دریافت خسارت افت قیمت خودرو بعد از تصادف

دو خودرو تصادف می‌کنند. پلیس از راه می‌رسد. کروکی می‌کشد و می‌رود. کارشناس بیمه می‌آید. برآورد می‌کند و می‌رود. راننده زیان‌دیده به بیمه مراجعه می‌کند. خسارتش را می‌گیرد و می‌رود. کاش داستان خسارت‌های مالی در تصادفات به همین سادگی بود. این سناریو وقتی پای یک خودروی صفر کیلومتر و یا یک لوکس خارجی به میان کشیده شود، به کلی فرق می‌کند.

برای دریافت خسارت افت قیمت، هرگز نباید گذرتان به شرکت‌های بیمه‌ای بیافتد. چراکه اساساً برای آن‌ها چنین خدمتی تعریف‌نشده است.همه‌چیز از آن‌جا شروع می‌شود که در قوانین بیمه‌ای چیزی با عنوان «خسارت افت قیمت خودرو» وجود ندارد. بیایید داستان را طور دیگری مطرح کنیم. فرض کنید با یک خودروی کره‌ای 300 میلیونی تصادف می‌کنید و گلگیر راننده آسیب می‌بیند. طبق اعلام نظر کارشناس بیمه، هزینه صافکاری و رنگ خودروی شما 3 میلیون تومان می‌شود؛ اما آیا واقعاً آسیبی که به این خودروی چند صد میلیونی وارد شده با 3 میلیون مرتفع می‌شود؟

در واقع آنچه در این بین دیده نمی‌شود، فلسفه حاکم بر بازار خرید و فروش خودروی دست‌دوم در ایران است که محصول تصادفی (چه با رنگ، چه بی‌رنگ) برایش حکم مرگ و زندگی را دارد. در واقع اعتراض اصلی به این موضوع، عدم پوشش بیمه شخص ثالث نسبت به موضوع افت قیمت است. کارشناسان توصیه می‌کنند پیش از وارد شدن به بازی دادگاه و شکایت، خودرویتان را بیمه بدنه کنید. حداقل در این مورد شرکت بیمه‌گر در صورتی که شما مقصر باشید خسارت قابل قبولی (حسب سقف قرارداد بیمه‌ای) به شما پرداخت می‌کند. فارغ از این نکات، برای دریافت خسارت افت قیمت، هرگز نباید گذرتان به شرکت‌های بیمه‌ای بیافتد. چراکه اساساً برای آن‌ها چنین خدمتی تعریف‌نشده است.

از کجا شروع کنیم؟

گام اول برای این کار، مراجعه به یکی از دفاتر شورای حل اختلاف است؛ یعنی ابتدا می‌بایست دادخواست خود را تکمیل کنید. دادگاه پس از بررسی اظهارات شما، کارشناسی را به‌منظور ارزیابی موضوع در نظر می‌گیرد. اگر میزان خسارت تا سقف 20 میلیون باشد ماجرا در همان شورای حل اختلاف حل و فصل می‌شود. برای مبالغ بالاتر از این میزان پرونده به دادگاه ارسال می‌شود. یادتان باشد تمام این مراحل زمان‌بر و هزینه‌بر هستند.

یکی از مدارک مهمی که در این محاکم به آن نیاز دارید، کروکی است. بنابراین اگر راننده خاطی متواری شود و یا این‌که اصلاً کروکی کشیده نشده باشد، کمی کارتان سخت می‌شود؛ اما این تمام ماجرا نیست. گاهی اوقات مشکل دیگری هم پیش می‌آید که اتفاقاً در ذیل قوانین بیمه‌ای نیز می‌گنجند اما نه به اندازه کافی! یعنی وقتی شما مالک یک خودروی لوکس هستید و یک خودروی معمولی با شما تصادف می‌کند. بر اساس قراردادی که با شرکت بیمه منعقد شده، بیمه‌گر تنها متعهد به پرداخت سقف معینی از خسارت به شما است. این عدد در ماه‌های حرام و غیر حرام متفاوت است ولی عرف آن در ماه‌های غیر حرام 140 میلیون تومان است؛ اما فرض کنید تصادف شدید با یک خودروی 2 میلیاردی که فقط یک آینه آن 25 میلیون تومان ارزش دارد، چگونه می‌تواند با این اعداد و ارقام پوشش داده شود. این بار داستان فرق دارد؛ یعنی نه فقط افت قیمت حادث شده بلکه سقف تامین خسارت نیز کمتر از میزان آسیب واقعی است. باز هم در این مورد باید به شوراهای حل اختلاف مراجعه کنید تا برای شما کارشناس رسمی دادگستری اعزام شود. یادتان باشد دادگاه بدوی تشکیل پرونده باید دادگاه محل اقامت شما باشد.

نکته مهم بعدی این است که تا پیش از «تامین دلیل» از هرگونه تغییر در خودرو پرهیز کنید؛ یعنی تا پیش از صدور رای نهایی خودرو را برای تعمیر و صافکاری به جایی نفرستید. اگر به هر دلیل مجبور به این تغییرات و تعمیرات هستید حداقل کاری که می‌توانید کنید این است که تصاویر کامل و واضحی از کل بدنه خودرو تهیه کنید تا به کارشناس نشان دهید. در ضمن اگر واقعاً مصر به اخذ خسارت افت هستید می‌توانید در دادگاه درخواست تامین هزینه کردهای خود شامل ارسال احتمالی از طریق خودروبر امداد خودرو هزینه تامین و اعزام کارشناس را نیز درخواست کنید.

حالا بیایید ماجرا را از آن سوی سکه بررسی کنید؛ یعنی شرایطی که شما مقصر هستید و بابت افت خسارت خودرویی که با آن تصادف کرده‌اید از شما شکایت شده است. در نظر داشته باشید که در این شرایط بهترین راه مصالحه و جلب نظر طرف مقابل است. چراکه در غیر این‌صورت می‌بایست هزینه‌های دادرسی را نیز از جیب پرداخت کنید.

آخرین نکته‌ای که باید در بحث دریافت خسارت افت قیمت به یاد داشته باشید آن است که این قانون شامل خودروهایی با سن بیشتر از 5 سال نمی‌شود.

منبع : باما

14 دیدگاه

سپيده اخوان(1180 روز پیش)

درود عرض ادب و احترام من در ١٧ بهمن ٩٧ با mvm513 مدل ٩٥ مشكي رنگ تصادف كردم ميزان خسارت وارده بر ماشين ك از بيمه گرفتن حدود ٤ تومن بوده ، خسارت در قسمت گلگير و سپر جلوي ماشين بوده، و گلگير ماشين نسبتا ناچيز رنگ شده و سپر تعويض شد،حالا صاحب ماشين براي افت ماشين بين ٢ تا ٧ ميليون پول درخواست كرده!اولش ك گفت ١٥ ميليون تومن بعدش گفت ب ٢ تا ٧ ميليون تومن هم رضايت ميدهد! از طرفي ماشين را هم تعمير كردن! ميخواستم بدانم با توجه به تعمير ماشين وي تا چند ماه يا چند سال براي شكايت فرصت دارن؟ از طرفي تماس گرفته شرايط رفتن به شوراي اختلاف را ندارد و ميخواد بطور سازش حدود يك تومن از بنده دريافت كنند! من چطور ميتونم اقدام كنم؟اصرار دارن ك حتما واسشون كارت كارت كنم!جالب تر اينكه گفته من با همسرم صحبت كردم ك با دوتومن رضايت بدهد شما يك تومن ب حساب همسرم واريز كنيد و من يك تومن بعدي را واريز ميكنم ك همسرم فك كنه دو تومن خسارت گرفته! من واقعا گيجم! ماشين منم ساندرو مدل ٩٦ سفيد رنگ هستش! ماشين من هم ٢ ميليون خسارت وارد شده و بيمه بدنه هم تمام شده!دانشجوي ارشد روانشناسي هستم واقعا امكان مالي پرداخت أفت قيمت ماشين را ندارم! گفتم تا هفتصد براي من مقدور ب پرداخت نيست اگر ميلغ پيشنهادي بوابتان به صرفه نيست مي توانيد از طريق قانوني شكايت كنيد! از شما عاجزانه تقاضا دارم ب بنده يك راهكار بدهيد خيلي ذهنم درگيره امروز ١٤ اسفند ٩٧ مدت ٢٧ روز از تصادف ميگذره

RezaFallahi (553 روز پیش)

سلام منم تقریبا الان مثل شما شدم نمیدونم باید چیکار کنم

2752525443dkh(874 روز پیش)

سلام بنده ۵ماه پیش بایک تیبا مدل ۹۶ تصادف کردم که گلگیر سمت راست به اندازه ۱۵ سانتیمتر ونوک کاپوت سمت راست درحدود ۲۰ سانتیمتر مربع آسیب دید که۱۳۰۰۰۰۰تومن خسارت ازمن گرفت الان بعد از ۵ماه ازمن خسارت افت قیمت میخواد بنظر شما کارشناس دادگستری چقدر افت براش درنظر میگیره

ادریس امینی(927 روز پیش)

سلام خسته نباشی من با یه پراید صفر تصادف کردم الان افت ماشین میخاد سینیه و گلگیرسمت راننده ضرب دیدیه افتش چنده

1355(955 روز پیش)

سلام یک پراید به پشت خودرو پژو اس ال ایکس 90 بدون رنگ کارکرد پایین زد و یک گلگیر عقب و سینی صندوق تعویض شده و یکی از شاسی های عقب ضربه خورده . توافقی چقدر افت از مقصر بگیرم ممنون میشم جواب بدین

mhm11530(1055 روز پیش)

سلام 5سال بايد تمام شده باشد؟ يعني اگر الان سال 2019 است و مدل ماشين 2014 باشد، 5سال تمام شده است؟؟؟

Amirpantoo(1068 روز پیش)

سلام من ماشینم در محل نامناسب پارک بوده یه تیبا بهش زده افسر مقصر 50، 50 اعلام کرده تیبا مدلش 97 هست که قبلا یه تصادف داشته منم 206 مدل 90 بدون رنگ 70000 هزار کارکرد حالا اون تیبا تقاضای افت قیمت کرده میخام بدونم آیا ماشینی که مدل 97 هست و قبلا تصادف کرده آیا بازم افت قیمت بهش تعلق میگیره و دوم ماشین من که دحد صفر بوده هیچی بهش تعلق نمیگیره ممنون میشم راهنمایی کنید

Mohamady(1117 روز پیش)

سلام . من با ی ماشین تصادف کردم که صاحب پلاک ماشین رو بصورت قولنامه ای فروخته بوده و راننده کس دیگه بودش و راننده الان فراری هستش و هیچ مالی هم نداره. ممنون میشم اگر راهنمایی کنید .. و اینکه من ماشینم مدل 96 و از قبل اندازه ی کف دست رنگ داره .. آیا اصلا شامل افت میشود !!

Majid.(1137 روز پیش)

سلام من با یک ماشین سنگین خارجی تصادف کردم ماشینم وانت نیسان ۹۵هست سمت راننده بکل رفته کپی برابر اصل کرد افسر حالا چطور افت میتونم ازش بگیرم اون از ایران رفت

رضا 63(1169 روز پیش)

سلام من دیروز سر ی خیابان فرعی در آن واحد زدم به دوتا ماشین یکیش که شماره گرفت یکیش هم افسر نیامد رفتیم دم ی راهنمایی رانندگی گفتن توی حوزه ما نیست برگردید به صحنه تصادف برگشتیم زنگ زدیم 110 گفتن چون صحنه رو ترک کردید باید برید شورای حل اختلاف،من حالا نمی‌دونم هزینه شورای حل اختلاف چقدر میشه و پای من یا کسی که خسارت دیده

Saeed233al(1184 روز پیش)

سلام من با خودرو بنز مدل ۲۰۰۸ تصادف کردم آیا شامل افت قیمت میگردد؟ قیمت خودرو در بازار کنونی حدود ۴۰۰ میلیون است

Show More

برای اطلاع از اخبار روز خودرو، ایمیل خود را وارد نمایید

اطلاعات شما به درستی ثبت گردید
آخرین اخبار دنیای خودرو از طریق ایمیل برای شما ارسال خواهد شد.
مشکلی رخ داده است لطفا چند لحظه بعد مجددا تلاش کنید