قیمت خودرو متعارف و نامتعارف در بیمه

قیمت خودرو متعارف سال 1401 در بیمه

آیا افزایش قیمت خودرو باعث تغییر ملاک خودرو نامتعارف می‌شود؟

اسفند 1401: شرکت‌های بیمه، طبق قانون هنگام پرداخت خسارات حوادث رانندگی، مکلف به رعایت تعرفه قیمتی خودروهای متعارف و غیرمتعارف هستند. اما این روزها قیمت خودرو دائما در حال افزایش بوده و سبب سردرگمی هموطنان شده است. در همین راستا مجید بهزادپور، رئیس کل بیمه مرکزی، توضیح داد اصلاحیه قانون بیمه شخص ثالث که اکنون در مجلس است، به خودروهای متعارف نیز پرداخته و پیشنهاداتی هم از قبل از سوی بیمه مرکزی به مجلس در این خصوص ارسال شده بود. مجلس بعد از بررسی قانون بودجه و برنامه هفتم، در خصوص بیمه شخص ثالث نیز تصمیم‌گیری خواهد کرد.

وی معتقد است علی‌رغم اینکه خودروهای متعارف با نیت و جهت‌گیری درستی بررسی و تصویب شده بود، اما در عمل خیلی موفق نبوده است. اما انشالله در مسیر مناسبی اصلاح می‌شود.

رئیس بیمه مرکزی تاکید کرد که موضوع خودروهای متعارف و نامتعارف بند قانونی بوده و مکلف به اجرا است. اما پیشنهاد شده که مجلس این قانون را اصلاح کند و امید است تا در اصلاح قانون این مشکلات رفع شود.

خودروی نامتعارف، خودرو لوکس نیست

تیر 1401: محمد صفایی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، اعلام کرد که خودرو 300 میلیون تومانی دیگر خودروی لوکس محسوب نمی‌شود. بنابراین باید حتما قیمت خودروهای نامتعارف و تعرفه‌های بیمه اصلاح شود. وی با اشاره به این موضوع که معمولاً در این زمینه دولت باید لایحه را ارائه دهد، تاکید کرد که اگر دولت برای تغییر تعریف خودرو نامتعارف در قانون بیمه به مجلس لایحه ندهد، خود اعضا مجبورند در مجلس طرحی در این زمینه ارائه دهند.

نحوه پرداخت خسارت به خودرو نامتعارف

تیر 1401: سرهنگ احسان مومنی، رئیس اداره تصادفات پلیس راهور تهران بزرگ، درباره نحوه جبران و دریافت خسارات در تصادف خودروهای متعارف و نامتعارف، چنین می‌گوید که اگر تصادفی برای خودرو نامتعارف پیش آید، بیمه خسارت آن خودرو را بر اساس قیمت گران‌ترین خودروی متعارف پرداخت می‌کند.

سرهنگ احسان مومنی؛ رئیس اداره تصادفات پلیس تهران

سرهنگ مومنی همچنین مثال زده و گفته: اگر دو خودرو ب‌ام‌و و پراید با یکدیگر تصادف کنند و راننده ب‌ام‌و نیز مقصر نباشد، بیمه بر اساس خودروی متعارف خسارت می‌دهد. مثلا اگر چراغ ب‌ام‌و به ارزش 15 میلیون تومان خسارت ببیند، بیمه مبلغ را بر اساس «گران‌ترین خودروی متعارف»، مانند دنا پلاس، محاسبه می‌کند و تنها به میزان قیمت چراغ دنا پلاس، خسارت را به ب‌ام‌و می‌دهد. مالکان خودروهای نامتعارف می‌توانند مابه تفاوت خسارت خود را از بیمه بدنه دریافت کنند. به همین خاطر توصیه می‌شود که خودروهای نامتعارف حتما بیمه بدنه داشته باشند.

قیمت خودرو متعارف در سال 1401

براساس جدول نرخ دیه کامل در سال 1401، دیه یک انسان در ماه حرام معادل 800 میلیون تومان اعلام شده است. بنابراین خودرو متعارف در سال 1401، خودرویی است که قیمتش کمتر از 400 میلیون تومان باشد. خودروی نامتعارف در سال 1401 نیز خودرویی است که قیمتی بیشتر از 400 میلیون تومان باشد. همچنین از لینک قیمت روز خودرو می‌توانید از آخرین قیمت خودروهای بازار کشورمان مطلع شوید.

تفاوت خودرو متعارف و نامتعارف

طبق ماده 8 قانون بیمه، خودروی متعارف خودرویی است که ارزش آن کم‌تر از نصف دیه یک انسان در ماه حرام باشد. براساس همین تعریف، خودروی نامتعارف، خودرویی است که ارزش قیمتی آن، بیش از نصف دیه یک انسان در ماه حرام باشد.


استعلام بیمه شخص ثالث

قوانین جدید بیمه حوادث راننده، نرخ و حق بیمه شخص ثالث امسال، شرایط استفاده از بیمه ثالث و نحوه استفاده از تخفیف بیمه شخص ثالث، مقاله بیمه شخص ثالث خودرو را مطالعه کنید.

انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث

از اسفندماه 1399، قانون انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث، تغییر مهمی کرده طوری که از این به بعد، تخفیف بیمه شخص ثالث روی «پلاک خودروها» لحاظ می‌شود و در سابقه راننده باقی می‌ماند و دیگر، ارتباطی به خودرو ندارد. جزییات کامل درباره این قانون جدید و همچنین شرایط جدید انتقال تخفیف بیمه نامه را در مقاله انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث مطالعه کنید.

جریمه بیمه شخص ثالث

قیمت جریمه بیمه ثالث، جریمه نداشتن بیمه نامه شخص ثالث، نرخ جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث موتورسیکلت و آخرین اخبار تمدید بخشودگی جرایم بیمه شخص ثالث را در مقاله جریمه بیمه شخص ثالث مطالعه کنید.

استعلام بیمه بدنه خودرو

برای اطلاع از آخرین قوانین بیمه بدنه خودرو، شرایط خرید بیمه بدنه خودرو و نحوه استعلام بیمه بدنه ماشین، مقاله بیمه بدنه خودرو را مطالعه کنید.

افت قیمت خودرو پس از تصادف

فرض کنید با یک خودروی ژاپنی 500 میلیونی تصادف می‌کنید و گلگیر راننده، آسیب می‌بیند. طبق اعلام نظر کارشناس بیمه، هزینه صافکاری و رنگ خودروی شما مثلا 10 میلیون تومان می‌شود؛ اما آیا واقعا آسیبی که به خودروی ژاپنی وارد شده، در حد همان 10 میلیون است؟! در این شرایط، چیزی به اسم افت قیمت خودرو پیش می‌آید که اگر به فکر آن نباشید، ممکن است ضرر و زیان زیادی را متحمل شوید. در مقاله دریافت خسارت افت قیمت خودرو، نکات جالبی را پیرامون این موضوع مهم، پیدا می‌کنید.

راهنمای خرید خودرو تصادفی

خودرو تصادفی در ایران، آنقدر اما و اگر دارد که هر کسی حاضر نیست ریسک خریدنش را به جان بخرد. ولی با این حال اگر روزی مجبور به خریدن خودرو تصادفی شدید، باید چند نکته طلایی را بدانید، تا خرید مطمئن‌تری را تجربه کنید. در مقاله نکات خرید خودرو تصادفی، درباره همین نکات مهم و حیاتی صحبت کرده‌ایم.

آمار تصادفات رانندگی در ایران

آخرین وضعیت تصادفات رانندگی، جدیدترین آمار سوانح رانندگی ایران به همراه وضعیت تلفات جاده‌ای ایران را در مقاله آمار تصادفات رانندگی ایران مطالعه کنید.

خرید خودرو از بورس کالا

نحوه دریافت کد بورس کالا برای خرید خودرو، راهنمای افتتاح حساب وکالتی برای بورس کالا، نحوه خرید ماشین و مراحل خرید خودرو از بورس، زمان عرضه خودرو در بورس کالا و نحوه قیمت گذاری خودرو در بورس را در مقاله قیمت خرید خودرو در بورس مطالعه کنید.

نویسنده : مریم سادات نوری

منبع : باما