دریافت خسارت افت قیمت خودرو بعد از تصادف

دریافت خسارت افت قیمت خودرو بعد از تصادف

بیمه‌گر موظف به پرداخت خسارت زیان‌دیده است

اردیبهشت 1402: پس از انتشار مطلبی در برخی از رسانه‌ها، اطلاعیه‌ای از سوی بیمه مرکزی منتشر شد که به شرح زیر است:

«طبق ماده 14 قانون بیمه شخص ثالث مصوب 1395، شرکت های بیمه گر مکلفند خسارت زیاندیده را بدون هیچ شرط و اخذ تضمین پرداخت کنند.

به اطلاع هموطنان گرامی می‌رساند که صنعت بیمه همیشه حامی بیمه‌گذاران در روزهای سخت بوده و هست و زیاندیدگان تصادفات رانندگی نگران دریافت خسارت خود نباشند.

طبق ماده 14 قانون بیمه شخص ثالت مصوب 1395 در حوادث رانندگی منجر به جرح یافوت که به استناد گزارش کارشناس تصادفات راهنمایی و رانندگی یا پلیس راه، علت اصلی وقوع تصادف یکی از تخلفات رانندگی حادثه ساز باشد ،بیمه گر مکلف است خسارت زیاندیده را بدون هیچ شرط و اخذ تضمین پرداخت کند و پس از آن می تواند به راننده مقصر حادثه جهت ریکاوری بخشی از خسارت رجوع کند.

به عبارت دیگر در تصادفات رانندگی منجر به جرح و فوت، شرکت بیمه مکلف است ابتدا خسارت مالی و بدنی زیاندیده را بدون قید و شرط و بطور کامل پرداخت نموده و پس از آن می تواند جهت استرداد بخشی از خسارت پرداختی به راننده مسبب حادثه که مرتکب تخلف حادثه ساز شده است مراجعه نماید.

بدیهی است چنانچه تخلف رانندگی مسبب حادثه که منجر به بروز حادثه شده است از نوع تخلفات حادثه ساز که مصادیق آن در قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی تعیین شده است نباشد و یا تصادف منجر به جرح و فوت نگردد (فقط خسارت مالی)، شرکت بیمه مربوطه مجاز به بازیافت خسارت از مسبب حادثه نخواهد بود. بنابراین فلسفه وضع ماده 14 قانون بیمه شخص ثالث کاهش تصادفات و ارتکاب تخلفات حادثه ساز منجر به جرح و فوت از سوی رانندگان در عین حمایت کامل از زیاندیدگان است.»

خسارت افت قیمت خودرو برعهده کیست؟

تیر 1401: سرهنگ احسان مومنی، رئیس اداره تصادفات پلیس راهور تهران، در می‌گوید که شرکت بیمه مکلف است از بیمه شخص ثالث مقصر حادثه تا سقف تعهدات آن، افت قیمت زیان‌دیده را پرداخت نماید.

وی توضیح داد هنگامی که بعد از تصادف خودرو، یک خسارت مستقیم و ظاهری ایجاد می‌شود که قابل مشاهده است. اما علاوه بر آن، یک خسارت غیرمستقیم و غیرظاهری نیز هست که دیده نمی‌شود. در واقع این خسارت غیرمستقیم، از ارزش ماشین می‌کاهد و به اصطلاح قیمت خودرو افت می‌کند. افت قیمت خودرو یک جنبه قانونی دارد و کسی که خسارتی را به دیگری وارد می‌نماید، مکلف به جبران آن به صورت مستقیم و یا غیرمستقیم است.

سرهنگ مومنی ادامه داد در گذشته، هنگامی که زیان‌دیده، تقاضای افت قیمت خودرو می‌کرد، ابتدا افت قیمت توسط کارشناسان تعیین می‌شد و سپس راننده مقصر، از جیب خود آن را پرداخت می‌کرد. اما از اواخر سال 1397 با مصوبه شرکت بیمه و دستورالعمل بیمه مرکزی، بنا شد که اگر زیان‌دیده، تقاضای افت قیمت داشته باشد، ابتدا به کارشناس خبره مراجعه ‌کند تا افت قیمت خودرو را تعیین کند و سپس، شرکت بیمه مکلف است خسارت را از بیمه شخص ثالث مقصر حادثه تا سقف تعهدات آن پرداخت نماید.

شرایط عدم دریافت خسارت افت قیمت

تیر 1401: سرهنگ احسان مومنی، رئیس اداره تصادفات پلیس راهور تهران، درباره نحوه دریافت خسارت افت قیمت خودرو، مثال جالبی می‌زند. وی می‌گوید تصور کنید که سواری پراید، با وانتی تصادف می‌کند و وانت، مقصر حادثه باشد. سواری پراید خسارت مستقیم و غیرمستقیم دیده است؛ خسارت سواری پراید مثلا 10 میلیون و افت قیمت آن نیز پس از تعیین، مثلا 5 میلیون است که جمعا 15 میلیون تومان افت خسارت دارد. حال اگر بیمه شخص ثالث وانت، تا سقف 15 میلیون تومان پوشش بدهد، شرکت بیمه نیز می‌تواند خسارت افت قیمت ماشین را بصورت کامل، به شخص زیان‌دیده پرداخت کند. 

اما اگر افت قیمت خودرو و خسارت وارده، بالاتر از تعهدات بیمه وانت باشد، بیمه تنها تا سقف تعهدات پرداخت می‌کند و مازاد آنرا، راننده وانت باید از جیب خودش به زیان‌دیده بپردازد. همچنین اگر این وانت، تصادف دیگری انجام دهد، بیمه باز هم خسارات را جبران می‌کند؛ اما این بار این راننده، راننده پرتصادف محسوب می‌شود و تخفیف بیمه دیگر به وی تعلق نخواهد گرفت.

افت قیمت خودرو چیست؟

دو خودرو تصادف می‌کنند. پلیس از راه می‌رسد. کروکی می‌کشد و می‌رود. کارشناس بیمه می‌آید. برآورد می‌کند و می‌رود. راننده زیان‌دیده به بیمه مراجعه می‌کند. خسارتش را می‌گیرد و می‌رود. کاش داستان خسارت‌های مالی در تصادفات به همین سادگی بود. این سناریو وقتی پای یک خودروی صفر کیلومتر و یا یک لوکس خارجی به میان کشیده شود، به کلی فرق می‌کند.

خسارت افت قیمت خودرو
خسارت افت قیمت خودرو

همه‌چیز از آن‌جا شروع می‌شود که در قوانین بیمه‌ای چیزی با عنوان «خسارت افت قیمت خودرو» وجود دارد. بیایید داستان را طور دیگری مطرح کنیم. فرض کنید با یک خودروی ژاپنی 500 میلیونی تصادف می‌کنید و گلگیر راننده، آسیب می‌بیند. طبق اعلام نظر کارشناس بیمه، هزینه صافکاری و رنگ خودروی شما مثلا 10 میلیون تومان می‌شود؛ اما آیا واقعا آسیبی که به خودروی ژاپنی وارد شده، در حد همان 10 میلیون است؟!

در واقع آنچه در این بین دیده نمی‌شود، فلسفه حاکم بر بازار خرید و فروش خودروی دست‌دوم در ایران است که محصول تصادفی (چه با رنگ، چه بی‌رنگ) برایش حکم مرگ و زندگی را دارد. کارشناسان توصیه می‌کنند پیش از وارد شدن به بازی دادگاه و شکایت، خودرویتان را بیمه بدنه کنید. حداقل در این مورد شرکت بیمه‌گر در صورتی که شما مقصر باشید، خسارت قابل قبولی (حسب سقف قرارداد بیمه‌ای) به شما پرداخت می‌کند. 

ممنوعیت تعمیر خودرو تا قبل از دریافت خسارت

نکته مهم بعدی این است که تا پیش از «تامین دلیل» از هرگونه تغییر در خودرو پرهیز کنید؛ یعنی تا پیش از صدور رای نهایی خودرو را برای تعمیر و صافکاری به جایی نفرستید. اگر به هر دلیل مجبور به این تغییرات و تعمیرات هستید حداقل کاری که می‌توانید کنید این است که تصاویر کامل و واضحی از کل بدنه خودرو تهیه کنید تا به کارشناس نشان دهید. در ضمن اگر واقعاً مصر به اخذ خسارت افت قیمت خودرو هستید، می‌توانید در دادگاه درخواست تامین هزینه کردهای خود شامل ارسال احتمالی از طریق خودروبر امداد خودرو هزینه تامین و اعزام کارشناس را نیز درخواست کنید.


اخبار بیمه نامه در ایران

آخرین خبرها درباره قیمت بیمه شخص ثالث، میزان افزایش تعرفه بیمه‌ها در سال جدید، نرخ جریمه نداشتن بیمه، قیمت بیمه موتورسیکلت، نحوه انتقال تخفیف بیمه ثالث، قوانین مهم درباره بیمه بدنه خودرو و نرخ جدید دیه را در مقالات منتخب زیر مطالعه کنید: 

اخبار تصادفات رانندگی در ایران

آخرین وضعیت تصادفات رانندگی، جدیدترین آمار سوانح رانندگی ایران به همراه وضعیت تلفات جاده‌ای ایران، نکات مهم درباره خرید خودرو تصادفی، مهم‌ترین کارهایی که بعد از تصادف خودرو باید انجام داد، شرایط گرفتن کروکی آنلاین پلیس در تصادف و نحوه جابجا کردن خودرو بعد از تصادف رانندگی و ... را در مقالات منتخب زیر مطالعه کنید:

نویسنده : مریم سادات نوری

منبع : باما

14 دیدگاه

سپيده اخوان

درود عرض ادب و احترام من در ١٧ بهمن ٩٧ با mvm513 مدل ٩٥ مشكي رنگ تصادف كردم ميزان خسارت وارده بر ماشين ك از بيمه گرفتن حدود ٤ تومن بوده ، خسارت در قسمت گلگير و سپر جلوي ماشين بوده، و گلگير ماشين نسبتا ناچيز رنگ شده و سپر تعويض شد،حالا صاحب ماشين براي افت ماشين بين ٢ تا ٧ ميليون پول درخواست كرده!اولش ك گفت ١٥ ميليون تومن بعدش گفت ب ٢ تا ٧ ميليون تومن هم رضايت ميدهد! از طرفي ماشين را هم تعمير كردن! ميخواستم بدانم با توجه به تعمير ماشين وي تا چند ماه يا چند سال براي شكايت فرصت دارن؟ از طرفي تماس گرفته شرايط رفتن به شوراي اختلاف را ندارد و ميخواد بطور سازش حدود يك تومن از بنده دريافت كنند! من چطور ميتونم اقدام كنم؟اصرار دارن ك حتما واسشون كارت كارت كنم!جالب تر اينكه گفته من با همسرم صحبت كردم ك با دوتومن رضايت بدهد شما يك تومن ب حساب همسرم واريز كنيد و من يك تومن بعدي را واريز ميكنم ك همسرم فك كنه دو تومن خسارت گرفته! من واقعا گيجم! ماشين منم ساندرو مدل ٩٦ سفيد رنگ هستش! ماشين من هم ٢ ميليون خسارت وارد شده و بيمه بدنه هم تمام شده!دانشجوي ارشد روانشناسي هستم واقعا امكان مالي پرداخت أفت قيمت ماشين را ندارم! گفتم تا هفتصد براي من مقدور ب پرداخت نيست اگر ميلغ پيشنهادي بوابتان به صرفه نيست مي توانيد از طريق قانوني شكايت كنيد! از شما عاجزانه تقاضا دارم ب بنده يك راهكار بدهيد خيلي ذهنم درگيره امروز ١٤ اسفند ٩٧ مدت ٢٧ روز از تصادف ميگذره

RezaFallahi

سلام منم تقریبا الان مثل شما شدم نمیدونم باید چیکار کنم

2752525443dkh

سلام بنده ۵ماه پیش بایک تیبا مدل ۹۶ تصادف کردم که گلگیر سمت راست به اندازه ۱۵ سانتیمتر ونوک کاپوت سمت راست درحدود ۲۰ سانتیمتر مربع آسیب دید که۱۳۰۰۰۰۰تومن خسارت ازمن گرفت الان بعد از ۵ماه ازمن خسارت افت قیمت میخواد بنظر شما کارشناس دادگستری چقدر افت براش درنظر میگیره

ادریس امینی

سلام خسته نباشی من با یه پراید صفر تصادف کردم الان افت ماشین میخاد سینیه و گلگیرسمت راننده ضرب دیدیه افتش چنده

1355

سلام یک پراید به پشت خودرو پژو اس ال ایکس 90 بدون رنگ کارکرد پایین زد و یک گلگیر عقب و سینی صندوق تعویض شده و یکی از شاسی های عقب ضربه خورده . توافقی چقدر افت از مقصر بگیرم ممنون میشم جواب بدین

mhm11530

سلام 5سال بايد تمام شده باشد؟ يعني اگر الان سال 2019 است و مدل ماشين 2014 باشد، 5سال تمام شده است؟؟؟

Amirpantoo

سلام من ماشینم در محل نامناسب پارک بوده یه تیبا بهش زده افسر مقصر 50، 50 اعلام کرده تیبا مدلش 97 هست که قبلا یه تصادف داشته منم 206 مدل 90 بدون رنگ 70000 هزار کارکرد حالا اون تیبا تقاضای افت قیمت کرده میخام بدونم آیا ماشینی که مدل 97 هست و قبلا تصادف کرده آیا بازم افت قیمت بهش تعلق میگیره و دوم ماشین من که دحد صفر بوده هیچی بهش تعلق نمیگیره ممنون میشم راهنمایی کنید

Mohamady

سلام . من با ی ماشین تصادف کردم که صاحب پلاک ماشین رو بصورت قولنامه ای فروخته بوده و راننده کس دیگه بودش و راننده الان فراری هستش و هیچ مالی هم نداره. ممنون میشم اگر راهنمایی کنید .. و اینکه من ماشینم مدل 96 و از قبل اندازه ی کف دست رنگ داره .. آیا اصلا شامل افت میشود !!

Majid.

سلام من با یک ماشین سنگین خارجی تصادف کردم ماشینم وانت نیسان ۹۵هست سمت راننده بکل رفته کپی برابر اصل کرد افسر حالا چطور افت میتونم ازش بگیرم اون از ایران رفت

رضا 63

سلام من دیروز سر ی خیابان فرعی در آن واحد زدم به دوتا ماشین یکیش که شماره گرفت یکیش هم افسر نیامد رفتیم دم ی راهنمایی رانندگی گفتن توی حوزه ما نیست برگردید به صحنه تصادف برگشتیم زنگ زدیم 110 گفتن چون صحنه رو ترک کردید باید برید شورای حل اختلاف،من حالا نمی‌دونم هزینه شورای حل اختلاف چقدر میشه و پای من یا کسی که خسارت دیده

Saeed233al

سلام من با خودرو بنز مدل ۲۰۰۸ تصادف کردم آیا شامل افت قیمت میگردد؟ قیمت خودرو در بازار کنونی حدود ۴۰۰ میلیون است

Show More