارت ساده‌تر، مالیات خودرو، هزینه‌ای است که بابت استفاده از خدمات شهرداری‌ها در زمینه حمل و نقل خودروها، باید پرداخت کنید. مهم‌ نیست که ساکن تهران هستید یا ساکن مشهد؛ در هر شهری که سکونت دارید، باید عوارض شهرداری را بصورت سالانه پرداخت کنید.

مالیات خودرو، عدد ثابتی نیست و مبلغ آن توسط سازمان امور مالیاتی، بصورت سالانه مشخص شده و اعلام می‌شود. همچنین توجه داشته باشید که مالیات خودروهای داخلی با مالیات خودروهای خارجی، متفاوت است.

استعلام و پرداخت مالیات خودرو چگونه است؟

برای استعلام عوارض خودرو و پرداخت مالیات خودرو، چندین روش مختلف وجود دارد که مهم‌ترین آنها عبارتند از:

1- بصورت حضوری، با همراه داشتن کارت ملی، کارت خودرو یا برگه سبز، به یکی از دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کنید.

2- بصورت غیرحضوری، به سایت شهرداری استان محل سکونت‌تان مراجعه کنید و استعلام مالیات سالانه خودروی‌تان را بصورت اینترنتی، انجام دهید.

3- بصورت غیرحضوری، از اپلیکیشن‌های موبایل که برای پرداخت عوارض شهرداری‌ها هستند، استفاده کنید. در هنگام استفاده از این اپلیکیشن‌ها به دو نکته توجه داشته باشید: اولا همه این ایپلیکیشن‌ها، امکان پرداخت عوارض سالانه خودرو را ندارند. دوما مسئولیت استفاده از این اپلیکیشن‌ها برعهده خودتان بوده و اشاره به نام آنها، دلیلی بر تایید آنها از طرف سازمان شهرداری نیست.

همچنین اگر ساکن تهران هستید، می‌توانید مراجعه به سامانه تهران من مراجعه کنید و بعد از وارد کردن اطلاعاتی مانند پلاک خودرو، کد شناسایی خودرو و شماره ملی مالک، مالیات خودرو را بصورت اینترنتی پرداخت کنید. البته اگر دسترسی به اینترنت ندارید، می‌توانید با شماره‌گیری کد دستوری #3*3*137* از طریق موبایل، برای استعلام عوارض خودروی‌تان اقدام کنید.

جریمه عدم پرداخت مالیات خودرو چیست؟

برخی‌ها تصور می‌کنند که مالیات خودرو را در زمان نقل و انتقال خودرو یا تعویض پلاک خودرو باید پرداخت کرد؛ در صورتیکه چنین نیست و مالکان خودروها باید آنرا سالیانه پرداخت کنند. اما در صورت عدم پرداخت عوارض خودرو، علاوه‌بر اصل مالیات، باید جریمه دیرکرد آنرا هم بپردازید که معادل 2% به ازای هر یکماه تاخیر است. به عنوان مثال اگر یکسال از زمان پرداخت مالیات خودروی‌تان گذشته باشد، باید مبلغی معادل 24% عوارض پرداخت نشده را هم بعنوان جریمه دیرکرد بپردازید.

جدول عوارض و مالیات خودرو در سال 1400

دی 1399: قیمت فروش و مجموع ارزش گمرگی و حقوق ورودی انواع خودرو تولید داخلی و خودروهای وارداتی برای سال 1399 شمسی یا 2021 میلادی مطابق جدول زیر محاسبه می‌شود:

»» جدول مالیات و عوارض انواع خودرو در سال 1400 ««

جدول عوارض و مالیات خودرو در سال 1399

بهمن 1398: قیمت فروش و مجموع ارزش گمرگی و حقوق ورودی انواع خودرو تولید داخلی و خودروهای وارداتی برای سال 1399 شمسی یا 2020 میلادی مطابق جدول زیر محاسبه می‌شود:

»» جدول مالیات و عوارض انواع خودرو در سال 1399 ««

نویسنده : مرتضی برجسته

منبع : باما